Skocz do zawartości

z cyklu czyja wina


Oscar_

Rekomendowane odpowiedzi

> Nie do końca. cofający winny jest nieustąpienia pierwszeństwa, ale wyjeżdżający z miejsca włącza

> się do ruchu i tez ma obowiązek ustąpić cofającemu.

> I mamy zonk.

to zależy od tego jak zorganizowany jest parking, jeżeli to jakiś przejazdowy z drogą publiczną to owszem wyjeżdżając z miejsca musisz ustąpić.

Ale jak to jest parking jak pod marketami to nie ma żadnego włączania do ruchu, włączanie następuje dopiero przy wyjeździe z parkingu.

No i to na cofającym spoczywa obowiązek upewnienia, że wykonując manewr nie spowoduje zagrożenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ale jak to jest parking jak pod marketami to nie ma żadnego włączania do ruchu, włączanie następuje

> dopiero przy wyjeździe z parkingu.

> No i to na cofającym spoczywa obowiązek upewnienia, że wykonując manewr nie spowoduje zagrożenia.

Nie zauważyłeś w paragrafie słowa "oraz". Włączanie się do ruchu to rozpoczęcie jazdy po każdym postoju nie wynikającym z warunków drogowych, a dopiero potem z pobocza, parkingów itp.

Sprawa jest tak czy inaczej problematyczna bo nakłada się kilka sytuacji - cofanie, włączanie do ruchu, miejsce poza droga publiczną

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nie zauważyłeś w paragrafie słowa "oraz". Włączanie się do ruchu to rozpoczęcie jazdy po każdym

> postoju nie wynikającym z warunków drogowych, a dopiero potem z pobocza, parkingów itp.

> Sprawa jest tak czy inaczej problematyczna bo nakłada się kilka sytuacji - cofanie, włączanie do

> ruchu, miejsce poza droga publiczną

wiem, tylko IMHO wyjazdu z miejsca parkingowego na terenie prywatnym nie można nazwać włączaniem się do ruchu - chyba że przy wjeździe jest tabliczka, że obowiązuje PORD, a nie wszędzie one są.

Tak wiem, semantyka wink.gif sens naszych wywodów jest ten sam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> wiem, tylko IMHO wyjazdu z miejsca parkingowego na terenie prywatnym nie można nazwać włączaniem

> się do ruchu - chyba że przy wjeździe jest tabliczka, że obowiązuje PORD, a nie wszędzie one

> są.

> Tak wiem, semantyka sens naszych wywodów jest ten sam.

Można, zgodnie z Art.1,2.1

W przypadku ruchu dwóch pojazdów z kierowcami w środku jest już zagrożenie bezpieczeństwa osób.

Tak jak pisałem, sprawa problematczna;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja dziewczyna miała prawie identyczną sytuację pod marketem.

Cofała przez alejkę do wolnego miejsca parkingowego, w tym czasie wyjeżdzała jakaś kobita z miejsca parkingowego...no i bum...

Skończyło się przyjazdem policji po 2 godzinach...i mandatem 500zł 10pkt. dla wyjeżdzającej z miejsca parkingowego ponieważ włączała się do ruchu...i nie ustąpiła smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Moja dziewczyna miała prawie identyczną sytuację pod marketem.

> Cofała przez alejkę do wolnego miejsca parkingowego, w tym czasie wyjeżdzała jakaś kobita z miejsca

> parkingowego...no i bum...

> Skończyło się przyjazdem policji po 2 godzinach...i mandatem 500zł 10pkt. dla wyjeżdzającej z

> miejsca parkingowego ponieważ włączała się do ruchu...i nie ustąpiła

Rzeczywiście identyczna. Tu jedna jechała a druga wyjeżdżała. A tam obie wyjeżdżały

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Parking, jedno auto cofa po parkingu szukając miejsca drugie wyjeżdża ( przodem) z miejsca

> parkingowego i na środku jest bum ( rogami). Kto Waszym zdaniem jest winien ??

Cygan oczywiście.

A na poważnie to w końcu mogą być stłuczki bez winy, wtedy każdy naprawia z własnego autocasco

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A czy wyjeżdżając z miejsca parkingowego, nie trzeba się upewnić, że nic nie jedzie? Trzeba.

> Więc sytuacja podobna, oba auta powinny zachować szczególną ostrożność, a nie tylko 'cofający'.

PoRD:

Art. 17. 2. Kierujący pojazdem, włączając się do ruchu, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz ustąpić pierwszeństwa innemu pojazdowi lub uczestnikowi ruchu.

