Skocz do zawartości

Gaśnica - zmieniły się przepisy?


Cinos

Rekomendowane odpowiedzi

Na przeglądzie rejestracyjnym diagnosta stwierdził, ze teraz Policja sprawdza gaśnice, nie tylko czy są ale czy są ważne.

Troche mnie to zdziwiło, bo zwykle myślałem ze patrzą czy sztuka się zgadza.

Zmieniły się przepisy w tym temacie?

patrzyłem w FAQ MK ale tam jest data 2004-2005 wiec postanowiłem założyć nowy wątek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Zawsze było tak ze masz mieć gaśnice sprawną z aktualnym przeglądem !

No wlasnie nie, ostatnio(aktualnie?) było tak, ze Policjant mogl sprawdzic czy masz gaśnicę czy nie i za to mógł dać mandat, ale nie miał możliwości kontrolować daty ważności na gasnicy i nie mogl dac mandatu za brak ważności.

I teraz pojawia się moje pytanie po rozmowie z diagnostą, czy zmieniły się przepisy. confused.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> No wlasnie nie, ostatnio(aktualnie?) było tak, ze Policjant mogl sprawdzic czy masz gaśnicę czy nie

> i za to mógł dać mandat, ale nie miał możliwości kontrolować daty ważności na gasnicy i nie

> mogl dac mandatu za brak ważności.

> I teraz pojawia się moje pytanie po rozmowie z diagnostą, czy zmieniły się przepisy.

No dobra chyba faktycznie nie było takiego przymusu i dalej go nie ma !

Ale tak na zdrowy rozum ,komu zrobisz na złość jak zapali Ci się auto a Twoja gaśnica będzie niesprawna ? smirk.gif

jakiś tekst ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ale tak na zdrowy rozum ,komu zrobisz na złość jak zapali Ci się auto a Twoja gaśnica będzie

> niesprawna ?

Do zgaszenia auta potrzeba wozu Straży Pożarnej a nie kilogramowej gaśnicy. Ostatnio Focusa gasiły 2. Naprawdę myślisz że taka gaśnica coś by zmieniła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> No dobra chyba faktycznie nie było takiego przymusu i dalej go nie ma !

> Ale tak na zdrowy rozum ,komu zrobisz na złość jak zapali Ci się auto a Twoja gaśnica będzie

> niesprawna ?

> jakiś tekst

gaśnica wyprodukowana w 1997r. jako fabryczna do mojego samochodu i legalizowana w 2001r. była w lepszym stanie i lepiej zadziałała niz oryginalna z samochodu w 2006r. więc nie trafisz niewiem.gif

(akcja była w latem 2012r.)

pytam się po prostu o przepis czy się zmienił, teraz i tak mam dwie nowe biglaugh.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> No dobra chyba faktycznie nie było takiego przymusu i dalej go nie ma !

> Ale tak na zdrowy rozum ,komu zrobisz na złość jak zapali Ci się auto a Twoja gaśnica będzie

> niesprawna ?

> jakiś tekst

Ale po czym wnosisz, że brak naklejki oznacza niesprawność gaśnicy. Facet na legalizacji potrząsa gaśnicą i sprawdza czy jest ładunek nie ma możliwości sprawdzić jaki jest jego stan.

Nieraz z manometru ciśnienie może odczytać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> No dobra chyba faktycznie nie było takiego przymusu i dalej go nie ma !

> Ale tak na zdrowy rozum ,komu zrobisz na złość jak zapali Ci się auto a Twoja gaśnica będzie

> niesprawna ?

Z doświadczenia wiem , że jak zapali ci się auto to i tak nie wiesz jak użyć gaśnicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> 6 kg gaśnica ma skuteczność wiadra wody, czyli żadną

Jeśli nie pomyliłeś 1 kg z 6 kilogramami, to chyba nie wiesz o czym piszesz. 6 kg gaśnicą (sprawną) można dużo ugasić.

Miałem niestety okazję użyć. Na szczęście nie na swoim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ale po czym wnosisz, że brak naklejki oznacza niesprawność gaśnicy. Facet na legalizacji potrząsa

> gaśnicą i sprawdza czy jest ładunek nie ma możliwości sprawdzić jaki jest jego stan.

> Nieraz z manometru ciśnienie może odczytać.

Ja nic nie wnosze ,co zrobisz Twoja brocha ok.gif

Gaśnica powinna być sprawna ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> gaśnica wyprodukowana w 1997r. jako fabryczna do mojego samochodu i legalizowana w 2001r. była w

> lepszym stanie i lepiej zadziałała niz oryginalna z samochodu w 2006r. więc nie trafisz

> (akcja była w latem 2012r.)

> pytam się po prostu o przepis czy się zmienił, teraz i tak mam dwie nowe

Nic się nie zmieniło ! no.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jeśli nie pomyliłeś 1 kg z 6 kilogramami, to chyba nie wiesz o czym piszesz. 6 kg gaśnicą (sprawną)

> można dużo ugasić.

