Skocz do zawartości

Auto za +-60k


Jaruga

Rekomendowane odpowiedzi

Moim rodzicom rdza zeżarła nieśmiertelnego golfa 4 z 1.9 tdi i uparli się że chcą odkupić moją skodę rapid za 45k.

Więc chcąc/niechcąc muszę sobie auta poszukać dokładając max 20k. Kompaktowe kombi, ewentualnie HB. Rocznik 2020+, przebieg do 100k

Po szybkim research-u rynku wychodzi że można za to kupić następujące auta w bardzo dobrym stanie:

- golf 7 comfortline 1.6 tdi

- ceed M 1.0 tgdi 120KM lub 1.6 crdi , po naciągnięciu budżetu 1.4 lub 1.5 tgdi

- megane 4 limited a nawet intense 1.5 bluedci lub 1.3T

- leon 3 style 1.5 tsi, aczkolwiek tutaj design chyba najbardziej trąci myszką bo mówimy o roczniku 2019 sprzed zmiany generacji, a lepsze wersje z ledami i lepszym środkiem typu FR lub 4ta generacja wyjeżdżają poza budżet

 

Co byście wybrali z tej czwórki? A może jakiś inny pomysł? Mam czas do majówki. 

 

Dodaję do listy focusa 1.5 ecoboost chociaż ciężko znaleźć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Jaruga napisał(a):

Moim rodzicom rdza zeżarła nieśmiertelnego golfa 4 z 1.9 tdi i uparli się że chcą odkupić moją skodę rapid za 45k.

Więc chcąc/niechcąc muszę sobie auta poszukać dokładając max 20k. Kompaktowe kombi, ewentualnie HB. Rocznik 2020+, przebieg do 100k

Po szybkim research-u rynku wychodzi że można za to kupić następujące auta w bardzo dobrym stanie:

- golf 7 comfortline 1.6 tdi

- ceed M 1.0 tgdi 120KM lub 1.6 crdi 

- megane 4 limited a nawet intense 1.5 bluedci lub 1.3T

- leon 3 style 1.5 tsi, aczkolwiek tutaj design chyba najbardziej trąci myszką bo mówimy o roczniku 2019 sprzed zmiany generacji, a lepsze wersje z ledami i lepszym środkiem typu FR lub 4ta generacja wyjeżdżają poza budżet

 

Co byście wybrali z tej czwórki? A może jakiś inny pomysł? Mam czas do majówki. 

Ja brałbym Golfa ale 1.5 TSI tylko nie wiem czy się znajdzie w budżecie.

 

Uważam że Astra K też jest niezłym autem i w dobrej cenie kupisz najmłodszą. Przykładowe auto.  

https://www.otomoto.pl/osobowe/oferta/opel-astra-astra-v-1-2-t-elegance-s-s-salon-pl-1wl-ID6G9t4L.html

Ten 1.2 to nie jest francuski Puretech. Jeździ nieźle i pali bardzo mało

 

  • Lubię to 1
  • Nie lubię tego 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Jaruga napisał(a):

 uparli się że chcą odkupić moją skodę rapid za 45k.

Za 45k to i jam im mogę sprzedać swojego Rapida.

Golf lub Astra ale 1.4T.

Po przesiadce z Rapida będzie zawsze lepiej.😁

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Jaruga napisał(a):

Moim rodzicom rdza zeżarła nieśmiertelnego golfa 4 z 1.9 tdi i uparli się że chcą odkupić moją skodę rapid za 45k.

Więc chcąc/niechcąc muszę sobie auta poszukać dokładając max 20k. Kompaktowe kombi, ewentualnie HB. Rocznik 2020+, przebieg do 100k

Po szybkim research-u rynku wychodzi że można za to kupić następujące auta w bardzo dobrym stanie:

- golf 7 comfortline 1.6 tdi

- ceed M 1.0 tgdi 120KM lub 1.6 crdi 

- megane 4 limited a nawet intense 1.5 bluedci lub 1.3T

- leon 3 style 1.5 tsi, aczkolwiek tutaj design chyba najbardziej trąci myszką bo mówimy o roczniku 2019 sprzed zmiany generacji, a lepsze wersje z ledami i lepszym środkiem typu FR lub 4ta generacja wyjeżdżają poza budżet

 

Co byście wybrali z tej czwórki? A może jakiś inny pomysł? Mam czas do majówki. 

