Skocz do zawartości

Zamroziło.


gassper

Rekomendowane odpowiedzi

Subiektywny test podwórkowy ON.Obiekty:Shell Fuel Save letni+przejściowy(do ok -12stC)Orlen Ekodiesel zimowy(-18),oraz Lotos Dynamic(-32)Temperatury oszacowane na podstawie rozmowy z pracownikami stacji(bez wglądu w świadectwa jakości)

 

Wysłane z mojego LG-D405 przy użyciu Tapatalka

post-145730-1451808537,3208.jpg

post-145730-1451808553,9135.jpg

post-145730-1451808583,8435.jpg

Edytowane przez LiWek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Subiektywny test podwórkowy ON.Obiekty:Shell Fuel Save letni+przejściowy(do ok -12stC)Orlen Ekodiesel zimowy(-18),oraz Lotos Dynamic(-32)Temperatury oszacowane na podstawie rozmowy z pracownikami stacji(bez wglądu w świadectwa jakości)attachicon.gif20160103_082250.jpgattachicon.gif20160103_082302.jpgattachicon.gif20160103_083756.jpg

Wysłane z mojego LG-D405 przy użyciu Tapatalka

 

 

No dobra i jakie wnioski?

Bo jestem żywo zainteresowany

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra i jakie wnioski?

Bo jestem żywo zainteresowany

Z mojego doświadczenia,na zimę to tylko Lotos Dynamic,lub Statoil Gold.Nawet z tego względu,że nie pakują bio dodatku do paliw premium w okresie zimowym.Jeszcze się nie zawiodłem na paliwie z Lotosa.Firmowy samochód tankuję na Orlenie.Z benzyną nie ma żadnych problemów,ale jak musiałem tankować diesla to były kłopoty.Było tak, że po mroźnym weekendzie część samochodów na placu nie mogła odpalić bez urządzenia rozruchowego.

Wysłane z mojego LG-D405 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe, nigdy nie miałem diesla... ten Lotos taki bielutki ? :hmm: ale zero wytrąconej parafiny, reszta kiepsko.

Przepaść.Żałuję że Vervy z Orlenu nie mialem do testów

Wysłane z mojego LG-D405 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zeszla zime koledzie zamarzł 1.6 hdi, a tankuje tylko schell vpower diesel.

 

Z Shella to nawet benzyna potrafi zamarznąć ;]. Jednej zimy ojciec zatankował V-power 98 i na drugi dzień już nie pojechał. Pomogło lekkie ocieplenie i dolewka z innej stacji. Znajomy zimą z lpg z Shella też miał problemy. Jechaliśmy w trasę i jak powiedział zalał na Shellu bo to raczej pewny gaz  ;l. Z radością witaliśmy pierwszą napotkaną stację z lpg na A2 (problemy jak ręką odjął)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co macie do Shella,

 

Za taką cenę paliw jaką serwują na swoich stacjach nie powinno być takich niespodzianek. Mi wystarczą dwa naocznie stwierdzone przypadki żeby skutecznie zrazić się do zakupów na ich stacjach. Dodam tylko, że ojciec do dnia tamtej przygody tankował wyłącznie na Shellu, a od tego zdarzenia przestał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z Shella to nawet benzyna potrafi zamarznąć ;]. Jednej zimy ojciec zatankował V-power 98 i na drugi dzień już nie pojechał. Pomogło lekkie ocieplenie i dolewka z innej stacji. Znajomy zimą z lpg z Shella też miał problemy. Jechaliśmy w trasę i jak powiedział zalał na Shellu bo to raczej pewny gaz  ;l. Z radością witaliśmy pierwszą napotkaną stację z lpg na A2 (problemy jak ręką odjął)

 

 

widze, ze nie tylko ja mialem problemy z shellem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z mojego doświadczenia,na zimę to tylko Lotos Dynamic,lub Statoil Gold.Nawet z tego względu,że nie pakują bio dodatku do paliw premium w okresie zimowym.Jeszcze się nie zawiodłem na paliwie z Lotosa.Firmowy samochód tankuję na Orlenie.Z benzyną nie ma żadnych problemów,ale jak musiałem tankować diesla to były kłopoty.Było tak, że po mroźnym weekendzie część samochodów na placu nie mogła odpalić bez urządzenia rozruchowego.

