Skocz do zawartości

Jaki grill ?


sherif

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie doradźcie jaki grill zakupić, bo już mam dość takiego za 9zł z Biedronki :)

 

Oglądałem grile w Obi i taki wpadł mi w oko:

post-131109-0-01753100-1462457628_thumb.jpg

 

https://www.obi.pl/decom/product/Activa_Grill_stalowy_Angular_116%2C5cm_x_108cm_x_70cm/6163661

 

Ma:

- kółka

- regulowane palenisko

- przykrywkę z termometrem

- półkę

- nie jest okrągły

- tackę na popiół

- wygląda bardzo solidnie

 

Niestety jest dość drogi 560zł i duży. Czy polecicie coś podobnego z grili węglowych ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przerobiłem takich za stówkę - dwie przez kilka lat z 5 sztuk., W końcu 2 lata temu kupiłem tego typu  webera i jestem zadowolony.

Kwestia ile masz na to budżetu i jakiej wielkości potrzebujesz.Ja mam trochę większy.

 

http://www.leroymerlin.pl/relaks-w-ogrodzie/grille-i-akcesoria/grille-weglowe-gazowe-i-elektryczne/grill-weglowy-original-kettle-weber,p167910,l195.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja już kilkanaście lat "męczę" się z takim prostokątnym, składanym, żeliwnym... Jak kupowałem, to zależało mi na względnej mobilności. Teraz wolałbym podobny, ale większy albo betonowy. A stary jakoś nie chce się rozlecieć, a mam do niego sentyment i nie wyrzucę ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, kupione. Przejazdem byłem w Castorami i trafiłem na coś takiego:

 

 

Grill_weglowy_przenosny_Blooma_Robson_HW

http://www.castorama.pl/produkty/ogrod/relaks-w-ogrodzie/grillowanie/grille/grill-prostokatny-przenosny-robson-hw-b2020b.html#product

 

Cena super bo 300zł, to prawie połowe tego co widziałem. Jest chyba deko mniejszy, ma większy popielnik. Stoi stabilnie, choć może jakość nie ta co w Obi.

 

Na Webera trochę szkoda mi $$$. Biedronkowy 3 lata wytrzymał to myślę, że ten z 10 pociągnie ;)

 


Bierz taki, by mozna bylo rozpalic na polowie paleniska i zrobić dwie strefy temperaturowe, ale wystarczajaco duze, bys sie nie denerwowal.

 

Ciekawe. Nie widziałem takiego patentu. W sumie zawsze jest problem, bo te "Biedronkowe" przy kilku osobach nie wyrabiają, znowu w dużym będzie trudniej odpalić mniej węgla na jednej stronie, ale popatrzę, najwyżej się jakąś zastawkę dorobi na połowę komory.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, kupione. Przejazdem byłem w Castorami i trafiłem na coś takiego:

Grill_weglowy_przenosny_Blooma_Robson_HW

http://www.castorama.pl/produkty/ogrod/relaks-w-ogrodzie/grillowanie/grille/grill-prostokatny-przenosny-robson-hw-b2020b.html#product

Cena super bo 300zł, to prawie połowe tego co widziałem. Jest chyba deko mniejszy, ma większy popielnik. Stoi stabilnie, choć może jakość nie ta co w Obi.

Na Webera trochę szkoda mi $$$. Biedronkowy 3 lata wytrzymał to myślę, że ten z 10 pociągnie ;)

Ciekawe. Nie widziałem takiego patentu. W sumie zawsze jest problem, bo te "Biedronkowe" przy kilku osobach nie wyrabiają, znowu w dużym będzie trudniej odpalić mniej węgla na jednej stronie, ale popatrzę, najwyżej się jakąś zastawkę dorobi na połowę komory.

tutaj dobrze to widac:

https://youtu.be/Hq2kmbI_1EA

Lektor mowi o "grill setup indirect" (niebezposrednie) - zwroc uwage, ze wegiel rozpalony jest pod prawa polowa rusztu, mieso uklada na lewej i wszystko przykrywa pokrywa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, kupione. Przejazdem byłem w Castorami i trafiłem na coś takiego:

http://www.castorama.pl/produkty/ogrod/relaks-w-ogrodzie/grillowanie/grille/grill-prostokatny-przenosny-robson-hw-b2020b.html#product

Cena super bo 300zł, to prawie połowe tego co widziałem. Jest chyba deko mniejszy, ma większy popielnik. Stoi stabilnie, choć może jakość nie ta co w Obi.

