Skocz do zawartości

Ozonowanie auta


robert2609

Rekomendowane odpowiedzi

Teraz, robert2609 napisał(a):

Witam.

Zakupiłem sobie ozonator ktoś obeznany może podać na jaki czas ustawić żeby nie przesadzić.

Chodzi o ozonowanie samochodu osobowego w załączniku foto sprzętu 

IMG_20240405_125700.jpg.0c6dbae0e0c175f9a639b91ba06e3a07.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na ozonowanie samochodu osobowego w zależności od wielkości wystarczy parę gram O3. Ważne, aby tego ozonu nie wietrzyć co najmniej 20minut - w tyle czasu powinien zrobić co trzeba.

A w sprawie tego sprzętu - trudno mi uwierzyć w 60g/h, chyba że środku jest ~10 płyt wyładowczych, ale wtedy powinien mieć większą moc ...

Ja bym ustawił na 10 minut w aucie z włączoną klimą i obiegiem zamkniętym i potem pozwolił jeszcze 10 minut wentylatorom pomieszać to powietrze z ozonem

Edytowane przez jqr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoria głosi że 5-7gr ozonu na samochód - ten co masz robi teoretycznie 60gr/h ... TEORETYCZNIE

Pamiętaj o obiegu zamkniętym i wyłączonej klimatyzacji - niech ten ozon pozostaje w samochodzie przez jakiś czas (30-40min?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parametry tego chińczyka pewnie przez 5 albo 10 możesz podzielić 😄 

 

Ja odpalam 30 minut 10g/h.

 

Najpierw wywalenie starego filtra. Potem chemia na parownik. Potem osuszenie parownika. Potem ozon. Potem wietrzenie. Potem wsadzenie nowego filta z węglem.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, exor napisał(a):

Ale których zaleceń? Są dwa sprzeczne 😎⚠️😎⚠️

Odnajdę się po środku.

Nie robię tego pierwszy raz , wcześniej miałem taki słaby ozonator,ten widać jest trochę mocniejszy sprawdzałem w mieszkaniu,dezynfekująć pomieszczenia i moc jest wyraźna bo czuć jeszcze kilka dni, pomijając to że po zabiegu jest wietrzone intensywnie.

Z racji tego że jest trochę mocniejszy to chciałem zaczerpnąć wiedzy żeby nie przesadzić....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, DamianB napisał(a):

Parametry tego chińczyka pewnie przez 5 albo 10 możesz podzielić 😄 

 

Ja odpalam 30 minut 10g/h.

 

Najpierw wywalenie starego filtra. Potem chemia na parownik. Potem osuszenie parownika. Potem ozon. Potem wietrzenie. Potem wsadzenie nowego filta z węglem.

Ma się rozumieć,że zabieg robi się bez filtra,ja już dzisiaj jadąc do pracy wyłączyłem klimatyzację żeby parownik się osuszył.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, jqr napisał(a):

Ja bym ustawił na 10 minut w aucie z włączoną klimą i obiegiem zamkniętym i potem pozwolił jeszcze 10 minut wentylatorom pomieszać to powietrze z ozonem

 

ja pamiętam że włączona klimatyzacja = mokry parownik ... teoria głosi, że to podobno nie pozwala ozonowi działać, dlatego klimę się wyłącza, parownik musi się "przewietrzyć" i być suchy przed ozonowaniem

 

... to teoria której nie będę bronił, trzeba doczytać 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj też o tym, że ze wszystkim można przesadzić i był wątek o zniszczonej (klejącej się) desce rozdzielczej po zastosowaniu wydajnego ozonatora. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj też o tym, że ze wszystkim można przesadzić i był wątek o zniszczonej (klejącej się) desce rozdzielczej po zastosowaniu wydajnego ozonatora. 

2 lata temu ozonowałem łącznie pewnie z 5-6h w aucie w częściach sofę po zasikaniu przez kota - nic mu się nie stało (kotu i autu )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, mati_lecha napisał(a):

Ile kosztuje ten sprzęt?

Ewentualnie ktoś może posłużyć poradą jaki wartob kupić do 99zł?

