Skocz do zawartości

Skrzynie automatyczne Fiat.


fred77

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ktoś miał do czynienia z Fiatami z automatyczną skrzynią biegów?

Tak sobie przeglądam ogłoszenia i m. in. oglądam różne modele z taką skrzynią.

Są z nimi jakieś problemy? Jest to to trwałe? 

Chodzi o pojazdy starsze z połowy lat dwutysięcznych z silnikami benzynowymi z przebiegami około 150000km.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W latach, o których piszesz montowano awaryjne skrzynie zautomatyzowane Selespeed (np. w Stilo i Bravo). Unikać jak ognia.

Od 2010 roku grupa Alfa/Fiat/Lancia przeszła na dwusprzęgłówki TCT sprzęgnięte z 6 biegową skrzynią C635. Opinie mieszane. Skrzynia jest średnio komfortowa i droga w serwisie. We Fiacie 500X montowano dwa rodzaje skrzyń automatycznych. Wspomnianą dwusprzęgłówkę TCT i 9 przełożeniowy wynalazek ZF 9HP, który przez niedopracowany soft potrafi rozłaczyć napęd podczas przyspieszania (!!!).

  • Lubię to 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)
Godzinę temu, bochumil napisał(a):

W latach, o których piszesz montowano awaryjne skrzynie zautomatyzowane Selespeed (np. w Stilo i Bravo). Unikać jak ognia.

Od 2010 roku grupa Alfa/Fiat/Lancia przeszła na dwusprzęgłówki TCT sprzęgnięte z 6 biegową skrzynią C635. Opinie mieszane. Skrzynia jest średnio komfortowa i droga w serwisie. We Fiacie 500X montowano dwa rodzaje skrzyń automatycznych. Wspomnianą dwusprzęgłówkę TCT i 9 przełożeniowy wynalazek ZF 9HP, który przez niedopracowany soft potrafi rozłaczyć napęd podczas przyspieszania (!!!).

Dokładniej to wpadły mi dwa samochody. Fiat Idea i Lancia Musa. Oba są dobrze wyposażone, mają benzynowe silniki 1,4 16V ale mają automatyczne skrzynie. Nie wiem czy to te, których unikać jak ognia, ale chyba tak. Właśnie przeglądam opinie i większość jest takich właśnie, żeby unikać.

Dlatego pytam, bo gdyby nie te skrzynie to dzisiaj bym sobie zrobił wycieczkę w okolice Poznania i Płocka.

 

https://www.otomoto.pl/osobowe/oferta/lancia-musa-1-4-16v-95km-panorama-nawi-climatronic-ID6GdIo3.html

 

https://www.otomoto.pl/osobowe/oferta/fiat-idea-panorama-klimatronik-super-stan-prosto-z-niemiec-ID6Gdgfi.html

Edytowane przez fred77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, fred77 napisał(a):

Dokładniej to wpadły mi dwa samochody. Fiat Idea i Lancia Musa. Oba są dobrze wyposażone, mają benzynowe silniki 1,4 16V ale mają automatyczne skrzynie. Nie wiem czy to te, których unikać jak ognia, ale chyba tak. Właśnie przeglądam opinie i większość jest takich właśnie, żeby unikać.

Dlatego pytam, bo gdyby nie te skrzynie to dzisiaj bym sobie zrobił wycieczkę w okolice Poznania i Płocka.

 

https://www.otomoto.pl/osobowe/oferta/lancia-musa-1-4-16v-95km-panorama-nawi-climatronic-ID6GdIo3.html

 

https://www.otomoto.pl/osobowe/oferta/fiat-idea-panorama-klimatronik-super-stan-prosto-z-niemiec-ID6Gdgfi.html

 

W obu przypadkach podano fikcyjne nr VIN. Tym bardziej temat do odpuszczenia.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, fred77 napisał(a):

Fiat Idea i Lancia Musa

Tam występował tylko Dualogic, czyli zautomatyzowany manual. Dość skomplikowane urządzenie hydrauliczno-mechaniczne.

