Skocz do zawartości

Prawo jazdy - ważność


Phil_ips

Rekomendowane odpowiedzi

Właśnie zorientowałem się, że moje prawo utraciło ważność. Jakieś dwa lata temu Kwestia oczu, noszę okulary.

I teraz pytanie: jakie ewentualne konsekwencje mogą mnie czekać, szczególnie, że w niedzielę jadę do Chorwacji? W Polsce jedyne co, to Pan Policjant zabierze bankiet i da pokwitowanie.

Phil

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie zorientowałem się, że moje prawo utraciło ważność. Jakieś dwa lata temu Kwestia oczu, noszę okulary.

I teraz pytanie: jakie ewentualne konsekwencje mogą mnie czekać, szczególnie, że w niedzielę jadę do Chorwacji? W Polsce jedyne co, to Pan Policjant zabierze bankiet i da pokwitowanie.

Phil

:facepalm:

Brak uprawnień prowadząc auto - mandat i zakaz dalszej jazdy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:facepalm:

Brak uprawnień prowadząc auto - mandat i zakaz dalszej jazdy.

Ze się tak wyrażę - guzik prawda. W PL jedyną konsekwencją jest zatrzymanie bankietu i wydanie pokwitowania, na którym można jeździć 7 dni.

Phil

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli co - masz nieważne uprawnienia (skończył się termin) i :milicja:  wypisze tylko pokwitowanie i heja w drogę?

coś dziwne, przecież jednym kliknięciem sprawdzą, że skończył się termin ważności Twego PJ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze się tak wyrażę - guzik prawda. W PL jedyną konsekwencją jest zatrzymanie bankietu i wydanie pokwitowania, na którym można jeździć 7 dni.

Phil

Mylisz pojęcia, utrata ważności dokumentu a utrata ważności badań lekarskich (w tym przypadku traktowane jest to jako brak uprawnień)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze się tak wyrażę - guzik prawda. W PL jedyną konsekwencją jest zatrzymanie bankietu i wydanie pokwitowania, na którym można jeździć 7 dni.

Phil

Nie guzik prawda tylko nie masz uprawnień kolego...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Ze się tak wyrażę - guzik prawda. W PL jedyną konsekwencją jest zatrzymanie bankietu i wydanie pokwitowania, na którym można jeździć 7 dni.

 

tak to jest jeżeli skończy się ważność dokumentu. Tobie skończyła się ważność uprawnień do kierowania. Do momentu dostarczenia ważnego badania do WK NIE MASZ uprawnień do kierowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam w temacie inne pytanie. Żona ma prawo jazdy jeszcze takie papierowe. Ale ono jest bezterminowo ważne. Czy mam prawo nie mieć pojęcia ze w Polsce ktoś wpadł na pomysł unieważnienia tych praw jazdy i mogę robić w razie czego wielkie oczy "panie policjancie, ale na tym dokumencie nie ma żadnej daty ważności a ja w Polsce nie mieszkam i nie mam pojęcia co wy sobie tu wymyślacie", czy raczej ta forma obrony nie przejdzie?

I może drugie pytanie - ja mam już takie zalaminowane które wyglada jak fałszywe. Czy to nadal jest ważne, czy tez straciło ważność?

Edytowane przez MarekFloryda
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Czy mam prawo nie mieć pojęcia ze w Polsce ktoś wpadł na pomysł unieważnienia tych praw jazdy i mogę robić w razie czego wielkie oczy "panie policjancie, ale na tym dokumencie nie ma żadnej daty ważności
Korzysta z dokumentu wydanego na podstawie jakiegoś przepisu, który został unieważniony/zmieniony, musi wiedzieć, że przepisy się zmieniły, nie może na takim dokumencie jeździć.

a ja w Polsce nie mieszkam

Chyba jest 30 dni na poinformowanie urzędu o zmianie istotnych danych w dokumencie, takimi danymi jest adres.

