Skocz do zawartości

Prostownik do sporadycznie używanego auta?


_Majkel_

Rekomendowane odpowiedzi

Jaki polecacie prostownik do sporadycznie uzywanego auta? Chodzi o taki z funkcją utrzymywania aku w stanie gotowości. Mam dwa takie auta jedno to 1.9jtd a drugi do 1.0 benzyna na gaźniku-mam nadzieje ze prostowniki są na tyle uniwersalne że obsłużą tak różne auta i ich akumulatory.

Nie ukrywam że chodzi mi o jak najtańsze rozwiązanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> W Biedaszopie taki kupilem.

> Tyle, ze 59zl kosztowal.

Jak to jest z tymi prostownikami? Ludzie je sobie z rąk wyrywają? Pytam bo na stronie Biedry jest teraz w ofercie od 12.12 za 55zł, czyli juz dwa dni temu zaczęli - nie wiem czy fatygowac kogos zeby pojechał i mi kupił... grinser006.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam taki i faktycznie ładuje 0,8 A jak musi mniejszym prądem i 3,0 A jak potrzeba mocniej doładować.

jakoś nie boję się go zostawić podpiętego do aku, który nie jest odłączony od instalacji.

oprócz ładowania aku w samochodzie, ładuje aku motocykla oraz inne aku jak jest potrzeba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> dzięki-siostra ma mi sprawdzić w "jej" lidlu

w zasadzie daje radę

ale trzeba go ręcznie wystartować , czyli po włączeniu i podpięciu aku musisz ustawić jaką funkcję chcesz , jak skończy to się wyłącza i więcej nie ruszy sam , podobnie po zaniku zasialnia - nie ruszy bez ręcznego ustawienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jaki polecacie prostownik do sporadycznie uzywanego auta? Chodzi o taki z funkcją utrzymywania aku

> w stanie gotowości. Mam dwa takie auta jedno to 1.9jtd a drugi do 1.0 benzyna na gaźniku-mam

> nadzieje ze prostowniki są na tyle uniwersalne że obsłużą tak różne auta i ich akumulatory.

> Nie ukrywam że chodzi mi o jak najtańsze rozwiązanie.

ten z Lidla, bardzo tani i przy tym bezpieczny ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> w zasadzie daje radę

> ale trzeba go ręcznie wystartować , czyli po włączeniu i podpięciu aku musisz ustawić jaką funkcję

> chcesz , jak skończy to się wyłącza

nie wyłącza się, tylko przechodzi w stan ładowania konserwacyjnego - ostatnio mierzyłem na swoim aku 70 Ah i szło 47mA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jak to jest z tymi prostownikami? Ludzie je sobie z rąk wyrywają? Pytam bo na stronie Biedry jest

> teraz w ofercie od 12.12 za 55zł, czyli juz dwa dni temu zaczęli - nie wiem czy fatygowac

> kogos zeby pojechał i mi kupił...

Rok temu w BI lezalo tego na peczki i jakos za specjalnie nie znikaly.

Rynek chyba sie przesycil, a w tym roku narazie i zima lagodna wiec pewnie poleza troche.

Tyle, ze we wszystkich Bieddaszopach ich nie bylo, np. na Popieluszki przy torach wogole nie mieli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> w zasadzie daje radę

> ale trzeba go ręcznie wystartować , czyli po włączeniu i podpięciu aku musisz ustawić jaką funkcję

> chcesz , jak skończy to się wyłącza i więcej nie ruszy sam , podobnie po zaniku zasialnia -

> nie ruszy bez ręcznego ustawienia

mam nadzieje że tak nie jest, bo cała jego idea byłaby bez sensu... on ma mi aku utrzymywac w gotowosci, czyli ładować kiedy trzeba i przestawac kiedy nie potrezba ładować i tak w kółko...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> mam nadzieje że tak nie jest, bo cała jego idea byłaby bez sensu... on ma mi aku utrzymywac w

> gotowosci, czyli ładować kiedy trzeba i przestawac kiedy nie potrezba ładować i tak w kółko...

