Skocz do zawartości

Spalanie-wskazania komputerka pokładowego a rzeczywistość...


volf6

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 10.05.2024 o 10:25, volf6 napisał(a):

Sprawdzanie czy są duże przekłamania, bo u mnie to jakaś masakra:chory:

Oczywiście chodzi o średnie spalanie-komputer wskazuje 4,7 a przy dystrybutorze wychodzi prawie 68]

Trasy takie wokół komina-średnia prędkość na komputerku w granicach 45km/h.

 

Rozumiem gdyby to było 10% ale aż tyle?

Sprawdzone na przebiegu kilku tysięcy km, po prosu zapisuje zawsze przebieg i litry przy tankowaniu. Silnik 1.9jtd 8V 100KM. Auto stare i używane a w moich rękach od kilku miesięcy.

Ciekawe czy tak było od początku czy coś się zepsuło/zużyło/rozregulowało/moze jakiś tuning:hmm: choć jeździ jak trzeba...

Gdy żona miała Fiata Idea to tam wychodziło idealnie. Komputer precyzyjnie pokazywał wszelkie wartości.

Teraz żona ma Nissana Note E12 i tam są te pomiary bardzo okrojone, tym samym niewiarygodne i beznadziejne.

W mojej starej Skodzie Octavia 1 nigdy jeszcze nie sprawdzałem wiarygodności pomiarów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Notuję wszystkie tankowania w aplikacji fuelio w której również można sobie dopisywac komentarze do każdego tankowania. I tak korzystając z tej opcji zaczęłem robić notatki ze wskazaniem zużycia paliwa przez komputer samochodu AVG A. Za każdym razem po zatankowaniu kasuję tę wartość zatem aż do następnego tankowania zlicza średnią z przejechanego dystansu.

 

Badanie obejmuje różne stacje benzynowe.

 

I tak oto powstało zestawienie.

 

Na podstawie 11- stu tankowań i łącznego dystansu 5798km stwierdzam że wskazania komp samochodu są wręcz szokująco precyzyjne.

 

Również licząc średnią ze średnich jesteśmy bardzo blisko siebie.

 

Outback BT 2022. 2,5i

 

image.png.1a749933ecd09a8a58b059363b7dc73d.png.d38e5eb1749c8dd97f4fccdf53cdecee.png

 

Edytowane przez dirkdiggler
  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, dirkdiggler napisał(a):

Notuję wszystkie tankowania w aplikacji fuelio w której również można sobie dopisywac komentarze do każdego tankowania. I tak korzystając z tej opcji zaczęłem robić notatki ze wskazaniem zużycia paliwa przez komputer samochodu AVG A. Za każdym razem po zatankowaniu kasuję tę wartość zatem aż do następnego tankowania zlicza średnią z przejechanego dystansu.

 

Badanie obejmuje różne stacje benzynowe.

 

I tak oto powstało zestawienie.

 

Na podstawie 11- stu tankowań i łącznego dystansu 5798km stwierdzam że wskazania komp samochodu są wręcz szokująco precyzyjne.

 

Również licząc średnią ze średnich jesteśmy bardzo blisko siebie.

 

Outback BT 2022. 2,5i

 

image.png.1a749933ecd09a8a58b059363b7dc73d.png.d38e5eb1749c8dd97f4fccdf53cdecee.png

 

 

Bardzo malo spala Ci ten Outback :ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, Maciej__ napisał(a):

 

Bardzo malo spala Ci ten Outback :ok:

Bo jeżdżę jak melepeta głównie po krajówkach i trochę po S-kach. Miasta praktycznie zero, autostrady sporadycznie. 

Średnia ze 120tys km wychodzi 8.04l/100km.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.05.2024 o 10:25, volf6 napisał(a):

Rozumiem gdyby to było 10% ale aż tyle?

Sprawdzone na przebiegu kilku tysięcy km, po prosu zapisuje zawsze przebieg i litry przy tankowaniu. Silnik 1.9jtd 8V 100KM. Auto stare i używane a w moich rękach od kilku miesięcy.

Ciekawe czy tak było od początku czy coś się zepsuło/zużyło/rozregulowało/moze jakiś tuning:hmm: choć jeździ jak trzeba...

 

Jak miałem kiedyś Punto (czyli też Fiat, może mierzą podobnie), to różnica w spalaniu pokazywanym z kompa a rzeczywistym, się bardzo powiększała przy butowaniu.

Przy spokojnej jeździe, to były ułamki l/100km, ułamki bliższe 0 niż 0.5 ;)

Ale przy butowaniu to i 2l różnicy.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.05.2024 o 10:25, volf6 napisał(a):

Sprawdzanie czy są duże przekłamania, bo u mnie to jakaś masakra:chory:

Oczywiście chodzi o średnie spalanie-komputer wskazuje 4,7 a przy dystrybutorze wychodzi prawie 68]

Trasy takie wokół komina-średnia prędkość na komputerku w granicach 45km/h.