> Miałem niestety okazję użyć. Na szczęście nie na swoim.

My gasiliśmy z kolega strażakiem czyli łub o beton itp.

4 x 2.5 kg bo takie mamy w rajdówkach i taka na kółkach 15 kilo wystarczyła by zdążyła straż dojechać i tylko tyle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> gaśnicą samochodową to możesz co najwyżej ugasić wieniec na cmentarzu jak się zajmie od znicza

1 gąśnicą samochodową gasiliśmy na szkoleniu pojemnik z benzyną 0,5 metra na 0,5.każdej z 25 osób się to udało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> 1 gąśnicą samochodową gasiliśmy na szkoleniu pojemnik z benzyną 0,5 metra na 0,5.każdej z 25 osób

> się to udało.

pojemnik z benzyną a rozgrzane np wytłumienie pod deską czy konserwacja nadwozia które to najczęściej się jarają to spora różnica zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Zawsze było tak ze masz mieć gaśnice sprawną z aktualnym przeglądem !

Nigdy tak nie było. Zarówno we wcześniejszym jak i w obecnym rozporządzeniu w kwestii gaśnicy sprawdzeniu podlega obecność takowej. Przegląd gaśnicy wymagany jest w pojazdach specjalnych podlegających innym przepisom.

To, że gaśnica ma być sprawna wynika z ogólnego przepisu o wyposażeniu pojazdu, jednak przegląd nie określa w tym wypadku sprawności.

Taka niejasność prawna, ale co zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> 1 gąśnicą samochodową gasiliśmy na szkoleniu pojemnik z benzyną 0,5 metra na 0,5.każdej z 25 osób

> się to udało.

ech... taka pokazówa nie ma nic wspólnego z rzeczywistością.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jeśli nie pomyliłeś 1 kg z 6 kilogramami, to chyba nie wiesz o czym piszesz. 6 kg gaśnicą (sprawną)

> można dużo ugasić.

> Miałem niestety okazję użyć. Na szczęście nie na swoim.

Jeśli masz AC to nic nie gaś, będzie mniejszy koszt pozostałości i wyższe odszkodowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jeśli nie pomyliłeś 1 kg z 6 kilogramami, to chyba nie wiesz o czym piszesz. 6 kg gaśnicą (sprawną)

> można dużo ugasić.

> Miałem niestety okazję użyć. Na szczęście nie na swoim.

Powtórzę - gaśnica sześciokilowa ma skuteczność wiadra wody, tu nie ma błędu ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> pojemnik z benzyną a rozgrzane np wytłumienie pod deską czy konserwacja nadwozia które to

> najczęściej się jarają to spora różnica

chodziło mi tylko o to że nie tylko świecę, a wiele pożarów w zarodku spokojnie da się zgasić żeby tylko wiedzieli jak ich użyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Zerknij na zawód Lepo.

To dlaczego porównuje 6kg gaśnicę do wiadra wody.

Wiadomo że dużego pożaru się nie ugasi ale samochód, który miał już płomienie wychodzące z pod maski, u mnie pod pracą ugasiłem gaśnicą 6kg. Oczywiście nie podnosząc maski i dzięki temu, że gaśnica miała wąż.

Kumpel też podobną uratował chatę jak żona gasiła płonący olej wodą screwy.gif.

Od tego czasu mam 6kg w domu (razy 2) i 6kg w samochodzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> To dlaczego porównuje 6kg gaśnicę do wiadra wody.

Ale przecież i wiadrem wody można ugasić niewielkie ognisko, więc obaj macie rację.

> Kumpel też podobną uratował chatę jak żona gasiła płonący olej wodą .

Hmm, mój sąsiad, jak zaczął gasić wodą olej z frytownicy (takiej garnkowej) to nie było ognia...Był wybuch, jakby butla z gazem walnęła, stopiło kratkę wlotu wentylacyjnego, wywaliło górą okno balkonowe z mocowania (wyrwało styropian na zewnątrz i okno ok 25-30cm górą wywalone ze ściany), wszystko od połowy powierzchni pomieszczenia w górę, czyli połowa ścian,sufit okopcone, firany stopione (popalone), a on stał 1,5m od garnka i tylko lekko opaliło mu włosy z jednej strony, wszystko do góry wywaliło. Styropian leżał w odległości z 30m od mieszkania (1 piętro). Aż dziwne że nic nikomu się nie stało i tylko na strachu się skończyło. Teraz się śmiejemy z tego,ale wyglądało mega poważnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ale tak na zdrowy rozum ,komu zrobisz na złość jak zapali Ci się auto a Twoja gaśnica będzie

> niesprawna ?

na zdrowy rozum nie będę próbował gasić tylko zabiorę się z rodziną i ewentualnie dokumentu i oddalę się

ewentualnie udzielę pomocy jak to nie mój sprzęt sie zapali

nie jestem strażakiem i nie moja sprawa , od tego są służby coby pożary gasiły

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Z doświadczenia wiem , że jak zapali ci się auto to i tak nie wiesz jak użyć gaśnicy.

