Skocz do zawartości

Kratki wracają


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Z tego co wiem a troche drążyłem ostatnio temat to na 99,9 % od stycznia wraca możliwośc odliczenia Vat-u od samochodów z kratką.

Volvo już przyjmuje zamówienia na kratkowozy w BMW też jest informacja że będą kratki ale narazie siedzą cicho chyba żeby wysprzedać to co maja na stanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Z tego co wiem a troche drążyłem ostatnio temat to na 99,9 % od stycznia wraca możliwośc odliczenia

> Vat-u od samochodów z kratką.

> Volvo już przyjmuje zamówienia na kratkowozy w BMW też jest informacja że będą kratki ale narazie

> siedzą cicho chyba żeby wysprzedać to co maja na stanie?

Dobra wiadomość zlosnik.gif

Po cichu liczę na to od dłuższego czasu wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Z tego co wiem a troche drążyłem ostatnio temat to na 99,9 % od stycznia wraca możliwośc odliczenia

> Vat-u od samochodów z kratką.

> Volvo już przyjmuje zamówienia na kratkowozy w BMW też jest informacja że będą kratki ale narazie

> siedzą cicho chyba żeby wysprzedać to co maja na stanie?

Auto będzie musiało spełnić jeszcze jakieś wymagania, np co do ładowności lub długości bagażnika?

Jak rozumiem będzie można też odliczać VAT od paliwa do takiego pojazdu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> lipa, szkoda że ze zwykłej osobówki nie będzie można odliczać

Quote:

Od 2014 roku podatnicy VAT mogą zyskać prawo do pełnego odliczenia przy zakupie samochodów osobowych (także od paliw do tych samochodów) ale tylko jeśli auta te będą używane wyłącznie do celów firmowych. Jednak przedsiębiorcy, którzy używają w firmie samochodów ciężarowych i wykorzystują je również na cele prywatne, mogą stracić połowę odliczenia (obecnie odliczają bez ograniczeń). Takie same zasady odliczania VAT mają być przyjęte dla samochodów ciężarowych i osobowych.


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Auto będzie musiało spełnić jeszcze jakieś wymagania, np co do ładowności lub długości bagażnika?

> Jak rozumiem będzie można też odliczać VAT od paliwa do takiego pojazdu?

Wracaja przepisy z końca 2010 roku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Auto będzie musiało spełnić jeszcze jakieś wymagania, np co do ładowności lub długości bagażnika?

ponoć będzie określone minimum jeśli chodzi o otwór bagażowy, co wykluczy wiele hatchbacków, zmieniają się przepisy co do jakiejś homologacji

ale w Uni już protestują bo zmiany w homologacji nie moga mieć wpływ na przepisy o VAT, tylko tyle co usłyszałem jednym uchem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Wracaja przepisy z końca 2010 roku

No nie do końca

W nowym wniosku do UE nie ma słowa o samochodach przystosowanych. Wniosek skupia się na przeznaczeniu aut, do celów DG i prywatnie.

IMHO kratka wcale nie będzie potrzebna i Volvo nie jako wychodzi przed szereg...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Quote:

> Od 2014 roku podatnicy VAT mogą zyskać prawo do pełnego odliczenia przy zakupie samochodów

> osobowych (także od paliw do tych samochodów) ale tylko jeśli auta te będą używane wyłącznie

> do celów firmowych. Jednak przedsiębiorcy, którzy używają w firmie samochodów ciężarowych i

> wykorzystują je również na cele prywatne, mogą stracić połowę odliczenia (obecnie odliczają

> bez ograniczeń). Takie same zasady odliczania VAT mają być przyjęte dla samochodów ciężarowych

> i osobowych.

Tylko jak oni będą sprawdzać czy auto jeździ tylko służbowo zlosnik.gif ?

Dzięki temu odliczeniu rząd straci miliony i pewnie jest tego świadom hehe.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Tylko jak oni będą sprawdzać czy auto jeździ tylko służbowo ?

> Dzięki temu odliczeniu rząd straci miliony i pewnie jest tego świadom

Jest coś takiego jak policja skarbowa, to raz.

