Skocz do zawartości

Już niedługo sami zatankujemy gaz do samochodów


TarNovy

Rekomendowane odpowiedzi

Choć trwało to kilka lat to w końcu sytuacja normalnieje ok.gif W wielu krajach kierowcy dają radę tankować więc Polacy (większość) też dadzą radę . Oczywiście jeszcze pistolety muszą na stacjach powymieniać na bezpieczne ( Orlen już dawno przetarg zrobił ) i nie trzeba będzie czekać aż ktoś z pracowników wyjdzie i zatankuje .

link

Quote:

Ministrowie gospodarki Janusz Piechociński i transportu Sławomir Nowak podpisali rozporządzenie umożliwiające samodzielne tankowanie LPG na stacjach paliw - poinformował w resort gospodarki.

Dokument w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać bazy i stacje paliw płynnych, określa minimalne wymogi bezpieczeństwa, które muszą spełniać stacje paliw, jeśli zdecydują się na wprowadzenie samodzielnego tankowania gazu płynnego LPG.

Są to m.in. odpowiednie oznaczenia informujące klientów o możliwości samoobsługowego tankowania czy zainstalowanie odpowiednich dysz wlewowych (tzw. pistoletów).

Do tej pory klienci nie mogli sami doładowywać butli w swoich samochodach. Stacje musiały przeszkolić i zatrudniać pracownika, który za to odpowiadał. To z kolei wiązało się z wyższymi kosztami prowadzenia takiej działalności i pośrednio przekładało się na ceny paliwa.

Rozwiązania, które będą wkrótce możliwe w Polsce, od dawna są stosowane np. na Słowacji - tam na wielu stacjach za tankowanie gazu odpowiadają sami kierowcy.

Nowe regulacje wejdą w życie 14 dni po opublikowaniu ich w Dzienniku Ustaw. Podpisane przez ministrów dokumenty zostały przekazane do Rządowego Centrum Legislacji w zeszłym tygodniu.

PAP


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Co to znaczy pistolet bezpieczny? Te które są, używałem bez rękawiczek

> i nigdy się nie oparzyłem. W Czechach nagminnie tankowałem sobie

> sam.

Quote:

Ogłoszony przez Orlen przetarg ma na celu zakup około 1000 pistoletów z przeznaczeniem na stacje paliw na terenie Polski. W dokumentacji przetargowej Orlen określił wymagania dla tych pistoletów, które wynikają przede wszystkim z rozporządzenia ministra gospodarki w sprawie samoobsługi. Termin składania ofert w tym przetargu upłynął 3 lipca 2013 r.

Stacja LPGfot. gazeo.plJuż niedługo takie napisy powinny zniknąć z dystrybutorów LPG w Polsce

W postępowaniu przetargowym pistolety określono jako niskoemisyjne. Określenie to charakteryzuje najważniejszą cechę pistoletu do samoobsługowego tankownia LPG, którą jest niewielka ilość gazu jaka uwalnia się w czasie odpinania od zaworu tankowania. Jest ona ograniczona do 1 cm3, co gwarantuje, że dłonie osoby samodzielnie tankującej swój samochód nie są narażone na kontakt z dużą ilością rozprężającego się LPG. W wymaganiach technicznych do przetargu określono, że pistolet powinien uniemożliwiać tankowanie LPG przy niewłaściwym podłączeniu do zaworu tankowania.

Nowe regulacje prawne obejmą ponad 900 stacji sieci Orlen, które są obecnie wyposażone w moduły do tankowania LPG. Istniejąca infrastruktura przed wprowadzeniem samoobsługi będzie poddana modernizacji (dodatkowe elektrozawory, monitoring stanowisk do tankowania autogazu oraz nowe pistolety).

Wprowadzenie samoobsługi będzie wymagać pewnych nakładów związanych z wspomnianymi pracami modernizacyjnymi, jednak skutkiem będzie ograniczenie kosztów obsługi obiektów (zmniejszenie kosztów szkolenia pracowników stacji).

Przed wprowadzeniem samoobsługi Orlen planuje także akcję edukacyjną dla użytkowników samochodów zasilanych LPG, aby zmiana sposobu tankowania nie była dla nich zaskoczeniem.

