Skocz do zawartości

OC w górę


pakafoto

Rekomendowane odpowiedzi

Skoro ceny aut (samochody zastępcze to teraz standard) są takie, jak w Europie, ceny części są takie w Europie, ceny robocizny już prawie jak w Europie.

Artykuł z 2016, więc pewnie teraz jest drożej:

https://www.auto-swiat.pl/wiadomosci/aktualnosci/ceny-oc-w-europie/t3b5k4w

Przeciętnie OC w Europie kosztuje 400-900 euro i nie widzę przyczyn, dla których u nas miałoby być jakoś specjalnie taniej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, wladmar napisał(a):

Skoro ceny aut (samochody zastępcze to teraz standard) są takie, jak w Europie, ceny części są takie w Europie, ceny robocizny już prawie jak w Europie.

Przeciętnie OC w Europie kosztuje 400-900 euro i nie widzę przyczyn, dla których u nas miałoby być jakoś specjalnie taniej. 

 

To samo można powiedzieć o cenie paliw, a wszyscy się buntują (nie wiedzieć czemu?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, wladmar napisał(a):

 

Kto się buntuje? Ludzie płacą i tyle. 

Ja wiem ze płacą, ale wszyscy dookoła psioczą na PiS, tak jakby tylko oni byli temu winni. Popatrz na komentarze pod artykułami np na fejsie. Blokady chcieli robić i wiele innych "mądrych" rzeczy

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, blue_ napisał(a):

Ja wiem ze płacą, ale wszyscy dookoła psioczą na PiS, tak jakby tylko oni byli temu winni. Popatrz na komentarze pod artykułami np na fejsie. Blokady chcieli robić i wiele innych "mądrych" rzeczy

 

komentarze na fejsie pod artykułami o cenach, gospodarce, albo polityce piszę głównie opłacani trolle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, wladmar napisał(a):

Skoro ceny aut (samochody zastępcze to teraz standard) są takie, jak w Europie, ceny części są takie w Europie, ceny robocizny już prawie jak w Europie.

Artykuł z 2016, więc pewnie teraz jest drożej:

https://www.auto-swiat.pl/wiadomosci/aktualnosci/ceny-oc-w-europie/t3b5k4w

Przeciętnie OC w Europie kosztuje 400-900 euro i nie widzę przyczyn, dla których u nas miałoby być jakoś specjalnie taniej. 

Przeciętna płaca ponoć nie jest taka sama jak w Europie. :hmm:

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, blue_ napisał(a):

Ja wiem ze płacą, ale wszyscy dookoła psioczą na PiS, tak jakby tylko oni byli temu winni. Popatrz na komentarze pod artykułami np na fejsie. Blokady chcieli robić i wiele innych "mądrych" rzeczy

 

Ale nikt nic nie zrobił, sądząc po korkach z auta też nikt nie zrezygnował. Czyli ludzi stać. 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, ZUBERTO napisał(a):

Przeciętna płaca ponoć nie jest taka sama jak w Europie. :hmm:

Ale jakie to ma znaczenie jakie sa zarobki?

Dla firmy ktora musi zaplacic za naprawe auta 50 tysiecy nie ma znaczenia czy wlasciciel tego auta zarabia 2 tysiaki czy 20 tysiecy na miesiac.

Poza tym zauwaz ze w PL Twoim autem moze jezdzic kazdy-wiec firma musi skalkulowac ryzyko wieksze bo nie zna historii szkodowosci kazdego z nich.

W Europie zwykle autem moga jezdzic jego wlasciciele i dolaczone osoby-wiec firma wie dokladnie czego moze sie spodziewac podczas rocznej eksploatacji auta.

  • Lubię to 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, wladmar napisał(a):

 

I co z tego? Samochody są tańsze? Usługi są nieco tańsze, ale już niewiele. 

 

4 minuty temu, wlad napisał(a):

Ale jakie to ma znaczenie jakie sa zarobki?

Dla firmy ktora musi zaplacic za naprawe auta 50 tysiecy nie ma znaczenia czy wlasciciel tego auta zarabia 2 tysiaki czy 20 tysiecy na miesiac.

Poza tym zauwaz ze w PL Twoim autem moze jezdzic kazdy-wiec firma musi skalkulowac ryzyko wieksze bo nie zna historii szkodowosci kazdego z nich.

W Europie zwykle autem moga jezdzic jego wlasciciele i dolaczone osoby-wiec firma wie dokladnie czego moze sie spodziewac podczas rocznej eksploatacji auta.

Chociażby to, że przynajmniej w teorii, ubezpieczyciele mają niższe koszty pracownicze.

Chcecie na siłę argumentu, no to macie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, ZUBERTO napisał(a):

 

Chociażby to, że przynajmniej w teorii, ubezpieczyciele mają niższe koszty pracownicze.

Chcecie na siłę argumentu, no to macie.

Z artykulu wynika ze sredni koszt OC w PL to 501 zl.Dla porownania w UK sredni koszt OC to 2008 zl.

Placa minimalna w PL to bodajze 19.7 zl/godzine brutto -w UK 52 zl/godzine brutto.

Wnioski mozesz wysnuc sam.

Edytowane przez wlad
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, wlad napisał(a):

Z artykulu wynika ze sredni koszt OC w PL to 501 zl.Dla porownania w UK sredni koszt OC to 2008 zl.

Placa minimalna w PL to bodajze 19.7 zl/godzine brutto -w UK 52 zl/godzine brutto.

