Skocz do zawartości

Tablice indywidualne


Delmut

Rekomendowane odpowiedzi

Mam takie na swoim aucie (nazwa firmy).

Problem w tym, że auto w leasingu było zarejestrowane w Poznaniu, ja mieszkam w Zabrzu (Śląskie).

Teraz auto wykupiłem i już dzisiaj chciałem zarejestrować w swoim mieście, ale... wpadł mi w oku cennik na ścianie WK i były tam rozpisane ceny za rejestrację pojazdów:

-Auto zarejestrowane w WK Zabrze - tablice czarne $$$ zł

-Auto zarejestrowane w WK Zabrze - tablice białe $$ zł

-Auto zarejestrowane poza WK Zabrze etc...

-Auto (tablice indywidualne) zarejestrowane na terytorium RP - 80zł (czyli płacimy tylko za wydanie DR)

Zapytałem panią w okienku, ale najpierw było blush.gif, a później, że to bez sensu bo jest inna litera z przodu. Podstawy prawnej nie podała.

Jak to jest z tymi indywiduwalnymi?? Poda ktoś podstawę prawną na konieczność przerejestrowywania lub na możliwość pozostawienia tych tablic??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Podstawy prawnej nie, ale od początku było wiadome że z P na początku nie zarejestrujesz auta w S

> na początku ...

Bez podstawy prawnej się nie liczy...

> IMHO błąd w cennikach u Ciebie w WK ??

Możliwe, ale wolę się upewnić...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Bez podstawy prawnej się nie liczy...

> Możliwe, ale wolę się upewnić...

Ale czy jest obowiązek zarejestrowania samochodu w swojej gminie czy powiecie?

Co się stanie gdy mieszkam np.: we Wrocławiu, a zarejestruję sobie samochód w Poznaniu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ale czy jest obowiązek zarejestrowania samochodu w swojej gminie czy powiecie?

Tak, rejestrujesz tam gdzie masz dane w dowodzie.

> Co się stanie gdy mieszkam np.: we Wrocławiu, a zarejestruję sobie samochód w Poznaniu?

auto wybuchnie smirk.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nie najpierw mieszkał ( był zameldowany) w Rudzie nabył samochód i do teraz jakieś 4 lata jeszcze

> go nie przerejestrował

facepalm.gif

No to FAKTYCZNIE mieszka we Wrocławiu czy gdzie tam a ma samochód rejestrowany w Rudzie...

Ręce opadają...

Coś jak Maruha_ co to mieszka w Warszawie i na BIseksualnych numerach jeździ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> To jakaś nowość. Możesz poprzeć to odpowiednim paragrafem?

> mar00ha

dobra dobra, nie łap mnie za słówka. Z rozbiegu pisałem.

Oboje wiemy, że rejestracji dokonuje organ miejscowo właściwy ze względu na miejsce zamieszkania właściciela pojazdu. ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> tam gdzie jesteś zameldowany takie masz tablice?

> Ja tam nie wiem bo mam zawsze auta firmowe

Ktos tu kiedys udowadnial, ze zarejestrowal auto w miejscu zamieszaknia nie zameldowania, ale podejrzewam, ze w wiekszosci WK "Panie nie da sie i ju, jak nie pasuje to pisz Pan skarge".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Oboje wiemy, że rejestracji dokonuje organ miejscowo właściwy ze względu na miejsce zamieszkania

> właściciela pojazdu.

No i wszystko gra, ale chcę wiedzieć czy w WK Zabrze mogą mi wystawić nowy DR na indywidualny numer P1.....

Potrzebuję podstawę prawną do jednej lub drugiej opcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ktos tu kiedys udowadnial, ze zarejestrowal auto w miejscu zamieszaknia nie zameldowania, ale

> podejrzewam, ze w wiekszosci WK "Panie nie da sie i ju, jak nie pasuje to pisz Pan skarge".

