Skocz do zawartości

Ograniczniki w ciężarówkach.


HanYs

Rekomendowane odpowiedzi

Jechałem niedawno za cysterną z nalepką.

287242068-2013-10-0411.11.55.jpg

Zapylał ponad 100 km/h i nie zwalniał na żadnych ograniczeniach. icon_eek.gif

Ja wiem ,że to polska rzeczywistość ale czy na prawdę nikt nie kontroluje tachografów ?

Szczególnie w tego typu pojazdach. frown.gif

A co z ogranicznikami ?

HanYs

post-6361-14352521937308_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jechałem niedawno za cysterną z nalepką.

> Zapylał ponad 100 km/h i nie zwalniał na żadnych ograniczeniach.

> Ja wiem ,że to Polska rzeczywistość ale czy na prawdę nikt nie kontroluje tachografów ?

> Szczególnie w tego typu pojazdach.

> A co z ogranicznikami ?

> HanYs

w tym roku jak lecialem nad morze wszystkie osobowki zwalnialy na fotoradarze, lewym minal nas tir zapytalem na CB czy go nie obowiazuja ograniczenia, odpowiedzial mi, ze jego fotoradary nie lapia niewiem.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> To jak inaczej ma dojechać na czas? Będzie jechał zgodnie z ograniczeniem to się będzie spóźnial i

> wyleci z roboty.

jesli wszyscy tirowcy zaczeli by jezdzic zgodnie z przepisami to problem by nie istnial, bo musieli by zwolnic wszystkich .. i kto by wtedy jezdzil? grinser006.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> jechał prawdziwe 90 ( wg gps) , to w twoim liczniku było 100

jeżdżą różnie, najczęściej kończą się na 90-92 wg GPS, ale są i tacy co ponad 100 yikes.gif wg GPS daja radę, i przy cysternie to już nie jest wcale wesołe angryfire.gif

Liczniki teraz oszukują często o konkretną liczbę kilometrów - np 4 nie zależnie od prędkości

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> W dodatku zawsze pokazują więcej niż się jedzie, legalnie do 5%.

Prawda ze zawsze pokazuja wiecej niz sie jedzie.

Ale nie prawda ze do 5%.

Licznik maksymalnie moze przeklamywac o 10% + 4km/h.

Z czego wynika, ze przy 100km/h moze pokazywac cokolwiek miedzy 100km/h a nawet 114km/h.

Przy 90km/h moze pokazywac miedzy 90km/h a 103km/h.

Quote:

4.4. Wskazana prędkość nigdy nie może być niższa od prędkości rzeczywistej. Dla wartości próbnych określonych w sekcji 4.3.5 i dla wartości wskazanych pomiędzy nimi zachodzi następujący stosunek między prędkością V1 wskazaną na tarczy prędkościomierza i prędkością rzeczywistą (V2):

0 <= V1 - V2 <= (V2/10)+4km/h


Zródło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Prawda ze zawsze pokazuja wiecej niz sie jedzie.

> Ale nie prawda ze do 5%.

> Licznik maksymalnie moze przeklamywac o 10% + 4km/h.

> Z czego wynika, ze przy 100km/h moze pokazywac cokolwiek miedzy 100km/h a nawet 114km/h.

> Przy 90km/h moze pokazywac miedzy 90km/h a 103km/h.

Ale Ty piszesz o maksymalnej tolerancji wg stanu prawnego, a my o praktyce. Ktoś ma auto, którego prędkościomierz przy 90km/h pokazuje więcej niż 95? Pytam o auta w miarę współczesne, z referencyjnym rozmiarem opon.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ale Ty piszesz o maksymalnej tolerancji wg stanu prawnego, a my o praktyce. Ktoś ma auto, którego

> prędkościomierz przy 90km/h pokazuje więcej niż 95? Pytam o auta w miarę współczesne, z

> referencyjnym rozmiarem opon.

