Skocz do zawartości

CEPIK - normy emisji spalin


bengamin

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, wladmar napisał(a):

 

Bo to już nie jest dobre auto. A przynajmniej nie na tyle dobre, żeby spełniać współczesne normy ekologiczne. 

 

Na takiej zasadzie to od jutra każde auto może nie być dobre wg czyjegoś widzimisię.

 

Zaznaczę, że rozumiem jakieś trupy jeżdżące po drodze powinny być eliminowane.

Rozumiem ścisłe centrum miasta.

Chociaż na własnym przykładzie nie wiem jakby to miało wyglądać (w Łodzi trasa W Z idzie przez centrum)

Ale nie całe miasto. Włącznie z P+R

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, KotLarry napisał(a):

 

Na takiej zasadzie to od jutra każde auto może nie być dobre wg czyjegoś widzimisię.

 

Ale jakiego widzimisię? To jest wola mieszkańców. 

 

7 godzin temu, KotLarry napisał(a):

 

Zaznaczę, że rozumiem jakieś trupy jeżdżące po drodze powinny być eliminowane.

Rozumiem ścisłe centrum miasta.

Chociaż na własnym przykładzie nie wiem jakby to miało wyglądać (w Łodzi trasa W Z idzie przez centrum)

Ale nie całe miasto. Włącznie z P+R

 

Nie oszukujmy się, 90% diesli z 2008 roku to są jeżdżące (jeszcze) trupy. I Twoje jedno zadbane niczego tu nie zmieni. Skoro przeglądy to fikcja, to nie pozostaje nic innego jak wyrzucić te trupy z centrum. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.09.2023 o 19:02, wladmar napisał(a):

 

Po co masz się pchać turystycznie samochodem do centrum Krakowa? To nie ma sensu. Są parkingi P+R. A tak generalnie postęp trzeba akceptować...

Ale SCT w Krakowie to CAŁE miasto. Ja do centrum nie jeżdżę samochodem, ale mieszkając na obrzeżach obostrzenia dotkną mnie tak samo. Akurat do pracy to jeżdżę za miasto. Mam teraz benzyniaka z Euro5, więc mam narazie spokój, ale uważam że SCT na takim obszarze to chory pomysł. To żaden postęp tylko pozbawianie ludzi mobilności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, aviator napisał(a):

Ale SCT w Krakowie to CAŁE miasto. Ja do centrum nie jeżdżę samochodem, ale mieszkając na obrzeżach obostrzenia dotkną mnie tak samo. Akurat do pracy to jeżdżę za miasto. Mam teraz benzyniaka z Euro5, więc mam narazie spokój, ale uważam że SCT na takim obszarze to chory pomysł. To żaden postęp tylko pozbawianie ludzi mobilności.

 

Przecież z Euro5 wjedziesz nawet po 2030 roku, w czym problem? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.09.2023 o 16:56, wladmar napisał(a):

 

Ale jakiego widzimisię? To jest wola mieszkańców. 

 

A nie jeden z kroków milowych związanych z UE? [nie pamietam dokładnie czy chodziło o KPO czy coś innego]

 

W dniu 11.09.2023 o 16:56, wladmar napisał(a):

 

 

Nie oszukujmy się, 90% diesli z 2008 roku to są jeżdżące (jeszcze) trupy. I Twoje jedno zadbane niczego tu nie zmieni. Skoro przeglądy to fikcja, to nie pozostaje nic innego jak wyrzucić te trupy z centrum. 

 

AHA! Czyli jednak, można rozwiązać problem. Wystarczy zacząć robić sensowne przeglądy.

 

 

 

 

Tak swoją szosą.

Powiedzmy, że moje auto stuninguję [to niedzisiejsze ale dla zobrazowania] i nie będzie ono 100% zabytek po jakimś czasie.

To co w zasadzie obecnie, legalnie nie można mieć auta przerobionego?

 

Np modyfikcje na zasadzie niby daily, ale da się na tor pojechać i wyszaleć się tam a nie na ulicy :hmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, KotLarry napisał(a):

 

A nie jeden z kroków milowych związanych z UE? [nie pamietam dokładnie czy chodziło o KPO czy coś innego]

 

Demokratyczna uchwała rady miasta.

 

10 minut temu, KotLarry napisał(a):

 

 

AHA! Czyli jednak, można rozwiązać problem. Wystarczy zacząć robić sensowne przeglądy.

