Skocz do zawartości

dlaczego VOLVO zrezygnowało z świateł przeciwmgielnych ?


tygrysek86

Rekomendowane odpowiedzi

> Jak dla mnie przeciwmgielne przednie maja tylko sens jeżeli służą do doświetlania podczas manewrów.

> Nigdy nie były mi potrzebne do innych celów.

Mnie kiedyś uratowały w nocy po jednoczesnym shocked.gif spaleniu się żarówek świateł mijania. Dojechałem na nich do najbliższego miejsca, gdzie zdobyłem nowe H4 i wymieniłem je. Poza tym faktycznie - może z 10 razy z nich skorzystałem we mgle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Aż dzisiaj sprawdzę.

Żarówka jest taka sama. A jak ktoś ma z tyłu ledy to w ogóle nie ma porównania. Przeciwmgłowego na ledach jeszcze nie widziałem.

> Ale STOP-y świecą krócej i głównie na postoju (duszą hamulec co poniektórzy). A pmgielnym świeci

> cielak cały czas.

Tyle że nie prosto w twarz. A trzecie światło stopu masz prosto w oczy.

image-292029-galleryV9-brvr.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Są takie latarki, gdzie kręcąc pokrętłem ustawia się światło słabsze i rozproszone albo mocniejsze

> i skupione.

> Żadna zaawansowana wiedza to to nie jest.

Tyle że akurat tylne światła samochodów niespecjalnie mają za zadanie skupiać światło.

Przednie, owszem ale nie tylne. Bo one nic nie oświetlają tylko mają być same widoczne. Z różnych kątów.

Poza tym byłoby absurdem bawić się w skomplikowane projektowanie luster gdy można po prostu dać z tyłu mocniejszą żarówkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> O BMW. W Mitsu się dało (ale chyba tylko razem z pozycyjnymi, a tak jeździć nie wolno).

Owszem z pozycyjnymi. Ale wolno tak jeździć.

W BMW naprawdę się nie da? Muszę kiedyś pooglądać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przednie są chyba nieobowiązkowe (pewnie ktoś już o tym wspomniał), ale potrafią uratować tyłek.

Jak??

Miałem kiedyś Megane II, w którym żarówki wymienia się "alternatywnie". Wystarczy przejść do innego wymiaru, albo mieć na podorędziu pięcioletniego Wietnamczyka ze zwinnymi rękami.

Tak czy siak - nie jest to łatwe, zwłaszcza w środku nocy.

W takiej sytuacji się kiedyś znalazłem. Otwock, 01:30, padły obie żarówki na raz - taki pechunio. Gdybym nie miał sprawnych halogenów z przodu nie dojechałbym do najbliższej stacji benzynowej gdzie było wystarczająco dużo światła (i możliwość dokupienia drugiej żarówki).

Tak oto przydały mi się przednie światła przeciwmgłowezlosnik.gif.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Owszem z pozycyjnymi. Ale wolno tak jeździć.

Nie, nie wolno jeździć na pozycyjnych, choćby i z przeciwmgielnymi.

> W BMW naprawdę się nie da? Muszę kiedyś pooglądać.

Skomplikowane to jest, może jeszcze nie doszedłem jak zlosnik.gif A i za bardzo nie próbowałem, włączam przeciwmgielne raz na 5 lat i od razu wyłączam, bo i tak nic to nie daje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Przednie są chyba nieobowiązkowe (pewnie ktoś już o tym wspomniał), ale potrafią uratować tyłek.

> Jak??

> Miałem kiedyś Megane II, w którym żarówki wymienia się "alternatywnie". Wystarczy przejść do innego

> wymiaru, albo mieć na podorędziu pięcioletniego Wietnamczyka ze zwinnymi rękami.

> Tak czy siak - nie jest to łatwe, zwłaszcza w środku nocy.

> W takiej sytuacji się kiedyś znalazłem. Otwock, 01:30, padły obie żarówki na raz - taki pechunio.

