Skocz do zawartości

Klimatyzacja automatyczna.


fred77

Rekomendowane odpowiedzi

Chodzi o Fiata Idea. To pierwszy samochód z automatyczną klimatyzacją, z którym mam prawie codzienny kontakt.

Moli rodzice mieli jeszcze Skodę Octavia z taką klimatyzacją ale to już było dawno i nie pamiętam anie sięn ie przyglądałem temu jak to ostatecznie funkcjonuje.

Jak to ostatecznie działa?

To znaczy ogólną zasadę pracy i działania takiej klimatyzacji znam.

Chodzi mi głównie o to kiedy włącza się sprężarka.

Latem wiadomo, że praktycznie cały czas sprężarka pracuje.

A co w przypadku okresu jesienno-zimowego, zimowego i zimowo-wiosennego?

Przecież gdy jest zimno to sprężarka raczej nie powinno pracować, a jednak wydaje mi się, że pracuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Przecież gdy jest zimno to sprężarka raczej nie powinno pracować, a jednak wydaje mi się, że pracuje.

Klimatyzacja to nie tylko chłodzenie powietrza, ale także jego osuszanie. Sprężarka pracuje od czasu do czasu, żeby Ci szyby nie parowały...

Jak chcesz żeby nie działała, włącz tryb ECO czy coś podobnego...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Chodzi o Fiata Idea. To pierwszy samochód z automatyczną klimatyzacją, z którym mam prawie

> codzienny kontakt.

> Moli rodzice mieli jeszcze Skodę Octavia z taką klimatyzacją ale to już było dawno i nie pamiętam

> anie sięn ie przyglądałem temu jak to ostatecznie funkcjonuje.

> Jak to ostatecznie działa?

> To znaczy ogólną zasadę pracy i działania takiej klimatyzacji znam.

> Chodzi mi głównie o to kiedy włącza się sprężarka.

> Latem wiadomo, że praktycznie cały czas sprężarka pracuje.

> A co w przypadku okresu jesienno-zimowego, zimowego i zimowo-wiosennego?

> Przecież gdy jest zimno to sprężarka raczej nie powinno pracować, a jednak wydaje mi się, że

> pracuje.

u mnie w clio sprezarka pracuje caly czas gdy jest tryb AUTO i jest powyzej 4 stopni. Bez trybu auto sprezarka ponizej 4 stopni sie nie zalaczy. W zime zalaczy sie jedynie gdy wlacze tryb osuszania przedniej szyby

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Chodzi o Fiata Idea. To pierwszy samochód z automatyczną klimatyzacją, z którym mam prawie

> codzienny kontakt.

> Moli rodzice mieli jeszcze Skodę Octavia z taką klimatyzacją ale to już było dawno i nie pamiętam

> anie sięn ie przyglądałem temu jak to ostatecznie funkcjonuje.

> Jak to ostatecznie działa?

> To znaczy ogólną zasadę pracy i działania takiej klimatyzacji znam.

> Chodzi mi głównie o to kiedy włącza się sprężarka.

> Latem wiadomo, że praktycznie cały czas sprężarka pracuje.

> A co w przypadku okresu jesienno-zimowego, zimowego i zimowo-wiosennego?

> Przecież gdy jest zimno to sprężarka raczej nie powinno pracować, a jednak wydaje mi się, że

> pracuje.

Pracuje kiedy chce. Klima automatyczna jest po to, żebyś włączył tryb "Auto" i przestał sobie zaprzątać głowę tematem.

zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Chodzi o Fiata Idea. To pierwszy samochód z automatyczną klimatyzacją, z którym mam prawie

> codzienny kontakt.

> Moli rodzice mieli jeszcze Skodę Octavia z taką klimatyzacją ale to już było dawno i nie pamiętam

> anie sięn ie przyglądałem temu jak to ostatecznie funkcjonuje.

> Jak to ostatecznie działa?

> To znaczy ogólną zasadę pracy i działania takiej klimatyzacji znam.

> Chodzi mi głównie o to kiedy włącza się sprężarka.

> Latem wiadomo, że praktycznie cały czas sprężarka pracuje.

> A co w przypadku okresu jesienno-zimowego, zimowego i zimowo-wiosennego?

> Przecież gdy jest zimno to sprężarka raczej nie powinno pracować, a jednak wydaje mi się, że

> pracuje.

Sporo zalezy od zastosowanego rozwiazania...

U mnie w Citroenie sprezarka pracuje zawsze, o ile zezwala na to temp zewnetrzna.

W Nissanie P12, sprezarka odpalala sie cyklicznie w miare potrzeby.

