Skocz do zawartości

Webasto - ktoś używa na codzień?


bizz

Rekomendowane odpowiedzi

Z racji fatalnego błędu jaki popełniłem budując dom z jednostanowiskowym garażem zostałem zmuszony do codziennego skrobania szyb.

Wiatę mam w planach na 2016, póki co muszę sobie jakoś radzić. Jestem "na kupnie" auta, pomyślałem sobie że spróbuję znaleźć coś z ogrzewaniem postojowym, albo dołożyć w jakiejś profi firmie.

Chciałbym jednak usłyszeć głos rozsądku od osób które miały/mają i korzystały na codzień.

Ile spala takie ogrzewanie, ile potrzebuje czasu do całkowitego odmrożenia auta, czy jest jakieś ryzyko samozapłonu takiego ustrojstwa.

Z góry dzięki za info.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Z racji fatalnego błędu jaki popełniłem budując dom z jednostanowiskowym garażem zostałem zmuszony

> do codziennego skrobania szyb.

> Wiatę mam w planach na 2016, póki co muszę sobie jakoś radzić. Jestem "na kupnie" auta, pomyślałem

> sobie że spróbuję znaleźć coś z ogrzewaniem postojowym, albo dołożyć w jakiejś profi firmie.

> Chciałbym jednak usłyszeć głos rozsądku od osób które miały/mają i korzystały na codzień.

> Ile spala takie ogrzewanie, ile potrzebuje czasu do całkowitego odmrożenia auta, czy jest jakieś

> ryzyko samozapłonu takiego ustrojstwa.

> Z góry dzięki za info.

Cześć,

Miałem w Octavii, bardzo fajny gadżet ale nie dałbym za to 5000 PLN (tyle kosztuje średnio montaż w autoryzowanym warsztacie)

Spalanie około 0,5L na godzinę pracy, czas do odmrożenia to jakieś 20-30 minut od włączenia, ryzyka zapłonu nie ma bo system ma odpowiednie zabezpieczenia.

Jeśli masz problem tylko pod domem, to może zastanów się nad elektrycznym systemem DEFA?

Jest sporo tańszy, ale działa tylko tam gdzie masz 220V.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jeśli masz problem tylko pod domem, to może zastanów się nad elektrycznym systemem DEFA?

> Jest sporo tańszy, ale działa tylko tam gdzie masz 220V.

dzięki, nie wiedziałem że takie coś istnieje - wyszło mi ok. 1000 PLN instalka plus robocizna za założenie - zdecydowanie taniej niż standardowe, minium 3500 z montażem znalazłem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Z racji fatalnego błędu jaki popełniłem budując dom z jednostanowiskowym garażem zostałem zmuszony

> do codziennego skrobania szyb.

> Wiatę mam w planach na 2016, póki co muszę sobie jakoś radzić. Jestem "na kupnie" auta, pomyślałem

> sobie że spróbuję znaleźć coś z ogrzewaniem postojowym, albo dołożyć w jakiejś profi firmie.

> Chciałbym jednak usłyszeć głos rozsądku od osób które miały/mają i korzystały na codzień.

> Ile spala takie ogrzewanie, ile potrzebuje czasu do całkowitego odmrożenia auta, czy jest jakieś

> ryzyko samozapłonu takiego ustrojstwa.

> Z góry dzięki za info.

Jeśli auto stoi i tak pod domem to poszukaj może alarmu z systemem zdalnego rozruchu silnika?

Tańsze i lepsze, bo można używać też latem (i odpalić klimę).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> dzięki, nie wiedziałem że takie coś istnieje - wyszło mi ok. 1000 PLN instalka plus robocizna za

> założenie - zdecydowanie taniej niż standardowe, minium 3500 z montażem znalazłem

Na upartego można założyć samą dmuchawę plus okablowanie, a sterować to timerem w gnieździe zasilającym na ścianie - całość wyjdzie pewnie 500PLN a zamontujesz sobie samemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jeśli auto stoi i tak pod domem to poszukaj może alarmu z systemem zdalnego rozruchu silnika?

