Skocz do zawartości

Opony/koła 15", a 16"


Adaźko

Rekomendowane odpowiedzi

jak wsiadłem do focusa mk2 kombi z balonem 195/65/15 po jeździe na 205/50/16 i 215/45/17 obawiałem się, że będzie słabo...

ale co ciekawe prowadził się bardzo fajnie i nie odczuwałem tak bardzo tego balona...

moim zdaniem na pewno niższa opona do lepsze prowadzenie ale balon jednocześnie nie oznacza złego prowadzenia...wszystko zależy od zawieszenia...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak wsiadłem do focusa mk2 kombi z balonem 195/65/15 po jeździe na 205/50/16 i 215/45/17 obawiałem się, że będzie słabo...

ale co ciekawe prowadził się bardzo fajnie i nie odczuwałem tak bardzo tego balona...

moim zdaniem na pewno niższa opona do lepsze prowadzenie ale balon jednocześnie nie oznacza złego prowadzenia...wszystko zależy od zawieszenia...

 

16 są ładniejsze. I to jest ich główna zaleta :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Macie jakieś doświadczenia w jeżdżeniu (tym samym) samochodem na kołach 15" i 16"?

Są jakieś odczuwalne różnice?

Jakie?

Aktualnie Mazda 2, letnie 195/45/R16 (oryginalne), zimowe 185/55/R15. Na 15-kach znacznie bardziej komfortowo i nigdy nie zabrakło mi przyczepności w porównaniu do 16-tek.

W przeszłości miałem Bravo 2 (do 2012r.) i letnie miałem 205/55/R16, zimowe 195/65/R15. Na letnich 16-kach jeździło mi się znaczenie lepiej niż na 15-kach.

Wszystko zależy od samochodu i rozmiaru opony ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja do ostatniej wiosny zmieniałem całe koła. Lato na alu 16" 205/55, zima na stalowych 15" 195/65. 15-tki były trochę bardziej komfortowe i jak przyszło do zakupu opon to miałem zgryz.

Poszedłem po rozum do głowy i z racji bycia antynarciarzem, poszedłem w opony całoroczne. Ale z rozmiarem długo miałem dylemat - czy sprzedawać alu i kupować 15-tki, czy kupić opony 16" i naciągnąć na posiadane felgi. Zostałem przy tym drugim rozwiązaniu. Więcej będę mógł napisać po zimie, o ile takowa nawiedzi moje miasto i jego okolice.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naprawdę warto dla tych kilku zakrętów pokonanych nieco szybciej?

 

Nie chodzi o "szybciej", tylko o "pewniej". Przy rozmiarach 195/65 R15  i  205/55 R16 różnica w komforcie jest zauważalna, ale nie dramatyczna. Dramat to był na 225/45 R18 ;]

Edytowane przez SzaryBB
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla wszystkich pokonanych szybciej warto ;), ja w audi na zimowych 15-kach nie cierpie rond. ;)

Jak jeździsz krótkie dystanse, to jeszcze da się to ścierpieć (niekomfortowe opony).

Ale jak jadę na wakacje w obie strony prawie 5 tys. km, to wolę już te 20 zakrętów przejechać wolniej, a mieć komfort przez kilkadziesiąt godzin.

Nie chodzi o "szybciej", tylko o "pewniej". Przy rozmiarach 195/65 R15 i 205/55 R16 różnica w komforcie jest zauważalna, ale nie dramatyczna. Dramat to był na 225/45 R18 ;]

j.w. - po kilkugodzinnym wytrzęsieniu się na "pewnych" oponach nic już nie jest pewne. Edytowane przez Polarny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

E tam. Mialem 225/45/17 ;) pompowane do 3,5bara ;) malowane pasy na jezdni bylo czuc, ale prowadzenie w zakretach i po autostradach miodzio. Do komfortu dalo sie przyzwyczaic. Terazm mam 205/55/16 i tez jest ok, ale kusi mnie 17" ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to jak twardo jest zależy również w dużej mierze od konkretnego samochodu i jego zawieszenia, a nie tylko od rozmiaru opon.

O właśnie. U mnie nie odczuwam prawie żadnej różnicy między 225/45R17 i 195/65R15, jedynie w koleinach bardziej muszę uważać. Na 17" pompuję 2,4 przód i 3,0 tył, jak jeżdżę z małym obciążeniem i nadal jest miękko. Dużo zależy od zawieszenia, ale też od marki opon.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Macie jakieś doświadczenia w jeżdżeniu (tym samym) samochodem na kołach 15" i 16"?

Są jakieś odczuwalne różnice?

Jakie?

 

Mam 1 astre na letnich i zimowych 195/65/15, druga na letnich 205/55/16 i zimowych 195/65/15.

Osobiscie, ze względu na czeste poruszanie się po marnych drogach wole 195/65/15, czuje się bardziej komfortowo.

Roznica rozmiarow niby niewielka, a jednak czuc.

Na dobre drogi wybrałbym 16.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.