Skocz do zawartości

Opony i felgi


lelek

Rekomendowane odpowiedzi

> Możesz już coś powiedzieć na temat tych TZ 300 ?

coś tam mogę ale zrobiłem może z 300 km na nich biglaugh.gif

Oponki ciche, dobrze trzymają na zakręcie i na mokrym. Jak z kałużami to nie wiem bo jeszcze nie robiłem testów. Ogólnie jak za taką cenę mogę polecić. Jak ktoś ma pytania to chętnie odpowiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> coś tam mogę ale zrobiłem może z 300 km na nich

To naprawdę niewiele. Ja na swoich już ponad 2kkm wink.gif

> Oponki ciche, dobrze trzymają na zakręcie i na mokrym. Jak z kałużami

> to nie wiem bo jeszcze nie robiłem testów.

Zrób próbę jak będziesz miał możliwość na kałuży czy aquaplaning jest odczuwalny zeby.GIF

>Jak ktoś ma pytania to chętnie odpowiem.

JA poprosze relację po większym dystansie zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> To naprawdę niewiele. Ja na swoich już ponad 2kkm

Dokładnie nie pamiętam ile bo nie pamiętam jaki był stan licznika. Może więcej bo w końcu napewno jeden bak wypaliłem.

> Zrób próbę jak będziesz miał możliwość na kałuży czy aquaplaning jest

> odczuwalny

Oki waytogo.gif

> JA poprosze relację po większym dystansie

Oki ale to może potrwać biglaugh.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

> Witam!

> jakie macie wrażenia na temat oponek Fulda Carrat Progresso rozm.

> 195/60 r15 w swoich asterkach?! Bo ja niestety usilnie mam

> problemy z ogromnym hałasowaniem opon. Kupione nówki w tym roku

> :/

Kupiłem na razie na tył i zauważyłem że na gorszych nawierzchniach hałasują. Ale po dopompowaniu 0,2 atmosfery i jest juz ok. Zmien stacje z manometrem gdzie sprawdzasz albo sprawdzaj swoim nabijaj zawsze tak samo. Te opony może nie super ciche ale za to naprawde dobrze trzymaja przyczepnośc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

a co powiecie o oponkach Tigar Sigura 195/65/15 mam takie na tyle i teraz by byla na przednie kapcie zalozyc bo smigam na 10letnich michelinach (od nowosci autka - a bieżnik jeszcze wyśminity) prosze pilnie o opinie bo wybieram sie na urlop i nie chcę ryzykować poleccie jkaies ciekaw oponki cena do 500pln za 2 szt.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> a co powiecie o oponkach Tigar Sigura 195/65/15 mam takie na tyle i

> teraz by byla na przednie kapcie zalozyc bo smigam na 10letnich

> michelinach (od nowosci autka - a bieżnik jeszcze wyśminity)

> prosze pilnie o opinie bo wybieram sie na urlop i nie chcę

> ryzykować poleccie jkaies ciekaw oponki cena do 500pln za 2 szt.

> pozdrawiam

do 500pln za 2szt to masz cala mase opon do wyboru.

Polecam Yokohama A.drive

A moze dolozyc 100-150 i kupic dobre tansze ale 4szt?

Mysle, ze wszycy Ci powiedza, jak nie chcesz ryzykowac to powinienes kupic 4 a nie 2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poleccie jkaies ciekaw oponki cena do 500pln za 2 szt.

RIKEN MAYSTORM2 195/60/R15 kierunkowe, cena 190 zł/szt. - przejechałem na nich na razie 4tys.km, na suchej jak i na mokrej nawierzchni nic niepokojącego nie zauważyłem, ciche w porównaniu do starych michałków.

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam,

Jakiego maxymalnego rozmiaru opony wejdą na felgi 16" do astry II hatchbacka ( wersja sportive silver star) obecnie na tyle mam 205/55/16 Musze zmienic przód i zastanawiam sie czy wejdzie ten sam rozmiar bez ocierania o nadkola przy skręcie.

Zależy mi na wyższym profilu przede wszystkim ze względu na stan naszych polskich dróg...

Pozdrawiam i z góry dzięki za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam!

