Skocz do zawartości

4x4 a badanie techniczne - czy rolki mogą uszkodzić napęd?


prawoimotoryzacja

Rekomendowane odpowiedzi

Muszę w tym tygodniu zrobić przegląd techniczny w samochodzie ze stałym napędem 4x4, stąd pytanie, czy jeżeli stacja posiada tylko 2 rolki (na 1 oś) może dojść do uszkodzenia napędu?

 

Jest wiele tematów na formach traktujących o napędzie xDrvie i problemach po takich przeglądach.

 

Mnie rok temu podczas badania technicznego w Mercu napęd wywalił błąd i się rozłączył, a poprzedzone to było sporym obciążeniem napędu.

 

Niby zalecane są stacje z opcją 4 rolek, żeby nie męczyć napędu. Czy macie w tym zakresie jakieś doświadczenia?

Edytowane przez prawoimotoryzacja
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, bielaPL napisał:

Tak, przyjeżdżasz do SKP i mówisz że masz stały 4x4 - jak nie obsługują to nie będzie testował na rolkach i tyle.

po tym jak to usłyszeli dali odpowiedź: Panie, my już tysiące aut przetestowali i ani jeden nie zgłaszał problemów z napędem, a w ogóle o jakichś procedurach pod 4x4 nie słyszeli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, prawoimotoryzacja napisał:

po tym jak to usłyszeli dali odpowiedź: Panie, my już tysiące aut przetestowali i ani jeden nie zgłaszał problemów z napędem, a w ogóle o jakichś procedurach pod 4x4 nie słyszeli.

Bo tak jest. Nigdy nie miałem problemów z napędem 4x4 na skp.

 

Nowi właściciele 4x4 często sobie wynajdują sztuczne problemy🤣

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Danielpoz. napisał:

Bo tak jest. Nigdy nie miałem problemów z napędem 4x4 na skp.

 

Nowi właściciele 4x4 często sobie wynajdują sztuczne problemy🤣

na necie piszą że na dwóch rolkach SKP ma program 4x4 i każde koło osobno testuje

u mnie diagnosta sam mowil ze nie bedzie testował

 

ps. historia życia ;) 

https://forum.norcom.pl/index.php?/topic/14800-uszkodzony-samochód-przez-diagnoste/

Edytowane przez bielaPL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po tym jak to usłyszeli dali odpowiedź: Panie, my już tysiące aut przetestowali i ani jeden nie zgłaszał problemów z napędem, a w ogóle o jakichś procedurach pod 4x4 nie słyszeli.
Niech dadzą na piśmie że jak coś padnie podczas badania to na ich koszt napeawa.

Swoją n ilość subaru robilem/e na stacji gdzie podkładają rolki pod kola które nie są na rolkach.

W misku można było "rozlaczyc" naped, a volvo nie mam pojęcia wcześniej leasing się skończy niż będę robić badanie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, prawoimotoryzacja napisał:

po tym jak to usłyszeli dali odpowiedź: Panie, my już tysiące aut przetestowali i ani jeden nie zgłaszał problemów z napędem, a w ogóle o jakichś procedurach pod 4x4 nie słyszeli.

 

Wybrałbym dla świętego spokoju stację w której mają opcje testowania samochodów z napędem na wszystkie koła. W ostateczności małe rolki też mogą być jakąś formą zabezpieczenia.

Nawet ostatnio zwróciłem uwagę tam gdzie zawsze jeżdżę, że podczas badania był na ekranie monitora wyświetlony tryb 4x4, czyli coś tam się chyba dzieje innego niż przy ośce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 hours ago, prawoimotoryzacja said:

Muszę w tym tygodniu zrobić przegląd techniczny w samochodzie ze stałym napędem 4x4, stąd pytanie, czy jeżeli stacja posiada tylko 2 rolki (na 1 oś) może dojść do uszkodzenia napędu?

 

Jest wiele tematów na formach traktujących o napędzie xDrvie i problemach po takich przeglądach.

 

Mnie rok temu podczas badania technicznego w Mercu napęd wywalił błąd i się rozłączył, a poprzedzone to było sporym obciążeniem napędu.

