Skocz do zawartości

Silnik Opel 1.4 Turbo opinie.


Pepcio

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie. 

Jako, że na kąciku Opla nie wiele się dzieje zapytam tu ;)

 

W styczniu odbieram nową Corsę E z silnikiem 1.4 T 100 KM. Z tego co doczytałem to ta seria silników jeździ między innymi w Insigni i ma tam bodaj 140 KM. Czy ktoś z was ma doświadczenia z tymi silnikami i mógłby napisać o mocnych i słabych stronach jednostki?

Jak z rozrządem bo ponoć siedzi tam łańcuch? Jak spalanie, osiągi itp? Jak podatność na modyfikacje  :)

 

Z góry dziękuję !

No i odebrałem Corsę.

Kilka moich spostrzeżeń:

Przestronna i dość dobrze wykonana, nic nie skrzypi, puka czy stuka. Zawieszenie sztywne podobne w odczuciach do Grande Punto, którym jeździłem (w sumie to ta sama płyta podłogowa zdaje się).

Największe rozczarowanie póki co to niestety silnik i spalanie. Porównując osiągi do silnika 1.2 TSi który miałem w Octavi to Corsa nie jedzie. 100 KM i 200 Nm ? 

Pierwszy pomiar spalania po spokojnej trasie i kawałku miasta 6,9 l jak dla mnie to dużo za dużo. Octavią w podobnych warunkach zszedł bym spokojnie w okolice 5-5,5 l mimo iż cięższa. System Start - Stop o coś do czego muszę się przyzwyczaić. Nigdzie nie potrafię znaleźć wyłącznika ASR .

Kolejny minus to zdecydowanie skrzynia biegów czyli słynne M32. Biegi wchodzą nie precyzyjnie, haczą czasem. Mam nadzieję, że z czasem spalanie się unormuje bo o ile z downsizingu w wykonaniu VW byłem bardzo zadowolony bo zarówno osiągi jak i spalanie 1.2 TSi były zadowalające, to w przypadku Opla jest się do czego przyczepić. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i odebrałem Corsę.

Kilka moich spostrzeżeń:

Przestronna i dość dobrze wykonana, nic nie skrzypi, puka czy stuka. Zawieszenie sztywne podobne w odczuciach do Grande Punto, którym jeździłem (w sumie to ta sama płyta podłogowa zdaje się).

Największe rozczarowanie póki co to niestety silnik i spalanie. Porównując osiągi do silnika 1.2 TSi który miałem w Octavi to Corsa nie jedzie. 100 KM i 200 Nm ? 

Pierwszy pomiar spalania po spokojnej trasie i kawałku miasta 6,9 l jak dla mnie to dużo za dużo. Octavią w podobnych warunkach zszedł bym spokojnie w okolice 5-5,5 l mimo iż cięższa. System Start - Stop o coś do czego muszę się przyzwyczaić. Nigdzie nie potrafię znaleźć wyłącznika ASR .

Kolejny minus to zdecydowanie skrzynia biegów czyli słynne M32. Biegi wchodzą nie precyzyjnie, haczą czasem. Mam nadzieję, że z czasem spalanie się unormuje bo o ile z downsizingu w wykonaniu VW byłem bardzo zadowolony bo zarówno osiągi jak i spalanie 1.2 TSi były zadowalające, to w przypadku Opla jest się do czego przyczepić. 

 

Mnie Astra J z silnikiem 1.4 120KM palila srednio ok 8.5 ltr ;)

Te silniki nie sa zbyt oszczedne, bo zwykle 1.4 z dolozona turbina, bez wtrysku bezposredniego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie Astra J z silnikiem 1.4 120KM palila srednio ok 8.5 ltr ;)

Te silniki nie sa zbyt oszczedne, bo zwykle 1.4 z dolozona turbina, bez wtrysku bezposredniego.

Mnie wolnossące 1,8 140 KM pali w bliźniaczym Cruze średnio 8,2 :ok:

ta Corsa jak będzie się mieścić w 7 to będzie bardzo dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jakim sensie ten silnik gorszy? Octavia to jednak wieksze auto :hmm: Moze skrzynia ma inne przelozenia.

