Skocz do zawartości
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Autokącik

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Łańcuchy na auto 4x4

Featured Replies

Napisano

Tak mnie naszło - na którą oś się zakłada łańcuchy w przypadku auta z napędem na wszystkie koła?

Napisano

Pewnie na tę oś która ma większy % udziału. W BMW np tył ciągnie na 70% a przód tylko 30% więc tutaj na tył.

Napisano

A jak 50/50 ?

Napisano

No to wtedy mi sie wydaje, ze pewnie na wszystkie napędzane koła, bo inaczej to nie bedzie sensu 😄

Napisano
  • Autor
1 minutę temu, pieczarz napisał:

Pewnie na tę oś która ma większy % udziału. W BMW np tył ciągnie na 70% a przód tylko 30% więc tutaj na tył.

To nie jest zdaje się tak jak piszesz (70/30). Napęd jest na tył z dołączanym przodem - aczkolwiek nigdy nie udało mi się wyczuć momentu "podpięcia" przedniej osi.

 

A jak w autach ze stałym napędem na obie osie? Takie subaru powiedzmy.

Napisano
2 minuty temu, torelek napisał:

To nie jest zdaje się tak jak piszesz (70/30). Napęd jest na tył z dołączanym przodem - aczkolwiek nigdy nie udało mi się wyczuć momentu "podpięcia" przedniej osi.

 

A jak w autach ze stałym napędem na obie osie? Takie subaru powiedzmy.

Nie wiem czym teraz jeździsz(e91?), ale jak czytałem to w e60 jest 70/30.

Napisano
1 minutę temu, Rylu napisał:

Nie wiem czym teraz jeździsz(e91?), ale jak czytałem to w e60 jest 70/30.

E90 miałem poprzednio, teraz przesiadłem się na e60 bo potrzebowałem wiekszego auta 😄

Napisano
  • Autor
12 minut temu, Rylu napisał:

Nie wiem czym teraz jeździsz(e91?), ale jak czytałem to w e60 jest 70/30.

Nie wiem, nie mam oznaczeń na klapie... 😉 (E91 N57)

Napisano

Myślałem ze to pytanie do mnie haha, sorki 😄

Napisano
Tak mnie naszło - na którą oś się zakłada łańcuchy w przypadku auta z napędem na wszystkie koła?
Na 4

Wysłane z tel.

Napisano
  • Autor
3 minuty temu, ppmarian napisał:

Na 4

Wysłane z tel.
 

Jak masz 4 to tak ale co zrobić jeśli masz tylko 2 łańcuchy? Ja bym w takiej sytuacji założył na tył - przód jestem w razie poślizgu w stanie kontrolować kierownicą, ważne żeby tył nie latał po krzakach.

Napisano
Jak masz 4 to tak ale co zrobić jeśli masz tylko 2 łańcuchy? Ja bym w takiej sytuacji założył na tył - przód jestem w razie poślizgu w stanie kontrolować kierownicą, ważne żeby tył nie latał po krzakach.
Możesz uszkodzić napęd przy stałym 4x4

Wysłane z tel.

Napisano
32 minuty temu, torelek napisał:

ale co zrobić jeśli masz tylko 2 łańcuchy?

nie zakładać wcale, albo dokupić brakujące 2szt.

Napisano
  • Autor
2 minuty temu, ppmarian napisał:

Możesz uszkodzić napęd przy stałym 4x4

Wysłane z tel.
 

O tym nie pomyślałem... No dobra, to proponuję łańcuchy na prawe przednie i lewe tylne ;]

Napisano
13 godzin temu, TWENTIS napisał:

A jak 50/50 ?

Na tą stronę co częściej skręcasz :hehe:

 

Nie ma co kombinować przy awd i zakłada sie jak już (a raczej jak trzeba) na wszystkie.

Napisano

Z łańcuchami nie jeździmy po suchym asfalcie, tylko tam gdzie jest śnieg, czyli śliskie luźne podłoże, nawet przy stałym napędzie 4x4 bez centralnego mechanizmu roznicowego nie ma szans uszkodzić napędu wtedy. Po za tym z łańcuchami robimy parę km a nie 10k km... Wiec zazwyczaj zakłada się na przód. 

