Skocz do zawartości

Blok jakie gniazdko


PawelWaw

Rekomendowane odpowiedzi

4 minuty temu, mrBEAN napisał:

Dodatkowo światło, TV, gotowanie też po 22. Herbata w termos nad ranem i udaje mi się taki rozkład zużycia w taryfach mieć za 2020 😁

Przypomina mnie się pewien wątek o domach pasywnych z f. Muratora. Jeden z pierwszych wtedy domów pasywnych o mega niskim zużyciu. Jak się potem okazało to rodzina ma limit na kąpiele a sam inwestor myje się w pracy ;].

W domu jest część kosztów stałych przy zużyciu jak reku, routery czy oswietlenie i jest większa możliwość kombinowania.

  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, sherif napisał:

Przypomina mnie się pewien wątek o domach pasywnych z f. Muratora. Jeden z pierwszych wtedy domów pasywnych o mega niskim zużyciu. Jak się potem okazało to rodzina ma limit na kąpiele a sam inwestor myje się w pracy ;].

W domu jest część kosztów stałych przy zużyciu jak reku, routery czy oswietlenie i jest większa możliwość kombinowania.

 

Temat się rozbija głównie o duże odbiorniki. EV, bojler, pompa ciepła itp.

W drugiej kolejności o operatora, pod którego podlegamy, bo ku mojemu zdziwieniu jakiś czas temu, różnice są bardzo duże.

I trzeba się mocno w to wgryźć.

Trzecia kwestia, to wiele osób zapomina, że lodówka, to jeden z większych odbiorników prądu (pomijamy wymienione powyżej), a zazwyczaj (na podstawie Tauronu) godzin "tańszych" jest znacznie więcej niż "droższych".

 

Najmniej korzystnie, a czasem niekorzystnie względem G11, wypadają gospodarstwa, gdzie ogólne zużycie jest bardzo małe, brak dużych odbiorników,

a największa aktywność faktycznie (wszyscy domownicy wrócili) jest w tych wieczornych najdroższych godzinach.

Sprawdzaliśmy u znajomego taki przypadek, mieszkanie, 2 dzieci, małe zużycie roczne ogólne, wracają z pracy idealnie jak robi się drogo. I taryfy G11, G12W i G13 (Tauron) różnice wyszły w zasadzie w przedziale 0-5 zł miesięcznie. Dane wiarygodne, bo z eLicznika Tauronu i podstawione stawki taryf.

 

Na podstawie tych doświadczeń i obserwacji, nie jest łatwo zrobić większy rachunek na tych "podwójnych" taryfach.

 

U mnie EV i bojler robią robotę, reszta idzie normalnie w zasadzie. Choć żona tam się coś czasem wczuwa z praniem i zmywarką 😅

Dodatkowo PV "wycina" lodówkę ze zużycia w ciągu dnia, bo na tej samej fazie wpięte są.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, sherif napisał:

Ee za komuny było lepiej w bloku bo ludzie do piwnicy lodówki przenosili, podpinali przez złodziejkę i mieli za free :).

 

Przynajmniej do momentu gdy lodówki nie ukradli

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.01.2020 o 20:23, Lucyfer napisał:

atomiast mój pobór maksymalny iluśminutowy (kwadrans?) zarejestrowany przez licznik to 2,7 kW ;]

 

Tyle, to w mieszkaniu pociągniesz...

 

U mnie był bezpiecznik 10A i przy porządkach domowych potrafiło spalić: pralka, zmywarka i płyta szły razem...

Elektryk obsługujący mieszkanie stwierdził, że instalacja jest ok, i założył 16A...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, PawelWaw napisał:

a jeszcze jedna kwestia

jak sie zabezpiecza takie gniazdko w garazu podziemnym blokowiska ? tak zeby caly garaz nie ladowal aku na moj koszt ? 😄

 

Cztery opcje widzę.

1. zamontować je w skrzynce na klucz.

2. docelowo dać gniazdko inteligentne i załączać je wg. potrzeb (siłowych inteli chyba brak jeszcze na rynku)

3. podłączyć po prostu wallboxa z uruchamianiem ze smartfona lub RFID. 

4. co Ci fantazja podpowie 😄 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, mrBEAN napisał:

Cztery opcje widzę.

1. zamontować je w skrzynce na klucz.

2. docelowo dać gniazdko inteligentne i załączać je wg. potrzeb (siłowych inteli chyba brak jeszcze na rynku)

3. podłączyć po prostu wallboxa z uruchamianiem ze smartfona lub RFID. 

4. co Ci fantazja podpowie 😄 

 

mam :)

https://www.conrad.pl/p/blokada-na-gniazdo-elektryczne-2-klucze-610707

 

ale chyba lepsze rozwiazanie przyczepic wielka kartke do gniazdka z napisem typu

"uwaga prad wsteczny o wartosci 3651V, moze spalic standardowe urzadzenia"

 

 

 

  • Lubię to 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w sumie nawet bym napisal ze mozna korzystac ale z umiarem.

ile moze kosztowac jak ktos sobie odkurzy auto lub naladuje aku ? pewnie z 5 zl w skali miesiaca

 

EDIT: mozna by dac swinke skarbonke z co laska i z przeznaczeniem na jakies dzieciaki :)

ciekawe czy PL jest na to gotowa :)

 

Edytowane przez PawelWaw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, mrBEAN napisał:

Cztery opcje widzę.

