Skocz do zawartości

Akumulatory


lelek

Rekomendowane odpowiedzi

Jaka pojemnosc?

Ja niedalej jak 2dni temu kupilem norautowy prostownik ... fakt ze wziolem ten mocniejszy 3010 - 240zl .... ale za 140 byl 1010 chyba do 60Ah (pewnie prad mniejszy zapodaje wiec i te wieksze tez powinien ladowac o ile nie bedzie przeklamywal bo to automat)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jaka pojemnosc?

> Ja niedalej jak 2dni temu kupilem norautowy prostownik ... fakt ze wziolem ten mocniejszy 3010 -

> 240zl .... ale za 140 byl 1010 chyba do 60Ah (pewnie prad mniejszy zapodaje wiec i te wieksze

> tez powinien ladowac o ile nie bedzie przeklamywal bo to automat)

55Ah

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Panowie mam Centre Future + w mojej Asi, potrzebuje doładować aku i mam pytanie czy ten prostownik

> da radę?

Do futury to chyba nie bardzo - zdaje się, że nie ma ograniczenia napięcia ładowania do 14.4V, które jest wymagane do tego typu akumulatorów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> a jaki to typ akumulatora?

Taki nowoczesny wynalazek wink.gif Miałem w poprzednim samochodzie i pamiętam, że w warunkach gwarancji była informacja, że ładowanie napięciem powyżej chyba 14.4V grozi "spłynięciem mas czynnych" i utratą życia przez akumulator (oraz oczywiście gwarancji).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Do Futury nadaje się np. ten prostownik

Ten wynalazek co jakiś czas pojawia się w Lidlu (kosztuje chyba około 50 zł). Jedyna wada to niewielki prąd ładowania. Poza tym ok, zwłaszcza za tę cenę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ten wynalazek co jakiś czas pojawia się w Lidlu (kosztuje chyba około 50 zł). Jedyna wada to

> niewielki prąd ładowania. Poza tym ok, zwłaszcza za tę cenę.

wiem,wiem ; kupiłem w Lidlu już 3 takie biglaugh.gif w tym jeden sobie zostawiłem skromny.gif . Maksymalny prąd ładowania to 3,8A ale w zupełności wystarcza i elektrolit nie gazuje ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Witam

czy do 1.7 aku 60Ah 370A to nie zamało?

Taki chyba mam fabryczny wiec ma juz 4 lata i drugi raz sie zdarzyło ze nie chce krecic rozrusznik. Aku ma teraz 11.90 prądu i nie kreci,słychac tylko takie cyk. Czy to napewno winna aku czy może cos innego pada?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Witam

> czy do 1.7 aku 60Ah 370A to nie zamało?

> Taki chyba mam fabryczny wiec ma juz 4 lata i drugi raz sie zdarzyło ze nie chce krecic rozrusznik.

> Aku ma teraz 11.90 prądu i nie kreci,słychac tylko takie cyk. Czy to napewno winna aku czy

> może cos innego pada?

wina tego że teraz nie pali auto leży napewno w aku, bo naładowany akumulator ma powyżej 12,5V

a powodów, że on sie rozładował może być kilka:

- słabe ładowanie

- pozostawiony jakis odbiornik na noc

- duży pobór pradu na postoju

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Witam

> czy do 1.7 aku 60Ah 370A to nie zamało?

370A wg jakiej normy ??? Nawet bez tego info wg mnie taki prąd rozruchowy do diesla to mało.

> Taki chyba mam fabryczny wiec ma juz 4 lata i drugi raz sie zdarzyło ze nie chce krecic rozrusznik.

> Aku ma teraz 11.90 prądu i nie kreci,słychac tylko takie cyk. Czy to napewno winna aku czy

> może cos innego pada?

Nie "11.90 prądu" tylko napięcie (V).

Naładuj porządnie aku dobrym prostownikiem, wykonaj pomiar gęstości elektrolitu jeżeli jest dostęp do cel i będzie więcej wiadomo o kondycji tej baterii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> 370A wg jakiej normy ??? Nawet bez tego info wg mnie taki prąd rozruchowy do diesla to mało.

