Skocz do zawartości

Zakup auta klasy B 25-30 tys dylemat


PiotrekDCI

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

to mój pierwszy post na forum więc proszę o wyrozumiałość.

 

Szukam auta klasy B w budżecie 25-30 tyś zł. Rok produkcji minimum 2012. Do założenia lpg bądź diesel.

 

Auto musi być ekonomiczne "od krótkich odcinków miejskich po autostradową jazdę do 120 km/h". Ekonomicznie dla mnie to na krótkich odcinkach do maks. zimą 7 litrów on bądź lpg do 9 litrów. W tradycyjnej jeździe mieszanej do 5 litrów on, lpg do 8 litrów. 

 

Dynamika auta nie ma większego znaczenia przy tych wymaganiach. Wyciszenie żeby było 'znośne' do tych 110-120. Przy 140 może być głośniej bo to nie auta na autostrady. Dodatkowo żeby auto nie było skomplikowane w naprawie.

 

Przebiegi 15-20 tyś rocznie

 

Po głowie chodzą mi:

- seat ibiza 6j 1.4 16v/ 1.6 tdi ewentualnie benzynowy najmniejszy 1.2?

- vw polo 6r silniki jak wyżej

- punto evo/2012 1.2/1.4

 

Jestem otwarty na inne propozycje.

 

Pozdrawiam Piotrek

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za 22 tyś zł kupiłem Merivę B z 2012 roku. Krótkie odcinki 1-2 km po mieście, wsiadanie i wysiadanie wygodne, wielkość zewnętrzna dobra do parkowania. Diesel 1.3 średnie spalanie 6 litrow przy jeździe 80/20% male miasto/trasa. W samej trasie można zejść poniżej 5 litrow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, rostex napisał:

Za 22 tyś zł kupiłem Merivę B z 2012 roku. Krótkie odcinki 1-2 km po mieście, wsiadanie i wysiadanie wygodne, wielkość zewnętrzna dobra do parkowania. Diesel 1.3 średnie spalanie 6 litrow przy jeździe 80/20% male miasto/trasa. W samej trasie można zejść poniżej 5 litrow.

A jak DPF znosi taką eksploatację?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, technix napisał:

a czemu twierdzisz że jak ON 7 to LPG 9?

Biorąc pod uwagę ceny paliw to za koszt diesla masz do dyspozycji ok.  15 litrów LPG 

Powiem dlaczego.

 

zima -5 stopni trasa 4-5 km miasto. W tym 2-3 zmiany świateł. Delikatna jazda z hamowaniem silnikiem.

 

Realnie diesel mało nie spali i lpg też (plus pb). Jakich wyników moge się spodziewać w autach klasy b?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na trasy 4-5 km w mieście, to chyba ani LPG ani ON nie jest odpowiednim paliwem.

Silnik z LPG i tak na początku będzie jechał na benzynie.

Natomiast ON będzie niedogrzany i też palił sporo.

Choć z dwojga złego, to jednak benzyna z LPG chyba lepsza i tańsza na krótkie odcinki :ok:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, rwIcIk napisał:

Na trasy 4-5 km w mieście, to chyba ani LPG ani ON nie jest odpowiednim paliwem.

Silnik z LPG i tak na początku będzie jechał na benzynie.

Natomiast ON będzie niedogrzany i też palił sporo.

Choć z dwojga złego, to jednak benzyna z LPG chyba lepsza i tańsza na krótkie odcinki :ok:

 

Ok zdarza sie jeździć do marketu 1 km. Ale najczęściej jeżdżę odcinki 10-20 km. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, PiotrekDCI napisał:

Witam,

to mój pierwszy post na forum więc proszę o wyrozumiałość.

 

Szukam auta klasy B w budżecie 25-30 tyś zł. Rok produkcji minimum 2012. Do założenia lpg bądź diesel.

 

 

 

Przebiegi 15-20 tyś rocznie

 

Po głowie chodzą mi:

- seat ibiza 6j 1.4 16v/ 1.6 tdi ewentualnie benzynowy najmniejszy 1.2?

- vw polo 6r silniki jak wyżej

- punto evo/2012 1.2/1.4

 

Jestem otwarty na inne propozycje.