Dwa, bardziej chodzi chyba o firmy z dużymi flotami niż o hydraulika Henia...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jest coś takiego jak policja skarbowa, to raz.

> Dwa, bardziej chodzi chyba o firmy z dużymi flotami niż o hydraulika Henia...

w sumie, jak ktoś ma na firmę wzięte kilka aut, ale z tego żadne jeszcze nie ma kratki to raczej do takiego się nie przyczepią, bardziej wydaje mi się do 1 os. DG z 5 autami, wszystkimi z kratami grinser006.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> w sumie, jak ktoś ma na firmę wzięte kilka aut, ale z tego żadne jeszcze nie ma kratki to raczej do

> takiego się nie przyczepią, bardziej wydaje mi się do 1 os. DG z 5 autami, wszystkimi z

> kratami

To nie jest takie proste...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> No nie do końca

> W nowym wniosku do UE nie ma słowa o samochodach przystosowanych. Wniosek skupia się na

> przeznaczeniu aut, do celów DG i prywatnie.

> IMHO kratka wcale nie będzie potrzebna i Volvo nie jako wychodzi przed szereg...

Ale zanim w życie wejdą nowe przepisy mogą na kilka tygodni

wrócić stare z 2010. Takie okienko może się zrobić, kto pierwszy ten lepszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kratka najprawdopodobniej wróci - ale tylko na chwilę. Bo "nasi" spóźnili się z wnioskiem o derogację na docelowe rozwiązanie.

Ale jak przedsiębiorca chce się pozbyć osobówki (np. zmieniając na kratkowóz) to warto sprzedać auto w tym roku.

Od przyszłego roku trzeba będzie doliczyć VAT nawet, gdy nie przysługiwało prawo do jego odliczenia przy nabyciu

Zmienia się treść art.43 ust 1 pkt 2 Ustawy o VAT i używane samochody będą oVATowane nawet, jak nie można było odliczyć VATu od ich zakupu. Niby to złamanie zasady stand still - ale zanim jakiś trybunał UE to wyprostuje, to fiskus sobie poużywa. A potem to podatnicy zapłacą odszkodowania i odsetki jak za sprawą Magoora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Quote:

> Od 2014 roku podatnicy VAT mogą zyskać prawo do pełnego odliczenia przy zakupie samochodów

> osobowych (także od paliw do tych samochodów) ale tylko jeśli auta te będą używane wyłącznie

> do celów firmowych. Jednak przedsiębiorcy, którzy używają w firmie samochodów ciężarowych i

> wykorzystują je również na cele prywatne, mogą stracić połowę odliczenia (obecnie odliczają

> bez ograniczeń). Takie same zasady odliczania VAT mają być przyjęte dla samochodów ciężarowych

> i osobowych.

A co z VAT-1 ? Te auta zawsze były "święte". Mam nadzieję, że tu nie zaczną kombinować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> No nie do końca

> W nowym wniosku do UE nie ma słowa o samochodach przystosowanych. Wniosek skupia się na

> przeznaczeniu aut, do celów DG i prywatnie.

> IMHO kratka wcale nie będzie potrzebna i Volvo nie jako wychodzi przed szereg...

Chodzi o to że wniosek o którym piszesz nie wejdzie w życie w styczniu bo nie zdąży i przez ten krótki (chodzą sluchy że ok 3 miesiące) wrócą przepisy z 2010 roku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Chodzi o to że wniosek o którym piszesz nie wejdzie w życie w styczniu bo nie zdąży i przez ten

> krótki (chodzą sluchy że ok 3 miesiące) wrócą przepisy z 2010 roku

No to po co ta akcja Volvo skoro na (jak mniemam) na wiosnę będzie można legalnie odliczyć VAT od osobówki, pięciomiejscowej, bez ohydnych podłokietników i kratek... niewiem.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> No to po co ta akcja Volvo skoro na (jak mniemam) na wiosnę będzie można legalnie odliczyć VAT od

> osobówki, pięciomiejscowej, bez ohydnych podłokietników i kratek...

