Skocz do zawartości

Używane WEBASTO


elciapek

Rekomendowane odpowiedzi

Pacjent z silnikiem 1.6T noPB. Auto używane głównie w okresie jesienno-zimowym na stosunkowo krótkich odcinkach 5km. Już teraz są problemy z nagrzaniem silnika, a co dopiero jak przyjdą mrozy.

Jako rozwiązanie do głowy mi przyszło WEBASTO - ta wersja pełna czyli wpinana w obieg chłodzenia a nie samo dogrzewanie.

W necie można znaleźć ogłoszenia kompletów używanych w okolicy 1kPLN niejednokrotnie z jakaś gwarancją.

Za nowe WEBASTO trzeba liczyć min. 2.5kPLN - trochę szkoda mi wstawić do tej puszki.

Ktoś się kiedyś w to bawił?

Dużo zachodu z montażem?

Wiela taki montaż kosztuje?

 

Za uwagi:

 - przesiądź się na rower/autobus/tramwaj albo wal z buta, bo masz blisko

 - jak Cie nie stać na nowe WEBASTO to się za to nie bierz 

z góry serdecznie dziękuję  :skromny:

 

A teraz czekam na merytoryczne uwagi  :phi:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pacjent z silnikiem 1.6T noPB. Auto używane głównie w okresie jesienno-zimowym na stosunkowo krótkich odcinkach 5km. Już teraz są problemy z nagrzaniem silnika, a co dopiero jak przyjdą mrozy.

Jako rozwiązanie do głowy mi przyszło WEBASTO - ta wersja pełna czyli wpinana w obieg chłodzenia a nie samo dogrzewanie.

W necie można znaleźć ogłoszenia kompletów używanych w okolicy 1kPLN niejednokrotnie z jakaś gwarancją.

Za nowe WEBASTO trzeba liczyć min. 2.5kPLN - trochę szkoda mi wstawić do tej puszki.

Ktoś się kiedyś w to bawił?

Dużo zachodu z montażem?

Wiela taki montaż kosztuje?

 

Za uwagi:

 - przesiądź się na rower/autobus/tramwaj albo wal z buta, bo masz blisko

 - jak Cie nie stać na nowe WEBASTO to się za to nie bierz 

z góry serdecznie dziękuję  :skromny:

 

A teraz czekam na merytoryczne uwagi  :phi:

Montaż nie jest skomplikowany. Problemem będzie samo Webasto jest mało na Pb. Kupując trzeba pamiętać żeby było kompletne tj. piecyk, pompka paliwowa i wody i najważniejsze sprawne. Koszt montażu uzależniony od samochodu ile miejsca

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wersje na olej napędowy na pewno  maja pompki pompujące paliwo, ale obiło mi się o uszy ze wersje benzynowe maja zbiorniczki  i podłącza się szeregowo w powrót paliwa do zbiornika . U siebie sam  montowałem 2 takie urządzenia tylko ze na olej napędowy. Szukaj urządzeń sterowanych analogowo można je zamontować w każdym pojeździe.(o ile wogole benzynowe występują po CAN)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisze inaczej. Webasto za 2500 nowe omimaj szerokim łukiem. Szukaj markowego webasto i oddaj do serwisu na przegląd. Wtedy montuj i będzie ok. Mam webasto w 3 terenówkach, a jakiśczas temu montowaliśmy w 126p przełożonego i super sprawa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dużo zachodu z montażem?

Wiela taki montaż kosztuje?

 

Tutaj poczytaj:

 

http://doc.webasto-russia.ru/Car/Opel_GM/Astra/

 

Powinny byc instrukcje bezposrednio do twojego auta. Ogolnie, nie jest to zbyt skomplikowane jesli nie chcesz miec wypasu typu odpalanie wentylatora auta z webasto (w autach z automatyczna klima potrafi to byc skomplikowane / drozsze bo potrzebujesz dodatkowy modul webasto).

BTW - oba typy webasto, i pelne i dogrzewanie wpina sie w obieg chlodzenia. Roznia sie tylko sterowaniem. Dogrzewacze potrafia nie miec pompki wody, ale to zalezy od modelu. Moj fabrycznie montowany dogrzewacz jest w pelni wyposazony.