Od tego roku jeżdżę na Fuldach carrat progresso. Z oponami ciągle coś nie tak. Niestety na przednich zaczyna pękać bieżnik frown.gif!Czego to przyczyna może byc? Zbieżność i ważenie kół była ok przy montażu a na oponach przejechałem ledwo 3 tysiące km. opony wyprodukowane w 16tydzień 09r.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> opony

> wyprodukowane w 16tydzień 09r.

reklamuj idea.gif

osobiście jeździłem dwa sezony na takich fuldach (co prawda kupiłem

je używane wink.gif) i nie polecam no.gif

ja miałem piętnastki 195/50 i były głośne, na mokrym nie trzymały się drogi

i z 7-miu mm bieżnika, przy zakupie,

po dwóch sezonach zrobiły się "sliki"! shocked.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Witam!

> Od tego roku jeżdżę na Fuldach carrat progresso. Z oponami ciągle coś

> nie tak. Niestety na przednich zaczyna pękać bieżnik !Czego to

> przyczyna może byc? Zbieżność i ważenie kół była ok przy

> montażu a na oponach przejechałem ledwo 3 tysiące km. opony

> wyprodukowane w 16tydzień 09r.

Po dojechaniu przednich opon zostałem zmuszony do zakupu nowych. Żeby mieć kpl takich samych na aucie dokupiłem 2 Fuldy Progresso ( 2 szt. kupiłem na wiosne na tył) i musze obalić moja poprzednią opinię o ich głośności. Są znośne a poprzedni hałas jaki slyszałem przenoszony byl przez poprzednie Pneumanty. Nie dało się tego dokładnie zlokalizować do póki ich nie wywaliłem. Fulda jeśli chodzi o trzymanie w zakrętach i margines bezpieczeństwa jest naprawdę OK. I jazda po mokrym też jest bezpieczna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej:)

Wlasnie mialem kupic do 2giego autka Goodyear Vector 5+ , kiedy to zobaczylem niby nowsze Goodyear 4season, oba to wielosezon, vector 5+ na moim koncie ma 70tys km, biezniczek malo sie zjechal, na sniegu w Zakopanem w zimie bez problemu wszędzie się dostałem, w ulewie dobrze odprowadza wodę, dobrze trzyma się jezdni, cicha.. grubo zadowolony jestem i teraz dylemat, kupić je bo wiem że dobre...czy może nowsze 4season, czy ktoś miał okazję jechać na tych nowszych?

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Szukam opon zimowych w rozmiarze 185/65/R15.

Przewertowałem fora, oponie na oponeo. itp. W teście ADAC polecane są :Goodyear UltraGrip 7+, Continental WinterContact TS830 cena ok. 230 zł. Na oponeo dobre oceny ma Uniroyal MS plus 66- cena 182zł. Pytanie: czy dopłacić? czy kupić tańszego Uniroyala? thx za podpowiedź

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Szukam opon zimowych w rozmiarze 185/65/R15.

> Przewertowałem fora, oponie na oponeo. itp. W teście ADAC polecane są

> :Goodyear UltraGrip 7+, Continental WinterContact TS830 cena ok.

> 230 zł. Na oponeo dobre oceny ma Uniroyal MS plus 66- cena

> 182zł. Pytanie: czy dopłacić? czy kupić tańszego Uniroyala? thx

> za podpowiedź

Continental odradzam polecam goodyeara lub Dunlop SP Winter Response

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Continental odradzam polecam goodyeara lub Dunlop SP Winter Response

jak ja kocham takie posty.

Może chociaz że dwa zdania wytłumaczenia dlaczego te polecasz a tamtych nie lubisz?? hmm.gif

Byćmoże nie polecasz continentala bo ma brzydki wg Ciebie bieżnik. Mnie akurat kwestie wizualne nie obchodzą i przez twoją opinię zrezygnuje z przyzwoitych opon. Rozumiesz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> jak ja kocham takie posty.

> Może chociaz że dwa zdania wytłumaczenia dlaczego te polecasz a

> tamtych nie lubisz??

> Byćmoże nie polecasz continentala bo ma brzydki wg Ciebie bieżnik.

> Mnie akurat kwestie wizualne nie obchodzą i przez twoją opinię

> zrezygnuje z przyzwoitych opon. Rozumiesz?

smile.gif w zeszłym roku kupiłem dunlopy i jestem z nich zadowolony do AG. A kupiłem bo miałem na F-ce continental przez 3 sezony i jakos niebyłem z nich zadowolony za bardzo słabo sie trzymały drogi a na dunlopach lepiej mi sie jezdzi wiec polecam Dunlop SP Winter Response ten model bo takie posiadam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej, dodam wam moje 2gr smile.gif

wielosezon:

Astra F:

