Skocz do zawartości

Styropian 20cm na elewacje - nie za dużo?


exor

Rekomendowane odpowiedzi

Jak w temacie - ktoś powie, że ocieplenia nigdy za wiele - niby racja. Ale jak wtedy wygląda okno? W takim sporym zagłebieniu?

Okna mamy zlicowane z murem (oczywiście na zewn.) i tak musi zostać.

Macie może te 20cm na ścianach? Jak efekt wizualny? Nie razi w oczy?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze zależy jaki region kraju. Ale 20 cm to już dużo.

Chyba lepiej zadbać o pozostałe elementy i dopilnować, by np. gdzieś na łączeniach ocieplenia poddasza ze ścianami nie było luk.

Porządne okna wstawić. Itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, exor napisał:

Bardziej o efekty wizualne mi chodzi.

W projekcie mam 15 cm. Ale kombinujemy teraz jak rolety ukryć...

 

 

efekt wizualny jest moim zdaniem słaby. Głównie przez to zdecydowałem się dać jednak 15cm styro zamiast 20. Ja bym szedł w dobry styropian 15cm (np. grafitowy) i dopilnowanie bardzo dokładnego ocieplenia.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, exor napisał:

Jak w temacie - ktoś powie, że ocieplenia nigdy za wiele - niby racja. Ale jak wtedy wygląda okno? W takim sporym zagłebieniu?

Okna mamy zlicowane z murem (oczywiście na zewn.) i tak musi zostać.

Macie może te 20cm na ścianach? Jak efekt wizualny? Nie razi w oczy?

 

Moje zdanie znasz.

btw liczyłeś różnicę w kosztach ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, exor napisał:

Bardziej o efekty wizualne mi chodzi.

W projekcie mam 15 cm. Ale kombinujemy teraz jak rolety ukryć...

 

 

Mam niestety ten sam problem, przy dużych oknach rolety nastawne ok, ale jeśli robisz intermo to już brakuje miejsca, pancerze za duże.

47 minut temu, sherif napisał:

Moje zdanie znasz.

btw liczyłeś różnicę w kosztach ?

 

Pierwszą wycenę mam z różnicą 3000 zł na całości 15 vs. 20, oba standard. Dam nieco >200m2 całkowitej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, komor napisał:

 

Mam niestety ten sam problem, przy dużych oknach rolety nastawne ok, ale jeśli robisz intermo to już brakuje miejsca, pancerze za duże.

 

Pierwszą wycenę mam z różnicą 3000 zł na całości 15 vs. 20, oba standard. Dam nieco >200m2 całkowitej.

Sporo.

Odnalazłem swoją wycenę, z pełną robocizną i materiałami płaciłem 119zł/m2  przy 15cm styro i 128zł przy 20cm. 9zł różnicy, przy 240m2 elewacji  trochę ponad 2kzł ale jak liczyłęm i tak się opłacało. Styro 030.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, sherif napisał:

Sporo.

Odnalazłem swoją wycenę, z pełną robocizną i materiałami płaciłem 119zł/m2  przy 15cm styro i 128zł przy 20cm. 9zł różnicy, przy 240m2 elewacji  trochę ponad 2kzł ale jak liczyłęm i tak się opłacało. Styro 030.

 

A może coś pokręciłem ;] Wiem, że różnica była na tyle mała, że zamówiłem 20 cm. A nie rzucam kasą na prawo i lewo.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, komor napisał:

 

A może coś pokręciłem ;] Wiem, że różnica była na tyle mała, że zamówiłem 20 cm. A nie rzucam kasą na prawo i lewo.

 

Dlatego miałem awersję do ekip z którymi nie można było się dogadać nt wyceny via email, raz że jest to zawsze "na piśmie", dwa że łatwo się po czasie doszukać ustaleń jak np cen.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 6.04.2018 o 10:39, komor napisał:

Standard masz 15 cm, te 5 cm wg mnie nie robi już dużo, jest sporo, ale masz cieplej.

Cieplej?Pokaż mi proszę różnicę między dobrym 12cm styro a 20cm styro na ścianie, oraz wyliczenia jak wygląda różnica cieplna. Ja takie wyliczenia widziałem-różnica znikoma i oknami, przy oknach ucieka znacznie więcej ciepła, a 20cm przy zlicowanym ze ścianą oknem wygląda raz że słabo, a dwa-zacienia wpadanie promieni słonecznych, tak samo jak 3 szybowe szyby, dają pomijalne różnice cieplne, ale za to odczuwalne w przenikaniu światła. Oczywiście 3 szybówkom nie mam nic do zarzucenia, bo np. sporo lepiej od 2 szybowych wyciszają jak ktoś buduje przy ruchliwej ulicy, reszta różnic to czysty marketing w postaci tabelek.

