Skocz do zawartości
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Autokącik

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Akumulatory

Featured Replies

Napisano

do Twojego silnika 45Ah styknie, ale na srogie zimy 50-tka byłaby pewniejsza.

A co do doładowywania większych aq przez alternator to nie ma najmniejszego problemu. Wielkość alternatora dopasowuje się do ilości i prądożernosci odbiorników a nie do akumulatora (dlatego np autka z klimą zwykle mają większy altek a aq taki sam jak auta bez klimy)

Kilka razy na forum juz pisałem jak jeździłem swoją asterką całą zime z akumulatorem od kombajnu (coś koło 200Ah) i nic złego się nie działo

Napisano

> Bosh seria SILVER

> NIE polacam

> Znajomy też ma problem z nim.

> Używałem go 2 lata, nie wytrzymał dłużej(po 2ch latach bez

> doładowania prostownikiem po nocy nie odpalił)

> Moj i znajomego egzemplarz taki? Czy seria wadliwa? Nie wiem i nie

> polecam

Witajcie!

Ja tam na swojego nie mogę narzekać, mam juz samochód prawie 3 lata a akumulator nie był nowy. Wszystko pięknie odpala latem zimą, bez różnicy. Czasami auto stoi tydzień, albo 2 pod blokiem i nigdy nie było najmniejszego problemu( ale radio gaśnie przy odpalaniu!).

Mój aku to

BOSCH Silver 5D 12V 55Ah 420A

Made in Spain - może to ma znaczenie ?

Ja polecam waytogo.gif

Napisano

> Witajcie!

> Ja tam na swojego nie mogę narzekać, mam juz samochód prawie 3 lata a

> akumulator nie był nowy. Wszystko pięknie odpala latem zimą, bez

> różnicy. Czasami auto stoi tydzień, albo 2 pod blokiem i nigdy

> nie było najmniejszego problemu( ale radio gaśnie przy

> odpalaniu!).

> Mój aku to

> BOSCH Silver 5D 12V 55Ah 420A

> Made in Spain - może to ma znaczenie ?

> Ja polecam

Wydaje mi się że problemem była jakaś partia produkcyjna bo zauważyłem że niektórzy mają z nim problemy a inni w ogóle.

P.S. Centra Futura Plus --> polecam, używam

  • 2 tygodnie później...
Napisano

Od kilku dni jestem szczęśliwym użytkownikiem akumulatora Centra Plus 50Ah. Slyszalem takie opinie od starzych znajomych, że dobrze jest doładować nowy akumulator małym prądem tak żeby osiągnął swoją pełną pojemność. Czy spotkaliście sie z podobnymi opiniami i co mam o tym myśleć?

Napisano

> Od kilku dni jestem szczęśliwym użytkownikiem akumulatora Centra Plus

> 50Ah. Slyszalem takie opinie od starzych znajomych, że dobrze

> jest doładować nowy akumulator małym prądem tak żeby osiągnął

> swoją pełną pojemność. Czy spotkaliście sie z podobnymi opiniami

> i co mam o tym myśleć?

hmmm... ja nie słyszałem, alternator i tak ładuje akumulator, więc jeżeli wkładasz i jedziesz na np 100km to lajt, a jak wkładasz i stoisz tydzień...to lepiej poczekaj aż będziesz jechać.

To tylko moje zdanie w tej kwestii

  • 3 tygodnie później...
Napisano

jak pisałem w watku usunietym, jak zastosujesz akumulator z przedziału 60-70 Ah, 600-700A to powinno być ok.gif. Ja osobicie moge polecic markę Centra, obecnie uzywam linie "Plus" i jestem bardzo zadowolony...

  • 4 tygodnie później...
Napisano

W Asterce mam jeszcze ponad 3letni poniemiecki Firebird 44(360)- (słyszał ktoś coś o nich?) i żadnych problemów choć jechałem na nim 200metrów na jedynce do stacji gdy zbrakło paliwa wink.gif - rozrusznik się zjarał a aku jakby nigdy nic.

Teraz zdechł na amen mi w Unolocie jakiś Kauflandowy Jenox czy jakoś - dwie cele mu przestały pracować :/ i będę robił roszadę

Do Unolota mało używanego poleci stary Firebird, a do Asterki zaryzykowałem 4Max'a dużego czyli 44Ah(360) - cena w IC poniżej 200zł po rabacie.

