Skocz do zawartości

Hak - jaki wybrać?


spad

Rekomendowane odpowiedzi

Chcę kupić hak do samochodu, na allegro producentów jest od groma, rozstrzał cenowy również duży. Czym kierować się przy zakupie haka? Zaznaczam na wstępnie, że hak będzie służył tylko do przewożenia platformy na 4 rowery i nic więcej, przyczepki to on pewnie nigdy ciągnąć nie będzie.

Który z poniższych warto kupić?

nr 1 - ocynk

nr 2 - najtańszy

nr 3

nr 4 Auto Hak Słupsk

W podobnej sennie można dostać jeszcze Steinhof.

W droższych ofertach pojawia się jeszcze w komplecie moduł. Pytanie czy do Laguny II z 2004 roku jest on potrzebny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Też myślę o czymś takim - hak kupię chyba tańszy, ale elektrykę Thule - żadnego cięcia - wszystko w

> fabryczne wtyczki.

Ale jak w fabryczne wtyczki? Thule ma jakieś specjalne kostki do podpięcia haka w instalację auta?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ale jak w fabryczne wtyczki? Thule ma jakieś specjalne kostki do podpięcia haka w instalację auta?

tak, zero ciecia i lutowania instalacji - wpinasz sie w oryginalne wtyczki.

Dedykowane zestawy sa dostepne do wiekszosci aut, tylko cena wysoka, do mojego Fiata Bravo najtaniej znalazlem za ~400pln, a normalna cena w katalogu to okolo 600pln. Cena uniwersalnej to ~200pln a widzialem tez tansze moduly.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> tak, zero ciecia i lutowania instalacji - wpinasz sie w oryginalne wtyczki.

> Dedykowane zestawy sa dostepne do wiekszosci aut, tylko cena wysoka, do mojego Fiata Bravo

> najtaniej znalazlem za ~400pln, a normalna cena w katalogu to okolo 600pln. Cena uniwersalnej

> to ~200pln a widzialem tez tansze moduly.

Do laguny jest po 150-200 zł z Thule, więc tragedii nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Chcę kupić hak do samochodu, na allegro producentów jest od groma, rozstrzał cenowy również duży.

> Czym kierować się przy zakupie haka? Zaznaczam na wstępnie, że hak będzie służył tylko do

> przewożenia platformy na 4 rowery i nic więcej, przyczepki to on pewnie nigdy ciągnąć nie

> będzie.

> Który z poniższych warto kupić?

> nr 1 - ocynk

> nr 2 - najtańszy

> nr 3

> nr 4 Auto Hak Słupsk

> W podobnej sennie można dostać jeszcze Steinhof.

> W droższych ofertach pojawia się jeszcze w komplecie moduł. Pytanie czy do Laguny II z 2004 roku

> jest on potrzebny?

Ocynkowanie takiej kuli kosztuje może z 5zł, żadna łaska z tego haka biorąc pod uwagę, że uchwyt nie jest ocynkowany, a to on może najszybciej zgnić (cienkie blaszki, cienkościenny profil). Kula nie ma szans zgnić (masywny monolit), więc wg mnie w tym konkretnym egzemplarzu to tylko "bajer"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zależy kto będzie ten hak montował. Jeśli będziesz robił to sam (bez doświadczenia), warto szarpnąć się na hak lepszej jakości (Brink), żeby praca była przyjemna i satysfakcjonująca. W hakach z niskiej półki bywa tak, że bez walki, potu, łez i brutalnej wink.gif obróbki skrawaniem robota nie idzie.

W eksploatacji różnicy raczej nie będziesz odczuwał.

Powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> W droższych ofertach pojawia się jeszcze w komplecie moduł. Pytanie czy do Laguny II z 2004 roku

> jest on potrzebny?

Zakładałem Steinhof do Megane II 2005. Robiłem to sam w garazu.

Hak całkiem dobry, jedynie odrobinkę za bardzo wystaje do tyłu i jeden zaczep od plastikowego zderzaka nie dociągnąłem na swojej miejsce.

Zakładałem pierwszy raz hak i dało sie. Otwory pod sruby do mocowania haka byly i pasowały.