1. zamontować je w skrzynce na klucz.

2. docelowo dać gniazdko inteligentne i załączać je wg. potrzeb (siłowych inteli chyba brak jeszcze na rynku)

3. podłączyć po prostu wallboxa z uruchamianiem ze smartfona lub RFID. 

4. co Ci fantazja podpowie 😄 

 

Ad2. Zawsze można wysterować siłę trzema sonofami 230V 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.10.2020 o 23:10, mrBEAN napisał:

Trzecia kwestia, to wiele osób zapomina, że lodówka, to jeden z większych odbiorników prądu (pomijamy wymienione powyżej), a zazwyczaj (na podstawie Tauronu) godzin "tańszych" jest znacznie więcej niż "droższych".

Ee tam. Lodówka zużywa jakieś 250 kWh rocznie, to jest max 10% zapotrzebowania przeciętnego domu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, lucash napisał:

Ee tam. Lodówka zużywa jakieś 250 kWh rocznie, to jest max 10% zapotrzebowania przeciętnego domu. 

250 to zużyje nie za duża, najnowsza w klasie A z milionem plusów. A gospodarstwo domowe to zazwyczaj 1000-1500 kWh rocznie jeśli nie ma dużych odbiorników. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.10.2020 o 21:04, PawelWaw napisał:

a jeszcze jedna kwestia

jak sie zabezpiecza takie gniazdko w garazu podziemnym blokowiska ? tak zeby caly garaz nie ladowal aku na moj koszt ? 😄

 

Ja u siebie na wsi, 50km od metropolii Wrocław, mam w garażu podziemnym normalne prywatne 2 gniazdka, a jak mam ochotę z nich korzystać to wychodząc z domu, przekręcam bezpiecznik i cyk, jest prąd.

  • Lubię to 1
  • zszokowany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, Pietro_M napisał:

Ja u siebie na wsi, 50km od metropolii Wrocław, mam w garażu podziemnym normalne prywatne 2 gniazdka, a jak mam ochotę z nich korzystać to wychodząc z domu, przekręcam bezpiecznik i cyk, jest prąd.

Malinowo 👌

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Pietro_M napisał:

Ja u siebie na wsi, 50km od metropolii Wrocław, mam w garażu podziemnym normalne prywatne 2 gniazdka, a jak mam ochotę z nich korzystać to wychodząc z domu, przekręcam bezpiecznik i cyk, jest prąd.

 

i jeszcze nie masz elekrtyka ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, PawelWaw napisał:

 

i jeszcze nie masz elekrtyka ?

Jeśli nic się nie zmieni, to za 2 lata będę kupować drugie auto i jeśli w klasie B trafiłby się jakiś 3-latek do 70 tysięcy, to na pewno poważnie bym to przemyślał. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Dobra nie poddaje sie, walcze dalej.

Dev mowi ze nie podlaczy mi pod miejsca gniazdka do ladowania bo caly blok ma przyznan jakas moc i juz jest wykorzystana.

No dobra powiedzmy ze to kupuje.

Teraz chce ich pocisnac o podlaczenie zwyklego gniazdka:

 

image.png.b3d771ebeec8be4bdf8b6738756d8f72.png

 

wiem ze to moc ok 2kW i ladowanie od 20-80 moze trwac przecietnego elektryka z 30h ale dla mnie to ok, wtedy bede po prostu mial dwa auta.

 

Moze z tym mi sie uda.

Jaka jest praktyka, lepiej podlaczac pod nowy osobny licznik + taryfa nocna czy pod domowy (tutaj raczej taryfa nocna nie cwchodzi w gre z powodow ekonomicznych).

 

Ma to jakis sens ? Prosze o sprowadzenie mnie na ziemie 😄

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość krawiec

No z punktu widzenia ekonomi to osobny licznik byłby korzystny... Pytanie co na to ZE... czy pozwolą Ci mieć do miejsca parkingowego drugi licznik i G12W...

A gniazdko takie to do 16A wiec 3kW spokojnie... chyba że jakimiś cienkimi drucikami Ci to developer zrobi i da gówniane zabezpieczenie.

 

Krawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, PawelWaw napisał:

Dobra nie poddaje sie, walcze dalej.

Dev mowi ze nie podlaczy mi pod miejsca gniazdka do ladowania bo caly blok ma przyznan jakas moc i juz jest wykorzystana.

No dobra powiedzmy ze to kupuje.

Teraz chce ich pocisnac o podlaczenie zwyklego gniazdka:

 

image.png.b3d771ebeec8be4bdf8b6738756d8f72.png

 

wiem ze to moc ok 2kW i ladowanie od 20-80 moze trwac przecietnego elektryka z 30h ale dla mnie to ok, wtedy bede po prostu mial dwa auta.