 

 

Skoro jest to niemożliwe (zwłaszcza na wsiach), to trzeba inaczej. 

 

10 minut temu, KotLarry napisał(a):

 

 

 

 

Tak swoją szosą.

Powiedzmy, że moje auto stuninguję [to niedzisiejsze ale dla zobrazowania] i nie będzie ono 100% zabytek po jakimś czasie.

To co w zasadzie obecnie, legalnie nie można mieć auta przerobionego?

 

Np modyfikcje na zasadzie niby daily, ale da się na tor pojechać i wyszaleć się tam a nie na ulicy :hmm:

 

A tego to nie wiem ;]

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, wladmar napisał(a):

 

Przecież z Euro5 wjedziesz nawet po 2030 roku, w czym problem? 

Na ten moment. Za rok mogą zaostrzyć wymagania. Poza tym wcześniej miałem diesla z euro5 i musiałem się go pozbyć póki całkiem nie straciłby ma wartości przez ta nagonkę, a nie jestem z tego powodu szczęśliwy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, aviator napisał(a):

Na ten moment. Za rok mogą zaostrzyć wymagania. Poza tym wcześniej miałem diesla z euro5 i musiałem się go pozbyć póki całkiem nie straciłby ma wartości przez ta nagonkę, a nie jestem z tego powodu szczęśliwy...

 

Cena postępu, co zrobisz... I jeszcze raz podkręślę - to była wola mieszkańców, którzy wybrali swoich przedstawicieli do Rady Miasta.  

 

Za ustanowieniem Strefy Czystego Transportu (SCT) było 24 radnych, przeciw 13, dwóch wstrzymało się od głosu, jeden nie brał udziału w głosowaniu. Za głosowali radni klubów Platforma-KO, Nowoczesny Kraków, Przyjazny Kraków, Kraków dla Mieszkańców. Przeciwni byli radni Prawa i Sprawiedliwości. Projektodawcą uchwały jest prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.09.2023 o 15:17, wladmar napisał(a):

Cena postępu, co zrobisz... I jeszcze raz podkręślę - to była wola mieszkańców, którzy wybrali swoich przedstawicieli do Rady Miasta. 

To chyba nie tylko kwestia "woli mieszkańców", ale przepisów nadrzędnych (EU akurat, do których dostosowane są krajowe). 

Jeśli pomiary jakichś tam zanieczyszczeń przekroczą normy to miasto jest zobowiązane ustanowić SCT. Inna sprawa że to od "woli mieszkańców" zalezy jak ta strefa będzie zdefiniowana (tzn może być samo ścisłe centrum, albo więcej - i to już jest decyzja rady miejskiej). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.09.2023 o 20:55, KotLarry napisał(a):

 

Generalnie, o sobie pomyślałem pod kątem dojazdu z Lodzi.

Nie ukrywajmy. Inne są możliwości i inna jest swoboda podróży autem a inna np pociągiem.

 

Natomiast ciort ze mną.

W Krakowie cyrk jest taki, że parkingi P+R są w strefie czystego transportu!

Jak mają żyć osoby mieszkające pod miastem?

 

Niech pracują pod miastem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, KotLarry napisał(a):


śmieszne są takie buńczuczne hasła. 

Śmieszne to jest wyprowadzka z miasta na wieś bez infry i codziennie dojazdy so pracy w mieście. Pracują w mieście a podarki płaca na zadupiu. Ulice nie są z gumy i wcześniej czy później będzie zakaz najpierw starych trupow a później wszystkich aut w centrach miast.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, wujek napisał(a):

Śmieszne to jest wyprowadzka z miasta na wieś bez infry i codziennie dojazdy so pracy w mieście. Pracują w mieście a podarki płaca na zadupiu. Ulice nie są z gumy i wcześniej czy później będzie zakaz najpierw starych trupow a później wszystkich aut w centrach miast.


Nie. Śmieszny to jest brak obsługi transportu zbiorowego w odpowiednio „godnym” stanie. 

Za granicą też mieszkają na przedmieściach. I tam jest komunikacja. 
Jeśli łódzkie metro wypali, to Łódź może być dobrze skomunikowana o ile powstaną na granicy miasta parkingi koło dworców. 
 

Weźmy pod uwagę choćby Kraków. 
Parkingi P+R są planowane w strefie czystego transportu! 
Można robić debilizmy?

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, KotLarry napisał(a):


Nie. Śmieszny to jest brak obsługi transportu zbiorowego w odpowiednio „godnym” stanie. 