> Nie "11.90 prądu" tylko napięcie (V).

> Naładuj porządnie aku dobrym prostownikiem, wykonaj pomiar gęstości elektrolitu jeżeli jest dostęp

> do cel i będzie więcej wiadomo o kondycji tej baterii.

60Ah 370A (DIN)- VE , takie oznaczenie ma aku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy później...

jest ktoś w stanie sprawdzić (mogę podać VIN) jaka pojemnośc aku była fabrycznie montowana w moim bocianie?

a tak na marginesie to zamierzam wrzucić aku75 Ah 750 A lub co mnie bardzo kusi 85 Ah 800A, tylko zastanawiam się czy nie bedzie to przerost formy nad treścią hmm.gifgrinser006.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> jest ktoś w stanie sprawdzić (mogę podać VIN) jaka pojemnośc aku była fabrycznie montowana w moim

> bocianie?

> a tak na marginesie to zamierzam wrzucić aku75 Ah 750 A lub co mnie bardzo kusi 85 Ah 800A, tylko

> zastanawiam się czy nie bedzie to przerost formy nad treścią

A jaki masz teraz?

Jak dasz za duży może go niedoładowywać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A jaki masz teraz?

teraz mam 74 Ah ale to tez był kupiony taki jak mi pasował ( 4 lata temu), bo na wczesniejszym nie miałem napisane jaki był

> Jak dasz za duży może go niedoładowywać

możesz jakies argumenty na to przedstawić, bo temat niedoładowania próbuję zgłebiac od dwóch lat i nigdzie nie moge znaleźc jednoznacznej odpowiedzi, że aku jak damy za duży bedzie niedoładowany

ja nawet skłaniałbym sie ku tezie, że ten temat czyli niedoładowanie to mit wink.gif

choć z elektryka mam niewiele do czynienia i znawcą nie jestem więc mogę sie mylic niewiem.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> teraz mam 74 Ah ale to tez był kupiony taki jak mi pasował ( 4 lata temu), bo na wczesniejszym nie

> miałem napisane jaki był

> możesz jakies argumenty na to przedstawić, bo temat niedoładowania próbuję zgłebiac od dwóch lat i

> nigdzie nie moge znaleźc jednoznacznej odpowiedzi, że aku jak damy za duży bedzie

> niedoładowany

> ja nawet skłaniałbym sie ku tezie, że ten temat czyli niedoładowanie to mit

> choć z elektryka mam niewiele do czynienia i znawcą nie jestem więc mogę sie mylic

to wstaw 110 zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> nigdzie nie moge znaleźc jednoznacznej odpowiedzi, że aku jak damy za duży bedzie

> niedoładowany

20.GIF

To jest mit. Alternator ma w jak najkrótszym czasie uzupełnić pojemność akumulatora do stanu co najmniej sprzed rozruchu silnika, a potem powoli do max pojemności. Sprawny alternator naładuje każdy akumulator (w granicach rozsądku) , tylko przy rozładowaniu np o 30% do 80Ah potrwa to dłużej 30% do 60Ah.

W latach 80-tych był kryzys z akumulatorami. Ja osobiście w swoim 125p miałem w bagażniku podpięty akumulator 195Ah od czołgu, a wielu znajomych podobnie, nawet w Syrenkach gdzie były prądnice. Prądnice były trochę mniej wydajne i trzeba było doładowywać okresowo.Natomiast alternator 50A radził sobie doskonale.

Oczywiście przed zamontowaniem akumulator powinien być naładowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> możesz jakies argumenty na to przedstawić, bo temat niedoładowania próbuję zgłebiac od dwóch lat i

> nigdzie nie moge znaleźc jednoznacznej odpowiedzi, że aku jak damy za duży bedzie

> niedoładowany

Jedyny argument dużego aku. na NIE, to waga. Reszta to mity i bujdy.