 

Moze z tym mi sie uda.

Jaka jest praktyka, lepiej podlaczac pod nowy osobny licznik + taryfa nocna czy pod domowy (tutaj raczej taryfa nocna nie cwchodzi w gre z powodow ekonomicznych).

 

Ma to jakis sens ? Prosze o sprowadzenie mnie na ziemie 😄

 


Wydaje się sensowne ekonomicznie podłączyć licznik z taryfą nicną, ale…. ;)

Jak sam zauważyłeś z tego gniazdka lądowanie będzie trwać wieki.

Mojego Golfa byś w taryfie nocnej nie naładował, a przecież ma stosunkowo małą baterie.

Moze to być deko upierdliwe takie lądowanie na raty, ale to już sam musisz ocenić.

Ja bym poszedł chyba w nocną.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, krawiec napisał:

No z punktu widzenia ekonomi to osobny licznik byłby korzystny... Pytanie co na to ZE... czy pozwolą Ci mieć do miejsca parkingowego drugi licznik i G12W...

A gniazdko takie to do 16A wiec 3kW spokojnie... chyba że jakimiś cienkimi drucikami Ci to developer zrobi i da gówniane zabezpieczenie.

 

Krawiec

 

no wlasnie nie zrobil i jeszcze nie bardzo chce 😄

ale musze go pocisnac to chya nie jest kosmiczna technologia posiagnac kabel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, PawelWaw napisał:

no wlasnie nie zrobil i jeszcze nie bardzo chce 😄

ale musze go pocisnac to chya nie jest kosmiczna technologia posiagnac kabel

 

Nie może ci rzucić kabla 5x2.5mm2 z Twojego domowego licznika do garażu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, format napisał:

 

Nie może ci rzucić kabla 5x2.5mm2 z Twojego domowego licznika do garażu?

 

no wlasnie jest jakis opor.

ale moze narazie mnie nie do konca rozumieli ze chce ladowac samochod elektryczny i mysleli o jakiejs wielkiej mocy, teraz musze mowic prostymi slowami ze chce tylko gniazdko do odkurzania samochodu 😄

 

  • Lubię to 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, PawelWaw napisał:

BTW 5 x zeby byly 3 fazy ?

 

Tak, nawet jak nie masz planów teraz na ładowanie trójfazowe to lepiej mieć zapas na przyszłość.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 hours ago, PawelWaw said:

Dobra nie poddaje sie, walcze dalej.

Dev mowi ze nie podlaczy mi pod miejsca gniazdka do ladowania bo caly blok ma przyznan jakas moc i juz jest wykorzystana.

No dobra powiedzmy ze to kupuje.

Teraz chce ich pocisnac o podlaczenie zwyklego gniazdka:

 

image.png.b3d771ebeec8be4bdf8b6738756d8f72.png

 

wiem ze to moc ok 2kW i ladowanie od 20-80 moze trwac przecietnego elektryka z 30h ale dla mnie to ok, wtedy bede po prostu mial dwa auta.

 

Moze z tym mi sie uda.

Jaka jest praktyka, lepiej podlaczac pod nowy osobny licznik + taryfa nocna czy pod domowy (tutaj raczej taryfa nocna nie cwchodzi w gre z powodow ekonomicznych).

 

Ma to jakis sens ? Prosze o sprowadzenie mnie na ziemie 😄

 

 

Licząc 3 kW, to w 10 godzin dodasz 30 kWh, co powinno wystarczyć na około 200 km po mieście. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, PawelWaw napisał:

BTW 5 x zeby byly 3 fazy ?

 

Zawsze można złożyć 2 kable razem i zrobić 1 x 32A. To już naprawdę daje radę.

 

[jak już pisałem] My używamy gniazda 16A do ładowania eNiro 64kWh i nie jest to jakoś bardzo kłopotliwe.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, kravitz napisał:


Te ładowarki na 230V są chyba 10 amperowe, wiec wychodzi 2.3kW tylko

 

Na 230 są i 32A. Pytanie ile jest w stanie przyjąć prostownik w aucie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I znowu liść.

Że projekty są już zamknięte i nie robią żadnych zmian. I że dopiero po oddaniu mieszkania i zawiązaniu wspólnoty mogę sobie to ogarnąć ze wspólnotą.

Chyba nie będzie łatwo dalej, pewnie się musi zgodzić 50% właścicieli :)

 

  • Haha 1
  • Smutny 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, PawelWaw napisał:

I znowu liść.

Że projekty są już zamknięte i nie robią żadnych zmian. I że dopiero po oddaniu mieszkania i zawiązaniu wspólnoty mogę sobie to ogarnąć ze wspólnotą.

Chyba nie będzie łatwo dalej, pewnie się musi zgodzić 50% właścicieli :)

 

Młody u siebie załatwił podlicznik i ma prąd w komórce za miejscem postojowym 👍 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.