Mam całkiem podobny już kilka lat. Dobrze się sprawuje, ale na jedno grillowanie trzeba rozpalić torbę 2,5 kg węgla. Na ruszt wchodzi dwie tacki.

U mnie urwało się pokrętło od regulacji wysokości paleniska. Ale tu widzę to wygląda trochę inaczej, więc może przekonstruowali.

Do rozpalania można usunąć wiaderko na popiół - wtedy jest lepszy cug. 

W trakcie pieczenia czasem trzeba trochę uchylić pokrywę (1-2 cm), bo kominek u góry ma ciut mały przepływ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Do rozpalania można usunąć wiaderko na popiół - wtedy jest lepszy cug. 

W trakcie pieczenia czasem trzeba trochę uchylić pokrywę (1-2 cm), bo kominek u góry ma ciut mały przepływ.

Do rozpalania to polecam cos takiego :

komin-do-rozpalania-grilla-tp_7862904228

Nasypujesz brykiet, podstawiasz rozpałke , otwierasz piwo , wypijasz piwo , wysypujesz brykiet - gotowe :ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do rozpalania to polecam cos takiego :

 

Nasypujesz brykiet, podstawiasz rozpałke , otwierasz piwo , wypijasz piwo , wysypujesz brykiet - gotowe :ok:

Ja układam na palenisku kilka drewienek, biała rozpałka i po kilku minutach sypię po trochu węgla :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja układam na palenisku kilka drewienek, biała rozpałka i po kilku minutach sypię po trochu węgla :)

Też kiedyś tak robiłem ale jak mówię jeśli ktoś pali brykietem to przy użyciu komina rozpalanie jest praktycznie bezobsługowe.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam całkiem podobny już kilka lat. Dobrze się sprawuje, ale na jedno grillowanie trzeba rozpalić torbę 2,5 kg węgla. Na ruszt wchodzi dwie tacki.

U mnie urwało się pokrętło od regulacji wysokości paleniska. Ale tu widzę to wygląda trochę inaczej, więc może przekonstruowali.

Do rozpalania można usunąć wiaderko na popiół - wtedy jest lepszy cug. 

W trakcie pieczenia czasem trzeba trochę uchylić pokrywę (1-2 cm), bo kominek u góry ma ciut mały przepływ.

 

Pokrętło akurat jest solidne, za to rączke od ciągnięcia grilla urwałem. Materiał w sumie ok, ale przesadziłęm z siłą dokręcania (w instrukcji nei było podanego momentu dokręcania :phi: ). Na szczęście trzyma się dobrze nawet na jednej śrubie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie doradźcie jaki grill zakupić, bo już mam dość takiego za 9zł z Biedronki :)

 

Oglądałem grile w Obi i taki wpadł mi w oko:

attachicon.gifobi.jpg

 

https://www.obi.pl/decom/product/Activa_Grill_stalowy_Angular_116%2C5cm_x_108cm_x_70cm/6163661

 

Ma:

- kółka

- regulowane palenisko

- przykrywkę z termometrem

- półkę

- nie jest okrągły

- tackę na popiół

- wygląda bardzo solidnie

 

Niestety jest dość drogi 560zł i duży. Czy polecicie coś podobnego z grili węglowych ?