> Gdybym nie miał sprawnych halogenów z przodu nie dojechałbym do najbliższej stacji benzynowej

> gdzie było wystarczająco dużo światła (i możliwość dokupienia drugiej żarówki).

> Tak oto przydały mi się przednie światła przeciwmgłowe.

Dlatego w wielu państwach słusznie wymagany jest komplet zapasowych żarówek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nie, nie wolno jeździć na pozycyjnych, choćby i z przeciwmgielnymi.

Wolno:

Quote:

Art. 30. 1. Kierujący pojazdem jest obowiązany zachować szczególną ostrożność w czasie jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza, spowodowanej mgłą, opadami atmosferycznymi lub innymi przyczynami, a ponadto:

1) kierujący pojazdem silnikowym jest obowiązany:

a) włączyć światła mijania
lub
przeciwmgłowe przednie albo oba te światła jednocześnie,


> Skomplikowane to jest, może jeszcze nie doszedłem jak A i za bardzo nie próbowałem, włączam

> przeciwmgielne raz na 5 lat i od razu wyłączam, bo i tak nic to nie daje.

Jak mi kiedyś BMW wpadnie w ręce to się popastwię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Wolno:

> Quote:

> Art. 30. 1. Kierujący pojazdem jest obowiązany zachować szczególną ostrożność w czasie jazdy w

> warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza, spowodowanej mgłą, opadami atmosferycznymi

> lub innymi przyczynami, a ponadto:

> 1) kierujący pojazdem silnikowym jest obowiązany:

> a) włączyć światła mijania lub przeciwmgłowe przednie albo oba te światła jednocześnie,

A jak to się ma do obowiązku jazdy z włączonymi światłami (jak ktoś nie ma dziennych)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A jak to się ma do obowiązku jazdy z włączonymi światłami (jak ktoś nie ma dziennych)?

Jedno drugiego nie wyklucza, bo tamten przepis dotyczy normalnej przejrzystości powietrza. Przy zmniejszonej zastosowanie znajduje ten.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A jak to się ma do obowiązku jazdy z włączonymi światłami (jak ktoś nie ma dziennych)?

Zawsze masz włączone mijania.

A w czasie złej widoczności możesz włączyć p.mgielne.

Błąd robią Ci, którzy jeżdżą na dziennych w czasie złej widoczności. no.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Dlatego w wielu państwach słusznie wymagany jest komplet zapasowych żarówek.

Miałem jedną w zapasie. Problem polegał na tym, że raz - walnęły obie na raz, a dwa - po ciemku tego się po prostu nie da zrobić.

.........ze światłem też jest to trudne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Masz jakieś potwierdzenie tych rewelacji? I BTW, jak można zrobić "mocniejszy" odbłyśnik?

Może nie mocniejszy, ale... można dać odbłyśnik dający mocną, skupioną ogniskową, lub nie dać go wcale grinser006.gif

Wiem, że to nie jest wyrocznia, ale tak miał poczciwy fiat uno: Na poniższym obrazku mamy światełko p/mgielne z odbłyśnikiem i wszystkie pozostałe (to zaznaczone na czerwono to STOP) bez czegokolwiek. Więc tak też można biglaugh.gif

288168664-1000x901c_fiat-uno-lampa-tylna-lewa-orgina-8964481.jpg

post-109606-14352528004804_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Może nie mocniejszy, ale... można dać odbłyśnik dający mocną, skupioną ogniskową, lub nie dać go

> wcale

> Wiem, że to nie jest wyrocznia, ale tak miał poczciwy fiat uno: Na poniższym obrazku mamy światełko

> p/mgielne z odbłyśnikiem i wszystkie pozostałe (to zaznaczone na czerwono to STOP) bez

> czegokolwiek. Więc tak też można

ok.gif o widzisz, coś takiego widziałem chyba w dostawczaku, tylko nie mogłem znaleźć foto

widziałem chyba kiedyś biały plastik, bez tego lustra

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> W innych krajach jakoś ludzie jeżdżą, świecą tymi przeciwmgłowymi jak chcą, nikomu to nie przeszkadza, a tylko chyba w Polsce ludzie są

> przewrażliwieni.