> Tańsze i lepsze, bo można używać też latem (i odpalić klimę).

nie jest to głupi pomysł, tyle że z racji sporej ilości czasu spędzanej w pracy, często mam tak że rano od obudzenia do wyjścia z domu mija 10-12 minut.

Dzisiaj 15 minut przy -6 nie wystarczyło do całkowitego odmrożenia przedniej szyby po wczorajszej mgle - gdyby to był benzyniak, to luz, ale diesel się nie zagrzał na tyle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> nie jest to głupi pomysł, tyle że z racji sporej ilości czasu spędzanej w pracy, często mam tak że

> rano od obudzenia do wyjścia z domu mija 10-12 minut.

> Dzisiaj 15 minut przy -6 nie wystarczyło do całkowitego odmrożenia przedniej szyby po wczorajszej

> mgle - gdyby to był benzyniak, to luz, ale diesel się nie zagrzał na tyle

Na taki szron jak dziś to ja używam odmrażaczy w płynie. Psikasz i jedziesz od razu.

ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> nie jest to głupi pomysł, tyle że z racji sporej ilości czasu spędzanej w pracy, często mam tak że

> rano od obudzenia do wyjścia z domu mija 10-12 minut.

> Dzisiaj 15 minut przy -6 nie wystarczyło do całkowitego odmrożenia przedniej szyby po wczorajszej

> mgle - gdyby to był benzyniak, to luz, ale diesel się nie zagrzał na tyle

W przypadku silnika diesla wyposażonego w moduł dogrzewania Webasto potrzebujesz 5-7 minut, aby odmrozić przednią szybę nawiewem. Do tego właśnie jest Webasto, żeby silnik diesla się szybciej rozgrzewał w zimie. Moja mazda miała takie ustrojstwo i bardzo je sobie chwaliłem - po przejechaniu 2-3km w kratek leciało już ciepłe powietrze. Na postoju to samo.

Pozdro

Bartek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

System Defa może Cię zainteresuje. Można kupić samą grzałkę montowaną w miejscu po broku, oraz dmuchawę wewnętrzną. Wszystko zasilane z gniazdka 230V, więc nie ma obawy o rozładowanie akumulatora. System można sobie dowolnie konfigurować (no prawie dowolnie - z/bez grzałki silnika), jest programator czasowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Na taki szron jak dziś to ja używam odmrażaczy w płynie. Psikasz i jedziesz od razu.

ja mieszkam na rybnickiej wsi, codziennie wieczorem mgła że oko wykol, ta mgła osiada i zamarza... zamiast szronu mam takie twarde g...o, które nie puszcza odmrażaczem - a jak puszcza, to wylewane ilości po zsumowaniu jedej zimy dadzą mi webasto..

no i żeby polewać, trzeba tam stać grinser006.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> W przypadku silnika diesla wyposażonego w moduł dogrzewania Webasto potrzebujesz 5-7 minut, aby

> odmrozić przednią szybę nawiewem. Do tego właśnie jest Webasto, żeby silnik diesla się

> szybciej rozgrzewał w zimie. Moja mazda miała takie ustrojstwo i bardzo je sobie chwaliłem -

> po przejechaniu 2-3km w kratek leciało już ciepłe powietrze. Na postoju to samo.

> Pozdro

> Bartek

nie do końca, typów ogrzewania postojowego jest mnóstwo - nazwałem je potocznie webasto od nazwy producenta, on robi zarówno dogrzewanie silnika jak i całej kabiny - i tylko ta druga opcja mnie interesuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> nie do końca, typów ogrzewania postojowego jest mnóstwo - nazwałem je potocznie webasto od nazwy

> producenta, on robi zarówno dogrzewanie silnika jak i całej kabiny - i tylko ta druga opcja

> mnie interesuje

Z tego, co się orientowałem, to do fabrycznego Webasto można dołożyć sterowanie z kabiny. Można mieć programator i nawet remote control w breloczku.

Z tysia to kosztuje, może deko więcej, ale to jest to, o co pytasz.

Pozdro

Bartek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Z racji fatalnego błędu jaki popełniłem budując dom z jednostanowiskowym garażem zostałem zmuszony

> do codziennego skrobania szyb.