 

Astra K 1,4T :ok:

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, cinas_sz napisał(a):

Ja brałbym Golfa ale 1.5 TSI tylko nie wiem czy się znajdzie w budżecie.

 

Uważam że Astra K też jest niezłym autem i w dobrej cenie kupisz najmłodszą. Przykładowe auto.  

https://www.otomoto.pl/osobowe/oferta/opel-astra-astra-v-1-2-t-elegance-s-s-salon-pl-1wl-ID6G9t4L.html

Ten 1.2 to nie jest francuski Puretech. Jeździ nieźle i pali bardzo mało

 

No właśnie w golfie 1,5 tsi z małym przebiegiem to okolice 70k...

A ten 1,2 turbo to taka sama mina jak puretech, - przypadłość się nazywa luz osiowy wału korbowego. Gwałtownie przybywa przypadków nawet przy bardzo niskich przebiegach. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Maciej__ napisał(a):

 

Astra K 1,4T :ok:

opatrzyła mi się trochę. Ale jak trafię fajną sztukę to kto wie. Naczytałem się też na fb o dużej ilości drobnych różnorakich usterek jak to w oplu. Niby drobiazgi ale męczą czasami. Z poważniejszych to pękają tłoki - aczkolwiek mało jest udokumentowanych przypadków,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Jaruga napisał(a):

No właśnie w golfie 1,5 tsi z małym przebiegiem to okolice 70k...

A ten 1,2 turbo to taka sama mina jak puretech, - przypadłość się nazywa luz osiowy wału korbowego. Gwałtownie przybywa przypadków nawet przy bardzo niskich przebiegach. 

Nieźle🙈 Tego nie wiedziałem.

Daje to jakieś objawy? Da się to wcześniej zdiagnozować?

 

A wracając do tematu to może jeszcze Octavia 3 z końca produkcji też 1.5 TSI. 

Jeśli oczywiście nie przeszkadza Ci podobienstwo do Rapida😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, cinas_sz napisał(a):

Nieźle🙈 Tego nie wiedziałem.

Daje to jakieś objawy? Da się to wcześniej zdiagnozować?

 

A wracając do tematu to może jeszcze Octavia 3 z końca produkcji też 1.5 TSI. 

Jeśli oczywiście nie przeszkadza Ci podobienstwo do Rapida😉

Ponoć poszarpywania przy zmianie biegów, później stuki. 

Tutaj przykładowy silnik

https://archiwum.allegro.pl/oferta/silnik-astra-k-v-1-2-benzyna-f12-shr-shl-i13520249793.html

 

A co do octavi - to owszem przeszkadza mi że podobna 😄 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Jaruga napisał(a):

Ponoć poszarpywania przy zmianie biegów, później stuki. 

Tutaj przykładowy silnik

https://archiwum.allegro.pl/oferta/silnik-astra-k-v-1-2-benzyna-f12-shr-shl-i13520249793.html

 

A co do octavi - to owszem przeszkadza mi że podobna 😄 

ja mysle nad czyms takim prócz co tam jest wymienione w pierwszym poscie.https://www.otomoto.pl/osobowe/oferta/kia-ceed-1-wl-salon-pl-zadbany-1-5-benz-160km-fvat23-ID6GfK1h.html

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Jaruga napisał(a):

Moim rodzicom rdza zeżarła nieśmiertelnego golfa 4 z 1.9 tdi i uparli się że chcą odkupić moją skodę rapid za 45k.

Więc chcąc/niechcąc muszę sobie auta poszukać dokładając max 20k. Kompaktowe kombi, ewentualnie HB. Rocznik 2020+, przebieg do 100k

Po szybkim research-u rynku wychodzi że można za to kupić następujące auta w bardzo dobrym stanie:

- golf 7 comfortline 1.6 tdi

- ceed M 1.0 tgdi 120KM lub 1.6 crdi 

- megane 4 limited a nawet intense 1.5 bluedci lub 1.3T

- leon 3 style 1.5 tsi, aczkolwiek tutaj design chyba najbardziej trąci myszką bo mówimy o roczniku 2019 sprzed zmiany generacji, a lepsze wersje z ledami i lepszym środkiem typu FR lub 4ta generacja wyjeżdżają poza budżet

 

Co byście wybrali z tej czwórki? A może jakiś inny pomysł? Mam czas do majówki. 

