Skocz do zawartości

Budujemy nowy dom - wątek zbiorczy


Vadero

Rekomendowane odpowiedzi

No i ja postanowiłem, żeby sobie domek sprawić. Miałem działeczkę, na działeczce prąd i wodę, jakiś blaszak postawiłem, altanka sobie stoi, aż żal żeby tam tylko trawa rosła ;]

(na foto stan świeżo po wyrównaniu i obsianiu trawą, przed montażem altanki)

20160514_153527.jpgpost images

 

Pomyśleliśmy o małym w miarę tanim domku, wybraliśmy projekt Fiołek z Archetona...

 

image.jpgimg

 

image.jpgimagur

 

... i go trochę stuningowaliśmy - powiększyliśmy go o metr wszerz i wzdłuż, przez co zwiększyliśmy przede wszystkim łazienkę, trochę kotłownię, no i pozostałe pomieszczenia.

 

Postanowiłem wybrać firmę co mi go postawi do stanu deweloperskiego, a później będę już wykańczał go sam :)

 

Pozwolę sobie w tym wątku pytać szanowne towarzystwo o to i owo, bo na pewno przy budowie będę miał mnóstwo rzeczy do rozkminienia.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@rwIcIk

 

Ma być mały i tani. Popatrz na działeczkę: coś koło 38 na 13.

Wystawi chałupę jak Berlin i jak otworzy okno to wychyli się na działkę somsiada ;]

 

@Vadero

Biorąc pod uwagę twój fach i deficyt rąk do pracy: jesteś pewien, że dasz radę sam czasowo (kuchnia, łazienka, taras)?

Kredyt dostaniesz bez problemu. Może warto rozważyć większą kreskę i mieć to po prostu zrobione?

A samemu to panele położyć i kolor na ściany ciepnąć.

Zakładam, że zawodowo cały czas się rozwijasz, co zazwyczaj pociąga wzrost przychodów.

Odważnie zakładam, że kredyt i tak spłacisz przedterminowo.

 

Aha - jeszcze jedno: otwarta kuchnia fajna rzecz, tylko potem każdo izba przypomina, że ryba była na obiad...

 

 

Edytowane przez lessero
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, lessero napisał:

@rwIcIk

 

Ma być mały i tani. Popatrz na działeczkę: coś koło 38 na 13.

Wystawi chałupę jak Berlin i jak otworzy okno to wychyli się na działkę somsiada ;]

 

@Vadero

Biorąc pod uwagę twój fach i deficyt rąk do pracy: jesteś pewien, że dasz radę sam czasowo (kuchnia, łazienka, taras)?

Kredyt dostaniesz bez problemu. Może warto rozważyć większą kreskę i mieć to po prostu zrobione?

A samemu to panele położyć i kolor na ściany ciepnąć.

Zakładam, że zawodowo cały czas się rozwijasz, co zazwyczaj pociąga wzrost przychodów.

Odważnie zakładam, że kredyt i tak spłacisz przedterminowo.

 

 

 

 

Działeczka ma koło 33/22m ;)

 

Kredyt planuję spłacić wcześniej, bo jak widać nie jest to docelowy dom do mieszkania dla mnie na stałe. Więc nie chcę brać kredytu na resztę życia, a ten domek traktuję jako poligon doświadczalny przed ew budową kiedyś dużego docelowego dla mnie ;)

 

Mówiąc "sam" o kuchni i łazience, chodziło mi o to że zrobi to inna firma, niż ta co buduje dom :) Ew. teść kafelki położy, bo to ogarnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Vadero napisał:

 

Po dołożeniu metra długości ściany robi się znośne.

 

Planujesz zrobić poddasze czy pozostawiasz tam strych ?

może warto ciut podnieść ścianę w celu uzyskania większej przestrzeni dodać okna dachowe i robi się już całkiem spora chata :ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Vadero napisał:

 

 

Działeczka ma koło 33/22m ;)

 

 

Eeeee... to sporawe.

 

Ja na 17,5x45,5 wrzuciłem 9,6x12,4 i mam problem nadążyć w sezonie za trawą i innymi habaziami.