Za granicą też mieszkają na przedmieściach. I tam jest komunikacja. 
Jeśli łódzkie metro wypali, to Łódź może być dobrze skomunikowana o ile powstaną na granicy miasta parkingi koło dworców. 
 

Weźmy pod uwagę choćby Kraków. 
Parkingi P+R są planowane w strefie czystego transportu! 
Można robić debilizmy?

Zgadzam się ale skąd wziąć kasę jak ludzie płaca podatki poza łodzią i oczekują godnego MPK? Reforma musi przyjść z góry. Choć w Pl pewnie zrobią zakazy wjazdu do centrum i będzie trzeba sobie radzić.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, wujek napisał(a):

Zgadzam się ale skąd wziąć kasę jak ludzie płaca podatki poza łodzią i oczekują godnego MPK? Reforma musi przyjść z góry. Choć w Pl pewnie zrobią zakazy wjazdu do centrum i będzie trzeba sobie radzić.


Roczny budzet nie jest bez dna, ale można ukierunkować co w danym roku się robi. 
W takim Krakowie można nie wyznaczać całego miasta. 
 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, KotLarry napisał(a):

Jeśli łódzkie metro wypali, to Łódź może być dobrze skomunikowana o ile powstaną na granicy miasta parkingi koło dworców. 

Serio Łódź będzie miała metro i to takie, że będzie dzięki niemu dobrze skomunikowana?

Napiszę tak po AK-owemu, żeby wszyscy zaczaili.

Pewnie oddadzą je do użytkowanie tuż po CPK. ;l

  • Haha 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, ZUBERTO napisał(a):

Pewnie oddadzą je do użytkowanie tuż po CPK. ;l

nie kracz

lodzkie metro juz sie kopie, wiec w tej chwili stan zaawansowania jest duzo lepszy niz CPK :)
ale sa problemy, podobno PGE odciela prad, bo PKP nie placi rachunkow :P

no i jeszcze zostala najgorsza czesc tunelu do wydrazenia, pod starymi kamienicami w centrum miasta

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, komandos80 napisał(a):

nie kracz

lodzkie metro juz sie kopie, wiec w tej chwili stan zaawansowania jest duzo lepszy niz CPK :)
ale sa problemy, podobno PGE odciela prad, bo PKP nie placi rachunkow :P

no i jeszcze zostala najgorsza czesc tunelu do wydrazenia, pod starymi kamienicami w centrum miasta

Wykopią 1 linię przez ile, 50 lat?

No to trochę poczekamy aż metro dobrze skomunikuje Łódź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, ZUBERTO napisał(a):

Wykopią 1 linię przez ile, 50 lat?

No to trochę poczekamy aż metro dobrze skomunikuje Łódź.


jakie 50 lat???

ile to trzy lata będzie???

są opóźnienia bo Łódź wbrew pozorom  ma sporo wody…

niestety głównie pod ziemią…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, komandos80 napisał(a):

nie wiem jaki jest obecnie zakladany czas zakonczenia tej inwestycji, pewnie ze 2-3 lata to na bank
linia jest jedna, ale tuneli w sumie 5 :)

 

7 minut temu, KotLarry napisał(a):

jakie 50 lat???

ile to trzy lata będzie???

są opóźnienia bo Łódź wbrew pozorom  ma sporo wody…

niestety głównie pod ziemią…

Generalnie super, każda taka inwestycja to krok w przód.

Nie wiedziałem, że to w dość zaawansowanym stanie jest.

Tylko przyklasnąć i życzyć powodzenia. :ok:

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.08.2023 o 20:37, dobromir napisał(a):

Np. gdy wprowadzasz pojazd z zagranicy do cepa nie masz danych czy auto ma katalizator czy nie a cep żąda odpowiedzi więc najczęściej daje się nie. Oczywiście nikt do tej pory się tym nie interesował.

Sprawdziłem w kilku nowych samochodach i motorach i w żadnym nie było informacji o katalizatorze, co więcej wprowadzając je do cepa po homologacji( tak się rejestruje nowe pojazdy) również nie było tam informacji o katalizatorze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, shapyr napisał(a):

Dzisiaj sprawdziłem na historia pojazdu.gov.pl i normy spalin wpisane poprawnie. W mobatelu na razie bez zmian.