 

Astra fajna jest na giełdzie...

A z tych co podałeś to nie patrząc na silniki to golfa

Jeśli chodzi o Kia to ten 1.0 jest spoko ale nie oczekuj buta pod nogą ;). U mnie na razie 46kkm, prawie 3 lata i bez problemów żadnych. Bagażnik płytki trochę bo ma schowki pod podłogą.

11 godzin temu, arek_m napisał(a):

ja mysle nad czyms takim prócz co tam jest wymienione w pierwszym poscie.https://www.otomoto.pl/osobowe/oferta/kia-ceed-1-wl-salon-pl-zadbany-1-5-benz-160km-fvat23-ID6GfK1h.html

 

Co do 1.5 to wpierw porządna jazda testowa...

Takie są głosy o tym silniku

"Potwierdzam to o czym tutaj piszecie. Mam 8 sztuk 1.5 160KM manual z 2022r. Przebiegi średnio po ~20k po 1,5 roku użytkowania.
Wszystkie posiadane robią dokładnie to samo. Ruszanie z miejsca, samochód gaśnie, jazda w korku pod górkę = masakra.
Szarpie, dusi się, dławi jak dziwka w lesie... Porażka. To co da się zauważyć, to że gdy się rusza i nie dotyka gazu,
lekko puszcza sprzęgło i dopiero po wyciśnięciu sprzęgła doda gazu, to auto jako tako jedzie. Da się zauważyć po obrotach,
że auto gdy dochodzi obciążenie lekko stara się podnieść obroty w okolice 1tys."

 

Także albo 1.0 albo 1.4 przed liftem jeżeli to komuś przeszkadza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, ochkarol napisał(a):

Gdzieś tutaj, ktoś pisał, że benzynowe koreańce mają problemy z filtrami cząstek stałych.

 

Tak, ale dotyczy to silnika 1,6T 150-180KM i to bardziej z nadgorliwa kontrolka niz samym DPF.

Jak auto wyjezdza od czasu do czasu za miasto, to nie powinno byc problemu

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, bielaPL napisał(a):

 

Astra fajna jest na giełdzie...

A z tych co podałeś to nie patrząc na silniki to golfa

Jeśli chodzi o Kia to ten 1.0 jest spoko ale nie oczekuj buta pod nogą ;). U mnie na razie 46kkm, prawie 3 lata i bez problemów żadnych. Bagażnik płytki trochę bo ma schowki pod podłogą.

 

Co do 1.5 to wpierw porządna jazda testowa...

Takie są głosy o tym silniku

"Potwierdzam to o czym tutaj piszecie. Mam 8 sztuk 1.5 160KM manual z 2022r. Przebiegi średnio po ~20k po 1,5 roku użytkowania.
Wszystkie posiadane robią dokładnie to samo. Ruszanie z miejsca, samochód gaśnie, jazda w korku pod górkę = masakra.
Szarpie, dusi się, dławi jak dziwka w lesie... Porażka. To co da się zauważyć, to że gdy się rusza i nie dotyka gazu,
lekko puszcza sprzęgło i dopiero po wyciśnięciu sprzęgła doda gazu, to auto jako tako jedzie. Da się zauważyć po obrotach,
że auto gdy dochodzi obciążenie lekko stara się podnieść obroty w okolice 1tys."

 

Także albo 1.0 albo 1.4 przed liftem jeżeli to komuś przeszkadza.

Z tym 1.5 to pewnie to samo co na początku było z 1.5 tsi. Czyli przekombinowali z softem który miał zapewnić w tej samej sekundzie wysoki moment, niskie spalanie i niską emisję 😄 I powstały punkty w charakterystyce kiedy motor jest w rozkroku i ma problem z szybkim doborem parametrów. Ale dzięki za info. 1.4 też da się znaleźć w budżecie ale rocznik niżej. 

