Skocz do zawartości

Ustawienie świateł przeciwmgłowych.


fred77

Rekomendowane odpowiedzi

No właśnie, jak ustawić przednie światła przeciwmgłowe?

Większość przednich świateł przeciwmgłowych ma śrubę regulacyjną więc powinny być wyregulowane.

Wiązka świetlna przednich świateł przeciwmgłowych jest płaska i szeroka.

Czy ustawia się je na tym samym przyrządzie co światła mijania i drogowe? Jeżeli tak to jak powinna padać wiązka świetlna na ekran przyrządu?

Wymieniałem lampy przeciwmgłowe i nie wiem czy dobrze świecą, a wolałbym żeby były ustawione prawidłowo.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, fred77 napisał:

No właśnie, jak ustawić przednie światła przeciwmgłowe?

Większość przednich świateł przeciwmgłowych ma śrubę regulacyjną więc powinny być wyregulowane.

Wiązka świetlna przednich świateł przeciwmgłowych jest płaska i szeroka.

Czy ustawia się je na tym samym przyrządzie co światła mijania i drogowe? Jeżeli tak to jak powinna padać wiązka świetlna na ekran przyrządu?

Wymieniałem lampy przeciwmgłowe i nie wiem czy dobrze świecą, a wolałbym żeby były ustawione prawidłowo.

 

Normalnie, mają być tak ustawione żeby przy widoczności powyżej 51m wypalały oczy wszystkim wokół. 

:ok:

 

 

  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i już wszystko jasne.
Tutaj ładnie to opisano. Wychodzi na to, że promień świetlny musi być na przyrządzie trochę poniżej poziomej linii podziału.
Ma być do linii podziału, a pochylenie ustawione na 2%


pozdr.

Wysłane z mojego Archos 50 Saphir przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, leszcz napisał:

Ma być do linii podziału

To mam właśnie na myśli. Promień świetlny nie ma być na linii podziału ale pod nią i się z nią stykać.

 

17 minut temu, leszcz napisał:

a pochylenie ustawione na 2%emoji106.png

Pochylenie jest zależne od tego na jakiej wysokości są te lampy. Także nie w każdym samochodzie są 2%. Będę musiał popatrzeć czy na obudowie jest gdzieś wytłoczona wartość pochylenia.

Edytowane przez fred77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, fred77 napisał:

Pochylenie jest zależne od tego na jakiej wysokości są te lampy. Także nie w każdym samochodzie są 2%.

Z instrukcji przyrządu Hella:

Pojazdy z halogenami na wys. do 1200 mm -  2%,

Pojazdy z halogenami na wysokości wyżej niż 1200 mm ale nie wyżej niż 1400 mm - H/3+7 mm (wyjątek ciągniki, bo zawsze 2%)

Pojazdy ciężarowe - 4%.

 

Szczegółowe dane w tym zakresie zawiera natomiast Regulamin nr 48 EKG ONZ.

 

Edytowane przez shapyr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, shapyr napisał:

Z instrukcji przyrządu Hella:

Pojazdy z halogenami na wys. do 1200 mm -  2%,

Pojazdy z halogenami na wysokości wyżej niż 1200 mm ale nie wyżej niż 1400 mm - H/3+7 mm (wyjątek ciągniki, bo zawsze 2%)

Pojazdy ciężarowe - 4%.

Czyli tym bardziej wszystko gra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pojechałem dzisiaj ustawić te przednie przeciwmgłowe.

Gdy przyjechałem na stację diagnostyczną i powiedziałem, że chcę ustawić przednie światła przeciwmgłowe to diagnosta zrobił wielkie oczy.

Powiedział, że tych świateł się nie ustawia, że one świecą jak drogowe i w ogóle, że pierwsze słyszy o takim czymś, a jak już chcę je sobie ustawić to mogę podjechać pod ścianę i je sobie wyregulować.

No to mu powiedziałem, że wymieniłem lampy, że źle świecą, że nie będę tego ustawiał pod ścianą, tylko potrzebuję do tego przyrząd, że lampy nie świecą punktowo jak drogowe tylko mają szeroki i płaski promień świetlny, a same lampy mają śrubę do regulacji i są przepisy, które określają to jak te światła mają świecić.

Ostatecznie dał się przekonać i wjechałem na stanowisko.

Gdy przystawił przyrząd to sam stwierdził, że faktycznie świecą jak mówiłem, potem ustawił przyrząd na te 2% i dał mi śrubokręt żebym kręcił, bo trzeba to było robić od spodu przez specjalny otwór w zderzaku. Ustawiliśmy tak jak trzeba i widać było, że go ten temat zaciekawił.

