Skocz do zawartości

Kupno V8


Alfi

Rekomendowane odpowiedzi

...chodzi o aluminium czy definicję "powyadkowy"?

obie  poruszone  sprawy  ;] 

 

 

aluminium też sie  utlenia  

 

 

aluminium  da  sie  spawać - owszem  jest  to  droższe  i  bardziej  upierdliwe ale  nie  niemozliwe 

 

a  to  w  przypadku  aut  premium (czytaj  bardzo drogich w  zakupie  ) jest  opłacalne  ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

obie  poruszone  sprawy  ;] 

 

 

aluminium też sie  utlenia  

 

 

aluminium  da  sie  spawać - owszem  jest  to  droższe  i  bardziej  upierdliwe ale  nie  niemozliwe 

 

a  to  w  przypadku  aut  premium (czytaj  bardzo drogich w  zakupie  ) jest  opłacalne  ;]

...ależ oczywiście masz rację, jednakowoż chodzi o kwestię "skali i czasu".  ;] 

Jasne, że się da spawać. Nigdzie nie napisałem że to niemożliwe. Dochodzi tylko pytanie za ile, co w przypadku aut za 20-30 tyś bardzo istotna kwestia (moim zdaniem nie drogich w zakupie).

Podczas moich rocznych poszukiwań samochodu, niezliczonych oględzin, "trzepania internetu" wszelkiej maści forumów ani razu nie natknąłem się na egzemplarz "restaurowany", co oczywiście nie oznacza, że takowych nie ma. :oki: Równocześnie szukałem też alfy 166 i E38, w tej materii to była istotna różnica. :ok: 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nie rozumiałem, dlaczego ludziom podoba się dźwięk amerykańskich V8. Dla mnie to warczące silniki, jakby na przelotowym wydechu, wydające odgłosy jakiegoś klepania w środku, ale to pewnie rozrząd OHV tak klepie. Komuś może się podobać, mnie nie. Bardziej wolę odgłos mruczenia, który po wkręceniu nie drażni ucha, a powoduje wibracje w klatce piersiowej. Takie V8 robi Mercedes, np w serii M113, czy Audi. Jakiś czas jeździłem C klasą 430 i tam wolne obroty były na 540 rpm.

 

A ja wręcz przeciwnie  - zupełnie nie rozumiem ludzi którzy nie lubią dźwięku V8. Nie ma nic przyjemniejszego niż V8 bulgoczący na wolnych obrotach.

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...w A8 odpada temat korozji - aluminiowe nadwozie - i co za tym idzie spada możliwość trafienia na powypadkowy.

Co do silnika, to u mnie przez 7 lat z nieeksploatacyjnych wymieniłem 4 cewki i odmę olejową.

Na cewki byla akcja serwisowa-mi wymienial I 3 szt.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pali sporo więcej niż V8 od BMW... i to nie tylko benzyny :D

Moj palil srednio 15l LPG-dla mnie to malo. Na trasie schodzilem do 12l, w miescie 20l.

Wazne sa inne koszty: opony znikaja bardzo szybko, w silniku jest 7l syntetyka, zawieszenie pneumatyczne...

Sent from my iPhone using Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Podczas moich rocznych poszukiwań samochodu, niezliczonych oględzin, "trzepania internetu" wszelkiej maści forumów ani razu nie natknąłem się na egzemplarz "restaurowany", co oczywiście nie oznacza, że takowych nie ma. :oki: Równocześnie szukałem też alfy 166 i E38, w tej materii to była istotna różnica. :ok:

a ja podczas moich 3 miesięcznych poszukiwań ww. typu (trzepanie internetu, forów właścicieli itp). ani razu nie widziałem Audi A8 w stanie "niepadaka". wiele z nich miało korozję (normalne bąble). 

 

ogólnie skończyłem z E38 na podjeździe.

 

btw. z ww. doświadczenia - obserwacja pewna. jak zapodałem temat na 7er pl - kupię fajne E32/E38. Nie dostałem żadnej oferty od klubowicza. Jak zapodałem ten sam temat na A8team, to do tej pory jeszcze piszą (4-5 lat po zakupie) :) oba fora - podobna iloścu serów. nawet ze wskazaniem na liczniejsze 7er. To mówi "coś" o samochodzie - potwierdza moje odczucia. A8 D2 brakuje klimatu, czegoś co przywiązuje do auta. To samo czułem jak w nim siedziałem (przyciski z Golfa), jechałem itp itd. 