I teraz najważniejsze-podstawa to dobre ocieplenie, nic Ci nie da 20 czy 25cm styro jak ekipa partaczy będzie...ważniejsze od grubości na całych ścianach jest dokładność izolacji domu (docieplone ławy, odpowiednia pozioma izolacja, styropian pod chudziakiem poziomu 0 i dobre ocieplenie wełną poddasza/dachu, żeby nie pozostawały miejsca którymi ciepło ucieka.

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 6.04.2018 o 10:22, exor napisał:

Jak w temacie - ktoś powie, że ocieplenia nigdy za wiele - niby racja. Ale jak wtedy wygląda okno? W takim sporym zagłebieniu?

Okna mamy zlicowane z murem (oczywiście na zewn.) i tak musi zostać.

Macie może te 20cm na ścianach? Jak efekt wizualny? Nie razi w oczy?

 

W październiku ekipa kladła mi 20cm Austrotherm EPS FASSADA PREMIUM i tez mowili po co... Na podlodze mam 20cm Austrotherm EPS DACH/PODŁOGA PREMIUM. Dach ocieplony piana PUR 22cm. Okna mam duze wiec roznica w oswietleniu niezauwazalna, za to rachunek za gaz od 4grudnia do 27 lutego przyszedl na kwote 240zl. Przez ten czas w domu bylo 19* bez grzania cieplej wody i nikt tam nie mieszkał. Powierzchnia domu to 139m2. Dla mnie super efekt, tym bardziej ze bylo to pierwsze grzanie domu bez regulatorow pokojowych. 

Edytowane przez sadlos
  • Lubię to 1
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, sadlos napisał:

W październiku ekipa kladła mi 20cm Austrotherm EPS FASSADA PREMIUM i tez mowili po co... Na podlodze mam 20cm Austrotherm EPS DACH/PODŁOGA PREMIUM. Dach ocieplony piana PUR 22cm. Okna mam duze wiec roznica w oswietleniu niezauwazalna, za to rachunek za gaz od 4grudnia do 27 lutego przyszedl na kwote 240zl. Przez ten czas w domu bylo 19* bez grzania cieplej wody i nikt tam nie mieszkał. Powierzchnia domu to 139m2. Dla mnie super efekt, tym bardziej ze bylo to pierwsze grzanie domu bez regulatorow pokojowych. 

super

pochwal sie rachunkiem za gaz przy 24*

ciekawe czy się zmieścisz w moich kosztach w sezonie 

  • zszokowany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, marcinur napisał:

A kto grzeje w domu do takiej temperatury? No może poza kolegą @kravitz który jest chorobliwym zmarzluchem :)

ja

np u mnie standard na parterze to 23 a na piętrze 24-25 

więc gdybym grzał gazem to to co place teraz za sezon palenia paliwem stałym to Pikuś 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 6.04.2018 o 19:20, Kukis napisał:

U siebie mam 20 cm styropianu. Wg mnie wyglada dobrze.

 

 

Czy ja wiem :hmm: 

Trawnik średni :phi:.

 

Jak dla mnie wygląda normalnie, bez zastanawianie się ile tam jest styro. U mnie jest sporo dużych przeszkleń to tym bardziej nie widać styro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, AkuQ napisał:

Cieplej?Pokaż mi proszę różnicę między dobrym 12cm styro a 20cm styro na ścianie, oraz wyliczenia jak wygląda różnica cieplna. Ja takie wyliczenia widziałem-różnica znikoma i oknami, przy oknach ucieka znacznie więcej ciepła, a 20cm przy zlicowanym ze ścianą oknem wygląda raz że słabo, a dwa-zacienia wpadanie promieni słonecznych, tak samo jak 3 szybowe szyby, dają pomijalne różnice cieplne, ale za to odczuwalne w przenikaniu światła. Oczywiście 3 szybówkom nie mam nic do zarzucenia, bo np. sporo lepiej od 2 szybowych wyciszają jak ktoś buduje przy ruchliwej ulicy, reszta różnic to czysty marketing w postaci tabelek.