Art. 23. 1. Kierujący pojazdem jest obowiązany:

3) przy cofaniu ustąpić pierwszeństwa innemu pojazdowi lub uczestnikowi ruchu i zachować szczególną ostrożność, a w szczególności:

a) sprawdzić, czy wykonywany manewr nie spowoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub jego utrudnienia,

b) upewnić się, czy za pojazdem nie znajduje się przeszkoda; w razie trudności w osobistym upewnieniu się kierujący jest obowiązany zapewnić sobie pomoc innej osoby.

Manewr cofania jest bardziej obostrzony, więc i skupienie kierowcy powinno być większe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> PoRD:

> Art. 17. 2. Kierujący pojazdem, włączając się do ruchu, jest obowiązany zachować szczególną

> ostrożność oraz ustąpić pierwszeństwa innemu pojazdowi lub uczestnikowi ruchu.

> Art. 23. 1. Kierujący pojazdem jest obowiązany:

> 3) przy cofaniu ustąpić pierwszeństwa innemu pojazdowi lub uczestnikowi ruchu i zachować

> szczególną ostrożność, a w szczególności:

> a) sprawdzić, czy wykonywany manewr nie spowoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub jego

> utrudnienia,

> b) upewnić się, czy za pojazdem nie znajduje się przeszkoda; w razie trudności w osobistym

> upewnieniu się kierujący jest obowiązany zapewnić sobie pomoc innej osoby.

> Manewr cofania jest bardziej obostrzony, więc i skupienie kierowcy powinno być większe.

z tego troche wynika, że cofający ma zwracać uwagę tylko na uczestników ruchu wink.gif a wyjezdzający z parkingu do niego się dopiero włącza:)

wpysk.gifniewiem.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> PoRD:

> Art. 17. 2. Kierujący pojazdem, włączając się do ruchu, jest obowiązany zachować szczególną

> ostrożność oraz ustąpić pierwszeństwa innemu pojazdowi lub uczestnikowi ruchu.

> Art. 23. 1. Kierujący pojazdem jest obowiązany:

> 3) przy cofaniu ustąpić pierwszeństwa innemu pojazdowi lub uczestnikowi ruchu i zachować

> szczególną ostrożność, a w szczególności:

> a) sprawdzić, czy wykonywany manewr nie spowoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub jego

> utrudnienia,

> b) upewnić się, czy za pojazdem nie znajduje się przeszkoda; w razie trudności w osobistym

> upewnieniu się kierujący jest obowiązany zapewnić sobie pomoc innej osoby.

> Manewr cofania jest bardziej obostrzony, więc i skupienie kierowcy powinno być większe.

Można podywagować nieco.

Przy cofaniu należy zachować szczególną ostrożność, żeby nie wprowadzić zagrożenia w ruchu. Znaczy trzeba uważać na wszelkie pojazdy znajdujące się w ruchu drogowym.

Z drugiej strony włączający się do ruchu nie jest jeszcze w pełni w ruchu drogowym i ma ustąpić tym, którzy w tym ruchu już się znajdują czyli także cofającym.

Wychodzi więc na to, że jeśli spotkają się cofający i włączający do ruchu to sprawcą kolizji powinien być ten włączający się, a cofający dostać jedynie mandat za niezachowanie szczególnej ostrożności przy cofaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Można podywagować nieco.

> Przy cofaniu należy zachować szczególną ostrożność, żeby nie wprowadzić zagrożenia w ruchu. Znaczy

> trzeba uważać na wszelkie pojazdy znajdujące się w ruchu drogowym.

> Z drugiej strony włączający się do ruchu nie jest jeszcze w pełni w ruchu drogowym i ma ustąpić

> tym, którzy w tym ruchu już się znajdują czyli także cofającym.

> Wychodzi więc na to, że jeśli spotkają się cofający i włączający do ruchu to sprawcą kolizji

> powinien być ten włączający się, a cofający dostać jedynie mandat za niezachowanie szczególnej

> ostrożności przy cofaniu.

Quote:

Moja dziewczyna miała prawie identyczną sytuację pod marketem.

Cofała przez alejkę do wolnego miejsca parkingowego, w tym czasie wyjeżdzała jakaś kobita z miejsca parkingowego...no i bum...

Skończyło się przyjazdem policji po 2 godzinach...i mandatem 500zł 10pkt. dla wyjeżdzającej z miejsca parkingowego ponieważ włączała się do ruchu...i nie ustąpiła


Tak to właśnie by wyglądało, więc pisanie, że wina 'cofającego' jest błędne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Quote:

> Moja dziewczyna miała prawie identyczną sytuację pod marketem.

> Cofała przez alejkę do wolnego miejsca parkingowego, w tym czasie wyjeżdzała jakaś kobita z miejsca

> parkingowego...no i bum...