Edytowane przez jimbo22
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A8 D2 brakuje klimatu

 

Ja mam takie spostrzeżenia odnośnie Audi generalnie. Jeździłem (prowadziłem) kilka egzemplarzy (od 80, przez kilka A4, A6, Q7 na S5 nie kończąc). Wszystkie były dobrze wykonanymi samochodami, zaprojektowanymi przez księgowych. Pedał gazu powodował jedynie szybsze przewijanie krajobrazu. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam takie spostrzeżenia odnośnie Audi generalnie. Jeździłem (prowadziłem) kilka egzemplarzy (od 80, przez kilka A4, A6, Q7 na S5 nie kończąc). Wszystkie były dobrze wykonanymi samochodami, zaprojektowanymi przez księgowych. Pedał gazu powodował jedynie szybsze przewijanie krajobrazu. 

 

cos w tym jest. fakt ze mozna to uznać za problemy pierwszego świata... no ale to w koncu forum moto. E38 da się lubić, jest w jakiś sposób fajne. a bezposredni konkurent od OOOO - jest poprostu nudny...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja podczas moich 3 miesięcznych poszukiwań ww. typu (trzepanie internetu, forów właścicieli itp). ani razu nie widziałem Audi A8 w stanie "niepadaka". wiele z nich miało korozję (normalne bąble). 

 

ogólnie skończyłem z E38 na podjeździe.

 

btw. z ww. doświadczenia - obserwacja pewna. jak zapodałem temat na 7er pl - kupię fajne E32/E38. Nie dostałem żadnej oferty od klubowicza. Jak zapodałem ten sam temat na A8team, to do tej pory jeszcze piszą (4-5 lat po zakupie) :) oba fora - podobna iloścu serów. nawet ze wskazaniem na liczniejsze 7er. To mówi "coś" o samochodzie - potwierdza moje odczucia. A8 D2 brakuje klimatu, czegoś co przywiązuje do auta. To samo czułem jak w nim siedziałem (przyciski z Golfa), jechałem itp itd. 

...fakt, trudno znaleźć stan akceptowalny, dlatego u mnie skończyło się na bezpośrednim zakupie z Austrii. Jeśli chodzi o bąble to obstawiał bym raczej nieudolne naprawy blacharskie niż korozję.

 

Co do forum a8team to ..."spuśćmy zasłonę milczenia"  :hehe: 

 

A "klimat"? Fajnie, że każdy ma trochę inny ;]  :oki: 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...fakt, trudno znaleźć stan akceptowalny, dlatego u mnie skończyło się na bezpośrednim zakupie z Austrii. Jeśli chodzi o bąble to obstawiał bym raczej nieudolne naprawy blacharskie niż korozję.

 

Co do forum a8team to ..."spuśćmy zasłonę milczenia"  :hehe:

 

A "klimat"? Fajnie, że każdy ma trochę inny ;]  :oki:

a czemu spuszczasz zasłonę milczenia na to forum? ot forum właścicieli marki/modelu. jakich pełno. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam takie spostrzeżenia odnośnie Audi generalnie. Jeździłem (prowadziłem) kilka egzemplarzy (od 80, przez kilka A4, A6, Q7 na S5 nie kończąc). Wszystkie były dobrze wykonanymi samochodami, zaprojektowanymi przez księgowych. Pedał gazu powodował jedynie szybsze przewijanie krajobrazu. 

 

Ale klienci tych samochodów dokładnie tego oczekują. Ma być cicho, nie ma szarpać, skakać itp. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a czemu spuszczasz zasłonę milczenia na to forum? ot forum właścicieli marki/modelu. jakich pełno. 

...bo technicznie to może i jeszcze się broni, ...ale "towarzysko" to lipa.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...bo technicznie to może i jeszcze się broni, ...ale "towarzysko" to lipa.

 

 

a o to chodzi :) no tak - taki target marki. na 7er podobnie chyba (była na zlocie w 2015 podobno jakas awantura, bójka i policja nawet wpadła) ;) ale nie chcieli sie dzielić detalami :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lex

GS 430 lub bardziej luksusowo LS 430

Z lpg w tych modelach bez problemu

Z lpg wychodzi w trasie i tak taniej o pare zł niz mondeło 1.8tdci

 

GS mk2 jeszcze podejdzie pod LPG, ale w mk3 (nie wiem, czy da się w PL kupić mk3 do 40kpln) już tylko bezpośredni wtrysk. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

430 to 430. Dopiero w 460 jest bezpośredni wtrysk.

430 w mk3 to ten sam silnik co w mk2.

