Skocz do zawartości

Kto ma pierwszeńswo? Ustąp pierwszeństwa vs STOP


Rowerzystka

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

mam pytanko - sytuacja jak na załączonym obrazku - kto wtedy ma pierwszeństwo? Dodam tylko, że w rzeczywistości droga ma lekki łuk, i jest w połowie zasłonięta zaparkowanymi samochodami - z powodu ograniczonej widoczności zatrzymały się oba pojazdy - zarówno 1 jak i 2. Zakładając, że ruszają równocześnie - który powinien jechać pierwszy?

[image]http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/2d762418ea1658c5.html]http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/2d762418ea1658c5.html[/image]

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/2d762418ea1658c5.html

Nie daje mi to spokoju - zwłaszcza, że tuż pod domem mam podobną sytuację - drugi rysunek i często właśnie na te kierunki jazdy natrafiam... I kto wtedy powinien jechać?

[image]http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/803b64a0bfff3a24.html]http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/803b64a0bfff3a24.html[/image]

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/803b64a0bfff3a24.html

Z góry dziękuję za odpowiedzi!

post-145155-14352523345492_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pojazd jadacy prosto nie przecina toru jazdy skrecajacego w lewo.

Skrecajacy w lewo zobowiazany jest udzielic przejazdu pojazdowi jadacemu prosto. Skercajac w lewo automatycznie pojazd jadacy prosto znajduje sie ( w tym przyppadku ) po jego prawej stronie czyli ma pierszenstwo.

wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Pojazd jadacy prosto nie przecina toru jazdy skrecajacego w lewo.

Ale się uśmiałem grinser006.gif

> Skrecajacy w lewo zobowiazany jest udzielic przejazdu pojazdowi jadacemu prosto. Skercajac w lewo

> automatycznie pojazd jadacy prosto znajduje sie ( w tym przyppadku ) po jego prawej stronie

> czyli ma pierszenstwo.

Art. 25 PoRD

1. Kierujący pojazdem, zbliżając się do skrzyżowania, jest obowiązany zachować

szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pojazdowi nadjeżdżającemu z

prawej strony, a jeżeli skręca w lewo - także jadącemu z kierunku przeciwnego

na wprost lub skręcającemu w prawo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi!

znaczy, że jednak złotówa (1) się wryła babie za kółkiem...

na szczęście skończyło się wymachiwaniu rękami i wyrażaniu przez obie strony niezbyt pochlebnych uwag dot. współużytkowników dróg... ale dobrze wiedzieć, że się żyło w dobrym przekonaniu a i jeszcze wozić do tego kamerkę w samochodzie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Oba znaki mają taki sam status uprzywilejowania. W tych przypadkach obowiązuje reguła prawej ręki

> (ten z prawej ma pierwszeństwo)

Warto wspomnieć, że gdyby zamiast STOPu była tablica "Koniec strefy zamieszkania", to sytuacja by była odwrotna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie zdawałem na prawo jazdy i miałem identyczne skrzyżowanie na kursie do przejechania. Stojąc na tej przełączce musisz ustąpić wszystkim nadjeżdżającym - czyli temu co na stopie stoi i temu z prawej (niebieska strzałka).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Witam,

> mam pytanko - sytuacja jak na załączonym obrazku - kto wtedy ma pierwszeństwo?

> http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/2d76...18ea1658c5.html

> http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/803b64a0bfff3a24.html

O ile w przypadku drugiego linka sytuacja jest w 100% jasna, to co do 1. linka jestem niemal pewny, że:

- brakuje na obrazku reszty oznakowania;

- dam sobie uciąć (co kto ma na myśli grinser006.gifoink.gif), że był tu kiedyś wątek o identycznej sytuacji i było tam rozróżnione pierszeństwo w zależności od tego, czy auto 1 jechało "z góry" obrazka, czy też jechało główną drogą i zawraca jedynie... hmm.gif

Wiem, że to zagmatwane i chore jednocześnie, sam też jestem zwolennikiem prostych i jasnych sytuacji, ale tak mi coś świta... jeśli błądzę i nie było takiego wątku, to sprostujcie. blagam.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Faktycznie trzeba było by ustąpić, jakaś pomroczność...