Niezależnie od wprowadzenia samoobsługi na każdej stacji Orlen będzie pracownik obsługi gotowy do pomocy przy tankowaniu LPG, jeśli będzie taka potrzeba.

W ocenie przedstawicieli firmy wprowadzenie samoobsługi na stacjach LPG jest bardzo dobrym rozwiązaniem, które docelowo powinno skutkować skróceniem czasu zakupu tego paliwa. Będzie to korzystne zarówno z punktu widzenia użytkowników jak i obsługi stacji.

Trudno jednak powiedzieć czy wprowadzenie samoobsługi będzie miało wpływ na cenę LPG, bo ta wg przedstawicieli Orlen wynika przede wszystkim z uwarunkowań rynkowych i otoczenia konkurencyjnego.


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> To bardzo zła wiadomość. Teraz będę musiał sam się schylać i brudzić. Ja tam nie mam problemu, żeby

> poczekać.

Nadal będziesz czekał, tylko teraz dłużej. Taka to innowacja.

To jest tak jak ze zwykłym nalewaniem - możesz sam, a na niektórych

stacjach czekają "sępy" żeby Ci nalać. Facetom to uwłacza, ale

kobiety widzę często z tego korzystają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jak źle założysz to i tak się uwolni gaz, nie ma technicznej możliwości

> by tak się nie stało, ze względu na konstrukcję naszego zaworu

> tankowania

uwolni się gaz ale raczej z pistoletu i przewodu elastycznego niż z zaworu tankowania w aucie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Choć trwało to kilka lat to w końcu sytuacja normalnieje W wielu krajach kierowcy dają radę

To co, tylko czekać na lament o wzroście bezrobocia z tego powodu? Oczywiście na spadek cen też nie ma co liczyć bo koszt takiego pracownika nagle okaże się pomijalny przy ilości sprzedaży. A może podniosą ceny, bo przecież musi się odbyć modernizacja złączy zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nadal będziesz czekał, tylko teraz dłużej. Taka to innowacja.

> To jest tak jak ze zwykłym nalewaniem - możesz sam, a na niektórych

> stacjach czekają "sępy" żeby Ci nalać. Facetom to uwłacza, ale

> kobiety widzę często z tego korzystają.

A dlaczego sępy? Jak tylko idzie do mnie ktoś z obsługi z zapytaniem, czy nalać, to zawsze mówię, że poproszę. I mówię, co nalać, bo oni najchętniej by wlali najdroższe paliwo zlosnik.gif

A ja w tym czasie mogę sobie szyby i światła wymyć ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> To co, tylko czekać na lament o wzroście bezrobocia z tego powodu? Oczywiście na spadek cen też nie

> ma co liczyć bo koszt takiego pracownika nagle okaże się pomijalny przy ilości sprzedaży. A

> może podniosą ceny, bo przecież musi się odbyć modernizacja złączy

U mnie na mojej ulubionej stacji odbyła się zmiana zarówno złącza jak i samego dystrybutora. Można zalać do pełna lub za 3 określone kwoty.

Żeby było najśmieszniej jest to najtańsza stacja w okolicy i należy do PKN Orlen biglaugh.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> To co, tylko czekać na lament o wzroście bezrobocia z tego powodu? Oczywiście na spadek cen też nie

> ma co liczyć bo koszt takiego pracownika nagle okaże się pomijalny przy ilości sprzedaży. A

> może podniosą ceny, bo przecież musi się odbyć modernizacja złączy

Na firmowych stacjach już są poobcinane etaty tak że już nie ma jak obciąć kolejnego . Nie mówiąc o tym że zazwyczaj tankowanie LPG to jest jedna z wielu czynności którą w ciągu zmiany pracownik wykonuje .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Mam nadzieję ,ze wymienią pistolety na takie jak w niemcowni

I każdy będzie musiał wymieniać wlewy, albo kupować przejściówki grinser006.gif Zresztą na niektórych stacjach w Niemczech są "polskie" pistolety i też trzeba tankować samemu.

Te nowe dystrybutory na Orlenie pistolety mają pasujące do "polskich" wlewów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Skoro kolega ma dużo wolnego czasu

Ja nie widze oszczednosci czasu w tankowaniu LPG samemu.

