Skocz do zawartości

Rondo - pytanie


Keengoo

Rekomendowane odpowiedzi

> czy jadąc tak, jak namalowana fioletowa kreska, jadę prawidłowo

Analizujęc przypadki na "rondach" trzeba zapomnieć słowo "rondo" i patrzeć na znaki poziome i pionowe.

Jeżeli przy zmianach pasa sygnalizowałeś, przepuszczałeś tych z pierwszeństwem, to generalnie moim zdaniem prawidłowo.

> i czy prawdą jest, iż prawym pasem

> z ronda można zjechać tylko w najbliższe prawo ?

Nie ma uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie.

Patrz na znaki poziome i pionowe.

W ogólności to nieprawda. W przypadku jak na rysunku także.

Prawym czyli zewnętrznym pasem możesz tutaj zrobić sobie tuzin kółek i masz przy tym pierwszeństwo przed wszystkimi. Nieeleganckie ale tak jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Analizujęc przypadki na "rondach" trzeba zapomnieć słowo "rondo" i patrzeć na znaki poziome i

> pionowe.

> Jeżeli przy zmianach pasa sygnalizowałeś, przepuszczałeś tych z pierwszeństwem, to generalnie moim

> zdaniem prawidłowo.

> Nie ma uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie.

> Patrz na znaki poziome i pionowe.

na rondzie brak znaków poziomych, a przed nim tylko pionowe ustąp pierwszeństwa i ruch okrężny... pytam, bo wracając z pracy przejeżdżam przez takie cudo i 2 razy już hamowałem ostro, bo jegomoście z prawego pasa lecą mi pod koła w lewo shocked.gif.....a jeden to nawet ostatnio się zatrzymał, jak go strąbiłem, otworzył drzwi i bardzo chciał ze mną rozmawiać "oko w oko" zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> pasy rozdzielające pasy ruchu, ja jadę fioletową trasą, a ktoś tam leci skrajnym zewnętrznym

> dookoła ronda

Przykro mi, ale on ma pierwszeństwo.

Na rondzie z rysunku można sobie krążyć zewnętrznym pasem cały dzień i nikomu nie ustępować.

Zakładam, że znaki "ustąp" są przy każdym wjeździe, tylko nie chciało Ci się rysować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> pytam, bo wracając z pracy przejeżdżam przez takie cudo i 2 razy już hamowałem ostro, bo

> jegomoście z prawego pasa lecą mi pod koła w lewo .....

Jeśli jest tak jak na rysunku to nie polecam w nich uderzać zlosnik.gif

p.s. które to rondo ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Przykro mi, ale on ma pierwszeństwo.

> Na rondzie z rysunku można sobie krążyć zewnętrznym pasem cały dzień i nikomu nie ustępować.

> Zakładam, że znaki "ustąp" są przy każdym wjeździe, tylko nie chciało Ci się rysować.

tak, zgodzę się, że nie mam pierwszeństwa, bo zmieniam pas, a delikwenta mam z prawej, jednak i on nie jedzie zgodnie z przepisami, wg poniższego filmu:

od 4:35

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> czy jadąc tak, jak namalowana fioletowa kreska, jadę prawidłowo

Niekulturalnie, ale prawidłowo. Przy czym zmieniając pasy na rondzie musisz ustąpić tym, co nimi jadą i sygnalizować zmianę pasa.

> i czy prawdą jest, iż prawym pasem

> z ronda można zjechać tylko w najbliższe prawo ?

Nie ma takiego przepisu. Kulturę każdy ma swoją. IMO jeżeli znaki nie stanowią inaczej (np. turbinowe gdzie dwa pasy służą do zjazdu danym zjazdem) tak należy robić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> tak, zgodzę się, że nie mam pierwszeństwa, bo zmieniam pas,

no i czego nie rozumiesz ?

> a delikwenta mam z prawej, jednak i on

> nie jedzie zgodnie z przepisami, wg poniższego filmu:

> od 4:35

bez znaczenia

mozesz w przypadku w co najwyzej sie podzielic winą - oczywiscie jesli pan władza wystawiajacy mandat zechce przyjac takie tłumaczenie, a na 100% nie zechce bo uderzony przez Ciebie nie zechce przyjac mandatu

jesli jeszcze nie wiesz o co mi chodzi to ustawa w reke i zacznij od samego poczatku grinser006.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> na rondzie brak znaków poziomych, a przed nim tylko pionowe ustąp pierwszeństwa i ruch okrężny...