NIe wiem jak jest w Fiatach, ale widac, ze nie ma reguly...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> u mnie w clio sprezarka pracuje caly czas gdy jest tryb AUTO i jest powyzej 4 stopni. Bez trybu

> auto sprezarka ponizej 4 stopni sie nie zalaczy. W zime zalaczy sie jedynie gdy wlacze tryb

> osuszania przedniej szyby

No nie cały czas, ale wtedy, kiedy jest potrzeba i na zewnątrz jest powyżej +4...+6.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> W trybie Auto sprężarka pracuje nawet wtedy, gdy ustawisz maksymalną temperaturę grzania, co nie

> zawsze jest potrzebne.

Nie, nie zawsze, włącza się kiedy trzeba schłodzić lub osuszyć. W przypadku +30 na zewnątrz i znikomej wilgotności, nie włącza się, no bo i po co?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> W trybie Auto sprężarka pracuje nawet wtedy, gdy ustawisz maksymalną temperaturę grzania, co nie

> zawsze jest potrzebne.

Zależy od auta. U mnie automat włącza ją kiedy sam uzna że jest potrzebna (gdy jest ciepło lub podczas opadów).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> I tak właśnie działa PRAWDZIWY automat Półautomat niekoniecznie

Wiele zależy też od oprogramowania. Widziałem rozwiązanie gdzie automat wyłączał klimatyzację podczas opadów, bo zwykle robi się wtedy chłodniej.

facepalm%5B1%5D.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> W samochodach bez czujnika deszczu i wilgotności musi tak być

Nie musi, przecież jeśli włączysz wycieraczki ręcznie to komputer też może o tym wiedzieć.

Ale ten samochód akurat miał czujnik deszczu. sciana.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A co w przypadku okresu jesienno-zimowego, zimowego i zimowo-wiosennego?

> Przecież gdy jest zimno to sprężarka raczej nie powinno pracować, a jednak wydaje mi się, że

> pracuje.

U mnie (climatronic, ale w Oplu było to samo) gdy temperatura powietrza jest powyżej 7 stopni sprężarka się włącza i pracuje cały czas, bez przerwy (widać to po chwilowym spalaniu). Ma natomiast kilka trybów pracy, gdy elektronika stwierdzi, że potrzebuje dużej mocy (rozgrzany samochód) sprężara ładuje więcej (zużycie paliwa skacze nawet o 0.5l/h), gdy elektronika stwierdzi, że nie ma dużej roboty i trzeba tylko na bieżąco osuszać (czyli np. mamy 10 stopni na zewnątrz i temperaturę w środku ustaloną na 21) to sprężara ładuje najmniej (zużycie paliwa skacze o 0.1l/h). W warunkach jesiennych powietrze z ulicy najpierw się chłodzi (i skrapla się z niego część wilgoci), następnie przepływa przez nagrzewnice, by w końcu trafić do kratek wylotowych w kabinie z ustaloną przez komputer temperaturą. Komp ogarnia, że żeby mieć w kabinie 21 stopni to na kratkach musi mieć np. 25 stopni, a do tego musi schłodzić powietrze takim i takim ciśnieniem sprężarki by w końcu o tyle i tyle je ogrzać z cieczy chłodzącej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> No niby tak. Ale producent mógł też pomyśleć, że sprzątasz robactwo z szyby

U mnie klima włącza się dopiero po kilkudziesięciu sekundach deszczu. Właśnie na wypadek gdyby to jednak nie był deszcz tylko co innego.

> Który to?

Kia Carens. O taka:

2005_Kia_Carens-1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Po czym poznajesz? Rury są zimne?

To też sposób, można też patrzeć na chwilowe zużycie paliwa jeśli samochód przedstawia tą wartość w czasie postoju.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> U mnie klima włącza się dopiero po kilkudziesięciu sekundach deszczu. Właśnie na wypadek gdyby to

> jednak nie był deszcz tylko co innego.

No i słusznie ok.gif U mnie włącza sprężąrkę nie tylko podczas deszczu (jest czujnik), ale i gdy nasłonecznienie jest duże, nawet jeżeli temperatura w środku jest odpowiednia.

> Kia Carens. O taka:

Stara niedobra Kia grinser006.gif Wszystko jasne wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> To też sposób, można też patrzeć na chwilowe zużycie paliwa jeśli samochód przedstawia tą wartość

> w czasie postoju.