 

Jak pisal ktos wyzej, szukaj modeli ze sterowaniem analogowym. Zeby je odpalic, wystarczy podac mase albo +12V na jeden z pinow we wtyczce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale jaki jest twój cel? ochrona silnika czy ciepla kabina?

 

ja mam ten komfort ze auto sluzbowe stoi pod domem, ale po chmurka. teraz rano 5-10 min przed wyjscie poprostu je odpalam i wsiadam juz do w miare cieplego (1.5dci).  

 

w duze mrozy trzeba to zrobic 15-20min przed wyjsciem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale jaki jest twój cel? ochrona silnika czy ciepla kabina?

 

ja mam ten komfort ze auto sluzbowe stoi pod domem, ale po chmurka. teraz rano 5-10 min przed wyjscie poprostu je odpalam i wsiadam juz do w miare cieplego (1.5dci).  

 

w duze mrozy trzeba to zrobic 15-20min przed wyjsciem

 

Zapewnienie odpowiedniej temperatury silnikowi na starcie, a że skutkiem ubocznym będzie ciepło w kabinie to why not

Szkoda mi czasu na czekanie, wczesniejsze odpalanie itp.

Schodze, wsiadam i jade te 5km i tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja do auta ma 10m wiec nie jest to problem podejsc i odpalic.

Tobie prponuje pilota/czasowke zeby nie tzreba bylo chodzic, ale fakt nie rozwiazuje to ochrony silnika (zimny start)

 

No webasto wpisuje się w moje oczekiwania idealnie.

Odpalanie tylko z zegarka albo z GSM i więcej mi nic nie potrzeba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale jaki jest twój cel? ochrona silnika czy ciepla kabina?

 

ja mam ten komfort ze auto sluzbowe stoi pod domem, ale po chmurka. teraz rano 5-10 min przed wyjscie poprostu je odpalam i wsiadam juz do w miare cieplego (1.5dci).  

 

w duze mrozy trzeba to zrobic 15-20min przed wyjsciem

 

Ale Ty masz dom, a wątkotwórca mieszka jednak w bloku. To subtelna różnica.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapewnienie odpowiedniej temperatury silnikowi na starcie, a że skutkiem ubocznym będzie ciepło w kabinie to why not

Szkoda mi czasu na czekanie, wczesniejsze odpalanie itp.

Schodze, wsiadam i jade te 5km i tyle.

To nie czekaj, tylko wsiadaj i jedz :)

Wysłane z mojego GT-I9195 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


A teraz czekam na merytoryczne uwagi 

rozważ to - http://allegro.pl/grzalka-nagrzewnica-12v-pod-parownik-reduktor-i5710840285.html - sądzę że pozwoli szybciej podgrzać silnik  a jest znacznie tańsze - z minusów na pewno jest mniej efektywne niż webasto. 

ps termostat pewnie sprawdziłeś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ta grzałka nie ma nawet podanej  mocy i zasilana jest 12v; ja zakładałem u siebie grzałkę Defa 550W zasilaną 220V i po godzinie grzania dawało to u mnie kiepskie rezultaty tzn. silnik może był coś tam dogrzany ale po ruszeniu autem i włączeniu nawiewu wiało dla mnie zimnym w zimie, gaz przełączał się jakieś 300-400m wcześniej niż bez grzania płynu; może gdybym znacznie dłużej podgrzewał to rezultaty byłyby lepsze ale ja ją zdemontowałem i też szukam czegoś na benzynę

tak to wyglądało http://jeepcherokee.pl.tl/Monta%26%23380%3B-grza%26%23322%3Bki-Defa.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

500W przy -20*C i jakiś 7L płynu w układzie to czego się spodziewałeś?

Czajnik, którzy gotuje 1,5L wody w domu ma 2KW.

Kolejną wadą grzałki, którą pokazałeś jest to, że część elementu grzejnego jest poza przewodem co nie jest bez znaczenia pod maską przy -20*C.

