Skocz do zawartości

Duża wilgotność


Camel

Rekomendowane odpowiedzi

Mam świeżo wybudowany dom z wentylacją grawitacyjną, w którym mam mega wilgoć, aż leje mi się po oknach i mokre rogi przy suficie mam.

Sprawdziłem wełnę na stropie (2x15 i jest idealnie położona).

Ogrzewanie podłogowe - grzeje cały czas około 20 stopni.

Dogrzewam-przegrzewam klimą. Od czasu do czasu włączam osuszanie klimą. (czy grzanie klimą zawilgaca powietrze ?)

Okna 3 szybowe o przenikalności około 0,8 jak i dziwi wejściowe - po drzwiach też "leje się woda".

Pytanie:

Jak można rozwiązać problem ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Camel napisał(a):

Mam świeżo wybudowany dom z wentylacją grawitacyjną

Wentylacją powietrze się wydostaje. Jak masz zbyt szczelne okna bez nawiewników, to taki może być efekt bo powietrze nie ma którędy się dostać do wnętrza.

  • Lubię to 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Camel napisał(a):

Mam świeżo wybudowany dom z wentylacją grawitacyjną, w którym mam mega wilgoć, aż leje mi się po oknach i mokre rogi przy suficie mam.

Sprawdziłem wełnę na stropie (2x15 i jest idealnie położona).

Ogrzewanie podłogowe - grzeje cały czas około 20 stopni.

Dogrzewam-przegrzewam klimą. Od czasu do czasu włączam osuszanie klimą. (czy grzanie klimą zawilgaca powietrze ?)

Okna 3 szybowe o przenikalności około 0,8 jak i dziwi wejściowe - po drzwiach też "leje się woda".

Pytanie:

Jak można rozwiązać problem ?

 

Sprawdzić sprawność wentylacji. Nie masz pozamykanych napowietrzników w oknach? 

No i można kupić osuszacz, najpierw trzeba przyjrzeć się bliżej wentylacji. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Camel napisał(a):

Co radzicie dorobić nawiewniki czy podciąć uszczelkę na szybkiego

 

Na szybko to rozszczelnij okna.

Klamka powinna mieć takie położenie "pół- otwarte".

 

A nawiewniki i tak bym dorobił, w jakiś sposób to powietrze musi wpadać do mieszkania.

 

BTW- mam w mieszkaniu nawiewniki i woda mi się specjalnie nie skrapla :hmm: To są jakieś urządzonka higro- czułe- jak jest jakiś %% wilgotności to się uchylają i jest wymiana. W praktyce- prawie nigdy nie zamykają się na "0", choć można to ręcznie wymusić.

Edytowane przez sowik85
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Camel napisał(a):

No właśnie nie mam nawiewników, ponieważ zraziłem się na te w mieszkaniach - z których wykrapla się woda.

Co radzicie dorobić nawiewniki czy podciąć uszczelkę na szybkiego ?

Zacznij od rozszczelnienia okna oraz wietrzenia co kilka godzin, ale takiego pełnego, do cna.

 

Nowy dom, to masz sporo wilgoci w ścianach.

 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Camel napisał(a):

No właśnie nie mam nawiewników, ponieważ zraziłem się na te w mieszkaniach - z których wykrapla się woda.

Co radzicie dorobić nawiewniki czy podciąć uszczelkę na szybkiego ?

 

Zobacz czy nie masz opcji rozszczelnienia okien klamką. Jeżeli tak, to spróbuj na kilka dni i zobacz czy sytuacja się poprawi, a potem kontempluj stałe rozwiązanie. No i sprawdź higrometrem ile % wilgotności masz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Lucyfer napisał(a):

 

Zobacz czy nie masz opcji rozszczelnienia okien klamką. Jeżeli tak, to spróbuj na kilka dni i zobacz czy sytuacja się poprawi, a potem kontempluj stałe rozwiązanie. No i sprawdź higrometrem ile % wilgotności masz.

 

Jak się leje po drzwiach energooszczędnych i oknach trzyszybowych to w okolicy 80-90%

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Camel napisał(a):

Mam świeżo wybudowany dom z wentylacją grawitacyjną, w którym mam mega wilgoć, aż leje mi się po oknach i mokre rogi przy suficie mam.