 

Z tym GS460 to nie do końca. Silnik 4.6 w GS 460 nie miał bezpośredniego wtrysku. Taka ciekawostka. Miał on oznaczenie 1UR-FE. Wersja z bezpośrednim wtryskiem miała oznaczenie 1UR-FSE i była montowana w LS 460.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba bardziej podoba mi się dźwięk Lambo. Ale one zawsze lepiej brzmiały niż jeździły ;)

 

Ja nie lubię dźwięku Lambo i Ferrari, darcie japy takie. Fajnie chodzi Maserati, Koenigsegg czy Jaguar (np. F-Type), nie wspomnę o Corvette :)

Edytowane przez analyzer64
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie lubię dźwięku Lambo i Ferrari, darcie japy takie. Fajnie chodzi Maserati, Koenigsegg czy Jaguar (np. F-Type), nie wspomnę o Corvette :)

 

Ferrari też nie lubię. Lambo brzmią "brudno" i bardziej zadziornie.

Ale - fakt - obie marki brzmią jak motocykle ;] a ja jednak wolę samochody.

Edytowane przez camel00
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z klasyków:

- MB C107 w wersji 450, 500 lub 560 SLC

- nieco młodszy MB w124 w wersji E420 lub E500

- lub amerykany, których jest bez liku

 

Z młodszych i fajnych:

- BMW serii 7er lub 5er

- MB R129

 

Z młodszych i mniej fajnych

- Leksusy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówisz że IS-F czy GS-F czy RC-F nie są fajne?

Tak Marku, mówię. Z całą stanowczością mówię. Bo wymieniasz jakieś przekomputeryzowane kupy dla bogatych japiszonów.

A dodatkowo, to jest wątek o V8 z budżetem 40tys złotych. Taki..... niuans. :)

 

A tak w ogóle to chyba nie doczytałem się, dlaczego autor wątku chce mieć V8 pod maską: czy chodzi o wrażenia słuchowe, osiągi czy o niezawodność?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym GS460 to nie do końca. Silnik 4.6 w GS 460 nie miał bezpośredniego wtrysku. Taka ciekawostka. Miał on oznaczenie 1UR-FE. Wersja z bezpośrednim wtryskiem miała oznaczenie 1UR-FSE i była montowana w LS 460.

A nie zależy to przypadkiem od rynku na jaki szedł samochód?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z młodszych i mniej fajnych

- Leksusy

Fajnośc to kwestia gustu.

A dźwiękowo lexusom to trzeba zmienić wydech. Np. GS jest na tyle cichy na seryjnym wydechu, ze przy normalnej codziennej jeździe słychać 8kę tylko przy odpalaniu.

Ja mam przelotowe tłumiki tylne i tel nic nie słychać. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak Marku, mówię. Z całą stanowczością mówię. Bo wymieniasz jakieś przekomputeryzowane kupy dla bogatych japiszonów.

A dodatkowo, to jest wątek o V8 z budżetem 40tys złotych. Taki..... niuans. :)

 

A tak w ogóle to chyba nie doczytałem się, dlaczego autor wątku chce mieć V8 pod maską: czy chodzi o wrażenia słuchowe, osiągi czy o niezawodność?

 

 

jak kupowalem IS250 - facet przyszedl z oddal SC430 z ...26k km na liczniku, auto bez zadnych wypadkow - full service z Lexus ... Kupil nowego LS600h

 

Auto w kolorze Lazarus, biala skora - po prostu byl piekny... 

 

Dali mu $16-18k z tego co pamietam, nie bylo zadnych tablic z wycenami, nic,  po prostu auto bylo jak z fabryki - .wszyscy z salonu sie zlecieli, ja tez ... ;]  - to bylo jak muchy ... 20 ludzi przy aucie, a facet przyszedl robic business ...

 

Wystawili za $29,990 :hmm:  - czyli do sprzedazy za ok $25-26k ...

 

Gadalem z facetem z Lexus o tym aucie - facet dobrze po 70tce - i mowil mi ze sprzedajac LExus w Oz i US - takich przypadkow mial moze 3 ...  i powiem ci ze jesli bym mial wtedy $25k gotowki to bez zastanowienia bym go kupil :jem:

 

Auto bylo chyba z 2004-5-6 ....

 

1.jpg

 

 

Jak przyszlem pare dni pozniej po auto .. to juz go nie bylo .... Poszedl nastepnego dnia - nie wiem za ile , ale poszedl ..

 

Wiec nie da sie powiedziec ze stare 20 letnie V8 nie moze byc okazja :hmm:  - wiem BARDZO ZADKO ale jest ... (cena tez odpowiednia ;] ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale klienci tych samochodów dokładnie tego oczekują. Ma być cicho, nie ma szarpać, skakać itp. 