Z doświadczenia - w większości przypadków o wiele lepiej jest ewakuować się wraz z kompletem pasażerów i dokumentami w kieszeni (mniej problemów przy odszkodowaniu) na bezpieczną odległość i nagrać sobie filmik pamiątkowy oraz powiadomić straż pożarną. Następnie korzystając z ubezpieczenia kupić kolejny samochód ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Wyciągnąć zawleczkę, wstrząsnąć, odczekać kilka sekund, skierować wylot na ogień, psiknąć , zakląć

> i uciekać.

niestety musisz przeczytać instrukcję.typowa gaśnica samochodowa jest wyposażona w nabój z gazem jak w starych syfonach,po wyciągnięciu zawleczki nacisnąć krótko aby przebić nabój i puścić .potem tak jak napisałeś.jeśli nie puścisz po nacisnięciu to wyleci tylko gaz a środek gaszący pozostanie w gasnicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ale po czym wnosisz, że brak naklejki oznacza niesprawność gaśnicy. Facet na legalizacji potrząsa

> gaśnicą i sprawdza czy jest ładunek nie ma możliwości sprawdzić jaki jest jego stan.

ma możliwość smile.gif Do tego służy waga smile.gif

> Nieraz z manometru ciśnienie może odczytać.

w znanych mi kilogramowych gaśnicach nie ma manometrów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Z doświadczenia wiem , że jak zapali ci się auto to i tak nie wiesz jak użyć gaśnicy.

z doświadczenia wiem, że jak zapaliła mi się osłona termiczna na grodzi to wiedziałem jak użyć i ugasiłem to 2x1kg gaśnicą

to aż takie trudne ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> (1)Wyciągnąć zawleczkę, (2)wstrząsnąć, (3)odczekać kilka sekund, (4)skierować wylot na ogień, (5)psiknąć , zakląć

> i uciekać.

Pozwoliłem sobie ponumerować twój cytat. Widać Ty wiesz. Choć brakuje punktu 1a - rozprężenie naboju, krótkim naciśnięciem dźwigni. Gdyby świadomość w narodzie była większa, to często udałoby się co nieco ugasić. Niestety - większość kierowców pomija punkty: 2 i 3.

Co do punktu drugiego - wstrząśnięcie mało daje, lepiej profilaktycznie trzasnąć o glebę dnem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ale po czym wnosisz, że brak naklejki oznacza niesprawność gaśnicy. Facet na legalizacji potrząsa

> gaśnicą i sprawdza czy jest ładunek nie ma możliwości sprawdzić jaki jest jego stan.

> Nieraz z manometru ciśnienie może odczytać.

to jakiś partacz - z całym szacunkiem - jest, a nie człowiek zajmujący się gaśnicami...

byłem wielokrotnie na legalizacji gaśnicy samochodowej i procedura jest zgoła odmienna, jeżeli robi to człowiek odpowiedzialny i znający się na rzeczy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Niezależnie od czynnika jaki zawiera? Pytam z ciekawości Miałem ochotę kupić sobie właśnie 6

> kilogramową, w nadziei, że taką już coś da się ugasić

Mówię o takiej najpopularniejszej - GP-6x ABC.

Ostatnio mnie kolega uświadomił, że nie ma szału mimo tych 6 kilo :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Pozwoliłem sobie ponumerować twój cytat. Widać Ty wiesz. Choć brakuje punktu 1a - rozprężenie

> naboju, krótkim naciśnięciem dźwigni. Gdyby świadomość w narodzie była większa, to często

> udałoby się co nieco ugasić. Niestety - większość kierowców pomija punkty: 2 i 3.

> Co do punktu drugiego - wstrząśnięcie mało daje, lepiej profilaktycznie trzasnąć o glebę dnem.

Wyciągnięcie zawleczki uznałem jako tożsame z przebiciem naboju, oczywistym było dla mnie, że trzeba dźwignię nacisnąć. O piz... o asfalt też wiem, ale delikatny chciałem być.;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Mówię o takiej najpopularniejszej - GP-6x ABC.

> Ostatnio mnie kolega uświadomił, że nie ma szału mimo tych 6 kilo :/

Taką właśnie chciałem kupić do samochodu icon_rolleyes.gif

9a8c97f8f0fbf81e29757ed2ba708bd6.jpg

Teraz już nie wiem, bo większa ograniczy mi przestrzeń w bagażniku frown.gif Droga nie jest, około 130 zł, ale skoro mało skuteczna...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Taką właśnie chciałem kupić do samochodu

> Teraz już nie wiem, bo większa ograniczy mi przestrzeń w bagażniku

> ale skoro mało skuteczna...

Po co sobie ograniczać bagażnik, skoro można ciągnąć profesjonalny sprzęt za autem... grinser006.gif będzie jak znalazł w razie "w" hehe.gif

287322194-clip_image002%2854%29.jpg

287322194-Kopia5.AgregatAP-50z.jpg

post-109606-14352522359764_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.