Kuzyn, mechanik twierdzi, ze mam przekazniki do swiateł na jakiejś plycie, która sporo PLN-ow kosztuje. Nie ryzykowałem wpinania dodatkowego obciążenia pod nie. Zakupiłem kilka przekaźników z gniazdami i diodami do gaszenia impulsów, wszyłem to w instalację pod lewą tylną lampą i tam schowałem.

Edit: koszt przekaznikow, gniazd, kabla i peszla to ok. 80 zł.

Problemem było dociągniecie tam zasilania. Próbowałem przeciągnąć przez gródź do srodka i dalej pod tapicerką, ale mi sie nie udało. Pojechalem na kanał do mechanika, tez nie dał rady. Ostatecznie przeciągnąłem kabel w peszlu pod podwoziem. Oczywiscie na początku kabla, koło aku jest bezpiecznik.

Całość zagrała "od strzała". Nie mam obaw o przeciążenie instalacji. Jedyny makament takiego rozwiązania to stukające przekaźniki w bagazniku pod lampą. Plusem za to jest zasilanie w bagazniku (np. do lodówki turystycznej) oraz możliwość (jeszcze tego nie zrobiłem) umieszczenia w schowku pod tylną szybą (sedan) gniazda zasilania np. do ładowania komorki osoby jadącej z tyłu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przestrzegam wszystkich, którzy kupują tani niezabezpieczony przed rdzą hak. Ja kupiłem ponad rok temu hak z tych tańszych i powiem tak - tragedia

Pomalowany był ładną czarną farbą, miałem odrazu go zabezpieczyć jakimś baranem, ale nie było jakos czasu. Po upływie kilkunastu miesięcy jest cały rudy. Rdza jest na tyle głęboka, że trzeba demontować belkę i piaskować. Piwniczni producenci kupują stal najgorszego gatunku, więc czego się spodziewać. Puszka elektryczna przestała łączyć masę więc chciałem rozkręcić; nietsety bez szlifierki kątowej się nie obeszło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Czym sie kule smaruje? Zalozlem hak ponad rok temu i nigdy nie smarowalem.. Rdzy troche jest na

> kuli, ale mam zakryta plastikowa nakladka.

mazidłem biglaugh.gif

raz na miesiąc psiknę WD40 i wytrę do sucha szmatką a potem popsikam smarem do łańcuchów bo akurat stoi na półce pod wiatą

czasem pacnę jakimś smarem zamiast psikacza bo akurat ktoś go zabrał do roweru ...

a, haka używam 2-3 razy w tygodniu drive.gif

P.S.

ważne jest aby za dużo smaru nie pakować w uchwyt w przyczepie

smar w połączeniu z piachem, błotem itp. potrafi skutecznie zablokować możliwość odłączenia przyczepy icon_eek.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> mazidłem

> raz na miesiąc psiknę WD40 i wytrę do sucha szmatką a potem popsikam smarem do łańcuchów bo akurat

> stoi na półce pod wiatą

> czasem pacnę jakimś smarem zamiast psikacza bo akurat ktoś go zabrał do roweru ...

> a, haka używam 2-3 razy w tygodniu

> P.S.

> ważne jest aby za dużo smaru nie pakować w uchwyt w przyczepie

> smar w połączeniu z piachem, błotem itp. potrafi skutecznie zablokować możliwość odłączenia

> przyczepy

Hmm no nigdy nie myslalem o smarowaniu tego...

Haka do ciagniecia przyeczepy uzylem moze 3 razy.

Tak na codzien to sluzy tylko do wozenia bagaznika na rowery. I sie zastanawiam, czy do takiego bagaznika nie lepiej jesli wlasnie hak nie bedzie mial smaru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Hmm no nigdy nie myslalem o smarowaniu tego...

> Haka do ciagniecia przyeczepy uzylem moze 3 razy.

> Tak na codzien to sluzy tylko do wozenia bagaznika na rowery. I sie zastanawiam, czy do takiego

> bagaznika nie lepiej jesli wlasnie hak nie bedzie mial smaru.

w sumie to taki bagażnik opiera się tylko więc nie ma co smarować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Hmm no nigdy nie myslalem o smarowaniu tego...

