Skocz do zawartości

Brak przegladu technicznego od 3 m-cy ...


Kalkstein

Rekomendowane odpowiedzi

Po powrocie z nart cos mnie tknelo i popatrzylem w dowod rejestracyjny.

Nie mam przegladu od 28 wrzesien blush.gifblush.gifblush.gif

Wiem ze nic mnie nie tlumaczy po prostu jak rejestrowalem auto w PL to mialem wazny przeglad a casco mam do lutego i tak jakos polecialo.

Jasne ze jutro jade na stacje na przeglad ale mam pytanie:

co mi grozi prawnie? czy zaplace kare? czy wysla info do ubezpieczyciela?

Prosze o odpowiedzi bo trocha sie zdenerwowalem a nic madrego nie znalazlem w necie poza mandatami za brak przegladu.

A raczej powinienem wiedziec jak rozmawiac z przegladem wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciągłość musi być jedynie w przypadku ubezpieczenia OC.

Jeśli nie masz badania technicznego, to nie ma to żadnych konsekwencji oprócz tego, że nie możesz poruszać się autem po drogach publicznych. W związku z tym nie możesz legalnie pojechać tym samochodem na stację diagnostyczną - powinieneś pojechać lawetą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ciągłość musi być jedynie w przypadku ubezpieczenia OC.

W teorii i jeszcze pytanie jak interpretowanej.

> Jeśli nie masz badania technicznego, to nie ma to żadnych konsekwencji

Niezupełnie. Spokojnie można dostać mandat. Zdaje się, ze od 30zł do 500zł.

> oprócz tego, że nie możesz

> poruszać się autem po drogach publicznych.

Możesz.

> W związku z tym nie możesz legalnie pojechać tym

> samochodem na stację diagnostyczną - powinieneś pojechać lawetą.

A skąd - nawet jak Policja zatrzyma to zabroni jazdy/wezwie lawetę tylko w przypadku gdy pojazd zagraża bezpieczeństwu itd. W przeciwnym wypadku zatrzymają dowód i dadzą papier na 7 dni celem wykonania badań technicznych - dalsza jazda nadal na własnych kołach.

Edyta - tutaj wymaga uzupełnienia, że jak policjant stwierdzi zagrożenie bezpieczeństwa(w tym niezgodność z homologacją) to nawet przy ważnych badaniach dowód może spokojnie zatrzymać i w zależności od stopnia "zagrożenia" wezwać lawetę, lub dać kwit na 7 dni celem naprawy "braków" i przeprowadzenia kolejnych badań. Szkoda, że rzadko z tego korzystają za niehomologowane światła (różne Zenex-y, PRC HID...), za zabitexowane szyby, światła itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Troche sie uspokoilem i jutro rano jade

Nic Ci nie grozi - pod warunkiem, że nic się nie stanie. Jak coś Ci się stanie jutro jadąc (nie na lawecie) - pies wybiegnie, pieszego ominiesz i wpadniesz na słup czy inne tego typu historie, to możesz mieć problemy i z policją (za poruszenie się autem bez ważnych badań) i z ubezpieczycielem (który postara się wykazać, że auto było niesprawne - i to wpłynęło na szkodę). A jak jeszcze komuś szkodę wyrządzisz i ubezpieczyciel uzna, że przyczyną była niesprawność auta, to może być naprawdę niefajnie.

Samo nie posiadanie ważnego przeglądu - normalka. Poruszanie się - ryzyko mandatu. Wypadek/stłuczka pojazdem bez przeglądu - może być niefajnie. Prawdopodobieństwo małe, ale konsekwencje mogą złamać komuś życie. Chcesz ryzykować - Twój wybór. Chcesz czuć się bezpiecznie - weź lawetę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nic Ci nie grozi - pod warunkiem, że nic się nie stanie. Jak coś Ci się stanie jutro jadąc (nie na

> lawecie) - pies wybiegnie, pieszego ominiesz i wpadniesz na słup czy inne tego typu historie,

> to możesz mieć problemy i z policją (za poruszenie się autem bez ważnych badań) i z

> ubezpieczycielem (który postara się wykazać, że auto było niesprawne - i to wpłynęło na

> szkodę). A jak jeszcze komuś szkodę wyrządzisz i ubezpieczyciel uzna, że przyczyną była

> niesprawność auta, to może być naprawdę niefajnie.