Sprawdziłem wełnę na stropie (2x15 i jest idealnie położona).

Ogrzewanie podłogowe - grzeje cały czas około 20 stopni.

Dogrzewam-przegrzewam klimą. Od czasu do czasu włączam osuszanie klimą. (czy grzanie klimą zawilgaca powietrze ?)

Okna 3 szybowe o przenikalności około 0,8 jak i dziwi wejściowe - po drzwiach też "leje się woda".

Pytanie:

Jak można rozwiązać problem ?

 

Znajomy z pracy miał podobny problem, wilgotność w domu ponad 70% i też mu się lało po oknach. Do kominka którego mało co używa, otworzył nawiew aby świeże powietrze miało jak dostać się do domu, dodatkowo zakupił osuszacz powietrza który uruchamia raz na kilka dni i udało mu się zejść z wilgotnością do 55%. Przestało mu się też lać po oknach. W przyszłości ma montować rekuperację. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, maras77 napisał(a):

 

Jak się leje po drzwiach energooszczędnych i oknach trzyszybowych to w okolicy 80-90%

 

To tężnia. Tyle to chyba miewam chwilowo w łazienkach po prysznicu, ale wentylacja grawitacyjna usuwa nadmiar wilgoci w pewnie kwadrans. Mechaniczną bardzo rzadko włączam.

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, maropr78 napisał(a):

Znajomy z pracy miał podobny problem, wilgotność w domu ponad 70% i też mu się lało po oknach. Do kominka którego mało co używa, otworzył nawiew aby świeże powietrze miało jak dostać się do domu, dodatkowo zakupił osuszacz powietrza który uruchamia raz na kilka dni i udało mu się zejść z wilgotnością do 55%. Przestało mu się też lać po oknach. W przyszłości ma montować rekuperację. 

 

Znajomy ma wentylację grawitacyjna i chce zrobić rekuperator, czy ma już przewody pod mechaniczną, ale nie ma centrali wentylacyjnej?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, Camel napisał(a):

Mam świeżo wybudowany dom z wentylacją grawitacyjną, w którym mam mega wilgoć, aż leje mi się po oknach i mokre rogi przy suficie mam.

Sprawdziłem wełnę na stropie (2x15 i jest idealnie położona).

Ogrzewanie podłogowe - grzeje cały czas około 20 stopni.

Dogrzewam-przegrzewam klimą. Od czasu do czasu włączam osuszanie klimą. (czy grzanie klimą zawilgaca powietrze ?)

Okna 3 szybowe o przenikalności około 0,8 jak i dziwi wejściowe - po drzwiach też "leje się woda".

Pytanie:

Jak można rozwiązać problem ?

 

może za wcześnie go zamknąłeś ten dom po wybudowaniu

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamontować wentylację mechaniczna z odzyskiem albo taniej zamontować wyrzucacze pieniędzy w postaci nawiewników. Tylko przygotuj 30% więcej środków na rachunki za ogrzewanie. Po ok 2 sezonach jak Ci wilgoc wyjdzie że scian to zatkasz te nawiewniki spowrotem i klimą wysuszysz (też koszt)  

Wentylacja grawitacyjna nie działa w nowych "szczelnych" domach. 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, Camel napisał(a):

Mam świeżo wybudowany dom z wentylacją grawitacyjną, w którym mam mega wilgoć, aż leje mi się po oknach i mokre rogi przy suficie mam.

Sprawdziłem wełnę na stropie (2x15 i jest idealnie położona).

Ogrzewanie podłogowe - grzeje cały czas około 20 stopni.

Dogrzewam-przegrzewam klimą. Od czasu do czasu włączam osuszanie klimą. (czy grzanie klimą zawilgaca powietrze ?)

Okna 3 szybowe o przenikalności około 0,8 jak i dziwi wejściowe - po drzwiach też "leje się woda".

Pytanie:

Jak można rozwiązać problem ?