 

Teściowie budowlańcy to wspaniała instytucja - dla córki: wszystko ;];]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, d_m napisał:

 

Planujesz zrobić poddasze czy pozostawiasz tam strych ?

może warto ciut podnieść ścianę w celu uzyskania większej przestrzeni dodać okna dachowe i robi się już całkiem spora chata :ok:

 

A gdzie bym dał schody na to poddasze? ;]

 

Na górze nic nie będzie, jak się da to położę deski na legarach i zrobie stryszek. Muszę o tym pogadać z projektantem :hmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Vadero napisał:

 

 

a ten domek traktuję jako poligon doświadczalny przed ew budową kiedyś dużego docelowego dla mnie ;)

 

 

Dobra, dobra - coś mi się wydaje, że kolega zaczął się zastanawiać na otrzymanymi z ZUSu wyliczeniami i planuje inwestycje w nieruchomości pod wynajem :oki: co by na stare lata się nie przepracowywać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to pierwsze pytania:

 

- Na fundamenty wyleję sobie płytę żelbetową beton B25 W8 12cm

- Ściany będą z Porothermu 25 łączonego jakimśtam szprejem zamiast zaprawy ;] na to 20cm styro

- dach z dachówki betonowej Braas, ocieplenia na stropy w sumie 28cm.

 

- Piec Viessmann Vitodens 100 + zasobnik 120l - podobno trwałe i bezproblemowe. Dobre toto?

 

- Rekuperator zehnder comfoair q350 pl vv tr - dobre toto? ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Vadero napisał:

 

A gdzie bym dał schody na to poddasze? ;]

 

nad telewizorem ;)

nie trzeba betonowych, może być jakaś lżejsza konstrukcja

ale biorąc pod uwagę poniższą wypowiedź

23 minuty temu, Vadero napisał:

Kredyt planuję spłacić wcześniej, bo jak widać nie jest to docelowy dom do mieszkania dla mnie na stałe.

nie chcę Cię nakręcać na rozwiązania które mocniej wyczyszczą Ci konto a i tak tego nigdy nie wykorzystasz :ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, d_m napisał:

nie chcę Cię nakręcać na rozwiązania które mocniej wyczyszczą Ci konto a i tak tego nigdy nie wykorzystasz :ok:

 

Z tym nie ma problemu - na pewno na nic więcej nie mogę się zdecydować, ponad to na co się zdecydowałem, bo limit kasowy został osiągnięty i mnie na nic więcej nie stać ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na bogato ;]

Ja bym zrobił z tańszych materiałów (suporeks, blachodachówka), ale wziął projekt ciut większego domku z użytkowym poddaszem. https://www.domywstylu.pl/

Ja mam obecnie 110 m2 po wszystkich podłogach i jak na dom, to 100 m2 jest IMO minimum. Odliczyć pomieszczenia niemieszkalne i tak jest ciasnawo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Vadero napisał:

No to pierwsze pytania:

 

- Na fundamenty wyleję sobie płytę żelbetową beton B25 W8 12cm

- Ściany będą z Porothermu 25 łączonego jakimśtam szprejem zamiast zaprawy ;] na to 20cm styro

- dach z dachówki betonowej Braas, ocieplenia na stropy w sumie 28cm.

 

- Piec Viessmann Vitodens 100 + zasobnik 120l - podobno trwałe i bezproblemowe. Dobre toto?

 

- Rekuperator zehnder comfoair q350 pl vv tr - dobre toto? ;]

 

- fundament to zależy czy są szkody górnicze, najlepiej odpowie ci na to pytanie konstruktor :ok: lepiej C25/30 (wg starych oznaczeń B30) dużej różnicy w cenie nie ma :ok:
- ściany, materiał jak uważasz,

- lepsza tańsza ceramika - KORAMIC:ok:

- czemu nie np. TERMET?,

- rekuperator Brink

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Vadero napisał:

- Piec Viessmann Vitodens 100 + zasobnik 120l - podobno trwałe i bezproblemowe. Dobre toto?

