Skocz do zawartości

Jak dojechać z Berlina do Białegostoku elektrykiem [emoji16]


leszcz

Rekomendowane odpowiedzi

Stało się, wpłaciłem zaliczkę. Teraz będę musiał jakoś wrócić do domu.

Zainstalowałem ABRP które pokazuje że będę się musiał ładować 7 razy, jeśli dostanę auto naładowane - tylko w Polsce.

Pokazuje mi że będzie mnie kierować na Ionity, Greenway, Orlen i Powerdot. Jak to ogarnąć żeby nie instalować 4 różnych aplikacji?

 

pozdr.

 

Wysłane z mojego RMX2170 przy użyciu Tapatalka

 

 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, leszcz napisał(a):

 

Stało się, wpłaciłem zaliczkę. Teraz będę musiał jakoś wrócić do domu.

Zainstalowałem ABRP które pokazuje że będę się musiał ładować 7 razy, jeśli dostanę auto naładowane - tylko w Polsce.

Pokazuje mi że będzie mnie kierować na Ionity, Greenway, Orlen i Powerdot. Jak to ogarnąć żeby nie instalować 4 różnych aplikacji?

 

pozdr.

 

Wysłane z mojego RMX2170 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Jak do tego doszło, że wyjdzie 7x? Co 100km?

Co to za wozidło jest zatem? ;]

Hulajnoga? ;]

  • Haha 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 
Jak do tego doszło, że wyjdzie 7x? Co 100km?
Co to za wozidło jest zatem? ;]
Hulajnoga? ;]
Może coś źle w aplikacji poustawiałem, niech ktoś u siebie sprawdzi Berlin - Białystok, Ioniq 38


pozdr

Wysłane z mojego RMX2170 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, leszcz napisał(a):

Może coś źle w aplikacji poustawiałem, niech ktoś u siebie sprawdzi Berlin - Białystok, Ioniq 38


pozdr

Wysłane z mojego RMX2170 przy użyciu Tapatalka
 

 

To raczej jest do ogarnięcia samym GW. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 
ladny wyglad :jem:
raz dojedziesz a pozniej to juz wiadomo jazda za darmo.
pierwszy EV w Bialymstoku :serducha:
Żeby tylko dzidami nie rzucali

pozdr.

Wysłane z mojego RMX2170 przy użyciu Tapatalka

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, HelixSv napisał(a):

 

To raczej jest do ogarnięcia samym GW. 

 

Trzeba wybrać "chargers & networks " / "avoid and preffer"  - Greenway 👍 👍 

 

 

Screenshot_20240311_233650_ABRP.jpg

Edytowane przez HelixSv
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 
To raczej jest do ogarnięcia samym GW. 
Ok, ustawiłem GW i kieruje na same GW nawet liczba stacji do 6 się zmniejszyła, ale pokazuje że spędzę tam 4h10min

pozdr.

Wysłane z mojego RMX2170 przy użyciu Tapatalka

  • Haha 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 
Trzeba wybrać "chargers & networks " / "avoid and preffer"  - Greenway  
 
 
Screenshot_20240311_233650_ABRP.jpg.87a5214b71a96de8a4014842a7196191.jpg
Jakie auto masz wybrane dla tej trasy?

pozdr.

Wysłane z mojego RMX2170 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 
 
Screenshot_20240312_000853_ABRP.jpg.96e6795d2fa5926963ce6ffee55d1dd3.jpg
Zmień na Ioniqa 38 i zobacz, 28 ładuje się dużo szybciej.
U mnie pokazuje też większe zużycie - 145Wh/km i jaką prędkość maksymalną masz ustawioną? Ja ustawiłem na 130km/h

pozdr.

Wysłane z mojego RMX2170 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, leszcz napisał(a):

Zmień na Ioniqa 38 i zobacz, 28 ładuje się dużo szybciej.
U mnie pokazuje też większe zużycie - 145Wh/km i jaką prędkość maksymalną masz ustawioną? Ja ustawiłem na 130km/h emoji848.png

pozdr.

Wysłane z mojego RMX2170 przy użyciu Tapatalka
 

 

Sorka, pomyliłem się z modelem. 

