Skocz do zawartości

Co zaaplikować do zamków?


Keryp_

Rekomendowane odpowiedzi

od lat, raz - dwa razy w roku (na pewno na jesień) stosuję zestaw:

- duzo WD40 do zamka, aż się wylewa

- parę minut odpoczynku

- dużo oleju silikonowego ze sklepu na L

Tym samym olejem spryskuję uszczelki.

Wszystkie zamki tak traktowane (a nie używane bo centralny z pilotem) działają zawsze, nie zamarzają.

I tak mam od ponad 10 lat już w 3 czy 4 samochodach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Fachowcy od zamków zgodnie twierdzą, że nie powinno się nic do nich aplikować!

Jacy fachowcy?

Czy zamki w samochodzie roznia sie od zamkow w drzwiach domowych, bo dziwnym trafem w tych juz zalecaja smaarowanie (gdzies w instrukcji do drzwi kupionych wraz z zamkami to widzialem).

Moglbys czasem wypowiedziec sie bardziej konkretnie niz rzucic kontrowersyjna mysl bez potwierdzenia, bo tak Ci sie wydaje?

PS. Z zamkami wydaje mi sie ze mozesz miec racje, jak smarujesz to je zasyfic moze ale czasem kapka oliwy jednak pomaga hmm.gif.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Fachowcy od zamków zgodnie twierdzą, że nie powinno się nic do nich aplikować!

Do nowego.

Do starego, który przestaje działać, trzeba dać np. WD-40, by go rozruszać.

Jeszcze nigdy nie uszkodziłem zamka (wkładki) aplikując woo-dee.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Do nowego.

> Do starego, który przestaje działać, trzeba dać np. WD-40, by go rozruszać.

> Jeszcze nigdy nie uszkodziłem zamka (wkładki) aplikując woo-dee.

Ale WD40 wbrew pozorom nie nadaje sie do smarowania...

Zamka trzeba regularnie uzywac i wtedy nie ma problemow ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Fachowcy od zamków zgodnie twierdzą, że nie powinno się nic do nich aplikować!

generalnie to mijasz się z prawdą 270751858-jezyk.gif Robiłem wszystkie zamki u gościa który tylko tym się zajmuje od kilkudziesięciu lat i jak najbardziej zaleca. O ile wkładka jest wyjęta można smarem stałym nasmarować na bazie silikonów lub takim który od temepratury na słońcu nie wypłynie czy też zimą nie zgęstnieje, natomiast doraźna konserwacja polega na aplikacji olei. Na pewno nie poleca wd40 i metody lania w zamek aż z niego wypływa. W ten sposób smar się wypłukuje wink.gif Inna rzecz, że zamki obecnie mają dużo lżej, bo w większości przypadków centralny zamek robi robotę ok.gif

Gdyby tak było jak powiadasz to po kilku latach nieużywania nie byłoby problemu ze "stojącym" zamkiem jak właściciel sobie przypomniał o potrzebie otwarcia kluczem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> - grafit w proszku/smar grafitowy (to są zamienniki?),

Nie. grafit w proszku to... grafit w proszku (pyłu). Jest suchy i nadaje się do zamka. Smar brudzi kluczyk i czepia się do niego kurz.

> - biały smar litowy,

Nie. Jest lepki i łapie syfy.

> - smar silikonowy.

To samo.

Są smary teflonowe, które po aplikacji wysychają i zostawiają cienką warstwę, która nie łapie kurzu.

Co do smarowania, to widziałem kilka zamków - ale do drzwi - na których był wygrawerowany zakaz aplikacji jakichkolwiek smarowideł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Fachowcy zajmujący się zamkami, stacyjkami i mechaniką precyzyjną. Wszyscy mówią, że wszelkie WD,

> smary, oleje czy odmrażacze szkodzą i zalecają maksymalnie ograniczać ich używanie.

dlatego powinno sie zamek umyć i posmarować smarem do zamków - gerda miała coś takiego u siebie, kiedyś proszek grafitowy stosowało sie - ale na czysty i suchy mechanizm - wtedy nic się nie kleiło i nie zapychało i zamek działał dłuuugo

obecnie można teflon suchy w spraju dać jak nie ma nic innego pod ręka - ważne, żeby nie przyjmowało brudu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ale mi nie zamarzł zamek - auto w garażu stoi w nocy.

Na wszelki wypadek napisałem , jakby przyszło komus do głowy kupowac ten cudowny wynalazek.

Ja profilaktycznie stosuje wurth do smarowania, nawet po zamarznięciu zamka napsikałem i w te -17*C daje rade. Gerwazy i płyn napewno narobiły zamieszania i by to powtórnie zamarzło, ale widać, że Wurth daje rade

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Pomęczyłem szukajkę i z grubsza wyszły trzy opcje:

> - grafit w proszku/smar grafitowy (to są zamienniki?),

> - biały smar litowy,

> - smar silikonowy.

> Wszystko jedno, czego z ww się użyje, czy są jakieś lepsze/gorsze rozwiązania?

ja stosuję rozmrażacz do zamków ze sklepu na B...

a do uszczelek stosuję zwykłą glicerynę z apteki na A... biglaugh.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jacy fachowcy?

> Czy zamki w samochodzie roznia sie od zamkow w drzwiach domowych, bo dziwnym trafem w tych juz

> zalecaja smaarowanie (gdzies w instrukcji do drzwi kupionych wraz z zamkami to widzialem).

tak bo takiego zamka w drzwiach od mieszkania nie naleci syfu ani nie zamarznie grinser006.gif

> Moglbys czasem wypowiedziec sie bardziej konkretnie niz rzucic kontrowersyjna mysl bez

> potwierdzenia, bo tak Ci sie wydaje?

> PS. Z zamkami wydaje mi sie ze mozesz miec racje, jak smarujesz to je zasyfic moze ale czasem kapka

> oliwy jednak pomaga .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie najlepiej działa (i piszę zupełnie poważnie) - olej w sprayu do turbin stomatologicznych firmy NSK, albo W&H.

NSK jest tańszy.

Kiedyś stosowałem "odmrażacz" - nieporozumienie. Zostawiał jakiś osad, który potem utrudniał otwieranie. WD40 z kolei działał przez jakieś 10 minutzlosnik.gif.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jacy fachowcy?

> Czy zamki w samochodzie roznia sie od zamkow w drzwiach domowych, bo dziwnym trafem w tych juz

> zalecaja smaarowanie (gdzies w instrukcji do drzwi kupionych wraz z zamkami to widzialem).

> Moglbys czasem wypowiedziec sie bardziej konkretnie niz rzucic kontrowersyjna mysl bez

> potwierdzenia, bo tak Ci sie wydaje?

bo jak złapie kurz pył robi sie maz która niszczy zamek

ok.gif

> PS. Z zamkami wydaje mi sie ze mozesz miec racje, jak smarujesz to je zasyfic moze ale czasem kapka

> oliwy jednak pomaga .

oliwa jest najgorsza własnie hehe.gif

najlepiej smar silikonowy który wysycha ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.