Owszem czekam chwile na obsluge co tankuje, ale mowie wtedy, ze chce do pelna i ide odstac swoje w kolejce.

Zanim przyjdzie moja kolej do kasy to gazik sie zatankuje, ja place i jade dalej.

Tankujac samemu (w przypadku kolejki na stacji) spedze tam wiecej czasu, a i jezeli ktos bedzie czekal na zatankowanie za mna to tez mu sie czas oczekiwania wydluzy.

PS. Zapewne, przynajmniej na poczatku, niektore stacje pozostawia obsluge. Wlasnie takie bede staral sie odwiedzac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> I każdy będzie musiał wymieniać wlewy, albo kupować przejściówki Zresztą na niektórych stacjach w

> Niemczech są "polskie" pistolety i też trzeba tankować samemu.

> Te nowe dystrybutory na Orlenie pistolety mają pasujące do "polskich" wlewów.

Lipa panie no.gif Niemieckie "pistolety" znacznie lepsze są, a stacje mogą mieć nakręcane koncowki ,tak jak w Niemczech. smirk.gif

Zamiast zastosować sprawdzone i swietnie działające rozwiązanie, wprowadzą coś "nowego", co diabli wiedzą jak sie sprawdzi smirk.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Lipa panie Niemieckie "pistolety" znacznie lepsze są, a stacje mogą mieć nakręcane koncowki ,tak

> jak w Niemczech.

Są potwornie wielkie i ciężkie...

> Zamiast zastosować sprawdzone i swietnie działające rozwiązanie, wprowadzą coś "nowego", co diabli

> wiedzą jak sie sprawdzi

Gumowy kołnierz osłaniający wlew. I tyle grinser006.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mimo, że pracowałem kiedyś na stacji to i tak wyszedłem z wprawy i gdyby nie rękawiczki to by mnie dość konkretnie psikło gazem i to nie raz. oslabiony.gif

Polskie pistolety nie są bezpieczne, trzeba nauczyć się tankować. A temu co nie piskło jeszcze to może zrozumie jak sie poparzy... oslabiony.gif

Powinno być bezpiecznie tak jak tankowanie paliwa wkładasz i tankujesz a nie jakieś wygibasy pod zderzakiem.

Edit: a ile razy miałem tak, że pistolet wskoczył jak należy a sikało gazem tak mocno, że sam nie wiedziałem co zrobić i pistolet zamarzł przy okazji... a gościu, że trzeba specjalnie odwrócić pistolet żeby pistolet dociskał się bardziej z jednej strony... w sensie tą klamką nie tradycyjnie bokiem tylko klamką w dół. sick.gif

Wlew lpg ma być w widocznym i łatwo dostępnym miejscu a zderzak takim nie jest , nie wspomnę już pod zderzakiem...a stacje żeby egzekwowały to bez względu na wysokość strat. Policja też powinna zająć się takimi autami.

Na SKP też powinni zacząć to egzekwować -chciał ktoś LPG ale niech będzie to łatwo dostępne miejsce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> nadaja się ale można mieć pecha i urwać przejsciowke

Tankowałem wielokrotnie przez przejściówkę wkrecaną w gwint obok wlewu paliwa. Nic sie do tej pory nie urwało w Niemczech ,Anglii ani w Polsce. Więc nie ma co panikować.

Ze wszystkich systemów moim zdaniem najbardziej przyjazny jest niemiecki ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Co to znaczy pistolet bezpieczny? Te które są, używałem bez rękawiczek

> i nigdy się nie oparzyłem. W Czechach nagminnie tankowałem sobie

> sam.

A ja w PL dość często sobie sam tankuje gaz (nie chce mi się czekac na obsluge) i nie ukrywam ze wiele razy rece poparzyłem no.gif Rekawiczek nie zakładam... Ale co to za oparzenie? Skóra jest czerwona przez pare minut i przechodzi...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A ja w PL dość często sobie sam tankuje gaz (nie chce mi się czekac na obsluge) i nie ukrywam ze

> wiele razy rece poparzyłem Rekawiczek nie zakładam... Ale co to za oparzenie? Skóra jest

> czerwona przez pare minut i przechodzi...