W urzędzie to sobie mogą mówić co chcą. Urząd, na wniosek o rejestrację, ma obowiązej wydać decyzję z uzasadnieniem. I tyle.

mar00ha

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> tam gdzie jesteś zameldowany takie masz tablice?

No tak.

Właściwym WK jest WK właściwy dla miejsca zamieszkania a te rozumie się jako miejsce stałego meldunku.

> Ja tam nie wiem bo mam zawsze auta firmowe

A to jest tam, gdzie siedziba firmy/oddziału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> No tak.

> Właściwym WK jest WK właściwy dla miejsca zamieszkania a te rozumie się jako miejsce stałego

> meldunku.

Nie "te rozumie się" ale "urzędnikowi się wydaje". Praktyka pokazuje, ze wystarczy urząd przekonać do adresu zamieszkania innego niż zameldowania.

pozdrawiam,

bromsky

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Stop! A zgodnie z czym się rozumie? Urzędnik musi mieć podstawę prawną, aby coś rozumieć.

Gdyby prawo było proste i oczywiste to tak by było. Ale jak sam wiesz nasze prawo można interpretować na wiele sposobów. Rozumienie urzędasa polega na jego własnej interpretacji zapisów ustaw. I właśnie zadanie polega na tym, żeby go przekonać do naszej wersji zlosnik.gif. Powodzenia! smile.gif

pozdrawiam,

bromsky

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Stop! A zgodnie z czym się rozumie? Urzędnik musi mieć podstawę prawną, aby coś rozumieć.

> mar00ha

Marek - prawo mamy niejasne, więc może być tak, że przeleci 30 + 30 i będzie negat i biegnij sobie do WSA a potem NSA i czekaj następne 30... lat :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Plus, jak się uprze, to jeszcze 30 dni.

> mar00ha

na zapis ten często powołuje się WK Warszawa Mokotów - zwłaszcza w sezonie urlopowym.

Miałem już parę razy akcję, że czekaliśmy chyba z tydzień na zarejestrowanie samochodów. Miazga zupełna...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Marek - prawo mamy niejasne, więc może być tak, że przeleci 30 + 30 i będzie negat i biegnij sobie

> do WSA a potem NSA i czekaj następne 30... lat :-)

Ja to wiem. Tylko, że prawo w tym zakresie jest dość jasne.

KPA:

Quote:

Art. 21.

§ 1. Właściwość miejscową organu administracji publicznej ustala się:

1) w sprawach dotyczących nieruchomości - według miejsca jej położenia;

jeżeli nieruchomość położona jest na obszarze właściwości dwóch lub

więcej organów, orzekanie należy do organu, na którego obszarze znajduje

się większa część nieruchomości,

2) w sprawach dotyczących prowadzenia zakładu pracy - według miejsca,

w którym zakład pracy jest, był lub ma być prowadzony,

3)
w innych sprawach - według miejsca zamieszkania
(siedziby) w kraju, a

w braku zamieszkania w kraju - według miejsca pobytu strony lub jednej

ze stron; jeżeli żadna ze stron nie ma w kraju zamieszkania (siedziby)

lub pobytu - według miejsca ostatniego ich zamieszkania (siedziby)

lub pobytu w kraju.

§ 2. Jeżeli nie można ustalić właściwości miejscowej w sposób wskazany w § 1,

sprawa należy do organu właściwego dla miejsca, w którym nastąpiło zdarzenie

powodujące wszczęcie postępowania, albo w razie braku ustalenia takiego

miejsca - do organu właściwego dla obszaru dzielnicy Śródmieście w

m.st. Warszawie.


Miejsce zamieszkania jest zdefiniowane w KC:

Quote:

Rozdział II

Miejsce zamieszkania

Art. 25.
Miejscem zamieszkania osoby fizycznej jest miejscowość, w której osoba ta przebywa z zamiarem stałego pobytu.