 

Pozdrawiam BAS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


zdaje się że papierowe prawa jazdy trzeba było wymienić do któregoś tam roku pomimo że są bezterminowe, wtedy wydawali plastikowe też bezterminowe

 

bo wtedy jeszcze były bezterminowe. Teraz te bezterminowe plastiki też będą podlegały wymianie na terminowe 15.letnie. Ale terminowy będzie dokument a nie uprawnienia. Obecnie wydawane są terminowe uprawnienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bo wtedy jeszcze były bezterminowe. Teraz te bezterminowe plastiki też będą podlegały wymianie na terminowe 15.letnie. Ale terminowy będzie dokument a nie uprawnienia. Obecnie wydawane są terminowe uprawnienia.

A jak mam prawko wymienione w 2005 to jest ważne do końca czy muszę zmieniać?

W rubryce 4b mam kreskę, podobnie w 11...

Co w sytuacji gdybym chciał dorobić jeszcze jakąś kategorię, np. E, czy wcześniej nabyte uprawnienia A i B będą nadal bezterminowe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie zorientowałem się, że moje prawo utraciło ważność. Jakieś dwa lata temu Kwestia oczu, noszę okulary.

I teraz pytanie: jakie ewentualne konsekwencje mogą mnie czekać, szczególnie, że w niedzielę jadę do Chorwacji? W Polsce jedyne co, to Pan Policjant zabierze bankiet i da pokwitowanie.

Phil

 

Data z poz. 4b, czy 11?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


A jak mam prawko wymienione w 2005 to jest ważne do końca czy muszę zmieniać?

 

wymiana bezterminowych plastików będzie w latach 2028-2033 i do momentu jak przyjdzie pora na dokumenty z 2005r. Twoje pozostanie ważne.

Będzie to wyglądało tak jak wymiana papierowych PJ i DO. W danym roku będą do wymiany określone roczniki dokumentów.

 

 

A jak mam prawko wymienione w 2005 to jest ważne do końca czy muszę zmieniać?

W rubryce 4b mam kreskę, podobnie w 11...

Co w sytuacji gdybym chciał dorobić jeszcze jakąś kategorię, np. E, czy wcześniej nabyte uprawnienia A i B będą nadal bezterminowe?

 

jeżeli z jakiegokolwiek powodu będziesz wymieniał dokument (zmiana adresu, nazwiska, nowe uprawnienia) to wszystkie będą wg aktualnie obowiązujących przepisów. Czyli dostaniesz wszystko terminowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

jeżeli z jakiegokolwiek powodu będziesz wymieniał dokument (zmiana adresu, nazwiska, nowe uprawnienia) to wszystkie będą wg aktualnie obowiązujących przepisów. Czyli dostaniesz wszystko terminowe.

 

Czyłi złodzieje zabiorą prawa nabyte. Jak zwykle obywatel zostanie przez państwo  :sex:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze się tak wyrażę - guzik prawda. W PL jedyną konsekwencją jest zatrzymanie bankietu i wydanie pokwitowania, na którym można jeździć 7 dni.

Phil

Nie wprowadzaj w błąd.

Sprawdzi w bazie danych, że masz nieważne uprawnienia i tyle. Wystawi pokwitowanie na zatrzymane prawo jazdy, ale na nim nie możesz jechać.

Edytowane przez Robi1968
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze się tak wyrażę - guzik prawda. W PL jedyną konsekwencją jest zatrzymanie bankietu i wydanie pokwitowania, na którym można jeździć 7 dni.

Phil

z dowodem rejestracyjnym pomyliles ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korzysta z dokumentu wydanego na podstawie jakiegoś przepisu, który został unieważniony/zmieniony, musi wiedzieć, że przepisy się zmieniły, nie może na takim dokumencie jeździć.Chyba jest 30 dni na poinformowanie urzędu o zmianie istotnych danych w dokumencie, takimi danymi jest adres.

 

Pozdrawiam BAS

W nowych prawach jazdy nie ma adresu? Bo nawet jezeli byśmy chcieli wymienić te stare na nowe przy okazji wizyty w PL, to problemem bedzie brak adresu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zdaje się że papierowe prawa jazdy trzeba było wymienić do któregoś tam roku pomimo że są bezterminowe, wtedy wydawali plastikowe też bezterminowe

A jezeli ktoś wtedy nie wymienił, czy moze nadal wymienić, czy jakoś magicznie stracił prawo do poruszania sie samochodami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może nadal wymienić, nieważny jest tylko dokument, uprawnienia są ważne.