Potwierdzam. Na stronie pokazuje normę. Przy czym na mobywatel bnam katalizator N a normę na portalu Euro5

Edytowane przez tower
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...
6 godzin temu, rzel napisał(a):

U mnie norma wpisana błędnie. Byłem w WK, ale oni nie wiedzą jak odkręcić sprawę, bo w ich bazie wszystko jest wg nich ok.

A czemu twierdzisz że masz zła wpisana? WK ustala normę na podstawie homologacji producenta, ewentualnie zaświadczenia od diagnosty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, rzel napisał(a):

U mnie norma wpisana błędnie. Byłem w WK, ale oni nie wiedzą jak odkręcić sprawę, bo w ich bazie wszystko jest wg nich ok.


Na YT gdzieś o tym gadali. 
może w Google będzie podpowiedź. 
ponoć jest tylko 30 dni na poprawę i koszt 600 zł czy jakoś tak. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, dobromir napisał(a):

A czemu twierdzisz że masz zła wpisana? WK ustala normę na podstawie homologacji producenta, ewentualnie zaświadczenia od diagnosty.

 

W papierach, w homologacji norma Euro4, a w cepiku widnieje Euro5 wpisana przez podobno jakiś algorytm. Niby dla spraw podatkowych to lepiej dla mnie, ale na jakimś przeglądzie zadymienia może być odwrotnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, KotLarry napisał(a):


Na YT gdzieś o tym gadali. 
może w Google będzie podpowiedź. 
ponoć jest tylko 30 dni na poprawę i koszt 600 zł czy jakoś tak. 

 

Koszt jest wtedy gdy trzeba wyrobić dokument potwierdzający homologację z normą Euro. Ja taki dokument otrzymałem razem z autem kupionym w DE.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, rzel napisał(a):

 

Koszt jest wtedy gdy trzeba wyrobić dokument potwierdzający homologację z normą Euro. Ja taki dokument otrzymałem razem z autem kupionym w DE.

 

To teraz pytanie gdzie się z tym zgłoić...

Pani w okienku w WK bym do końca nie wierzył, bo zwyczajnie mogła nie wiedzieć i co gorsze nie miećchęci załatwienia problemu.

Pamiętaj jednak, że tylko 30 dni Cię dzieli od niezałatwienia sprawy

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, KotLarry napisał(a):

 

To teraz pytanie gdzie się z tym zgłoić...

Pani w okienku w WK bym do końca nie wierzył, bo zwyczajnie mogła nie wiedzieć i co gorsze nie miećchęci załatwienia problemu.

Pamiętaj jednak, że tylko 30 dni Cię dzieli od niezałatwienia sprawy

 

Mając homologację można się zgłosić do wk i zażądać wpisania normy takiej jak w homologacji. Jeśli nie chcą przyjąć to zażądać wniosku o zmiany w dr a jako dokumenty wpisać dr i homologację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, dobromir napisał(a):

Mając homologację można się zgłosić do wk i zażądać wpisania normy takiej jak w homologacji. Jeśli nie chcą przyjąć to zażądać wniosku o zmiany w dr a jako dokumenty wpisać dr i homologację.

 

Tylko to o cepik chodzi i ewentualne opłaty / kary za wjazdy do stref czystego transportu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, dobromir napisał(a):

ewentualnie zaświadczenia od diagnosty.

diagnosta nie ma podstaw prawnych do ustalenia normy emisji spalin, to może ustalić tylko producent pojazdu lub jego upoważniony przedstawiciel- serwis. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, KotLarry napisał(a):

 

Pamiętaj jednak, że tylko 30 dni Cię dzieli od niezałatwienia sprawy

 

 

Te 30 dni to dotyczy czasu przez jaki system przypisywał automatycznie normy spalin w CEP i zakończył się podobno 22 września. Nigdzie w mediach nie spotkałem się z podanym terminem, aby to sprostować.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.08.2023 o 13:12, aviator napisał(a):

Efekty już było dobitnie widać w zimie w trakcie pandemii. Ruch samochodowy praktycznie zamarł, a normy zanieczyszczenia jak co roku jak były przekroczone, tak były...

 

Co ciekawe Niemcy powoli ze stref rezygnują (strefy są do dużo mniej uciążliwe od tego co nasi proponują - diesel Euro4 i nic wyżej być nie musi). Najwyraźniej przyczyny zanieszczenia leżą w innym miejscu ;]

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, piter19731 napisał(a):

diagnosta nie ma podstaw prawnych do ustalenia normy emisji spalin, to może ustalić tylko producent pojazdu lub jego upoważniony przedstawiciel- serwis. 