Art. 26. § 1. Miejscem zamieszkania dziecka pozostającego pod władzą rodzicielską jest miejsce zamieszkania rodziców albo tego z rodziców, któremu wyłącznie przysługuje władza rodzicielska lub któremu zostało powierzone wykonywanie władzy rodzicielskiej.

§ 2. Jeżeli władza rodzicielska przysługuje na równi obojgu rodzicom mającym osobne miejsce zamieszkania, miejsce zamieszkania dziecka jest u tego z rodziców, u którego dziecko stale przebywa. Jeżeli dziecko nie przebywa stale u żadnego z rodziców, jego miejsce zamieszkania określa sąd opiekuńczy.


I to by było na tyle. zlosnik.gif

Mam nadzieję, że jacyś urzędnicy to czytają i są świadomi, że naruszają KPA odmawiając podjęcia czynności ludziom niezameldowanym pod adresami podlegającymi ich urzędom.

mar00ha

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Podepnę się pod pytanie.

> A jak ktoś nie ma adresu zameldowania to co wtedy? Nie chodzi mi o żadnego żula tylko o osoby które

> nie mają adresu w DO.

nie ma meldunku w PL - kupiłem w PL auto na ojca (nie mogłem być przy zakupie a auto i tak szło do odbudowy) i chciałem sie wpisać jako współwłaściciel-w okienku powiedziano ze "się nie da" bo "program nie przyjmie". Po chwili marudzenia przyszedł ktoś kto lepiej ogarnia ich system i jestem wspołwłaścielem z adnotacją "brak adresu" grinser006.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> nie ma meldunku w PL - kupiłem w PL auto na ojca (nie mogłem być przy zakupie a auto i tak szło do

> odbudowy) i chciałem sie wpisać jako współwłaściciel-w okienku powiedziano ze "się nie da" bo

> "program nie przyjmie". Po chwili marudzenia przyszedł ktoś kto lepiej ogarnia ich system i

> jestem wspołwłaścielem z adnotacją "brak adresu"

Jak Dori przyejchala do polski i jeszcze nie bylismy malzenstwem, kupilismy astre, ktorej stala sie wspolwlascicielem jako Wegierka. W WK (Ursynow wtedy) nie bylo absolutnie zadnych przeszkod, aby stala sie wspolwlascicielem legitymujac sie jedynie wegierskim paszportem i i wegierskim obywatelstwem z meldunkiem w Budapeszcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> No to FAKTYCZNIE mieszka we Wrocławiu czy gdzie tam a ma samochód rejestrowany w Rudzie...

> Ręce opadają...

> Coś jak Maruha_ co to mieszka w Warszawie i na BIseksualnych numerach jeździ...

I narzeka na stołeczne drogi płacąc na te których nie używa na co dzień zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Podepnę się pod pytanie.

> A jak ktoś nie ma adresu zameldowania to co wtedy? Nie chodzi mi o żadnego żula tylko o osoby które

> nie mają adresu w DO.

Przecież już wyżej napisałem - art. 21 KPA.

mar00ha

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> W urzędzie to sobie mogą mówić co chcą. Urząd, na wniosek o rejestrację, ma obowiązej wydać decyzję

> z uzasadnieniem. I tyle.

> mar00ha

Tak, bedziesz sie przepychal z urzedem na pisma, decyzje odwolania, na ktore oni maja czas, a ty zgodnie z prawem po miesiacu zabawy mozesz kluczyki powiesic na kolku.

Nie kazdy lubi dla zasady walczyc z systemem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Miejsce zamieszkania

> Art. 25. Miejscem zamieszkania osoby fizycznej jest miejscowość, w której osoba ta przebywa z

> zamiarem stałego pobytu.

Trzebaby udowodnic jakos to miejsce zamieszkania, zakladajac, ze duzy % ludzi wynajmuje mieszkania na gebe, bez umow odpada.