 

 

tez IMVHO nie - popatrz na S3 na RS3 - jezdzilem oba, wygoda taczek :hehe:  - ale jak wcisniesz to zapominasz ... :jem:  -reszta to Audi , czyli funkcjonalnie, i calkiem przyjemnie ... Ja wiem ze to nie V8 ;]  - ale w dizesiejszych czasach patrzysz teraz  - poprawka duzo ludzi patrzy - kW V8 vs KW kosiarek ... -  i stad S3 czy RS3 sprzedaje sie jak sie sprzedaje.

 

Salon obok mnie w robocie mial - patrzylem na ich stock 73 RS3 :hmm:  - czerwiec, koniec roku finansowego. Nie patrzylem na stock - ale pod koniec miesiaca byly jakies pojedyncze sztuki - ergo musieli ok 65+ odepchnac w ciagu 20 dni ...Duzo tych klientow kiedys jezdzilo V8 ... :hmm:

 

Wygodnie w RS3 nie jest ;]

 

audi-rs3-sportback-jan2016-3a.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak kupowalem IS250 - facet przyszedl z oddal SC430 z ...26k km na liczniku, auto bez zadnych wypadkow - full service z Lexus ... Kupil nowego LS600h

Auto w kolorze Lazarus, biala skora - po prostu byl piekny...

Dali mu $16-18k z tego co pamietam, nie bylo zadnych tablic z wycenami, nic, po prostu auto bylo jak z fabryki - .wszyscy z salonu sie zlecieli, ja tez ... ;] - to bylo jak muchy ... 20 ludzi przy aucie, a facet przyszedl robic business ...

Wystawili za $29,990 :hmm: - czyli do sprzedazy za ok $25-26k ...

Gadalem z facetem z Lexus o tym aucie - facet dobrze po 70tce - i mowil mi ze sprzedajac LExus w Oz i US - takich przypadkow mial moze 3 ... i powiem ci ze jesli bym mial wtedy $25k gotowki to bez zastanowienia bym go kupil :jem:

Auto bylo chyba z 2004-5-6 ....

1.jpg

Jak przyszlem pare dni pozniej po auto .. to juz go nie bylo .... Poszedl nastepnego dnia - nie wiem za ile , ale poszedl ..

Wiec nie da sie powiedziec ze stare 20 letnie V8 nie moze byc okazja :hmm: - wiem BARDZO ZADKO ale jest ... (cena tez odpowiednia ;] ).

Dokładnie takiego miałem. Po wymianie oryginalnych opon run flat na normalne ten samochód zaczął jeździć. Wcześniej skakał jak piłeczka. Bardzo dobrze go wspominam, nie był jakiś szczególnie szybki czy szczególnie wygodny ale niezawodny był aż do bólu. Zero problemów.

NEE NED ZB 6TNN DEIBEDH SIEFI EBEEE SSIEI ESEE SEEE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tez IMVHO nie - popatrz na S3 na RS3 - jezdzilem oba, wygoda taczek :hehe: - ale jak wcisniesz to zapominasz ... :jem: -reszta to Audi , czyli funkcjonalnie, i calkiem przyjemnie ... Ja wiem ze to nie V8 ;] - ale w dizesiejszych czasach patrzysz teraz - poprawka duzo ludzi patrzy - kW V8 vs KW kosiarek ... - i stad S3 czy RS3 sprzedaje sie jak sie sprzedaje.

Salon obok mnie w robocie mial - patrzylem na ich stock 73 RS3 :hmm: - czerwiec, koniec roku finansowego. Nie patrzylem na stock - ale pod koniec miesiaca byly jakies pojedyncze sztuki - ergo musieli ok 65+ odepchnac w ciagu 20 dni ...Duzo tych klientow kiedys jezdzilo V8 ... :hmm:

Wygodnie w RS3 nie jest ;]

audi-rs3-sportback-jan2016-3a.jpg

No tak, ale ten samochód jest specjalnie zrobiony tak żeby było niewygodnie. Podobnie jak M3 czy C63AMG (choć akurat w tym ostatnim jest wręcz pluszowo). Koledzy dziwili sie komfortowoscia modeli "nieusportowionych" typu 330 czy C400. C400 zony rozpędza sie do setki w 4.5 sekundy ale robi to cichutko, mięciutko i bez żadnego szarpania. I tego właśnie kupujący ten model oczekuje.