Na allegro widzę za 178 zeta taki sam (a bardzo podobne tylko z inną nazwą od 150) a czy warto to zależy kto ma jakie potrzeby...

Edytowane przez volf6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, volf6 napisał(a):

Na allegro widzę za 178 zeta taki sam (a bardzo podobne tylko z inną nazwą od 150) a czy warto to zależy kto ma jakie potrzeby...

Nie wiem ile obecnie kosztuje ozonowanie u magika od klimatyzacji ale napewno koło (strzelam) 80zł przy 2óch autach które ozonuje na wiosnę i jesień to za tą kasę co dałem już mi się zwrócił.

Nie liczę, że jeszcze w domu też można sobie zapuścić....

Byłem kilka razy w warsztatach od klimatyzacji z poprzednimi autami i każdy ozonował przy włączonej klimatyzacji.

A jak już tu ktoś wspomniał i ja też to doczytałem to bardziej zaleca się ozonowanie suchego parownika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Gregor_BS Z tego co mi wiadomo to właśnie ozon ma się rozkładać.

Ozon czyli O3 rozpada się na zwykłe O2 i O1.

A jednoatomowy tlen jest bardzo reaktywny i to reakcja O1 ze smrodami ma zapewnić "odszczurzenie",

ale ile w tym prawdy :nie_wiem:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, ccLot napisał(a):

@Gregor_BS Z tego co mi wiadomo to właśnie ozon ma się rozkładać.

Ozon czyli O3 rozpada się na zwykłe O2 i O1.

A jednoatomowy tlen jest bardzo reaktywny i to reakcja O1 ze smrodami ma zapewnić "odszczurzenie",

ale ile w tym prawdy :nie_wiem:

No tak tylko chodzi o to zeby zdązyl zabic smrodek nim go rozłozą promienie sloneczne. Chemikiem nie jestem, tak gdzieś doczytalem tego sie trzymam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, grogi napisał(a):

 

5 minut max pracy generatora. Potem przez godzinę niech sobie wentylator pomieli w obiegu zamkniętym

Po godzinie tego ozonu to pewnie zostało ze 20%, więc mieszanie powietrza prawie bez ozonu nic nie powoduje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, MarcG napisał(a):

Po godzinie tego ozonu to pewnie zostało ze 20%, więc mieszanie powietrza prawie bez ozonu nic nie powoduje.

 

Jak parownik suchy, to dokładnie ja mówisz. Ale dowalenie 20g ozonu też zdrowe dla niego nie jest, szczególnie plastiki lubią się skończyć po takiej kuracji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.04.2024 o 13:17, jqr napisał(a):

A w sprawie tego sprzętu - trudno mi uwierzyć w 60g/h, chyba że środku jest ~10 płyt wyładowczych, ale wtedy powinien mieć większą moc ...

Troszeczkę poza tematem. Mam ozonator wiele lat, może 8-10. Jeżeli go rozkręcę, to czy da sprawdzić jego wydajność? Nie mogę znaleźć żadnego dokumentu z zakupu. Załączam zdjęcia. 

IMG_0304.jpg

IMG_0305.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.04.2024 o 15:51, Azbest napisał(a):

 

ja pamiętam że włączona klimatyzacja = mokry parownik ... teoria głosi, że to podobno nie pozwala ozonowi działać, dlatego klimę się wyłącza, parownik musi się "przewietrzyć" i być suchy przed ozonowaniem

 

... to teoria której nie będę bronił, trzeba doczytać 

 

Wg artykułu z linka poniżej klimatyzacja na czas ozonowania powinna być włączona

 

https://o3ozon.pl/ozonowanie-klimatyzacji-jak-to-robic-n-8.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ozonowałem dzisiaj Giuliettę. Kolejność następująca:

 

1. Demontaż starego filtra kabinowego

2. Odkurzanie wnęki na filtr

3. Czyszczenie sprężonym powietrzem

4. Odgrzybienia preparatem Liqui Moly 39049 (granat) na:

a) włączonej klimie

b) na obiegu zamkniętym

c) na włączonych wszystkich kierunkach nawiewów

 Granat skierowany wylotem w kierunku parownika. 10 minut pracy. 