> Wiatę mam w planach na 2016, póki co muszę sobie jakoś radzić. Jestem "na kupnie" auta, pomyślałem

> sobie że spróbuję znaleźć coś z ogrzewaniem postojowym, albo dołożyć w jakiejś profi firmie.

> Chciałbym jednak usłyszeć głos rozsądku od osób które miały/mają i korzystały na codzień.

> Ile spala takie ogrzewanie, ile potrzebuje czasu do całkowitego odmrożenia auta, czy jest jakieś

> ryzyko samozapłonu takiego ustrojstwa.

Mam w dwóch samochodach, w zimę używam nawet kilka razy dziennie. W volvo V70 dogrzewanie silnika było fabrycznie, jako opcja była możliwość uruchamiania tego dogrzewania (wraz z nawiewem do wnętrza) zegarem sterującym. Przy temperaturach nieco poniżej zera, po 20-25 minutach działania silnik jest ciepły i czuć ciepło we wnętrzu, pełne nagrzanie następuje po jakiś 40 minutach. Nie wiem ile zużywa na godzinę, podejrzewam że około 0,5 litra sądząc po spalaniu na 100km, ale nigdy dokładnie nie mierzyłem.

W benzynowym punto 1.8 mam dokładne webasto sterowane zegarem i telefonem (sms, www, itp) - 15 minut wystarcza, żeby ruszyła wskazówka temperatury silnika, pełne nagrzanie łącznie z wnętrzem około pół godziny (wymaga pozostawienia pokręteł nawiewu). Spalanie chyba podobne jak w volvo.

Jakbyś kupował to sprawdź najpierw w sieci, czy do danego modelu ludzie montują webasto, bo nie zawsze jest miejsc pod maską, a poza tym przy klimatroniku może być problem z odpowiednim włączeniem nawiewu na wnętrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja korzystałem z ogrzewacza wnętrza DEFA.

Kupiłem zestaw ze wszystkimi kablami, mocowaniem do zderzaka i kablem zewnętrznym z wtyczką do gniazdka.

Ponieważ okazało się, że gniazdo podłączeniowe nie mieści się między żeberkami zderzaka i konieczne byłoby przycinanie, to skończyło się na podłączeniu dmuchawy za pomocą zwykłego przedłużacza. Przedłużacz wyprowadzony przez bagażnik, do domu wchodził przez otwór w okienku piwnicznym i tam już podłączałem do gniazdka. Ja to w sumie podłączałem ręcznie, ale przy stałej godzinie wyjazdu nie ma problemu, żeby taki układ podłączyć pod programator czasowy smile.gif

Trzeba tylko pamiętać, żeby nie odjechać z kabelkiem wink.gif

Jeśli zamontuje się oryginalne gniazdo, to wtedy kabel powinien się wypiąć bez szkód.

Matiza nagrzewało bez problemu w 30 minut, najsłabszą farelką z Defy. Muszę przyznać, że był to dość kosztowny zakup jak za "zwykłą" farelkę - przeszło 400zł. Kusiło mnie kupić zwykłą za 40 zł, ale też obawiałem się pożaru, więc przebolałem wydatek i przyznaję, że nigdy nie żałowałem wydanej kasy zlosnik.gif

Vengę nagrzewa już trochę dłużej i do niższej temperatury, ale szyb skrobać nie trzeba.

Co ciekawe kiedyś przy niższej temperaturze zewnętrznej, udało się bardziej nagrzać samochód niż przy okolicach zera.

To pewnie przez wbudowane zabezpieczenie PTC dostosowujące moc do temperatury otoczenia.

Jak już wspomniałem Defa jest dość droga, ale pojawiła się ciekawa alternatywa - w sklepach Jula można dostać takie podgrzewacze przystosowane do zabudowy w aucie: http://www.jula.pl/catalog/motoryzacja/a...chodowy-411108/

cool.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Z tego, co się orientowałem, to do fabrycznego Webasto można dołożyć sterowanie z kabiny. Można

> mieć programator i nawet remote control w breloczku.

> Z tysia to kosztuje, może deko więcej, ale to jest to, o co pytasz.