Nie ma co szaleć - żeby mi aku kosztował więcej niż 1/20 całego auta wink.gif

Napisano

za 200 zł idzie kupić coś lepszego niz 4max.

W grudziadzu centre standard ostatnio kupowałem wujkowi to za 45Ah dałem 204zł

ZAP-y też były w podobnej cenie, tylko akurat nie mieli na magazynie takiej pojemności jak chciałem, więc wziałem centre.

Lubisz ryzyko- bierzesz 4-maxa, ale jestem niemal pewien, że dużo dłużej niż gwarancja nie wytrzyma

ps. jenox Cię jeszcze nie nauczył, ze nie kupuje się marketowych akumulatorów?

Napisano

...cena w IC poniżej

> 200zł po rabacie.

> Nie ma co szaleć - żeby mi aku kosztował więcej niż 1/20 całego auta

Dobre, też mi aku siada, już nie pomaga ładowanie, pierwsze mrozy i kaput, tylko u mnie nowy aku to 1/10 astrolota wink.gif

Napisano

Ja miałem Boscha wytrzymał całe trzy lata smile.gif teraz kupiłem centre future 55Ah w cenie 370zł frown.gif

087dc03349bad194m.jpg

Napisano

> za 200 zł idzie kupić coś lepszego niz 4max.

> W grudziadzu centre standard ostatnio kupowałem wujkowi to za 45Ah

> dałem 204zł

> ZAP-y też były w podobnej cenie, tylko akurat nie mieli na magazynie

> takiej pojemności jak chciałem, więc wziałem centre.

> Lubisz ryzyko- bierzesz 4-maxa, ale jestem niemal pewien, że dużo

> dłużej niż gwarancja nie wytrzyma

Witam

Cóz, u mnie 4max (akurat ryzyka nie lubie) przeżył gwarancję (ma już 2,5 roku) i dalej elegancko trzyma napięcie...ale wtedy był poniżej 100 PLN.

Pozdrawiam

Napisano

No cóż - wstrzymałem się wczoraj z zakupem 4maxa i zacząłem szukać Centry-Standart hmm... wszędzie jakieś 250 zł. Dziś ostateczna rozgrywka i zakup.

Napisano

Centra Standard, ZAP Standard , Topla . Przystępna cena i jakość jak najbardziej pewna.

Nie musisz szukać tylko Centry idea.gif

Napisano

> Centra Standard, ZAP Standard , Topla . Przystępna cena i jakość jak

> najbardziej pewna.

> Nie musisz szukać tylko Centry

Tak przy okazji. Niedługo możecie już nie znaleźć Centry w sklepach.

W tym roku mija czas jaki był wynegocjowany przez Centrę przy sprzedaży zakładu i w tym roku marka Centra już nie będzie istnieć. Zostanie tylko marka Exide.

Te informacje mam z wiarygodnego źródła, czyli od mojego wujaszka który pracuje w Centrze w Poznaniu

Napisano

Nooo Pany! Zielik znów stanął na wysokości zadania - czyli na głowie.

Rano mesydż od Zielika. Pińcet telefonów dla uzgodnień. Wynik Exite precz - Centra Standart górą.

Chwila namysłu i oczekiwania na okazję transportu. W końcu to prawie 100km w jedną stronę.

I bingo jest okazja.!

Następne pińcet telefonów. I aku jedzie okazją do moich rączek.

1,5h czekania...

Wielkie podziękowania dla kolegi Mariusza z czerwonego golfa za wariacką jazdę na dojazdówce i...

...Asterce stoi sobie Centra Standart 50Ah (450)

Zielik jesteś... ehh ci co znają wiedzą kim jesteś wink.gif

Napisano

> ...Asterce stoi sobie Centra Standart 50Ah (450)

A mozne zapytac ile za ta przyjemnosc?

Bo czeka mnie to samo.

Napisano

> A można zapytać ile za tą przyjemność?