Przyznał, że po prostu nie wiedział, że te światła się ustawia i że teraz będzie też sprawdzał ich ustawienie podczas innych badań.

Podałem mu odnośnik do strony Hella i do dokumentu PDF, który Shapyr udostępnił. Podziękował, życzył szerokiej drogi i żeśmy się rozstali.

Edytowane przez fred77
  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Ryb napisał:

 

W samym środku pandemii, gdy trzeba siedzieć w domu i nie roznosić wirusa to strażak (który powinien być szczególnie odpowiedzialny) jedzie na SKP tylko po to, żeby dupę zawracać jakimś ustawieniem przeciwmgłowych gdy następna okazja do ich użycia będzie może w październiku.

 

Fajnie, że masz już te światła ustawione, będziesz może dzięki temu lepiej spać. Ale takie zachowanie jest głupie i nieodpowiedzialne.

:facepalm:

Nie bądź papieski od papieża. Już Ty się tak nie martw i nie mędrkuj, tym bardziej, że nie wiesz jaką mam aktualnie sytuację rodzinną, z której nie muszę Ci się tłumaczyć, a która poniekąd wymusiła m. in. wizytę na stacji diagnostycznej, podczas której ustawienie tych świateł było czymś co przy okazji innych potrzebnych rzeczy udało się zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, fred77 napisał:

Nie bądź papieski od papieża. Już Ty się tak nie martw i nie mędrkuj, tym bardziej, że nie wiesz jaką mam aktualnie sytuację rodzinną, z której nie muszę Ci się tłumaczyć, a która poniekąd wymusiła m. in. wizytę na stacji diagnostycznej, podczas której ustawienie tych świateł było czymś co przy okazji innych potrzebnych rzeczy udało się zrobić.

 

Oczywiście. Nie wątpię że to było akurat niezbędne.

:ok:

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest swoją drogą bardzo interesująca rzecz. Używam przednich świateł przeciwmgłowych mniej więcej raz na czas posiadania samochodu, a samochody wymieniam mniej więcej raz na trzy-cztery lata. Nie wiem w ogóle po co to komu?! :nie_wiem:

tapatalked

  • Lubię to 2
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, ⠀ napisał:

To jest swoją drogą bardzo interesująca rzecz. Używam przednich świateł przeciwmgłowych mniej więcej raz na czas posiadania samochodu, a samochody wymieniam mniej więcej raz na trzy-cztery lata. Nie wiem w ogóle po co to komu?! :nie_wiem:

Przydają gdy jadę kręta droga przez las. U mnie raczej kilka razy w roku.

IMO dobre światła mijania i drogowe niwelują potrzebę mania świateł p.mgielnych

Raz w życiu zdarzyła mi się taka mgła, że musiałem otwierać drzwi, by stwierdzić, czy jeszcze jestem na drodze. P.mgielne też nie dawały rady.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, rwIcIk napisał:

Przydają gdy jadę kręta droga przez las. U mnie raczej kilka razy w roku.

IMO dobre światła mijania i drogowe niwelują potrzebę mania świateł p.mgielnych

 

W tym rzecz, w miarę dobre światła i tak teraz doświetlają, a żarowe p.mgłowe są od nich znacznie gorsze, właściwie w każdych warunkach.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, ⠀ napisał:

To jest swoją drogą bardzo interesująca rzecz. Używam przednich świateł przeciwmgłowych mniej więcej raz na czas posiadania samochodu, a samochody wymieniam mniej więcej raz na trzy-cztery lata. Nie wiem w ogóle po co to komu?! :nie_wiem:

tapatalked
 

 

1 godzinę temu, rwIcIk napisał:

Przydają gdy jadę kręta droga przez las. U mnie raczej kilka razy w roku.

IMO dobre światła mijania i drogowe niwelują potrzebę mania świateł p.mgielnych

Raz w życiu zdarzyła mi się taka mgła, że musiałem otwierać drzwi, by stwierdzić, czy jeszcze jestem na drodze. P.mgielne też nie dawały rady.

 

 

Godzinę temu, ⠀ napisał:

 

W tym rzecz, w miarę dobre światła i tak teraz doświetlają, a żarowe p.mgłowe są od nich znacznie gorsze, właściwie w każdych warunkach.