I teraz najważniejsze-podstawa to dobre ocieplenie, nic Ci nie da 20 czy 25cm styro jak ekipa partaczy będzie...ważniejsze od grubości na całych ścianach jest dokładność izolacji domu (docieplone ławy, odpowiednia pozioma izolacja, styropian pod chudziakiem poziomu 0 i dobre ocieplenie wełną poddasza/dachu, żeby nie pozostawały miejsca którymi ciepło ucieka.

Proszę, na przykładzie mojego projektu:

15cm styro:

Zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania: 10285kWh /rok

20cm styro:

Zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania: 9457kWh /rok

Obliczenia w Audytorze OZC 6.5.

 

Różnica 828kWh /rok, nawet przy ogrzewaniu tanim gazem ziemnym daje to różnicę 116zł a to sporo.  W moim przypadku zwrot to 18lat o ile nie podrożeje gaz. Poza tym nie uwzględnia to różnic nagrzewania się domu, pewnie wpływ na akustykę też jest jakiś.

Powyżej 20cm różnice dość mocno spada. 

 

Przy 12cm zapotrzebowanie to 11071 kWh/rok co daje 225zł /rok różnicy. Nie wiem jaka byłaby różnica w cenie materiału ale pewnie już nie taka znaczna jak 15-20cm, więc obstawiam na zwrot ok 10lat.

IMHO bezsens ...

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, luccass napisał:

Szach-mat ;] 

Jaki szach mat?Dalej to co powyżej napisałem jest aktualne:

1. Ten sam styro różniący się grubością: 18 lat na zwrot...cóż tu komentować , a pewnie wziąć pod uwagę wszystkie czynniki, wyjdzie znacznie dłużej.

2. Styro 15 można zakupić lepszy jakościowo, pozbywamy się efektu pogrubiania domu, zyskujemy po 5cm na glifach okien (baaardzo dużo), strat ciepła nie ma w stosunku do 20cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, AkuQ napisał:

Jaki szach mat?Dalej to co powyżej napisałem jest aktualne:

1. Ten sam styro różniący się grubością: 18 lat na zwrot...cóż tu komentować , a pewnie wziąć pod uwagę wszystkie czynniki, wyjdzie znacznie dłużej.

2. Styro 15 można zakupić lepszy jakościowo, pozbywamy się efektu pogrubiania domu, zyskujemy po 5cm na glifach okien (baaardzo dużo), strat ciepła nie ma w stosunku do 20cm.

Jedni budują dom na kilka lat inni na wiele ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, sherif napisał:

Jedni budują dom na kilka lat inni na wiele ...

Każdy buduje na wiele. Żeby nie było-nie potępiam, natomiast widzę lepsze rozwiązania, które podałem wyżej. Ale każdy robi jak uważa. Ogólnie budowa to sztuka kompromisów i wyrzeczeń, idealnych rozwiązań najzwyczajniej nie ma, a taka dyskusja o styro jest w zasadzie niczym innym jak pogadanką, bo jeden woli 2 spady dachu a inny 4 i nic na to nie poradzimy. :ok:

To tak jakby rozmawiać czy piana, wełna a może ścinki papierowe na docieplenie-i każdy będzie chwalił swoje. Albo systemy ogrzewania, czy domy pasywne-zwrot gruntowej pompy ciepła po 20 czy 25 latach do mnie nie przemawia, kolega zrobił i...i ma, ale doskonałe rozwiązanie to nie jest z kilku względów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, AkuQ napisał:

a pewnie wziąć pod uwagę wszystkie czynniki, wyjdzie znacznie dłużej.

Jedyną zmienną mogąca wpłynąc na wyliczenia jest koszt opału. Serio myślisz, że będzie taniał, czy może odwrotnie? 

 

7 godzin temu, AkuQ napisał:

Styro 15 można zakupić lepszy jakościowo, pozbywamy się efektu pogrubiania domu

Można, pod warunkiem, że to 20cm to już nie jest jeden z lepszych na tę chwilę. Poza tym tutaj znów wypadałoby zrobić obliczenia opłacalności. 

 

7 godzin temu, AkuQ napisał:

Jaki szach mat?