> Pozdro

> Bartek

ja mam dokupiony moduł GSM do webasto i mogę sobie włączać SMSem kiedy chcę wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Cześć,

> Miałem w Octavii, bardzo fajny gadżet ale nie dałbym za to 5000 PLN (tyle kosztuje średnio montaż w

> autoryzowanym warsztacie)

> Spalanie około 0,5L na godzinę pracy, czas do odmrożenia to jakieś 20-30 minut od włączenia, ryzyka

> zapłonu nie ma bo system ma odpowiednie zabezpieczenia.

> Jeśli masz problem tylko pod domem, to może zastanów się nad elektrycznym systemem DEFA?

> Jest sporo tańszy, ale działa tylko tam gdzie masz 220V.

Ja po prostu wychodzę przed dom, wrzucam luz, zaciągam ręczny, odpalam autko na podjeździe i zamykam drugim kluczykiem - za 10-15 min jest i odmrożone i nagrzane.

Dmuchawy mają wadę, że nie grzeją silnika.

Grzałki płynu strasznie długo nagrzewają.

Zdalne uruchamianie wymaga pozostawienia bryki na ręcznym.

Więc najlepiej po prostu odpalać z ręki, jak ma się blisko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> nie jest to głupi pomysł, tyle że z racji sporej ilości czasu spędzanej w pracy, często mam tak że

> rano od obudzenia do wyjścia z domu mija 10-12 minut.

> Dzisiaj 15 minut przy -6 nie wystarczyło do całkowitego odmrożenia przedniej szyby po wczorajszej

> mgle - gdyby to był benzyniak, to luz, ale diesel się nie zagrzał na tyle

ziom

wstaw se grzłakę 220v w obieg płynu chłodniczego i podłacz do sieci; bedziesz wyjezdzał to odłaczysz kabel i masz ciepło w aucie...

takie grzałki maja auta w skandynawii oraz merol w dieslach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> nie mów że w każdym aucie

w każdym z niezależnie dołożonym "webasto" - załącza się je dając plus na określone wejście, a to spokojnie ogarniesz uniwersalnym sterownikiem GSM. Tak samo da się włączyć nawiew. Gorzej jak podgrzewanie jest fabryczne, tak jak mam w volvo - tu niestety trzeba by się wpiąć w magistralę, a to już większa zabawa i np. mnie nie udało się znaleźć takiego rozwiązania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> w każdym z niezależnie dołożonym "webasto" - załącza się je dając plus na określone wejście, a to

> spokojnie ogarniesz uniwersalnym sterownikiem GSM. Tak samo da się włączyć nawiew. Gorzej jak

> podgrzewanie jest fabryczne, tak jak mam w volvo - tu niestety trzeba by się wpiąć w

> magistralę, a to już większa zabawa i np. mnie nie udało się znaleźć takiego rozwiązania.

Zobacz czy te nowe zegarki, ktore komunikuja sie cyfrowo nie podejda. Z drugiej strony, skoro masz już agregat to poszukaj oryginalnych gratów- może nie będzie tak drogo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Sami sobie zaprzeczają w tym tekście.

"Jak wynika z badań, zaledwie, co setny kierowca wie, że silniki samochodów potrzebują ok. 4-5 sek. aby się rozgrzać."

"Większość nie wie, że silnik samochodu będącego na biegu jałowym rozgrzewa się znacznie wolniej niż podczas jazdy""

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ja mieszkam na rybnickiej wsi, codziennie wieczorem mgła że oko wykol, ta mgła osiada i zamarza...

> zamiast szronu mam takie twarde g...o, które nie puszcza odmrażaczem - a jak puszcza, to

> wylewane ilości po zsumowaniu jedej zimy dadzą mi webasto..

> no i żeby polewać, trzeba tam stać

A przykrywanie szyby pokrowcem nie wchodzi w rachubę? Ja uszyłem z cieniutkiego nie chłonącego wody, nylonu żonie. Przyciska drzwiami. Jak osadzi się na tym szron albo śnieg, to wystarczy strzepnąć i w drogę. Można się pobawić i uszyć z "kieszeniami" na lusterka i na tyle długie, żeby tylnymi (jak ktoś ma) drzwiami przytrzasnać, to i boczne szybki by były czyste. ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Z racji fatalnego błędu jaki popełniłem budując dom z jednostanowiskowym garażem zostałem zmuszony

> do codziennego skrobania szyb.