No nic, kombinuj, szerokiej drogi i działających ładowarek na trasie życzę. :ok:

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 
Wyslij po niego lawete w dizelku default_zlosnik.gif
 
Muszę odebrać osobiście, myślałem że wypożyczę lawetę i sam po niego pojadę, ale:
Po 1 przekroczę 3,5T w lawecie
Po 2 podobno w Niemczech weszły nowe przepisy dotyczące przewozu elektryków na lawecie (podczas przewozu musi być odłączony układ HV a kierowca musi posiadać specjalne do tego uprawnienia) za których złamanie grożą wysokie mandaty. Taką informację w zeszłym tygodniu otrzymał mój szwagier na szkoleniu z hybryd/elektryków w Intercarsie i oczywiście nieomieszkał się ze mną tym podzielić
Chociaż szukałem i nigdzie takiej informacji nie znalazłem to jednak ad1 + ad2 trochę mnie zniechęciły do tego pomysłu

pozdr.

Wysłane z mojego RMX2170 przy użyciu Tapatalka


  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, leszcz napisał(a):

Muszę odebrać osobiście, myślałem że wypożyczę lawetę i sam po niego pojadę, ale:
Po 1 przekroczę 3,5T w lawecie
Po 2 podobno w Niemczech weszły nowe przepisy dotyczące przewozu elektryków na lawecie (podczas przewozu musi być odłączony układ HV a kierowca musi posiadać specjalne do tego uprawnienia) za których złamanie grożą wysokie mandaty. Taką informację w zeszłym tygodniu otrzymał mój szwagier na szkoleniu z hybryd/elektryków w Intercarsie i oczywiście nieomieszkał się ze mną tym podzielić emoji12.png
Chociaż szukałem i nigdzie takiej informacji nie znalazłem to jednak ad1 + ad2 trochę mnie zniechęciły do tego pomysłu emoji52.png

pozdr.

Wysłane z mojego RMX2170 przy użyciu Tapatalka

 

 

Dasz radę na kołach. Zrób dużo kanapek, weź wolne w pracy na tydzień i będzie dobrze. 

  • Lubię to 1
  • Haha 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, leszcz napisał(a):

Muszę odebrać osobiście,

 

To się dosyć wolno ładuje.

Nie wiem czy lepszym pomysłem na tak długiej trasie, jest włączyć aktywny tempomat i serio za tirem. Wyjdzie większy zasięg i mniej ładowań.

300-400km to spoko, ale 700 (chyba tyle wyjdzie), to już lekki hardcore. Ten Ioniq pewnie się ładuje i ma podobne zużycie do eGofla i ja na pewno bym taki dystans tym sprzętem jechać nie chciał ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, leszcz napisał(a):

Po 2 podobno w Niemczech weszły nowe przepisy dotyczące przewozu elektryków na lawecie (podczas przewozu musi być odłączony układ HV a kierowca musi posiadać specjalne do tego uprawnienia) za których złamanie grożą wysokie mandaty.

to lawete zostaw na granicy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, leszcz napisał(a):

Muszę odebrać osobiście, myślałem że wypożyczę lawetę i sam po niego pojadę, ale:
Po 1 przekroczę 3,5T w lawecie
Po 2 podobno w Niemczech weszły nowe przepisy dotyczące przewozu elektryków na lawecie (podczas przewozu musi być odłączony układ HV a kierowca musi posiadać specjalne do tego uprawnienia) za których złamanie grożą wysokie mandaty. Taką informację w zeszłym tygodniu otrzymał mój szwagier na szkoleniu z hybryd/elektryków w Intercarsie i oczywiście nieomieszkał się ze mną tym podzielić emoji12.png
Chociaż szukałem i nigdzie takiej informacji nie znalazłem to jednak ad1 + ad2 trochę mnie zniechęciły do tego pomysłu emoji52.png

pozdr.

Wysłane z mojego RMX2170 przy użyciu Tapatalka

 

W zeszłym roku akurat na pusto wracałem z lawetą .. Berlin - Białystok ;). Tych rewelacji bywa wiele, ja słyszałęm o specjalnych atestowanych pasach do przewozu aut z blokadami na koła- źródła oficjalnego brak. Choć co prawa przy transporcie morskim wprowadzili dodatkową opłatę za EV, tłumaczą się wyższym ubezpieczeniem.

Zainstaluj na pewno Plugshare + ja bym się jednak pokusił o instalację popularnych apek jak Greenway, Orlen, itd. Może się przyda, skasować zawsze można.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, leszcz napisał(a):

 

Stało się, wpłaciłem zaliczkę. Teraz będę musiał jakoś wrócić do domu.

