Skocz do zawartości

Automat czy manual...


p31

Rekomendowane odpowiedzi

> ...za i przeciw..Jakie wrażenia z jazdy macie? Ja wczoraj miałem okazje jachac pierwszy raz

> automatem i jestem bardzo mile zaskoczony...

Automat automatowi nierówny podobnie jak manual manualowi. Odpowiedz jest prosta - to zależy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ...za i przeciw..Jakie wrażenia z jazdy macie? Ja wczoraj miałem okazje jachac pierwszy raz

> automatem i jestem bardzo mile zaskoczony...

Skrzynia ręczna ma taki sam sens jak korba zamiast rozrusznika. W dzisiejszych czasach przy 6-8 biegowych automatach wybór pozostaje w zasadzie wyłącznie kwestią czy dołożyć trochę grosza za wygodę, czy nie. Parę lat temu zastanawialiśmy się nad klimą, dziś jest ona standardem. Z czasem automat będzie standardem, tak jak klima.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Parę lat temu zastanawialiśmy się nad klimą, dziś jest ona standardem. Z

> czasem automat będzie standardem, tak jak klima.

standardem za parę lat będą silniki elektryczne z bezstopniowa przekładnią... skrzynia biegów to już staroć... ale i tak wolę manualną od automatu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> CVT już jest dość często używane w autach nissana na rynek amerykański

> HanYs

CVT to jak dla mnie jedna z możliwych opcji na automat. Zresztą do kupienia i w Polsce. Miałem na myśli raczej powszechność silników elektrycznych jako coś co czeka nas w zdecydowanie dłuższej perspektywie. CVT/DSG/hydrokinetyczne AT. Każde ma swoje zalety i wady, ale najważniejsze, że są dojrzałe na tyle by uznać je za użyteczne. W najlepszych wydaniach nie zwiększają zużycia paliwa i nie pogarszają osiągów, a bywa, że polepszają te parametry w stosunku do ręcznej skrzyni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ...za i przeciw..Jakie wrażenia z jazdy macie? Ja wczoraj miałem okazje jachac pierwszy raz

> automatem i jestem bardzo mile zaskoczony...

Roznice miedzy A/T i M/T sa podobne jak

miedzy ukladem kierowniczym ze wspomaganiem i bez.

Bez wspomagania niby lepiej czujesz droge,

ale te plusy nie przeslaniaja minusow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> , możesz rozwinąc..?

To zalezy od konkretnego modelu i tego jakie skrzynie sa w nim oferowane. Np. W Porsche bym pewnie wybral ich dwusprzeglowy automat. W Corvette zdecydowanie manual, bo automat jest badziewiasty. W Mercedesach zalezy od modelu.

Druga sprawa to to do czego ma samochod sluzyc - np. Kupienie Vette z automatem to jak ozenienie sie z kobieta bez cyckow. Z drugiej strony w mercedesie - sedanie (np. E) manual nie ma sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ...za i przeciw..Jakie wrażenia z jazdy macie? Ja wczoraj miałem okazje jachac pierwszy raz

> automatem i jestem bardzo mile zaskoczony...

A jak długi jest kawałek sznurka ?

Albo czy lepsza jest benzyna, czy dizel ?

Wszystko zależy, przez jaki pryzmat oceniasz.

Ja na przykład powiem, że "tylko automat, bo z automatem mam uciąg 2 tony, a w tym samym wozie z manualem tylko 1500 i sprzęgło ino skwierczy".

Każdy ma swój argument i po swojemu będzie go "lansował".

PRYWATNIE preferuję manuala - BO TAK (i nie będę tego uzasadniał - uzasadnienie wyczerpujące podałem), ale - tak jak napisał Marek z jueseja - zależy w jakim samochodzie i - przede wszystkim - DO JAKICH CELÓW.

Jak mam się bujać tylko po mieście i to raczej stać niż jechać, to zasadniczo automat jest bezkonkurencyjny, ale np wystarczy wyjechać za miasto i już nie wszystko jest takie oczywiste...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Pewnie bedziesz sie smial, ale planuje nastepny samochod z manualem.

Kto Ci to pozniej w Stanach kupi ?`

Osobiscie jezdze automazem ponad 10 lat ( W 210 290 TD ) i wdupiemamto, czy z manualem jest lepiej czy gorzej i czy benzynya jest leprza od diesel'a. Faktem jest, ze gdy mam kaprys to zadko kto sie za mna na drodze utzryma ( nie mowie o autostradach ). Do automatu po prostu trzeba dorosnac.

wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeździłem trochę już zarówno automatem jak i manualami.

Teraz kupiłem auto ze skrzynią manualną (6-stopniową) dlaczego?

Bo takie akurat się trafiło...

No i jakąś ta ciągła opinia, że automaty się psują i są drogie w naprawie.