Pamiętacie Panowie że kolega stosuje lampy od żuka więc może jednak przydają się te przeciwmgielne ;)

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętacie Panowie że kolega stosuje lampy od żuka więc może jednak przydają się te przeciwmgielne
Lampy od żuka to panie lepsze od matrycowych ledów.

tapatalked

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Koonrad napisał:

W większości nowych aut te p.mgielne to chyba dla ozdoby są

 

Ludzie zwyczajnie nie wiedzą do czego służą i kiedy mogą ich używać oraz posługują się stereotypami typu "panie one tylko oślepiają".

A ja uważam, że są bardzo przydatne i nawet jeżeli miałyby mi się przydać raz na rok to skoro jest możliwość wyposażenia samochodu w to oświetlenie to warto je mieć.

Zdarzyło mi się rok temu jechać nocą w bardzo gęstej mgle. Nawet jadąc na światłach mijania nie bardzo było coś widać przez poświatę jaką dawały.

Dopiero gdy wyłączyłem światła mijania i zostawiłem tylko przeciwmgłowe to o wiele lepiej dało się dojrzeć drogę, linie i jej krawędź.

 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, fred77 napisał:

Ludzie zwyczajnie nie wiedzą do czego służą i kiedy mogą ich używać oraz posługują się stereotypami typu "panie one tylko oślepiają".

A ja uważam, że są bardzo przydatne i nawet jeżeli miałyby mi się przydać raz na rok to skoro jest możliwość wyposażenia samochodu w to oświetlenie to warto je mieć.

Zdarzyło mi się rok temu jechać nocą w bardzo gęstej mgle. Nawet jadąc na światłach mijania nie bardzo było coś widać przez poświatę jaką dawały.

Dopiero gdy wyłączyłem światła mijania i zostawiłem tylko przeciwmgłowe to o wiele lepiej dało się dojrzeć drogę, linie i jej krawędź.

 

We mgle wyłączyłeś światła drogowe? Czyli z tyłu ciemność ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, fred77 napisał:

Ludzie zwyczajnie nie wiedzą do czego służą i kiedy mogą ich używać oraz posługują się stereotypami typu "panie one tylko oślepiają".

A ja uważam, że są bardzo przydatne i nawet jeżeli miałyby mi się przydać raz na rok to skoro jest możliwość wyposażenia samochodu w to oświetlenie to warto je mieć.

Zdarzyło mi się rok temu jechać nocą w bardzo gęstej mgle. Nawet jadąc na światłach mijania nie bardzo było coś widać przez poświatę jaką dawały.

Dopiero gdy wyłączyłem światła mijania i zostawiłem tylko przeciwmgłowe to o wiele lepiej dało się dojrzeć drogę, linie i jej krawędź.

 

 

mnie się chyba raz zdarzyła taka sytuacja, że faktycznie tylko na p.mgielnych jechałem 

i to co pisałem, w nowych autach te p.mgielne nic nie dają, np w kaszkaju to ciężko nawet zobaczyć czy są włączone

podobnie było w fordzie, trochę lepiej w astrze czy pugu

ostatnie sensowne p/mgielne miałem w W123 i tam można było używać zamiast mijania :ok:

aha, one coś dawały jeszcze jak były H4, wtedy jak włączyło się drogowe + pmgielne to przed autem nie robiło się tak ciemno 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, MarcG napisał:

Czyli podczas mocnej mgły jeździmy na pozycyjnych ?

Można jeździć na p. mgielnych bez drogowych ? Pomijam jakieś wynalazki @fred77 gdzie ma podołączane co chce i jak chce.

 

na mijania? a nie drogowych

chyba wszystkie auta mają opcje - pozycyjne + pmgielne ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Koonrad napisał:

 

na mijania? a nie drogowych

chyba wszystkie auta mają opcje - pozycyjne + pmgielne ?

No tak,oczywiście mijania. Nigdy nie sprawdzałem, zawsze mijania + ewentualnie p. mgielne. Samych p. mgielnych się nie da.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak,oczywiście mijania. Nigdy nie sprawdzałem, zawsze mijania + ewentualnie p. mgielne. Samych p. mgielnych się nie da.
Ale da się przeciwmgielne z pozycyjnymi i w niektórych autach/warunkach to się sprawdza


pozdr.

Wysłane z mojego Archos 50 Saphir przy użyciu Tapatalka

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, leszcz napisał:

Ale da się przeciwmgielne z pozycyjnymi i w niektórych autach/warunkach to się sprawdza emoji106.png


pozdr.