Wysłane z mojego LG-D405 przy użyciu Tapatalka

Ale te super paliwa chyba przy mrozach większych niż 30 stopni, normalny ON zimowy ma temp. blokady filtra -(20-24°)C więc przy obecnych temperaturach wystarczający. I jeszcze jedno-zmętnienie może wystąpić znacznie wcześniej i orlen podaje, ze to może być -3°C...

A to, że auta nie odpaliły to chyba nie wina paliwa, zresztą jak by była wina paliwa to urządzenie rozruchowe by nie pomogło :skromny:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale te super paliwa chyba przy mrozach większych niż 30 stopni, normalny ON zimowy ma temp. blokady filtra -(20-24°)C więc przy obecnych temperaturach wystarczający. I jeszcze jedno-zmętnienie może wystąpić znacznie wcześniej i orlen podaje, ze to może być -3°C...

A to, że auta nie odpaliły to chyba nie wina paliwa, zresztą jak by była wina paliwa to urządzenie rozruchowe by nie pomogło :skromny:

Wiem co masz na myśli z tym urządzeniem rozruchowym,ale to odpalanie wyglądało tak,że silnik po kilku próbach odpalał,pracował chwilkę i gasł.Ciężko było wprowadzić silnik na obroty.Problem był zarówno w Toyocie d4d,jak i w ciężarowym MAN'ie,i w 2 Renault Kangoo.

Nie mam tu zamiaru nikogo przekonywać do zmiany stacji,bardziej chciałem pokazać,że podczas większych mrozów warto chlapnąć coś mocniejszego  :phi:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam leję najtańsze (stacje przy marketach) i nigdy nie miałem żadnych problemów :ok:

Jedynie ostatnio (gdzieś od jesieni) zauważyłem , że ON ma chyba mniej albo wcale biododatków, bo nie jest taki żółty jak kiedyś, to pewnie z powodu taniej ropy :hmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam leję najtańsze (stacje przy marketach) i nigdy nie miałem żadnych problemów :ok:

Jedynie ostatnio (gdzieś od jesieni) zauważyłem , że ON ma chyba mniej albo wcale biododatków, bo nie jest taki żółty jak kiedyś, to pewnie z powodu taniej ropy :hmm:

 

te kolory to mnie trochę zszokowały :totalszok: , bo mimo iż tankuję minimum raz w tygodniu to nie pamiętam kiedy widziałem kolor ropy :nie_wiem: najwyżej widzę czy pieni się bardziej lub mniej  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za taką cenę paliw jaką serwują na swoich stacjach nie powinno być takich niespodzianek. Mi wystarczą dwa naocznie stwierdzone przypadki żeby skutecznie zrazić się do zakupów na ich stacjach. Dodam tylko, że ojciec do dnia tamtej przygody tankował wyłącznie na Shellu, a od tego zdarzenia przestał.

z tymi cenami na niektórych faktycznie przesadzają ale tankowanie przed nowym rokiem i po za 3.95 za ON to chyba nie jest źle, natomiast tankuję u nich ze względu że mam najbardziej lub najłatwiej po drodze do domu lub pracy wiec tu tylko wygoda dyktuje. obok domu z której strony nie jadę to mam stacje bez kręcenia się po okolicy, tak samo obok fabryki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Subiektywny test podwórkowy

