Skocz do zawartości

Świece i przewody WN


lelek

Rekomendowane odpowiedzi

Przeczytałem cały temat...ale jakoś mało o C14NZ a to przecież taka "rakieta" zeby.GIF

NGK, Beru, czy GM?

Mam zamiar kupić GM, dokładnie te: KLIK

Czy to mądre posunięcie?

Mam przejechane 40 000km, myślę że kabli jeszcze nie trzeba,

bo trzymają się całkiem dobrze.

P.S.

Czy ktoś mógłby mi wytłumaczyć dlaczego do LPG lepsze są 1 od 2 elektrodowych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Świeczka jest na duży klucz. Wiesz, że to tylko do silników bez osłon

> świec .

> Do zapłonu LPG lepsza jest jedna porządna iskra w centrum. Przy

> dwuelektrodowych często są dwie słabsze iskry. To tyle teorii.

Dzięki za info, tak czytając cał wątek zauważyłem właśnie że jedne są do osłonek, inne nie...i do;)... a mój silnik nie ma osłonek

Tym razem kupię GM, na dniach wymiana, napiszę jakie miałem, bo nie wiem, a dały radę 40 000km , no i oczywiście porównanie wink.gif

Choć i tak nie będzie wiarygodne, bo stara...a nowa;) Chyba że nowa będzie działać jak stara, lub gorzej.

Dzięki za info

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

zmieniłem autko, w związku z tym pytanko:

Czy w AII 2002r Z16XE powinny być świece dwu czy trzy elektrodowe? I jak jest instalacja LPG to stosować takie właśnie jakie producent zalecił, czy 1 elektrodowe?

Z tego co mi wiadomo to do gazu 1 elektrodowe lepsze... , chyba nic się nie stanie jak zamontuje takie świece 1 elektrodowe zamiast jak się nie myle 4ro? KLIK

P.S.

W Astrze I F po założeniu przewodów WN firmy Jarmor i świec 1 elektrodowych org. GM made in "Russia" grinser006.gif spalanie mi spadło na trasie do 7-8l LPG/100km boje_sie.gif przy jeździe 100 - 120km/h, przy 140 - 160km/k , ok 10l/100

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po 160tyś km przyszła pora wymiany świec. Zrobiłem to profilaktycznie, mimo że nie było żadnych niepokojących objawów. Stare świece dwuelektrodowe Bosch FLR8LDCU+ nie noszą śladów zużycia na elektrodach. Jedynie mają nalot z popiołu, a to dlatego, że mam do wymiany uszczelniacze zaworów. Do tego nalot koronny na izolatorach.

Świeczki wymienione na takie same. Praca silnika nie uległa zmianie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

wymieniłem świece, obejrzałem dokładnie stare...

zaniepokoił mnie wygląd świecy z II cylindra - wyraźnie jest bardziej zanieczyszczona... z czego może to wynikać? bać się czy olać?

dotychczas nie miałem tak wyraźnej różnicy między poszczególnymi świecami...

56379f4264f66735m.jpg

19a090370af1b026m.jpg

0e675ee2763e04d8m.jpg

354f1509a93a4cd1m.jpg

świece to NGK BKR5EK, założone.... oj dawno zlosnik.gif nie pamiętam dokładnie, szacuję na coś ok. 50tys.km

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Sporo popiołu.

> Jak zużycie oleju? Nie kopci przy pierwszym odpalaniu?

oleju muszę dolewać, ale głównie z powodu nieszczelności dookoła miski olejowej - wychodzi tego jakieś 0,5-1,0l na 10 tys. km(uszczelka już zakupiona, zbieram się w sobie, żeby się ze śrubami rury wydechowej zmierzyć)

czy prawdą jest, że lekko dokręcone świece mogą powodować przyspieszone powstawanie nagaru? jakoś lekko mi się je odkręcało... (możliwe, że przesadzam oink.gif)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Witam. Co ile wymieniać świece w silniku X16SZR? Kupię chyba

> dwuelektrodowe z GM ale nie wiem czy to dobry wybór.

ja wymieniam co 50 tys. km (ale to co kierowca to inny obyczaj)

GM mają pozytywne opinie, polecam NGK BKR5EK

do tego silnika dedykowane są 2-elektrodowe, więc takie powinieneś założyć (piszę "powinieneś" bo znam przypadki montowania jednoelektrodowych i też było OK, silnik nie jest akurat na to nadto czuły wink.gif )

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> czy prawdą jest, że lekko dokręcone świece mogą powodować

> przyspieszone powstawanie nagaru? jakoś lekko mi się je

> odkręcało... (możliwe, że przesadzam )

Jeśli nie będzie kompresji mogą wypadać zapłony a wtedy będzie się osadzał nagar. Jeśli były dociągnięte nawet lekko to coś takiego nie wystąpi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Witam!