nie do końca, bo tutaj biegły musiałby stwierdzić, że brak badań tech. (pieczątki w dowodzie) miał wpływ na powstanie zdarzenia - brak stempla w DR nie jest jednoznaczny ze złym stanem technicznym pojazdu waytogo.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Bez przegladu bylem:

> Holandia x 3

> Belgia x 1

> Austria x 1

> Cud ze nic nie zmalowalem

Moj znajomy jezdzil pol roku bez przegladu. Tez zapomnial. Dowiedzial sie o tym gdy mial stluczke i pisali oswiadczenie. Wiec natychmiastowo sobie "zalatwil" przeglad zaocznie i dalej mogl pisac oswiadczenie spokojnie grinser006.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nic Ci nie grozi - pod warunkiem, że nic się nie stanie. Jak coś Ci się stanie jutro jadąc (nie na

> lawecie) - pies wybiegnie, pieszego ominiesz i wpadniesz na słup czy inne tego typu historie,

> to możesz mieć problemy i z policją (za poruszenie się autem bez ważnych badań) i z

> ubezpieczycielem (który postara się wykazać, że auto było niesprawne - i to wpłynęło na

> szkodę). A jak jeszcze komuś szkodę wyrządzisz i ubezpieczyciel uzna, że przyczyną była

> niesprawność auta, to może być naprawdę niefajnie.

> Samo nie posiadanie ważnego przeglądu - normalka. Poruszanie się - ryzyko mandatu. Wypadek/stłuczka

> pojazdem bez przeglądu - może być niefajnie. Prawdopodobieństwo małe, ale konsekwencje mogą

> złamać komuś życie. Chcesz ryzykować - Twój wybór. Chcesz czuć się bezpiecznie - weź lawetę.

Nie opowiadaj głupot.

Kiedyś był w ustawie paragraf mówiący, że przy braku ważnego przeglądu sprawcy grozi regres, teraz już tego nie ma i sprawcy grozi jedynie mandat oraz zatrzymanie dowodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaryzykowalem i pojechalem bez lawety wink.gif

Przyjeto na przeglad bezproblemowo. Spolmot OK.

Data przegladu: dzisiejsza.

Data nastepnego przegladu: 28 wrzesien 2013 czyli dwa lata od poprzedniego badania.

Slad pozostaje w systemie bo przeglad wiecej niz 14 dni po terminie.

Zadnych skutkow prawnych (wg diagnosty) o ile nie bylo wykorzystane moje oc a nie bylo ok.gif

btw pan znalazl kawalek drewna wbity w oslone przegubu wiec pojechalem do hondy wymienic i zaproponowano mi nowego accorda 2.4 devil.gif za pozostawieniem mojego.

szkoda ze tak pozno bo kupilismy scirocco tongue.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Zaryzykowalem i pojechalem bez lawety

jesteś hardcorem biglaugh.gifzlosnik2.gif

> Data przegladu: dzisiejsza.

> Data nastepnego przegladu: 28 wrzesien 2013 czyli dwa lata od poprzedniego badania.

> Slad pozostaje w systemie bo przeglad wiecej niz 14 dni po terminie.

parę razy już miałem "przeterminowane" badania (aż zerknąłem do DR i mój rekord to 36 dni) i ani razu nikt słowem nie wspomniał o jakimkolwiek śladzie, zawsze też termin następnego badania był po roku od dnia badania, a nie od dnia ważności poprzedniego przeglądu. no chyba że się coś zmieniło...? niewiem.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> jesteś hardcorem

E tam zlosnik.gif

> ... ani razu nikt słowem nie wspomniał o jakimkolwiek śladzie ...

Bardzo uszczelnili system.

Przeglad po roku dotyczy starszych aut a od nowszych idzie tak:

pierwszy po maksymalnie 3 latach

drugi po maksymalnie 5 latach

trzeci i nastepne po roku od wykonania badania.

Tak mi tlumaczono.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>...Przeglad po roku dotyczy starszych aut a od nowszych idzie tak:

> pierwszy po maksymalnie 3 latach

> drugi po maksymalnie 5 latach

> trzeci i nastepne po roku od wykonania badania.

> Tak mi tlumaczono.

Dobrze ci tłumaczono. ok.gif

Powyższe nie dotyczy nowych aut wyposażonych w instalację LPG/CNG.