- Rekuperator zehnder comfoair q350 pl vv tr - dobre toto? ;]

 

Piec - jeśli już gaz, to może coś tańszego niż Viessmann? W mieszkaniu mam od kilku lat Termeta - po przykręceniu nikt tam nie zaglądał, nawet przeglądów gwarancyjnych nie robiłem, bo zagubiłem kartę gwarancyjną ;) Hula jak należy. Ludzie chwalą też deDetrich.

Zehnder może zły nie jest, ale tani też nie - może warto pomyśleć o rodzimej produkcji? Thessla Green, Frapol, Nikol - nie wiem czy lepszy, ale na pewno nie gorszy sprzęt.

 

 

P.S. Kolejny budujący na Śląsku - może by tak kiedyś umówić się w kilka osób z AK na jakieś piwko w Katowicach czy Gliwicach o pogadać o tematach budowlanych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Vadero napisał:

No to pierwsze pytania:

 

- Na fundamenty wyleję sobie płytę żelbetową beton B25 W8 12cm

Z ogrzewaniem podłogowym?

Cytuj

- Ściany będą z Porothermu 25 łączonego jakimśtam szprejem zamiast zaprawy ;] na to 20cm styro

Na ceramikę wypadało by dać wełnę...

Cytuj

- dach z dachówki betonowej Braas, ocieplenia na stropy w sumie 28cm.

Daj tańszą dachówkę a zainwestuj w lepszą i poprawnie wykonaną izolację

Cytuj

- Piec Viessmann Vitodens 100 + zasobnik 120l - podobno trwałe i bezproblemowe. Dobre toto?

Zastanów się nad pompą ciepła. można zrobić z tego fajny ciepły domek

Cytuj

 

- Rekuperator zehnder comfoair q350 pl vv tr - dobre toto? ;]

 Zehnder jest przereklamowany. Do domów PHI tak bo ma certyfikat. Do swojego wybrał bym Nikola. Poza tym Zehnder 350 jest za duży.

Edytowane przez niedal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Slawcio napisał:

 

- fundament to zależy czy są szkody górnicze, najlepiej odpowie ci na to pytanie konstruktor :ok: lepiej C25/30 (wg starych oznaczeń B30) dużej różnicy w cenie nie ma :ok:
- ściany, materiał jak uważasz,

- lepsza tańsza ceramika - KORAMIC:ok:

- czemu nie np. TERMET?,

- rekuperator Brink

 

Szkód górniczych brak, dlatego nie ma co szaleć z tą płytą.

Cermika na dach - nie mam ciśnienia - gwarancje na dach mam 30 lat chyba, więc styknie ;]

Nie wiem czemu nie termet - taki mi zaproponowano i pytam czy dobre toto;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Majkiel napisał:

 

Piec - jeśli już gaz, to może coś tańszego niż Viessmann

P.S. Kolejny budujący na Śląsku - może by tak kiedyś umówić się w kilka osób z AK na jakieś piwko w Katowicach czy Gliwicach o pogadać o tematach budowlanych?

Viessmann mnie przekonuje dostępem do serwisu i tym że za 10-15 lat jak sie pewnie zaczną z nim jaja, to będą do niego części. Poza tym argumentów nie mam ;)

 

Spot ok :ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[...]
Ktos strasznie skrzywdził ten dom, mój dom ma prawie takie same wymiary części mieszkalnej i mam na parterze salon z jadalnią 40m2
Kuchnia 10m2
Pokoj - gabinet 12m2
Łazienka 4.5m2
Pralnia 4.5m2
do tego wiatrołap mały hol, zamiast łazienki robisz, schody na poddasze a maly pokój zmieniasz w łazienkę. Na poddaszu zyskujesz miejsce na dwie, trzy sypialnie, łazienkę i darderobę

Klepane palcem po szkle
 

Tnij cytaty.

[Orochimaru]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, niedal napisał:

Z ogrzewaniem podłogowym?

Na ceramikę wypadało by dać wełnę...