 

u mnie zalany przejściowy orlen , chyba przejściowy bo zalany półtora miesiąca temu , odpalił bez zastanowienia po tygodniowym postoju , filterek się nie zapchał przy -18 

test w butelce o niczym nie świadczy bo w samochodzie będzie zupełnie inaczej będzie to wyglądało 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie twierdze,że coś-komuś-gdzieś ma się zapchać.Chcę tylko wskazać na różnice w zachowaniu paliw dostępnych na naszych stacjach.
Niech każdy tankuje co chce i gdzie chce-nic mi do tego.
Testowałem z ciekawości.Będąc w obwodzie kaliningradzkim,można na stacjach paliw zaobserwować paliwo wlane do słoików ustawionych przy dystrybutorach by klient widział co tankuje(teoretycznie-rzecz jasna)
Miałem okazje to sobie taki teścik zrobiłem.
Wnioski niech sobie każdy sam wyciągnie. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-16 statoil arktyczny w baku i dupa. Ruszylo dopiero po ogrzaniu filtra i listwy CR.

Krawiec

 

Świece żarowe masz sprawne? Ewentualnie podgrzewacze pomp paliwa...

 

Mój odpalał przy temperaturach rzędu -10 bez zająknienia - w okolicach -14-15 przestawał. Okazało się, że miałem 3 świece spalone ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to teraz Wam dam zagadkę. Stary diesel 1.9D w 406-tce i nowszy w Astrze 1.7 na CR. Do obydwu nalano tego samego paliwa na tej samej stacji tego samego dnia (Orlen). W Peugeocie parafina wytracila się już w przewodach do filtra a Astra chodziła jak złoto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Krawiec

Świece żarowe masz sprawne? Ewentualnie podgrzewacze pomp paliwa...

 

Mój odpalał przy temperaturach rzędu -10 bez zająknienia - w okolicach -14-15 przestawał. Okazało się, że miałem 3 świece spalone ;)

To nie problem swiec bo silnik kreci i odpala tyle ze nie dostaje paliwa i zdycha. Dzisiaj pomoglo rozgrzanie filtra i listwy wtryskowej. Podgrzewaczy nie ma.

Krawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to teraz Wam dam zagadkę. Stary diesel 1.9D w 406-tce i nowszy w Astrze 1.7 na CR. Do obydwu nalano tego samego paliwa na tej samej stacji tego samego dnia (Orlen). W Peugeocie parafina wytracila się już w przewodach do filtra a Astra chodziła jak złoto.

 

wytłumaczenie jest proste - w każdym samochodzie paliwo będzie inaczej się zachowywało więc testy w słoiku fajne są jak ktoś nudzi się 

u mnie przejściowe lekko zleżałe paliwo nie sprawiło dziś żadnych problemów 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gassper, dnia 03 Sty 2016 - 5:53 PM, napisał:

Nie twierdze,że coś-komuś-gdzieś ma się zapchać.Chcę tylko wskazać na różnice w zachowaniu paliw dostępnych na naszych stacjach.

Niech każdy tankuje co chce i gdzie chce-nic mi do tego.

Testowałem z ciekawości.Będąc w obwodzie kaliningradzkim,można na stacjach paliw zaobserwować paliwo wlane do słoików ustawionych przy dystrybutorach by klient widział co tankuje(teoretycznie-rzecz jasna)

Miałem okazje to sobie taki teścik zrobiłem.

Wnioski niech sobie każdy sam wyciągnie. ;)

 

Dawniej dystrybutory miały cos w rodzaju wziernika, taka polkula przezroczysta ze smigielkiem w srodku.

Paliwo z podziemnego zbiornika, wiec i tak "cieple", ale we wzierniku o ile był czyst podgląd jakiś był.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to teraz Wam dam zagadkę. Stary diesel 1.9D w 406-tce i nowszy w Astrze 1.7 na CR. Do obydwu nalano tego samego paliwa na tej samej stacji tego samego dnia (Orlen). W Peugeocie parafina wytracila się już w przewodach do filtra a Astra chodziła jak złoto.

