Skocz do zawartości

Badanie techniczne LPG


Cinos

Rekomendowane odpowiedzi

Konczy mi sie przeglad pod koniec tego tygodnia - auto jest sprawne, ale ważność butli kończy sie 5.08.2015r.

Diagnosta podbije przeglad na nastepny rok czy musze wczesniej zmienic butle? confused.gif

czy podbije do daty waznosci butli? mozna tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Konczy mi sie przeglad pod koniec tego tygodnia - auto jest sprawne, ale ważność butli kończy sie

> 5.08.2015r.

> Diagnosta podbije przeglad na nastepny rok czy musze wczesniej zmienic butle?

> czy podbije do daty waznosci butli? mozna tak?

podbije na cały rok, a przed następnym przeglądem musisz mieć nowy papier legalizacji, albo zmienić butle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> what? Wedlug mojej wiedzy albo nie podbije wcale albo podbije ci do dnia kiedy konczy sie waznosc

> butli ale zaplacisz tyle co za caly rok.

butla ma być ważna na dzień badania technicznego, wszelkie inne opinie, to widzimisie diagnostów ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> what? Wedlug mojej wiedzy albo nie podbije wcale albo podbije ci do dnia kiedy konczy sie waznosc

> butli ale zaplacisz tyle co za caly rok.

PODBIJE NA CAŁY ROK a potem masz obowiązek zalegalizować/wymienić/zdemontować butlę przed końcem ważności homologacji

przerabiane na własnej skórze oraz rodziny/znajomych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> butla ma być ważna na dzień badania technicznego, wszelkie inne opinie, to widzimisie diagnostów

nawet nie, bo nie zdarzyło się mi/znajomym nawet w małych dziurach by się do tego przyczepiali, butla ma być ważna na dzień badania, podobno nawet jak homologacja się kończy następnego dnia to podbijają dowód

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> what? Wedlug mojej wiedzy albo nie podbije wcale albo podbije ci do dnia kiedy konczy sie waznosc

> butli ale zaplacisz tyle co za caly rok.

masz niekompletne wiadomości albo ktoś Cię celowo w wała zrobił...

Podbijałem przegląd w kwietniu z butlą ważną do lipca i jedyne co diagnosta powiedział to, że za rok albo nowy papier, albo nowa butla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> masz niekompletne wiadomości albo ktoś Cię celowo w wała zrobił...

> Podbijałem przegląd w kwietniu z butlą ważną do lipca i jedyne co diagnosta powiedział to, że za

> rok albo nowy papier, albo nowa butla.

ciekawe kto ci papier wystawi na tak butle smile.gif

jak juz to nowa butla z nowym papierem smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> what? Wedlug mojej wiedzy albo nie podbije wcale albo podbije ci do dnia kiedy konczy sie waznosc

> butli ale zaplacisz tyle co za caly rok.

Ładnie nam się tu Pan przedstawił, przed tymi milionami słuchaczy.

Czasami lepiej zawrzeć usta i uchodzić za ..... niż otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości.

Oczywiście diagnosta patrzy zero-jedynkowo. Dzisiaj jest badanie, dzisiaj ważna homologacja=badanie na rok. Podobnie podbija na rok, jak nawet jest pewien, że tarcze czy opony nie wytrzymają całego roku - ale w chwili badania są jeszcze OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ciekawe kto ci papier wystawi na tak butle

> jak juz to nowa butla z nowym papierem

czas życia butli to 20.lat Nasze przepisy wymagają legalizacji co 10.lat.

Są zakłady, które robią testy ciśnieniowe i potem wystawiają papierek z pieczątką i podpisem gościa z TDT na kolejne 10.lat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Patrząc na ceny ich legalizacji (koszt 250 lub 400PLN przy dostarczeniu im wymontowanego zbiornika)

> to chyba lepiej kupić nową butlę

nie jest tak źle, interesowałem się tematem w zeszłym roku.

Można przyjechać i warsztat w tej cenie zrobi wszystko, wyciągnie, zbada, założy zbiornik.

Problem w tym, że tych warsztatów jest mało i jak się ma do nich daleko to zliczając wszystkie koszty wychodzi praktycznie taka sama cena jak wymiana na nowy z robotą dla dowolnego warsztatu LPG za przysłowiowym rogiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> nie jest tak źle, interesowałem się tematem w zeszłym roku.

> Można przyjechać i warsztat w tej cenie zrobi wszystko, wyciągnie, zbada, założy zbiornik.

Czyli jest źle. Do tego taki recertyfikowany zbiornik zostaje przypięty do auta. A nowy można będzie przełożyć czy sprzedać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> możesz jakoś jaśniej, bo nie rozumiem o co Ci właściwie chodzi...