Nie ma takiej pewności że tak będzie a znając polskie realia to zablokują możliwośc odliczania Vatu znowu na jakis przejściowy okres

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> No to po co ta akcja Volvo skoro na (jak mniemam) na wiosnę będzie można legalnie odliczyć VAT od

> osobówki, pięciomiejscowej, bez ohydnych podłokietników i kratek...

Nie wiadomo, co będzie. UE odbiła pierwszy wniosek "naszego" rządu do poprawki. W czerwcu 2013 r został złożony poprawiony wniosek. Ale jest tajny i nie wiadomo, jak dokładnie wygląda i jakie będą przepisy. Był tylko komunikat, że ograniczenie możliwości odliczenia VATu ma dotyczyć samochodów (zarówno osobowych, jak i nieosobowych), które są wykorzystywane zarówno do celów prywatnych, jak i do prowadzonej działalności gospodarczej. Ale jakie będą zasady kontroli - tego nie wiadomo. Jak wymyślą np. dokładną ewidencję przebiegu, albo stwierdzą, że jak na fotce z fotoradaru widać, że kieruje ktoś nie będący przedsiębiorcą, najemcą auta czy pracownikiem, to straci prawo do odliczenia VATu od nabycia, serwisu i paliwa kilka lat wstecz to kratka będzie całkiem miłym rozwiązaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Z tego co wiem a troche drążyłem ostatnio temat to na 99,9 % od stycznia wraca możliwośc odliczenia

> Vat-u od samochodów z kratką.

> Volvo już przyjmuje zamówienia na kratkowozy w BMW też jest informacja że będą kratki ale narazie

> siedzą cicho chyba żeby wysprzedać to co maja na stanie?

to jest kolejny dowód , że rządzącym nie chodzi o uproszczania prawa tylko jego komplikowanie w celach zdzierczo -korupcyjnych , wystarczyłoby tylko zrobić :

- auto firmowe full odliczeń

- auto "cywilne" zero odliczeń

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Z tego co wiem a troche drążyłem ostatnio temat to na 99,9 % od stycznia wraca możliwośc odliczenia

> Vat-u od samochodów z kratką.

> Volvo już przyjmuje zamówienia na kratkowozy w BMW też jest informacja że będą kratki ale narazie

> siedzą cicho chyba żeby wysprzedać to co maja na stanie?

A ja mam takie info

Quote:

Ministerstwo Finansów wystąpiło już o zgodę Komisji Europejskiej w tym względzie - informuje „Dziennik Gazeta Prawna". Chodzi o to, aby nowy limit odliczania przy kupnie lub leasingu samochodu osobowego przez przedsiębiorcę w latach 2014 - 2018 wynosił 50 proc. kwoty VAT, nie więcej niż 8 tys. zł. Obecnie, do końca roku, obowiązuje limit 60 proc., nie więcej niż 6 tys. zł.

Przedsiębiorca będzie też mógł odliczać 50 proc. VAT przy zakupie paliwa (obecnie nie ma takiej możliwości) oraz tyle samo od kosztów eksploatacyjnych takich jak np. przeglądy czy naprawy. Obecnie może odliczyć 100 proc.


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A ja mam takie info

> Quote:

> Ministerstwo Finansów wystąpiło już o zgodę Komisji Europejskiej w tym względzie - informuje

> „Dziennik Gazeta Prawna". Chodzi o to, aby nowy limit odliczania przy kupnie lub

> leasingu samochodu osobowego przez przedsiębiorcę w latach 2014 - 2018 wynosił 50 proc. kwoty

> VAT, nie więcej niż 8 tys. zł. Obecnie, do końca roku, obowiązuje limit 60 proc., nie więcej

> niż 6 tys. zł.

> Przedsiębiorca będzie też mógł odliczać 50 proc. VAT przy zakupie paliwa (obecnie nie ma takiej

> możliwości) oraz tyle samo od kosztów eksploatacyjnych takich jak np. przeglądy czy naprawy.

> Obecnie może odliczyć 100 proc.