1.2 Tsi jeździł jak diesel, moment rozwijany od samego dołu, płynnie, silnik mimo skromnej pojemności ciągnął na prawdę dobrze. W Corsie zupełnie inaczej oddawana moc. Odczucia z jazdy zdecydowanie na korzyść TSi. W Octavi jadąc spokojną trasę byłem w stanie zejść ze spalaniem poniżej 5 litrów (powtórzyłem taki wynik kilka razy) w Corsie póki co jadąc w podobnym stylu nie sposób zejść poniżej 6,5. Widać niestety przepaść technologiczną pomiędzy VW a Oplem. Nie wiem czy ten 1.4 T ma wtrysk bezpośredni paliwa, gdzieś czytałem, że tak lecz pewności nie mam. Kupiłem ten samochód do pracy więc nie mam zamiaru się rozwodzić nad nim specjalnie, podjadę niebawem na hamownię sprawdzić moc i moment wtedy przyjdzie czas na konkretniejsze wnioski. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie Astra J z silnikiem 1.4 120KM palila srednio ok 8.5 ltr ;)

Te silniki nie sa zbyt oszczedne, bo zwykle 1.4 z dolozona turbina, bez wtrysku bezposredniego.

Do tej pory w praktycznie każdym posiadanym samochodzie byłem w stanie bez nadzwyczajengo męczenia się osiągać wyniki spalania zbliżone do fabrycznych, Corsa będzie chyba precedensem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tej pory w praktycznie każdym posiadanym samochodzie byłem w stanie bez nadzwyczajengo męczenia się osiągać wyniki spalania zbliżone do fabrycznych, Corsa będzie chyba precedensem.

 

Wg mnie za wczesnie na takie wnioski, zrob kilk kkm i wtedy bedzie mozna cos wiecej powiedziec.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To moja nowa 1,5 tonowa Astra ma średnią po 7 tys 7,3 l / 100 km.

Myśle że po dotarciu spalanie spadnie Ci o ok 1 litr.

A propo M32, pojezdzij troche i przysłuchaj się w okolicy 3 biegu - 40km/h i 4 biegu od 80km/h czy słyszysz taki dziwny pisk.jaky szum powietrza albo coś podobnego. Ja mam coś takiego, dolałem 200 ml oleju do skrzynki ale nic sie nie zmieniło.

Jeszcze nie byłem z tym w ASO bo sie zastanawiam czy sam panikuję czy to faktycznie ma tak chodzić, a może to turbo pogwizduje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To moja nowa 1,5 tonowa Astra ma średnią po 7 tys 7,3 l / 100 km.

Myśle że po dotarciu spalanie spadnie Ci o ok 1 litr.

A propo M32, pojezdzij troche i przysłuchaj się w okolicy 3 biegu - 40km/h i 4 biegu od 80km/h czy słyszysz taki dziwny pisk.jaky szum powietrza albo coś podobnego. Ja mam coś takiego, dolałem 200 ml oleju do skrzynki ale nic sie nie zmieniło.

Jeszcze nie byłem z tym w ASO bo sie zastanawiam czy sam panikuję czy to faktycznie ma tak chodzić, a może to turbo pogwizduje.

Dziwi mnie to,że w takiej Octavi 1.2 TSi od samego początku byłem w stanie podczas jazdy eko robić na prawdę świetne wyniki spalania. Rekord to okolice 4,5 l (do zrobienia przy spokojnej jeździe) , a tu .... okolice 7 czego bym nie robił. Silnik sprawia wrażenie jakby bez T był, chyba skrzynia zabija osiągi bo o ile w takiej Octavi byłem w stanie jechać płynnie na 6 biegu od 60 km/h bez wrażenia, że silnik się za chwilę udusi to tutaj czasami na 5 tce wyraźnie muli. Jak na razie wielki zawód, żałuję , że nie wybrałem zwykłego 1.4 90 KM z LPG. Skrzynia to dramat, czasami racuje jak wiktoriańska zwrotnica. Ja wiem, że to samochód niskiego segmentu, ale jeździłem też Fabią 1.2 TSi i silnik jak i skrzynia pracowały dużo lepiej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Astra J, Cruze ważą około 1,4t - stąd silniki wydają się być słabe, a spalanie wysokie.

Ciekawe ile ta Corsa waży?

Około 1200 kg. Problemy jak mi się wydaje są co najmniej dawa. Silnik bez wtrysku bezpośredniego i przełożenia skrzyni biegów. Z tego co jeden z kolegów zauważył w Corsie mam przełożenie główne jak w dieslu, choć w sumie w silniku z doładowaniem nie powinno to mieć znaczenia. Podjadę na hamownie i z cikawości sprawdę jak ten silnik trzyma serie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Około 1200 kg. Problemy jak mi się wydaje są co najmniej dawa. Silnik bez wtrysku bezpośredniego i przełożenia skrzyni biegów. Z tego co jeden z kolegów zauważył w Corsie mam przełożenie główne jak w dieslu, choć w sumie w silniku z doładowaniem nie powinno to mieć znaczenia. Podjadę na hamownie i z cikawości sprawdę jak ten silnik trzyma serie.