IDT wystawia protokół z przeglądu w którym podane jest miejsce zainstalowania zbiornika /nr VIN samochodu/.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> IDT wystawia

TDT jeśli już.

Internetowy dom towarowy raczej nie zajmuje się takimi rzeczami

> protokół z przeglądu w którym podane jest miejsce zainstalowania zbiornika /nr VIN

> samochodu/.

i co w związku z tym? Przecież chodzi o przedłużenie legalizacji na posiadany zbiornik w swoim aucie... w czym widzisz problem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Są zakłady, które robią testy ciśnieniowe i potem wystawiają papierek z pieczątką i podpisem gościa

> z TDT na kolejne 10.lat

Problem w tym że nie jest określone że dostaniesz na kolejne 10, równie dobrze możesz dostać na 5 lat (w każdym bądź razie nie więcej niż 10).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Problem w tym że nie jest określone że dostaniesz na kolejne 10, równie dobrze możesz dostać na 5

> lat (w każdym bądź razie nie więcej niż 10).

z tego co się dowiedziałem w zeszłym roku;

- jak jest org papier do butli i można ustalić datę końca eksploatacji,

- jak się zgłosisz w okresie ważności starej homologacji,

- butla nie ma fizycznych śladów (korozja) i przejdzie pomyślnie testy,

to wypisują 10.lat ale nie dłużej niż do daty końca eksploatacji oczywiście.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> i co w związku z tym? Przecież chodzi o przedłużenie legalizacji na posiadany zbiornik w swoim

> aucie... w czym widzisz problem?

A to, że złomując trupa nie przełożysz tej butli do drugiego auta, nie sprzedasz i nie odzyskasz kasy wpakowanej w powtórną homologację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Problem w tym że nie jest określone że dostaniesz na kolejne 10

Warsztat to określi. Mi na telefon powiedzieli że jeśli zbiornik jest w kole a nie na zewnątrz i nie ma śladu rdzy to nie ma opcji żeby było krócej niż 10 lat.

Co powiedzieli to zrobili.

>równie dobrze możesz dostać na 5

W takim razie bym i m ten zbiornik zostawił co zastrzegłem zanim go przyjęli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A to, że złomując trupa nie przełożysz tej butli do drugiego auta, nie sprzedasz i nie odzyskasz

> kasy wpakowanej w powtórną homologację.

Butli używanej nie można przekładać do innego pojazdu, po to nr jest wpisywany na 'świstku' do WK aby używanych elementów LPG nie wprowadzać do wtórnego obrotu.

ZTCW butle i tak są przypisane do auta i po nr homologacji diagnosta może sprawdzić czy nie została przełożona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Patrząc na ceny ich legalizacji (koszt 250 lub 400PLN przy dostarczeniu im wymontowanego zbiornika)

> to chyba lepiej kupić nową butlę

u mnie za identyczną nową butlę z montażem wychodziło 450/500, legalizacja 240/340 w zależności od warsztatu, wybrałem opcje legalizacji za bodaj 290 z regulacją instalacji.

A i butla była w samochodzie, za wymontowaną bym zapłacił poniżej 200

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> u mnie za identyczną nową butlę z montażem wychodziło 450/500, legalizacja 240/340 w zależności od warsztatu

no widzisz. a ja dałem 350 za nową z montażem, starą sprzedałem na złomie chyba za 70, więc taka legalizacja jest o pupke rozbić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Butli używanej nie można przekładać do innego pojazdu, po to nr jest wpisywany na 'świstku' do WK

> aby używanych elementów LPG nie wprowadzać do wtórnego obrotu.

Podasz podstawę prawną? Bo sobie zamontowałem nową butlę i nigdzie w żadnym papierze nie mam jej przypiętej do auta ani do innej części instalki. Przeszedłem przegląd - pan diagnosta pytał wyłącznie o homologację na butlę. Nie wie, czy zamontowałem ją nową, czy pół roku używaną. Bo skąd miałby wiedzieć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> za ile byś sprzedał taką "nową" butle z trupa??

100-150 zł. Zależy, ile by jeszcze miała do końca homologacji. Albo sobie bym zaoszczędził, jakby się nadała do następnego auta.

A stara jeszcze leży w garażu. Sporo waży. Jak się wreszcie zbiorę i nazbierane żelaztwo wywiozę, to może parę złotych za to wpadnie na złomie.

> i czy pokryło by to wyższe koszty niż w przypadku legalizacji ??

Kosztowało mnie tyle samo pieniążków - klik. Tyle, że dołożyłem własnej roboty. Ale za to nie musiałem ani zostawiać auta na cały dzień, ani dwa razy jeździć do warsztatu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Butli używanej nie można przekładać do innego pojazdu, po to nr jest wpisywany na 'świstku' do WK

> aby używanych elementów LPG nie wprowadzać do wtórnego obrotu.