2004 rocznik mazda 6 ktora mialem jeszcze do niedawna przy 100km/h (wg GPS) pokazwyala okolo 108 km/hwiecej niz wg GPS.

2001 rocznik fiat bravo przy 100km/h wg GPS, na licznik ma okolo 112km/h.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ale Ty piszesz o maksymalnej tolerancji wg stanu prawnego, a my o praktyce. Ktoś ma auto, którego

> prędkościomierz przy 90km/h pokazuje więcej niż 95? Pytam o auta w miarę współczesne, z

> referencyjnym rozmiarem opon.

Ja miałem. Matiz - 100km/h na liczniku to było 91km/h na GPS (potwierdzane także w testach), różnica wynosiła stałą procentową wartość ok. 10%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ale Ty piszesz o maksymalnej tolerancji wg stanu prawnego, a my o praktyce. Ktoś ma auto, którego

> prędkościomierz przy 90km/h pokazuje więcej niż 95? Pytam o auta w miarę współczesne, z

> referencyjnym rozmiarem opon.

Mazda 3 MPS ~98km/h

[EDIT]

Dokładnie to przy 100km/h na liczniku na jest GPSie 92km/h. Co ciekawe ECU zna dokładną prędkość, a licznik i tak łże jak zły

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> jak Cie nie obchodzi to nie narzekaj , ze pracuje tak jak pracuje czyli naginając lekko przepisy

Lekko?

Quote:

Zapylał ponad 100 km/h i nie zwalniał na żadnych ograniczeniach.


Rozumiem to jako łamanie wszelkich ograniczeń.

Według mnie ciężarówki powinny mieć tak dobrany konstrukcyjnie napęd by nie pozwalało to na rozwinięcie prędkości większej jak 80km/h.

Nie chodzi tu o elektroniczne zabezpieczenia tylko o mechaniczne. Tak skonstruowaną skrzynię biegów, silnik itp, by po prostu nie dało się tym szybko jeździć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jechałem niedawno za cysterną z nalepką.

> Zapylał ponad 100 km/h i nie zwalniał na żadnych ograniczeniach.

> Ja wiem ,że to Polska rzeczywistość ale czy na prawdę nikt nie kontroluje tachografów ?

> Szczególnie w tego typu pojazdach.

> A co z ogranicznikami ?

> HanYs

Ty to chyba jedyny zostałeś co wierzy w działanie ograniczników u TIR-owców... hehe.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> zależy jeszcze jaki masz rozmiar opon , więc de facto prędkościomierz może więcej oszukiwać ,

> a w ciężarówce założenie jest takie : 90 to na prawdę 90 , a nie np 85km\h

Taa....A świstak nadal siedzi....Taka supertechnika tam jest, powiadasz? To co tam takiego zakładają, że jest takie dokładne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jak Cię taki "lekko naginający" przepisy zgarnie na skrzyżowaniu przelatując na czerwonym, to

> zmienisz zdanie.

ogranicznik ustawiony na 90 czy na 100 to żadna roznica jeśli chodzi o zagrozenie...

co innego jeśli te 100 leci na ograniczeniu do 50, ale jakby leciał 90 to nadal żadna roznica...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Lekko?

> Quote:

> Zapylał ponad 100 km/h i nie zwalniał na żadnych ograniczeniach.

> Rozumiem to jako łamanie wszelkich ograniczeń.

> Według mnie ciężarówki powinny mieć tak dobrany konstrukcyjnie napęd by nie pozwalało to na

> rozwinięcie prędkości większej jak 80km/h.

> Nie chodzi tu o elektroniczne zabezpieczenia tylko o mechaniczne. Tak skonstruowaną skrzynię

> biegów, silnik itp, by po prostu nie dało się tym szybko jeździć.

To się nie da...

Silnik kręci się do ponad 2k rpm, a przełożenia są tak projektowane, aby najbardziej ekonomiczna jazda była na niskich obrotach rzędu 1,4k rpm...