Nie mam jak z tlf wkleić zdjęcia, ale mam w okolicy skrzyżowanie, gdzie opuszczając strefę zamieszkania masz jednocześnie kielnię, co stwarza barsdo niejasną i niebezpieczną sytuację. Bo wprawdzie wyjeżdżający widzi kielnię i o niej wie, to jadący drogą podporządkowaną z przeciwka widzi wielką tablicę strefy zamieszkania, sugerującą, że ten drugi z niej wyjeżdża i gdy on skręca w lewo, ma go przepuścić, ale ma małe (a w nocy zerowe) możliwości dojrzenia szarego nieodblaskowego tyłu kielni z przeciwka, która powoduje, że to jednak on musi przepuścić tamtego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Warto wspomnieć, że gdyby zamiast STOPu była tablica "Koniec strefy zamieszkania", to sytuacja by

> była odwrotna.

Słuszna uwaga. O ile ze STOP-em i A-7 prawie każdy odpowie i zachowa się prawidłowo, o tyle ze strefą już tak różowo nie jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> To zależy czy jedynka skręca w lewo czy zawraca.

> Jeżeli 1 zawraca to ma pierwszeństwo. Jeżeli skręca w lewo to nie ma.

Zawracający powinien ustąpić pierwszeństwa. Nie wg przepisów, tylko wg zdrowego rozsądku. Bo skąd 2, nadjeżdżający po pewnym czasie, ma wiedzieć czy 1 zawraca czy skręca 2 lewo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Zawracający powinien ustąpić pierwszeństwa. Nie wg przepisów, tylko wg zdrowego rozsądku. Bo skąd

> 2, nadjeżdżający po pewnym czasie, ma wiedzieć czy 1 zawraca czy skręca 2 lewo?

Problem w tym, że to pierwszeństwo zawracającego kilkukrotnie zmieniano i można się w tym pomylić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Słuszna uwaga. O ile ze STOP-em i A-7 prawie każdy odpowie i zachowa się prawidłowo, o tyle ze

> strefą już tak różowo nie jest.

I moim zdaniem przepis o podporządkowaniu strefy zamieszkania czy drogi wewnętrznej w ten sposób jest idiotyczny, bo kierowcy jadący drogą główną muszą się rozglądać w bok, czy tam przypadkiem stosowny znak końca nie stoi. Tym bardziej gdy skrzyżowanie nie jest oznakowane i sprawia wrażenie równorzędnego, a na młych uliczkach jest tego sporo. Powinno się tam stosowac normalne znaki serii A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Warto wspomnieć, że gdyby zamiast STOPu była tablica "Koniec strefy zamieszkania", to sytuacja by

> była odwrotna.

Znak "strefa zamieszkania", "strefa ruchu", "droga wewnętrzna" bądź jego brak nie ma większego znaczenia pod względem, czy ktoś włącza się do ruchu (poza informacyjnym). Ważne, czy dana droga jest drogą publiczną. A może nią nie być nawet bez żadnego oznakowania.

Wynika to z definicji skrzyżowanie która nie uzależnia niczego od oznakowania, a jedynie od statusu drogi:

10) skrzyżowanie - przecięcie się w jednym poziomie dróg mających jezdnię, ich połączenie lub rozwidlenie, łącznie z powierzchniami utworzonymi przez takie przecięcia, połączenia lub rozwidlenia; określenie to nie dotyczy przecięcia, połączenia lub rozwidlenia drogi twardej z drogą gruntową, z drogą stanowiącą dojazd do obiektu znajdującego się przy drodze lub z drogą wewnętrzną;

Z kolei definicja drogi wewnętrznej z Ustawy o drogach publicznych nie uzależnia jej statusu od jakiegokolwiek oznakowania. Wystarczy, że:

Art. 8.

1. Drogi, parkingi oraz place przeznaczonedo ruchu pojazdów, niezaliczone do żadnej z kategorii dróg publicznych i niezlokalizowane w pasie drogowym tych dróg są rogami wewnętrznymi.

A to znaczy, że wielu z nas może wymuszać pierwszeństwo włączając się do ruchu z drogi wewnętrznej nie mając o tym pojęcia, że to droga wewnętrzna. I nikt pewnie się tym w danym miejscu nie zainteresuje, aż dojdzie do wypadku, którym zajmie się prokurator a obrońca drążąc temat zauważy, że sprawcą nie był ten, który wydawałby się na pierwszy rzut oka, a ten, kto wyjeżdżał z drogi wewnętrznej (jak się wydawało na pierwszy rzut oka "na prawie pierwszeństwa").

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Problem w tym, że to pierwszeństwo zawracającego kilkukrotnie zmieniano i można się w tym pomylić.