Ano taki, że dostałeś porównanie, o które prosiłeś. Czy zwrot powiedzy 15-letni to dużo, czy mało, to niech każdy sobie odpowie indywidualnie. Twoje kontrargumenty, to jedynie:

 

Dnia 07/04/2018 o 13:46, AkuQ napisał:

takie wyliczenia widziałem-różnica znikoma

 

Dnia 07/04/2018 o 13:46, AkuQ napisał:

3 szybowe szyby, dają pomijalne różnice cieplne

oraz jak mantrę powtarzasz, że to papka marketningowa.

 

A moim zdaniem, żeby ocenić, czy 5cm więcej na ścianach się opłaca czy nie, to trzeba przeanalizować konkrenty projekt uwzględniając wszystkie inne składniki ocieplenia, usytuowanie domu względem stron świata, planowaną temperaturę wewnątrz podczas okresu grzewczego oraz rejon kraju, a nawet sąsiedztwo (cicha okolica osłonięta budynkami, czy środek wietrznego pola). W przeciwnym razie to jak dyskusja na temat ważności Bożego Narodzenia i Wielkanocy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, AkuQ napisał:

Ogólnie budowa to sztuka kompromisów i wyrzeczeń, idealnych rozwiązań najzwyczajniej nie ma, a taka dyskusja o styro jest w zasadzie niczym innym jak pogadanką, bo jeden woli 2 spady dachu a inny 4 i nic na to nie poradzimy.

Też zauważyłem, że najcięższe w budowaniu domu jest znajdowanie optymalnych rozwiązań, bo każde ma wady i zalety. Idealnego brak. Jednak jeśli chodzi o wybór materiałów ociepleniowych to chyba jedyny, który można stosunkowo łatwo przeliczyć i podjąć świadomą decyzję. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 7.04.2018 o 13:46, AkuQ napisał:

tak samo jak 3 szybowe szyby, dają pomijalne różnice cieplne, ale za to odczuwalne w przenikaniu światła. Oczywiście 3 szybówkom nie mam nic do zarzucenia, bo np. sporo lepiej od 2 szybowych wyciszają jak ktoś buduje przy ruchliwej ulicy, reszta różnic to czysty marketing w postaci tabelek.

 

Mam u siebie w domu okna i dwuszybowe z około 2005 r i trzyszybowe z 2015r.

Różnica użytkowa jest dość znaczna - kilka stopni różnicy temperatury ram, na dwuszybowych skrapla się woda w rogach, na trzyszybowych nie.

Przy trzyszybowym mogę siedzieć w podkoszulku w odległości 50 cm bez nieprzyjemnego uczucia chłodu od okna, a przy dwuszybowych to odczucie jest.

 

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, luccass napisał:

oraz jak mantrę powtarzasz, że to papka marketningowa.

Bo papka...po 18 latach o jakim zwrocie mowa?100-stu kilku złotych rocznie?Czyli po kolejnych 18 latach mowa dopiero o realnym zysku 2088zł, czekanie 36 lat na taki zysk i 18 lat by wyjść do poziomu "zero" to czysty marketing, nic więcej. 

Z 3 szybówkami osobiście znam ludzi, co "psioczą" że jest dużo ciemniej niż przy 2 i nie było potrzeby pchania się w 3 szybówki, bo lokalizacja spokojna. Ale okna to temat odrębny, bo tu samo okno to pikuś, dużo ważniejsze jest jak ono jest obsadzone.

2 godziny temu, maras77 napisał:

Różnica użytkowa jest dość znaczna - kilka stopni różnicy temperatury ram, na dwuszybowych skrapla się woda w rogach, na trzyszybowych nie.

Przy trzyszybowym mogę siedzieć w podkoszulku w odległości 50 cm bez nieprzyjemnego uczucia chłodu od okna, a przy dwuszybowych to odczucie jest.

 

To zjawisko akurat załatwia tzw ciepła ramka, a nie ilość szyb.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, AkuQ napisał:

Bo papka...po 18 latach o jakim zwrocie mowa?100-stu kilku złotych rocznie?

Ja nie przekonam Ciebie, a Ty mnie. Papka pozostanie papką tylko jeśli podejdzie się do tego tematu na zasadzie pytania innych czy się opłaca, czy nie. A jeśli się przeliczy to i owo, i zamieni to na złotówki, to wtedy odpowiedź czy najlepszy styro na rynku to czysty zysk czy czysty marketing jest oczywista. Ja wiedząc ile cm wełny mogę upchnąć pod dachem celowo wybrałem tę o gorszych parametrach - te z górnej półki nie miały sensu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, luccass napisał:

Ja nie przekonam Ciebie, a Ty mnie.