Na dodatek gdy taka umowa jest, odpowiednie info z WK do US moze sporo namieszac rotfl.gif.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Trzebaby udowodnic jakos to miejsce zamieszkania,

Co to znaczy udowadniać miejsce zamieszkania przed urzędem? To już nie wystarczy zwykle oświadczenie? No tak, zapomniałem, że urząd traktuje z góry każdego obywatela jako oszusta...

Problem jest taki, że w urzędach dominują ludzie, którzy myślą podobnie do Ciebie...

pozdrawiam,

bromsky

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Co to znaczy udowadniać miejsce zamieszkania przed urzędem? To już nie wystarczy zwykle

> oświadczenie? No tak, zapomniałem, że urząd traktuje z góry każdego obywatela jako oszusta...

> Problem jest taki, że w urzędach dominują ludzie, którzy myślą podobnie do Ciebie...

Bardzo mi przykro ale nie jestem urzednikiem, a wrecz uzeram sie z nimi codziennie starajac sie uproscic zalaatwianie spraw (jednak w SKO jeszcze nigdy sprawa sie nie oparla).

Skoro kazdy chce trzymac urzednika na smyczy prawa, on moze odplacic pieknym za nadobne.

Ustawa o obowiazku meldowania choc bzdurna chyba nadal obowiazuje (choc moze ja zniesli w zeszlym roku hmm.gif, nie chce mi sie szukac), wiec chociazby taki urzednik z niej moze uderzyc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ustawa o obowiazku meldowania choc bzdurna chyba nadal obowiazuje (choc moze ja zniesli w zeszlym

> roku , nie chce mi sie szukac), wiec chociazby taki urzednik z niej moze uderzyc.

Tak zgadza się, powinien wystawić mandat za brak meldunku w miejscu zamieszkania (no chyba, że mieszkam od 3 dni tongue.gif) a jednocześnie zarejestrować samochód pod wskazanym adresem.

pozdrawiam,

bromsky

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A jest jakaś podstawa prawna nakazująca mi zmianę danych w DR po zmianie zameldowania ? Tak z

> ciekawości pytam bo mnie to w kwietniu czeka

Można to rozwiązać stosując meldunek czasowy. I tak mieszkam w Warszawie (strefa WI), a mam tablice ze strefy numeracyjnej LU ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Trzebaby udowodnic jakos to miejsce zamieszkania, zakladajac, ze duzy % ludzi wynajmuje mieszkania na gebe, bez umow odpada.

> Na dodatek gdy taka umowa jest, odpowiednie info z WK do US moze sporo namieszac .

Miejsce zamieszkania urzędnikowi oświadczasz jakie masz. I tyle.

W moim przypadku, jestem w stanie udowodnić to też urzędowo - mam potwierdzenie przyjęcia mojej deklaracji NIP-3 w US Warszawa-Bemowo, gdzie deklaruję warszawskie miejsce zamieszkania.

Ale na razie warszawska rejestracja nie jest mi do niczego potrzebna. A meldunek mam w Białymstoku.

mar00ha

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ale na razie warszawska rejestracja nie jest mi do niczego potrzebna. A meldunek mam w Białymstoku.

> mar00ha

Podstawowa sprawa to zaleznosc skladki OC od miejsca zarejestrowania pojazdu.

Polak potrafi, wiec Polak kombinuje.

Z jednej strony chce odprowadzac podatki w W-wie (bo taki patriota lokalny bedzie jezdzil po lepszych drogach w Wa-wie ze swego podaku- wysokosc podatku dochodowego nie zalezy od miejsca zamiezkania/zameldowania), a dla oszczedzenia 100-200zl/rok auto rejestruje w BI, bo rejestracja w-wska nie jest mu do niczego potrzebna.

Wiem, wiem prawo pozwala wiec moge, moze sie oburzysz, moze nie, ale ja tak postrzegam "pieniaczy" co kazdemu wytykaja brak obeznania w prawie, a sami wala mniejsze lub wieksze wygibasy by je ominac.

I tyle na ten temat z mojej strony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.