Wnioski mozesz wysnuc sam.

A wiesz może ile tu i tu kosztuje rbh warsztatu blacharsko-lakierniczego?

Z ciekawości pytam, bo z tymi zarobkami tak trochę na przekór napisałem.

Skoro wszystko jest prawie jak w Europie, to jak to jest, że płaca może być 2,5x niższa?

 

 

  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, ZUBERTO napisał(a):

A wiesz może ile tu i tu kosztuje rbh warsztatu blacharsko-lakierniczego?

Z ciekawości pytam, bo z tymi zarobkami tak trochę na przekór napisałem.

Skoro wszystko jest prawie jak w Europie, to jak to jest, że płaca może być 2,5x niższa?

 

 

Nie mam pojecia -nigdy nic nie robilem blacharskiego w UK.Ale zdecydowanie nie jest tanio:hehe:

Dlatego auta  po nawet niewielkich stluczkach sa kwalifikowane jako szkoda calkowita.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, r1sender napisał(a):

Dziś płaciłem jak w poprzednich latach, jakieś 2 dychy więcej w stosunku do roku ubiegłego.

Ja wczoraj, to samo, z tym że samo OC potaniało, ale dobrałem więcej fajnych innych opcji i w sumie płaciłem i tak 100 zł mniej niż rok temu, a i tak o 3 dychy na własne życzenie podniosłem, bo zgłosiłem że auto 7 osobowe, a nie 5

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od nowego roku wzrastają kary za brak OC.

Warto pamiętać, że karę możemy dostać nawet, gdy samochód nie wyjedzie na ulice. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny jest w stanie wykryć brak OC bez fizycznej kontroli kierowcy czy samochodu. Specjalny system cały czas przetwarza bazy danych o zarejestrowanych pojazdach z udostępnianymi na bieżąco danymi na temat nowych polis.

W pierwszej połowie przyszłego roku kara dla kierowców samochodów osobowych wzrośnie z obecnych 6 tys. zł do niespełna 7 tys. zł. W drugiej połowie roku, po ponownej waloryzacji płacy minimalnej, kwota ta wzroście o kolejne 200 zł (do 7,2 tys. zł).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.11.2022 o 10:13, pakafoto napisał(a):

W pierwszej połowie przyszłego roku kara dla kierowców samochodów osobowych wzrośnie z obecnych 6 tys. zł do niespełna 7 tys. zł. W drugiej połowie roku, po ponownej waloryzacji płacy minimalnej, kwota ta wzroście o kolejne 200 zł (do 7,2 tys. zł).

 

to jest nielogiczne

niespelna 7k to 6999,99 zl

wzrosnie o 200 zl to daje:

7199,99 zl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.11.2022 o 14:21, wladmar napisał(a):

Skoro ceny aut (samochody zastępcze to teraz standard) są takie, jak w Europie, ceny części są takie w Europie, ceny robocizny już prawie jak w Europie.

Artykuł z 2016, więc pewnie teraz jest drożej:

https://www.auto-swiat.pl/wiadomosci/aktualnosci/ceny-oc-w-europie/t3b5k4w

Przeciętnie OC w Europie kosztuje 400-900 euro i nie widzę przyczyn, dla których u nas miałoby być jakoś specjalnie taniej. 

 

Główna przyczyna, to że wszystko o czym piszesz (ceny samochodów, częsci, napraw, robocizny, itp) ma niewielkie znaczenie w zachodniej Europie, bo większość pieniedzy z odszodowań idzie na straty ludzkie (leczenie, rekompensaty za utratę zdrowia, za brak zarobków, itp). Wszystko to, to olbrzymie sumy w porównaniu z kosztem naprawy lub wymiany samochodów po wypadkach.

U nas w Polsce jednak nadal OC głównie służy do pokrycia kosztów związanych z uszkodzonymi pojazdami, a kosztami związanymi z ludzmi nikt się jakoś spejcalnie nie przejmuje.

I dlatego własnie przeciętnie w Europie koszt OC jest wielokrotnie wyzszy niż w Polsce, mimo że koszty pojazdów i ich naprawy są podobne.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, CiniO napisał(a):

Główna przyczyna, to że wszystko o czym piszesz (ceny samochodów, częsci, napraw, robocizny, itp) ma niewielkie znaczenie w zachodniej Europie, bo większość pieniedzy z odszodowań idzie na straty ludzkie (leczenie, rekompensaty za utratę zdrowia, za brak zarobków, itp).

 

Coś na poparcie tej tezy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co roku słyszę, że ubezpieczenie podrożeje, a jeszcze tak tanio jak w tym roku nie płaciłem i to mimo szkody z AC na drugim aucie. Wyszlo 850zł za OC i AC i jeszcze będzie keszbek 150 zl od jutubera. W zeszlym roku płaciłem przy tych samych warunkach 1200zl, a w tym ten sam ubezpieczyciel chciał 1600zl. Może wystarczy poszukać i zamiast drożej będzie taniej 🤔

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co roku słyszę, że ubezpieczenie podrożeje, a jeszcze tak tanio jak w tym roku nie płaciłem i to mimo szkody z AC na drugim aucie. Wyszlo 850zł za OC i AC i jeszcze będzie keszbek 150 zl od jutubera. W zeszlym roku płaciłem przy tych samych warunkach 1200zl, a w tym ten sam ubezpieczyciel chciał 1600zl. Może wystarczy poszukać i zamiast drożej będzie taniej 
?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.