Przetestowane Farelka w srodku podpieta przedłużaczem. 15 minut przed wyjsciem właczam wtyczke w domu, wychodząc rozłączam przy samochodzie a koniec przedłużacza chowam do garazu...

Samochód moze nie goracy ale szyby odmrozone... - do -15C działało...przy -25 juz nie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej, a moze lepiej zakrywac przednia szybe alu mata?

Rozumiem, ze wiata to malo nie kosztuje jesli profesjonalnie ma to wygladac ale moze tymczasowa konstrukcje zrobic i chocby plandeki tolowane zarzucic?

Tylko uwaga na zbyt plaski dach bo snieg jesli bedzie moze zalamac wiec trzeba zwalac jakby cos.

A najtaniej to chyba zwykla farelke na 10 minut wlaczuc, koszt ze 100 zl i przedluzacz, zanim sie ogolisz ubierzesz juz kilka stopni bedzie, oczywiscie bezpiecznie musialaby stac w aucie na czyms:)

glupie ale ojciec 30 lat temu tak skodziszcze dogrzewal rano:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie no, farelki nie wsadzę, nie dość że auto mogę zjarać to jeszcze chałupa mi się zajmie...

wiatę zbuduję, ale to nowy dom, jeszcze wszystkiego nie ogarnąłem więc wiata musi poczekać aż znajdą się na nią środki..

matę alu dzisiaj zalożyłem na przednią szybę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> nie no, farelki nie wsadzę, nie dość że auto mogę zjarać to jeszcze chałupa mi się zajmie...

> wiatę zbuduję, ale to nowy dom, jeszcze wszystkiego nie ogarnąłem więc wiata musi poczekać aż

> znajdą się na nią środki..

> matę alu dzisiaj zalożyłem na przednią szybę

W markecie Jula są specjalne grzejniki samochodowe ceramiczne w cenie 70 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ale takie coś nie zacznie grzać Ci auta zanim do niego wleziesz i przekręcisz stacyjki..

Jak to nie?

Są na 240V, 1250 W. Dodajesz przedłużacz, włącznik na pilota z biedronki za 25 zł i masz za 120 zł zestaw zdalnego podgrzewania.

Sam mam taki zestaw, ale wolę odpalać brykę 10 min wcześniej - jak pisałem wcześniej - większy komfort.

Bryka stoi 6 m od drzwi wejściowych, więc operacja szybka, dziś rano w piżamie odpalałem i nie zdążyłem zmarznąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Zobacz czy te nowe zegarki, ktore komunikuja sie cyfrowo nie podejda. Z drugiej strony, skoro masz

> już agregat to poszukaj oryginalnych gratów- może nie będzie tak drogo?

Niestety do V70 nie znalazłem nigdzie opcji na odpalanie telefonem frown.gif Oryginalny zestaw do włączania pilotem o ograniczonym zasięgu kosztuje w okolicach 2tyś zł, więc jest to w moim przypadku kompletnie nie uzasadnione.

Ale w przyszłym roku jeszcze poszukam, może coś nowego się pojawiło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jak to nie?

> Są na 240V, 1250 W. Dodajesz przedłużacz, włącznik na pilota z biedronki za 25 zł i masz za 120 zł

> zestaw zdalnego podgrzewania.

> Sam mam taki zestaw, ale wolę odpalać brykę 10 min wcześniej - jak pisałem wcześniej - większy

> komfort.

> Bryka stoi 6 m od drzwi wejściowych, więc operacja szybka, dziś rano w piżamie odpalałem i nie

> zdążyłem zmarznąć.

Gorzej jak Ci ją ktoś wtedy podprowadzi z kluczykiem w stacyjce smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Brykę zamykam drugim kluczykiem.

mam na myśli, że np. wybije szybę i sobie odjedzie. Potem czekałaby cię walka z ubezpieczycielem o odszkodowanie. Oczywiście nie życzę Ci takiej sytuacji, ale osobiście bałbym się zostawiać samochód z kluczykiem w środku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Z racji fatalnego błędu jaki popełniłem budując dom z jednostanowiskowym garażem zostałem zmuszony

> do codziennego skrobania szyb.