Zainstalowałem ABRP które pokazuje że będę się musiał ładować 7 razy, jeśli dostanę auto naładowane - tylko w Polsce.

Pokazuje mi że będzie mnie kierować na Ionity, Greenway, Orlen i Powerdot. Jak to ogarnąć żeby nie instalować 4 różnych aplikacji?

 

Zrób konto na greenway, wyrób sobie kartę RFID, choć ładowarki roamingowe mogą działać chyba też na apce.

Na roamingu a nawet i bez niego jakoś dojedziesz :ok: pomiędzy Berlinem a Białystokiem jest masę ładowarek.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, PawelWaw napisał(a):

 

ladny wyglad :jem:

raz dojedziesz a pozniej to juz wiadomo jazda za darmo.

pierwszy EV w Bialymstoku :serducha:

 

To teraz trzeba jeszcze na pierwszą ładowarkę poczekać.

;l

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, leszcz napisał(a):

Ok, ustawiłem GW i kieruje na same GW emoji106.png nawet liczba stacji do 6 się zmniejszyła, ale pokazuje że spędzę tam 4h10min emoji38.png

 

No to podróż zajmie Ci co najmniej 12h. Rozważ nocleg po drodze.

;l

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, leszcz napisał(a):

Muszę odebrać osobiście, myślałem że wypożyczę lawetę i sam po niego pojadę, ale:
Po 1 przekroczę 3,5T w lawecie
Po 2 podobno w Niemczech weszły nowe przepisy dotyczące przewozu elektryków na lawecie (podczas przewozu musi być odłączony układ HV a kierowca musi posiadać specjalne do tego uprawnienia) za których złamanie grożą wysokie mandaty. Taką informację w zeszłym tygodniu otrzymał mój szwagier na szkoleniu z hybryd/elektryków w Intercarsie i oczywiście nieomieszkał się ze mną tym podzielić emoji12.png
Chociaż szukałem i nigdzie takiej informacji nie znalazłem to jednak ad1 + ad2 trochę mnie zniechęciły do tego pomysłu emoji52.png

pozdr.

Wysłane z mojego RMX2170 przy użyciu Tapatalka

 

 

Nie ma co sie wygłupiać z lawetami. Nie takie trasy ludzie gorszymi elektrykami jeździli i to w czasach, gdy za posiadanie elektryka palono na stosie (baterii).

Jechać trochę wolniej niż normalnie. Zapoznać się z ładowarkami GW na trasie. Cieszyć się nowym nabytkiem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.03.2024 o 23:39, HelixSv napisał(a):

 

Trzeba wybrać "chargers & networks " / "avoid and preffer"  - Greenway 👍 👍 

 

 

Screenshot_20240311_233650_ABRP.jpg

 

3h na sikanie, dobry wynik ;]

 

Edytowane przez koNik
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, koNik napisał(a):

 

3h na sikanie, dobry wynik ;]

 

niby elektryk tani... ale ta ilość postojów powoduje że i tak kupę kasy zostawisz w knajpach na kawe/hamburgera itp ;] jak sam jedziesz pół biedy ale jak całą rodziną to może się mocno nie opłacać używać elektryka w trasy ;] 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, bielaPL napisał(a):

niby elektryk tani... ale ta ilość postojów powoduje że i tak kupę kasy zostawisz w knajpach na kawe/hamburgera itp ;] jak sam jedziesz pół biedy ale jak całą rodziną to może się mocno nie opłacać używać elektryka w trasy ;] 

 

EV to juz teraz must have a rodzina niekoniecznie.

rodziny zawsze mozna sie pozbyc ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.03.2024 o 00:26, leszcz napisał(a):

Zmień na Ioniqa 38 i zobacz, 28 ładuje się dużo szybciej.
U mnie pokazuje też większe zużycie - 145Wh/km i jaką prędkość maksymalną masz ustawioną? Ja ustawiłem na 130km/h emoji848.png

pozdr.

Wysłane z mojego RMX2170 przy użyciu Tapatalka
 

Ioniq 38 ogólnie się wolno ładuje i raczej przyjąłbym strategię jazdy przed TIRem czyli ok. 95 km/h. Zrobisz to wtedy na 2-3 ładowania. Będzie taniej i tak samo wolno ;) 

 

Do planowania na początek polecam zabawę „ręczną” planerem PlugShare. Zainstaluj Orlen i GW minimum. 
 