Ależ ja nikogo nie przekonuję, wyrażam swoje zdanie, że czekanie 36 lat na 2088zł zysku wkładam do szuflady marketingu, bo od tego trzeba by było jeszcze odjąć tematykę czysto wizualną i to ile mniej światła wpada przez zacienione glify-dyskusja czysto internetowa, bo każdy robi jak uważa i jak widać materiały sprzedają się różne-i o to chodzi...w sprzedaży. Tak naprawdę to czy to będzie 15 czy będzie 20cm ma znikome znaczenie przy np kiepsko osadzonych oknach spod których będzie "przeciąg".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, AkuQ napisał:

Każdy buduje na wiele. Żeby nie było-nie potępiam, natomiast widzę lepsze rozwiązania, które podałem wyżej. Ale każdy robi jak uważa. Ogólnie budowa to sztuka kompromisów i wyrzeczeń, idealnych rozwiązań najzwyczajniej nie ma, a taka dyskusja o styro jest w zasadzie niczym innym jak pogadanką, bo jeden woli 2 spady dachu a inny 4 i nic na to nie poradzimy. :ok:

To tak jakby rozmawiać czy piana, wełna a może ścinki papierowe na docieplenie-i każdy będzie chwalił swoje. Albo systemy ogrzewania, czy domy pasywne-zwrot gruntowej pompy ciepła po 20 czy 25 latach do mnie nie przemawia, kolega zrobił i...i ma, ale doskonałe rozwiązanie to nie jest z kilku względów.

Tzn jakie ?

Bo póki co to widzę negujesz wszystko co robi się powoli standardem. Tym bardziej, że nie piszemy stricte o materiałach tylko o termoizolacji które przekłada się wprost na komfort użytkowania oraz jego koszty.

Podałem Ci okres zwrotu przy tanim ogrzewaniu gazowym, przy oleju czy lpg strzelam, że będzie to <10lat.

Piszesz, że widziałeś takie wyliczenia i co z nich wynikało ?

Ja akurat mam projekt odwzorowany w OZC i każdą decyzje szybko przeliczałem czy to ma sens czy nie. Nie wydawałem na oślep pieniędzy i nie ulegałem jakiemuś trendowi, ale to co mi się opłaci kupowałem.

 

Przypomina mi to troche opowieści kumpla jak się budował na wiosce, wszyscy się dziwili że wypożyczał zagęszczarkę pod chudziak, bo po co .. ;) 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, sherif napisał:

Bo póki co to widzę negujesz wszystko co robi się powoli standardem.

Nie neguję tylko staram zachowywać zdrowy rozsądek, że skoro 15cm dobry styro ma właściwości podobne do tego co ma 20cm, albo różnica jest znikoma, to nie ma njamniejszego sensu pchać 20cm i robić sobie dodatkowego cienia z glifów.

10 minut temu, sherif napisał:

Piszesz, że widziałeś takie wyliczenia i co z nich wynikało ?

W wielkim skrócie wynikało praktycznie to samo co z Twojego wpisu, że różnica jest znikoma przy tej samej przepuszczalności, a jak weźmiemy słabszą 20tkę i porządną 15tkę to różnica się zaciera, a część ludzi niestety leci na grubość.

10 minut temu, sherif napisał:

Nie wydawałem na oślep pieniędzy i nie ulegałem jakiemuś trendowi, ale to co mi się opłaci kupowałem.

I bardzo dobrze. Wyżej napisałem, budowa to sztuka kompromisów, złotego środka nie ma, każdy musi znaleźć swój, to, że nasze złote środki nie są takie same to nic złego przecież. Ty jesteś zadowolony, że masz 20cm, jakieś tam długofalowo oszczędności na cieple, ja jestem zadowolony bo nie mam norkowatych glifów kosztem słabszego docieplenia, a inny spojrzy na obie nasze strony i powie, że domy są i tak zimne, bo on ma pasywny i już za 30 lat będzie miał realny zwrot z pompy ciepła gruntowej. Każda budowa jest inna i oby każdy przyszły mieszkaniec swojego domu był zadowolony z podjętych decyzji, a tych na etapie budowy jest jak sam wiesz wiele. Ja po 3 latach już bym inny dom budował :)

Znam budowę spod Wawy, dom ok 450mkw, "wsadzone" już 1,6mln a do wprowadzenia daleko...kobieta zażyczyła sobie ściany ze zbrojonego betonu 8] także mój w porównaniu do takich budowli, to ledwo szałas...;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, AkuQ napisał:

Nie neguję tylko staram zachowywać zdrowy rozsądek, że skoro 15cm dobry styro ma właściwości podobne do tego co ma 20cm, albo różnica jest znikoma, to nie ma njamniejszego sensu pchać 20cm i robić sobie dodatkowego cienia z glifów.