Bo to nie oparzenie ale odmrożenie tongue.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Lipa panie Niemieckie "pistolety" znacznie lepsze są, a stacje mogą mieć nakręcane koncowki ,tak

> jak w Niemczech.

> Zamiast zastosować sprawdzone i swietnie działające rozwiązanie, wprowadzą coś "nowego", co diabli

> wiedzą jak sie sprawdzi

Co w nich takiego lepszego? Dłużej się montuje i dłużej się demontuje. Żadnych plusów przy niskoemisyjnych pistoletach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> To bardzo zła wiadomość. Teraz będę musiał sam się schylać i brudzić. Ja tam nie mam problemu, żeby

> poczekać.

Hehehe, cebule się tankuje i jeszcze żeby nie ubrudzić rączek?

Połowa pojazdów z korkiem od gazu montowanym w jakimś dziwnym miejscu jak pod zderzakiem czy jeszcze gdzieś głębiej ukrytym nie powinna przechodzić przeglądu, a na stacji nie powinno się takim ludziom tankować - zazwyczaj jeszcze burżuazja siedzi w środku mimo, że wyraźnie pisze, że w czasie tankowania nikt nie może znajdować się w pojeździe

jak pracowałem przez 2 miesiące na stacji to największym bólem były wszystkie cebulowozy, nie dość że potrafiły przyjechać w sam środek sztormu bo deszczem tego się nie da nazwać to jeszcze tankowały 'za dwie dyszki'

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Hehehe, cebule się tankuje i jeszcze żeby nie ubrudzić rączek?

> Połowa pojazdów z korkiem od gazu montowanym w jakimś dziwnym miejscu jak pod zderzakiem czy

> jeszcze gdzieś głębiej ukrytym nie powinna przechodzić przeglądu, a na stacji nie powinno się

> takim ludziom tankować - zazwyczaj jeszcze burżuazja siedzi w środku mimo, że wyraźnie pisze,

> że w czasie tankowania nikt nie może znajdować się w pojeździe

> jak pracowałem przez 2 miesiące na stacji to największym bólem były wszystkie cebulowozy, nie dość

> że potrafiły przyjechać w sam środek sztormu bo deszczem tego się nie da nazwać to jeszcze

> tankowały 'za dwie dyszki'

gdzie jest taki przepis, że trza wysiadać? jakoś nie widzę wyciągania dzieciarni przy tankowaniu hmm.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Tankowałem wielokrotnie przez przejściówkę wkrecaną w gwint obok wlewu paliwa. Nic sie do tej pory

> nie urwało w Niemczech ,Anglii ani w Polsce. Więc nie ma co panikować.

Przejsciowka wkręcana w gwint plus przejsciowka wlochy-niemcy plus bardzo ciezki pistolet stwarzają takie ryzyko.

Wystarczy trochę wyobrazni żeby to zrozumieć wink.gif

> Ze wszystkich systemów moim zdaniem najbardziej przyjazny jest niemiecki

Nowe pistolety systemu wloskiego sa znacznie lepsze w prostocie używania( chyba na wszystkich lukoil już je maja)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Co to znaczy pistolet bezpieczny? Te które są, używałem bez rękawiczek

> i nigdy się nie oparzyłem. W Czechach nagminnie tankowałem sobie

> sam.

mnie się to zdarzyło raz. Pistol źle się zapiął i lekko sycząło przy tankowaniu, więc żeby nie tracić gazu to wyłączyłem tankowanie i chciałem odpiąć pistolet, ale ten się zaklinował, a w tym czasie zaczęło ostro sikać na łapę. Nikomu tego oparzenia nie życzę. sick.gif Na początku to praktycznie nic nie czujesz, ale po kilkunastu minutach skóra ostro pali, a na drugi dzień naskórek jest popękany i schodzi małymi płatkami. Łapa wygląda jakby się miało łuszczycę czy coś w ten deseń

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Przejsciowka wkręcana w gwint plus przejsciowka wlochy-niemcy plus bardzo ciezki pistolet

> stwarzają takie ryzyko.