Ioniq 38 to wygodne auto, nawet przy 95 km/h będzie miło 😁👍

 

edit: 😁

Zajrzałem w krzywą ładowania i to jednak patologia jest ten wariant 38 kWh 😅

 

Trzeba jechać w zakresie do 50-65% i wio, także faktycznie te 5-6 ładowań trzeba sobie zaplanować ;) 

IMG_2332.png

  • Haha 1
  • zszokowany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, mrBEAN napisał(a):

edit: 😁

Zajrzałem w krzywą ładowania i to jednak patologia jest ten wariant 38 kWh 😅

 

Ciekawe, bo z podobną baterią, jestem prawie pewny, że eGolf ciągnie do 80% w miarę na maksa, dalej spada.

Ładowałem dosłownie kilka razy na szybkich, więc mogę słabo pamiętać.

 

Ja bym właśnie tak jechał tą trasę takim sprzętem. Za tirem, aby zmniejszyć ilośc ładowań. Wyjdzie taniej i szybciej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem wstępnie na clicktrans transport lawetą z Berlina do Białegostoku, mógłbym się nawet zabrać z powrotem, a jakbym dojechał w okolice Łodzi to i do Berlina też by mnie zabrali
Niestety termin odbioru się przesuwa (nie dotarły jeszcze papiery z banku)

W przyszłym tygodniu będę zapewne szukał znowu transportu i jeśli taka możliwość się powtórzy to na pewno z tej formy zwiezienia auta do domu skorzystam.
Na wszelki wypadek, gdybym jednak jechał na kołach, mam Greenway'a i kartę BMW

pozdr.

Wysłane z mojego RMX2170 przy użyciu Tapatalka

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, leszcz napisał(a):

Znalazłem wstępnie na clicktrans transport lawetą z Berlina do Białegostoku, mógłbym się nawet zabrać z powrotem, a jakbym dojechał w okolice Łodzi to i do Berlina też by mnie zabrali emoji106.png
Niestety termin odbioru się przesuwa (nie dotarły jeszcze papiery z banku)

W przyszłym tygodniu będę zapewne szukał znowu transportu i jeśli taka możliwość się powtórzy to na pewno z tej formy zwiezienia auta do domu skorzystam.
Na wszelki wypadek, gdybym jednak jechał na kołach, mam Greenway'a i kartę BMW emoji106.png

pozdr.

Wysłane z mojego RMX2170 przy użyciu Tapatalka
 

Bez sensu. Odbierasz sobie przyjemność i nie trolluje 😁

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, kravitz napisał(a):

 

Ciekawe, bo z podobną baterią, jestem prawie pewny, że eGolf ciągnie do 80% w miarę na maksa, dalej spada.

Ładowałem dosłownie kilka razy na szybkich, więc mogę słabo pamiętać.

 

Ja bym właśnie tak jechał tą trasę takim sprzętem. Za tirem, aby zmniejszyć ilośc ładowań. Wyjdzie taniej i szybciej.

eGolf godniej się zachowuje ;) 

Nadal ciężko pojąć, że skanibalizowali krzywą ładowania z Ioniqa 28 kWh. 
 

 

IMG_2335.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez sensu. Odbierasz sobie przyjemność i nie trolluje
Z jednej strony chciałbym wracać na kołach - przygoda!
Ale nie dam rady zrobić tego logistyczne w jeden dzień.
Albo jadę do Niemiec, płacę, odbieram papiery, wracam do domu aby wyrobić tablice próbne i spowrotem do Berlina po auto i wracam na kołach
Albo jadę do Niemiec, płacę, odbieram papiery, czekam 2-3 dni na tablice wywozowe i wracam na kołach.

Pierwsza opcja zupełnie bez sensu, druga mogłaby być ok, gdybyśmy zostawili dzieciaki z dziadkami i pojechali razem z żoną przy okazji pozwiedzać...

pozdr.

Wysłane z mojego RMX2170 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, leszcz napisał(a):

Z jednej strony chciałbym wracać na kołach - przygoda! emoji16.png
Ale nie dam rady zrobić tego logistyczne w jeden dzień.
Albo jadę do Niemiec, płacę, odbieram papiery, wracam do domu aby wyrobić tablice próbne i spowrotem do Berlina po auto i wracam na kołach
Albo jadę do Niemiec, płacę, odbieram papiery, czekam 2-3 dni na tablice wywozowe i wracam na kołach.