Na allegro są grzałki 1,5KW całkowicie zabudowane w rurce, efekty powinny być zdecydowanie lepsze niż w Twoim rozwiązaniu, ale wadą jest cena.

Kolejna sprawa to cena prądu, co sprawia, że w praktyce należałoby tego używać tylko w momencie jak przewidujemy problemy z rozruchem.

 

Pozdrawiam BAS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


ta grzałka nie ma nawet podanej mocy i zasilana jest 12v
A z ilu miałaby być zasiolana skoro ma działać w trakcie jazdy do osiągnięcia temp 50C?

A grzałka ma moc ok 900W - tak było podawane na aukcji pare miesiący temu....

 

A wracając do twojej grzałku  na 230V to coś z nia było nie tak....  Widziałem grzałke zamontowana w Lublinie - silnik Andoria - i po godzinie grzania silnik zapalał sie jak w lecie.... - a na dworze było -10C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie przejedzie 500kkm zamiast 700kkm ;)

Bez przesady, nic mu nie bedzie :ok:

Juz bardziej bym sie obawial, ze pojdzie z dymem od uzywanego webasto ;]

całkiem możliwe, kilka lat temu nadpaliły się 2 auta parkujące obok. Głośno nikt nie mówi, że od webasto ale żadną tajemnicą nie było dla nikogo, że sąsiad się chwalił swoim "luksusem" i proponował montaż innym :skromny:  Sam montował, a nie warsztat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

całkiem możliwe, kilka lat temu nadpaliły się 2 auta parkujące obok. Głośno nikt nie mówi, że od webasto ale żadną tajemnicą nie było dla nikogo, że sąsiad się chwalił swoim "luksusem" i proponował montaż innym :skromny:  Sam montował, a nie warsztat.

to sporo wyjasnia :ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś się kiedyś w to bawił?

Dużo zachodu z montażem?

Wiela taki montaż kosztuje?

 

Ja montowałem z 10 lat temu w Octavii, tzn moja rola polegała na zdobyciu wszystkich gratów i dokumentacji a później pokazywania palcem mechanikowi co i jak ma zamontować. Skomplikowane nie jest, ale wszystko zależy od modelu auta. Założyłem używany piecyk z Audi A6 C4, musiałem dokupić zegarek, węże wodne plus parę pierdółek. Piec chodził do końca życia auta (tj 8 lat) bez problemów - ale wcześniej był sprawdzony i miał niewielki "przebieg" - chyba ze 100godzin grzania.

 

Jak chcesz się w to bawić to polecam wziąć komplet od kogoś kto się tym zajmuje na stałę - ZTCW to na allegro są komplety montażowe z używanym piecem za jakieś 1200-1400 PLN. Niby piecyk można trafić za 300-500 PLN ale jak zaczniesz szukać zegarka, węży, wydechu, pompki paliwa, trójników to całość wyniesie cię i tak ponad 1000 PLN a tu masz wszystko od ręki plus niby jakąś gwarancję.

 

Jak masz mechanika który nie boi się grzebać w instalacji elektrycznej to bez problemu Ci to ogarnie. Co do cen to trzeba liczyć że zajmie to całą dniówkę, jeśli wszystko co będzie potrzebne będziesz miał od ręki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i hajcowało się o takiej porze kiedy zazwyczaj do roboty wyjeżdżał

 

To gość musiał mieć dużego pecha albo coś zrobił niezgodnie z dokumentacją (np. poprowadził wydech gdzieś obok przewodów paliwowych) - samo urządzenie Webasto czy Ebespacher jest mocno zabezpieczone przed możliwymi problemami i przy każdej wykrytej anomalii sterownik wyłącza podawanie paliwa - nie da się tego obejść bo jest to zaszyte w sterowniku piecyka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam kiedyś myślałem nad montażem webasta w swoim parchu ;]

 


Pacjent z silnikiem 1.6T noPB.

 

Astra? Miało to "fabrycznie" montowane webasto w wersji z pełnym wypasem lub w opcji? Jeśli tak, to powinno mocno ułatwić sprawę i zredukować koszta ;)

 

Tak jak ktoś wyżej polecił szukaj kompletnego zestawu ze sterowaniem analogowym, wtedy montaż jest najprostszy.