Ten właśnie wniosek został przez KE w Brukseli odrzucony w całości...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> tak łopatologicznie, jeżeli auto jest firmowe dlaczego można odliczać 50% , 80% czyli na pozostała

> kwotę w imię sprawiedliwości społecznej państwo może położyć łapę

Dlatego że pewnie z 95% aut w karoserii osobówki z pełnym odliczeniem i tak jest używane prywatnie w różnym stopniu.

Moi koledzy z Niemiec, mający auta służbowe płacą za dojazd praca dom służbowym autem (np. 400 EUR na miesiąc za A4, 80 km w jedną stronę) i jest to całkiem normalne, płaci nawet prezes.

W PL nikt ze znajomych tego nie robi zlosnik.gif

Opcje są dwie - albo będą egzekwować opłatę za realne prywatne użytkowanie albo Salomonowo będziemy mogli odliczać połowę i nikt nie będzie wnikał czy prywata to 20/50 czy 99% użytkowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Dlatego że pewnie z 95% aut w karoserii osobówki z pełnym odliczeniem i tak jest używane prywatnie

> w różnym stopniu.

Co to za auta "w karoserii osobówki z pełnym odliczeniem"?

I co to za usprawiedliwienie, że Caddym, Partnerem czy innym dostawczakiem mogę jeździć prywatnie i nikomu nie przeszkadza?

> W PL nikt ze znajomych tego nie robi

Nie znam odważnych, co jeszcze (po wyroku NSA) nie potrącają pracownikom za korzystanie ze służbowego auta do prywatnych celów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Co to za auta "w karoserii osobówki z pełnym odliczeniem"?

Np. moja Skoda - od 01.2014 na chwilę znowu będzie można mieć full odliczenia, tak jak było kiedyś.

Chodzi mi o wszystkie osobówki z kratą, kasetką czy czymkolwiek co uprawnia do 100% odliczenia nie utrudniając normalnego użytkowania.

> I co to za usprawiedliwienie, że Caddym, Partnerem czy innym dostawczakiem mogę jeździć prywatnie i

> nikomu nie przeszkadza?

Ależ ja niczego nie usprawiedliwiam, po prostu wydaje mi się że jednak udział aut 2os typu VAN kupowanych do użytku prywatnego ze względu na możliwość odliczenia jest znikomy, jak dasz możliwość odliczenia 100% od osobówki to każdy przedsiębiorca będzie miał tyle aut co osób w domu z ważnym prawem jazdy wink.gif

> Nie znam odważnych, co jeszcze (po wyroku NSA) nie potrącają pracownikom za korzystanie ze

> służbowego auta do prywatnych celów.

Co nie oznacza że takich sytuacji nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoda rozsyła do swoich klientów takie pisma (natknąłem się na jednym z forum)

Sam już nie wiem z tym VAT-em. Widać, że ryzyko jest po stronie klienta tak naprawdę i w sumie nikt nie przewidzi co się wydarzy.

Volvo z kratką, Skoda bez. Wymogi homologacji dotychczas wymagały trwałej przegrody...

Chory kraj sick.gif

287380164-14wu7w3.jpg

287380164-2yy85j6.jpg

Z kolei na stronie KLIK możemy już przeczytać nieco wiecej w tej sprawie. icon_rolleyes.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze jeden świeży artykuł ... nie będę cytował całości, bo mnie modowie powieszą zlosnik.gif

SAMAR - derogacja VAT już oficjalnie

Quote:

RADA PODJĘŁA NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł 1

W drodze odstępstwa od artykułu 168 Dyrektywy 2006/112/WE Polska otrzymuje zezwolenie na ograniczenie do 50% prawa do odliczenia podatku VAT od zakupu, wewnątrzwspólnotowego nabycia, przywozu, wynajmu lub leasingu pojazdów silnikowych, a także podatku VAT naliczonego od wydatków związanych z tymi pojazdami, gdy pojazd nie jest w pełni wykorzystywany w celach biznesowych.