> pytam, bo wracając z pracy przejeżdżam przez takie cudo i 2 razy już hamowałem ostro, bo

> jegomoście z prawego pasa lecą mi pod koła w lewo .....a jeden to nawet ostatnio się

> zatrzymał, jak go strąbiłem, otworzył drzwi i bardzo chciał ze mną rozmawiać "oko w oko"

No i dobrze, bo by ci wytłumaczył że to on ma rację smile.gif

W sumie to jestem przerażony twoją niewiedzą, wiem już czemu ludzie nie potrafią po rondach jeździć, makabra :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> na rondzie brak znaków poziomych, a przed nim tylko pionowe ustąp pierwszeństwa i ruch okrężny...

> pytam, bo wracając z pracy przejeżdżam przez takie cudo i 2 razy już hamowałem ostro, bo

> jegomoście z prawego pasa lecą mi pod koła w lewo .....a jeden to nawet ostatnio się

> zatrzymał, jak go strąbiłem, otworzył drzwi i bardzo chciał ze mną rozmawiać "oko w oko"

Niestety, ale mieli rację. Zawijak to rondo po prawym pasie bez ścinania inaczej nieszczęście gotowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> czy jadąc tak, jak namalowana fioletowa kreska, jadę prawidłowo i czy prawdą jest, iż prawym pasem

> z ronda można zjechać tylko w najbliższe prawo ?

U mnie na wsi jest taki znak:

https://www.google.com/maps/@28.2299069,-80.7249093,3a,75y,258.61h,95.1t/data=!3m4!1e1!3m2!1sTvrKxqCiYB2y-OG8gR6-_g!2e0

I wg. niego Twój manewr jest jak najbardziej dozwolony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> czy jadąc tak, jak namalowana fioletowa kreska, jadę prawidłowo i czy prawdą jest, iż prawym pasem

> z ronda można zjechać tylko w najbliższe prawo ?

Wjezdzasz na rondo, wrzucasz lewy kierunek, jak mozesz zmieniasz pas, wrzucasz kierunek prawy, zmieniasz pas, wrzucasz znów praey i zjeżdzasz z ronda. Wg mnie takie rondo powinno miec bezwzględnie oznakowanie poziome a z pasa zewnetrznego przed zjazdami na jezdnie dwupasmowe pas zewnętrzny powinien byc wyłącznie do zjazdu. Jeśli tego nie ma, jazda jak fioletowa strzałka, przy zachowaniu sygnalizacji zmian pasów bedzie wg mnie prawidłowa, ale nieco karkolomna i moze zaskoczyć innych, przez co moze byc niebezpieczna. Rondo bez dodatkowych oznaczeń to po prostu bubel.

Wg mnie.. Każdy moze miec inne zdanie, byle nie na tym rondzie w tym samym czasie. Drogi powinny byc tak projektowane by takich niejednoznacznych sytuacji nie było.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Wjezdzasz na rondo, wrzucasz lewy kierunek

Po co? confused.gif

> Wg mnie takie rondo powinno miec

> bezwzględnie oznakowanie poziome a z pasa zewnetrznego przed zjazdami na jezdnie dwupasmowe

> pas zewnętrzny powinien byc wyłącznie do zjazdu.

Wtedy to by było tzw. rondo turbinowe

> Jeśli tego nie ma, jazda jak fioletowa

> strzałka, przy zachowaniu sygnalizacji zmian pasów bedzie wg mnie prawidłowa, ale nieco

> karkolomna i moze zaskoczyć innych, przez co moze byc niebezpieczna.

Dlatego MUSI przepuścić wszystkich jadących prawym pasem.

>Rondo bez dodatkowych oznaczeń to po prostu bubel.

Nie. To po prostu zwykłe rondo.

> Wg mnie.. Każdy moze miec inne zdanie, byle nie na tym rondzie w tym samym czasie. Drogi powinny

> byc tak projektowane by takich niejednoznacznych sytuacji nie było.

Wystarczy znajomość przepisów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Po co?

Bo wjeżdża na rondo i chce zmienić pas na lewy. Nie wiem. Nie mam pojęcia, najgorzej, ze moze. Potem chce zjechać, przecinając pas. A to moze byc juz niebezpieczne

> Wtedy to by było tzw. rondo turbinowe

Mogłoby byc ok.gif

> Dlatego MUSI przepuścić wszystkich jadących prawym pasem.

Musi. Jakby jednak było wyraźnie oznaczone ze jak ktoś chve zjechać drugim zjazdem, to MUSI obrać bezwzględnie środkowy krąg, nie byłoby niebezpieczeństwa kolizji.