Eksploatowałem kilka lat akumulator 196 Ah w aucie z silnikiem około litra pojemności, z niewielkim alternatorem i nigdy nie był doładowywany z zewnętrznego źródła.

Zimą na parkingu, w czasie siarczystego mrozu, co rano pomagałem odpalić kilka aut i nic się nie działo. Jazda wyłączni miejska. Tyle praktyka.

Teoria również jest za tym, że niedoładowanie bo za duży..., to mit.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> toś pomógł...

pozwól ze zacytuję

"Jeżeli chodzi o jej pojemność, to powinna być tym większa, im więcej mamy w aucie odbiorników prądu, jednak nie może być wyższa niż określona w instrukcji auta, bo wówczas alternator nie zdoła jej naładować"

wprawdzie to AS

Ale takich opinii jest więcej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> "Jeżeli chodzi o jej pojemność, to powinna być tym większa, im więcej mamy w aucie odbiorników

> prądu, jednak nie może być wyższa niż określona w instrukcji auta, bo wówczas alternator nie

Akumulator będzie niedoładowany, jeżeli pobór prądu będzie większy niż wydajność alternatora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie AŚ nigdy nie był wiarygodnym pismem, jeżeli chodzi o techniczne sprawy.

OT, czy kiedykolwiek czytając AŚ było jakiekolwiek auto lepsze od VW, bądź z grupy VW w porównaniach z innym autami hmm.gif?

PZDR VEN

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> To jest mit. Ja osobiście w swoim 125p miałem w bagażniku podpięty akumulator 195Ah od czołgu, a wielu znajomych podobnie, nawet w Syrenkach gdzie były prądnice

>Reszta to mity i bujdy. Eksploatowałem kilka lat akumulator 196 Ah w aucie z silnikiem około litra pojemności, z niewielkim alternatorem i nigdy nie był doładowywany z zewnętrznego źródła.

powyższe utwierdza mnie coraz bardziej aby kupic tego 85 Ah food.gif, szczególnie, że róznica w cenie to tylko 20 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> powyższe utwierdza mnie coraz bardziej aby kupic tego 85 Ah , szczególnie, że róznica w cenie to

> tylko 20 zł.

Ja w swoim wozie mam jakiś duży, dostałem od brata, pracował wcześniej w Fordzie Mondeo 1,8 TD, bez obciążenia ładowanie na akumulatorze mam 14,2 V, jak włączę światła i dmuchawę na 2 oraz radio, plus ładowanie GPS z zapalniczki na akumulatorze mam napięcie 13,84 V.

Aha akumulator bez ładowania ma napięcie jakieś 12,8 V.

Kiedyś krążyła fama, że nie można wkładać większego akumulatora niż nominał amperowy alternatora, mój akumulator ma dużo więcej niż 70Ah a taki mam alternator 70A.

Zadam pytanie, czy mój akumulator jest niedoładowywany ??

Pytanie retoryczne, mit o tym, że nie wolno włożyć większego aku niż pozwala instrukcja został własnoręcznie przeze mnie obalony.

PZDR VEN

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> no to teraz tylko pozostaje mi podjechać do sklepu i wziasć tego Autopart-a 85 Ah

Jeśli jest niewiele większy, to nie ma problemu. Sam wstawiałem 60 zamiast 50, Ale juz 80 czy 95 bym nie wstawił i to nie ze względu czy pisze to AS czy nie. Po prostu wole nie eksperymentować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jeśli jest niewiele większy, to nie ma problemu. Sam wstawiałem 60 zamiast 50, Ale juz 80 czy 95

> bym nie wstawił

no własnie tez nie chcę przegiąć dlatego na poczatku zapytałem kto mógłby poratowac informacja z czym auto wyjechało z fabryki, żeby wiedzieć jaki margines pojemnościowy wzwyż sobie narzucić wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> czym auto wyjechało z fabryki, żeby wiedzieć jaki margines pojemnościowy wzwyż sobie narzucić

Ogólnie samochodowi nic się nie stanie, gdyż napięcie na aku nie będzie 24 V spineyes.gif

Moim zdaniem przed włożeniem nowego akumulatora warto sprawdzić jakie jest ładowanie na alternatorze a jakie na akumualtorze, jeżeli będzie takie samo i powyżej 13,5 V spokojnie możesz wmontować i 90 Ah.