Ograniczenia określonego w akapicie pierwszym nie stosuje się do pojazdów silnikowych o maksymalnej dopuszczalnej masie całkowitej większej niż 3500 kg oraz pojazdów silnikowych o liczbie miejsc większej niż dziewięć włącznie z miejscem dla kierowcy.

Ograniczenie określone w akapicie pierwszym, nie ma zastosowania do podatku VAT pobieranego od wszelkich wydatków, które są w całości związane z działalnością podatnika.

Artykuł 2

W drodze odstępstwa od punktu (a) w paragrafie 1 artykułu 26 Dyrektywy 2006/112/WE, Polska otrzymuje zezwolenie, aby nie traktować jako dostarczenia odpłatnych usług prywatnego użytkowania lub, w bardziej ogólnym rozumieniu, do użytkowania w celach innych niż związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, przez podatnika lub personel zatrudniony przez podatnika pojazdu, którego dotyczy ograniczenie zawarte w artykule 1 niniejszej Decyzji

Artykuł 3

1. Niniejsza Decyzja staje się prawomocna z dniem powiadomienia.

Niniejsza Decyzja zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2014 r. r. Decyzja przestanie obowiązywać w dniu wejścia w życie przepisów unijnych precyzujących te wydatki związane z pojazdami samochodowymi, które nie podlegają pełnemu odliczeniu VAT naliczonego, lub też w dniu 31 grudnia 2016 r, w zależności która z tych okoliczności nastąpi wcześniej.

2. Wszelkie podania lub wnioski o dalsze przedłużenie czasu obowiązywania środków przewidzianych niniejsza Decyzją muszą zostać doręczone Komisji nie później niż do dnia 1 kwietnia 2016 r r. Do ewentualnego podania musi zostać dołączony raport zawierający ocenę stawki procentowej ograniczenia zastosowanego w prawie do odliczenia VAT naliczonego na podstawie niniejszej Niniejsza Decyzji.


I teraz zagadką będzie... jak US będzie weryfikował użytkowanie prywatno-biznesowe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> I jeszcze jeden świeży artykuł ... nie będę cytował całości, bo mnie modowie powieszą

> SAMAR - derogacja VAT już oficjalnie

> I teraz zagadką będzie... jak US będzie weryfikował użytkowanie prywatno-biznesowe?

Nijak.

Będzie zwykła osobówka = użytkowanie pół na pół.

Będzie przystosowany /kratka, ograniczenie ilości miejsc itp/ = 100%

Nikt nie będzie się taplał w papierach, mam nadzieję...

Teraz powstaje pytanie:

Taxi - 100% DG czy jednak nie?

Jak jedzie z domu na "słupek" to jedzie w ramach DG czy prywatnie?

Usługi to samo.

Jak jedzie do klienta, po materiały, na "dokumentację"...

Ciekawe...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nijak.

> Będzie zwykła osobówka = użytkowanie pół na pół.

> Będzie przystosowany /kratka, ograniczenie ilości miejsc itp/ = 100%

> Nikt nie będzie się taplał w papierach, mam nadzieję...

Ale jak widać na wspomnianym wcześniej przykładzie:

Volvo - akcja z kratką

SKODA - bez kratki

icon_rolleyes.gif

> Teraz powstaje pytanie:

> Taxi - 100% DG czy jednak nie?

> Jak jedzie z domu na "słupek" to jedzie w ramach DG czy prywatnie?

> Usługi to samo.

> Jak jedzie do klienta, po materiały, na "dokumentację"...

> Ciekawe...

No właśnie o to chodzi. A jak masz siedzibę firmy w domu icon_rolleyes.gif

Interpretacja dowolna i obstawiam, że będą to ścigać jak bankowowzy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się czym jest spowodowane parcie na ciężarowość. Czy jest to próba wmówienia, że auto klasy D, które ma ładowność 500 kg+ to prawie Kamaz, który w pocie czoła wywozi ziemię z wykopu? screwy.gif

Jest to ograniczanie sprzedaży samochodów małych, miejskich, które są krótkie więc powodują mniejsze korki, mniej zajmują miejsc parkingowych i mniej - mówiąc kolokwialnie - smrodzą. Czy chodzi tu o chorobliwą próbę uniemożliwienia odliczenia VATu od Porsche 911?