> Nie. To po prostu zwykłe rondo.

A szkoda, ze jest. To rondo łączy różne jezdnie, przydałoby sie dokładne oznaczenie pasów ruchu.

> Wystarczy znajomość przepisów.

Ehh,,, nawet mędrcy ak, czyli my, są podzieleni, a ogół to wiecej niz tylko ak. Drogi i skrzyzowania powinny byc projektowane by minimalizować ryzyko. Nie byc wieloznaczne. Na drodze są staruszkowie, matki, przedstawiciele handlowi, zuelone listki i wszyscy myślą ze maja racje. Dodatkowo zdarzyć sie moze kierujący z innego miasta czy kraju. Projektujac drogi trzeba przede wszystkim wykluczyć dwuznaczności i dowolność interpretacji. Potem to właściwie oznaczyć. Niby nie trudne, a jednak. Tu dr możemy dyskutować, a na tym rondzie pewnie stłuczek nie brakuje. I oczywiście dlatego, ze ktoś złamał przepisy, ale mozna to zminimalizować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> jeździj tak dalej, jak dostaniesz strzała przy zjeździe to się nauczysz jeździć bardziej

> kulturalnie.

no ale gdzie tu mój brak kultury ? przecież nie napadam na rondo z prędkością 100 na godzinę trąbiąc na wszystkich 270751858-jezyk.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Wg. znaków pionowych to nie jest rondo. Tak czy siak możesz tak pojechać ale zmieniajac pas z

> wewnętrznego na zewnętrzny musisz ustąpić tym na zewnętrznym.

właśnie, czyli mimo, że taki skręt jest prawidłowy, to tych z prawej puścić należy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> no ale gdzie tu mój brak kultury ? przecież nie napadam na rondo z prędkością 100 na godzinę

> trąbiąc na wszystkich

wymuszasz pierwszeństwo na tych z zewnętrznego pasa wg swojej ,błędnej zresztą, interpretacji przepisów.

Ten wysiadający zapewne chciał Ci to uświadomić zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> wymuszasz pierwszeństwo na tych z zewnętrznego pasa wg swojej ,błędnej zresztą, interpretacji

> przepisów.

> Ten wysiadający zapewne chciał Ci to uświadomić

Rozumiem, że pytanie odnośnie kultury odnosiło się do takiej jazdy przez puste rondo (jak na obrazku) i nie dotyczyło przypadku dodatkowego samochodu na zewnętrznym pasie, także żadnego wymuszenia nie byłoby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Rozumiem, że pytanie odnośnie kultury odnosiło się do takiej jazdy przez puste rondo (jak na

> obrazku) i nie dotyczyło przypadku dodatkowego samochodu na zewnętrznym pasie, także żadnego

> wymuszenia nie byłoby.

Quote:

pytam, bo wracając z pracy przejeżdżam przez takie cudo i 2 razy już hamowałem ostro, bo jegomoście z prawego pasa lecą mi pod koła w lewo .....a jeden to nawet ostatnio się zatrzymał, jak go strąbiłem, otworzył drzwi i bardzo chciał ze mną rozmawiać "oko w oko"


przeczytaj wątek jeszcze raz, może zrozumiesz poprawnie grinser006.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Od dawna nie ma ronda Babka.

Podobnie jak Dworca Południowego...

Ale pogadaj ze starymi warszawiakami a nie słoikami to każdy Ci powie gdzie jest dworzec południowy albo rondo Babka.

A nie każdy wie gdzie jest Arkadia albo jakaś wydumka w postaci zgrupowania Jarosław wink.gif tfu... Radosław

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> wymuszasz pierwszeństwo na tych z zewnętrznego pasa wg swojej ,błędnej zresztą, interpretacji

> przepisów.

> Ten wysiadający zapewne chciał Ci to uświadomić

no ale wywnioskowałem z powyższego filmu, że ci objeżdżający rondo po zewnętrznej, nie robią tego zgodnie z przepisami blush.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> czy jadąc tak, jak namalowana fioletowa kreska, jadę prawidłowo i czy prawdą jest, iż prawym pasem

> z ronda można zjechać tylko w najbliższe prawo ?

jak nie ma strzałek na pasach kto gdzie może jechać to jeździsz źle, nie wolno opuszczać ronda z wew. pasa... wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Quote:

> pytam, bo wracając z pracy przejeżdżam przez takie cudo i 2 razy już hamowałem ostro, bo jegomoście