Pierwsza opcja zupełnie bez sensu, druga mogłaby być ok, gdybyśmy zostawili dzieciaki z dziadkami i pojechali razem z żoną przy okazji pozwiedzać...

pozdr.

Wysłane z mojego RMX2170 przy użyciu Tapatalka
 

 

Ja bym wybrał bramkę nr 2.

Pociąg do Berlina. Zwiedzanie. Powrót na kołach.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, leszcz napisał(a):

Z jednej strony chciałbym wracać na kołach - przygoda! emoji16.png

BTW, bardzo dobry wybór.

Ioniq 38 przy domu piękna sprawa. 

200-300 km zasięgu przy domu.  Jazda za pół darmo wygodnym wozem 👍

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, mrBEAN napisał(a):

eGolf godniej się zachowuje ;) 

Nadal ciężko pojąć, że skanibalizowali krzywą ładowania z Ioniqa 28 kWh. 
 

 

IMG_2335.png

 

40 ? :lol: 

balbym sie tym po bulki jechac ;]

nie ma to jak miec 350 :jem:

Edytowane przez PawelWaw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, HelixSv napisał(a):

odbieram papiery, czekam 2-3 dni na tablice wywozowe

Z papierami tablice wywozowe w DE robisz w ciągu godziny, dwóch.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z papierami tablice wywozowe w DE robisz w ciągu godziny, dwóch.
Te czasy już się skończyły niestety, w Berlinie i okolicach, od czasu covidu, umawiasz się przez internet na wizytę, składasz papiery i odbierasz tablice po 2-3 dniach. Mam tam znajomego który mi pomaga i mówi że nie da się tego przeskoczyć. Inny znajomy, który ściąga auta z DE i pomaga mi tu na miejscu mówi to samo, może w niektórych landach jeszcze jest po staremu, ale podobno w większości tak to wygląda

pozdr

Wysłane z mojego RMX2170 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, leszcz napisał(a):

może w niektórych landach jeszcze jest po staremu, ale podobno w większości tak to wygląda emoji52.png

Mój młody właśnie przyprowadził sobie samochód spod Lipska. Rejestracja terminu online w kfz-zulassung w Delitzsch dzień przed przyjazdem, na drugi dzień był przyjazd, zakup samochodu, blachy i tego samego dnia do domu.

To co piszesz o odbiorze tablic za dwa, trzy dni, to mi wygląda na rejestrację samochodu online, bo normalnie to dostajesz od urzędnika numery na kartce, idziesz do Schildermacher, on robi tablice od ręki. Tam też kupujesz ubezpieczenie jeśli bierzesz czerwone blachy, bo jak żółte to można wcześniej online.

 

Edytowane przez shapyr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój młody właśnie przyprowadził sobie samochód spod Lipska. Rejestracja terminu online w kfz-zulassung w Delitzsch dzień przed przyjazdem, na drugi dzień był przyjazd, zakup samochodu, blachy i tego samego dnia do domu.
To co piszesz o odbiorze tablic za dwa, trzy dni, to mi wygląda na rejestrację samochodu online, bo normalnie to dostajesz od urzędnika numery na kartce, idziesz do Schildermacher, on robi tablice od ręki. Tam też kupujesz ubezpieczenie jeśli bierzesz czerwone blachy, bo jak żółte to można wcześniej online.
 
Nóż kuźwa, każdy co innego mówi ja do Berlina mam prawie 800km i robię to pierwszy raz.
Właśnie trafiłem na wynajem tablic tranzytowych, ale nigdy wcześniej się z nimi nie spotkałem...

https://r.tapatalk.com/shareLink/topic?url=https://forum.autokacik.pl/topic/525278-tablice-tranzytowe/&share_tid=525278&share_fid=1000340&share_type=t&link_source=app

Tablice tranzytowe


pozdr.

Wysłane z mojego RMX2170 przy użyciu Tapatalka


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, leszcz napisał(a):

Nóż kuźwa, każdy co innego mówi emoji849.png ja do Berlina mam prawie 800km i robię to pierwszy raz.

Ja mówię na podstawie własnych doświadczeń ale patrzę na stronę berlińskiego kfz i widzę, że komplikują sprawę maksymalnie.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.