 

Rozumiem gdyby to było 10% ale aż tyle?

Sprawdzone na przebiegu kilku tysięcy km, po prosu zapisuje zawsze przebieg i litry przy tankowaniu. Silnik 1.9jtd 8V 100KM. Auto stare i używane a w moich rękach od kilku miesięcy.

Ciekawe czy tak było od początku czy coś się zepsuło/zużyło/rozregulowało/moze jakiś tuning:hmm: choć jeździ jak trzeba...

 

W Grande Punto też mi sporo komputer zaniżał. I to niezależnie od stylu czy miejsca jazdy.

A w Kii komputer podaje więcej. Niedużo, ale na blisko 100 wpisów w arkuszu, trzy mam takie że komp pokazał minimalnie mniej niż rzeczywistość i ze dwa, gdzie wyszło dokładnie to samo. Ale to są różnice typu 5,65 rzeczywistość, vs 5,8 komputer.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.05.2024 o 11:48, kravitz napisał(a):

 

Jak miałem kiedyś Punto (czyli też Fiat, może mierzą podobnie), to różnica w spalaniu pokazywanym z kompa a rzeczywistym, się bardzo powiększała przy butowaniu.

Przy spokojnej jeździe, to były ułamki l/100km, ułamki bliższe 0 niż 0.5 ;)

Ale przy butowaniu to i 2l różnicy.

W Punto2 to chyba pokazywał w kmpl ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
W dniu 10.05.2024 o 14:14, kenickie napisał(a):

Tak. Starsze Peugeoty tak mają - np. 307-ka przed liftem (z magistralą VAN, a nie pełnym CAN).

 

VAN jest pełną magistralą ze swoim protokołem, CAN podobnie. VAN to wymysł francuzów jak pamiętam, CAN to Bosch. To zwyczajnie różne magistrale. 

 

W dniu 10.05.2024 o 14:14, kenickie napisał(a):

Regularnie komp zawyżał - przy krótkich odcinkach w mieście różnica cyklicznie występująca to tak do 0,5L. A zdarzyło się i 1,5L rozbieżności. Z kolei już poliftowe 307, z reguły zaniżały spalanie względem rzeczywistego.

 

No i teraz pozwolę się w całości nie zgodzić z powyższą wypowiedzią - 307 zaniżały spalanie w zasadzie wszystkie, czy to przedliftowe czy tez po. Zresztą ogólnie pugi dość długo w tym brylowały w różnych modelach i skala odstęp była zależna od sposobu eksploatacji.  Co ciekawe, zasięg  liczyły zasadniczo poprawnie. Z zaniżaniem spalania i złym liczeniem zasięgu  spotkałem się w toyocie i subaru. Tak ogólnie to z czasem przestałem na to zwracać uwagę :hehe:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.05.2024 o 12:30, sherif napisał(a):

W Punto2 to chyba pokazywał w kmpl ;).

Chyba można było to sobie ustawić. Domyślnie tak było ustawione ale można było zmienić na l/km.

Zresztą w Bravo 2 podobnie.

I - o ile się nie mylę - w Stilo też tak było. 

Edytowane przez ochkarol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.05.2024 o 10:25, volf6 napisał(a):

Sprawdzanie czy są duże przekłamania, bo u mnie to jakaś masakra:chory:

Oczywiście chodzi o średnie spalanie-komputer wskazuje 4,7 a przy dystrybutorze wychodzi prawie 68]

Trasy takie wokół komina-średnia prędkość na komputerku w granicach 45km/h.

 

Rozumiem gdyby to było 10% ale aż tyle?

Sprawdzone na przebiegu kilku tysięcy km, po prosu zapisuje zawsze przebieg i litry przy tankowaniu. Silnik 1.9jtd 8V 100KM. Auto stare i używane a w moich rękach od kilku miesięcy.

Ciekawe czy tak było od początku czy coś się zepsuło/zużyło/rozregulowało/moze jakiś tuning:hmm: choć jeździ jak trzeba...

Fabia 1.2 wynik z kompa praktycznie taki sam jak z dystrybutora .

Hyundai I30 podobnie 

Suzuki Vitara 1:1 

 

Z kolei jeśli chciałem dolewać pod korek to w Skodzie mogłem dolać nawet 8l po odbiciu , w Hyundai ok 6-7l a w Suzuki  max 1-2l

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.06.2024 o 19:38, ochkarol napisał(a):

Chyba można było to sobie ustawić. Domyślnie tak było ustawione ale można było zmienić na l/km.

Zresztą w Bravo 2 podobnie.

I - o ile się nie mylę - w Stilo też tak było. 

Po FL tak, wcześniej nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.