 

Niby zalecane są stacje z opcją 4 rolek, żeby nie męczyć napędu. Czy macie w tym zakresie jakieś doświadczenia?

tak  

 

 

co prawda to stara terenówka 

ale wszystkie koła sie kręcą  ;]

 

a na 2 rolkach  napiecia bedą troszeczke wieksze  

 

Edytowane przez mokrii
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 hours ago, prawoimotoryzacja said:

po tym jak to usłyszeli dali odpowiedź: Panie, my już tysiące aut przetestowali i ani jeden nie zgłaszał problemów z napędem, a w ogóle o jakichś procedurach pod 4x4 nie słyszeli.

zmień stacje ;] 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, prawoimotoryzacja napisał:

po tym jak to usłyszeli dali odpowiedź: Panie, my już tysiące aut przetestowali i ani jeden nie zgłaszał problemów z napędem, a w ogóle o jakichś procedurach pod 4x4 nie słyszeli.

 

Jedź gdzie indziej. Szkoda czasu na takich.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, prawoimotoryzacja napisał:

Niby zalecane są stacje z opcją 4 rolek, żeby nie męczyć napędu.

 

Co więcej, przy napędach których nie można ręcznie rozłączyć najlepiej mieć rolki spięte ze sobą pasem, bo napęd dostaje pierdolca co chwilę widząc uślizg ośki głównej i dołączając dodatkową.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.08.2022 o 13:19, hefi napisał:

W quattro nic się nie dzieje, można jezdzic na pojedyncze rolki.

W Subaru też zawsze jeździłem na pojedyncze i też się nigdy nic nie działo. A mam już z 15 lat. Nie chcę się mądrzyć ale wydaje mi się że od niwelowania różnic prędkości osi jest centralny mechanizm różnicowy. Zresztą w kąciku 4x4 kolega @vavoomrobi testy na rolkach i wiele razy było tak że jedna oś się kręci a druga stoi w miejscu. I nie kojarzę żeby coś się kiedykolwiek zepsuło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawa jest w sumie bardzo prosta.

 

Tu lekturka z której się ogólnie można sporo dowiedzieć o przeglądach

https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dziennik-ustaw/zakres-i-sposob-przeprowadzania-badan-technicznych-pojazdow-oraz-wzory-17908713

 

A teraz patrzymy tu:

Quote

 

Dział  II

Szczegółowy sposób badania skuteczności i równomierności działania hamulców podczas przeprowadzania badania technicznego pojazdu

Przepisy ogólne

§  1. 

(...)

4. 

Badania skuteczności i równomierności hamowania, z zastrzeżeniem ust. 5, dokonuje się przez pomiar sił hamowania na urządzeniu rolkowym lub płytowym do kontroli hamulców. Pomiar sił hamowania pojazdów z napędem na wszystkie koła na urządzeniu rolkowym dopuszczalny jest, jeżeli zezwala na to producent pojazdu. W takim przypadku należy przestrzegać szczegółowych warunków pomiaru producenta pojazdu.

5. 

Dopuszcza się badanie skuteczności hamowania przez pomiar opóźnienia hamowania - w odniesieniu do pojazdów, których cechy konstrukcyjne uniemożliwiają przeprowadzenie badania zgodnie z ust. 4.

 

 

W przypadku np mojej Hondy CR-V 2gen w instrukcji jest napisane jak byk, że nie wolno testować auta na rolkach więc obowiązuje punkt 5. Jedziemy na drogę z akcelerometrem (czy tam opóźnieniomierzem) i sprawdzamy - w sensie nie my tylko diagnosta.

Quote

 

Pomiar opóźnienia hamowania

§  3. 

1. 

Pomiar opóźnienia hamowania pojazdu hamulcem roboczym, awaryjnym i postojowym powinien być dokonywany z zachowaniem następujących warunków:

1)

badanie można przeprowadzać tylko na takim odcinku drogi, na którym nie spowoduje to zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego (np. przez nagłe zahamowanie pojazdu);

2)

powinny być spełnione warunki określone w § 2 ust. 1 pkt 1-3;

3)

pojazd powinien być równomiernie obciążony ładunkiem o masie równej jego dopuszczalnej ładowności; dopuszcza się badanie samochodów osobowych i motocykli tylko z kierowcą; zabrania się badania autobusów i trolejbusów na drodze publicznej, chyba że zamiast pasażerów w pojeździe umieszczony będzie balast, odpowiadający pod względem masy i rozmieszczenia nośności danego pojazdu;

4)

droga na odcinku wybranym do wykonywania pomiaru powinna być pozioma, o nawierzchni twardej (bitumicznej, betonowej), równej, suchej i czystej;

5)

podczas pomiaru pojazd powinien prowadzić kierowca badanego pojazdu lub pracownik upoważniony do dokonywania badań technicznych;

6)

kierujący pojazdem powinien hamować tylko hamulcem badanym, przy czym sprzęgło może być włączone;

7)

pomiaru należy dokonywać przy prędkości początkowej około 30 km/h według wskazań prędkościomierza, a w odniesieniu do pojazdów nieosiągających tej prędkości - przy prędkości maksymalnej;

😎

nie wymaga się hamowania aż do zatrzymania się pojazdu.