Masz, niestety, rację. Nie wiem, na czym polega fenomen oślepiania, ale p/mgielnych użyłem z 3 razy, a 2 razy oślepiałem... grinser006.gifhehe.gif raz w ulewnym deszczu na krajowej "1" jakiś focus nadawał mi morsem swoimi tynymi p/mgielnymi, a drugi raz na nieoświetlonych krętych (stosownie oznakowanych) drogach Bieszczad: tu oślepiałem mimo, że było sucho... hehe.gifbiglaugh.gifhahaha.gif jak kto ma zapalenie spojówek czy światłowstręt, to nie powinien wtedy kierować facepalm%5B1%5D.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Tak trudno zrzumieć, że przeciwmgielne odbijają się od mokrej nawierzchni i oślepiają?

> To słuchaj mądrzejszych bez rozumienia

Tak sie sklada, ze nawierzchnia nie zawsze jest mokra, nawet podczas gestej mgly, wiec jak wtedy swiatla przeciwmgielne maja sie odbija i oslepiac.

O wiele czesciej oslepiaja mijania, a szczegolnie te z zalozonym chinskim "zenonem" zamiast zarowek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> dobra areodynamika = brak wody

No to każde auto jakim jeździłem jest popsute. Jak jedziesz to ok. Staniesz na chwile i lusterka cale mokre, wystarczy ze zawieje z dobrej strony. Włączasz grzanie i woda znika blyskawicznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> auto stoi w garazu, nie pamietam kiedy ostatnio zamarzly mi lusterka

Czyli wyglada na to, ze chyba nim nie jezdzisz zlosnik.gif

Nie ma problemu aby zamarzly w sezonie zimowym, podobnie jak szyby gdy samochod stoi caly dzien np: pod praca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Czyli wyglada na to, ze chyba nim nie jezdzisz

> Nie ma problemu aby zamarzly w sezonie zimowym, podobnie jak szyby gdy samochod stoi caly dzien np:

> pod praca.

powaznie nie pamietam kiedy ostatnio wlaczam a auto nie raz stoi 8h pod robota

natomiast garzane siedzenia doceniam i czesto uzywam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> auto stoi w garazu, nie pamietam kiedy ostatnio zamarzly mi lusterka

Podczas jazdy we mgle gdy temperatura jest w pobliżu punktu rosy na lusterkach osadza się para wodna z powietrza. Podgrzewanie eliminuje ten problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Podczas jazdy we mgle gdy temperatura jest w pobliżu punktu rosy na lusterkach osadza się para

> wodna z powietrza. Podgrzewanie eliminuje ten problem.

Tak, podgrzewania używa się bardzo często zimą, gdy na lusterkach jest szron (nie trzeba skrobać) i w okresach przejściowych (czyli przez 6 miesięcy w roku), gdy podczas jazdy osadza się para wodna ok.gif Bardzo przydatna rzecza, używam bardzo często.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> a wyłączasz mijania jak jedziesz na p/mgielnych ?

Włączam,

> bo chyba logiczne że jak masz 4 żarówki zamiast 2 to światła jest więcej ?

I co z tego?

> w dodatku o czym było już wiele razy pisane, p/mgielne świecą dość wąską skupioną wiązką, więc i

> odbite światło masz "bardziej skupione"

Przednie światła przeciwmgłowe emitują wiązkę światła, która jest płaska i szeroka, a nie skupiona.

> czasem jak włączam p/mgielne w deszczu, to przy mijaniu innych aut wyłączam ... to nie boli

A mnie nie boli to, że ktoś sobie te światła włącza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> W BMW naprawdę się nie da? Muszę kiedyś pooglądać.

W każdym samochodzie instalacja elektryczna jest tak zrobiona, że najpierw włącza się światła pozycyjne i dopiero wówczas można włączyć inne światła.

Nie da się włączyć samych świateł mijania czy samych świateł przeciwmgłowych. Najpierw muszą być włączone światła pozycyjne.