 

A co do 1.0 t-gdi to jeździłeś 1.0 tsi i masz porównanie? W rapidzie 110KM na prawdę daje radę - ponoć radzi sobie nieżle nawet w golfie. Koreański 1.0 nawet na papierze wygląda wyraźnie gorzej - prawie 1,5s do 100km/h wiecej i ponoć nie przyspiesza na 6b co mnie bardzo smuci...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, bielaPL napisał(a):

 

Astra fajna jest na giełdzie...

 

Już nieaktualne. :)

Ludzie boją się diesli z adblue i DPF. Stąd kompakta z dieslem można tanio kupić.

  • Lubię to 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, rwIcIk napisał(a):

Już nieaktualne. :)

Ludzie boją się diesli z adblue i DPF. Stąd kompakta z dieslem można tanio kupić.

Dlatego korci mnie trochę diesel właśnie. Nadal nawet wśród nowoczesnych diesli są takie które daje się bezproblemowo użytkować jak użytkownik świadomy (tak jak te z pierwszego posta) a są często ponad 10k tańsze niż benzynowe w tym zakresie cenowym czyli czasami 20-25%. Te 10k wystarczy z nawiązką na ewentualne wyższe koszty serwisu. A benzyniaki też jakoś całkiem bezproblemowe już nie są. 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Jaruga napisał(a):

A co do 1.0 t-gdi to jeździłeś 1.0 tsi i masz porównanie? W rapidzie 110KM na prawdę daje radę - ponoć radzi sobie nieżle nawet w golfie. Koreański 1.0 nawet na papierze wygląda wyraźnie gorzej - prawie 1,5s do 100km/h wiecej i ponoć nie przyspiesza na 6b co mnie bardzo smuci...

 

Wg mnie po 1,0 TSI bedziesz zawiedziony... Co by nie mowic, to VAG potrafi w male benzyniaki z turbo :ok:

 

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, mati_lecha napisał(a):

Golf IV na sprzedaż będzie?

 

Wasze Rapidy za 45k mają manuale czy automaty?

Mój jest manual 6b, 84k przebiegu, 1.0tsi 110KM 2018r. Wersja ambition doposażona w AA, i kilka pierdół typu doświetlanie zakrętów, haczyki, siatki w bagażniku itp. 

A co do golfa to ma trafić do jakiejś potrzebującej osoby z dalszej rodziny jako "pomoc humanitarna" ;) 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Maciej__ napisał(a):

 

Wg mnie po 1,0 TSI bedziesz zawiedziony... Co by nie mowic, to VAG potrafi w male benzyniaki z turbo :ok:

 

 

No to odpada niestety :( 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, Jaruga napisał(a):

A co do 1.0 t-gdi to jeździłeś 1.0 tsi i masz porównanie?

Koreańskie silniki sa jakoś tak skonfigurowane, że palą sporo w mieście, ale całkiem przyzwoite wyniki mają na trasie. Jak do miasta, to warto wziąć to pod uwagę.

Akurat ten 1.0 ma raczej dobre opinie, poza odgłosami wydawanymi na zimno, ale TTTM podobno.

 

Z większych 1.4 zbiera jednoznacznie dobre opinie, 1.5 jak już czytałeś wyżej-bywa różnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, Jaruga napisał(a):

A co do 1.0 t-gdi to jeździłeś 1.0 tsi i masz porównanie? W rapidzie 110KM na prawdę daje radę - ponoć radzi sobie nieżle nawet w golfie. Koreański 1.0 nawet na papierze wygląda wyraźnie gorzej - prawie 1,5s do 100km/h wiecej i ponoć nie przyspiesza na 6b co mnie bardzo smuci...

Nie jeździłem 1.0 tsi, 6 bieg coś tam przyśpiesza ale powoli ;] tras mało jeżdżę ale jak już lecę to te 140-150 spokojnie się bujnie i trzyma prędkość. Ale powyżej to już puchnie. Porównując z 1.4 120KM w bravo lub golf6 to czuć różnicę. To po prostu jest zwykłe auto to zwykłej jazdy. Jakbyś miał dużo jeździć krajówkami jednopasmowymi gdzie non stop trzeba tiry wyprzedzać to odradzam.

9 minut temu, ghost2255 napisał(a):

Koreańskie silniki sa jakoś tak skonfigurowane, że palą sporo w mieście, ale całkiem przyzwoite wyniki mają na trasie. Jak do miasta, to warto wziąć to pod uwagę.