5. Ozonowanie na:

a) włączonej klimie

b) na obiegu zamkniętym

c) na włączonych wszystkich kierunkach nawiewów

Ozonator umieszczony na wysokim kartonie od ozonatora położonym na przednim siedzeniu pasażera.

Czas ozonowania 15 minut (ozonator o mocy 28g/h). Czas wietrzenia około 1 godziny. 

6. Montaż filtra kabinowego. Wleciała budżetowa Kamoka z węglem aktywnym, która pasuje doskonale do wnęki, ale z racji ceny posiada warstwę z węglem aktywnym tylko z jednej strony filtra.

 

Pojutrze wlatuje moje ulubione drzewko zapachowe Wunder-Baum Black Classic.

 

wunder-baum-black-ice-b-iext133598389.jpg.4cb7bb5cd9f77b73ff91a5f99e2da34e.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, bochumil napisał(a):

Ozonowałem dzisiaj Giuliettę. 

Ozonator umieszczony na wysokim kartonie od ozonatora położonym na przednim siedzeniu pasażera.

 

 

Pytanie ile ząbków ten fotel był odsunięty od deski rozdzielczej, bo może zabieg trzeba powtórzyć ;]

  • Lubię to 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, bochumil napisał(a):

Ozonowałem dzisiaj Giuliettę. Kolejność następująca:

 

1. Demontaż starego filtra kabinowego

2. Odkurzanie wnęki na filtr

3. Czyszczenie sprężonym powietrzem

4. Odgrzybienia preparatem Liqui Moly 39049 (granat) na:

a) włączonej klimie

b) na obiegu zamkniętym

c) na włączonych wszystkich kierunkach nawiewów

 Granat skierowany wylotem w kierunku parownika. 10 minut pracy. 

5. Ozonowanie na:

a) włączonej klimie

b) na obiegu zamkniętym

c) na włączonych wszystkich kierunkach nawiewów

Ozonator umieszczony na wysokim kartonie od ozonatora położonym na przednim siedzeniu pasażera.

Czas ozonowania 15 minut (ozonator o mocy 28g/h). Czas wietrzenia około 1 godziny. 

6. Montaż filtra kabinowego. Wleciała budżetowa Kamoka z węglem aktywnym, która pasuje doskonale do wnęki, ale z racji ceny posiada warstwę z węglem aktywnym tylko z jednej strony filtra.

 

Pojutrze wlatuje moje ulubione drzewko zapachowe Wunder-Baum Black Classic.

 

wunder-baum-black-ice-b-iext133598389.jpg.4cb7bb5cd9f77b73ff91a5f99e2da34e.jpg

To ja dodatkowo przed całą operacją włączyłem na full grzanie i wentylator  na obiegu zamkniętym na kilka minut, aby osuszyć wymiennik.

IMHO ozonator bez sensu stawiać na podwyższeniu. Rozumiem, że kierujesz się ciężarem ozonu, ale jest wentylator, który i tak go rozprowadzi. Zatem chyba najlepiej postawić ozonator jak najbliżej dmuchawy czyli najprawdopodobniej w nogach pasażera.

Niemniej jednak myślę, że po twoim sposobie też będzie 👍

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.04.2024 o 12:58, bochumil napisał(a):

 

Wg artykułu z linka poniżej klimatyzacja na czas ozonowania powinna być włączona

 

https://o3ozon.pl/ozonowanie-klimatyzacji-jak-to-robic-n-8.html

 

Co jest kompletna bzdura. Ozon w kontakcie z wilgocią robi puff i tworzy się woda utleniona H2O2.

Edytowane przez grogi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Chalek napisał(a):

A woda utleniona nie jest czasem bakteriobójcza... 

 

W porównaniu do ozonu? Nie. 

W porównaniu do wody? Tak.

 

H2O2 zabija w taki sam sposób - sprzyja utlenianiu. Jednak jest zdecydowanie mniej od ozonu w tym skuteczna.

Edytowane przez grogi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.