> Wiatę mam w planach na 2016, póki co muszę sobie jakoś radzić. Jestem "na kupnie" auta, pomyślałem

> sobie że spróbuję znaleźć coś z ogrzewaniem postojowym, albo dołożyć w jakiejś profi firmie.

> Chciałbym jednak usłyszeć głos rozsądku od osób które miały/mają i korzystały na codzień.

> Ile spala takie ogrzewanie, ile potrzebuje czasu do całkowitego odmrożenia auta, czy jest jakieś

> ryzyko samozapłonu takiego ustrojstwa.

> Z góry dzięki za info.

w tym roku przetestowałem: kangoo diesla 1.5 dci (bez systemow dogrzewajacych) przy -6st odpalam 10-15min przed ruszeniem - pyrka sobie pod domem

jak wsiadam jest juz znosnie cieplo w srodku i szyba odmrozona ok.gif

w benzynie (subaru 2.5) wystarczy 5min...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> w tym roku przetestowałem: kangoo diesla 1.5 dci (bez systemow dogrzewajacych) przy -6st odpalam

> 10-15min przed ruszeniem - pyrka sobie pod domem

> jak wsiadam jest juz znosnie cieplo w srodku i szyba odmrozona

> w benzynie (subaru 2.5) wystarczy 5min...

1.9 dci w Scenicu żeby odmarzł i się zagrzało wnętrze trzeba liczyć do 20 minut, poza tym latanie po dworze zaraz po obudzeniu żeby odpalić auto mnie nie kręci wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> w tym roku przetestowałem: kangoo diesla 1.5 dci (bez systemow dogrzewajacych) przy -6st odpalam

> 10-15min przed ruszeniem - pyrka sobie pod domem

> jak wsiadam jest juz znosnie cieplo w srodku i szyba odmrozona

> w benzynie (subaru 2.5) wystarczy 5min...

generalnie chyba w każdej książce obsługi producenta każdego samochodu jest napisane żeby nie rozgrzewać silnika na biegu jałowym zlosnik.gifgrinser006.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Niestety do V70 nie znalazłem nigdzie opcji na odpalanie telefonem Oryginalny zestaw do włączania

> pilotem o ograniczonym zasięgu kosztuje w okolicach 2tyś zł, więc jest to w moim przypadku

> kompletnie nie uzasadnione.

> Ale w przyszłym roku jeszcze poszukam, może coś nowego się pojawiło.

Nie wiem jaki zestaw jest w Volvo, ale Webasto instalowane fabrycznie jako dogrzewacz w Citroenie da sie uruchomic bez odpalania silnika w trywialny sposob - wystarczy podac mase na jeden pin wiazki. Do tego uruchmienie wentylatorow - jesli chcesz "sprawdzone" rozwiazanie to webasto sprzedaje modul IPCU ktory odpala wentylator na 30% obrotow - koszt ~400zl na allegro. Dodatkowo kilka przekaznikow i masz rozbudowe do pelnego ogrzewania. Akurat w C8 da sie IPCU zastapic prostym ukladem za ~30zl.

webasto spzredaje caly ten zestaw do rozbudowy za ~1800PLN...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> generalnie chyba w każdej książce obsługi producenta każdego samochodu jest napisane żeby nie

> rozgrzewać silnika na biegu jałowym

A nie jest tak że kiedyś pisali żeby rozgrzewać, a teraz piszą żeby tego nie robić.

Właśnie przejrzałem instrukcję do alfy i nie ma żadnych wzmianek na ten temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Quote:

> Zbyt długie rozgrzewanie silnika na postoju może się ponadto przyczynić do jego nadmiernej

> eksploatacji

> W jaki sposób

Myślę że chodzi o to, że jak odpalisz i silnik pyrka na zimnym np 20 minut to przez dajmy na to 10 minut chodzi na wolnych obrotach na zimno, czyli pracuje w nieoptymalnych dla siebie warunkach, ma zimny olej etc.

Jak odpalisz i po paru sekundach ruszysz, to po 5 minutach jazdy już masz dużo cieplejszy silnik, olej etc, więc silnik krócej chodził w złych dla siebie warunkach i przez to mniej sie zużywa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.