Nie rozumię jakie tu "eksperyment"?

Edyta:

Nie wytrzymałem zszedłem do garażu sprawdzić jaki mam akumulator, i tu muszę zwrócić honor, posiadam 72Ah i 600A prądu rozruchowego, ale to i tak znacznie więcej niż 45Ah z jakim wyjechał z fabryki.

Poza tym nie wiem czy by mi się większy zmieścił gdyż ten co mam gabarytowo ledwo co wchodzi.

Zobaczę jak będzie się sprawował w zimę, jeżeli będą z nim problemy to pewnie będę myślał o zmianie i wtedy napewno będzie więcej niż 72Ah tylko żeby mi się gabarytowo zmieścił.

PZDR VEN

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> no własnie tez nie chcę przegiąć dlatego na poczatku zapytałem kto mógłby poratowac informacja z

> czym auto wyjechało z fabryki, żeby wiedzieć jaki margines pojemnościowy wzwyż sobie narzucić

Ja w obu bocianach mam zamontowane 80Ah tylko byl drobny problem z zamontowaniem, musialem troszke zmartretowac podstawke pod akumulator bo 80 byla kilka cm dluzsza niz 74 ktore tam wczesniej bylo. Problemow w czasie 2 letniej eksplatacji akumulatorów w samochodach nie zauwazylem. Akumulatory podobno badziewne firmy Bergen, (jeden pojazd ma trudnosci z rozruchem i jezdzi na krotkich odcinkach)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w swojej astrze miałem 80 Ah marki Ursus, i nie było problemu, odkąd zmieniłem na 55Ah mało znana marka, są problemy.

Zamierzam wymienić przed zimą akumulatorek, i zastanawiam się nad Centra Futura lub ZAP Sznajder (może znacie coś lepszego) pojemność do 80Ah o prądzie rozruchowym 700-800, co doradzacie ?

Co sądzicie o serii Centry Exide - premium np:

klik

Co doładowywania moją poprzednią 80Ah alternator spokojnie doładowywał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ja ... miałem 80 Ah ... i nie było problemu, odkąd zmieniłem na 55Ah ...

> są problemy...

nie popadajmy ze skrajności w skrajność...

jak ktoś ma sprawne auto nie będzie miał problemów z aq idea.gif

skoro modne są przykłady podam i swój:

w 2007 roku w kwietniu kupiłem nowy akumulator do swojego c16nz

45Ah znanej firmy ze średniej/niższej* półki...

w 2009 roku sprzedałem c16nz na rzecz obecnego ne ale bez ww aq bo nowy był i mi go szkoda było "puszczać" razem z autem zlosnik.gif

obecnie aq jeździ od dwóch lat w c20ne i nie ma z nim żadnego problemu...

silnik odpalił jak dotąd w każdych warunkach bez najmniejszych problemów ok.gif

--------------

(*) wysokość półki wynikła z wypowiedzi na AK wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> klik

o normach wg. których podawane są prady to doskonale wiem i w przykładzie który zamieściłem jest podana norma EN dla tego aku i tutaj prad wynosi własnie 800A icon_eek.gif i porównujac to z innymi akumulatorami w których prady sa podawane również wg. EN to jest to znacznie ponad przeciętna, dlatego się zastanawiam co w tym akumulatorze jest takiego super, że tyle Amper wyciągnęli z niego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

> Miał może ktoś do czynienia z tymi akumulatorami?

aktualnie jestem w posiadaniu takowego aku 50Ah/450A w AF od stycznia tego roku że tak powiem trochę zostałem zmuszony sytuacją (stary aku już niestety niedawał rady, wyboru niemiałen żadnego) jak do tej pory spisuje się całkiem nieźle zobaczymy jak zniesie pierwsze przymrozki po prawie rocznej eksploatacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.