Wysłane z mojego Archos 50 Saphir przy użyciu Tapatalka
 

We wszystkich samochodach najpierw włącza się światła pozycyjne, a dopiero potem jest możliwość włączenia pozostałych świateł. Można jeździć z włączonymi jednocześnie lub osobno światłami mijania i przeciwmgłowymi przednimi.

To czy ktoś uważa, że przednie przeciwmgłowe w danym samochodzie świecą słabo to są zawsze subiektywne odczucia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, MarcG napisał:

Czyli podczas mocnej mgły jeździmy na pozycyjnych ?

Można jeździć na p. mgielnych bez drogowych ? Pomijam jakieś wynalazki @fred77 gdzie ma podołączane co chce i jak chce.

Drogowych? Co za bzdura...

W większości samochodów przednie p.mg. można włączyć mając włączone tylko pozycyjne (bez mijania i drogowych) a tylne p.mg mając włączone przednie p.mg. lub mijania lub drogowe.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest swoją drogą bardzo interesująca rzecz. Używam przednich świateł przeciwmgłowych mniej więcej raz na czas posiadania samochodu, a samochody wymieniam mniej więcej raz na trzy-cztery lata. Nie wiem w ogóle po co to komu?! default_niewiem.gif

tapatalked


ja w kilku moich autach spinałem pmgielne z długimi - bardzo fajnie wspoldzialalo z długimi. mialem tak w seju, golfie, uniaku i teraz w octavii (tutaj pierwszy raz mam to zrobione programowo)

Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 11.04.2020 o 18:36, ⠀ napisał:

To jest swoją drogą bardzo interesująca rzecz. Używam przednich świateł przeciwmgłowych mniej więcej raz na czas posiadania samochodu, a samochody wymieniam mniej więcej raz na trzy-cztery lata. Nie wiem w ogóle po co to komu?! :nie_wiem:

tapatalked
 

 

I dlatego moje auto nie ma, pewnie bieda wersja... ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, leszcz napisał:

Ale da się przeciwmgielne z pozycyjnymi i w niektórych autach/warunkach to się sprawdza emoji106.png


pozdr.

Wysłane z mojego Archos 50 Saphir przy użyciu Tapatalka
 

 

Tyle, że takie w takich warunkach to i 20km/h jest mocno za szybko...

Jak jesteś w stanie jechać z dozwoloną prędkością, albo ciut mniej, to p. mgielne są z przodu nie potrzebne...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 11.04.2020 o 22:13, Koonrad napisał:

W większości nowych aut te p.mgielne to chyba dla ozdoby są

 

Niemcy to by się chyba zapłakali jakby nie montowali pmgielnych.  Po różnych krajach jeżdżę i chyba właśnie oni używają ich najczęściej. I nie potrzebują do tego mgły czy obfitego deszczu. Po prostu tak chyba mają zakodowane w głowach 👎

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, tomata napisał:

Niemcy to by się chyba zapłakali jakby nie montowali pmgielnych.  Po różnych krajach jeżdżę i chyba właśnie oni używają ich najczęściej. I nie potrzebują do tego mgły czy obfitego deszczu. Po prostu tak chyba mają zakodowane w głowach 👎

Białorusini jeżdżą na wszystkich jakie da się włączyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, DZIDA napisał:

spinałem pmgielne z długimi

jak to przechodziło coroczne badania techniczne ? to niezgodne z przepisami . te światła musza się włączać i wyłączać niezależnie od siebie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, piter19731 napisał:

jak to przechodziło coroczne badania techniczne ? to niezgodne z przepisami . te światła musza się włączać i wyłączać niezależnie od siebie .

Pewnie pstryczek elektryczek. U siebie też tak mam. Dorobiłem pstryczek łączący długie z p.mg. przednimi (przez diodę, żeby działało w jedną stronę). :)

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, ArekMiz napisał:

Pewnie pstryczek elektryczek. U siebie też tak mam. Dorobiłem pstryczek łączący długie z p.mg. przednimi (przez diodę, żeby działało w jedną stronę). :)

Ale po co tak robić, długie za słabe?

Zwłaszcza, ze w wielu autach (za wyjątkiem tych z H4 czy, biksenon) krótkie światła też świecą po zmianie na długie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak to przechodziło coroczne badania techniczne ? to niezgodne z przepisami . te światła musza się włączać i wyłączać niezależnie od siebie .
nikt nigdy nie sprawdzał mi innych świateł niz mijania

Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.