185/60/R14 (jak sie nie myle, choc mylic sie moge, na 100% 185 R14 nie wiem tylko czy 60 czy 65) Goodyear Vector5+ juz 2gi sezon i jest wysmienicie, super trzyma sie suchego, mokrego daje rade extra na sniegu..tak extra ze koles mi powiedzial ze mam naprawde dobre zimowki i zdebial jak uslyszal ze to wielosezon

Astra G:

185/65/R15 Goodyear Ultragrip 7+ czy jak tam one się zwią... te wielosezonowe ktore dobrze wypadły w teście ADAC, u mnie w aucie wypadły dobrze, ale szału nie ma, opony działają jak powinny, ale to już nie to samo co Vector 5+ (miałem Vector 5+ z astry F przez pół roku w G) trzyma się drogi, ale mam wrażenie jakby tak...o 1% gorzej niż Vector 5+

podsumowując:

może jakbym miał te same rozmiary obu typów, porównanie miałbym bardziej trafne, a może te nowe to już tylko marketing? Moim zdaniem (a nie znam się na tym) w przeciągu lat zmieniają się substancje do produkcji opon , co 20lat poczuje się różnice...ale z roku na rok, teraz w tak zaawansowanej technologii? woda jest wodą, śnieg śniegiem...od zawsze i skoro w pełni Vector 5+ mnie zadowolił, to czego szukam w tych nowych oponach.. dałem się nabrać na czysty marketing.. za X lat jak będą dostępne jeszcze Vectorki, napewno je kupię zeby.GIF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

WItam

Czy któryś z szanownych kolegów jeździł na oponkach

Firestone winterhawk 2?

Musze kupić 2 zimówki ,no i będę jezdzil czasem po drogach niższej kategorii odśnieżania.....

Znajomy poleca mi Goodyear ug7+ ale tutaj roznica na 2 sztukach jest ponad 100zł.

pzd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> WItam

> Czy któryś z szanownych kolegów jeździł na oponkach

> Firestone winterhawk 2?

> Musze kupić 2 zimówki ,no i będę jezdzil czasem po drogach niższej

> kategorii odśnieżania.....

> Znajomy poleca mi Goodyear ug7+ ale tutaj roznica na 2 sztukach jest

> ponad 100zł.

> pzd

Ja mam Firestony od roku wink.gif.To sa druge opony moje ,zimowe, Kupiłem z www.opony.com. Według mnie sa dobre do normalnej jazdy .Jechałem na nich 160 km/h wink.gif .Ścieralność,hm.. po 7kkm ,z 9mm zostało 8-8,2mm biglaugh.gifW tym roku kupiłem jedną sztukę, ma 9mm.Ceny dość tanie .178zł szt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Aktualizacja moim poczynań z fulda made in poland(ecocontrol).

Pisalem o niej wcześniej teraz jestem o pare kkm mądrzejszy ,zrobilem na nich prawie 20kkm.

Moja ocena 3/10 tragedia,na mokrym wystepuje zjawisko nie wiem jak to nazwać ,hamujesz ,po czym auto przed pełnym zachomowaniem potrafi jeszcze 1-2 m czasem pociagnac,nie musze chyba mówić jak niebezpieczne jest to w mieście sciana.gif

Szczerze odradzam tą opone,przy okazji dodam ze mialem je od nowosci ,no i opony byly świeże nie zleżałe.

Taj jak wczesniej pisalem opona lubi popiskiwać ,no i jej zachowanie na suchym też pozostawia dużo do życzenia.

Niestety wziołem też pod uwage testy w necie i ,,opinie'' ale to już ostatni raz.Widzę że opinie na niektórych portalach nie są miarodajne i pewnie występuje tam tzw zjawisko marketingu szeptanego.

Reasumując DNNOOOOO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A ja pochwalę Firestony TZ 200

też mam i sobie chwalę

drugą astrę kupiłem na fuldach carat progresso które okropnie huczały przy 60km/h

szlag mnie trafiał, więc przełożyłem prawie nowe firestony z rozbitka i huczec przestało smile.gif

jakichkolwiek zastrzeżen brak

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do użytkowników AstryG. Jakie standardowo były zakładane koła w/w Astrze 14" czy 15"? Mam aktualnie w mojej AstrzeF praktycznie nowe oponki i letnie i zimowe 14" i szkoda by było się ich pozbyć gdyby nowe autko czyli AstraG ,którą zamierzam kupić też miało 14" koła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Pytanie do użytkowników AstryG. Jakie standardowo były zakładane koła

> w/w Astrze 14" czy 15"?

i takie, i takie ok.gif

> Mam aktualnie w mojej AstrzeF

> praktycznie nowe oponki i letnie i zimowe 14" i szkoda by było

> się ich pozbyć gdyby nowe autko czyli AstraG ,którą zamierzam

> kupić też miało 14" koła.

