Skocz do zawartości

Łożysko w kole - które wyje?


mp79

Rekomendowane odpowiedzi

Jak w temacie. Czy ktoś z Was ma dobry i prosty sposób na sprawdzenie, które wyje? Dodam, że któreś z przodu, a auto ma przedni napęd. Ok. 50 km/h już je słychać, i to w całym aucie.

Po podniesieniu auta i odpaleniu na wolnych obrotach, żwawo kręci się tylko jedna piasta; druga zaś ledwie powłóczy. Czy mam przez to rozumieć, że tym samym wyłonił się winowajca, czy też macie może jakieś lepsze/prostsze sposoby na ustalenie tego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedz na prostej pustej drodze z dopuszczalna predkoscia cool.gif. Wykonuj szybkie ruchy kierownica prawo,lewo. Jeśli po szybkim ruchu np lewo na chwile łóżysko sie wyciszy to własnie ono do wymiany. U mnie ten patent działał. Ale tylko sie upewniłem bo własnie to które padło ciężko sie krecilo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> W ten sposób już raz się naciąłem. W innym aucie wymieniłem lewe łożysko, bo wyło na łuku w prawo.

> A tymczasem do wymiany było właśnie prawe.

> Dodam, że łożyska są kulkowe dwurzędowe.

Dlatego napisałem, że prawdziwe "dość często", a nie "zawsze". Mnie prawdopodobnie czeka wymiana obu z przodu. Tylko najpierw muszę wykluczyć kwestię huczenia opon.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Tak z ciekawości: Jak zamierzasz to zrobić?

> Może i u mnie opony wyją - wiadomo?

W tej chwili mam zimowe koła na stalówkach 15". Na letnich alu 16" mam dwie różne pary opon. Więc mam na czym testować. W razie czego będę się jeszcze posiłkował sprawdzonymi kołami znajomych.

Zastanawiam się nad samym wpływem rodzaju kół na wycie - te letnie są zauważalnie cięższe od zimowych. Czy różnica w masie rotowanej może mieć wpływ, w postaci mocno odczuwalnej zmiany głośności wycia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jak w temacie. Czy ktoś z Was ma dobry i prosty sposób na sprawdzenie, które wyje? Dodam, że któreś

> z przodu, a auto ma przedni napęd. Ok. 50 km/h już je słychać, i to w całym aucie.

> Po podniesieniu auta i odpaleniu na wolnych obrotach, żwawo kręci się tylko jedna piasta; druga zaś

> ledwie powłóczy. Czy mam przez to rozumieć, że tym samym wyłonił się winowajca, czy też macie

> może jakieś lepsze/prostsze sposoby na ustalenie tego?

mnie uczyli, że dociążone łożysko cichnie, w Omedze przy RWD to się potwierdziło waytogo.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jak w temacie. Czy ktoś z Was ma dobry i prosty sposób na sprawdzenie, które wyje? Dodam, że któreś

> z przodu, a auto ma przedni napęd. Ok. 50 km/h już je słychać, i to w całym aucie.

> Po podniesieniu auta i odpaleniu na wolnych obrotach, żwawo kręci się tylko jedna piasta; druga zaś

> ledwie powłóczy. Czy mam przez to rozumieć, że tym samym wyłonił się winowajca, czy też macie

> może jakieś lepsze/prostsze sposoby na ustalenie tego?

Podnosisz przód samochód podnośnikiem tak, aby oba koła były w górze, wsadzasz kogoś za kierownicę, kto wrzuca czwórkę i rozpędza koła po czym wrzuca luz (puszcza gaz, żeby silnik nie hałasował) a ty sprawdzasz hałas każdego z kół. To, które hałasuje bardziej ma łożyska do wymiany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Takim sposobem, musiałem wymieniać oba

> Po wymianie wyszło że jednak drugie koło słychać

> Czyli mam dwa nowe łożyska

A może oba się kończyły, nie wpadłeś na to? smile.gif Sprzedałem koledze kiedyś samochód z huczącym łożyskiem, on mechanik więc stwierdził że sam sobie wymieni,a potrzebował małego samochodu na już. Wymienił jedno-huczy, wymienił drugie z przodu-huczy, okazało się, że jeszcze jedno z tyłu było padnięte. Ciężko aż w to uwierzyć, że 3 łożyska padły w tym samym czasie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Tak czy owak, żadne opony nigdy nie będą wyć równie głośno jak padnięte łożysko. Przynajmniej takie

> jest moje zdanie.