Daj tańszą dachówkę a zainwestuj w lepszą i poprawnie wykonaną izolację

Zastanów się nad pompą ciepła. można zrobić z tego fajny ciepły domek

 Zehnder jest przereklamowany. Do domów PHI tak bo ma certyfikat. Do swojego wybrał bym Nikola. Poza tym Zehnder 350 jest za duży.

 

Ogrzewanie podłogowe wszędzie.

Wełnę? czemu i jak to wyjdzie cenowo?

Mało tej izolacji mam? Dachówkę już wziąłem tańszą ;]

Po co mi pompa ciepła za 30kpln, skoro mam dostęp do gazu w działce. Gdzie nie czytam to o pompach ciepła piszą tylko ci, co nie mają opcji mieć gazu na działce. Pamiętaj - ma być tanio.

Patrzyłem po charakterystyce produktu to rzeczywiście Zehnder ma z zapasem tą wydajość, ale przez to jak działa na małej mocy to potrzebuje wtedy strasznie mało prądu :hmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, hebel napisał:


Ktos strasznie skrzywdził ten dom, mój dom ma prawie takie same wymiary części mieszkalnej i mam na parterze salon z jadalnią 40m2
Kuchnia 10m2
Pokoj - gabinet 12m2
Łazienka 4.5m2
Pralnia 4.5m2
do tego wiatrołap mały hol, zamiast łazienki robisz, schody na poddasze a maly pokój zmieniasz w łazienkę. Na poddaszu zyskujesz miejsce na dwie, trzy sypialnie, łazienkę i darderobę

Klepane palcem po szkle
 

 

Odpada dokładanie piętra - koszty idą zdecydowanie w górę, a ma być tanio. Poza tym ja nie potrzebuję więcej pokoi - tyle jest ok. Tylko łazienka była za mała i kotłownia (żeby wlazł tam piec, rekuperator, pralka i zlew)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 
Odpada dokładanie piętra - koszty idą zdecydowanie w górę, a ma być tanio. Poza tym ja nie potrzebuję więcej pokoi - tyle jest ok. Tylko łazienka była za mała i kotłownia (żeby wlazł tam piec, rekuperator, pralka i zlew)

Ależ nic nie dokładasz, przecież poddasze masz wystarczy zbudować

Klepane palcem po szkle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Viessmann mnie przekonuje dostępem do serwisu i tym że za 10-15 lat jak sie pewnie zaczną z nim jaja, to będą do niego części. Poza tym argumentów nie mam
 
Spot ok :ok:


Kup jak najtanszy kondensat z najdluzsza gawarancja.
Za 15 lat jak zaczniesz remontowac kociol to uznasz ze trzeba bylo wziac nowy...
Ceny czesci i serwisu zabijaja...
Popatrz na junkers cerapur smart, termeta, berette.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, wujekcybul napisał:

Panie doktorze toz to jest strasznie male.

 

dom jak dom, ale działka ...podziwiam chęć budowania domu na tak małej działce..

Śmieszą mnie także argumenty typu- mniej koszenia trawy...jak ktoś nie ma ochoty skosić trawy (co w sumie jest przyjemnością) to powinien zostać w bloku...

ale to moje zdanie...

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

726 m2 to nie jest tak mało. Wystarczy na przyzwoitej wielkości dom :ok: 

Ja mam 2000 m2, ale odrolnione 800 m2 i stwierdzam, że to już jest spora działka ;]

W mojej okolicy w Warszawie standardowo dzielą działaki po 500 m2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Vadero napisał:

 

Szkód górniczych brak, dlatego nie ma co szaleć z tą płytą.

Cermika na dach - nie mam ciśnienia - gwarancje na dach mam 30 lat chyba, więc styknie ;]

Nie wiem czemu nie termet - taki mi zaproponowano i pytam czy dobre toto;)

 

gwarancja na 30 lat ;] nie licz na to bo nawet z reklamacjami nowej są problemy :) jedynie że kupisz dachówkę Meyer-Holsen :ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Vadero napisał:

Viessmann mnie przekonuje dostępem do serwisu i tym że za 10-15 lat jak sie pewnie zaczną z nim jaja, to będą do niego części. Poza tym argumentów nie mam ;)

 

tak jak zakładasz to będziesz miał właśnie w przypadku TERMET-a dużo dostęp do serwisu, części tanie i zawsze są :ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Pado

 

Mam 777 m2 i jest problem pogodzić ogród z innym hobby.