Można jeździć z włączonymi światłami pozycyjnymi i z włączonymi przednimi światłami przeciwmgłowymi bez włączonych świateł mijania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Masz jakieś potwierdzenie tych rewelacji? I BTW, jak można zrobić "mocniejszy" odbłyśnik?

Może być inaczej wyprofilowany, może być bardziej lub mniej matowy.

Ale znaczenie ma też konstrukcja klosza, który bardziej lub mniej zatrzymuje i/lub rozprasza światło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> > To proste. W przeciwmgielnych (tylnych) jest mocniejszy odbłyśnik niż w światłach stopu.

> >

> Masz jakieś potwierdzenie tych rewelacji? I BTW, jak można zrobić "mocniejszy" odbłyśnik?

EDIT: eh, dopiero zauważyłem że ktoś był szybszy i dał podobne zdjęcie biglaugh.gif

Tak przykładowo wygląda lampa tylna Fiata Uno:

288169843-uno1.jpg288169843-uno2.jpg

Jak dla mnie to Ty jesteś rewelacją - że się uchowałeś bez tak podstawowej wiedzy,

a równocześnie pozwalasz sobie na złośliwości (komentarz o okularach)

w stosunku do więdzących lepiej współrozmówców nono.gif

post-9683-14352528008131_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Tak sie sklada, ze nawierzchnia nie zawsze jest mokra, nawet podczas gestej mgly, wiec jak wtedy

> swiatla przeciwmgielne maja sie odbija i oslepiac.

No przecież nie chodziło o to , że oślepiają we mgle, tylko jak się ich używa w deszczu właśnie zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> EDIT: eh, dopiero zauważyłem że ktoś był szybszy i dał podobne zdjęcie

> Tak przykładowo wygląda lampa tylna Fiata Uno:

> Jak dla mnie to Ty jesteś rewelacją - że się uchowałeś bez tak podstawowej wiedzy,

> a równocześnie pozwalasz sobie na złośliwości (komentarz o okularach)

> w stosunku do więdzących lepiej współrozmówców

No, jako że Fiatów Uno na ulicach zatrzęsienie to rzeczywiście może być problem. Wysiliłbyś się bardziej niż wklejając lampę co ma trzydzieści lat:

Quote:

Stop lamps:

They are required to be fitted in multiples of two, symmetrically at the left and right edges of the rear of every vehicle. International UN regulations specify a range of acceptable intensity for a stop lamp of 60 to 185 candela. In North America where the UN regulations aren't recognised, the acceptable range for a single-compartment stop lamp is 80 to 300 candela.


Quote:

Fog lamps:

In Europe and other countries adhering to UN Regulation 48, vehicles must be equipped with one or two bright red "rear fog lamps", which serve as high-intensity rear position lamps to be turned on by the driver in conditions of poor visibility to make the vehicle more visible from the rear. The allowable range of intensity for a rear fog lamp is 150 to 300 candela, which is within the range of a U.S. stop lamp (brake light).


Światła stopu MOGĄ ale nie MUSZĄ świecić słabiej od świateł przeciwmgłowych jako pojedyncze światło.

Do tego światła stopu są TRZY a przeciwmgłowe zwykle jedno lub najwyżej dwa.

3x185 to sporo więcej niż 2x300.

Jak widać okulary są uzasadnione na wypadek hamowania kogoś przed naszym wrażliwym kolegą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Tyle że akurat tylne światła samochodów niespecjalnie mają za zadanie skupiać światło.

Tylne pmgielna ma - i jest to zasadne. Chodzi o ochronę przed najechaniem z tyłu.

> Poza tym byłoby absurdem bawić się w skomplikowane projektowanie luster gdy można po prostu dać z

> tyłu mocniejszą żarówkę.

Absurdem byłoby dawać mocniejszą żarówkę, gdy zaprojektowanie bardziej skupiającego lustra nie jest żadną komplikacją.

BTW. Nie sprawdziłem wczoraj, ale dzisiaj sprawdzę (skupienie strumienia świetlnego z pmgielnego i stop-ów).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.