Drugi problem jest taki, że jeżeli zawracający ma pierwszeństwo (załóżmy, że każdy jest na bieżąco z przepisami), to nie zawsze wiadomo czy zawraca czy skręca w lewo z podporządkowanej z naprzeciwka.

Dlatego przepis o pierwszeństwie zawracającego jest durny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> I moim zdaniem przepis o podporządkowaniu strefy zamieszkania czy drogi wewnętrznej w ten sposób

> jest idiotyczny, bo kierowcy jadący drogą główną muszą się rozglądać w bok, czy tam

> przypadkiem stosowny znak końca nie stoi. Tym bardziej gdy skrzyżowanie nie jest oznakowane i

> sprawia wrażenie równorzędnego, a na młych uliczkach jest tego sporo. Powinno się tam stosowac

> normalne znaki serii A.

No i lekka wtopa. Pierwszeństwo dotyczy drogi wewnętrznej, a nie strefy zamieszkania. Czytałem o strefie, a myślałem cały czas o znaku z przekreślonym napisem "droga wewnętrzna".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> No i lekka wtopa. Pierwszeństwo dotyczy drogi wewnętrznej, a nie strefy zamieszkania. Czytałem o

> strefie, a myślałem cały czas o znaku z przekreślonym napisem "droga wewnętrzna".

Przez wprowadzenie kwestii podporządkowania do definicji strefy zamieszkania i drogi wewnętrznej, a jak mi wynika także strefy ruchu, zamiast je określać normalnymi znakami, wprowadzono tylko kociokwik pojęciowy. Do kogoś nie dociera, że komplikowanie prawa nie sprzyja jego przestrzeganiu i sprowadza niebezpieczeństwo, zamiast mu przeciwdziałać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Zawracający powinien ustąpić pierwszeństwa.

Zawracający na drodze głównej ma pierwszeństwo przed wyjeżdżającymi z drogi podporządkowanej

> Nie wg przepisów, tylko wg zdrowego rozsądku. Bo skąd

> 2, nadjeżdżający po pewnym czasie, ma wiedzieć czy 1 zawraca czy skręca 2 lewo?

Właśnie to jest problem - najczęściej nie może wiedzieć. Najlepiej zastosować zasadę ograniczonego zaufania - co z resztą robię w takiej sytuacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Zawracający na drodze głównej ma pierwszeństwo przed wyjeżdżającymi z drogi podporządkowanej

Co przyznałem w dalszej części mojej wypowiedzi. I uzasadniłem, dlaczego przepisy w tym zakresie są złe. Nie powinno być tak, że pierwszeństwo jest nieokreślone - a to nam nasze wspaniałe przepisy fundują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Co przyznałem w dalszej części mojej wypowiedzi. I uzasadniłem, dlaczego przepisy w tym zakresie są

> złe. Nie powinno być tak, że pierwszeństwo jest nieokreślone - a to nam nasze wspaniałe

> przepisy fundują.

Ale ja sie z Toba zgadzam jak najbardziej. Przepisy w tym wzgledzie sa niespojne i moga powodowac problemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Obejrzyj ten obrazek jeszcze raz, i nie siej głupoty dalej.

Obejrzalem. Nie wiadomo skad przyjechal samochod skrecajacy w lewo i czy rzeczywiscie skreca w lewo, czy zawraca. I znak B-20 nie ma tu nic do rzeczy bo oczywiscie ma ten sam "poziom podporzadkowania" co A-7.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Obejrzalem. Nie wiadomo skad przyjechal samochod skrecajacy w lewo i czy rzeczywiscie skreca w

> lewo, czy zawraca. I znak B-20 nie ma tu nic do rzeczy bo oczywiscie ma ten sam "poziom

> podporzadkowania" co A-7.

Na tym skrzyżowaniu nie ważne skąd przyjechał.

Wykonuje manewr skrętu z drogi podporządkowanej. Jeśli drogi główne nie były by rozdzielone tak szerokim pasem zieleni i nie było by wydzielonych pasów wtedy bym się zgodził z tobą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Na tym skrzyżowaniu nie ważne skąd przyjechał.

Wlasnie wazne.

> Wykonuje manewr skrętu z drogi podporządkowanej.

Jesli zawraca to wykonuje manewr z drogi glownej.

>Jeśli drogi główne nie były by rozdzielone tak

> szerokim pasem zieleni i nie było by wydzielonych pasów wtedy bym się zgodził z tobą.

To nie ma znaczenia. Istotne jest, ze pierwszenstwo ustalane jest na wlotach skrzyzowania, a nie w polowie wykonywania manewru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.