1200 kg to nie mało.

Podejrzewam, że stary silnik musieli zdusić ze względu na normę Euro 6.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwi mnie to,że w takiej Octavi 1.2 TSi od samego początku byłem w stanie podczas jazdy eko robić na prawdę świetne wyniki spalania. Rekord to okolice 4,5 l (do zrobienia przy spokojnej jeździe) , a tu .... okolice 7 czego bym nie robił. Silnik sprawia wrażenie jakby bez T był, chyba skrzynia zabija osiągi bo o ile w takiej Octavi byłem w stanie jechać płynnie na 6 biegu od 60 km/h bez wrażenia, że silnik się za chwilę udusi to tutaj czasami na 5 tce wyraźnie muli. Jak na razie wielki zawód, żałuję , że nie wybrałem zwykłego 1.4 90 KM z LPG. Skrzynia to dramat, czasami racuje jak wiktoriańska zwrotnica. Ja wiem, że to samochód niskiego segmentu, ale jeździłem też Fabią 1.2 TSi i silnik jak i skrzynia pracowały dużo lepiej. 

 

moim zdaniem za dużo oczekiwałeś. Wiadomo, że silnik ze zwykłym wtryskiem pośrednim będzie palił więcej niż taki z bezpośrednim jeszcze o mniejszej pojemności. Do tego Corsa jest dosyć ciężka. Nowa Corsa to tylko taki większy FL poprzedniej, a nie nowa konstrukcja jak Astra V, więc jej nie odchudzili tak jak Astrę.

Dlaczego nie kupiłeś Fabii 1.2 110KM?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Dlaczego nie kupiłeś Fabii 1.2 110KM?

Ty tak powaznie, czy zartujesz? Kolega z lawki kupil fabie 1.2 110KM. Niebieska, bialy dach, biale felgi. Wyglada super jak auto za 80k. Jezdzi zadzwiajaco szybko. Ale srodek i prowadzenie o matkobosko. Jak nie zwracam uwagi na srodek tak tu to jakas masakra. Dodatkowo swist powietrza. Zdaje sobie sprawe, ze to auto miejskie ale komfort podrozy przy wyzszych predkosciach jest nieznosny,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty tak powaznie, czy zartujesz? Kolega z lawki kupil fabie 1.2 110KM. Niebieska, bialy dach, biale felgi. Wyglada super jak auto za 80k. Jezdzi zadzwiajaco szybko. Ale srodek i prowadzenie o matkobosko. Jak nie zwracam uwagi na srodek tak tu to jakas masakra. Dodatkowo swist powietrza. Zdaje sobie sprawe, ze to auto miejskie ale komfort podrozy przy wyzszych predkosciach jest nieznosny,

 

założę się, że i tak jeździ lepiej niż corsa. A środek moim zdaniem jak na klasę B jest przyzwoity.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moim zdaniem za dużo oczekiwałeś. Wiadomo, że silnik ze zwykłym wtryskiem pośrednim będzie palił więcej niż taki z bezpośrednim jeszcze o mniejszej pojemności. Do tego Corsa jest dosyć ciężka. Nowa Corsa to tylko taki większy FL poprzedniej, a nie nowa konstrukcja jak Astra V, więc jej nie odchudzili tak jak Astrę.

Dlaczego nie kupiłeś Fabii 1.2 110KM?

Nie miałem wyboru, samochód poniekąd służbowy służący do pracy, a firma sponsoruje tylką tą markę na tym etapie współpracy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

założę się, że i tak jeździ lepiej niż corsa. A środek moim zdaniem jak na klasę B jest przyzwoity.

Jeździ dużo lepiej, silnik Tsi to jednak niebo, a ziemia względem Oplowskiego 1.4 T .Cała reszta to kwestia gustu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyspieszenie ma lepsze ale w srodku corsa wyglada lepiej. Nie jezdzilem 1.4T w wersji 100KM wiec ciezko powiedziec. 

Przyśpieszenie, elastyczność i zużycie paliwa na plus dla TSi, Corsa w środku całkiem przyjemna poza kilkoma absurdami takimi jak brak możliwości wyłaczenia ASR.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyśpieszenie, elastyczność i zużycie paliwa na plus dla TSi, Corsa w środku całkiem przyjemna poza kilkoma absurdami takimi jak brak możliwości wyłaczenia ASR.