> ZTCW butle i tak są przypisane do auta i po nr homologacji diagnosta może sprawdzić czy nie została

> przełożona.

Oczywiście, że butla w pojeździe może być założona używana. Sam mam taką i przegląd przechodzi bez problemu, ważne aby homologacja była ważna.

Jeśli chodzi o homologację na montaż instalacji to owszem, jest on potrzebny chyba tylko po to, żeby WK wstawiło pieczątkę do dowodu, że mamy LPG w pojeździe i właściwie potem, można sobie zmieniać komponenty instalacji do woli i może to robić osoba bez uprawnień. Ważne, aby butla posiadała homologację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podepnę się pod temat, ale trochę z innej beczki.

Mam butlę ważną do 04.2014r. Rok temu w grudniu tj. 12.2013r. robiłem przegląd. Diagnosta podbił bez problemu, zapytałem czy za rok będę już musiał zmienić butlę, skoro jest ważna do 04.2014r. to powiedział że NIE, że w tym roku tj. 12.2014r. bo butla jest ważna do 2014r. dopiero gdy przyjadę na przegląd w 2015r. to muszę mieć już zmienioną butlę/przedłużoną homologację. Zdziwiłem się.

Czy to możliwe? Czy diagnosta miał rację?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Podasz podstawę prawną? Bo sobie zamontowałem nową butlę i nigdzie w żadnym papierze nie mam jej

> przypiętej do auta ani do innej części instalki. Przeszedłem przegląd - pan diagnosta pytał

> wyłącznie o homologację na butlę. Nie wie, czy zamontowałem ją nową, czy pół roku używaną. Bo

> skąd miałby wiedzieć?

Butli nowej nie masz 'podpiętej' ale przy przeglądzie diagnosta powinien wpisać w CEPIK nr i od tego momentu powiązanie jest.

Jeżeli butla używana zahaczyła o przegląd to jest spore prawdopodobieństwo, że została wpisana.

Quote:

1) w § 6 ust. 6 otrzymuje brzmienie:

„6. W przypadku badania technicznego pojazdu

z zamontowanym urządzeniem technicznym,

o którym mowa w art. 81 ust. 12 ustawy,

uprawniony diagnosta w rejestrze zamieszcza

informację o dopuszczeniu urządzenia tech-

nicznego do eksploatacji, podając numer i datę

wystawienia protokołu oraz decyzji dopuszcza-

jącej urządzenie do eksploatacji wydanej przez

właściwy organ dozoru technicznego. Dla

zbiorników gazu LPG, dla których nie określo-

no numeru protokołu lub numeru decyzji wy-

danej przez Dyrektora TDT zamieszcza się nu-

mer zbiornika oraz datę ważności decyzji wy-

danej przez Dyrektora TDT.”;


Rozporządzenie MI o zmianie zasad i zakresu przeprowadzania badań technicznych

tekst jednolity

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Podepnę się pod temat, ale trochę z innej beczki.

> Mam butlę ważną do 04.2014r. Rok temu w grudniu tj. 12.2013r. robiłem przegląd. Diagnosta podbił

> bez problemu, zapytałem czy za rok będę już musiał zmienić butlę, skoro jest ważna do

> 04.2014r. to powiedział że NIE, że w tym roku tj. 12.2014r. bo butla jest ważna do 2014r.

> dopiero gdy przyjadę na przegląd w 2015r. to muszę mieć już zmienioną butlę/przedłużoną

> homologację. Zdziwiłem się.

> Czy to możliwe? Czy diagnosta miał rację?

Jeśli masz wpisany miesiąc, to wątpię aby ważny był tylko rok ważności. Na pewno dla policjanta na drodze wiążące będzie: 04.2014 .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jeśli masz wpisany miesiąc, to wątpię aby ważny był tylko rok ważności. Na pewno dla policjanta na

> drodze wiążące będzie: 04.2014 .

No właśnie, z Panem Policjantem pewnie tak by było. oslabiony.gif

BTW Od 6 lat mam PJ i przy żadnej z kontroli (a było ich kilka) Pan Policjant nigdy nie żądał papieru homologacyjnego na butlę LPG, a jak było u Was?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Konczy mi sie przeglad pod koniec tego tygodnia - auto jest sprawne, ale ważność butli kończy sie

> 5.08.2015r.

> Diagnosta podbije przeglad na nastepny rok czy musze wczesniej zmienic butle?

> czy podbije do daty waznosci butli? mozna tak?