Chyba że chodzi o samochód sprowadzony do Polski, gdzie diagnosta wtedy ustala parametry pojazdu i czy posiada katalizator oraz wpisuje normę spalin na zaświadczeniu na podstawie którego wk wpisują dane do cepiku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.09.2023 o 15:07, KotLarry napisał(a):

Moje auto z 2008 jest w takim stanie technicznym, że nie w głowie mi jego sprzedaż. A jakby nie patrzeć w tej chwili ma już 15 lat.  

 

Na AK takim starych samochodem? Wstyd :hehe:

 

W dniu 10.09.2023 o 15:07, KotLarry napisał(a):

W życiu bym mu tyle nie dał. Ale na wycieczkę do Krakowa już nie pojadę za chwilę.  

 

Kraków to stan umysłu - P&R na których można by porzucić taki poza "normą" lub bez naklejki są w strefie, do której nie można takimi wjechać. 

 

W dniu 10.09.2023 o 15:07, KotLarry napisał(a):

Mam zacząć myśleć o sprzedaży, bo nie daj Boże coś jeszcze nam umyślą?

Czy czekać i potem oddać na złom?

 

Wyprowadzić się do Niemiec, tam nie będzie takich problemów :) 

Świat się kręci, trzeba poczekać na finalne rozwiązania. 

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, dobromir napisał(a):

Chyba że chodzi o samochód sprowadzony do Polski, gdzie diagnosta wtedy ustala parametry pojazdu i czy posiada katalizator oraz wpisuje normę spalin na zaświadczeniu na podstawie którego wk wpisują dane do cepiku

 

Mam zdjęcie z tego pierwszego przeglądu w PL i nie ma tam wzmianki ani o katalizatorze ani o emisji spalin; w dowodzie rejestracyjnym też nie ma tych informacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, rzel napisał(a):

W papierach, w homologacji norma Euro4, a w cepiku widnieje Euro5 wpisana przez podobno jakiś algorytm. Niby dla spraw podatkowych to lepiej dla mnie, ale na jakimś przeglądzie zadymienia może być odwrotnie.

 

Możesz być spokojny - po pierwsze to SKP nie mają sprzętu i możliwości weryfikacji technicznej spełnienia normy Euro, a dodatkowo jest trochę samochodów, które miały w homologacji Euro4, choć spełniały Euro5, którego jeszcze nie było oficjalnie dla tej wersji/modelu. Jak chcesz być pewien to musisz udać się do ASO i wystapić i COC (Certificate Of Conformity - certyfikat zgodności europejskiej) - obency koszt to ~500zł :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, rzel napisał(a):

 

Mam zdjęcie z tego pierwszego przeglądu w PL i nie ma tam wzmianki ani o katalizatorze ani o emisji spalin; w dowodzie rejestracyjnym też nie ma tych informacji.

To fakt nie wszyscy mają to określone na pierwszym badaniu technicznym bo zależy to od stacji ( choć nie wiem dlaczego tak jest).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, futrzak napisał(a):

Kraków to stan umysłu - P&R na których można by porzucić taki poza "normą" lub bez naklejki są w strefie, do której nie można takimi wjechać.

 

No to ktoś nieźle to wymyślił ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.11.2023 o 14:28, dobromir napisał(a):

czy posiada katalizator

tak

W dniu 1.11.2023 o 14:28, dobromir napisał(a):

oraz wpisuje normę spalin na zaświadczeniu

diagnosta nie ma uprawnień do ustalania normy emisji spalin a tym bardziej wpisac to do dokumentów. wyjątek - jeśli w DR jest juz wpis o normie emisji spalin może go jedynie PRZEPISAĆ. diagnosta nie ustala, nie ma do tego uprawnień i narzędzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poz 1849 zał 9

 