Działa specyficznie, awaryjne jest umiarkowanie, ale naprawia to max. kilka warsztatów w kraju. Podobno pod Poznaniem ktoś się specjalizuje. Można wyciągnąć samego robota z auta i wysłać do naprawy.

Plus jest taki, że w porównaniu do pełnego automatu, to koszt remontu jest niski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Tre-Bor napisał(a):

Musa ładniejsza. Podobno z okolic Płocka, Gniezna i Radomia unikać handlarzy.

 

Mocno gniją te Fiaty?

Czy gniją? Hmmm... To zależy chyba od tego jak i gdzie był eksploatowany dany egzemplarz. W moim Fiacie skorodowały progi ale tylko poszycie i tylko w przedniej części, za przednimi kołami. Poza tym nic nie gniło. Owszem były pod spodem zalążki rdzy na podłodze, ale tylko w okolicy tylnego zawieszenia, przy niektórych zgrzewach i śladowe miejsca, nic wielkiego. Tym bardziej jak na 17 lat, które miał.

Gdy wymieniałem poszycie progów to wnętrza progów były zdrowe, jak z fabryki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, ghost2255 napisał(a):

Tam występował tylko Dualogic, czyli zautomatyzowany manual. Dość skomplikowane urządzenie hydrauliczno-mechaniczne.

Działa specyficznie, awaryjne jest umiarkowanie, ale naprawia to max. kilka warsztatów w kraju. Podobno pod Poznaniem ktoś się specjalizuje. Można wyciągnąć samego robota z auta i wysłać do naprawy.

Plus jest taki, że w porównaniu do pełnego automatu, to koszt remontu jest niski.

Zastanawiałem się czy to automatyczne sterowanie da się wywalić i zamontować manualne. Albo całą skrzynię wymienić na manualną. Ale pewnie wymagałoby to przeprogramowania sterownika silnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, fred77 napisał(a):

Zastanawiałem się czy to automatyczne sterowanie da się wywalić i zamontować manualne. Albo całą skrzynię wymienić na manualną. Ale pewnie wymagałoby to przeprogramowania sterownika silnika.

Nie wiem jak we Fiacie ale kolega ma sprowadzonego C-maxa właśnie z padniętą automatyczną skrzynią.

Ten co sprowadził wymienił mu skrzynię na manualną.

Jeździ już 3 rok i sobie chwali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, TADA napisał(a):

Nie wiem jak we Fiacie ale kolega ma sprowadzonego C-maxa właśnie z padniętą automatyczną skrzynią.

Ten co sprowadził wymienił mu skrzynię na manualną.

Jeździ już 3 rok i sobie chwali.

No tak. Tylko kupować siedemnastoletni samochód za 15000zł i potem kupować skrzynię z całą galanterią, wymieniać, potem jeszcze, być może, przeprogramować sterownik. Sporo zachodu.

Fakt, pobawiłbym się mechanicznie sam, ale jeszcze ta niepewność, czy nie będzie żadnych błędów itp. No i przy okazji powymieniałbym i sprawdził więcej rzeczy.

Fura fajna i fajnie wyposażona. Po prostu podoba mi się. Ale z drugiej strony, gdybym miał się z tym bawić to niewiele drożej da się kupić Golfa Plus.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, bochumil napisał(a):

 

W obu przypadkach podano fikcyjne nr VIN. Tym bardziej temat do odpuszczenia.

Pewnie wpisują te numery na odczepnego, bo nie chce im się wklepywać dla każdego samochodu konkretnego numeru.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, fred77 napisał(a):

 

Fura fajna i fajnie wyposażona. Po prostu podoba mi się. Ale z drugiej strony, gdybym miał się z tym bawić to niewiele drożej da się kupić Golfa Plus

Jeśli się nie pali-to poczekaj na takie w manualu, bo chyba też były:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, volf6 napisał(a):

Jeśli się nie pali-to poczekaj na takie w manualu, bo chyba też były:)

Coś mało jest sensownych egzemplarzy.