NEE NED ZB 6TNN DEIBEDH SIEFI EBEEE SSIEI ESEE SEEE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak Marku, mówię. Z całą stanowczością mówię. Bo wymieniasz jakieś przekomputeryzowane kupy dla bogatych japiszonów.

A dodatkowo, to jest wątek o V8 z budżetem 40tys złotych. Taki..... niuans. :)

A tak w ogóle to chyba nie doczytałem się, dlaczego autor wątku chce mieć V8 pod maską: czy chodzi o wrażenia słuchowe, osiągi czy o niezawodność?

Is-F był wyjątkowo mało skomputeryzowany. Mechaniczna szpera, całkowicie wyłączalny system stabilności. Gdyby jeszcze była zwykła skrzynia biegów...

NEE NED ZB 6TNN DEIBEDH SIEFI EBEEE SSIEI ESEE SEEE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie takiego miałem. Po wymianie oryginalnych opon run flat na normalne ten samochód zaczął jeździć. Wcześniej skakał jak piłeczka. Bardzo dobrze go wspominam, nie był jakiś szczególnie szybki czy szczególnie wygodny ale niezawodny był aż do bólu. Zero problemów.

NEE NED ZB 6TNN DEIBEDH SIEFI EBEEE SSIEI ESEE SEEE

IMVHO to auto jest/bylo ponad czasowe. 20 Lat od kiedy zaczeli klepac I dalej jest IMVHO nowoczesny

Gdyby nie wysuwana antena bys nawet Nie poznal Ze kiedy design tego auta byl to Opel wlasnie zastepowal Kadet Astra

Sent from my iPhone using Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, ale ten samochód jest specjalnie zrobiony tak żeby było niewygodnie. Podobnie jak M3 czy C63AMG (choć akurat w tym ostatnim jest wręcz pluszowo). Koledzy dziwili sie komfortowoscia modeli "nieusportowionych" typu 330 czy C400. C400 zony rozpędza sie do setki w 4.5 sekundy ale robi to cichutko, mięciutko i bez żadnego szarpania. I tego właśnie kupujący ten model oczekuje.

NEE NED ZB 6TNN DEIBEDH SIEFI EBEEE SSIEI ESEE SEEE

Zgadzamy Sie ale tez target inny

Czyli z C400 to mozliwe ale jak go Nie masz to zostaje ci cos jak RS.

I EU to Ja nawet Nie mowie bo tam teraz 2,000cm 3 I 200KM to 'zabojcza' technika.

Raz Ze ci portfel oproznia dwa lud uwaza ze 100KM wystarcza - bo 'przeciez' I tak Nie Ma gdzie jezdzic '

Trzy- jak chcesz coz 250KM to ci albo Golf R pozostaje albo Mustang, ale jak widac kolejek w PL Nie Ma

Wiec Ja potrafie zrozumiec autora Ze chce V8...

Napisane z bulgacocego V8 z naprawiona zarowka

Sent from my iPhone using Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzamy Sie ale tez target inny

Czyli z C400 to mozliwe ale jak go Nie masz to zostaje ci cos jak RS.

I EU to Ja nawet Nie mowie bo tam teraz 2,000cm 3 I 200KM to 'zabojcza' technika.

Raz Ze ci portfel oproznia dwa lud uwaza ze 100KM wystarcza - bo 'przeciez' I tak Nie Ma gdzie jezdzic '

Trzy- jak chcesz coz 250KM to ci albo Golf R pozostaje albo Mustang, ale jak widac kolejek w PL Nie Ma

Wiec Ja potrafie zrozumiec autora Ze chce V8...

Napisane z bulgacocego V8 z naprawiona zarowka

Sent from my iPhone using Tapatalk

Te C400 czy 340i za jakieś 10-15 lat pojawia sie sprowadzone na polskim rynku od dziadka z Niemiec co to do kościoła jeździł w niedziele. I za 10-15 lat ludzi tu beda dyskutowali o tym jak to taki samochód pomimo 350 KM wcale nie warczy i nie jest zupełnie sportowy. Podobnie jak powyżej narzekają na Lexusa GS460.

NEE NED ZB 6TNN DEIBEDH SIEFI EBEEE SSIEI ESEE SEEE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ten sprzęt z Australii mi był by potrzebny do zrobienia hybrydy z tym:

opel-omega-b-616x462-4f4e75a0b58.jpg

A że Holden to brat Omegi to... ;] Opel próbował, ale dali sobie spokój. ;)

Aaa to działaj ;]:oki:

O Omie V8 czytałem, w złym momencie wyszli z tym projektem niestety :(.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.