średnica kół eFki i G się różni

w G koła są ciut większe, stąd inne profile opony przy tym samym rozmiarze felgi...

różnica nie jest wielka, ale jest ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> To jest sens zostawiania 175/65/r14 zimowe na stalówkach do AG?

to zależy od Ciebie...

kółka będą mniejsze o ponad 30mm średnicy

z tym wiąże się drobne przekłamanie licznika

ja się tym specjalnie nie przejmuję...

w asterce mam 195/50/15 zamiast 195/55/15, a to też różnica ok. 20mm na średnicy (są mniejsze)

jeśli kupisz AG w wersji piast na 4 śruby (tylko w słabszych silnikach) to ok ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idzie zima (szybciej niż się chyba wszyscy spodziewaliśmy) i jak bumerang wraca temat opon. Do rzeczy. W lutym kupiłem dwie nowe zimówki Dayton DW510 185/65R15, teraz miałem dokupić kolejne dwie, ale niekoniecznie ten sam model. Zdecydowałem się na Sava Eskimo S3, ale czytając ten wątek zauważyłem, że znowu mówi się trochę o oponach całorocznych/wielosezonowych.

Na wiosnę czeka mnie zakup 4 opon letnich, a autem pewnie dłużej niż 2-3 lata nie pojeżdżę. Koszt w miarę przyzwoitych opon z montażem to przynajmniej 200 zł za sztukę, co dla 6 opon (2zimówki + 4 letnie) daje 1200zł. Za te same pieniądze można kupić wielosezonowe Pirelli i Dunlopy. Co więcej mógłbym sprzedać felgi i dwie zimówki. Więc cały interes kosztowałby mnie mniej więcej 600-800 zł, a nie 1200. Finanse przemawiają za całorocznymi.

Inną kwestią jest zachowanie auta na takich oponach. Ze znalezionych przeze mnie testów wynika, że dobre całoroczne w warunkach zimowych (niskie temperatury, śnieg, lód) są trochę gorsze od zimówek. Podobnie w letnich warunkach spisują się trochę gorzej od opon letnich. Konkluzja z testu jest taka: jeżeli jeździsz w miarę spokojnie i nie po górach, ale miasto i odśnieżane drogi, to całoroczne są sensownym wyborem. Z kolei w innym teście piszą:

Quote:

Droga hamowania ze 100 km/h samochodu wyposażonego w opony letnie wyniosła 38 metrów na suchej nawierzchni. Samochód na oponach całorocznych w tych samych warunkach potrzebował 14 metrów więcej.


Linki do testów:

Autocentrum - Test opon całorocznych

Autoporadnik - Test opon całorocznych

Oponeo - Test opon całorocznych

Co podpada to fakt, że w teście gdzie opony całoroczne zostały zbesztane nie podano modeli porównywanych opon, a sam test zamieszczony na stronie sklepu z oponami.

Jakie są Wasze przemyślenia na temat opon całorocznych? Dodam, że jeżdżę trasa/miasto 50/50, a drogi zawsze odśnieżane w pierwszej kolejności. Zależy mi bardziej na przyczepności na mokrej nawierzchni niż na śniegu/lodzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim wypadku 50/50 (trasa/miasto), polecam całoroczne, jeżeli jeszcze kupisz opony dobrego producenta będziesz super zadowolony.

Ja niestety w większości jeżdżę po mieście proporcje mniej więcej

35% miasto 65% trasa, ale moja trasa trafia się w drogi gdzie rzadko zagląda piaskarka i jak mam ubity śnieg to jest ok.gif więc skazany jestem na opony zimowe. Jakby było inaczej to bym miał całoroczne.

PZDR VEN

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy, nie macie czasem wrażenia, że obecnie głównym założeniem projektowym dla opon letnich jest by jak najmniej nadawały się do jazdy zimą, a dla zimowych by maksymalnie obrzydzić korzystanie z nich latem? Coraz mniej wierzę, że obecnie naprawdę nie da się wyprodukować porządnych opon uniwersalnych. Spisek jakiś czy co? niewiem.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Koledzy, nie macie czasem wrażenia, że obecnie głównym założeniem

> projektowym dla opon letnich jest by jak najmniej nadawały się

> do jazdy zimą, a dla zimowych by maksymalnie obrzydzić

> korzystanie z nich latem?

z tym się zgodzę ok.gif

> Coraz mniej wierzę, że obecnie

> naprawdę nie da się wyprodukować porządnych opon uniwersalnych.