@fred77 skrobnij do naszego naczelnego śmieciarza @electrofinger może ci w At zarezerwuje.

Całkiem sensowny egzemplarz za nie duże pieniądze. I jest szansa, że licznik nie cofnięty przez naszych Mirków.

https://www.willhaben.at/iad/gebrauchtwagen/d/auto/lancia-musa-1-4-benzin-1381685852/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, volf6 napisał(a):

Jeśli się nie pali-to poczekaj na takie w manualu, bo chyba też były:)

Były, bo żonie kupiłem kiedyś takiego. Nie miał tylko szklanego dachu. Poza tym miał całą resztę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, Tre-Bor napisał(a):

Coś mało jest sensownych egzemplarzy.

@fred77 skrobnij do naszego naczelnego śmieciarza @electrofinger może ci w At zarezerwuje.

Całkiem sensowny egzemplarz za nie duże pieniądze. I jest szansa, że licznik nie cofnięty przez naszych Mirków.

https://www.willhaben.at/iad/gebrauchtwagen/d/auto/lancia-musa-1-4-benzin-1381685852/

Ten jest idealny ale trzeba to to jakoś przywieźć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, fred77 napisał(a):

Ten jest idealny ale trzeba to to jakoś przywieźć.

No fakt, od siebie do Wiednia masz nie daleko. Wypożyczasz lawetę i w dobę się wyrobisz. W At nie ma tablic wywozowych. Niebieskie tablice mają tylko tamtejsi handlarze.

Ja tak kiedyś Chevroleta Lacetti sobie przywiozłem z De 1200 km od domu. Brałem autolawetę na 2 doby.

 

https://www.olx.pl/d/oferta/wypozycznie-autolawety-ducato-3-0-CID3018-IDX1GCp.html winieta na Cz i At i w drogę.

Edytowane przez Tre-Bor
  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Tre-Bor napisał(a):

Coś mało jest sensownych egzemplarzy.

@fred77 skrobnij do naszego naczelnego śmieciarza @electrofinger może ci w At zarezerwuje.

Całkiem sensowny egzemplarz za nie duże pieniądze. I jest szansa, że licznik nie cofnięty przez naszych Mirków.

https://www.willhaben.at/iad/gebrauchtwagen/d/auto/lancia-musa-1-4-benzin-1381685852/

 

Tam jest 1.4 105 KM z MultiAir, a to już nie jest taki bezproblemowy silnik jak wersja 90/95 KM.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, bochumil napisał(a):

 

Bo są awaryjne, niedopracowane. Części zamiennych nowych brak. Niewielu mechaników się podejmuje ich naprawy.

 

https://www.autocentrum.pl/publikacje/eksploatacja-auta/selespeed-co-to-takiego/

Tak, to można napisać o całym Fiacie.

Skrzynia jak skrzynia. Wiesz jaki jest jej największy problem ? Taki, że każdy jej się boi i powtarza bzdury. Największy to, że nie wymienia się w niej płynu hydraulicznego. Jak to powiedział mi warsztat specjalizujący się w naprawie takich skrzyń dzięki temu mają pracę.

W moim przypadku po spuszczeniu po wielu latach był to żur, jak to ma działać ? Główną wadą tej skrzyni jest jej powolna praca, co dla niektórych może przeszkadzać.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Tre-Bor napisał(a):

Coś mało jest sensownych egzemplarzy.

@fred77 skrobnij do naszego naczelnego śmieciarza @electrofinger może ci w At zarezerwuje.