 

 

 


Dużo zachodu z montażem?
Wiela taki montaż kosztuje?

 

Czy dużo roboty to zależy od tego jak trudno będzie zamontować piecyk i poprowadzić okablowanie / orurowanie. Pewnie i tak będzie trzeba rozgrzebać pół auta  ;]

Co do ceny to najlepiej zapytaj w jakimś autoryzowanym serwisie poszukaj tutaj: http://www.webasto.com/pl/produkty-i-rynki/ogrzewanie-postojowe-i-systemy-dachowe-od-webasto/ogrzewanie-postojowe-na-rynek-wtorny/nasze-systemy-ogrzewania-postojowego/male-samochody/

Obstawiam coś koło 1000 zł za montaż ;]

Nie zleciłbym takiej pracy randomowemu Januszowi, chociaż jestem pewny, że randomowy Janusz się tego podejmie ;)

 

//EDIT

 

Na sam koniec wykaz średniej temperatury za styczeń 2015:

2015_01_MeanTemp_Actual.jpg

Szczerze mówiąc nie wiem na ile przy takich "zimach" montaż webasto ma sens ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam od siebie.

 

Montowałem do Vectry Webasto benzynowe. Tu występują różne wersje - albo z własną pompką paliwa, albo z własnym zbiornikiem (Thermo top T). Te drugie są odrobinę bardziej wymagające - albo wpinasz w przewód powrotny z listwy wtryskowej (coraz mniej aut go ma), albo szeregowo przed gaźnik (tu w ogóle rzadkość). Jeśli nie masz tego i tego, to za kilka stówek kupujesz reduktor ciśnienia paliwa.

 

Montowałem sam, w oparciu o instrukcje serwisowe. Miejsca wskazane przez producenta auta są dość dobrze przemyślane. Odradzam patenty typu "skierowałem spaliny na miskę olejową i szybciej grzeje się olej". Ważne, by piec nie był najwyższym punktem w układzie chłodzenia. Im niżej, tym lepiej. Ponadto - akumulator. Webasto pobiera ok. 3A. Dodatkowo, gdy po rozgrzaniu silnika włączy się dmuchawa wnętrza, to możemy już nie odpalić. U mnie piec chodzi na dodatkowym akumulatorze 7Ah (motocyklowym) z dedykowanym układem ładowania. 20-30 minut i mam silnik rozgrzany do temperatury pracy + rozmrożone szyby i ciepło w środku. Zużycie paliwa - ok. 0,5l/godzinę pracy. Oczywiście przewód paliwa daleko od wydechu, wszystkie kable w podwójnej izolacji, każdy obwód zabezpieczony bezpiecznikiem.

 

W drugim aucie, które raczej w trasy nie jeździ mam rozwiązanie z sieci 230V. O bezpieczeństwie chyba nie muszę mówić - czyli podłączam tylko do gniazda z różnicówką, gniazdo 230V mam w samochodzie i tam się rozdziela na:

 

1. Grzałka silnika z pompką: http://www.sklep.unipower.pl/index.php?p182,podgrzewacz-silnika-1100w-230v-z-pompkaoraz dmuchawa DEFA 1400W. Czas działania podobny - 20 minut, w środku gorąco (małe auto, Corsa C), silnik ma ok. 50-60st, odpala praktycznie jak latem, bez ssania, szyby czyste bez skrobania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponadto - akumulator. Webasto pobiera ok. 3A. Dodatkowo, gdy po rozgrzaniu silnika włączy się dmuchawa wnętrza, to możemy już nie odpalić. U mnie piec chodzi na dodatkowym akumulatorze 7Ah (motocyklowym) z dedykowanym układem ładowania.

Używałem kilka lat i nigdy nie miałem problemu z rozładowaniem akumulatora przez Webasto - może masz za nisko ustawione napięcie wyłączenia pieca? Przy sprawnym akumulatorze jak masz ustawione 12,6V jako dolny próg powinien zapalić od strzału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.