 

Na szybko to co kilka godzin rób przeciąg w domu - tak, żeby nastąpiła wymiana całego powietrza. Ściany zdążyły wyschnąć po mokrych pracach? 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Chalek napisał(a):

teorie o sezonowaniu fundamentów albo murów przez zimę to już historie mchu i paproci z PRL.

nie zaskoczyłeś mnie

i co teraz? :lizak:

 

a wody, której nie zwiąże cement czy kleje, w czasie budowy jest wystarczająco dużo by zrobić problem przy braku wietrzenia nowego domu

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, bez napisał(a):

nie zaskoczyłeś mnie

i co teraz? :lizak:

 

a wody, której nie zwiąże cement czy kleje, w czasie budowy jest wystarczająco dużo by zrobić problem przy braku wietrzenia nowego domu

Przy prawidłowo wykonanej wentylacji nie ma żadnego problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Chalek napisał(a):

Przy prawidłowo wykonanej wentylacji nie ma żadnego problemu.

to mówisz, że u niego wentylacja jest prawidłowa i dlatego zgłosił problem?  

  • Skonfundowany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, Camel napisał(a):

Mam świeżo wybudowany dom z wentylacją grawitacyjną, w którym mam mega wilgoć, aż leje mi się po oknach i mokre rogi przy suficie mam.

Sprawdziłem wełnę na stropie (2x15 i jest idealnie położona).

Ogrzewanie podłogowe - grzeje cały czas około 20 stopni.

Dogrzewam-przegrzewam klimą. Od czasu do czasu włączam osuszanie klimą. (czy grzanie klimą zawilgaca powietrze ?)

Okna 3 szybowe o przenikalności około 0,8 jak i dziwi wejściowe - po drzwiach też "leje się woda".

Pytanie:

Jak można rozwiązać problem ?

 

Włączyć klimę w trybie osuszania, a wierzyć pomieszczenia poprzez pełne otwarcie okna na minutę, wtedy wymieniasz powietrze bez jego wychłodzenia. A na przyszłość rozszczelniać okna do czasu zapewnienia dopływu powietrza. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, bez napisał(a):

to mówisz, że u niego wentylacja jest prawidłowa i dlatego zgłosił problem?  

Ale tak właściwie to o co Ci chodzi?

 

Nic takiego nie mówię. Ty twierdzisz że ma w budynku zgromadzone jakieś magiczne ilości wody w niedoschnietych zaprawach których nie sezonował 3 latal

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Lucyfer napisał(a):

 

Grawitacyjnej? Czy mechanicznej?

I jednej i drugiej.

Ale wentylacja grawitacyjna to nie tylko komin z rurą ale I właśnie nawiewniki, czy choćby podcięcia w drzwiach. Już widziałem dom gdzie drzwi do łazienki to były prawie szczelniejsze niż te do domu, no i Paaaanie grzyba w łazience mamy 😅🤣

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, Camel napisał(a):

czy grzanie klimą zawilgaca powietrze ?

 

Grzanie generalnie osusza powietrze, klimą również. Ściślej: masy wilgoci w powietrzu pozostaje tyle samo, ale ciepłe powietrze może jej przyjąć więcej więc wilgotność względna po ogrzaniu spada.

W uproszczeniu powietrze w temperaturze 20C może przyjąć 3x tyle wilgoci co powietrze w temperaturze 0C. Czyli jeśli na zewnątrz w zimie masz okolice zera i 100% wilgotność (mgła) to w domu po ogrzaniu tego samego powietrza będzie wilgotność 30-35%. Wszystko co więcej to jest wilgoć pochodząca z domu: oddychanie, gotowanie, pranie itp.

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Chalek napisał(a):

Ale tak właściwie to o co Ci chodzi?

 

Nic takiego nie mówię. Ty twierdzisz że ma w budynku zgromadzone jakieś magiczne ilości wody w niedoschnietych zaprawach których nie sezonował 3 latal

To ty tak twierdzisz bo ja słowa o zaprawach nie napisałem 😜

 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, bez napisał(a):

To ty tak twierdzisz bo ja słowa o zaprawach nie napisałem 😜

 

Cytuje:

 

"a wody, której nie zwiąże cement czy kleje, w czasie budowy jest wystarczająco dużo by zrobić problem przy braku wietrzenia nowego domu"

 

Ja to napisałem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, Camel napisał(a):

Mam świeżo wybudowany dom z wentylacją grawitacyjną, w którym mam mega wilgoć, aż leje mi się po oknach i mokre rogi przy suficie mam.

Sprawdziłem wełnę na stropie (2x15 i jest idealnie położona).