Żebyś się kiedyś nie zdziwił wink.gif Ojciec kilka lat temu miał w samocodzie wycie, które przypominało wycie jakby od łożyska - to było dość dziwne w samochodzie który miał ze 30 000 km. W ASO na gwarancji wymienili przednie łożyska. Ponieważ wycie nie zniknęło, więc po kilku dniach ojciec zgłosił że wyje nadal - jakby z tyłu, więc w ASO znów na gwarancji wymienili łożyska - tym razem tylne. Zaraz po odbiorze znów wyło, ale po kilku dniach nadeszła pora zmiany opon na zimowe i wycie zniknęło jak ręką odjął. Wyszło na to że winne były tylne opony. Także opony też mogą tak wyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jak w temacie. Czy ktoś z Was ma dobry i prosty sposób na sprawdzenie, które wyje? Dodam, że któreś

> z przodu, a auto ma przedni napęd. Ok. 50 km/h już je słychać, i to w całym aucie.

> Po podniesieniu auta i odpaleniu na wolnych obrotach, żwawo kręci się tylko jedna piasta; druga zaś

> ledwie powłóczy. Czy mam przez to rozumieć, że tym samym wyłonił się winowajca, czy też macie

> może jakieś lepsze/prostsze sposoby na ustalenie tego?

Przy prędkości 50-70kmh a moze i mniej (byleby nie toczyc sie po parkingu skręcasz w lewo, jezeli głośniej słychać to koło prawe do zrobienia, analogicznie - w prawo skręcasz - lewe do roboty. Może byc tak własnie że skręcisz w prawo mocniej i ucichną szumy, czyli lewe do roboty, albo podjechac na podnosnik i Ci szybko powiedzą zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Podnieś jedną i drugą stronę i zakręć kołami, jak któreś jest liche to na pewno wyłapiesz

Już próbowałem. To zdaje egzamin, kiedy sprawa dotyczy nienapędzanych kół, ale w tym przypadku takie sprawdzanie to popis bezradności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Podnosisz przód samochód podnośnikiem tak, aby oba koła były w górze, wsadzasz kogoś za kierownicę,

> kto wrzuca czwórkę i rozpędza koła po czym wrzuca luz (puszcza gaz, żeby silnik nie hałasował)

> a ty sprawdzasz hałas każdego z kół. To, które hałasuje bardziej ma łożyska do wymiany.

Zapiąłem piątkę i samoistnie na budziku pojawiło się wskazanie 60 km/h. Jak wspomniałem, jedna strona kręci się z większym oporem, więc zablokowałem tę żwawszą, żeby kręciła się jedynie ta zamulona, lecz nawet wtedy słyszałem tylko jakieś dziwne dźwięki, pochodzące, jak mniemam, ze skrzyni biegów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Tak tylko dodam, że czasem zdaje się, że to przód huczy a okazuje się, że tył, tylko "się niesie"

> po aucie...miałem tak kiedyś w lanku...

To też w sumie niezły trop. W nubirze już wymieniałem przednie łączniki stabilizatora, a tymczasem okazało się, że to tył stukał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Takim sposobem, musiałem wymieniać oba

> Po wymianie wyszło że jednak drugie koło słychać

> Czyli mam dwa nowe łożyska

Ja się nie p......łem. Łożysko, które wymontowałem niepotrzebnie, poskładałem do kupy i dałem w miejsce wadliwego. Ryzyko było duże, ale opłaciło się. palacz.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Dość często prawdziwe.

Haha. U mnie się sprawdziło, więc potwierdzam, SERIO wink.gif

A tak naprawdę na dwoje babka wróżyła.

> Ale trzeba sprecyzować, że to dotyczy testu w łuku. W prawym łuku, mocniej

> obciążone jest lewe łożysko i na odwrót.

Nieprawda. Tzn 50% prawda.

Zazwyczaj łożyska to dwurzędowe kulkowe.

Zależy która bieżnia w łożysku poleci, będzie hałasować w prawym lub lewym łuku.

Niezależnie czy prawe czy lewe koło.

Test na łuku jest do bani wobec tego. Lepiej rozpędzić nieobciążone koło i słuchać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> > mnie uczyli, że dociążone łożysko cichnie, w Omedze przy RWD to się potwierdziło

> dokładnie tak, u mnie przy przednim sie potwierdziło

A mnie uczyli, że do wymiany jest to od strony wlewu paliwa.