 

Muszą się czymś różnić np. Astra ma pompę elektryczną w baku co daje ciśnienie i jest w stanie przepchać parafinę do podgrzewanego filtra, a w 1.9D pompa wtryskowa musi zassać paliwo, parafina blokuje i nie starcza jej podciśnienia - tak sobie strzelam, cudów niema tylko technika.

 

BTW i tak znajdą się tacy co będą zachwalać stare diesle, że tyyyyle kilometrów  przejadą bez remontu, a np. nieodpalenia zimą  skrzętnie pominą ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z Shella to nawet benzyna potrafi zamarznąć ;]. Jednej zimy ojciec zatankował V-power 98 i na drugi dzień już nie pojechał. Pomogło lekkie ocieplenie i dolewka z innej stacji. Znajomy zimą z lpg z Shella też miał problemy. Jechaliśmy w trasę i jak powiedział zalał na Shellu bo to raczej pewny gaz  ;l. Z radością witaliśmy pierwszą napotkaną stację z lpg na A2 (problemy jak ręką odjął)

tankuj na shellu zwykłe paliwo, a nie wynalazki to nie będziesz miał problemów.

na każdej stacji droższe paliwo, które "nie schodzi" będzie zachowywało się podobnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam leję najtańsze (stacje przy marketach) i nigdy nie miałem żadnych problemów :ok:

Jedynie ostatnio (gdzieś od jesieni) zauważyłem , że ON ma chyba mniej albo wcale biododatków, bo nie jest taki żółty jak kiedyś, to pewnie z powodu taniej ropy :hmm:

I ja również i też bez problemów.

Duże stacje + duży przerób = świeże paliwo.

A na poszczególne stacje i tak są dostarczane paliwa ze składów Orlena lub Lotosa.

Owszem są lepsze i gorsze składnikowo ale podstawa to świeże paliwo :ok: 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


i tak znajdą się tacy co będą zachwalać stare diesle, że tyyyyle kilometrów  przejadą bez remontu, a np. nieodpalenia zimą  skrzętnie pominą

 

stare 2,5 tdi z VW musiało mieś minimum jedna świecę sprawną, żeby odpaliło przy -25  ;l

bez świec paliło od razu do -15-18 potem były problemy 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no grubo, zaczne tankować na lotosie,a nie przecież ja nie mam diesla  ;] ;] ;]

Niemanie diesla w taką pogodę ma swoje plusy dodatnie ;]

Też głównie pomykam yapońcem na szlachetnym paliwie jakim jest benzyna,diesla używa głównie  :piekna:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie problem swiec bo silnik kreci i odpala tyle ze nie dostaje paliwa i zdycha. Dzisiaj pomoglo rozgrzanie filtra i listwy wtryskowej. Podgrzewaczy nie ma.

Krawiec

 

Mój dzisiaj odpalił jak złoto, po czym po przejechaniu mniej więcej 2 km postanowił dalej nie jechać w dość ciekawy sposób - tj. na wolnych obrotach chodził, ale dodanie gazu go dusiło. Potem po pyrkaniu na wolnych obrotach stopniowo wkręcał się na 1500, potem 2000, potem 3000 obroty i koniec (z objawami - paliwo zamarzło... - pompa w baku wyła - normalnie jej nie słychać, przy dodaniu gazu klekotały wtryskiwacze) - po 15-20 minutach nazywania właścicieli kolejnych stacji benzynowych słowami uważanymi powszechnie za obelżywe auto po prostu uznało, że wystarczy i pojechało normalnie. W tej chwili czeka na wymianę filtra paliwa i jutrzejsze poranne testy odpalania i jazdy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tankuj na shellu zwykłe paliwo, a nie wynalazki to nie będziesz miał problemów.

na każdej stacji droższe paliwo, które "nie schodzi" będzie zachowywało się podobnie.