Pytanie kieruj bezpośrednio do Zielika. Ja Ci powiem że "tyle a ile", a tu się okaże że następna partia idzie w górę bo ceny producenta skoczyły i będziesz miał pretensje wink.gif

A może już nie będzie następnej partii skoro Centra sprzedana temu Exitowi.... frown.gif

  • 2 tygodnie później...
Napisano

Po 11 latach oryginalny akumulator 44Ah (200A) dokonał żywota w ciągu 2 dni. Za pewne nie obyło się bez "pomocy" alternatora, w którym skończyły się szczotki (choć kontrolka ładowania się nie zapaliła). Reanimacja aku. nie przyniosła efektów. Kupiłem polecaną na kąciku Centrę Futurę+ 45Ah (450A) waytogo.gif

  • 1 miesiąc później...
Napisano

Panowie, mam pytanie: pojawiły się na Allegro akumulatory GM w niezłych chyba cenach, co o nich sądzić? Niedługo będę wymieniał i się zastanawiam. I drugie: do Astry 1,4 wystarczy standardowe 44 czy może większy?

Napisano

> Panowie, mam pytanie: pojawiły się na Allegro akumulatory GM w

> niezłych chyba cenach, co o nich sądzić? Niedługo będę wymieniał

> i się zastanawiam. I drugie: do Astry 1,4 wystarczy standardowe

> 44 czy może większy?

Nie widzę powodu kupowania akumulatora o większej pojemności niż przewidział producent. Samochód lepiej od tego nie pojedzie hehe.gif Pytanie brzmi: czy te akumulatory z Allegro są świeże i pełnowartościowe?

Napisano

> Nie widzę powodu kupowania akumulatora o większej pojemności niż

> przewidział producent. Samochód lepiej od tego nie pojedzie

Też nie widzę, pytam o zdanie po prostu smile.gif

> Pytanie brzmi: czy te akumulatory z Allegro są świeże i

> pełnowartościowe?

Sprzedawca zapewnia, że to oryginały jak najbardziej świeże, a cena atrakcyjna, chyba 170 zł za 44-kę.

Napisano

> I drugie: do Astry 1,4 wystarczy standardowe

> 44 czy może większy?

44Ah to minimum

maximum praktycznie ie istnieje wink.gif

A aq mocniejszy od tych 44Ah może się przydac

1. podczas srogiej zimy (przy standardowym 44 możesz nie uruchomić auta, szczegolnie jeśli zajdzie potrzeba pokręcenia kilka dobrych sekund)

2 Jeśli masz mocny sprzęt car audio, lub jeśli lubisz posłuchac kilka godzin radia gdy auto nie jest na chodzie, powiedzmy gdzieś na działce lub przy ognisku.

3. jeśli masz spora upływność prądu w aucie i dodatkowo dość rzadko używasz auta.

Ja osobiście kupiłbym coś koło 50Ah, ale to już Twoja decyzja

Napisano

> 2 Jeśli masz mocny sprzęt car audio, lub jeśli lubisz posłuchac kilka

> godzin radia gdy auto nie jest na chodzie, powiedzmy gdzieś na

> działce lub przy ognisku.

Mam stardardowe radio + 4 głośniki

> 3. jeśli masz spora upływność prądu w aucie i dodatkowo dość rzadko

> używasz auta.

Jeździ co dzień po 40 - 60 km

> Ja osobiście kupiłbym coś koło 50Ah, ale to już Twoja decyzja

ok.gif

  • 4 tygodnie później...
Napisano

To się pochwalę: wczoraj Astra dostała nowiutką Centrę Plus 45/360. Koszt w sklepie 215 zł ok.gif

  • 2 tygodnie później...
Napisano

> To się pochwalę: wczoraj Astra dostała nowiutką Centrę Plus 45/360.

> Koszt w sklepie 215 zł

Ja miałem kiedyś Centrę Futurę. Po 2 latach odstawiała mi takie numery że hej. Zdarzało się że po jednej nocy wogóle nie dawał oznak życia. Oddanie do serwisu na gwarancji nie wykazało niczego wadliwego ! 2 akcje nieodpalenia samochodu i stwierdziłem że jak mam takie cuś mieć pod maską to wolę kupić jakiś zwykły i tak zrobiłem. Działa do dzisiaj i jestem zadowolony smile.gif Marki nie pamiętam ale ponad rok temu dałem 155 zł. Z centrą już sobie dam na zawsze spokój. Jedyny plus jej gwarancji jest to że asistance przyjedzie za darmo i odpali autko za pomocą kabli wink.gif

Napisano

ZAP piastow 50Ah - 179PLN. Kupilem.