 

Z tym spalaniem nie jest źle w mieście. Kombi pali tyle co golf VI 1.4 120KM hb i z 1.5l mniej niż bravo 1.4 120KM ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Jaruga napisał(a):

- golf 7 comfortline 1.6 tdi

 

Znajomy ma takiego Golfa.

Golf 7 to super autko, ale trzeba wiedzieć, że tam tego diesla zwyczajnie słychać.

Raz byliśmy z tym znajomym razem na wakacjach, w czasie jak ja miałem Golfa 7 1.0TSI.

Pojechaliśmy po jakieś zakupy akurat jego autem. Jak odpalił to w mojej głowie było pewne rozczarowanie połączone z zaskoczeniem ;)

To nie te stare telepiące TDI, ale w porównaniu z benzyną to jednak nadal sieczkarnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, mati_lecha napisał(a):

Wasze Rapidy za 45k mają manuale czy automaty?

Ja mam manualna, bo w 1.6 TDI nie było DSG. A szkoda że nie dopłaciłem i nie kupiłem Golfa 1.6 TDI+ DSG.

Rapid 1.4TSI+ DSG to bardzo rzadki okaz i raczej drogowy. Mało też jest 1.2TSI+ DSG.

Ponad to musisz pamiętać,że tam jest sprzęgło suche raczej drogie w naprawie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, ghost2255 napisał(a):

Koreańskie silniki sa jakoś tak skonfigurowane, że palą sporo w mieście, ale całkiem przyzwoite wyniki mają na trasie. Jak do miasta, to warto wziąć to pod uwagę.

Akurat ten 1.0 ma raczej dobre opinie, poza odgłosami wydawanymi na zimno, ale TTTM podobno.

 

Z większych 1.4 zbiera jednoznacznie dobre opinie, 1.5 jak już czytałeś wyżej-bywa różnie.

ten 1,4 to ten wolnossący 100konny?

Edytowane przez arek_m
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, arek_m napisał(a):

ten 1,4 to ten wolnossący 100konny?

mowa o 1.4 t-gdi 140KM, poprzedniku 1.5 T-gdi 160KM.

Ten 1.4 wolnossący 100KM to muł straszny. Można zasnąć przy wyprzedzaniu traktora ;) Ale mało pali i się nie psuje. 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Jaruga napisał(a):

mowa o 1.4 t-gdi 140KM, poprzedniku 1.5 T-gdi 160KM.

Ten 1.4 wolnossący 100KM to muł straszny. Można zasnąć przy wyprzedzaniu traktora ;) Ale mało pali i się nie psuje. 

No niby można ,mam w  focusie mk2 tego muła tez,ale zerowa awaryjność.Ale fakt jedziesz 100km/h 5 bieg i reszta cie wyprzedza.😅Generalnie jeżdze tak do 120 ,tez szukam złotego środka.Ten dpi tez słabawy ale ma 3 tys obr przy ok 120 .przez ten 6 bieg.

Edytowane przez arek_m
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, ghost2255 napisał(a):

Koreańskie silniki sa jakoś tak skonfigurowane, że palą sporo w mieście, ale całkiem przyzwoite wyniki mają na trasie. Jak do miasta, to warto wziąć to pod uwagę.

Akurat ten 1.0 ma raczej dobre opinie, poza odgłosami wydawanymi na zimno, ale TTTM podobno

 

Na zimnym klekocze, ale nie jest to uciążliwe. Ja wskoczyłem z fabii 2 kombi 1.2 tsi 105 do 1.0 tgdi i30 kombi i niestety jest znacznie gorzej. Ja wiem, że większe auto ale czuję sporą różnicę. Na zimnym silniku turbo praktycznie nie działa więc wyjazd z dzielnicy pod górkę jest przez pierwsze kilka razy taki... dziwny. Potem się człowiek przyzwyczaja. W Fabii kręciłem spalanie pomiędzy 6 a 7, tutaj 7 do 8, głównie dojazdy z dzielnicy na miasto ale jeżdżę poza godzinami szczytów. Mam te i30 prawie rok (2019 rocznik) i już się z tym wszystkim oswoiłem, wygodne auto po prostu do jeżdżenia, może jakiś czip by trochę pomógł ale ja nie lubię ingerować, tankuję i jeżdżę.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jest Focus IV, nieźle wykończony, prowadzi się super, silniki nie jakieś super, ale nawet 1.0 hybrid daje radę jechać sensownie, ciekawe jak z trwałością. Był jeszcze 1.5 ale do którego roku to nie wiem. Na 100% nie bierz pod uwagę diesla 1.5 TDCI w Fordzie jak nie klepiesz tras, bo ten silnik źle to zniesie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, AstraC napisał(a):