Komputer w mojej Asterce 2,2DTI zgłosił że jest walnięta świeca żarowa. Mechanik który to odczytał nie che się podjąć wymiany bo podobno pękają bardzo a co za tym idzie trzeba głowice później robić. Na pytanie czy można z tym jeździć powiedział że do póki odpala to niema problemu. I tak jest odpala od razu bez żadnych problemów nawet przy niskiej temperaturze. Pytanie mam czy mówił prawdę?? Czy można z tym jeździć jak na razie ? Czy przez to może coś innego się uszkodzić. Kontrolka elektryki silnika znika po 1-2 min od odpalenia zimnego silnika.

Proszę o jakąś pomoc...

Pozdrawiam Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...
  • 2 tygodnie później...

Niedawno kupiłem komplecik NGK świece i kabelki.

Świec nie mogę odkręcić - połamałem klucz (fi.16) tak zakręcili przy wymianie UPG - chyba przejadę się na reklamacje angryfire.gif

A kabelki miały jedną bubę - inny rozmiar zacisku przy wejściu przewodu do cewki musiałem kombinerkami zaciskać żeby złapało bolec w cewce.Hmm taka marka i taka buba icon_eek.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Byłem w ASO na reklamacji - podszedł pan z brechą i grzechotką - przyłożył parę razy ręką w dźwignię i odkręcił. Spytałem grzecznie czy się nie boi że może urwać gwint. Odpowiedział, że v8 nie ma takiej opcji bo głowica aluminiowa. Co innego w v16 tam można coś zepsuć.

Trochę kręcił nosem na moje NGKi dwuelektrodowe co mi je wcisnęli w IC (znowu-drugi już komplet), że to nie ta epoka, że może być gorzej i że lepiej jedna elektroda.

ps.I jeszcze zalecił min 30 minut jazdy żeby się świece wygrzały, żeby nie było nieprzyjemności - nie sprecyzował jakich. No to przyjechałem i auto jeszcze grzecznie chodzi zostało 10min hehe.gif

Bajki to czy doświadczenie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> prośba do kolegów: czy możecie mi podać numer przewodów zapłonowych

> NGK które pasują do Astry F Classic z Gliwic 99r, mot X14NZ,

> katalog NGK przewiduje 3 różne rodzaje przewodów :/

> dzięki

dla potomnych:

w nawiązaniu do posta, z NGK numer kabli to RC-OP 454, komplet zawiera 5 przewodów całych gumowych, w tym jeden do cewki,

brat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. ostatnio przy pochmurnych dniach moja f'cia zaczela sie mocno dusic, tak wiec zajazd do sklepu po kabelki WN i gosciu wcisnal mi Bosch. I co o tym sadzicie??? J jeszcze pytanko o kopułke, palec i świece - co polecacie do C16NZ '92 z Lpg i przebiegiem 310500 noi w jakiej cenie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Witam. ostatnio przy pochmurnych dniach moja f'cia zaczela sie mocno

> dusic, tak wiec zajazd do sklepu po kabelki WN i gosciu wcisnal

> mi Bosch. I co o tym sadzicie???

ja sądzę, że ok

miałem dwa komplety Boscha, wytrzymywały po 50-60 tys. km

raz jeden z kabli miał przebicia wcześniej, poszło na reklamację zdaje się

> J jeszcze pytanko o kopułke,

> palec i świece - co polecacie do C16NZ '92 z Lpg i przebiegiem

> 310500 noi w jakiej cenie

Beru ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzieki

a orientacyjne koszta takiego zestawu

i jeszcze jeden problem, przedwczoraj po wilgotnej nocy znowu muł, i ogolnie ostatnimi czasy jakos marnie sie zbiera i jakby wiecej pali!!!!!!!! co to moze byc !!!!!!!!

> ja sądzę, że ok

> miałem dwa komplety Boscha, wytrzymywały po 50-60 tys. km

> raz jeden z kabli miał przebicia wcześniej, poszło na reklamację

> zdaje się

> Beru

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> v8 nie ma takiej opcji bo głowica aluminiowa. Co innego w v16

> tam można coś zepsuć.

A w 16V to niby jaka głowica? Plastelinowa? wink.gif

> Trochę kręcił nosem na moje NGKi dwuelektrodowe (...) że lepiej jedna elektroda.

Do LPG teoretycznie jednoelektrodowe są lepsze

> ps.I jeszcze zalecił min 30 minut jazdy żeby się świece wygrzały,

A po co? hmm.gif

> Bajki to czy doświadczenie ?

wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A w 16V to niby jaka głowica? Plastelinowa?

No może nie dokładnie powtórzyłem wink.gif jego mamrotanie, ale wystarczy mi parę przypadków lamentu na motoforach o urwanych świecach żeby uważać na ten drobiazg.

> Do LPG teoretycznie jednoelektrodowe są lepsze

Na temat LPG jest wiele teorii smile.gif, a po zastosowaniu ich wszystkich odczuwalny przyrost mocy jest jak po założeniu końcówki basującej na wydech "made in dronka" rotfl.gif

> A po co?

