Skocz do zawartości

Nowa SKoda Octavia i jej tylne lampy.


fred77

Rekomendowane odpowiedzi

Kolega ma nową Skodę Octavia.

Myślał, że przepaliła mu się jedna żarówka w tylnych światłach przeciwmgłowych.

Okazuje się jednak, że CHYBA aktywne jest tylko lewe światło. Prawe nie świeci, mimo tego, że jest tam sprawna żarówka i do kostki podpięte są wszystkie przewody.

 

Da się uaktywnić w ASO również prawe światło przeciwmgłowe czy jest tylko opcja przełączania, zależnie od wersji dla ruchu prawo lub lewostronnego?

 

Przy okazji.

Trzeba zaznaczyć, że aby wymienić żarówkę to trzeba wyjąć lampę. Przy wyjmowaniu może się ułamać jeden z dwóch plastikowych zaczepów.

Zaczepy te są wkręcane do lampy i swobodnie można je wymienić jednak nie występują one jako część zamienna. Trzeba kupić całą lampę. ;]

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podejrzewam ze lampy sa uniwersalne dla wersji UE oraz GB. Trzeba sprawdzic w ustawieniach bordnetz czy jedt mozliwosc kodowania dodatkowego swiatla przeciwgielnego. A z drugiej strony po co 2 takie światla. Zeby jeb... po oczach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podejrzewam ze lampy sa uniwersalne dla wersji UE oraz GB. Trzeba sprawdzic w ustawieniach bordnetz czy jedt mozliwosc kodowania dodatkowego swiatla przeciwgielnego. A z drugiej strony po co 2 takie światla. Zeby jeb... po oczach?

Jak jest to czemu miałoby nie świecić?

A jak coś kogoś oślepia to niech idzie do okulisty albo nie jedzie zaraz za zderzakiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podejrzewam ze lampy sa uniwersalne dla wersji UE oraz GB. Trzeba sprawdzic w ustawieniach bordnetz czy jedt mozliwosc kodowania dodatkowego swiatla przeciwgielnego. A z drugiej strony po co 2 takie światla. Zeby jeb... po oczach?

 

Musi walić po oczach. Jak nie przeciwmgłowym, to wstecznym podczas jazdy na autostradzie ;) Taka fobia

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto bawić się w jakieś przeróbki skoro tych świateł używa się bardzo sporadycznie, ja to sobie nie przypominam kiedy z nich korzystałem w ciągu ostatnich 5 lat :hmm:

Ale jest też bardzo wielu, którzy jak się pojawi byle mgiełka, albo jadą autostradą i pada deszcz, to od razu nie wiadomo po co włączają przednie i tylne przeciwmgłowe  :nie_wiem:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Da się uaktywnić drugie przeciwmgielne bez problemu z użyciem VCDS/VCP..

Skąd wiesz, że się da i co to jest VCDS/VCP?

 

W ASO wątpię by się podjęli.

Czemu nie mieliby się podjąć?

 

 

Pytam, bo kolega chce mieć pewność informacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skąd wiesz, że się da i co to jest VCDS/VCP?

Czemu nie mieliby się podjąć?

Pytam, bo kolega chce mieć pewność informacji.

Skąd wiem - czytam forum octavii w PL i GB. VCDS i VCP to programy umożliwiające programowanie po podpięciu do złącza w aucie.

Nie mam pewności w sprawie ASO ale większość nie zrobi zmiany konfiguracji w aucie. Nie wiem nawet czy ich softem się da. Musiałby się dowiedzieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg przepisow wystarczy 1 swiatlo i tak uzywa sie go 1-3 w roku

 

ja wszystko rozumiem, ale są auta fabrycznie mające 2 światła. nie wiem po co, ale mają. a 3 razy w roku to może u Ciebie, a np w górach używają bez przerwy, bo często jest mgła? skąd możesz to wiedziec?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega ma nową Skodę Octavia.

Myślał, że przepaliła mu się jedna żarówka w tylnych światłach przeciwmgłowych.

Okazuje się jednak, że CHYBA aktywne jest tylko lewe światło. Prawe nie świeci, mimo tego, że jest tam sprawna żarówka i do kostki podpięte są wszystkie przewody.

 

Da się uaktywnić w ASO również prawe światło przeciwmgłowe czy jest tylko opcja przełączania, zależnie od wersji dla ruchu prawo lub lewostronnego?

 

Przy okazji.