Ogrzewanie podłogowe - grzeje cały czas około 20 stopni.

Dogrzewam-przegrzewam klimą. Od czasu do czasu włączam osuszanie klimą. (czy grzanie klimą zawilgaca powietrze ?)

Okna 3 szybowe o przenikalności około 0,8 jak i dziwi wejściowe - po drzwiach też "leje się woda".

Pytanie:

Jak można rozwiązać problem ?

 

Ja to myślę ,że słowo klucz to świeżo wybudowany. Rozwiązaniem jest osuszacz lub wietrzenie.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Chalek napisał(a):

Cytuje:

 

"a wody, której nie zwiąże cement czy kleje, w czasie budowy jest wystarczająco dużo by zrobić problem przy braku wietrzenia nowego domu"

 

Ja to napisałem?

a rozumiesz po polsku? jest choćby woda ze schnących farb, ze sprzątania, która nijak nie ulotni się ze szczelnego domu gdzie nie ma nawietrzników

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie po tynkach i wylewkach też się lała woda po ścianach i oknach. 
Musi gdzieś odparować woda a jak dom zamknięty to się osadza . 
Kilku znajomych miało to samo. 
U mnie dwa duże osuszacze chodziły 3 dni. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Camel napisał(a):

Mam świeżo wybudowany dom z wentylacją grawitacyjną, w którym mam mega wilgoć, aż leje mi się po oknach i mokre rogi przy suficie mam.

Sprawdziłem wełnę na stropie (2x15 i jest idealnie położona).

Ogrzewanie podłogowe - grzeje cały czas około 20 stopni.

Dogrzewam-przegrzewam klimą. Od czasu do czasu włączam osuszanie klimą. (czy grzanie klimą zawilgaca powietrze ?)

Okna 3 szybowe o przenikalności około 0,8 jak i dziwi wejściowe - po drzwiach też "leje się woda".

Pytanie:

Jak można rozwiązać problem ?

 

 

Kiedy ten wybudowany i ile odstał?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, bez napisał(a):

a rozumiesz po polsku? jest choćby woda ze schnących farb, ze sprzątania, która nijak nie ulotni się ze szczelnego domu gdzie nie ma nawietrzników

No w końcu się przyznałeś do palnięcia głupoty. 

Nie wilgoc jest problemem a jej skuteczne usuwanie z budynku czyli wentylacja.

Brawo!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, KameleonSuper napisał(a):

 

Kiedy ten wybudowany i ile odstał?

rok temu fundament a od kwietnia do października reszta. Wylewki odstały 8 tygodni, tynki 5, miesiąc temu skończyłem łazienkę, gładzie i malowanie w środku :) 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Chalek napisał(a):

Nie wilgoc jest problemem a jej skuteczne usuwanie z budynku czyli wentylacja.

 

Nieprawda. W początkowym etapie świeżo po tynkowaniu, wylewkach itd., w domu jest znacznie więcej wilgoci niż będzie kiedykolwiek podczas normalnego użytkowania (czyli bez zalania przez dach czy z pękniętej instalacji CO lub wodnej). I na ten okres (miesiąc i więcej) jest potrzebna wzmożona wentylacja, jak nie będzie potrzebna, gdy wilgoć w budynku będzie pochodziła już tylko z powietrza wydychanego przez mieszkańców, gotowania, prania i sprzątania, bo będzie jej dużo mniej.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Lucyfer napisał(a):

 

Nieprawda. W początkowym etapie świeżo po tynkowaniu, wylewkach itd., w domu jest znacznie więcej wilgoci niż będzie kiedykolwiek podczas normalnego użytkowania (czyli bez zalania przez dach czy z pękniętej instalacji CO lub wodnej). I na ten okres (miesiąc i więcej) jest potrzebna wzmożona wentylacja, jak nie będzie potrzebna, gdy wilgoć w budynku będzie pochodziła już tylko z powietrza wydychanego przez mieszkańców, gotowania, prania i sprzątania, bo będzie jej dużo mniej.

Przy sprawnej wentylacji nie stanowi to żadnego problemu.