Nie tylko pielęgnacja roślin [przeróżne] ale przede wszystkim podlewanie.

A i tak większość podlewa się automatyczne, ale niektórych rzeczy nie jestem w stanie objąć automatem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dlatego napisałem, że to moje zdanie...ja sobie nie wyobrażam domu na działce 500 czy 700m2...postawisz dom, wyjdziesz z niego i obijasz się o ogrodzenie i za takie coś jeszcze spłacać kredyt?, nie dziękuję...lepiej jakieś mieszkanie w nowym budownictwie i zlewka na wszystko  :ok:

ale oczywiście każdy jak lubi lub -co pewnie bardziej prawdziwe- na co kogo stać, bo ceny dziś pewnie szaleją.

Ja się nie wypowiadam obiektywnie bo mam 3200m2, jest miejsce na dom, osobny budynek garażowy, boisko do piłki ręcznej/innych sportów, ogromną altanę, kupę drzew owocowych, własny ogródek, miejsce na ogromne ognisko na imprezy...i też daję radę, a do tego większość rzeczy remontowych też robię sam 8-);], tyle, że ja jestem zahartowany bo pochodzę z domu, nie z bloku :hehe:.

 

Edytowane przez Pado
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Pado

Cytuj

Ja się nie wypowiadam obiektywnie

Pełna zgoda.

Cytuj

Jest miejsce na dom, osobny budynek garażowy, boisko do piłki ręcznej/innych sportów, ogromną altanę, kupę drzew owocowych, własny ogródek, miejsce na ogromne ognisko na imprezy...i też daję radę, a do tego większość rzeczy remontowych też robię sam

Ciśnie się na usta: Brawo Ty! :phi:

 

Po raz kolejny objawia się fenomen AK - gość pyta o dom na 700 m2 to już się sypią porady kupuj 1000m2

 

 

 

 

przepraszam.jpeg

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Pado napisał:

 

dom jak dom, ale działka ...podziwiam chęć budowania domu na tak małej działce..

Śmieszą mnie także argumenty typu- mniej koszenia trawy...jak ktoś nie ma ochoty skosić trawy (co w sumie jest przyjemnością) to powinien zostać w bloku...

ale to moje zdanie...

 

 

 

Czyli standardowo jak to w AK - dom ma ze 2 piętra za mało, działka ze 2ha za mało :]

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Vadero napisał:

Viessmann mnie przekonuje dostępem do serwisu i tym że za 10-15 lat jak sie pewnie zaczną z nim jaja, to będą do niego części. Poza tym argumentów nie mam ;)

 

Podobnie myślałem wybierając Viessmanna Vitodens 222 około 5 lat temu.

Niestety w tym roku pomimo regularnych corocznych przeglądów u autoryzowanego serwisanta siadłam płyta główna(2000zł) a pompa obiegowa już ledwo dyszy(1000zl) A izolacja cieplna palnika będzie do wymiany przy następnym przeglądzie(150zł). Każdy przegląd to około 230zł.

Wnioski wyciągnij sam :facepalm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, Vadero napisał:

 

Czyli standardowo jak to w AK - dom ma ze 2 piętra za mało, działka ze 2ha za mało :]

Działka jest wystarczająca do tak małego domku.

Ale poddasze można od razu zrobić :ok:;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Vadero napisał:

 

Ogrzewanie podłogowe wszędzie.

Wełnę? czemu i jak to wyjdzie cenowo?

Mało tej izolacji mam? Dachówkę już wziąłem tańszą ;]

Po co mi pompa ciepła za 30kpln, skoro mam dostęp do gazu w działce. Gdzie nie czytam to o pompach ciepła piszą tylko ci, co nie mają opcji mieć gazu na działce. Pamiętaj - ma być tanio.