Całkiem sensowny egzemplarz za nie duże pieniądze. I jest szansa, że licznik nie cofnięty przez naszych Mirków.

https://www.willhaben.at/iad/gebrauchtwagen/d/auto/lancia-musa-1-4-benzin-1381685852/

O, fajne autko. Kupię se. Dzięki za cynk :palacz:

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.02.2024 o 09:06, sherif napisał(a):

Tak, to można napisać o całym Fiacie.

Skrzynia jak skrzynia. Wiesz jaki jest jej największy problem ? Taki, że każdy jej się boi i powtarza bzdury. Największy to, że nie wymienia się w niej płynu hydraulicznego. Jak to powiedział mi warsztat specjalizujący się w naprawie takich skrzyń dzięki temu mają pracę.

W moim przypadku po spuszczeniu po wielu latach był to żur, jak to ma działać ? Główną wadą tej skrzyni jest jej powolna praca, co dla niektórych może przeszkadzać.

Miałem Stilo z selespeedem i potwierdzam. Przez trzy lata normalna eksploatacja. Wymiana gruchy czyli akumulatora ciśnienia, regeneracja silnika pompy układu czyli wymiana szczotek by @DARKOOO i wymiana sprzęgła z adaptacją FESem z kablem za 50pln z allegro. Faktycznie mechanika musiałem za rękę prowadzić, ale z forumową wiedzą wszystko poszło gładko.

 

Sama charakterystyka skrzyni i sposób przełączania biegów, zwłaszcza sposób przełączania biegów był specyficzny dla skrzyń zautomatyzowanych. Najlepiej zmieniał biegi kiedy pedał gazu był wciśnięty gdzieś pomiędzy 30 a 70%. Przy deptaniu do końca nieprzyjemnie bujał przy wbijaniu wyższego biegu. Ruszanie też było specyficzne, bo pełzać się nie dało na "półsprzęgle" - wtedy też bujało szybciej<->wolniej. Jak się mocniej wcisnęło gaz, to ruszał płynnie. Ogólnie skrzynia specyficzna w obejściu i wymagająca przyzwyczajenia oraz świadomego podejścia serwisowego. 

 

Natomiast najlepsza była w tej skrzyni wymuszona redukcja łopatką z międzygazem. Na luźnym wydechu było WOW. Żaden pryszcz w gulfie czy e36 tak nie umiał. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, zejk napisał(a):

Miałem Stilo z selespeedem i potwierdzam. Przez trzy lata normalna eksploatacja. Wymiana gruchy czyli akumulatora ciśnienia, regeneracja silnika pompy układu czyli wymiana szczotek by @DARKOOO i wymiana sprzęgła z adaptacją FESem z kablem za 50pln z allegro. Faktycznie mechanika musiałem za rękę prowadzić, ale z forumową wiedzą wszystko poszło gładko.

 

Sama charakterystyka skrzyni i sposób przełączania biegów, zwłaszcza sposób przełączania biegów był specyficzny dla skrzyń zautomatyzowanych. Najlepiej zmieniał biegi kiedy pedał gazu był wciśnięty gdzieś pomiędzy 30 a 70%. Przy deptaniu do końca nieprzyjemnie bujał przy wbijaniu wyższego biegu. Ruszanie też było specyficzne, bo pełzać się nie dało na "półsprzęgle" - wtedy też bujało szybciej<->wolniej. Jak się mocniej wcisnęło gaz, to ruszał płynnie. Ogólnie skrzynia specyficzna w obejściu i wymagająca przyzwyczajenia oraz świadomego podejścia serwisowego. 

 

Natomiast najlepsza była w tej skrzyni wymuszona redukcja łopatką z międzygazem. Na luźnym wydechu było WOW. Żaden pryszcz w gulfie czy e36 tak nie umiał. 

U mnie podobnie. Książkowo przy 160kkm pompa, czyli szczotki. Przy 190kkm akumulator ciśnienia - zmieniłem sam. Wcześniej wymieniłem olej i płyn. 