Jeszcze jest Focus IV, nieźle wykończony, prowadzi się super, silniki nie jakieś super, ale nawet 1.0 hybrid daje radę jechać sensownie, ciekawe jak z trwałością. Był jeszcze 1.5 ale do którego roku to nie wiem. Na 100% nie bierz pod uwagę diesla 1.5 TDCI w Fordzie jak nie klepiesz tras, bo ten silnik źle to zniesie.

Dodałem do listy, ale w wersji 1,5 ecoboost są 3 ciekawe egzemplarze na otomoto. 95% z tego zakresu cenowego to 1.0 ecoboost który ma coraz gorszą opinię (pasek w oleju jak puretech) chociaż 125KM jeździ fajnie, no i właśnie setki sztuk z dieslem 1.5.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.03.2024 o 16:00, Jaruga napisał(a):

Moim rodzicom rdza zeżarła nieśmiertelnego golfa 4 z 1.9 tdi i uparli się że chcą odkupić moją skodę rapid za 45k.

Więc chcąc/niechcąc muszę sobie auta poszukać dokładając max 20k. Kompaktowe kombi, ewentualnie HB. Rocznik 2020+, przebieg do 100k

Po szybkim research-u rynku wychodzi że można za to kupić następujące auta w bardzo dobrym stanie:

- golf 7 comfortline 1.6 tdi

- ceed M 1.0 tgdi 120KM lub 1.6 crdi 

- megane 4 limited a nawet intense 1.5 bluedci lub 1.3T

- leon 3 style 1.5 tsi, aczkolwiek tutaj design chyba najbardziej trąci myszką bo mówimy o roczniku 2019 sprzed zmiany generacji, a lepsze wersje z ledami i lepszym środkiem typu FR lub 4ta generacja wyjeżdżają poza budżet

 

Co byście wybrali z tej czwórki? A może jakiś inny pomysł? Mam czas do majówki. 

 

Jako francofil nie będę obiektywny. Ale z tej czwórki zdecydowanie Megane. Potem Ceed.
I nie skupiaj się tak na roczniku, bo możesz przeoczyć fajne auto z jako tako pewnego źródła, ale np. 2 lata starsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.03.2024 o 16:00, Jaruga napisał(a):

Moim rodzicom rdza zeżarła nieśmiertelnego golfa 4 z 1.9 tdi i uparli się że chcą odkupić moją skodę rapid za 45k.

Więc chcąc/niechcąc muszę sobie auta poszukać dokładając max 20k. Kompaktowe kombi, ewentualnie HB. Rocznik 2020+, przebieg do 100k

Po szybkim research-u rynku wychodzi że można za to kupić następujące auta w bardzo dobrym stanie:

- golf 7 comfortline 1.6 tdi

- ceed M 1.0 tgdi 120KM lub 1.6 crdi 

- megane 4 limited a nawet intense 1.5 bluedci lub 1.3T

- leon 3 style 1.5 tsi, aczkolwiek tutaj design chyba najbardziej trąci myszką bo mówimy o roczniku 2019 sprzed zmiany generacji, a lepsze wersje z ledami i lepszym środkiem typu FR lub 4ta generacja wyjeżdżają poza budżet

 

Co byście wybrali z tej czwórki? A może jakiś inny pomysł? Mam czas do majówki. 

Bez dwóch zdań seat leon st 1.5 tsi xcellence/fr. Świetny samochód, który daje frajdę z jazdy w przeciwieństwie do Golfa, megane i ceeda

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, kenickie napisał(a):

 

Jako francofil nie będę obiektywny. Ale z tej czwórki zdecydowanie Megane. Potem Ceed.
I nie skupiaj się tak na roczniku, bo możesz przeoczyć fajne auto z jako tako pewnego źródła, ale np. 2 lata starsze.