W przypadku gdy właściciel pojazdu występuje z wnioskiem o wpisanie w dowodzie rejestracyjnym pojazdu adnotacji potwierdzającej spełnienie przez pojazd normy dotyczącej poziomu emisji spalin Euro, organ rejestrujący wpisuje w dowodzie rejestracyjnym adnotację, o której mowa w § 11 ust. 2 pkt 30 lit. z załącznika nr 1 do rozporządzenia, ustalając poziom emisji spalin Euro na podstawie:
1)  jednego z dokumentów:
a)  świadectwa zgodności WE albo
b)  świadectwa zgodności, albo
c)  dopuszczenia jednostkowego pojazdu, albo
d)  decyzji o uznaniu dopuszczenia jednostkowego pojazdu, albo
e)  świadectwa dopuszczenia indywidualnego WE pojazdu
- w przypadku nowego samochodu osobowego, samochodu ciężarowego, samochodu specjalnego, ciągnika samochodowego lub autobusu;
2)  jednego z dokumentów, o których mowa w pkt 1, albo wyciągu ze świadectwa homologacji typu pojazdu, albo odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji typu pojazdu wydanej na podstawie art. 70 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (w brzmieniu obowiązującym przed dniem 22 czerwca 2013 r., Dz. U. z 2012 r. poz. 1137), albo oświadczenia producenta pojazdu lub jego upoważnionego przedstawiciela, o którym mowa w art. 70n ust. 2 ustawy, że pojazd spełnia właściwe normy dotyczące poziomu emisji spalin Euro, albo dowodu rejestracyjnego pojazdu, albo roku produkcji pojazdu, przyjmując następujące zasady:
a)  w przypadku zarejestrowanego samochodu osobowego, ciężarowego lub specjalnego o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t:
–  Euro 1 - od 1992 do 1995 r. dla samochodów osobowych i od 1994 do 1996 r. dla samochodów ciężarowo-osobowych, ciężarowych i specjalnych o masie całkowitej do 3,5 t,
–  Euro 2 - od 1996 do 1999 r. dla samochodów osobowych i od 1997 do 1999 r. dla samochodów ciężarowo-osobowych, ciężarowych i specjalnych o masie całkowitej do 3,5 t,
–  Euro 3 - od 2000 do 2004 r. dla samochodów osobowych, samochodów ciężarowych i specjalnych o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t,
–  Euro 4 - od 2005 do 2009 r. dla samochodów osobowych i samochodów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t,
–  Euro 5 - od 2010 r. dla samochodów osobowych i samochodów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t,
b)  w przypadku zarejestrowanego autobusu, samochodu ciężarowego, specjalnego lub ciągnika samochodowego o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 t:
–  Euro I - od 1992 do 1994 r. dla autobusów i samochodów ciężarowych, specjalnych oraz ciągników samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 t,
–  Euro II - od 1995 do 1999 r. dla autobusów i samochodów ciężarowych, specjalnych oraz ciągników samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 t,
–  Euro III - od 2000 do 2004 r. dla autobusów i samochodów ciężarowych, specjalnych oraz ciągników samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 t,
–  Euro IV - od 2005 do 2007 r. dla autobusów i samochodów ciężarowych, specjalnych oraz ciągników samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 t,
–  Euro V - od 2008 r. dla autobusów i samochodów ciężarowych, specjalnych oraz ciągników samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 t.2.

W przypadku gdy właściciel zarejestrowanego pojazdu występuje z wnioskiem o dokonanie w dowodzie rejestracyjnym wpisu potwierdzającego spełnienie przez ten pojazd innej normy dotyczącej poziomu emisji spalin Euro, niż to wynika z ustalenia na podstawie roku produkcji pojazdu, organ rejestrujący umieszcza adnotację o normie dotyczącej poziomu emisji spalin Euro na podstawie oświadczenia producenta pojazdu lub jego upoważnionego przedstawiciela, o którym mowa w art. 70n ust. 2 ustawy, że pojazd spełnia określoną normę dotyczącą poziomu emisji spalin Euro, albo na podstawie jednego z dokumentów, o którym mowa w § 1 pkt 1.

Organ rejestrujący, uwzględniając rosnące wymagania dotyczące ochrony środowiska i wprowadzanie nowych norm dotyczących poziomów emisji spalin Euro dla pojazdów, umieszcza w dowodzie rejestracyjnym adnotację o poziomie emisji spalin Euro innym niż określone w § 1 pkt 2, na podstawie jednego z dokumentów, o których mowa w § 1 pkt 1.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

U nie skończyło się to tak, że w WK wpisali mi w dowód właściwą normę po napisaniu wniosku (choć wcześniej twierdzili, ze tego nie robią). Na drugi dzień w cepiku już widniał właściwy wpis z normą. Nie oddali mi tylko tej homologacji (świadectwa zgodności WE), którą przedłożyłem, aby dokonać korekty. Twierdzą, że to musi zostać w dokumentacji u nich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.