PJ bez adresu zameldowania da się dostać, ale nie jest to łatwe. Jest zamieszanie w przepisach (jak zawsze) i urzędnicy (jak zwykle) idą po najmniejszej linii oporu i bez adresu odmawiają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Badania zrobione, jutro składam wniosek o wymianę prawa jazdy. Oczywiście przed wyjazdem prawka nie dostanę ale ważne żeby w systemie było, że mam.

Wysłane z mojego XT1032 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


ale ważne żeby w systemie było, że mam.

 

ale co Ci po tym, że w polskim systemie będzie ok skoro jedziesz za granicę i tam już dostępu do polskiego systemu nie mają?

Jakby to była jakaś aktualna data wygaśnięcia uprawnień to jeszcze możesz dyskutować i ściemnić, że coś się przeciągnęło, ale dwa lata?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam w temacie inne pytanie. Żona ma prawo jazdy jeszcze takie papierowe. Ale ono jest bezterminowo ważne. Czy mam prawo nie mieć pojęcia ze w Polsce ktoś wpadł na pomysł unieważnienia tych praw jazdy i mogę robić w razie czego wielkie oczy "panie policjancie, ale na tym dokumencie nie ma żadnej daty ważności a ja w Polsce nie mieszkam i nie mam pojęcia co wy sobie tu wymyślacie", czy raczej ta forma obrony nie przejdzie?

I może drugie pytanie - ja mam już takie zalaminowane które wyglada jak fałszywe. Czy to nadal jest ważne, czy tez straciło ważność?

Jeśli ma amerykanskie to nie dostanie polskiego. Mi wymienili ale nie wydali. Druga sprawa to po co ma używać polskiego ?

Sent from my Smart watch

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie zorientowałem się, że moje prawo utraciło ważność. Jakieś dwa lata temu [enieważnywestia oczu, noszę okulary.

I teraz pytanie: jakie ewentualne konsekwencje mogą mnie czekać, szczególnie, że w niedzielę jadę do Chorwacji? W Polsce jedyne co, to Pan Policjant zabierze bankiet i da pokwitowanie.

Phil

Zabierze tylko kartonik i pokwituje i świstek da na 7 dni. Wiem bo miałem identyczna sytuacje. Jeździłem jak się okazało 2,5roku z niewaznym 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otototo. W 2008 :facepalm: miałem podobną sytuację, policja zatrzymała mi blankiet i wystawiła pokwitowanie na 7 dni.

Jedyne co dobre, to fakt, że tym razem dostałem orzeczenie lekarskie na 15 lat.

 

Phil

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zdaje się że papierowe prawa jazdy trzeba było wymienić do któregoś tam roku pomimo że są bezterminowe, wtedy wydawali plastikowe też bezterminowe

No właśnie - mam plastik bezterminowy....teraz podobno jużtakich nie ma. Co w przypadku wymiany plastiku ze względu na zmianę adresu? Dostanę plastik ważny kilka lat? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie - mam plastik bezterminowy....teraz podobno jużtakich nie ma. Co w przypadku wymiany plastiku ze względu na zmianę adresu? Dostanę plastik ważny kilka lat? 

 

Niestety tak, dlatego ja nie wymieniam :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie zorientowałem się, że moje prawo utraciło ważność. Jakieś dwa lata temu Kwestia oczu, noszę okulary.

I teraz pytanie: jakie ewentualne konsekwencje mogą mnie czekać, szczególnie, że w niedzielę jadę do Chorwacji? W Polsce jedyne co, to Pan Policjant zabierze bankiet i da pokwitowanie.

Phil

 

Znajomy miał podobną sytuację z tą różnicą, że nieważność PJ nie przekroczyła roku. Pani z Wydziału Komunikacji poinformowała go, że gdy PJ jest nieważne powyżej roku, pociąga za sobą automatyczną utratę uprawnień, więc trzeba zdawać egzaminy.

 

dranio

Edytowane przez dranio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Oczywiście przed wyjazdem prawka nie dostanę ale ważne żeby w systemie było, że mam

 

Nie wiem, czy to co robisz można nazwać odwagą .... Kontrola na autostradzie w Austrii (czy gdziekolwiek indziej) i masz kupę problemów ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swoją drogą, dziwie się autorowi wątku, że nie boi się konsekwencji zwyczajnej kolizji, czy, nie daj Boże, wypadku.