2. 

Pomiar opóźnienia hamowania powinien być dokonany za pomocą opóźnieniomierza wycechowanego w m/s2 lub w % przyspieszenia ziemskiego, umocowanego w badanym pojeździe w sposób wskazany przez producenta przyrządu.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, marcindzieg napisał:

Zresztą w kąciku 4x4 kolega @vavoomrobi testy na rolkach i wiele razy było tak że jedna oś się kręci a druga stoi w miejscu

To jest zupełnie inna sytuacja. Na SKP to rolki kręcą kołami, czyli podłoże napędza cały układ. 

U mnie na testach jest odwrotnie, czyli normalnie, tj. samochód jest napędzany jak podczas zwykłej jazdy.

SKP przystosowane do samochodów z napędem na cztery koła podczas testu kręcą kołami w przeciwne strony, w ten sposób sprzęgła napędu czy centralne dyfry nie są obciążane. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, CiniO napisał:

W przypadku np mojej Hondy CR-V 2gen w instrukcji jest napisane jak byk, że nie wolno testować auta na rolkach

Jeśli SKP jest przystosowana do testów samochodów z napędem na cztery koła, to można. Jeśli nie jest - samochód może wyskoczyć z rolek podczas takiego testu, w skrajnym przypadku może dojść do uszkodzenia sprzęgła napędu.

 

 

W dniu 23.08.2022 o 13:19, hefi napisał:

Hmmm xdrive stały?
To w takim razie jak jest możliwe przeniesienie całego momentu na jedno koło i przyhamowanie pozostalych?

Przeniesienie całego momentu na jedno koło jest możliwe tylko w przypadku zablokowania wszystkich dyfrów. 

xDrive, jak i większość układów ze sprzęgłem międzyosiowym może przenieść cały moment na jedną oś, później - jeśli dyfry są otwarte, moment rozdzielany jest po równo na obie strony.

Ingerencja układu hamulcowego nie zmienia rozdziału momentu przez dyfer, tylko zwiększa wartość, jaki dyfer może przekazać dalej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam znajomego na SKP, który badał mi kilkukrotnie auto z xdrive.

Stacja z dwoma rolkami i programem 4x4 - kręci kołami w przeciwnych kierunkach.

 

Znajomy mówi, że stara się to robić ostrożnie, że czuć że w napędach coś się dzieje.

W połowie przypadków po zjeździe z rolek był błąd 4x4, na szczęście sam znikał.

 

Z powyższego wnioskuję, że napęd jednak coś próbuje przekazywać na drugą oś i nie jest to operacja zupełnie obojętna.

 

W instrukcji nie kojarzę wskazówek odnośnie badania, a w serwisie też nie pytałem. W sumie to jestem ciekaw jakie są techniczne zalecenia, ograniczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W praktyce są dwie szkoły:

1. Podstawiają rolki pod jedną oś.

2. Olewają rolki w ogóle (najczęściej).

 

Oczywiście, dotyczy to aut z napędem, którego nie da się wyłączyć (stały lub najbardziej badziewny automatyczny gdzie kierowca nie ma wpływu). W sytuacji gdy możesz wybrać 2WD w ogóle nie ma problemu. Ja po prostu wjeżdżam i tyle, przecież to rolki kręcą kołami, a nie napęd, więc w ogóle nic się nie dzieje. I tak pewnie 90% aut z najpopularniejszym dołączanym 4WD. 

Z xdrive jest gorzej, u mnie po prostu pomijali rolki i się nie bawili w to. 

Edytowane przez wladmar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobieństwo uszkodzenia napędu podczas samego badania nie jest duże, ale sprzęgła w napędach mogą to odczuć w przyszłości. Samochód może też w niekontrolowany sposób wyskoczyć z rolek.

Teoretycznie na biegu neutralnym sprzęgło każdego elektronicznie sterowanego napędu (xDrive, haldex etc.) jest otwarte, natomiast pozostaje pytanie, czy aby na pewno elektronika nie zareaguje, szczególnie w sytuacji, kiedy kręci się tylko oś dołączana (stąd błędy 4x4). 

Gorzej jest w przypadku mechanicznych sprzęgieł, np. wiskotycznych - wtedy albo rolki wolnobieżne pod drugą oś, albo stacja, która kręci kołami w przeciwne strony. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.