Nic mi się po budowie nie wykraplalo w domu a budowę rozpocząłem we wrześniu 2019 a wprowadziłem się w listopadzie 2020. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, Camel napisał(a):

rok temu fundament a od kwietnia do października reszta. Wylewki odstały 8 tygodni, tynki 5, miesiąc temu skończyłem łazienkę, gładzie i malowanie w środku :) 

 

Czyli świeżynka, mój kierownik budowy mówił, że dobrze jest sezon odczekać przy murowanym domu żeby woda odeszła, ale to był budowlaniec starej daty, a u Ciebie już po jabłkach, mieszkacie. :phi:

No to pozostaje wietrzyć (parowanie zachodzi w każdej temepraturze), rozszczelniać co się da i zadbać o sprawną wentylację. Dosuszać jak masz czym.

Ja bym zaniechał dziiałań niszczących typu podcinania uszczelek i poprzestał na rozszczelnieniu, a docelowo założył nawiewniki. 

Edytowane przez KameleonSuper
  • Lubię to 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym tylko dodać, że suszenie klimą w obecnych warunkach raczej nie będzie zbyt skuteczne (suszy w trybie chłodzenia). Rozszczelnianie czy uchylanie okien przez dłuższy czas to też średni pomysł ze względu na utratę ciepła. Na tę chwilę, jak już ktoś wspomniał, wietrzyć regularnie, intensywnie i krótko, czyli najlepiej krótkimi przeciągami. Ew. wypożyczyć lub kupić osuszacz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Krisker napisał(a):

Chciałbym tylko dodać, że suszenie klimą w obecnych warunkach raczej nie będzie zbyt skuteczne (suszy w trybie chłodzenia).

Klima w postaci monobloku działa lepiej, niż osuszacz - większa moc.

Tylko trzeba wiadro na wodę podstawić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Krisker napisał(a):

Rozszczelnianie czy uchylanie okien przez dłuższy czas to też średni pomysł ze względu na utratę ciepła

Jak się woda leje po ścianach i oknach to samym grzaniem się wody nie pozbędzie. Więc albo uchyli okna i będzie grzał, albo musi postawić na tydzień przemysłowe osuszacze i codziennie wylewać z nich 2 wiadra wody. ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Krisker napisał(a):

No tak, nie pomyślałem, że może chodzić o monoblok :) W sumie osuszanie to jedno z jej nielicznych zalet ;]

A w tej chwili monoblok mona kupić używany za 200 pln na OLX.

Zawsze można wybrać ofertę bez rury i zbić cenę, bo rura jest droga, trudno dopasować itp. A do osuszania jest niepotrzebna.

 

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach



 
Wentylacja grawitacyjna nie działa w nowych "szczelnych" domach. 


U mnie działa. Około 50% wilgotności. Tylko że w zimę nawietrznik robi robotę.

Wysłane z mojego CPH2021 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.12.2023 o 16:29, maras77 napisał(a):

Zacznij od rozszczelnienia okna oraz wietrzenia co kilka godzin, ale takiego pełnego, do cna.

 

Nowy dom, to masz sporo wilgoci w ścianach.

 

 

Też tak miałem po odebraniu domu w grudniu 2022. Grzanie podłogówką + rozszczelnienie okien = pozbycie się wilgoci ze ścian i podłóg. :)

  • Lubię to 2
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, hebel napisał(a):

Ja się zastanawiam kto w dzisiejszych czasach buduje dom z grawitacyjną wentylacją, jednocześnie ładując kasę w okna trzyszybowe i grubą izolację.

 

Dokładnie. To było moje pierwsze odczucie - daleki jestem od pouczania jak ktoś ma wydawać swoje pieniądze, ale w większości przypadków wystarczyło przeczytać na dowolnym forum temat typu: "Co zrobiłbyś inaczej w drugim domu" gdzie po podłogówce jest to drugi punkt. Ja niedawno budowałem dom już trzeci...

Dwa lata temu koszt rekuperatora Izzy 302 z odzyskiem wilgoci plus instalacja dla domu parterowego 85 m2 zamknęła się w kwocie 9 kPLN. Wykonana samodzielnie - pierwszy raz w życiu. W porównaniu do kwot jakie ludzie wydają na bajery typu napinany sufit czy "tynk ze złotem" to jest śmieszne.

Zapominasz o wilgoci na oknach,  muchach i pyle z drogi i po prostu oddychasz.

Edytowane przez punktak
  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.