Trzeba zaznaczyć, że aby wymienić żarówkę to trzeba wyjąć lampę. Przy wyjmowaniu może się ułamać jeden z dwóch plastikowych zaczepów.

Zaczepy te są wkręcane do lampy i swobodnie można je wymienić jednak nie występują one jako część zamienna. Trzeba kupić całą lampę. ;]

VCDS da się rady wszystko ;]

Także to aby te 2 światla przeciwmgłowe świecily jako stopu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega ma nową Skodę Octavia.

Myślał, że przepaliła mu się jedna żarówka w tylnych światłach przeciwmgłowych.

Okazuje się jednak, że CHYBA aktywne jest tylko lewe światło. Prawe nie świeci, mimo tego, że jest tam sprawna żarówka i do kostki podpięte są wszystkie przewody.

 

Da się uaktywnić w ASO również prawe światło przeciwmgłowe czy jest tylko opcja przełączania, zależnie od wersji dla ruchu prawo lub lewostronnego?

 

Przy okazji.

Trzeba zaznaczyć, że aby wymienić żarówkę to trzeba wyjąć lampę. Przy wyjmowaniu może się ułamać jeden z dwóch plastikowych zaczepów.

Zaczepy te są wkręcane do lampy i swobodnie można je wymienić jednak nie występują one jako część zamienna. Trzeba kupić całą lampę. ;]

 

 

W Scenicu II też aktywna była lewa. Do prawej przeciągnąłem przewód i zaświeciła się. Nie lubię "niesymetrycznego" oświetlenia. Skoro są 2 cofania to i 2 pmg. :) No chyba że jest jedno pmg pośrodku (peugeot). Albo jak jest cofania po prawej a pmg po lewej to też ujdzie. :)

 

A propos tylnych lamp w różnych autach to mam inne pytania:

 

1. Dlaczego w niektórych Audi typu Q5, Q7, na dole w zderzaku jest tak dużo lampeczek? Kierunek, pozycje i stopy są u góry a na dole w zderzaku pmg i cofania i co jeszcze? Widać tam jakieś żarówki...

 

2. Głupie rozwiązanie ma Kia Sportage bodajże. Wielkie lampy u góry a w nich duże pozycje i stopy oraz mniejsze w klapie cofania. Zaś w zderzaku maluteńkie pmg i maluteńkie kierunki. Moim zdaniem kierunek powinien być u góry a cofania na dole... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


W Scenicu II też aktywna była lewa. Do prawej przeciągnąłem przewód i zaświeciła się. Nie lubię "niesymetrycznego" oświetlenia. Skoro są 2 cofania to i 2 pmg. No chyba że jest jedno pmg pośrodku (peugeot). Albo jak jest cofania po prawej a pmg po lewej to też ujdzie.

 

Idąc tym tropem, to usprawiedliwieniem różnych kombinacji i zenexów może być właśnie bo "nie lubię", więc sobie przerobię. 2 cofania mają sens, podłączanie na siłę 2 przeciwmgłowego jest nieuzasadnione - lepiej widać nie będzie, za to może oślepiać. Gdyby włączenie drugie było uzasadnione ze względów bezpieczeństwa (o do tego służą te światła, nie do lansu) to z całą pewnością by włączone były. Tak na marginesie, to kiedyś mi się trafił pajac na badaniach technicznych, który twierdził, że "mi" się jedno przeciwmgłowe nie świeci  ;l  ;l  ;l

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja wszystko rozumiem, ale są auta fabrycznie mające 2 światła. nie wiem po co, ale mają. a 3 razy w roku to może u Ciebie, a np w górach używają bez przerwy, bo często jest mgła? skąd możesz to wiedziec?

 

Odróżnijmy sytuację wyposażenia w 2 aktywne światła, od sytuacji gdy są dwa, ale aktywne jest tylko jedno (zgodnie z homologacją na kraj). Sporo pojazdów ma lampy uniwersalne (niezależnie od strony ruchu) i w zależności od kraju aktywne jest tylko jedno. Przerabianie na 2 aktywne to tzw. wiejski tuning i może powodować niepotrzebne oślepianie innych kierowców, szczególnie jak lokalizacja wymaga ich częstszego użycia. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega ma nową Skodę Octavia.

Myślał, że przepaliła mu się jedna żarówka w tylnych światłach przeciwmgłowych.

Okazuje się jednak, że CHYBA aktywne jest tylko lewe światło. Prawe nie świeci, mimo tego, że jest tam sprawna żarówka i do kostki podpięte są wszystkie przewody.