Przy padzie pompki - telefon do ASO z objawami i straszenie kosztami 3-6kzł (7 lat temu). Carserwis - jeden z największych wtedy serwisów w pl, pytam czy wymienią mi płyn i wgrają mi soft. Odpowiedzieli, że płynu się nie wymienia i najlepiej w ogóle tej skrzyni nie dotykać jak działa :facepalm:. Potem właśnie rodzą się takie legendy.

Autem jeździła żona przez 6lat i była zadowolona, skrzynia jej w niczym nie przeszkadzała.

Za to z resztą jak to Fiat, zawsze coś tam było do zrobienia.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.02.2024 o 09:57, bochumil napisał(a):

W latach, o których piszesz montowano awaryjne skrzynie zautomatyzowane Selespeed (np. w Stilo i Bravo). Unikać jak ognia.

Od 2010 roku grupa Alfa/Fiat/Lancia przeszła na dwusprzęgłówki TCT sprzęgnięte z 6 biegową skrzynią C635. Opinie mieszane. Skrzynia jest średnio komfortowa i droga w serwisie. We Fiacie 500X montowano dwa rodzaje skrzyń automatycznych. Wspomnianą dwusprzęgłówkę TCT i 9 przełożeniowy wynalazek ZF 9HP, który przez niedopracowany soft potrafi rozłaczyć napęd podczas przyspieszania (!!!).

 

no to widze ze we fiacie pasmo sukcesow ze skrzyniami automatycznymi.

ale co mozna sie spodziewac po marce ktora nawet recznej skrzyni w bravo nie umie zrobic, albo alternatora co nie @krowka ?

  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, PawelWaw napisał(a):

 

no to widze ze we fiacie pasmo sukcesow ze skrzyniami automatycznymi.

ale co mozna sie spodziewac po marce ktora nawet recznej skrzyni w bravo nie umie zrobic, albo alternatora co nie @krowka ?

 

M32? Przecież to wynalazek Opla. W rodzinie mam kilka Fiatów, w żadnym alternatora nie zmieniałem. Trupa P2 FL 2003r mam od 10lat od przebiegu 78tkm, obecnie 270tkm i alternator nie ruszany. Zajeżdżam dziada na budowie z przyczepą. W Tipo mam 170tkm i też alternator org. Nie wychwalam Fiata tylko dlatego że nimi jeżdżę, idealny nie jest. Ale jest prosty jak budowa cepa.

  • Lubię to 1
  • Haha 1
  • zszokowany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, PawelWaw napisał(a):

 

no to widze ze we fiacie pasmo sukcesow ze skrzyniami automatycznymi.

ale co mozna sie spodziewac po marce ktora nawet recznej skrzyni w bravo nie umie zrobic, albo alternatora co nie @krowka ?

 

Skrzynie M32 w Bravo robił im GETRAG, a alternatory dla grupy Fiat trzepali z reguły w Denso. W żadnym z 4 włoskich aut nie miałem problemów zarówno ze skrzynią jak i alternatorem. Co do automatów zgoda. Nie umieją. Niemiecko amerykański ZF 9HP też szału nie robi...

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.02.2024 o 14:45, fred77 napisał(a):

Pewnie wpisują te numery na odczepnego, bo nie chce im się wklepywać dla każdego samochodu konkretnego numeru.

 

Z pewnością. Jak nie ma poprawnego VIN to adieu, no chyba, że sprzedawca go poda jak się poprosi, a nie zacznie czarować, że to piękny samochód i trzeba obejrzeć...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, zejk napisał(a):

 Przez trzy lata normalna eksploatacja. Wymiana gruchy czyli akumulatora ciśnienia, regeneracja silnika pompy układu czyli wymiana szczotek by @DARKOOO i wymiana sprzęgła z adaptacją FESem z kablem za 50pln z allegro.

Faktycznie, brzmi jak eksploatacja, ale taka w fiatowskim stylu :)

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.