> Haka do ciagniecia przyeczepy uzylem moze 3 razy.

> Tak na codzien to sluzy tylko do wozenia bagaznika na rowery. I sie zastanawiam, czy do takiego

> bagaznika nie lepiej jesli wlasnie hak nie bedzie mial smaru.

Jakbyś spróbował wypożyczyć przyczepę z wypożyczalni w PL to pracownik by Ci przesmarował, żebyś mu zaczepu w przyczepie nie niszczył, chyba że byś sam zapinał przyczepę.

Pozdrawiam BAS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> mazidłem

> raz na miesiąc psiknę WD40 i wytrę do sucha szmatką a potem popsikam smarem do łańcuchów bo akurat

> stoi na półce pod wiatą

> czasem pacnę jakimś smarem zamiast psikacza bo akurat ktoś go zabrał do roweru ...

> a, haka używam 2-3 razy w tygodniu

> P.S.

> ważne jest aby za dużo smaru nie pakować w uchwyt w przyczepie

> smar w połączeniu z piachem, błotem itp. potrafi skutecznie zablokować możliwość odłączenia

> przyczepy

nie masz stabilizatora w przyczepie ?

bo w takim przypadku nie wolno smarować kuli

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jakbyś spróbował wypożyczyć przyczepę z wypożyczalni w PL to pracownik by Ci przesmarował, żebyś mu

> zaczepu w przyczepie nie niszczył, chyba że byś sam zapinał przyczepę.

> Pozdrawiam BAS

Probowalem wypozyczyc.

Nie dali mi, bo powiedzieli ze w dowodzie nie mam nic o haku ani przyczepach ani masach przyczepy. I nie byli pewni co do ubezpiecznia.

Auto z Irlandii

Wypozyczalnia na Statoil.

Ostatecznie od szwagra pozyczylem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej kupić oryginalny nowy. A jeżeli używany to go potem odnowić.

Jeżeli nieoryginalny to nie patrz na to czy coś tam jest ocynkowane czy nie. Patrz na solidność wykonania, spawy, grubość głównego profilu czy innych elementów mocujących, bo to jest najważniejsze.

Zabezpieczenie antykorozyjne wszystkich haków jest mizerne dlatego przed montażem dobrze jest całość lepiej zabezpieczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> polecam

> http://www.steinhof.pl/

> ja założyłem wersje z odpinaną pionowo kulą. Nie widać po demontażu a sam montaż kuli zajmuje 2

> sekundy.

Wybrałem hak ze Słupska, cenowo w moim budżecie a ludzie chwalą sobie ich haki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Najlepiej kupić oryginalny nowy. A jeżeli używany to go potem odnowić.

kupiłem używany, ale wyglądał jak nowy wink.gif

za 400zł mam hak z wypinaną kulą (westfalia, z logo ford'a)

po 5latach nie ma śladów rdzy ok.gif

polecam hak wypinany, zwłaszcza jak ktoś okazjonalnie używa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> kupiłem używany, ale wyglądał jak nowy

> za 400zł mam hak z wypinaną kulą (westfalia, z logo ford'a)

> po 5latach nie ma śladów rdzy

> polecam hak wypinany, zwłaszcza jak ktoś okazjonalnie używa

ja też mam tylko z logo VW biglaugh.gif

i też zero śladów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Tak na codzien to sluzy tylko do wozenia bagaznika na rowery. I sie zastanawiam, czy do takiego

> bagaznika nie lepiej jesli wlasnie hak nie bedzie mial smaru.

Przeczytaj instrukcję. Zapewne każą kulę haka wyczyścić i odtłuścić przed montażem bagażnika rowerowego.

k.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Wybrałem hak ze Słupska, cenowo w moim budżecie a ludzie chwalą sobie ich haki.

To jest chyba ten sam co ten z drugiego linka (AuoSzarmach). Zakładałem taki do Astry na wiosnę - sprawia wrażenie bardzo solidnego, grube blachy, porządne spawy. Co do trwałości - niestety nic nie powiem bo za krótko, ale na razie rdzy nie ma na nim, zobaczymy po zimie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.