Czy ktoś to liczy czy kieruje się jakąś formą wyimaginowanej sprawiedliwości? Dlaczego ciężarową, okratkowaną Octavią nie można przewieźć drabiny? Trzeba mieć palnik, żeby wypalić sobie dziurę w przegrodzie. Przyczyną jest statystyka czy moralność? Naprawdę nie ogarniam tematu... spineyes.gif

Myśląc o odliczeniach czyli ułatwieniach, oszczędnościach pamiętajmy, że za każde auto płacimy akcyzę! Podatek od luksusu. Akcyzy nie da się odliczyć. A większą akcyzę płaci nie ten, który zajmuje więcej miejsca, a ten, który ma większy silnik! rotfl.gif Ale wróćmy do VATu. Co za różnica czy ktoś jedzie służbowo czy prywatnie skoro zapłacił akcyzę za to czym jedzie i płaci akcyzę w paliwie za to, że właśnie jedzie?

A teraz celuję w siebie. Są trzy osoby, które muszą jechać gdzieś. W tym ja. zlosnik.gif No to biorę moją Dacię Pickup z wyposażeniem netto...ale jedzie nas tylko dwójka. Ty trzeci weź swoją furę. Ale! Może weźmy Pandę, pojedziemy razem, nie będziemy jak głupki dwoma autami walcować ulic. Ale Panda nie ma 500 kg w papierach...więc jedziemy brutto. zlosnik2.gifok.gif Kocham tą logikę.

Nie piszcie tylko, że ktoś chce nas wydoić...bo OK, to na pewno prawda, ale niech mi ktoś przedstawi logikę, która podpiera te przepisy. To faworyzowanie nieracjonalnych zachowań jest dla mnie zagadką większą niż to kto zabił Kennedy'ego. biglaugh.gif

A jeśli faktycznie będzie "okno podatkowe" i zakupy na wyścigi to wrócą piękne czasy. Znajomy w Polmozbycie, tfu, salonie zawsze przytrzyma dla nas najpiękniejszy (biały) kolor. biglaugh.gif

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ...

A jaka logika jest w innych rzeczach, które kupujesz do firmy a możesz użyć prywatnie i pomimo to odliczasz od ich zakupu pełen vat?

Laptop - możesz korzystać z netu prywatnie, wysłać prywatnego maila...to samo z telefonem czy nawet rzeczami biurowymi (papier, długopis). Wszystko możesz użyć prywatnie albo na potrzeby firmy.

Kratka to chory wymysł Państwa polskiego, któremu jak widać UE powiedziała nie. Logiki nie było w tam żadnej jak sam to pokazujesz...

Jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak z grubsza prosto i konkretnie>

Kupuję sobie w styczniu Octavię na "firmę".

Ile VATu można odliczyć od zakupu ?

A teraz ważniejsze, rozumiem, że wróci odpis VATu od paliwa, ale na 3 miesiące czy do zgonu auta ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> No to kupować za gotówkę i po sprawie ?

Z ostatnich interpretacji doradców oraz opinii samego resortu, będzie można odliczyć 100% tylko od aut, co do których nie będzie ABSOLUTNIE ŻĄDNEJ wątpliwości, że nie będzie go mógł używać prywatnie nikt z firmy itp. Resort z góry zakłada, że wszystkie auta będą użytkowane prywatnie (czyli 50% odliczeń)

To podatnik będzie MUSIAŁ UDOWODNIĆ, że zakupiony pojazd służy TYLKO I WYŁĄCZNIE do celów zawodowych.

Powiedzmy sobie szczerze...Ci co kupią teraz w okniepodatkowym, będą musieli to udowodnić w przyszłości, bo przepisy to będą zakładały. Pole interpretacji US będzie jak to często bywa - w pełni dowolne sick.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Z ostatnich interpretacji doradców oraz opinii samego resortu, będzie można odliczyć 100% tylko od

> aut, co do których nie będzie ABSOLUTNIE ŻĄDNEJ wątpliwości, że nie będzie go mógł używać

> prywatnie nikt z firmy itp.