No właśnie.Po co? Jakieś naprężenia w porcelance?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Witam. ostatnio przy pochmurnych dniach moja f'cia zaczela sie mocno

> dusic, tak wiec zajazd do sklepu po kabelki WN i gosciu wcisnal

> mi Bosch. I co o tym sadzicie??? J jeszcze pytanko o kopułke,

> palec i świece - co polecacie do C16NZ '92 z Lpg i przebiegiem

> 310500 noi w jakiej cenie

Ja polecam 2 elektrodowe iskry ( w swojej asrze mam już trzeci kpl i bez problemów).

http://www.allegro.pl/item573201256_iskra_gas_super_23g_opel_astra_corsa_vectra_lpg.html

A poza wszystkim to polski produkt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ja polecam 2 elektrodowe iskry ( w swojej asrze mam już trzeci kpl i

> bez problemów).

> http://www.allegro.pl/item573201256_iskra_gas_super_23g_opel_astra_corsa_vectra_lpg.html

ja też polecamiskrę, co prawda w oplu mam pierwszy komplet ale już 30kkm i jest wszystko cacy, w innych też miałem iskry i byłęm zawsze zadowolony

> A poza wszystkim to polski produkt.

co może nie być bez znaczenia w dobie walki z kryzysem ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

A ja takie pytanie mam jakim kluczem odkręcę świece w moim X16SZR ? Czy to od świec zależy ? Na alledrogo widzę klucze od 8mm do 21mm i nie wiem który wziąć...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

> Witam!

> Mam walniętą świece żąrową (tak wyszło na komputzerze). Pytanie. Czy

> można z tym jeździć bez szkody dla silnika? Silnik odpala bez

> żadnych problemów nawet przy -25 stopniach.

> Pzdr Piotr

niby jezdzic mozna, nic powazniejszego sie nie stanie a przynajmniej nie powinno ale czy warto tak oszczedzac i nie lepiej kupic jakas tansza swieczke niz jezdzic bez jednej??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> niby jezdzic mozna, nic powazniejszego sie nie stanie a przynajmniej

> nie powinno ale czy warto tak oszczedzac i nie lepiej kupic

> jakas tansza swieczke niz jezdzic bez jednej??

kupi jakąś noName, to mu się też za pół roku albo rok przepali......

jak auto odpala bez zająknięcia to nie ma koniecznosci szybkiej wymiany. Ale późną jesienią i tak sprawa o sobie przypomni i wtedy sie bedzie trzeba za nią wziąć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> kupi jakąś noName, to mu się też za pół roku albo rok przepali......

> jak auto odpala bez zająknięcia to nie ma koniecznosci szybkiej

> wymiany. Ale późną jesienią i tak sprawa o sobie przypomni i

> wtedy sie bedzie trzeba za nią wziąć

a kto mu każe kupować NoName... confused.gif

napisałem tylko tańszą a dla mnie oznacza to chociazby ISKRĘ, która chyba nie jest Noname wink.gif

a co do wymiany to ja osobiście nie jestem zwolennikiem takiego podejścia do sprawy,żeby odkładać na póżniej wszelkie wymiany itd. bo zazwyczaj wówczas auto odmawia posłuszeństwa w sytuacjach dla nas ważnych a najmniej spodziewanych wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swiece zarowe Iskry sa slabe i szybko siadaja. Polecam NGK, a najlepiej Beru (nawymienialem sie tych swiec w Mercedesach 124, silnik 601 2.0 D u taksowkarzy-jak sie im mowilo, ze najtansze i Iskry sa kiepskie, nie wierzyli i je kupowali, w krotkim czasie przyjezdzali i wymienialem na Beru lub NGK).

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> niby jezdzic mozna, nic powazniejszego sie nie stanie a przynajmniej

> nie powinno ale czy warto tak oszczedzac i nie lepiej kupic

> jakas tansza swieczke niz jezdzic bez jednej??

Witam

Tu nie chodzi o oszczędzanie lecz obawę, bo słyszałem że w Oplach wymiana śiweczku z dużym prawdopodobieństwem wiąże sie z urwaniem jej co znowu prowadzi do robienia głowicy a to już są koszty.

Pzdr Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> kupi jakąś noName, to mu się też za pół roku albo rok przepali......

> jak auto odpala bez zająknięcia to nie ma koniecznosci szybkiej

> wymiany. Ale późną jesienią i tak sprawa o sobie przypomni i

> wtedy sie bedzie trzeba za nią wziąć

Witam

Też mi tak mówili mechanicy ale ostatniej zimy przy -24 stopniach odpalał bez problemu.

Może to nie świeczka tylko np czujnik temperatury świec.

Pzdr Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

> Jeśli GM są dwuelektrodowe to lepiej Brisk.

Ale ilu elektrodowe są Brisky??

Ja u siebie używam NGK dwu elektrodowe przy gazie i jestem z nich super zadowolony. Wymieniam średnio co 25 - 30 kkm razem z przewodami tejże firmy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Silvery są jednoelektrodowe.

A jak jakościowo i cenowo i na jak długo wystarczają bo może ja przepłacam, a zauważyłem u siebie taką mentalność że wraz z coroczną wymianą oleju i filtrów wymieniam również świece i przewody.

Czy jedno elektrodowe są jakoś dużo gorsze od dwu??

PZDR VEN

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.