> Skończyło się przyjazdem policji po 2 godzinach...i mandatem 500zł 10pkt. dla wyjeżdzającej z

> miejsca parkingowego ponieważ włączała się do ruchu...i nie ustąpiła

> Tak to właśnie by wyglądało, więc pisanie, że wina 'cofającego' jest błędne.

Dobrze wiedziec na przyszłość zlosnik.gif

Tę sprawę wziałem na siebie , straty nie wielkie raptem lampa w skodzie , zwyżka OC tez nie spodziewam sie żeby była wyższa niż ewentualny mandat który przy niesprzyjających wiatrach mógłby zaproponować wezwany patrol zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Parking, jedno auto cofa po parkingu szukając miejsca drugie wyjeżdża ( przodem) z miejsca

> parkingowego i na środku jest bum ( rogami). Kto Waszym zdaniem jest winien ??

Wyjeżdżający z miejsca parkingowego - włącza się do ruchu.

Cofający już jest w ruchu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Dobrze wiedziec na przyszłość

> Tę sprawę wziałem na siebie , straty nie wielkie raptem lampa w skodzie , zwyżka OC tez nie

> spodziewam sie żeby była wyższa niż ewentualny mandat który przy niesprzyjających wiatrach

> mógłby zaproponować wezwany patrol

Pod warunkiem, że nie trafi się kolejna szkoda w przyszłości.

Zastanawiam się, czy tego oświadczenia nie można w chwili obecnej odwołać. TU i tak przyśle zapytanie o potwierdzenie.

Masz kopie tego oświadczenia? Co tam jest napisane?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Pod warunkiem, że nie trafi się kolejna szkoda w przyszłości.

> Zastanawiam się, czy tego oświadczenia nie można w chwili obecnej odwołać. TU i tak przyśle

> zapytanie o potwierdzenie.

> Masz kopie tego oświadczenia? Co tam jest napisane?

Nie mam kopii ( żona pisała) się trafi druga szkoda to trudno. Ile będzie zwyżki ?? 10 % ?? 20 %??

Trudno , nie będe robił teraz z mordy cholewy ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nie mam kopii ( żona pisała) się trafi druga szkoda to trudno. Ile będzie zwyżki ?? 10 % ?? 20 %??

> Trudno , nie będe robił teraz z mordy cholewy ...

20% może być już teraz, a za dwa lata wrócisz do tego co miałeś teraz, więc płacisz więcej za rok i za dwa lata. Zależy od TU, niektóre podnoszą od razu, niektóre dopuszczają jedna szkodę w roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> to zależy od tego jak zorganizowany jest parking, jeżeli to jakiś przejazdowy z drogą publiczną to

> owszem wyjeżdżając z miejsca musisz ustąpić.

> Ale jak to jest parking jak pod marketami to nie ma żadnego włączania do ruchu, włączanie następuje

> dopiero przy wyjeździe z parkingu.

> No i to na cofającym spoczywa obowiązek upewnienia, że wykonując manewr nie spowoduje zagrożenia.

Nie masz kolego racji. Miałem dokładnie taką sytuację, że ja tyłowałem alejką na parkingu pod sklepem a we mnie wjechała Pani wyjeżdżająca z miejsca parkingowego i to ona została uznana przez Policję za sprawcę jako włączający się do ruchu. Pomimo braku tabliczki na parkingu również obowiązuje PORD.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Można podywagować nieco.

> Przy cofaniu należy zachować szczególną ostrożność, żeby nie wprowadzić zagrożenia w ruchu. Znaczy

> trzeba uważać na wszelkie pojazdy znajdujące się w ruchu drogowym.

> Z drugiej strony włączający się do ruchu nie jest jeszcze w pełni w ruchu drogowym i ma ustąpić

> tym, którzy w tym ruchu już się znajdują czyli także cofającym.

> Wychodzi więc na to, że jeśli spotkają się cofający i włączający do ruchu to sprawcą kolizji

> powinien być ten włączający się, a cofający dostać jedynie mandat za niezachowanie szczególnej

> ostrożności przy cofaniu.

I tak to zostanie rozstrzygnięte.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nie masz kolego racji. Miałem dokładnie taką sytuację, że ja tyłowałem alejką na parkingu pod

> sklepem a we mnie wjechała Pani wyjeżdżająca z miejsca parkingowego i to ona została uznana

> przez Policję za sprawcę jako włączający się do ruchu. Pomimo braku tabliczki na parkingu

> również obowiązuje PORD.

> Pozdrawiam

A inny patrol orzeknie inaczej, a ubezpieczyciel też orzeknie inaczej i sąd jeszcze inaczej... ludzie, przestańcie pisać o tym jakie jest prawo na podstawie historii brata szwagierki sąsiadki.

I faktycznie znak nie jest potrzebny od czasu nowelizacji art 1 ust 2 pord już wiele lat temu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.