 

Da się uaktywnić w ASO również prawe światło przeciwmgłowe czy jest tylko opcja przełączania, zależnie od wersji dla ruchu prawo lub lewostronnego?

 

Przy okazji.

Trzeba zaznaczyć, że aby wymienić żarówkę to trzeba wyjąć lampę. Przy wyjmowaniu może się ułamać jeden z dwóch plastikowych zaczepów.

Zaczepy te są wkręcane do lampy i swobodnie można je wymienić jednak nie występują one jako część zamienna. Trzeba kupić całą lampę. ;]

 

Po co aktywować drugą lampę 8]  ? Większość aut ma pojedyncze przecież światła a i tak używa się baaardzo sporadycznie.

Wyciąganie lamp to norma we wspołczesnych lampach. Na zatrzaski trzeba uważać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jadą autostradą i pada deszcz, to od razu nie wiadomo po co włączają przednie i tylne przeciwmgłowe

Imo jazda z tylnymi przeciwglowymi w deszczu po autostradzie to bardzo dobry pomysł. Parę razy mi się zdarzyło i tych z mgielnymi zdecydowanie lepiej widać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Imo jazda z tylnymi przeciwglowymi w deszczu po autostradzie to bardzo dobry pomysł. Parę razy mi się zdarzyło i tych z mgielnymi zdecydowanie lepiej widać.

 

Przy dużej prędkości (a ta jest raczej często spotykana na autostradach), to za samochodami dodatkowo tworzy się mgła wodna (nie wiem jak to inaczej określić) i faktycznie użycie tych świateł może być pomocne. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Imo jazda z tylnymi przeciwglowymi w deszczu po autostradzie to bardzo dobry pomysł. Parę razy mi się zdarzyło i tych z mgielnymi zdecydowanie lepiej widać.

To jeszcze zacytuj odpowiedni przepis, który zezwala na użycie tylnych świateł przeciwmgielnych przy jakimś tam deszczu tylko dlatego, że jedziesz autostradą ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze zacytuj odpowiedni przepis, który zezwala na użycie tylnych świateł przeciwmgielnych przy jakimś tam deszczu tylko dlatego, że jedziesz autostradą ;]

 

 

 

 

3. Kierujący pojazdem może używać tylnych świateł przeciwmgłowych, jeżeli zmniejszona przejrzystość powietrza ogranicza widoczność na odległość mniejszą niż 50m

 

Widoczność czego? ;] Jakby zinterpretować, że chodzi o widoczność samochodu za wspomnianą mgiełką spod opon, to w sumie może dałoby radę się wyłgać od mandatu ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze zacytuj odpowiedni przepis, który zezwala na użycie tylnych świateł przeciwmgielnych przy jakimś tam deszczu

 

Zdarzyło mi się pary razy jechać autostradą w takich warunkach (w deszczu), że cieszyłem się, że samochód przede mną ma włączone tylne przeciwmgielne. Innym razem kolega jadący za mną, w dzień na autostradzie i w deszczu, poprosił przez CB abym to ja włączył bo ledwo mnie widział.

Zmniejszona przejrzystość powietrza to nie tylko mgła, o czym mowa w art.30 ust.1. Ustawodawca w ust. 3 już nie powtarzał tego uszczegółowienia licząc na inteligencję czytających, ale jak widać się pomylił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Ustawodawca w ust. 3 już nie powtarzał tego uszczegółowienia licząc na inteligencję czytających, ale jak widać się pomylił.

 

 

W prawie wszystko powinno być szczegółowe, żeby możliwość różnych interpretacji zmniejszyć do minimum. To nie interpretacja wiersza, tylko ścisłe reguły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy dużej prędkości (a ta jest raczej często spotykana na autostradach), to za samochodami dodatkowo tworzy się mgła wodna (nie wiem jak to inaczej określić) i faktycznie użycie tych świateł może być pomocne. 

Aaaa....To tej mgły wodnej nie widać i nie wiadomo, co ją tam na początku tworzy? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmniejszona przejrzystość powietrza to nie tylko mgła, o czym mowa w art.30 ust.1. Ustawodawca w ust. 3 już nie powtarzał tego uszczegółowienia licząc na inteligencję czytających, ale jak widać się pomylił.