> Wystarczy trochę wyobrazni żeby to zrozumieć

> Nowe pistolety systemu wloskiego sa znacznie lepsze w prostocie używania( chyba na wszystkich

> lukoil już je maja)

Przejściówka włochy-niemcy - to chyba się wkręca w gwint. A więc jeśli ktoś ma wlew LPG pod klapką koło wlewu benzyny, w postaci gwintu (ja tak mam), to w ten gwint wkręca się końcówkę włoską, niemiecką czy holenderską. I nie ma problemu że są 2 przejściówki jedna w drugiej. smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> mnie się to zdarzyło raz. Pistol źle się zapiął i lekko sycząło przy tankowaniu, więc żeby nie

> tracić gazu to wyłączyłem tankowanie i chciałem odpiąć pistolet, ale ten się zaklinował, a w

> tym czasie zaczęło ostro sikać na łapę. Nikomu tego oparzenia nie życzę. Na początku to

> praktycznie nic nie czujesz, ale po kilkunastu minutach skóra ostro pali, a na drugi dzień

> naskórek jest popękany i schodzi małymi płatkami. Łapa wygląda jakby się miało łuszczycę czy

> coś w ten deseń

widzisz, Ty się przekonałeś to wiesz. A ile to kozaków "bo ja to nie potrafię??" łapy sobie poparzy albo wlew urwie? Albo tankowanie z fajkiem, pracowałem na stacji to wiem ilu mądrych się zdarzało tankujących benzynę z kiepem w gębie. Przy gazie ryzyko wybuchu jednak jest większe a debili nie brakuje. Przydałaby się jakaś akcja informacyjna w związku z samoobsługą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przydałaby się jakaś akcja informacyjna w związku z samoobsługą.

Będzie i na stacjach a i w tv pewnie za kilka dni będą straszyć tym że stacje będą wybuchać ,klienci będą będą oparzać dłonie itp , bo samoobsługa wchodzi boje_sie.gif

Czas się zacząć bać zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> jak pracowałem przez 2 miesiące na stacji to największym bólem były wszystkie cebulowozy, nie dość

> że potrafiły przyjechać w sam środek sztormu bo deszczem tego się nie da nazwać to jeszcze

> tankowały 'za dwie dyszki'

Mnie zawsze zastanawiało dlaczego obsługa stacji zawsze potulnie odkręca i zakręca ten zasyfiały plastikowy korek zamiast zwalać tą czynność na mośków, którzy sobie je pomontowali w takich miejscach, że czasami wici opadają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Przejściówka włochy-niemcy - to chyba się wkręca w gwint. A więc jeśli ktoś ma wlew LPG pod klapką

> koło wlewu benzyny, w postaci gwintu (ja tak mam), to w ten gwint wkręca się końcówkę włoską,

> niemiecką czy holenderską. I nie ma problemu że są 2 przejściówki jedna w drugiej.

Gwinty nie pasuja

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Mnie zawsze zastanawiało dlaczego obsługa stacji zawsze potulnie odkręca i zakręca ten zasyfiały

> plastikowy korek zamiast zwalać tą czynność na mośków, którzy sobie je pomontowali w takich

> miejscach, że czasami wici opadają.

sory, ale to gaziarze montuja wlewy chyba?

wlasciciel odstawia auto rano i po poludniu odbiera z gazem.

wielu ludzi nie interesuje gdzie bedzie wlew.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> sory, ale to gaziarze montuja wlewy chyba?

No chyba...

> wlasciciel odstawia auto rano i po poludniu odbiera z gazem.

Oczywista oczywistość! Może nie zawsze, ale jednak.

> wielu ludzi nie interesuje gdzie bedzie wlew.

To czemu nie montuje się ich na dachu skoro wielu ludzi to nie interesuje? zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> sory, ale to gaziarze montuja wlewy chyba?

> wlasciciel odstawia auto rano i po poludniu odbiera z gazem.

> wielu ludzi nie interesuje gdzie bedzie wlew.

sztandarowe pytanie ''gdzie wlew'' zawsze pada, najchętniej wiercą zderzak bo jest stabilnie i sztywno.

Ale wiele osób woli pochować pod autem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.