Od wielu lat grilluję i kupowałem grille w cenie ok.400-500 zł, ale  dwa lata temu kupiłem Webera i uważam, że poprzednie zakupy były pomyłką. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja powiem Wam szczerze, że te wszystkie grille na węgiel czy brykiet to nie dla mnie. Ja tam wole palić drewnem, a niżeli lecieć na normalnym. Po pierwsze grilowane lepiej smakuje, po drugie wiem co za drzewo się pali, a po 3 palę to co natura dała, a w brykiecie czy węglu nie wiadomo co jest. Tak, wiem na opakowaniu jest napisane ale ja tam do końca nie wierzę w to co tam pisze. Pewnie ktoś mi powie, że się mylę, że się nie znam i w ogóle, ale niech sobie tak dalej myśli. Jadłem karczki, kiełbachy i inne takie z grilla opalonego drewnem oraz z takiego opalanego węglem czy też brykietem i różnica w smaku jest masakryczna. Nawet moi teście to stwierdzili jak spróbowali tej samej kiełbasy robionej na tradycyjnym grillu (brykiet, węgiel) i na zwykłym opalanym drewnem. Jakby ich ktoś teraz zapytał czy nie chcą wrócić do tradycyjnego to uwierzcie mi, że nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja po ostatniej majówce choruję na grill gazowy... Na mój węglowy juz nie patrzę

 

Mam, posiadam, bardzo sobie chwalę...tylko następny kupiłbym dwupalnikowy (mam jednopalnikowy z możliwością sterowania połowami palnika) i koniecznie bez konieczności używania kamieni lawy (badziew straszny)...nigdy nie udało mi się na węglowym zrobić mięska tak jak na gazowym...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


po drugie wiem co za drzewo się pali, a po 3 palę to co natura dała, a w brykiecie czy węglu nie wiadomo co jest. Tak, wiem na opakowaniu jest napisane ale ja tam do końca nie wierzę w to co tam pisze.

 

Tak węglem się przejmujesz, że wiesz czym palisz, a pewnie nie wiesz co do kiełbasy wsadzili...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam, posiadam, bardzo sobie chwalę...tylko następny kupiłbym dwupalnikowy (mam jednopalnikowy z możliwością sterowania połowami palnika) i koniecznie bez konieczności używania kamieni lawy (badziew straszny)...nigdy nie udało mi się na węglowym zrobić mięska tak jak na gazowym...

 

A jak z aromatem dymu na gazowym? Trzeba dokupywać naturalny dym w płynie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak z aromatem dymu na gazowym? Trzeba dokupywać naturalny dym w płynie?

Korzystałem kiedyś. Aromat jest (może trochę mniejszy ale jest), bo grilujesz pod przykryciem i dym jest trzymany pod przykryciem razem z mięskiem. Wygoda za to nieporównywalna. Czysto i szybko. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja powiem Wam szczerze, że te wszystkie grille na węgiel czy brykiet to nie dla mnie. Ja tam wole palić drewnem, a niżeli lecieć na normalnym. Po pierwsze grilowane lepiej smakuje, po drugie wiem co za drzewo się pali, a po 3 palę to co natura dała, a w brykiecie czy węglu nie wiadomo co jest. Tak, wiem na opakowaniu jest napisane ale ja tam do końca nie wierzę w to co tam pisze. Pewnie ktoś mi powie, że się mylę, że się nie znam i w ogóle, ale niech sobie tak dalej myśli. Jadłem karczki, kiełbachy i inne takie z grilla opalonego drewnem oraz z takiego opalanego węglem czy też brykietem i różnica w smaku jest masakryczna. Nawet moi teście to stwierdzili jak spróbowali tej samej kiełbasy robionej na tradycyjnym grillu (brykiet, węgiel) i na zwykłym opalanym drewnem. Jakby ich ktoś teraz zapytał czy nie chcą wrócić do tradycyjnego to uwierzcie mi, że nie.

Ale ze jak? Zamiast wegla uzywasz w grillu drewna? Czy poprostu palisz ognisko i masz jakis ruszt nad ogniem?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak lubisz kazda jedna padline usmolona takim samym zapachem to pozostan przy tradycyjnym.