Ustawodawca nie myślał raczej o przejrzystości zmniejszonej punktowo - bo inaczej niejeden szmelcwagen w "tedeiku" mógłby ciągle mieć tylne przeciwmgielne włączone...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już nie przesadzajcie z tym oślepianiem. Jak ktoś nie potrafi używać świateł przeciwmgielnych to i jednym będzie oślepiał, jak ktoś potrafi, to dwoma nie będzie. To nie kwestia ilości świateł, tylko oleju w głowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


dąc tym tropem, to usprawiedliwieniem różnych kombinacji i zenexów może być właśnie bo "nie lubię", więc sobie przerobię. 2 cofania mają sens, podłączanie na siłę 2 przeciwmgłowego jest nieuzasadnione - lepiej widać nie będzie, za to może oślepiać.

 

Większość aut które miałem, była wyposażona fabrycznie w dwa przeciwmgłowe. Jeśli to nikogo za mną nie zabiło to dwa światła w Octavii też raczej nie dadzą rady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aaaa....To tej mgły wodnej nie widać i nie wiadomo, co ją tam na początku tworzy? :D

 

Wiadomo. Ale nie wiadomo co to coś robi. A taka wiedza mogłaby się przydać na przykład.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze zacytuj odpowiedni przepis, który zezwala na użycie tylnych świateł przeciwmgielnych przy jakimś tam deszczu tylko dlatego, że jedziesz autostradą ;]

Zmniejszona przejrzystość powietrza spowodowana mgłą, opadami atmosferycznymi lub innymi przyczynami.

 

Za inne przyczyny można swobodnie uznać, mgłę wodną za pojazdem lub dym z jakiegoś pobliskiego pożaru, kurz unoszący się z drogi, burzą piaskową, popiół wulkaniczny i pieron wie co jeszcze. Ogólnie mówiąc wszystko inne co może ograniczyć widoczność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmniejszona przejrzystość powietrza spowodowana mgłą, opadami atmosferycznymi lub innymi przyczynami.

 

Za inne przyczyny można swobodnie uznać, mgłę wodną za pojazdem lub dym z jakiegoś pobliskiego pożaru, kurz unoszący się z drogi, burzą piaskową, popiół wulkaniczny i pieron wie co jeszcze. Ogólnie mówiąc wszystko inne co może ograniczyć widoczność.

 

 

Ten zapis jest dla przednich swiateł, w tym p.mgłowych

 

 

Art. 30.

1. Kierujący pojazdem jest obowiązany zachować szczególną ostrożność w czasie jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza, spowodowanej mgłą, opadami atmosferycznymi lub innymi przyczynami, a ponadto:

1) kierujący pojazdem silnikowym jest obowiązany:

a) włączyć światła mijania lub przeciwmgłowe przednie albo oba te światła jednocześnie,

b) poza obszarem zabudowanym podczas mgły dawać krótkotrwałe sygnały dźwiękowe w czasie wyprzedzania lub omijania;

 

Dla tylnych jest ust 3. Który już nie precyzuje jaki jest powód zmniejszenia przejrzystości powietrza.

 

3. Kierujący pojazdem może używać tylnych świateł przeciwmgłowych, jeżeli zmniejszona przejrzystość powietrza ogranicza widoczność na odległość mniejszą niż 50 m. W razie poprawy widoczności kierujący pojazdem jest obowiązany niezwłocznie wyłączyć te światła

 

Ale i tak największy problem to jest

po 1. Kierowcy mają problem z określeniem ile to jest 50m.

A po 2. jeszcze większy mają  problem ze zdaniem rozpoczynającym się od "W razie poprawy...."

I potem stoją w korku wypalając oczy kierowcom jadącym za nimi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większość aut które miałem, była wyposażona fabrycznie w dwa przeciwmgłowe.

Cóż, ja mogę napisać podobnie, tylko od dawna aktywne mam jedno, nawet jak fabrycznie są dwa.

 

Jeśli to nikogo za mną nie zabiło to dwa światła w Octavii też raczej nie dadzą rady.

Pominąłeś "Gdyby włączenie drugie było uzasadnione ze względów bezpieczeństwa (o do tego służą te światła, nie do lansu) to z całą pewnością by włączone były.".  Homologacja pojazdów z jakiegoś powodu jest przeprowadzana. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż, ja mogę napisać podobnie, tylko od dawna aktywne mam jedno, nawet jak fabrycznie są dwa.