 

Jasne też tak myślałem i tankowałem wyłącznie na Shellu standardowe ON, dopóki nie stanęło mi auto zimą :no:

Filtr wyglądał jakby go ktoś do słoika z majonezem włożył, paliwo spuszczałem z baku, gdzie pływały jakies farfocle z wytrąconej parafiny.

Złożyłem reklamację na stacji i odbiłem się od muru, nawet Pan przesłał mi papiery, (jakieś próbki daty uzupełniania ich zbiorników) że niby mają super paliwo, a rzeczywistość pokazała co innego. :chory:

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie zalany przejściowy orlen , chyba przejściowy bo zalany półtora miesiąca temu , odpalił bez zastanowienia po tygodniowym postoju , filterek się nie zapchał przy -18 

test w butelce o niczym nie świadczy bo w samochodzie będzie zupełnie inaczej będzie to wyglądało 

od 16 listopada jest ustawowo od -20. faktycznie idzie juz sporo wczesniej. masz juz paliwo zimowe ;)

obecnie jak patrze w karty charakterystyki jest CFPP -26, mętnienia -10 (u mnie na stacji). FAME 0%

http://www.orlen.pl/PL/DlaBiznesu/Paliwa/OlejeNapedowe/Strony/OlejNapedowyEkodieselUltra.aspx

im bielszy olej napedowy tym mniej dodatku biokomponentów.

wiele osob narzeka ze paliwo zatyka filtr, a mało kto potrafi sie przyznac kiedy odstanio wymieniał filtr paliwa, szczegolnie w zimie powinno sie tankować do pełna by na ściankach zbiornika nie skraplała sie woda, a ze wiele osob tankuje po 50-100pln od rezerwy nie ma sie czemu dziwic ze auto nie zapala. przy temp ponizej 25st moze byc juz problem. refineria dostosowywuje CFPP do zapowiadanych temperatur bywały i temp po -30CFPP a olej nie byl sprzedawany jako arktyczny tylko jakos zwykły ekodiesel.

zimowym okresem jest znaczna rotacja oleju napedowego. "świeże" paliwo z rafinerii jest dowożone co 2 dni, nie ma mozliwosci zeby w grudniu bylo paliwo przejsciowe, to samo paliwa premium Vera (mowie o stacji na ktorej pracuje).

stacje w polsce nawet tej samej marki nie otrzymuja paliwa z jeden rafinerii, na rynek podkarpacki jest to np Widełka, Trzebinia, Lublin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niby na papierze wszystko się zgadza, tylko dlaczego zdarzają się takie sytuacje, że z paliwa robi się majonez i samochód zostaje  unieruchomiony? W moim przypadku to był czas, że tankowałem tylko na Shellu.

Udało mi się wygrzebać odpowiedź od Pana z Shella z 2012 roku.

 

 

Szanowny Panie,

W związku ze złożoną przez Pana reklamacją w dniu 6 lutego, dotyczącą jakości paliwa Diesel Extra zatankowanego do Pana pojazdu na stacji Shell przy ulicy Łabiszyńskiej w Warszawie w dniu 28 stycznia b.r.  informuję,  że dokonaliśmy dokładnej analizy możliwości zatankowania na naszej stacji paliwa złej jakości.

  • Od 16 listopada paliwo sprzedawane na stacjach w kraju MUSI spełniać normy paliwa o jakości zimowej. Temperatura zablokowania zimnego filtra (CFPP) , zgodnie z normą polską i europejską wynosi -20oC.  W przypadku temperatury otoczenia niższej nż - 20oC, producent zobowiązuje się dostarczyć na rynek paliwo posiadajace CFPP dostosowane do aktualnej temperatury
  • Sprawdzone zostały dokumenty dostaw paliwa Diesel Extra na stację poprzedzających tankowanie Pana pojazdu. 
  • Wszystkie dostawy posiadają świadectwa jakości paliwa zgodnie z Polską Normą , a produkt  który Pan zatankował charakteryzował się nastepującymi parametrami niskotemperaturowymi:

CFPP: -30oC (temperatura blokady zimnego filtra)

CP (temperatuta mętnienia)  -8 oC

 

Jest to do sprawdzenia na stacji, gdzie może Pan otrzymać do wglądu certyfikat z dostawy tej partii w dniu 21 stycznia, b.r.