 

Pozdrawiam Piotrek

 

 

Dołożę do zestawienia Fabię II 1.4 16V. Jest lepiej wykonana od Ibizy. Żona tają powozi z fabrycznym lpg, rok 2012, obecny przebieg 185 kkm, do tej pory jedyna awaria, to silniczek wycieraczki tylnej, z eksploatacji, to wiadomo, regularnie olej i filtry, jeden raz zmieniane hamulce, dwa razy rozrząd i jeden raz listwa wtryskiwaczy lpg. Spalanie lpg w spokojnej trasie 7/100, w mieście 9/100, na autostradzie przy średniej 140 km/h 10,5/100. Fajnie się jeździ na szybkie wyskoki do sklepu, po mieście, a i w trasie też nie ma tragedii, można na autostradzie trzymać non stop 150 od Trójmiasta do Wawy i łeb nie pęka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Suzuki 1.2 za 30k bedzie z 2013/2014 roku z malym przebiegiem. Spalanie przy delikatnej jedzie bedziesz mial ponizej 6l. Jak bardziej dynamicznie to kolo 7l. Wyposazenie w przypadku wersji Premium lub plus ma wszystko co trzeba. Silnik szybko sie nagrzewa i zapomnisz co to serwis. Oczywiscie LPG nie polecam przy tak malym spalaniu i krotkich odcinkach to nie ma sesnu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, PiotrekDCI napisał:

Jestem otwarty na inne propozycje.

 

 

Mialem niedawno przez tydzien Fieste 1.2 82KM z wypozyczalni i bylem pozytywnie zaskoczony.

Przy 120-130km/h bylo zaskakujaco cicho, osiagi bez szalu ale do normalnej jazdy w 2 osoby wystarczajace.

Spalanie z 1200km mialem ok 6/100... Sporo jazdy po gorach i autostradach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, kaczorek79 napisał:

Dołożę do zestawienia Fabię II 1.4 16V. Jest lepiej wykonana od Ibizy. 

W czym Fabia jest lepsza od Ibizy? Warto rozważyć silnik 1.2 3 cylindry?

 

Albo dołożyć do Polo 6r?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, PiotrekDCI napisał:

W czym Fabia jest lepsza od Ibizy? Warto rozważyć silnik 1.2 3 cylindry?

 

Albo dołożyć do Polo 6r?

W wykonaniu wnętrza, pomimo, że Ibiza sprawia wrażenie bardziej bajeranckiej i nowoczesnej niż Fabia, to niestety ma gorszej jakości plastiki, klamki, linki otwierania drzwi, podnośniki szyb (wiem, bo naprawiam takie auta). Ponadto, w Ibizie mocniej koroduje podwozie, elementy zawieszenia. To są tanie w eksploatacji auta, ale wybrałbym Fabię II, niż Ibizę. Polo 6R jest na nowszej płycie podłogowej i to jednak nowsze auto, ale droższe. Fabię II po lifcie z 12r  1.4 spokojnie znajdziesz za 20 tys. , za Polo trzeba dać bliżej 26 tys. Silniki 1.2 r3 odpuść, palą tyle samo i trzeba kręcić wysoko, a do trwałych nie należą. 1.4 16V robiony od 98r przeszedł tyle modernizacji do lat 2010r, że nic go już nie boli, mojej żony nic oleju nie łyka i nie wiem, co to odma (wcześniejsze problemy tej jednostki), a jeżdżone zarówno często na odcinkach do 3 km, jak i często po Polsce na autostradach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, PiotrekDCI napisał:

W czym Fabia jest lepsza od Ibizy? Warto rozważyć silnik 1.2 3 cylindry?

 

Albo dołożyć do Polo 6r?

Do vw może jakościowo brakuje, ale od seata jest troszke lepiej przynajmniej jeśli idzie o materiały i ich spasowanie czy boczki drzwi gdzie w seacie lubi sie materiał od nich odklejać.

Warty uwagi jest też silnik 1.2tsi mimo że Ci którzy nigdy nie mieli z nim doczynienia powiedza że tak nie jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Enter napisał:
7 godzin temu, technix napisał:
a czemu twierdzisz że jak ON 7 to LPG 9?
Biorąc pod uwagę ceny paliw to za koszt diesla masz do dyspozycji ok.  15 litrów LPG 

Bo to klasa B więc to dobre złożenie.