Znajomy sprzedawca twierdzi, ze na ZAPy jest najmniej reklamacji. NA Centre sie zdarzaja.

Gdy kupujecie akumulator dopytajcie sie o to kiedy przyjechal z fabryki. Im dluzej lezy tym gorzej. W zasadzie nie powinno sie kupowac akumulatorow ktore lezaly dluzej niz 3-4 miesiace. Im dluzej lezy tym szybciej padnie.

Po zakupie wato naladowac akumulator malym pradem do napiecia 14V. Trzeba miec woltomierz. Moj ladowal sie pradem 1A zaledwie 40 minut. Znaczy byl calkowicie naladowany.

Napisano

Dziś miałem chwilę czasu, więc dokonałem sekcji starego akumulatora. Pokrywa była przyklejona, ale po delikatnej perswazji dużym śrubokrętem odskoczyła. Tak to wygląda:

281629543-aku.JPG

Styk aku i pokrywy jest na górnej powierzchni labiryntu. Widać areometr, który mierzy gęstość elektrolitu w jednej celi. Labirynt ogranicza parowanie wody. Robił to na tyle dobrze, że - jak wspomniałem - po 11 latach wszystkie płyty były przykryte centymetrową warstwą elektrolitu. Jak na złość mój areometr uległ stłuczce, więc nie miałem jak sprawdzić gęstości. Oczko było zielone do samego końca.

post-53490-14352498425462_thumb.jpg

Napisano

myślę o kupnie nowego akumulatora .... wszyscy chwalą centrę futura ... ale jej cena jest zaj.bista yikes.gifyikes.gifyikes.gif cena w promocji za 55 Ah ponad 350 PLN .....

dla porównania oryginalny GMowski aku z 3 letnią gwarancją kosztuje ok 200 PLN

Napisano

> Labirynt ogranicza parowanie wody. Robił to na tyle dobrze, że -

> jak wspomniałem - po 11 latach wszystkie płyty były przykryte

> centymetrową warstwą elektrolitu.

Ja myślę, że tajemnica tkwi w tym miejscu.

281629798-aku.JPG

Stare akumulatory miały korki z odpowietrznikami a w tych nowocześniejszych przed wspólnym odpowietrznikiem jest taka biała gąbka, która skutecznie ogranicza parowanie.

Labirynt natomiast moim zdaniem zapobiega wylaniu się elektrolitu (gąbka przepuszcza ciecz) w przypadku przewrócenia akumulatora.

P.S. Gratuluję pomysłu zrobienia sekcji aku ok.gifgrinser006.gif

post-79818-14352498426226_thumb.jpg

Napisano

> myślę o kupnie nowego akumulatora .... wszyscy chwalą centrę futura

> ... ale jej cena jest zaj.bista cena w promocji za 55 Ah

> ponad 350 PLN .....

> dla porównania oryginalny GMowski aku z 3 letnią gwarancją kosztuje

> ok 200 PLN

co było celem napisania tego postu - bo dla mnie nic z niego nie wynika poza informacjami ze chcesz kupic akumulator i jakie sa ceny...chcesz aby ci doradzic czy co??

Napisano

Owszem, ta pastylka też nie jest bez znaczenia. W dotyku to bardziej pianka. Podobna do tych pod panele podłogowe, ale znacznie bardziej gęsta.

Dorzucę jeszcze fotkę płyt przez otwór po areometrze wink.gif.

281630043-cela.JPG

Jak widać, nie są w najlepszym stanie.

Starość nie radość old.gif

post-53490-14352498427305_thumb.jpg

Napisano

bierz zwykłego ZAP-a standard albo centre standard albo ewentualnie topla i będziesz zadowony i nie stracisz majątku.

Napisano

"labirynt" w tym aku służy do skraplania pary wodnej i odprowadzania wody do cel . W przypadku przewrócenia aku na bok elektrolit wróci do cel tą samą drogą ."Zaworek" najpewniej działa jak presostat hmm.gif

Napisano

Wczoraj kupilem swiezutka Future 45/450.