Sent from my Wileyfox Swift using Tapatalk

 

Ja właśnie myślę nad gazowym, bo w tradycyjnym denerwuje mnie, że chwila moment ciuchy i włosy przesiąkają wędzonką. Tylko jeśli nie ma dymu z drewna, to co w takim grillu gazowym jest przewagą nad patelnią grillową na kuchence?  :hmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja właśnie myślę nad gazowym, bo w tradycyjnym denerwuje mnie, że chwila moment ciuchy i włosy przesiąkają wędzonką. Tylko jeśli nie ma dymu z drewna, to co w takim grillu gazowym jest przewagą nad patelnią grillową na kuchence? :hmm:

Ogrodek, piwo w reku i cala otoczka za wyjatkiem dymu we wlosach i oczach.

Sent from my Wileyfox Swift using Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ok, ale w smaku mięso takie jak na patelni? :hmm:

Niestety nie mialem okazji jesc chyba niczego z takiej patelni. Ale na zdrowy rozum smak moze byc nieco inny gdyz to jednak dalej grillowanie, a nie smazenie. Jakich smakow konkretnie szukasz?

Sent from my Wileyfox Swift using Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grillowych, wędzonych, ale bez śmierdzących ubrań ;] Dla mnie idealna sytuacja jest, gdy nie ja stoję przy tradycyjnych grillu, a tylko czekam na podanie jedzenia ;]

To jest szansa, ze bylbys pozytywnie zaskoczony grillowaniem na gazie.

Sent from my Wileyfox Swift using Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


A jak z aromatem dymu na gazowym? Trzeba dokupywać naturalny dym w płynie?

 

jeżeli już to specjalne wiórki drzewne umieszczane w pojemniczku na palenisku.

Aromaty w płynie to sama chemia, takie same g*** jak chemiczne rozpałki w grillach węglowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja układam na palenisku kilka drewienek, biała rozpałka i po kilku minutach sypię po trochu węgla :)

A ja wsadzam w brykiet opalarke i po 5 minutach jest cacy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Aromaty w płynie to sama chemia, takie same g*** jak chemiczne rozpałki w grillach węglowych.

 

Jaka to ta chemia?

Dym naturalny sam w sobie to przecież sama chemia, a ten w płynie robi się poprzez "uwięzienie" tego naturalnego w wodzie. Czyli to to samo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Jaka to ta chemia?

Dym naturalny sam w sobie to przecież sama chemia, a ten w płynie robi się poprzez "uwięzienie" tego naturalnego w wodzie. Czyli to to samo.

 

przeczytaj sobie jak się robi aromat dymu wędzarniczego i co wchodzi w jego skład.

Co do dymu naturalnego to widzę, że uwierzyłeś w bzdurne unijne wymysły n/t wędzenia niestety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


przeczytaj sobie jak się robi aromat dymu wędzarniczego i co wchodzi w jego skład.

 

Daj linka

 


Co do dymu naturalnego to widzę, że uwierzyłeś w bzdurne unijne wymysły n/t wędzenia niestety.

 

W dupie mam unijne wymysły i nie o to chodzi. Dym powstaje dzięki spalaniu. Spalanie to reakcja chemiczna, w trakcie której wydzielają się różne związki chemiczne, ergo naturalny dym to sama chemia również.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Daj linka

 

jak znajdę to opracowanie to Ci wrzucę.

 


Dym powstaje dzięki spalaniu. Spalanie to reakcja chemiczna, w trakcie której wydzielają się różne związki chemiczne, ergo naturalny dym to sama chemia również.

 

z tego co pamiętam wiele zależy od rodzaju drewna i jego wilgotności. Im miększe i bardziej mokre drewno tym więcej niepożądanych związków w dymie.