no na moje złe lub  poprostu nie ma szans na szali ekonomii klekot,  ot tyle 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przymierz się do klasy A: VW Up i Citigo, ewentualnie w klasie B Swift. Każdy z tych aut ma spalanie benzyny na poziomie 5 litrów. Może się okazać, że jak podliczysz to nie opłaca się wchodzić w lpg. Ja dwa tygodnie temu kupiłem Up'a, o dziwo dużo miejsca, nawet w czwórkę wygodnie się załadowałem z rodziną. Z przodu miejsca jak cholera. Bagażnik 270 litrów, więc na zakupy okej. Ja kupiłem to pod jazdę w mieście i nawet pierdziowaty silnik 60 KM przy masie niecałe 900 kg potrafi pozytywnie zaskoczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, kaczorek79 napisał:

Dołożę do zestawienia Fabię II 1.4 16V. Jest lepiej wykonana od Ibizy. Żona tają powozi z fabrycznym lpg, rok 2012, obecny przebieg 185 kkm, do tej pory jedyna awaria, to silniczek wycieraczki tylnej, z eksploatacji, to wiadomo, regularnie olej i filtry, jeden raz zmieniane hamulce, dwa razy rozrząd i jeden raz listwa wtryskiwaczy lpg. Spalanie lpg w spokojnej trasie 7/100, w mieście 9/100, na autostradzie przy średniej 140 km/h 10,5/100. Fajnie się jeździ na szybkie wyskoki do sklepu, po mieście, a i w trasie też nie ma tragedii, można na autostradzie trzymać non stop 150 od Trójmiasta do Wawy i łeb nie pęka.

Ile obrotów masz w tej fabii  przy 150 km/h? Skrzynia 5b? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, kaczorek79 napisał:

Skrzynia 5b, przy licznikowych 150 jest jakieś 4500 rpm. Generalnie silnika nie słychać tak bardzo, jak wiatru.

To chyba faktycznie dobrze wyciszona kabina. U mnie w clio powyżej 120  jest nieprzyjemnie :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, tomata napisał:

To chyba faktycznie dobrze wyciszona kabina. U mnie w clio powyżej 120  jest nieprzyjemnie :(

Silnik 1.4 cggb jest dobrze wyciszony i nie ma wibracji. Poprzednie klepały,  ale po 2010r. Poprawili. Do 100 km/h to się często łapię nawet w mieście,  bo nie czuć prędkości. W BMW chyba bardziej czuć do setki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Polarny napisał:

Ja tradycyjnie doradzę odżałować 4 tys. więcej i kupić nowy samochód:

https://www.otomoto.pl/oferta/dacia-logan-nowy-logan-open-75-km-734-414-477-michal-dzwon-ID6ykp9h.html#4674e03ea0

 

Bez klimatyzacji da się kupić za prawie 30 tys.

Chyba pójdę i zapytam o wersję z klimą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, PiotrekDCI napisał:

Chyba pójdę i zapytam o wersję z klimą

W Loganie lub Sandero jeśli chcesz gaz, to nie ten silnik. Gazują te Dacie tylko z silnikiem 0,9TCe a to już będzie ponad 40 tys. z gazem fabrycznym. Z DCi wyjdzie już całkowicie na bogato (ok. 48 tys.). Chyba, że używki. Jeszcze w zeszłym roku były dostępne resztki wolnossących silników 1,6.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 8.04.2018 o 13:35, rostex napisał:

Za 22 tyś zł kupiłem Merivę B z 2012 roku.

 

Ale to raczej urok tego egzemplarza.

Uśrednione ceny raczej ok 29 -30 tys zł. [120KM]

 

Silnik 1,3 CTDI ze swoim rozrządem do najszczęśliwszych nie należy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, lessero napisał:

 

Tak, tylko pije do tego że tam jest łańcuszek, który wytrzymuje tyle samo lub mniej co pasek.

 

Ale Włosi potrafią.... ;]

 

No jest, ale wymiana tez kosztuje tyle co pasek...

Tesciowie maja Pande van z tym silnikiem I poki co 270kkm bez problemow.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za okolice 20k to może jeszcze jest sens ładować się w jakiegoś 5-6 latka. Ale jakbym miał wydać 30k, dokupić nowe opony, zrobić pakiet startowy, itd. to poszedłbym do salonu i wziął nowe auto ze stocku za 40-45k w jakimś kredycie 50/50.

Corsę 1.4 75KM można spokojnie mieć za 42-43 tyś. (ten silnik chyba jest OK pod LPG)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, lessero napisał:

 

Tak, tylko pije do tego że tam jest łańcuszek, który wytrzymuje tyle samo lub mniej co pasek.