Jest najładniejsza i będzie najlepiej wyposażona w tych pieniądzach. Przegrywa jednak silnikowo z resztą zawodników. 1,5 dci trochę mulasty i trzeba by mu mapę poprawić, a 1,3 jednak nieco odstaje od 1,5 tsi albo t-gdi . Ale jak się trafi fajna sztuka - biorę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, prawoimotoryzacja napisał(a):

Bez dwóch zdań seat leon st 1.5 tsi xcellence/fr. Świetny samochód, który daje frajdę z jazdy w przeciwieństwie do Golfa, megane i ceeda

Dlatego jest na liście - aczkolwiek w tej wersji to już jest na limicie budżetu i to w roczniku 2019. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, Jaruga napisał(a):

Dodałem do listy, ale w wersji 1,5 ecoboost są 3 ciekawe egzemplarze na otomoto. 95% z tego zakresu cenowego to 1.0 ecoboost który ma coraz gorszą opinię (pasek w oleju jak puretech) chociaż 125KM jeździ fajnie, no i właśnie setki sztuk z dieslem 1.5.

Pytanie jaki charakter użytkowania masz, bo 1.5TDCi cierpi w mieście i rekordziści wymieniają olej co 2-3kkm bo zalewa go ON. Także myślałem nad nim, ale wymiękłem. Za to kumpel ma, jeździ do pracy pewnie z 40km i w sumie jeździ, acz chyba DPFa ostatnio robił przy niecałych 100kkm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, AstraC napisał(a):

Pytanie jaki charakter użytkowania masz, bo 1.5TDCi cierpi w mieście i rekordziści wymieniają olej co 2-3kkm bo zalewa go ON. Także myślałem nad nim, ale wymiękłem. Za to kumpel ma, jeździ do pracy pewnie z 40km i w sumie jeździ, acz chyba DPFa ostatnio robił przy niecałych 100kkm.

 

Pytanie mam, ponieważ nie potrafię sobie pewnej rzeczy wyobrazić.

Dlaczego ten silnik zalewa ON jak robi małe dystanse, a nie zalewa jak robi dłuższe?

Rozumiem, że z uwagi na jakieś być może niedopasowanie tłoków w cylindrach ON przedostaje się do oleju, jak silnik jest nierozgrzany. Stąd kłopot na małych dystansach.

Tylko, że każdy dystans ten 40km Twojego kolegi też zaczyna się od nierozgrzanego silnika. Czy jednak ten kolega dzieli auto na Uberze i samochód pracuje 24h?

 

Przy większych dystansach, trzeba częściej wymieniac olej? Czy tylko jak zaleca producent?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, kravitz napisał(a):

 

Pytanie mam, ponieważ nie potrafię sobie pewnej rzeczy wyobrazić.

Dlaczego ten silnik zalewa ON jak robi małe dystanse, a nie zalewa jak robi dłuższe?

Rozumiem, że z uwagi na jakieś być może niedopasowanie tłoków w cylindrach ON przedostaje się do oleju, jak silnik jest nierozgrzany. Stąd kłopot na małych dystansach.

Tylko, że każdy dystans ten 40km Twojego kolegi też zaczyna się od nierozgrzanego silnika. Czy jednak ten kolega dzieli auto na Uberze i samochód pracuje 24h?

 

Przy większych dystansach, trzeba częściej wymieniac olej? Czy tylko jak zaleca producent?

Na zimnym silniku jest zwiększona dawka paliwa, które nie jest do końca sprężone z powietrzem i zostaje na ściankach cylindra. Częściowo przechodzi przez pierścienie i trafia do miski olejowej. Dopiero silnik rozgrzany ma właściwe wymiary tłoków, co też dodatkowo uszczelnia.

Drugi aspekt, to brak możliwości odparowania paliwa z oleju, bo olej zimny. Do odparowania paliwa trzeba rozgrzać olej w okolice 100 st i tak jechać dobrą godzinę-dwie, stąd w dieslu jest to trudniejsze do zrobienia jeżdżąc nawet po 50 km dziennie.