Patrzyłem po charakterystyce produktu to rzeczywiście Zehnder ma z zapasem tą wydajość, ale przez to jak działa na małej mocy to potrzebuje wtedy strasznie mało prądu :hmm:

Wełnę dlatego, bo zasada jest białe na białe (czyli na sylikaty, betony komórkowe możesz dać stryropian) a na ceramikę wełnę.

Jeżeli chcesz taniej, ze względu na elewację na styro zastanów się nad betonem komórkowym na cienkiej ciepłej spoinie..

Czy masz mało izolacjji to nie wiem, ale pytanie jakiej izolacji. Jest izolacja i Izolacja, pod względem technicznym ale również pod względem wykonawstwa. Weź pod uwagę izolację w całokształcie, końcowo.

O gazie- tak się zastanawiałem, bo jakoś nie zauważyłem wprost że masz gaz.Co też nie oznacza, że końcowo będzie bardzo duża różnica w cenach obu systemów.

 

A co do wentylacji: możesz zrobić dach wiązarowy, z poddszem na szpargały i rekuperator umieścić w malutkim pomieszczeniu na górze.

Przy wyborze jednostki, nie patrz na minimalne zużycie energii, bo raczej wątpię, że dla tego domu ustawisz strumień powietrza na poziomie 40m3/h.

Patrz na współczynnik Jednostkowego Poboru Mocy W/m3/h.

Zehnder ma 240Watów przy 350m3/h a przykładowo Nikol 320 będzie miał 125Watów przy 320m3/h Widzisz róznicę?  

Każdy z rekuperatorów ma bypass kiedy nie potrzebujemy odzyskiwać ciepła, a kiedy nie będziemy odzyskiwać ciepła w dużym stopniu zależy od poprawności wykonania przegród i zastosowanych materiałów.

A najtańsza energia grzewcza czy chłodząca to nie prąd, gaz, drewno. To negawaty, czyli energia zaoszczędzona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, rwIcIk napisał:

Działka jest wystarczająca do tak małego domku.

Ale poddasze można od razu zrobić :ok:;]

Nie trzeba. Ale ergonomicznie rozplanować układ domu już by wypadało.

Mały ergonomiczny dom jest lepszy, niż duży niezagospodarowany w 100%. Trzeba wybudować, wykończyć, potem sprzatać i utrzymywać.

Na przyjazd teściowej, taniej wyjdzie wynająć pokój w hotelu 3x do roku niż budować dodatkowy pokój. Za pokój w hotelu zapłaci 200zł za dobę a za wykonanie, wykończenie umeblowanie 30 tysięcy. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Vadero napisał:

 

Po co mi pompa ciepła za 30kpln, skoro mam dostęp do gazu w działce. Gdzie nie czytam to o pompach ciepła piszą tylko ci, co nie mają opcji mieć gazu na działce. :hmm:

 

W większym domu mam pompę za niecałe 20. I to nie chińczyka ;)

Nie robiłem projektu instalacji, nie płaciłem za wykonanie i odbiór przyłącza, szafkę, licznik, nie dokonałem opłaty przyłączeniowej, nie płacę kolejnego abonamentu. No i dostałem dotację z UM (niedużą, ale na waciki będzie). Poza tym, nie chciałem instalacji gazowej na terenie ze szkodami górniczymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, lessero napisał:

@Pado

 

Po raz kolejny objawia się fenomen AK - gość pyta o dom na 700 m2 to już się sypią porady kupuj 1000m2

 

 

w sumie masz rację- dyskusja niepotrzebna, bo nad rozlanym mlekiem nie ma co dyskutować  :ok:

 

Mnie tylko osobiście zdumiewa fakt, jak z biegiem lat maleją działki i - jak to tu napisano- już parceluje się po 500m2... i wmawia się, że tyle to aż nad to.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Pado napisał:

 

w sumie masz rację- dyskusja niepotrzebna, bo nad rozlanym mlekiem nie ma co dyskutować  :ok:

 

Mnie tylko osobiście zdumiewa fakt, jak z biegiem lat maleją działki i - jak to tu napisano- już parceluje się po 500m2... i wmawia się, że tyle to aż nad to.