Czyli jeśli masz wtedy te 1,4krpm i 80km/h, to policz sobie ile będzie przy 2k rpm... wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Lekko?

> Quote:

> Zapylał ponad 100 km/h i nie zwalniał na żadnych ograniczeniach.

> Rozumiem to jako łamanie wszelkich ograniczeń.

> Według mnie ciężarówki powinny mieć tak dobrany konstrukcyjnie napęd by nie pozwalało to na

> rozwinięcie prędkości większej jak 80km/h.

> Nie chodzi tu o elektroniczne zabezpieczenia tylko o mechaniczne. Tak skonstruowaną skrzynię

> biegów, silnik itp, by po prostu nie dało się tym szybko jeździć.

Ale chyba w wiekszosci krajow w Europie ciezarowki moga jechac 90 na autostradach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ale Ty piszesz o maksymalnej tolerancji wg stanu prawnego, a my o praktyce. Ktoś ma auto, którego

> prędkościomierz przy 90km/h pokazuje więcej niż 95? Pytam o auta w miarę współczesne, z

> referencyjnym rozmiarem opon.

Nie jedno tak pokaże.

W nominale będzie spokojnie o te 5% pokazywać więcej, a jak opona już będzie sporo zużyta to więcej.

A jak rozmiar opony będzie inny (mniejsze średnica) to już mogą być konkretne przekłamania.

U mnie w Fabii przekłamuje względem GPS ok. 5 % (procent!).

W Astrze potrafiło pokazać 200 km/h na GPS gdy na liczniku było 220 km/h.

Natomiast w Suzuki Swift przekłamania były rżędy 1-2 km/h ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Taa....A świstak nadal siedzi....Taka supertechnika tam jest, powiadasz? To co tam takiego

> zakładają, że jest takie dokładne?

żadna supertechnika facepalm%5B1%5D.gif , po prostu jest dokładnie wyskalowany , a nie tak jak w osobówkach prędkość jest zawyżana , żeby się kowalskiemu wydawało że szybko jedzie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> a przepraszam co mam nie żartować

> mam prawko na kat B a nie na C lub/i D

> poza tym określenie drogi normalnej nie występuje w PORD - a może się mylę to mnie popraw

Ale przecież uczą o tym bez względu na kategorię prawa jazdy. Co do normalnej drogi to chyba nie trudno było się domyślić?

wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Polsce wielu ma gdzieś ogranicznik i jest on wyłączony, dlatego jadą powyżej 89. Na zachodzie to już tak łatwo nie przejdzie. Zdejmie sobie delikwent blokadę, pojedzie 100, później przy rutynowej kontroli wyłapią, że jechał powyżej 90, a miał np ciężarówkę z normą euro5 i jest delikwent ugotowany. Wraz z nim przewoźnik, który poniesie wyższe myto za przejazd, bo straci normę spalin euro5.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ogranicznik ustawiony na 90 czy na 100 to żadna roznica jeśli chodzi o zagrozenie...

> co innego jeśli te 100 leci na ograniczeniu do 50, ale jakby leciał 90 to nadal żadna roznica...

Droga zatrzymania pojazdu przy prędkości 100 km/h ~=>130m

Droga zatrzymania pojazdu przy prędkości 90 km/h ~=>108m

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Maksymalnie 10% + 4km/h.

Maksymalnie. Z moich doświadczeń wynika, że licznik całkowicie elektroniczny (bez linki idącej do prędkościomierza), przekłamuje tak o 5, góra 6km/h do około 140km/h. Najwięcej, przekłamywał mi prędkościomierz w 306 1.4 - około 6-7km/h i 10km/h w okolicach prędkości maksymalnej (185 licznikowe vs 175 stabilnego odczytu gps).

Ale widzę po wpisach, że jednak potrafią przekłamywać bardziej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.