sprawdzę jak to jest

czy cos wciska jak się wyłączy czy nie

bo jak zostawisz włączony, on sie wyłaczy to już ponownie się nie załącza na 200%

a w pracy mam taki co jak naładuje i zakończy to mniejwięcej raz dziennie zaczyna sam cykl ładowania - taki na szyblo (1/2 - 1 godzina)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> sprawdzę jak to jest

> czy cos wciska jak się wyłączy czy nie

> bo jak zostawisz włączony, on sie wyłaczy to już ponownie się nie załącza na 200%

>

mi chodzi o "tryb konserwacji" czy tam utrzymania naładowania przez kilka miesięcy, mam nadzieje że jak załączy się na tym prostowniku "konserwację aku" to bedzie on "konserwowany" alien.gif do odwołania zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

> Jaki polecacie prostownik do sporadycznie uzywanego auta? Chodzi o taki z funkcją utrzymywania aku

> w stanie gotowości. Mam dwa takie auta jedno to 1.9jtd a drugi do 1.0 benzyna na gaźniku-mam

> nadzieje ze prostowniki są na tyle uniwersalne że obsłużą tak różne auta i ich akumulatory.

> Nie ukrywam że chodzi mi o jak najtańsze rozwiązanie.

Jeśli liczysz że poradze zakup prostownika z Lidla to niestety, nie poradzę bo to badziew.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Mnie się właśnie udało w końcu zakupić ten Lidlowy mam nadzieję że nie wywaliłem kasy w błoto.

wywalileś zlosnik.gif , ten prostownik nadaje się do niedzielnego podładowania akola po przejażdżce niedzielnej do kościoła .

sprawny akol naładuje długo bo długo ale jak napięcie mu już spadło to zapomnij.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> wywalileś , ten prostownik nadaje się do niedzielnego podładowania akola po przejażdżce

> niedzielnej do kościoła .

> sprawny akol naładuje długo bo długo ale jak napięcie mu już spadło to zapomnij.

przeciez wlasnie po to sie kupuje takie prostowniki ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> przeciez wlasnie po to sie kupuje takie prostowniki

dokładnie. Zasiarczonego akumulatora nie naładuje żaden prostownik nawet za dużą kasiorkę. Niektórzy eksperymentują z układami odsiarczania ale to jest ciężkie zagadnienie.

Po to jest właśnie prostownik żeby do zasiarczenia nie doprowadzić. A ten z lidla jest bardzo wygodny i tani.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> a co ten wyświetlacz pokazuje?

Napięcie aku w trakcie ładowania zdaje się. Co prawda wystarczy do tego najtańszy multimetr i wcale nie jest konieczne przy automatycznym prostowniku sprawdzanie napięcia. I tak ma się odłączyć przy 14,4V sam. Chyba że ktoś ładuje aku ze zwartą celą wtedy się sam nie odłączy przed gazowaniem bo aku będzie miał problem żeby osiągnać 14,4.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A probowales wtedy wybrac, ze ladujesz aku 6V ??

nie zmienie swojego zdania ze lidlowy to guano, próbowalem podladowac przed swietami akol suchy od dzieciecego samochodzika kol 6v , spadlo napiecie do ok 4,5 v i juz w trybie 6Voltowym go nie ladowal przechodzil automatycznie w ten tryb podtrzymania czy jak sie on nazywa, a przeciez spadek 25% napiecia to powinien bez problemu podnosic.

ten prostownik ma jedna zalete jest dobrze. staranie wykonany. nie rozpada sie w rekach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> oczywiscie pomiar jak nie ladujesz to sie zgodze, bo w trakcie ladowania bedzie to napiecie

> prostownika a nie akola.

To napiecie na zaciskach akumulatora/wyjsciu prostownika. Spadki napiecia rzedu setnych czesci wolta mozemy pominac. Sprawdzalem dodatkowym multimetrem, pokazuje napiecie na zaciskach akumulatora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> oczywiscie pomiar jak nie ladujesz to sie zgodze, bo w trakcie ladowania bedzie to napiecie

> prostownika a nie akola.