Inna sprawa, że dym składa się szacunkowo z kilku tysięcy składników, a zidentyfikowanych jest raptem kilkaset.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daj linka

 

 

 

 

W dupie mam unijne wymysły i nie o to chodzi. Dym powstaje dzięki spalaniu. Spalanie to reakcja chemiczna, w trakcie której wydzielają się różne związki chemiczne, ergo naturalny dym to sama chemia również.

nie macie większych zmartwień i problemów :bzik:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak z aromatem dymu na gazowym? Trzeba dokupywać naturalny dym w płynie?

 

Są specjalne wiórki drzewne dzięki którym uzyskuje się aromat...ale myślę, że gdybyś dostał dwa kawałki mięcha grilowane na węglowym i gazowym, to byś nie rozpoznał, który jest który...no może po smrodzie bijącym od grilującego ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mieso rozni sie w smaku bez 2 zdan

 

z gazowca jest bardziej soczyste i mniej wypieczone wewnatrz, podejzewam ze gruby kawalek moglby byc nawet niedopieczony wewnatrz

 

mi smakuje

 

druga ciekawostka. po wczorajszym grilowaniu: w pojemniku na ociekajacy tluszcz bylo okolo 100ml tlustej "mazi"

 

w weglowym caly tluszcz z miesa kapie na rozgzrany wegiel i spala sie okapcajac tym mieso....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

druga ciekawostka. po wczorajszym grilowaniu: w pojemniku na ociekajacy tluszcz bylo okolo 100ml tlustej "mazi"

 

w weglowym caly tluszcz z miesa kapie na rozgzrany wegiel i spala sie okapcajac tym mieso....

A to zależy akurat od metody grillowania ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oświeć mnie

http://grillmix.pl/serwis/metody-grillowania.html

 

 

Grillowanie metodą pośrednią na grillu węglowym

metoda_posrednia_weglowe.jpgW celu zastosowania metody pośredniej przy użyciu grilla węglowego, należy równomiernie wsypać rozżarzony brykiet za przegrody do węgla, bądź do koszy na węgiel. Położyć tackę aluminiową na ruszcie do pieczenia pomiędzy przegrodami bądź koszami, aby ociekający tłuszcz i soki z mięsa mogły do niej wpadać. Zawartość tacki można później wykorzystać do przygotowania sosów. Zapobiega to również spaleniu tłuszczów podczas grillowania tłustych potraw takich jak gęś, kaczka czy pieczeń. W przypadku produktów o dłuższym czasie grillowania, można nalać do tacki trochę wody, aby mięso nie wyschło i nie zaczęło się palić. Położyć ruszt do smażenia i ułożyć na środku produkty, które będą grillowane. Następnie należy zamknąć pokrywę i otworzyć ją dopiero wtedy, gdy podany czas minął, bądź w celu sprawdzenia czy potrawy są już gotowe

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie temperatury można osiągnąć w takim grillu gazowym przy zamkniętej i otwartej pokrywie? 300+ da radę osiągnąć, żeby robić wyśmienitą pizzę?

 

Przy otwartej nie jestem w stanie zmierzyć (termometr w pokrywie), natomiast przy zamkniętej, na pusto mogę uzyskać spokojnie 250 lub nawet trochę więcej, a jak wrzucę mięso to 200 przy skręconym palniku do połowy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy test grilla za mną.

Niestety trochę średnio to wygląda :oslabiony:

 

Garnek montowany od spodu na popiół jest wsuwany.  Na zimno, np przy przeciąganiu grilla sam się wysuwa i odpada. Po nagrzaniu natomiast, gdy chcemy wypiąć garnek z ciepłym popiołem nie dałem rady tego zrobić.

 

Gorszy problem to "palenisko" w tym droższym grillu była blacha z dziurami, na który sypało się węgiel. Tutaj jest ruszt, taki prawie jak górny do smażenia. Efekt jest taki, że przy wsypywaniu część węgla trafia odrazu do popielnika. Muszę pokombinować z dodaniem drutów, aby była gęstrza siatka, albo wymienić na blachę.

może ktoś widział z czego taką blachę można dopasować ?

Coś koło 40x60 cm z tworami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.