Też, ale to może być mylące, bo włączy się ogrzewanie szyb i takie tam i już jest o 0.5 więcej. 100% pewności daje pomiar ciśnień gazu, to że się wiatraki włączają i słychać zawór jeszcze o niczym nie świadczy. No i macanie rur grinser006.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Też, ale to może być mylące, bo włączy się ogrzewanie szyb i takie tam i już jest o 0.5 więcej.

> 100% pewności daje pomiar ciśnień gazu, to że się wiatraki włączają i słychać zawór jeszcze o

> niczym nie świadczy. No i macanie rur

Oczywiście trzeba mieć świadomość co się robi i w jakich warunkach. Ja oczywiście porównuję identyczne warunki, kiedy mam wszystko wyłączone, słowem odseparowane środowisko (ciecz chłodząca 90stopni, olej 80+). Swoją drogą, wszystkie włączone na raz odbiorniki elektryczne nie zjedzą u mnie więcej niż 0.3l/h. Testowałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Oczywiście trzeba mieć świadomość co się robi i w jakich warunkach. Ja oczywiście porównuję

> identyczne warunki, kiedy mam wszystko wyłączone. Swoją drogą, wszystkie włączone na raz

> odbiorniki elektryczne nie zjedzą u mnie więcej niż 0.3l/h. Testowałem.

Mało masz odbiorników grinser006.gif Włącz radio z subwooferem, podgrzewanie siedzień, światła, podświetlenie przodu i tyłu a zobaczysz ile wzrasta spalanie na postoju yikes.gifzlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Mało masz odbiorników Włącz radio z subwooferem, podgrzewanie siedzień, światła, podświetlenie

> przodu i tyłu a zobaczysz ile wzrasta spalanie na postoju

Pewnie mało, bo to segment B - światła mijania, długie, przeciwmgłowe przód, tył, hamulec, ogrzewanie szyb, lusterek, dwóch foteli, elektryka szyb, nie testowałem na wycieraczkach, bo szkoda piór na suchym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> No i słusznie U mnie włącza sprężąrkę nie tylko podczas deszczu (jest czujnik), ale i gdy

> nasłonecznienie jest duże, nawet jeżeli temperatura w środku jest odpowiednia.

U mnie tak samo. IMO oprogramowanie klimy jest całkiem niezłe w Chevroletach. Jak tylko warunki się choć trochę zmieniają system kombinuje co zrobić żeby było ok.

Monitoruje nie tylko nasłonecznienie i opady oraz temperaturę wewnątrz i na zewnątrz ale np. prędkość i włącza obieg zamknięty kiedy auto stoi w korku.

893goodvibes.gif

> Stara niedobra Kia Wszystko jasne

Stara niedobra. Ten akurat model ma mnóstwo wad.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Sporo zalezy od zastosowanego rozwiazania...

> U mnie w Citroenie sprezarka pracuje zawsze, o ile zezwala na to temp zewnetrzna.

U mnie w citroenie sprężarka włącza się powyżej temperatury +4 stopnie o ile tego potrzebuje( słychać moment włączenia sprzęgiełka) . Klima w trybie auto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprężarki stosowane w autach są sprzęgłowe i bezsprzeglowe, mechanik od klimy powiedział że ta bez cały czas pracuje nie da się jej wyłączyć tylko włączając klime steruje się ilością przepływu czynnika przez nią więc nie na obawy że zimą zardzewieje nie używana prawda to? Chociaż czytałem na ten temat i chyba na rację,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> To, że nie słychać, nie znaczy, że się nie wyłącza Przynajmniej powinna, bo inaczej pracuje bez

> sensu i może dojść do zalodzenia wymiennika.

przez zalodzeniem chroni czujnik, zarówno w manualnej jak i automacie

dla mnie trochę bez sensu żeby klima przy 18'C chłodziła powietrze, a potem ogrzewała do np zadanych 21

(pomijając deszczowe dni)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> przez zalodzeniem chroni czujnik, zarówno w manualnej jak i automacie

No i ten czujnik nie pozwala, żeby sprężarka chodziła CAŁY CZAS.

> dla mnie trochę bez sensu żeby klima przy 18'C chłodziła powietrze, a potem ogrzewała do np

> zadanych 21

> (pomijając deszczowe dni)

Zależy. Czasami trzeba w takich warunkach osuszać, więc okresowe włączanie sprężarki ma sens.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

generalnie w fiatach automat nie zalaczy sprężarki poniżej +3*

jak startujesz i temp zew jest poniżej 3*, to automat pozwoli na zalaczenie dopiero przy +5*. a samo mieszanie kierunkami, obiegiem wew i zał/wył sprężarką zależy od temperatur wewnątrz i na zewnątrz i czujnika jakości powietrza (jeśli w danym modelu występuje)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.