Widzisz, prosiłeś o obliczenia, więc Ci je podałem i udowodniłem Ci wyżej że nie jest to znikome a dalej twierdzisz, że jednak jest  ..

O jakich cieniach piszesz 8] ?

42 minuty temu, AkuQ napisał:

W wielkim skrócie wynikało praktycznie to samo co z Twojego wpisu, że różnica jest znikoma przy tej samej przepuszczalności, a jak weźmiemy słabszą 20tkę i porządną 15tkę to różnica się zaciera, a część ludzi niestety leci na grubość.

Nie czytasz, podałem parametry, to był stryro o najlepszych wtedy parametrach (0.031) teraz jest chyba 0.03. Pewnie napisze, że bezsensu taki kupować bo jest drogi .. ja dostałem ofertę na gorszy nieco, co na całości wychodziło AFAIR 200zł różnicy, co przy całkowitym wydatku rzędu 50kzł jest śmieszne.

45 minut temu, AkuQ napisał:

Ja po 3 latach już bym inny dom budował :)

Widzisz, a ja nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, sherif napisał:

Widzisz, prosiłeś o obliczenia, więc Ci je podałem i udowodniłem Ci wyżej że nie jest to znikome a dalej twierdzisz, że jednak jest  ..

Dzięki ze je podałeś, ale dalej twierdzę, że po 36 latach 2088zł na plus to znikomy zysk...możesz to traktować jak chcesz, ale w obliczu budowy za 300, 400, 600 tys czy więcej czekanie 36 lat na 2 tysie to słabo wygląda.

3 minuty temu, sherif napisał:

O jakich cieniach piszesz 8] ?

O 5cm głębszej wnęce na okno, czy odwrotnie o 5cm dłuższym glifie, który daje odpowiednio dłuższy cień zarówno rano jak i po południu=odpowiednio mniej światła wpada przez otwór okienny.

5 minut temu, sherif napisał:

Widzisz, a ja nie.

Albo się nie chcesz przyznać :) Bo nie wierzę, że czegoś byś nie zmienił...jeśli tak, to jesteś pewnie pierwszy na tej planecie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, AkuQ napisał:

Dzięki ze je podałeś, ale dalej twierdzę, że po 36 latach 2088zł na plus to znikomy zysk...możesz to traktować jak chcesz, ale w obliczu budowy za 300, 400, 600 tys czy więcej czekanie 36 lat na 2 tysie to słabo wygląda.

Nie zysk a zwrot, dom to nie inwestycja, która ma zarabiać 

Poza tym nie uwzględnia to też różnic w nagrzewaniu.

4 minuty temu, AkuQ napisał:

O 5cm głębszej wnęce na okno, czy odwrotnie o 5cm dłuższym glifie, który daje odpowiednio dłuższy cień zarówno rano jak i po południu=odpowiednio mniej światła wpada przez otwór okienny.

No sorry ale dalej tego nie rozumiem, to jest na tyle mało że jest to nie zauważalne. Mam owe 19cm glifu i tego nie widzę.

Poza tym teoretyzując ma to tylko zastosowanie latem, kiedy kąt padania światła jest największy a wtedy jest raczej tendencja do zasłaniania.

7 minut temu, AkuQ napisał:

Albo się nie chcesz przyznać :) Bo nie wierzę, że czegoś byś nie zmienił...jeśli tak, to jesteś pewnie pierwszy na tej planecie ;)

No dobra, zmieniłbym hydraulika ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, sherif napisał:

Nie zysk a zwrot, dom to nie inwestycja, która ma zarabiać 

Oczywiście że zwrot nie zysk :ok: nie zmienia to faktu, że mizerny i znikomy :hehe:

1 minutę temu, sherif napisał:

No dobra, zmieniłbym hydraulika ;).

Tego akurat zatrudniłbym ponownie...ogólnie wszystkie ekipy bym mógł wziąć, spisały się, zmiany bym zrobił bardziej optymalizacyjne raczej a nie wykonawcze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.