 

Pominąłeś "Gdyby włączenie drugie było uzasadnione ze względów bezpieczeństwa (o do tego służą te światła, nie do lansu) to z całą pewnością by włączone były.".  Homologacja pojazdów z jakiegoś powodu jest przeprowadzana. 

 

Niekoniecznie. To tak jak ze światłem cofania. Jedni dają jedno, inni dwa. Homologować można z obydwoma wariantami a decydują tylko koszty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

po 1. Kierowcy mają problem z określeniem ile to jest 50m.

 

 

Więc kiedyś zadałem tu pytanie o te 50 m. Jechałem A2 z Wawy do Grodziska do roboty. I była mgła. Z tym że w tej mgle widziałem:

1. Światła jadących z naprzeciwka z ok 150 m

2. Słupki hektometrowe i drogowskazy z ok. 100 m

3. Światła jadących przede mną (bez włączonych p mg tylnych) z ok. 50 m

Co należy przyjąć jako wyznacznik? Zwłaszcza że w/w elementy na innej drodze, w innych okolicznościach, mogą być widoczne w innej kolejności?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc kiedyś zadałem tu pytanie o te 50 m. Jechałem A2 z Wawy do Grodziska do roboty. I była mgła. Z tym że w tej mgle widziałem:

1. Światła jadących z naprzeciwka z ok 150 m

2. Słupki hektometrowe i drogowskazy z ok. 100 m

3. Światła jadących przede mną (bez włączonych p mg tylnych) z ok. 50 m

Co należy przyjąć jako wyznacznik? Zwłaszcza że w/w elementy na innej drodze, w innych okolicznościach, mogą być widoczne w innej kolejności?

 

Jak dla mnie widoczność określa się w stosunku do nieoświetlonych, nieodblaskowych przedmiotów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niekoniecznie. To tak jak ze światłem cofania. Jedni dają jedno, inni dwa. Homologować można z obydwoma wariantami a decydują tylko koszty.

 

Nie, nie tak jak ze światłem cofania (ponieważ to zupełnie inny rodzaj świateł, inna rola) i że decydują tylko koszty. Decydują również (a może bardziej) warunki techniczne - koszt jest jakimś wynikiem ich spełnienia. Tutaj mowa o bezpieczeństwie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, nie tak jak ze światłem cofania (ponieważ to zupełnie inny rodzaj świateł, inna rola) i że decydują tylko koszty. Decydują również (a może bardziej) warunki techniczne - koszt jest jakimś wynikiem ich spełnienia. Tutaj mowa o bezpieczeństwie. 

 

Fajnie. Potrafisz więc wskazać jakieś techniczne różnice między jednym światłem przeciwmgłowym z tyłu a dwoma?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to gdzieś napisane, że tak się zapytam? :) :) :)

 

Wynika ze zdrowego rozsądku. Nie trzeba zapisywać konieczności stosowania rozsądku przy interpretacji prawa. Co zresztą widać wszędzie wokół, bo najgorzej radzą sobie z nią właśnie idioci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, nie tak jak ze światłem cofania i że decydują tylko koszty. Decydują również (a może bardziej) warunki techniczne - koszt jest jakimś wynikiem ich spełnienia. Tutaj mowa o bezpieczeństwie. 

 

Czyli co: teraźniejsze bolidy - z jednym p.mgielnym z tyłu - są (pod tym względem) mniej bezpieczne, niż takie sprzed kilku, kilkunastu lat, które miały/mają dwie takie lampy?  :hmm: 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Da się uaktywnić w ASO również prawe światło przeciwmgłowe czy jest tylko opcja przełączania, zależnie od wersji dla ruchu prawo lub lewostronnego?

 

Uaktywnić programowo się da:

 

 

ale czy akurat w ASO, to trzeba by spytać. Odpowiedź negatywna oznacza tyle, że w ASO się nie da, a nie że w ogóle się nie da.  ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Imo jazda z tylnymi przeciwglowymi w deszczu po autostradzie to bardzo dobry pomysł. Parę razy mi się zdarzyło i tych z mgielnymi zdecydowanie lepiej widać.

 

i po co skoro zdecydowana większość nawet podczas deszczu wali na dziennych...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i po co skoro zdecydowana większość nawet podczas deszczu wali na dziennych...

No takich tez jest plaga. Ja jezdze na dziennych non stop a w razie wsrukow gdzie widocznosc jedt gorsza albo zapalam mijania lub sam czujnik zmierzchu zrobi to za mnie. A najgorsi to sa z chinskimi DRL ktore ledwo widac w normalny dzien.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.