U mnie się potwierdziło old.gif

I u mojego znajomego też old.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jak w temacie. Czy ktoś z Was ma dobry i prosty sposób na sprawdzenie, które wyje?

Można gdybać i czarować, ale lepiej podjechać do warsztatu gdzie mają rozpędzarkę i stwierdzą co i jak. Po co się męczyć. Ja swego czasu wydałem całe 40 zł na tego typu badanie ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jak w temacie. Czy ktoś z Was ma dobry i prosty sposób na sprawdzenie, które wyje? Dodam, że któreś

> z przodu, a auto ma przedni napęd. Ok. 50 km/h już je słychać, i to w całym aucie.

> Po podniesieniu auta i odpaleniu na wolnych obrotach, żwawo kręci się tylko jedna piasta; druga zaś

> ledwie powłóczy. Czy mam przez to rozumieć, że tym samym wyłonił się winowajca, czy też macie

> może jakieś lepsze/prostsze sposoby na ustalenie tego?

Podnosisz koło, rozpędzasz je ręką i łapiesz za sprężynę - jak łożysko "ledwie powłóczy" to wyczujesz od razu po drganiach na sprężynie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Zapiąłem piątkę i samoistnie na budziku pojawiło się wskazanie 60 km/h. Jak wspomniałem, jedna

> strona kręci się z większym oporem, więc zablokowałem tę żwawszą, żeby kręciła się jedynie ta

> zamulona, lecz nawet wtedy słyszałem tylko jakieś dziwne dźwięki, pochodzące, jak mniemam, ze

> skrzyni biegów.

Masz podnieść cały przód aby oba koła się kręciły. Jeśli zatrzymałeś jedno to zaczął pracować dyferencjał. W momencie gdy będą kręciły się oba koła znajdziesz to, które hałasuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Można gdybać i czarować, ale lepiej podjechać do warsztatu gdzie mają rozpędzarkę i stwierdzą co i

> jak. Po co się męczyć. Ja swego czasu wydałem całe 40 zł na tego typu badanie ...

Zbliża się termin badania technicznego, więc będzie okazja. 275123014-zielony.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Masz podnieść cały przód aby oba koła się kręciły. Jeśli zatrzymałeś jedno to zaczął pracować

> dyferencjał. W momencie gdy będą kręciły się oba koła znajdziesz to, które hałasuje.

Jak to "znajdziesz"? Przecież już robiłem tak, jak sugerujesz. Nie uważałeś na lekcji. nono.gifgrinser006.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Masz podnieść cały przód aby oba koła się kręciły. Jeśli zatrzymałeś jedno to zaczął pracować

> dyferencjał. W momencie gdy będą kręciły się oba koła znajdziesz to, które hałasuje.

Wystarczy podnieść JEDNO i jazda - palimy i piatkę zapinamy. Jeśli nie słyszy różnicy pomiędzy stronami, to nie są to łożyska kół z przodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przejechałem się szlaczkiem, by upewnić się, ze to łożysko, ale nie potrafię Ci teraz odpowiedzieć jednoznacznie. Na przechyle w jedną stronę wycie cichnie, lecz na którą - nie pomnę niewiem.gif Aktualnie zaś, już od piątku, auto stoi, i nie wiem, kiedy będę ponownie miał potrzebę się nim przejechać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w zeszły week wymieniałem u siebie łożyska na tyle, u mnie szumiało na łuku w prawo, po podniesieniu tyłu i zakręceniu oba kołami odpowiedź juz znałem, lewe łozysko było do wymiany. zakrec z przodu kołami, ale bez uruchamiania silnika, z przodem jest o tyle trudniej że dochodzi szum/hałas od przegubów, od ocierania klocków o tarcze i itp wiec takie sprawdzanie może nie dac jednoznacznej odpowiedzi wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Skubane; już przy 40 km/h je słychać; jakby błagało o wymianę. Przy przechyle w lewo (łuk w prawo)

> bardziej słychać; w drugą stronę - cisza.

Obstawiam lewe.

Przejedź się, podnieś auto i zobacz które koło stawia większy opór przy obracaniu, jest cieplejsze i bardziej szumi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

> W ten sposób już raz się naciąłem. W innym aucie wymieniłem lewe łożysko, bo wyło na łuku w prawo.

> A tymczasem do wymiany było właśnie prawe.

> Dodam, że łożyska są kulkowe dwurzędowe.

Jeśli wyło na łuku w prawo to nie lewe, popsute przestaje wyć pod obciążeniem. Czyli teoria ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.