Skocz do zawartości

Polskie oleje silnikowe


fantomasz

Rekomendowane odpowiedzi

Opinii będzie tyle, ile wypowiadających się.

Ja mam następujące zdanie.

Przejeździłem 100 000 km na lotosie 10W40, zmieniałem co ok, 12 tyś km.

Po zdjęciu pokrywy klawiatury to co ma się świecić się świeciło, nagaru nie było, wnętrze lekko przebarwione na bursztyn.

Próby z naftą na pierścieniach nie robiłem.

Do obecnego fiaciora też leję lotosa.

Co ciekawe - ma kartę charakterystyki najbardziej zbliżoną do fabrycznie lanej Seleni.

Uważam, że do codziennego toczenia każdy olej o zalecanej lepkości spełni swoje zadanie.

Do upalania lałbym olej zalecany przez producenta.

Tak też robię w motocyklu.

Tłumaczę to sobie trwałością filmu olejowego na panewkach przy prędkościach obrotowych rzędu 9 - 10 tyś.

skromny.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jak wypadaja polskie oleje silnikowe na tle zagranicznej konkurencji? Czy są gdzieś jakieś testy

> lub badania? Opłaca sie przepłacać za markowe zagraniczne oleje?

Na poszczególnych opakowaniach olejów masz napisane jakie normy spełniają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pod opieką kilka silników, które jeżdżą na Lotosie, w tym mój (365tyś km). W środku czyste, brak osadów. Tam gdzie sięgnąłem suwmiarką, lub mikromierzem (wałek rozrządu w moim) brak zużycia.

Widziałem też kilka silników smarowanych Castrolem i wyglądały jakby ktoś sypnął do środka szuflę asfaltu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jak wypadaja polskie oleje silnikowe na tle zagranicznej konkurencji? Czy są gdzieś jakieś testy

> lub badania? Opłaca sie przepłacać za markowe zagraniczne oleje?

Obecnie jeżdże na Orlenowskim Platinum Max Expert 5W-30 do samochodów niemieckich hehe.gif Nie ma problemów żadnych silnik pracuje cicho i równo.Jedyne co to ten olej ma o wiele więcej środków czyszczących, niż GM-owy Dexos 2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opłaca sie przepłacać za markowe zagraniczne oleje?

Nie zawsze tak jest, w niektórych klasach lepkości oleje rodzimych producentów są droższe od zagranicznych. Np. 5w40 w segmencie low i mid. Np. Ja kupuję ELF-a za 70 zł a Platinum lub Lotos powyżej 80 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Masz dane tego oleju GM czy tak z doświadczenia piszesz o tych środkach czyszczących? Chętnie bym

> popatrzył na kartę charakterystyki, bo nigdzie nie mogłem znaleźć.

Widziałem karte charakterystyki GM .... niemal to samo co Mobil wink.gif ...

Generelanie brać co tańsze a spełnia normy.... to wszystko czy syntetyk czy pół .... to i tak olej mineralny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Widziałem karte charakterystyki GM .... niemal to samo co Mobil ...

> Generelanie brać co tańsze a spełnia normy.... to wszystko czy syntetyk czy pół .... to i tak olej

> mineralny.

Z tych tańszych/popularnych faktycznie tak jest. Można znaleźć jednak prawdziwy olej syntetyczny, grunt to zapoznać się z kartą charakterystyki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Z tych tańszych/popularnych faktycznie tak jest. Można znaleźć jednak prawdziwy olej syntetyczny,

> grunt to zapoznać się z kartą charakterystyki.

Zapoznałem się z kartą większości olejów na rynku smile.gif ....

Nawet w tych droższych nie ma syntetyka...

Jedynie liquimoly , millers i niektóre motule.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Zapoznałem się z kartą większości olejów na rynku ....

> Nawet w tych droższych nie ma syntetyka...

> Jedynie liquimoly , millers i niektóre motule.

Ale po co Kowalskiemu olej na PAO albo estrach? Żeby przy wigilii się pochwalić? Przecież w normalnym użytkowaniu nie osiąga się temperatur czy prędkości, których olej HC nie ogarnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Zapoznałem się z kartą większości olejów na rynku ....

> Nawet w tych droższych nie ma syntetyka...

> Jedynie liquimoly , millers i niektóre motule.

Właśnie o takie oleje mi chodziło wink.gif Do tego możesz dodać jeszcze niektóre oleje Fuchs i z tego co pamiętam, Statoil.

Oczywiście do zwykłego samochodu nie ma co przesadzać ale lepszy olej na pewno też nie zaszkodzi, zwłaszcza w doładowanych silnikach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ale po co Kowalskiemu olej na PAO albo estrach? Żeby przy wigilii się pochwalić? Przecież w

> normalnym użytkowaniu nie osiąga się temperatur czy prędkości, których olej HC nie ogarnie.

Dlatego właśnie na początku wątku poleciłem jak najtańszy byle spełniał normy....

W normalnych warunkach nie ma sensu przepłacać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Opinii będzie tyle, ile wypowiadających się.

> Ja mam następujące zdanie.

> Przejeździłem 100 000 km na lotosie 10W40,

Dokładnie ten sam olej prawie 300 000 km zmiana co 10000 km

niewysilony diesel PSA DW8B i żadnych niedomagań od strony układu smarowania silnika.

pozdr.

M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

od 10 lat lotos 10w40, nalatane na nim 200 tys km (jak kupowałem auto to miało 100 tys - tak, miało, bo kupowane w rodzinie, a pochodziło z salonu) i zero problemów. Po kolejnych 100 tys km wymieniałem UPG i silnik w środku czysty, cylindry, wałki itp miały fabryczne wymiary

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.