 

Prawdę powiedziawszy dopiero z Twojego wpisu dowiedziałem się że nie mogę wyłączyć ASR/ESP w Corsie :-)

Inna rzecz że wcale mi to nie przeszkadza - w Astrze raz tylko wyłączyłem obydwa systemy zimą na parkingu żeby zobaczyć różnicę, i o ile w przypadku ASR wynik był oczywisty, to z ESP byłem zaskoczony, gdyż myślałem że interweniuje znacznie później. Swoją drogą odpowiada mi się sposób ingerencji ESP w Oplach, nie jest nerwowy i natarczywy.

 

Jakie jeszcze absurdalne rozwiązania masz na myśli?

Przyznam szczerze że porównując Corsę E do D to prowadzenie się poprawiło, a wnętrze wręcz kolosalna poprawa, i w moim odczuciu jest jednym z przyjemniejszych i wygodniejszych w klasie B (zresztą przerobiliśmy tego sporo szukając drugiego samochodu, i skończyliśmy właśnie na Corsie).

 

Inna rzecz to silniki, jak już tutaj wspomniano, silnik z pośrednim wtryskiem nie dogoni raczej silnika z wtryskiem bezpośrednim. Zaletą za to jest łatwość zagazowania, jakby ktoś potrzebował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A damski układ kierowniczy w Corsie Ci nie przeszkadza?

 

Pozwolę sobie odpowiedzieć z mojego doświadczenia - początkowy kontakt nieco szokuje, nawet z wyłączoną opcją "city" wspomaganie jest bardzo mocne, można by rzec że za mocne.

O ile w naszym przypadku Corsa jest drugim samochodem w rodzinie, używanym do jazdy "wokół komina", z premedytacją wyposażony w słabą jednostkę napędową (1,4 75KM), to nie przeszkadza.

Jednak nie wyobrażam sobie dynamicznej jazdy z tak mocnym wspomaganiem w przypadku mocniejszych silników. To wciąż jest tylko auto miejskie i tak powinno być rozpatrywane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Około 1200 kg. Problemy jak mi się wydaje są co najmniej dawa. Silnik bez wtrysku bezpośredniego i przełożenia skrzyni biegów. Z tego co jeden z kolegów zauważył w Corsie mam przełożenie główne jak w dieslu, choć w sumie w silniku z doładowaniem nie powinno to mieć znaczenia. Podjadę na hamownie i z cikawości sprawdę jak ten silnik trzyma serie.

  Nie wiem jak w corsie

ale w firmie jest 1.4t 140 w astrze - moje niby 120km jezdzi o niebo lepiej

pali mi tyle gazu co ta astra benzyny

albo opel cos zepsul w tych silnikach albo waga je zabija

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam służbową Astrę 1,4 T 120 KM.

Silnik nie sprawia kłopotów, podczas dotychczasowej eksploatacji wymieniono jedynie gwarancyjnie pokrywę zaworów. Wada fabryczna zaworka odmy ( silnik wydaje dźwięk jakby piszczała któraś z rolek ).

 

Na obecną chwilę auto ma przelatane 120 kkm ( od sierpnia 2014) i nie sprawia żadnych kłopotów. Średnie spalanie to około 6,5 - 7 litrów benzyny - głównie na trasie.

 

Mi dynamika odpowiada, jednakże auto jest ciężkie np. Skoda Octavia kombi 2015 1.6 TDI waży 1327 kg, Astra 1,4 benzyna 2015 1360 kg, gdzie skoda jest większym autem.

 

Napewno nowe Ople to duży skok jakościowy, IMHO astrę H od J dzieli przepaść.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  Nie wiem jak w corsie

ale w firmie jest 1.4t 140 w astrze - moje niby 120km jezdzi o niebo lepiej

pali mi tyle gazu co ta astra benzyny

albo opel cos zepsul w tych silnikach albo waga je zabija

Nie zwrócileś uwagi na przełożenia skrzyni biegów? Wszędzie piszą, że Astra ma długie przełożenia zwłaszcza na 5 i 6 biegu.

U mnie 6-tkę wbijam przy spokojnej jeździe przy 80km/h a gdzieś ktoś pisał, że 5-tka w Astrze od 100km/h.

T-jet 120 ma realnie mocy ok. 135KM. Nie wiem jak przy Astrze.

Jednak oplowski silnik ma potencjał na ok. 165KM. Fiatowski 120 na ok. 150KM.

 

Spalanie Astry lpg http://www.motostat.pl/search?type_id=1&make_id=61&model_id=1056&fuel_type_id=3&year_from=2011&year_to=2016&gearing_type=0&power_from=&power_to=&club=0&search=Szukaj

 

Nie jest więc tak źle.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.