Zawsze można zakwestionować, że jakaś jazda nie była służbowa. Znam taką sytuację, gdzie kierowca PKS kończy trasę na pętli. Mieszka 3 km. dalej. I parkuje autobus pod domem. Czyli jedzie 3 km prywatnie? I tym pozbawia PKS prawa do odliczenia VATu od autobusu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> OSTATNIA INTERPRETACJA:

> SAMAR i stanowisko MF

Znane jest już stanowisko na temat zwolnienia z vat-u przy sprzedaży samochodu osobowego?

Z informacji z listopada było tak, że tylko do końca roku będzie można sprzedać samochód ze zwolnieniem z vat-u, pod warunkiem że wcześniej podlegał on częściowemu odliczeniu vat-u (czyli 60%) i był używany w firmie przez minimum 6 miesięcy od zakupu. Zapowiedzieli, że z nowym rokiem wejdzie w życie ustawa z 2012r, która takie zwolnienie ma znieść, czyli od sprzedaży w/w samochodów będzie trzeba odprowadzić vat.

Natknąłem się też na informację, że rozpatrywana była możliwość pozostawienia na przyszły zwolnienia z vat-u przy sprzedaży samochodu, ale potwierdzenia tego nigdzie nie znalazłem hmm.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Od 2014 roku podatnicy VAT mogą zyskać prawo do pełnego odliczenia przy zakupie samochodów

> osobowych (także od paliw do tych samochodów) ale tylko jeśli auta te będą używane wyłącznie

> do celów firmowych. Jednak przedsiębiorcy, którzy używają w firmie samochodów ciężarowych i

> wykorzystują je również na cele prywatne, mogą stracić połowę odliczenia (obecnie odliczają

> bez ograniczeń). Takie same zasady odliczania VAT mają być przyjęte dla samochodów ciężarowych

> i osobowych.

Zastanawiam się, jak te przywileje mają się do coraz bardziej modnego bicia polskich podatników po kieszeniach. Nie da się udowodnić, że pojazd jest używany wyłącznie na potrzeby działalności gospodarczej. Skarbówka jest w tej sytuacji zawsze na wygranej pozycji, bo każdym zarejestrowanym pojazdem można pojechać sobie do sklepu czy na wioskę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ... kończy trasę na pętli. Mieszka 3 km. dalej. I parkuje autobus pod domem. Czyli jedzie 3 km

> prywatnie? I tym pozbawia PKS prawa do odliczenia VATu od autobusu?

Myśle że PKS spoko by sie wybronił bo kierowca zgodnie ze swoimi obowiązkami odprowadził pojazd służbowy na miejsce postoju. A czy jest ono w zajezdni czy w innym miejscu to sprawa przewożnika.

Oczywiscie to, że to autobus a nie osobówka z kratką nie ma tu nic do rzeczy biglaugh.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Znane jest już stanowisko na temat zwolnienia z vat-u przy sprzedaży samochodu osobowego?

> Z informacji z listopada było tak, że tylko do końca roku będzie można sprzedać samochód ze

> zwolnieniem z vat-u, pod warunkiem że wcześniej podlegał on częściowemu odliczeniu vat-u

> (czyli 60%) i był używany w firmie przez minimum 6 miesięcy od zakupu. Zapowiedzieli, że z

> nowym rokiem wejdzie w życie ustawa z 2012r, która takie zwolnienie ma znieść, czyli od

> sprzedaży w/w samochodów będzie trzeba odprowadzić vat.

> Natknąłem się też na informację, że rozpatrywana była możliwość pozostawienia na przyszły

> zwolnienia z vat-u przy sprzedaży samochodu, ale potwierdzenia tego nigdzie nie znalazłem

Chodzą słuchy ale o tym się głośno nie mówi. Też tak słyszałem.

Oznacza to mniej więcej tyle, że w sumie to sobie na początku odliczysz ale potem i tak oddasz część sick.gif Błędne koło + niezły kwas jak chcesz sprzedać obecnie posiadane auto oslabiony.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.