Sytuacja, jaką opisałeś występuje w aucie- alternator wymusza swoje napięcie na akumulatorze, czasem ładując w niego bardzo duży prąd.

Te automatyczne prostowniki stabilizują prąd a nie napięcie, więc napięcie na akumulatorze w czasie ładowania rośnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> nie zmienie swojego zdania ze lidlowy to guano, próbowalem podladowac przed swietami akol suchy od

> dzieciecego samochodzika kol 6v , spadlo napiecie do ok 4,5 v i juz w trybie 6Voltowym go nie

> ladowal przechodzil automatycznie w ten tryb podtrzymania czy jak sie on nazywa, a przeciez

> spadek 25% napiecia to powinien bez problemu podnosic.

> ten prostownik ma jedna zalete jest dobrze. staranie wykonany. nie rozpada sie w rekach.

A to był akumulator głębokiego rozładowania? Zwykły kwasowy - żelowy ma minimalne napięcie na celę 1,75V. Czyli w 6V będzie to 5,25V a w 12V - 10,5V. Poniżej tych napięć akumulator kwasowy czy żelowy nadają się do recyclingu, szczególnie jeżeli w takim stanie trochę postoją.

Prostownik procesorowy musi mieć energię z akumulatora na start. Jeżeli jej nie ma to nie ruszy.

Napięcie ładowania mierzy się na akumulatorze jako odbiorniku. Przy ładowaniu stałym prądem napięcie zmienia się w czasie aż osiągnie 14,4V (2,4V na celę) po czym prostownik procesorowy się wyłącza bo jest to napięcie po przekroczeniu którego akumulator kwasowy (sprawny) zaczyna gazować - tak zakładają konstruktorzy tego typu urządzeń żeby było bezpieczne. Ładować można i powyżej tego napięcia aż do 15V zwykłym prostownikiem ale z gazowaniem i wydzielaniem się wodoru i tlenu.

Gazowanie pojawi sie jednak przy zwartej celi bo napięcie na pozostałych celach będzie za wysokie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Mam taki porządny transformatorowy, ale myślalem, że sie zepsuł i kupiłem taki z biedronki. I

> spokojnie daje rade

> Winnym okazał się aku i mam teraz dwa prostowniki.

To teraz spróbujcie tymi elektronicznymi cudami uratować aku rozładowany do zera. Powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> co to dokładnie oznacza Twoim zdaniem?

Że nie da się w z niego w przeciwieństwie do zwykłego prostownika np. zasilić żarówki. Prostownik musi wykryć akumulator i dopiero wtedy włącza napięcie. Jak akumulator będzie całkiem rozładowany to prostownik impulsowy nie wystartuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Że nie da się w z niego w przeciwieństwie do zwykłego prostownika np. zasilić żarówki. Prostownik

> musi wykryć akumulator i dopiero wtedy włącza napięcie. Jak akumulator będzie całkiem

> rozładowany to prostownik impulsowy nie wystartuje.

ctek tez jest procesorowy a wykrywa aku nawet jak ma 1v,a ten lidloprostownik widzi aku 12v jak ma min 7- 8-9v

wiec to jest ta drobna roznica

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> To teraz spróbujcie tymi elektronicznymi cudami uratować aku rozładowany do zera. Powodzenia.

zeby wstał aku ktory ma 0v to musisz w takiej sytuacji dac lekkie obciazenie typu zarowka 5w i przy dobrym prostowniku niema problemu,tak jak pisałem wczesniej,to z lidla jest dobre do doładowania lekko kucnietego akumulatora,jak potrzebujecie cos sprawniejszego to nie polecam......

ja uzywałem jego w warsztacie ale krotko... nie to przeznaczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> To teraz spróbujcie tymi elektronicznymi cudami uratować aku rozładowany do zera. Powodzenia.

a taki aku jeszcze do czegos sie nadaje zlosnik.gif

ja robilem w ten sposob ze podpinalem rownolegle aku ze skutera i dzialalo ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.