Na dzien dobry szlag trafil mi obie zarowki mijania i jedno pozycyjne z przodu. Mam nadzieje, ze to zbieg okolicznosci.

Aku kreci rozrusznikiem jak jeszcze nigdy w tym aucie smile.gif

Napisano

> Panowie co polecilibyście do C20XE?

> Jakie parametry akumulatora?

ZAP piastow, pojemnosc w okolicach 60-70Ah. Prad rozruchu >450A wg normy EN. Wlasciwie kazdy akumulator w tej pojemnosci bedzie dobry.

Napisano

> I faktycznie takowe ZAP'y są dobre?

jż pisałem (chyba nawet w tym wątku) że miałem kilka ZAP-ów i każdy z nich miał ponadprzeciętną żywotność

Napisano

> jż pisałem (chyba nawet w tym wątku) że miałem kilka ZAP-ów i każdy z

> nich miał ponadprzeciętną żywotność

W tej chwili to sa jedne z najlepszych akumulatorow na polskim rynku.

I najtanszych.

Napisano

Ok, pytam gdyż ja mam jednak przekonanie do Centry, ale chętnie nie wydawałbym tylu dzięgów na markę...

Napisano

> Oczko było zielone do samego końca.

Również pokusiłem się o sekcję akumulatora GM, i pomyślałem, że warto pokazać zasadę działania tego "oczka"... wink.gif

281654224-aerometr.JPG

odpowiednia gęstość elektrolitu: widzimy zielone oczko.

281654224-aerometr1.JPG

zła gęstość elektrolitu: widzimy oczko białe lub czarne.

Pozdrawiam

post-79818-14352498533788_thumb.jpg

Napisano

posiadam centre future 77Ah 760 A prądu rozruchowego . ja posiadam dizelka więc wskazany dobry aku. kręci az miło. polecam wszystkim.

Napisano

Mam pytanko, chce kupic nowy aku do mojej astry 2.0 Dl, ale nie wiem jaka ma byc wartosc aku 74 czy 55

Jak ktos wie to prosze o pomoc ( chodzi mi o wartosc akumulatora, jaki powinien byc zamontowany fabrycznie)

Napisano

> Mam pytanko, chce kupic nowy aku do mojej astry 2.0 Dl, ale nie wiem

> jaka ma byc wartosc aku 74 czy 55

> Jak ktos wie to prosze o pomoc ( chodzi mi o wartosc akumulatora,

> jaki powinien byc zamontowany fabrycznie)

o jakie wartosci pytasz?? pojemnosc czy prad??

jezeli chodzi ci o pojemnosc to szybciej pasowac bedzie 74 Ah niz 55 Ah... wink.gif

a co do prądu to napewno nie mniej jak 650A...

Czyli podumowujac musisz znalezc aku powyzej powiedzmy 70Ah i 650 A

Napisano

> o jakie wartosci pytasz?? pojemnosc czy prad??

> jezeli chodzi ci o pojemnosc to szybciej pasowac bedzie 74 Ah niz 55

> Ah...

> a co do prądu to napewno nie mniej jak 650A...

> Czyli podumowujac musisz znalezc aku powyzej powiedzmy 70Ah i 650 A

tzn chodzilo mi jaki ma byc aku fabrycznie zeby bylo ok

74Ah 680A 12V??

Napisano

ja mam taki u siebie wsadzony i jestem z niego zadowolony...

EDIT: mysle ze jak kupisz sobie np. Centra Plus 74Ah 680A to bedziesz zadowolony....

Napisano

> ja mam taki u siebie wsadzony i jestem z niego zadowolony...

wiec ja bede musial zaopatrzyc sie w takowy, dzieki za info

a polecasz jakas marke ( albo jakas odradzasz?) na swoim starym boscha w benzynie przejechalem 8lat, teraz mam zapa i tez ok jest

Napisano

tak jak pisze wyzej...mam centre i narazie jest ok...zap-y to co wiem tez sa ok...

Napisano

> tak jak pisze wyzej...mam centre i narazie jest ok...zap-y to co wiem

> tez sa ok...

ok dzieki wielkie

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Ostatnio przeglądający 0

  • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.

Account

Navigation

Szukaj

Szukaj

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.