W tym przypadku przeglądy techniczne należy wykonywać co roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> jesteś hardcorem

> parę razy już miałem "przeterminowane" badania (aż zerknąłem do DR i mój rekord to 36 dni) i ani

> razu nikt słowem nie wspomniał o jakimkolwiek śladzie, zawsze też termin następnego badania

> był po roku od dnia badania, a nie od dnia ważności poprzedniego przeglądu. no chyba że się

> coś zmieniło...?

Dokładnie, termin następnego powinien być rok od dnia badania.

Mój rekord jest sporo większy wink.gif

Poza tym dwa razy odbierałem prawko w Wydziale komunikacji zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy później...

> Kiedyś był w ustawie paragraf mówiący, że przy braku ważnego przeglądu sprawcy grozi regres, teraz

> już tego nie ma i sprawcy grozi jedynie mandat oraz zatrzymanie dowodu.

Witam po dlugiej przerwie,

Mam wrażenie, że wiele osób z tego postu ma na myśli jeżdżenie nie tylko po Polsce. Więc, co grozi w takim, powiedzmy, hajmacie (Heimacie? wink.gif)?

Pozdr, KL

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> E tam

> Bardzo uszczelnili system.

> Przeglad po roku dotyczy starszych aut a od nowszych idzie tak:

> pierwszy po maksymalnie 3 latach

> drugi po maksymalnie 5 latach

> trzeci i nastepne po roku od wykonania badania.

> Tak mi tlumaczono.

w EL, jesli sie spoznisz z pierwszym przegladem to kolejne masz juz co rok... zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A to oni sobie tak moga robic jak chca?

> Co stacja kontroli to inne pomysly?

z tego co slyszalem to w ustawie jest napisane ze pierwszy ma byc przed uplywem 3 lat a kolejny przed uplywem kolejnych 2 lat, wiec zinterpretowali to tak ze jak sie spoznisz to juz nie masz tego przywileju...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Po powrocie z nart cos mnie tknelo i popatrzylem w dowod rejestracyjny.

też dzisiaj to przerabiałem. Wziąłem żony auto na wymianę opon na zimówki, na światłach zajrzałem w dowód. Przegląd się skończył w połowie października.

Na szczęście auto przeszło przegląd bez żadnych problemów. Podałem numer, w przyszłym roku przyślą tydzień przed terminem smsa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Stosunek ceny nowego auta do zarobków jest jak w PL. Więc nie ma co rozpaczać.

Z ciekawości - tę cenę liczysz razem z podatkiem rejestracyjnym? :>

> W innych kategoriach jest znacznie lepiej. Więc nie wiem, gdzie ty chcesz szukać sensacji...

Oj tam zaraz sensacji. wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Z ciekawości - tę cenę liczysz razem z podatkiem rejestracyjnym?

Tak. Ba, nawet mimo to w DK wychodzi lepiej...

Dla przykładu Fiat Punto 1.4 MultiAir 135KM 3D.

W DK to jakieś 14 wypłat netto (moich). W PL aby było to 14 wypłat, musiałbym zarabiać netto 3800PLN...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> z tego co slyszalem to w ustawie jest napisane ze pierwszy ma byc przed uplywem 3 lat a kolejny

> przed uplywem kolejnych 2 lat, wiec zinterpretowali to tak ze jak sie spoznisz to juz nie masz

> tego przywileju...

w takich przypadkach "dobija" się do 5 lat od daty pierwszej rejestracji.

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Tak. Ba, nawet mimo to w DK wychodzi lepiej...

> Dla przykładu Fiat Punto 1.4 MultiAir 135KM 3D.

> W DK to jakieś 14 wypłat netto (moich). W PL aby było to 14 wypłat, musiałbym zarabiać netto

> 3800PLN...

Heh wg tego 230,000 DKR czyli okolo 30,800 euro

Czyli masz 2200 euro miesiecznie netto wink.gif

Swoja droga 30k euro za punto to jakies wariactwo yikes.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Heh wg tego 230,000 DKR czyli okolo 30,800 euro

> Czyli masz 2200 euro miesiecznie netto

Minimum... zlosnik.gif

> Swoja droga 30k euro za punto to jakies wariactwo

Tak jak pisałem wcześniej, to kwestia podatku rejestracyjnego, który dochodzi do 180%. Ale nie jest źle, da się żyć... wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.