W dniu  28 stycznia, kiedy pan tankował swój samochód,  sprzedano  blisko 3000 litrów oleju napędowego Diesel Extra.  Nikt z  wielu klientów  tankujących tego dnia  nie  reklamował oleju napędowego zakupionego na tej stacji.

 

Ze względu na to, że był Pan do dziś jedynym klientem mającym problem ze swoim samochodem po tankowaniu na naszej stacji, musimy wydać opinię odmowną, co do zasadności Pana reklamacji.

 

Z poważaniem

 

 

Dr inż. Ryszard Mostowicz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niby na papierze wszystko się zgadza, tylko dlaczego zdarzają się takie sytuacje, że z paliwa robi się majonez i samochód zostaje  unieruchomiony? W moim przypadku to był czas, że tankowałem tylko na Shellu.

Udało mi się wygrzebać odpowiedź od Pana z Shella z 2012 roku.

z paliwa nie robi sie majonez bo majonezu w baku nie masz. parafina opada na dno, zobacz zdjecie wyzej. wg danych ze stacji parafina zaczyna sie wydzielac od -8st. dajmy ze bylo -25 parafiny jest juz całkiem sporo w zbiorniku. pompa ciagnie ta parfine z olejem napedowym przez filr paliwa. paliwo przechodzi a parafina pozostaje na filtrze. jesli parafiny masz juz odpowiednio duzo na filtrze to nie nie przepływa juz przez niego paliwo i auto staje. wystarczy ze filtr byl stary albo zostalo zaciagniete wiecej parafiny i juz masz zawalony filtr. warto tez patrzec na temp metnienia (CP) roznica miedzy CP a CFPP jest nadgoniona przez dodanie depresatora do paliwa. im nizsza wartosc CP tym lepsze paliwo. przykładowo olej arktyczny z orlenu CFPP -32 a CP -22 !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Niby na papierze wszystko się zgadza, tylko dlaczego zdarzają się takie sytuacje, że z paliwa robi się majonez i samochód zostaje  unieruchomiony? W moim przypadku to był czas, że tankowałem tylko na Shellu.

 

Normy pewnie nie nadążają za techniką. Zapewne testowy filtr paliwa ma grubsze oczka i puszcza więcej parafiny, ew. ma większą powierzchnię itd. Myślę, że kluczowa jest temperatura mętnienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chociażby widać na tych wyżej umieszczonych, rozjechanych zdjęciach ropa ropie nie równa, normy normami, a jedne bardziej mętnieją, drugie mniej, więc jednak nie jest to wszystko jedno gdzie kupujemy, ja z doświadczenia wiem gdzie nie będę zimą kupował  :skromny:  Co do filtra to nie był stary, bo zawsze wymieniam przed zimą (w listopadzie) i tak samo było wtedy.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne też tak myślałem i tankowałem wyłącznie na Shellu standardowe ON, dopóki nie stanęło mi auto zimą :no:

Filtr wyglądał jakby go ktoś do słoika z majonezem włożył, paliwo spuszczałem z baku, gdzie pływały jakies farfocle z wytrąconej parafiny.

Złożyłem reklamację na stacji i odbiłem się od muru, nawet Pan przesłał mi papiery, (jakieś próbki daty uzupełniania ich zbiorników) że niby mają super paliwo, a rzeczywistość pokazała co innego. :chory:

Pozdr.

właśnie dziś sobie łyknąłem 51 litrów zwykłego SHELLA po 3,72 PLN/litr.

ale zapodałem również 60 ml SKYDDa :oki:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.