> Spisek jakiś czy co?

zaraz tam spisek...

od niemal roku jeżdżę na całorocznych (patrz wyżej) i nie narzekam :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> od niemal roku jeżdżę na całorocznych (patrz wyżej) i nie narzekam

> :-)

A czym, jak nie zmową producentów i serwisów opon wyjaśnisz żałosny wybór (jeden, maksymalnie dwa modele dostępne w danym rozmiarze) opon całorocznych w porównaniu z sezonowymi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A czym, jak nie zmową producentów i serwisów opon wyjaśnisz żałosny

> wybór (jeden, maksymalnie dwa modele dostępne w danym rozmiarze)

> opon całorocznych w porównaniu z sezonowymi?

ja bym to tłumaczył niechęcią potencjalnych kupców, a co za tym idzie kiepskimi wynikami sprzedaży

dodam, że opony całoroczne z założenia nie będą tak dobre latem jak letnie i tak dobre zimą jak zimowe ;-

)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ja bym to tłumaczył niechęcią potencjalnych kupców, a co za tym idzie

> kiepskimi wynikami sprzedaży

Ale ta niechęć bierze się głównie (a może wyłącznie??) z odpowiedniej strategii marketingowej i reklamy...

> dodam, że opony całoroczne z założenia nie będą tak dobre latem jak

> letnie i tak dobre zimą jak zimowe ;-

> )

Niby tak, ale przypuszczam, że przy obecnej technologii ta różnica mogłaby przy niewyczynowych zastosowaniach być praktycznie niezauważalna...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ja bym to tłumaczył niechęcią potencjalnych kupców, a co za tym idzie

> kiepskimi wynikami sprzedaży

> dodam, że opony całoroczne z założenia nie będą tak dobre latem jak

> letnie i tak dobre zimą jak zimowe ;-

> )

No to się chyba zdecyduję na całoroczne, a dokładnie na GoodYear Vector 4Seasons. To są chyba najlepsze całoroczne opony jakie znalazłem, a i tak mi to wyjdzie taniej niż kupować osobno. Co ciekawe, te opony spełniają wymagania opony zimowej. Czy taki zestaw będzie dużo gorszy (a może lepszy) od zima: Dayton DW510 + Sava Eskimo S3, a latem coś z podobnego pułapu cenowego?

To teraz pozostaje kwestia rozmiaru. Obecnie mam 185/65R15 na felgach 6Jx15, czyli optymalnie, ale zastanawiałem się jeszcze nad oponami 175/70. Głównie z powodu ceny i lepszej przyczepności zimą (większy nacisk). Jest sens, czy zostać przy 185/65?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ale ta niechęć bierze się głównie (a może wyłącznie??) z odpowiedniej

> strategii marketingowej i reklamy...

słynne +7 st. C? zlosnik.gif

> Niby tak, ale przypuszczam, że przy obecnej technologii ta różnica

> mogłaby przy niewyczynowych zastosowaniach być praktycznie

> niezauważalna...

dla mnie - niewyczynowo vectrą - jest :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> No to się chyba zdecyduję na całoroczne, a dokładnie na GoodYear

> Vector 4Seasons. To są chyba najlepsze całoroczne opony jakie

> znalazłem, a i tak mi to wyjdzie taniej niż kupować osobno.

ja poszedłem w opcję "budżetową": Navigator II

zdaje się, że z tymi Goodyearami będzie jeszcze lepiej ok.gif

> Co ciekawe, te opony spełniają wymagania opony zimowej. Czy taki

> zestaw będzie dużo gorszy (a może lepszy) od zima: Dayton DW510

> + Sava Eskimo S3, a latem coś z podobnego pułapu cenowego?

nie znam ani jednych, ani drugich ;-)

> To teraz pozostaje kwestia rozmiaru. Obecnie mam 185/65R15 na felgach

> 6Jx15, czyli optymalnie, ale zastanawiałem się jeszcze nad

> oponami 175/70. Głównie z powodu ceny i lepszej przyczepności

> zimą (większy nacisk). Jest sens, czy zostać przy 185/65?

ja bym został przy 185 ok.gif

różnica 10mm będzie praktycznie niezauważalna (to nie to co między 205 a 175)

ewentualnie rozważ różnicę cenową takich samych opon w tych dwóch rozmiarach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.