 

Ale Włosi potrafią.... ;]

ponad 200 tys na szafie i rozrząd oryginał. Mam wrażenie że w Multijet II-gen rozrząd jest trwalszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Maciej__ napisał:

 

No jest, ale wymiana tez kosztuje tyle co pasek...

Tesciowie maja Pande van z tym silnikiem I poki co 270kkm bez problemow.

 

 

Do mnie jeden dostawca podjeżdżał Fiatem Fiorino edit doblo.

1,3 MjTD

 

I się wściekał, że przez ten silnik i sprzątanie bałaganu po nim, trochę mu się biznesplan samochodowy nie dopiął.

Pierwszy strzał 125 tys km, po wymianie 93 tyś km.

 

Dostawca, także start - stop, światła miasto.

 

W 1,4 turbo znowu pompy wody nie grzeszą trwałością a koszta to ok 700 zł z robotą.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, lessero napisał:

 

Do mnie jeden dostawca podjeżdżał Fiatem Fiorino.

1,3 MjTD

 

I się wściekał, że przez ten silnik i sprzątanie bałaganu po nim, trochę mu się biznesplan samochodowy nie dopiął.

Pierwszy strzał 125 tys km, po wymianie 93 tyś km.

 

Dostawca, także start - stop, światła miasto.

 

Fiorino chyba tez maja z dieslem 1.3 ale to dopiero najechane niecale 60kkm.

Lancuch raczej nie strzela bez ostrzezenia i najpierw zaczyna solidnie halasowac po odpaleniu.

Wiec mozliwe, ze gosc ignorowal wczesnijesze obawy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Maciej__ napisał:

 

Fiorino chyba tez maja z dieslem 1.3 ale to dopiero najechane niecale 60kkm.

Lancuch raczej nie strzela bez ostrzezenia i najpierw zaczyna solidnie halasowac po odpaleniu.

Wiec mozliwe, ze gosc ignorowal wczesnijesze obawy

 

Auto wół roboczy, także bardzo możliwe.

I doblo miałem na myśli.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, lessero napisał:

 

Auto wół roboczy, także bardzo możliwe.

I doblo miałem na myśli.

 

Abstrahujac od trwalsoci rozrzadu, to ten silnik ma fatalna charakterystyke...

Wyjatkowo nieprzyjemnie sie tym jezdzi, nawet jak na diesla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Maciej__ napisał:

 

Abstrahujac od trwalsoci rozrzadu, to ten silnik ma fatalna charakterystyke...

Wyjatkowo nieprzyjemnie sie tym jezdzi, nawet jak na diesla.

 

Ja generalnie unikam wysokoprężnych.

 

Tzn. jako nowe na gwarancji to tak.

 

Ale jako używane, z moim szczęściem, to lepiej oszczędzić sobie kłopotów.

 

Po ostatnich patrzeniach, macaniach, całkiem prawdopodobne, że wrócę do

starjeta 95 KM.

500 L trekking - całkiem przyjemne auto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, lessero napisał:

Po ostatnich patrzeniach, macaniach, całkiem prawdopodobne, że wrócę do

starjeta 95 KM.

500 L trekking - całkiem przyjemne auto.

Podobno bravo z ostatnich rocznikow oraz inne nowsze modele maja problem z lpg na tym silniku? Glowica?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, iwik napisał:

Za okolice 20k to może jeszcze jest sens ładować się w jakiegoś 5-6 latka. Ale jakbym miał wydać 30k, dokupić nowe opony, zrobić pakiet startowy, itd.

 

właśnie w tym jest problem że ceny używek ostro poszybowały w górę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, PiotrekDCI napisał:

Podobno bravo z ostatnich rocznikow oraz inne nowsze modele maja problem z lpg na tym silniku? Glowica?

 

Przejeździłem tym silnikiem 100 000 km w stilo z manualna 6 biegowa skrzynia.

Tylko na benzynie. 4 razy jechał do Chorwacji.

Żadnej awarii w trasie.

 

2 razy awaria cewki [zapasowa w bagażniku za 75 zł]

awaria pompy wody przy przebiegu ok 85 tyś km.

 

Reszta bez uwag. Nawet elektronika nie dokuczała.

Bardzo wygodne fotele to to miało w porównaniu do opla.

 

Tylko, aby to jechało trzeba było wkręcać powyżej 4000 obr.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.