Napisano

Zgodnie z zaleceniami producenta umieszczonymi w instrukcji obsługi. 

W XC70 z haldexem na przód.

Napisano
5 godzin temu, Maciejkubi napisał:

Z łańcuchami nie jeździmy po suchym asfalcie, tylko tam gdzie jest śnieg, czyli śliskie luźne podłoże, nawet przy stałym napędzie 4x4 bez centralnego mechanizmu roznicowego nie ma szans uszkodzić napędu wtedy. Po za tym z łańcuchami robimy parę km a nie 10k km... Wiec zazwyczaj zakłada się na przód. 

 

nie !!

W instrukcji należy sprawdzić !

Np w Audi Q7 na tył .

Napisano

W BMW f25 xdrive stale podawany jest moment napędowy na obie osie w różnych proporcjach. Wyjściowo jest to po ok 50%. Instrukcja mówi że łańcuchy należy zakładać na tylną oś. 

Napisano
2 godziny temu, mati1.6dohc napisał:

 

nie !!

W instrukcji należy sprawdzić !

Np w Audi Q7 na tył .

Napisał, że zazwyczaj,a nie zawsze. Myślę, że w wielu autach również może być taki problem, że łańcuchy mogą haczyć o nadkole przy maksymalnym skręcie i dlatego zalecane jest założenie na tył. 

Napisano
Dnia 20.12.2018 o 21:32, torelek napisał:

Tak mnie naszło - na którą oś się zakłada łańcuchy w przypadku auta z napędem na wszystkie koła?

Ale chcesz podjechać ostatnie 200m. do pensjonatu czy przedzierać się 1000km przez Syberię ? Bo jak to pierwsze to nie ma znaczenia.

Napisano
  • Autor
Teraz, MarcG napisał:

Ale chcesz podjechać ostatnie 200m. do pensjonatu czy przedzierać się 1000km przez Syberię ? Bo jak to pierwsze to nie ma znaczenia.

W zasadzie to takie teoretyczne pytanie zadałem, bo nie wożę łańcuchów ze sobą (moje radzi sobie na płaskim, w kopnym śniegu niemal po sam "brzuch"). Jeśli już, to oczywiście sytuacja raczej dotyczy przejechania jakiegoś wybitnie nieprzejezdnego odcinka, czyli bliżej 200m. Nad Syberia zdarzało mi się latać tylko ;)

Napisano
Dnia 20.12.2018 o 21:57, ppmarian napisał:

Na 4

Wysłane z tel.
 

 

U siebie w instrukcji do auta mam wyraźnie napisane, żeby łańcuchy zakładać TYLKO na przód - więc z tym Subaru nie jest tak, że zawsze na 4 :ok:

  • 2 tygodnie później...
Napisano
Dnia 20.12.2018 o 22:36, torelek napisał:

No dobra, to proponuję łańcuchy na prawe przednie i lewe tylne ;]

I to by bylo najbezpieczniejsze przy otwartym przednim i tylnim dyfrze.

 

Dnia 22.12.2018 o 22:06, jfidelk napisał:

U siebie w instrukcji do auta mam wyraźnie napisane, żeby łańcuchy zakładać TYLKO na przód - więc z tym Subaru nie jest tak, że zawsze na 4 :ok:

Noo, a masz AT czy MT ? Przy AT nie ma centralnego dyfra i wiskozy.

Napisano

Teraz już Subaru M/T jest na wymarciu 😉 CVT mam i tak, to już jest inna konstrukcja napędu, sprzęgło wielopłytkowe tam jest :ok:

Ale! Instrukcję mam od wersji amerykańskiej, dla skrzyń zarówno manualnych, jak i CVT, bo XV M/T jest tam sprzedawane.

I zakładać na przednią oś kazali w obu przypadkach.

Edytowane przez jfidelk

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Ostatnio przeglądający 0

  • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.

Account

Navigation

Szukaj

Szukaj

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.