Przegląd będzie normalnie na rok, następnie możesz zrobić przegląd dzień przed końcem legalizacji butli i kolejny rok można śmigać tylko jest jeden haczyk w przypadku np. wypadku kiedy sprawdzą że butla bez homologacji 270751858-jezyk.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Na pewno dla policjanta na drodze wiążące będzie: 04.2014 .

ale, że co? będzie oglądał butle? napewno nie, bo nie ma takiego obowiązku. dla niego jest ważny przegląd. a skoro przegląd ważny to i butla. papieru na gaz czy butle też nie ma obowiązku wozić ze sobą- tylko na przegląd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Butli nowej nie masz 'podpiętej' ale przy przeglądzie diagnosta powinien wpisać w CEPIK nr i od

> tego momentu powiązanie jest.

> Jeżeli butla używana zahaczyła o przegląd to jest spore prawdopodobieństwo, że została wpisana.

> Quote:

> 1) w § 6 ust. 6 otrzymuje brzmienie:

> „6. W przypadku badania technicznego pojazdu

> z zamontowanym urządzeniem technicznym,

> o którym mowa w art. 81 ust. 12 ustawy,

> uprawniony diagnosta w rejestrze zamieszcza

> informację o dopuszczeniu urządzenia tech-

> nicznego do eksploatacji, podając numer i datę

> wystawienia protokołu oraz decyzji dopuszcza-

> jącej urządzenie do eksploatacji wydanej przez

> właściwy organ dozoru technicznego. Dla

> zbiorników gazu LPG, dla których nie określo-

> no numeru protokołu lub numeru decyzji wy-

> danej przez Dyrektora TDT zamieszcza się nu-

> mer zbiornika oraz datę ważności decyzji wy-

> danej przez Dyrektora TDT.”;

> Rozporządzenie MI o zmianie zasad i zakresu przeprowadzania badań technicznych

> tekst jednolity

Jesteś pewien?

https://www.msw.gov.pl/pl/bezpieczenstwo/cepik/3077,Jakie-informacje-zawiera-CEPiK.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Butli nowej nie masz 'podpiętej' ale przy przeglądzie diagnosta powinien wpisać w CEPIK nr i od

> tego momentu powiązanie jest.

A możesz zacytować to przywiązanie? Bo że ktoś gdzieś nawet sobie zapisze, że taka butla jeździ w takim aucie to nie znaczy, że za rok nie może zapisać, że ta sama butla jeździ w innym aucie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ale, że co? będzie oglądał butle? napewno nie, bo nie ma takiego obowiązku. dla niego jest ważny

> przegląd. a skoro przegląd ważny to i butla. papieru na gaz czy butle też nie ma obowiązku

> wozić ze sobą- tylko na przegląd

No właśnie też mi się tak wydawało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Konczy mi sie przeglad pod koniec tego tygodnia - auto jest sprawne, ale ważność butli kończy sie

> 5.08.2015r.

> Diagnosta podbije przeglad na nastepny rok czy musze wczesniej zmienic butle? > czy podbije do daty waznosci butli? mozna tak?

Podbije. Sami zaproponował, żeby podjechać wcześniej niż mija ważność homologacji na butlę.

Podbija na cały rok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ale, że co? będzie oglądał butle? napewno nie, bo nie ma takiego obowiązku.

Na pewno to Lenin nie żyje biglaugh.gif a i tego nie jestem pewien hmm.gif

Zauważ że polucjant może CHCIEĆ coś znaleźć bo mu sie dajmy na to gęba kierownika nie podoba.

Butla bez legalizacji moze dać mu pretekst do pokazania kto tu rządzi...

btw

Opowiadają tu różne kawałki. Jednemu sie opłaca legalizować, innemu sie nie opłaca.

Ja 2 lata temu legalizowałem bo tak było najtaniej.

230 zł z kosztmi dojazdu i moja robota.

Dziś bym wymieniał bo najtańsza butla z transportem kosztuje 250 zł a sam bym ją założył

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A możesz zacytować to przywiązanie? Bo że ktoś gdzieś nawet sobie zapisze, że taka butla jeździ w

> takim aucie to nie znaczy, że za rok nie może zapisać, że ta sama butla jeździ w innym aucie.

no nie może, bo nie można powtórnie montować używanych elementów instalacji gazowych, co już wyżej pisałem.

http://bit.ly/137dOxU przyjmij to wreszcie do wiadomości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ale, że co? będzie oglądał butle? napewno nie, bo nie ma takiego obowiązku. dla niego jest ważny

> przegląd. a skoro przegląd ważny to i butla. papieru na gaz czy butle też nie ma obowiązku

> wozić ze sobą- tylko na przegląd

No widzisz, a firmowym jak jeżdżę i zdarzało mi się mieć kontrolę to policial.gif chciał papier na butlę. I co?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.