 

dranio

 

Przecież "jest w systemie"  :) to co się ma bać ....

Jak zapłaci za holowanie auta na parking policyjny, mandat za jazdę bez uprawnień (o ile to tylko mandat, a nie coś więcej), parkowanie auta na parkingu policyjnym do czasu znalezienia kierowcy, który to auto odbierze, to może się przekona, że jazda na "jakoś to będzie" to słaby pomysł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znajomy miał podobną sytuację z tą różnicą, że nieważność PJ nie przekroczyła roku. Pani z Wydziału Komunikacji poinformowała go, że gdy PJ jest nieważne powyżej roku, pociąga za sobą automatyczną utratę uprawnień, więc trzeba zdawać egzaminy.

 

dranio

 

W sytuacji gdy skończy się ważność badań lekarskich nie ma żadnego problemu. Wymieniasz dokument bez żadnych problemów. No, chyba że pani z wydziału komunikacji jest mocno niedouczona.

W każdym bądź razie moje prawko będzie do odbioru za kilka dni, pomimo dwuletniego "zapomnienia" o badaniach lekarskich.

Edytowane przez Phil_ips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj:

 

http://www.eporady24.pl/czy_musze_ponownie_przystapic_do_egzaminu_jesli_prawo_jazdy_stracilo_waznosc,pytania,8,116,3659.html

 

też piszą, że gdy PJ utraciło ważność wcześniej niż rok temu, należy zdawać egzamin.

Chyba, że od tego czasu (2011) przepisy się zmieniły. :hmm:

 

dranio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj:

http://www.eporady24.pl/czy_musze_ponownie_przystapic_do_egzaminu_jesli_prawo_jazdy_stracilo_waznosc,pytania,8,116,3659.html

też piszą, że gdy PJ utraciło ważność wcześniej niż rok temu, należy zdawać egzamin.

Chyba, że od tego czasu (2011) przepisy się zmieniły. :hmm:

dranio

Głupota jakaś. Tak jak ci już pisałem w przypadku gdy upłynie termin badania lekarskiego wystarczy dostarczyć orzeczenie od lekarza. Być może witz jest w tym, że policjant zatrzymał prawo, które potem przeleżało w wydziale komunikacji. Ze wstydem przyznaję się, że to już drugi mój raz z przespanym termin ważności i za każdym razem wystarczyło dostarczyć aktualne orzeczenie od lekarza.

Dzisiaj złożyłem wniosek o prawko i nie było żadnej dyskusji.

Wysłane z mojego XT1032 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ma amerykanskie to nie dostanie polskiego. Mi wymienili ale nie wydali. Druga sprawa to po co ma używać polskiego ?

Sent from my Smart watch

Ma oba prawa jazdy - jak robiliśmy amerykańskie, to nam polskie zabrali, wysłali do ambasady. Ta wysłała do WRD w Warszawie. A ta listem poleconym poinformowała nas ze nasze prawa jazdy zostały znalezione w USA i mamy się stawić je odebrać. Wiec je odebraliśmy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma oba prawa jazdy - jak robiliśmy amerykańskie, to nam polskie zabrali, wysłali do ambasady. Ta wysłała do WRD w Warszawie. A ta listem poleconym poinformowała nas ze nasze prawa jazdy zostały znalezione w USA i mamy się stawić je odebrać. Wiec je odebraliśmy ;)

Spróbuj wymienić. Mnie poinformowano, że jeśli nie mieszkasz na stałe w PL i posiadasz "obce" to dokumentu Ci nie dają do ręki.

Sent from my Smart watch

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myśle ze będę kłamał mówiąc ze mieszkam w PL...

 Jeśli na prawdę polskie prawo jazdy jest Ci tak niezbędne ,że jest to warte złamania art. 233 § 1 k.k. to tutaj masz formularz  :cfaniaczek:

 

http://eurzad.szczecin.pl/files/B09160EAD5234C029BA273BF765C5C8F/prawo_jazdy.pdf

 

 

Ja to olałem. Przy najmniej nie mam w PL punktów karnych  :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.