> z prawego pasa lecą mi pod koła w lewo .....a jeden to nawet ostatnio się zatrzymał, jak go

> strąbiłem, otworzył drzwi i bardzo chciał ze mną rozmawiać "oko w oko"

> przeczytaj wątek jeszcze raz, może zrozumiesz poprawnie

Ale kengoo się pyta czy sam jechał poprawnie, wątek drugiego samochodu to osobna kwestia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Założyłem, ze porusza się konwencjonalnym autem cywilnym, które nie potrafi skakać

A na klasycznym skrzyżowaniu dwóch ulic, jeśli skręcasz w prawo żeby zaraz skręcić w lewo, zajmujesz najpierw prawy pas i potem zmieniasz sukcesywnie na skrajny lewy czy od razu wjeżdżasz na lewy?

Nie ma obowiązku zajęcia najpierw prawego pasa. Skrzyżowanie o ruchu okrężnym niczym się nie różni chyba, że oznakowanie poziome wskazuje inaczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Rozumiem, że pytanie odnośnie kultury odnosiło się do takiej jazdy przez puste rondo (jak na

> obrazku) i nie dotyczyło przypadku dodatkowego samochodu na zewnętrznym pasie, także żadnego

> wymuszenia nie byłoby.

Nie wiem skąd u kolegów biorą się określenia "pas zewnętrzny" i "pas wewnętrzny". Jest pas prawy i pas lewy. Ewentualnie pas środkowy, jeżeli jest ich więcej niż dwa. Tak samo jak nie ma światła "pomarańczowego" tylko żółte (ale to nie odnosi się do tego tematu). Chyba że coś przeoczyłem w KRD, to mnie poprawcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> przepis podaj !

Ale jaki przepis, OMG, przecież proste i logiczne, skręcasz z lewego pasa w prawo? Nie? Nie wolno z lewego pasa w prawo więc tutaj wyjeżdżając z wewnętrznego właśnie to robisz. Ja mogę jechać rondo do okoła zewnętrznym pasem, bo np. nie znam miasta i nie wiem którym chcę wyjechać i co... jak się spotkamy gdy Ty będziesz wyjeżdżał wjeżdżając we mnie to jak to rozstrzygniesz?

Polecam "Jedź Bezpiecznie" na tvp kraków i wałkowany kilka jak nie więcej razy temat ronda pod dworcem/ g. krakowską

20.GIF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> no ale wywnioskowałem z powyższego filmu, że ci objeżdżający rondo po zewnętrznej, nie robią tego

> zgodnie z przepisami

jeżeli pasy przed rondem nie są oznakowane co do kierunku jazdy to nie ma żadnego problemu żeby objechać rondo pasem zewnętrznym, ani jechać prosto z pasa wewnętrznego.

Różnica jest taka, że jadąc wewnętrznym przy zjeżdżaniu musisz ustąpić tym którzy już znajdują się na zewnętrznym bo go przecinasz.

Co do zajmowania pasa za skrzyżowaniem to wjeżdżając z drogi o jednym pasie na drogę o wielu można zająć dowolny pas AFAIR

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ale jaki przepis, OMG, przecież proste i logiczne, skręcasz z lewego pasa w prawo?

Dlaczego nie? Masz np. dwa pasy przed rondem, dwa za rondem. Np. rondo przy Trasie Toruńskiej jadąc od strony CH Targówe w Warszawie w stronę Białołęki. Dużo samochodów jedzie tam prosto. Co przeszkadza, żeby z obydwu pasów zjeżdżać w stronę wiaduktu na dwa pasy na tymże wiadukcie?

> Ja

> mogę jechać rondo do okoła zewnętrznym pasem,

Możesz. Ba, z zewnętrznego możesz chcieć wjechać na lewy pas za tym rondem przy TT (choć to IMO niekulturalne, to jak najbardziej dozwolone prawem) - wtedy ten na wewnętrznym musi Cię przepuścić. Ale może pojechać za Tobą z lewego pasa.

Czy może jednak podasz przepis?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nie wiem skąd u kolegów biorą się określenia "pas zewnętrzny" i "pas wewnętrzny". Jest pas prawy i

> pas lewy. Ewentualnie pas środkowy, jeżeli jest ich więcej niż dwa. Tak samo jak nie ma

> światła "pomarańczowego" tylko żółte (ale to nie odnosi się do tego tematu). Chyba że coś

> przeoczyłem w KRD, to mnie poprawcie.

Nic nie przeoczyłeś, za to bardzo dużo wniosłeś do tematu posta!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.