 

 

 

Mnie zdumiewa, że znasz tylko 2 rodzaje nieruchomości: albo mieszkanie w bloku, albo wielka chałupa na środku farmy. Jak gdyby nie były możliwe stany pośrednie, czyli każdemu wg potrzeb. Tak samo jak kilka klas samochodów - od miejskich kurdupli po S-klasy.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OT dla żartu, : znam jeszcze zabudowę szeregową, co dla mnie jest ukrytą opcją blokową :hehe:

 

 

a tak poważnie, to chyba napisałem wyraźnie, że to tylko moje zdanie, nieobiektywne i nic mi do tego co kto robi i jak wydaje $$$. Chyba mogę mieć swoje zdanie, póki co mieszkamy w wolnym kraju, choć kto wie co przyniesie przyszłość... i to jest właśnie wspomniany standard AK, co nie napiszesz i tak cię zjedzą :hehe:, ale i tak się nie obrażam :skromny::oki::piwko:

Edytowane przez Pado
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 5.02.2017 o 20:47, Vadero napisał:

No to pierwsze pytania:

 

- Na fundamenty wyleję sobie płytę żelbetową beton B25 W8 12cm

- Ściany będą z Porothermu 25 łączonego jakimśtam szprejem zamiast zaprawy ;] na to 20cm styro

- dach z dachówki betonowej Braas, ocieplenia na stropy w sumie 28cm.

 

- Piec Viessmann Vitodens 100 + zasobnik 120l - podobno trwałe i bezproblemowe. Dobre toto?

 

- Rekuperator zehnder comfoair q350 pl vv tr - dobre toto? ;]

 

kilka razy wspomniałeś o kosztach.

że mają być niskie.

zatem:

- po co płyta fundamentowa? grunt taki lichy, czy jak?

- nie wiem jak cenowo materiał, ale na przykład mój fachowiec twierdzi, że taniej będzie zbudować z gazobetonu niż porotermu. już na sam start mógłby dać 10% taniej cenę. z gazobetonu szybciej sie muruje po prostu (tak on twierdzi).

- nie tańsza będzie blachodachówka i dach dwuspadowy (no ale to już wymaga przeróbek w projekcie)

- do CO to chyba drożej nie mogłeś wybrać. sama marka V kosztuje sporo a i serwis sobie słono liczy. miałem to cudo na V przez 1,5 roku. ASO nie mogło tego naprawić nawet, podmieniali kolejne części, ale nic to nie dawało. w końcu poszedłem w brotje i  zapomniałem co to kocioł. miałem vitopend 100. może kondensaty mają lepsze, ale na pewno tanio nie będzie.

- rekuperator - po co? jeszcze nie ma takich norm budowlanych (od 2020 mają chyba wejść), żeby było to potrzebne urządzenie. można przecież zrobić grawitacyjną wentylację. sam twierdzisz, że nie wiesz czy tam bedziesz mieszkał dłużej.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Tomrad napisał:

 

Podobnie myślałem wybierając Viessmanna Vitodens 222 około 5 lat temu.

Niestety w tym roku pomimo regularnych corocznych przeglądów u autoryzowanego serwisanta siadłam płyta główna(2000zł) a pompa obiegowa już ledwo dyszy(1000zl) A izolacja cieplna palnika będzie do wymiany przy następnym przeglądzie(150zł). Każdy przegląd to około 230zł.

Wnioski wyciągnij sam :facepalm:

 

też mam kocioł 2-funkcyjny w mieszkaniu i po wygaśnięciu gwarancji nie zamierzam płacić za przegląd.

co to  pomoże na pady elektroniki właśnie? a nic.

de dietricha miałem wcześniej - tak samo elektronika padła (i wtedy żeśmy se dali spokój z naprawą) i ze 2 razy zawór 3-drogowy. myślę, że brak przeglądów nie przyczynił się do tego nijak.

za przegląd brotje mam zapłacić za parę dni 180zł.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.