Tak czy inaczej - myślę, że kolejne auto kupię z automatem i łopatkami przy kierownicy zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ...za i przeciw..Jakie wrażenia z jazdy macie? Ja wczoraj miałem okazje jachac pierwszy raz

> automatem i jestem bardzo mile zaskoczony...

automat = korki

każda inna jazda = manual - dlatego że daje zupełnie inne czucie auta palacz.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ...za i przeciw..Jakie wrażenia z jazdy macie? Ja wczoraj miałem okazje jachac pierwszy raz

> automatem i jestem bardzo mile zaskoczony...

Myślę że zależy dla kogo.

Jak jakiś garbaty onanista traktuje auto " sportowo" to manual.

Jak ktoś normalnie użytkuje samochód to zdecydowanie automat.

Oczywiście są od tego wyjątki.

Ja bym już do manuala nie chciał wracać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Myślę że zależy dla kogo.

> Jak jakiś garbaty onanista traktuje auto " sportowo" to manual.

widzialem dzis w komisie Ferarke F430

ona nawet nie miala zadnego drążka zmiany biegow a jedynie przyciski

czyli jednak swiat sie zmienia

zreszta automat z funkcja typu tiptronic to dla chetnych IMO bardzo dobre zastepstwo manuala

czyli automat jest bardziej uniwersalnym bo to calkiem dobre 2w1

co do jazdy na trasie - tylko z automatem mamy pelna funkcjonalnosc tempomatu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ...za i przeciw..Jakie wrażenia z jazdy macie? Ja wczoraj miałem okazje jachac pierwszy raz

> automatem i jestem bardzo mile zaskoczony...

Kiedyś sobie mówiłem, że w życiu nie wsiadę do samochodu z automatem wink.gif.

Do momentu kiedy na jeździe próbnej okazało się, że jest samochód tylko z taką skrzynią. I ta pierwsza jazda wystarczyła do zmiany zdania zlosnik.gif.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ...za i przeciw..Jakie wrażenia z jazdy macie? Ja wczoraj miałem okazje jachac pierwszy raz

> automatem i jestem bardzo mile zaskoczony...

IMO zależy:

- jaki konkretnie ma być ten automat,

- jak (gdzie) używasz auta.

To drugie jest istotne, bo nawet ocena konkretnej skrzyni może zależeć od sposobu jej używania: od ręki mogę Ci podać przykład skrzyni, która np. znakomicie ułatwia jazdę w mieście i jednocześnie praktycznie uniemożliwia sensowne wyprzedzanie w trasie, więc to samo auto z tą samą skrzynią można zarówno chwalić jak i ganić zależnie od tego, czy głównie stoisz w korkach, czy może poruszasz się jednopasmówkami. zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ...za i przeciw..Jakie wrażenia z jazdy macie? Ja wczoraj miałem okazje jachac pierwszy raz

> automatem i jestem bardzo mile zaskoczony...

Gdybym nie musiał liczyć pieniędzy, wybrałbym automat z mocniejszym silnikiem zlosnik.gif

Na razie jeszcze nie stać mnie na taki luksus, więc wybieram manual.

Moja odpowiedź - uzależniam od portfela ze wskazaniem na automat smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

już 12 lat jeżdżę automatami. Dla wygody po prostu wink.gif Nie lubię machać biegami, a już problemem jest jak rozmawiasz przez telefon (taa nie szanuję prawa 270751858-jezyk.gif ale przy automacie nikomu na drodze to nie robi róznicy)

Czasami widuję u siebie w mieście auto które kiedyś miałem (Opel Astra I z 92 r. 1.8 automat) i jak mam okazję to pogadam z jego obecnym właścicielem. Auto prawie 20 letnie i jeszcze nigdy skrzynia nie miała awarii smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> i jakie z tego wnioski? my nie lubimy przeplacac a yanks lubia?

AT drozszy w produkcji/zakupie to pozniej jako uzywka drozszy

co do wyborow na naszym rynku odnosnie skrzyni: Polacy sie nie znaja co dobre

co do przeplacania: Polacy uwielbiaja przeplacac patrzac pod katem diesel vs. noPB

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> a dlaczego sa tansze? bo chetnych do kupna pewnie mniej

To wszystko zalezy od modelu i polityki producenta. W segmencie samochodow "tanich" automat podobnie jak klima jest opcja ktora dokupujesz. W drozszych modelach rodzinowozow nie ma manuala w opcji. W samochodach "sportowawych" zdarza sie ze wersja z manualem i automatem kosztuje tyle samo. A jak napisalem wczesniej byl samochod w ktorym do manuala trzeba bylo doplacac. Wszystko zalezy od producenta i modelu pojazdu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ... powiedział właściciel dizla co nim 20 kkm rocznie trzaska...

tak, myslalem tez i o sobie

w koncu jestem Polakiem

pisalem o tym w innym watku: niestety dla mnie alternatywa do automatu bylby silnik co najmniej 2,4 wolnossacy a ten juz troche pije. Nawet 2 litry w benzynie wiecej pije a nie jedzie z automatem

poza tym nalot rzedu 20kkm moze juz miec ekonomiczne uzasadnienie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.