Znam przypadki diesli eksploatowanych tylko w mieście do 2x5 km i zmieniając olej co 10 kkm spuszczam z miski 5 L oleju pomieszane z 3 L ropy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, kaczorek79 napisał(a):

Drugi aspekt, to brak możliwości odparowania paliwa z oleju, bo olej zimny. Do odparowania paliwa trzeba rozgrzać olej w okolice 100 st i tak jechać dobrą godzinę-dwie, stąd w dieslu jest to trudniejsze do zrobienia jeżdżąc nawet po 50 km dziennie.

Znam przypadki diesli eksploatowanych tylko w mieście do 2x5 km i zmieniając olej co 10 kkm spuszczam z miski 5 L oleju pomieszane z 3 L ropy.

 

Czy w dieslu w ogóle istnieje coś takiego jak odparowanie paliwa?

Ropa paruje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, kravitz napisał(a):

 

Czy w dieslu w ogóle istnieje coś takiego jak odparowanie paliwa?

Ropa paruje?

Raczej nie.

W moim od zmiany do zmiany jest odrobinę ponad max.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, kravitz napisał(a):

 

Czy w dieslu w ogóle istnieje coś takiego jak odparowanie paliwa?

Ropa paruje?

Paruje jak prawie każda ciecz, ale bardzo wolno. Dlatego ropę jest dużo trudniej podpalić jak benzyne. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.03.2024 o 17:29, Jaruga napisał(a):

A ten 1,2 turbo to taka sama mina jak puretech, - przypadłość się nazywa luz osiowy wału korbowego. Gwałtownie przybywa przypadków nawet przy bardzo niskich przebiegach. 

 

dokładnie. Jak patrzę na grupę i forum astry, to jeszcze do niedawna te poliftowe silniki 3 cylindrowe z Astry K uchodziły za całkiem udane. A ostatnio jakiś wysyp awarii. I to poważnych. Wygląda na to, że Astra skończyła się na liftingu wersji K. Potem jakiś dziadowski 1.2 podobno z zapasów magazynowych GM, a potem już wersja L i 1.2 Puretech.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, kaczorek79 napisał(a):

Na zimnym silniku jest zwiększona dawka paliwa, które nie jest do końca sprężone z powietrzem i zostaje na ściankach cylindra. Częściowo przechodzi przez pierścienie i trafia do miski olejowej. Dopiero silnik rozgrzany ma właściwe wymiary tłoków, co też dodatkowo uszczelnia.

Drugi aspekt, to brak możliwości odparowania paliwa z oleju, bo olej zimny. Do odparowania paliwa trzeba rozgrzać olej w okolice 100 st i tak jechać dobrą godzinę-dwie, stąd w dieslu jest to trudniejsze do zrobienia jeżdżąc nawet po 50 km dziennie.

Znam przypadki diesli eksploatowanych tylko w mieście do 2x5 km i zmieniając olej co 10 kkm spuszczam z miski 5 L oleju pomieszane z 3 L ropy.

Chyba mnie właśnie wyleczyłeś z pomysłu diesla 😄 

Raczej nie robię odcinków krótszych niż 10km co w warunkach podwrocławskich oznacza 20-40 min, a w każdy weekend robię jakąś trasę, ale to chyba jednak nie jest najlepszy pomysł 😄 No chyba że 1.6 tdi sobie lepiej z tym radzi? Albo 1.6 crdi lub 1.5 dci?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, kaczorek79 napisał(a):

Znam przypadki diesli eksploatowanych tylko w mieście do 2x5 km i zmieniając olej co 10 kkm spuszczam z miski 5 L oleju pomieszane z 3 L ropy.

Skąd takie wyliczone proporcje bez oddania próbki oleju do labo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Jaruga napisał(a):

Chyba mnie właśnie wyleczyłeś z pomysłu diesla 😄 

Raczej nie robię odcinków krótszych niż 10km co w warunkach podwrocławskich oznacza 20-40 min, a w każdy weekend robię jakąś trasę, ale to chyba jednak nie jest najlepszy pomysł 😄 No chyba że 1.6 tdi sobie lepiej z tym radzi? Albo 1.6 crdi lub 1.5 dci?

 

jezdzilem 6 lat 2.0 HDI glownie po miescie, bardzo krotkie odcinki i wszystko bylo ok.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.