Skocz do zawartości

Opony uniwersalne - temat rzeka


draco40

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Pewnie było X razy, ale zapytam ponownie, kto jezdzi i jakie opinie...

A pytam bo mam zimówki na 1 sezon i letnie tez generalnie dogorywające - czeka mnie zakup ale z racji ostatnich "syberyjskich" zim rozwarzam bardzo mocno zakup juz teraz opon uniwersalnych...Rozmiar opon to 15stki.

Bierz uniwersalne - na pewno będą lepsze i zimą i latem od tych staroci, które masz obecnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Pewnie było X razy, ale zapytam ponownie, kto jezdzi i jakie opinie...

A pytam bo mam zimówki na 1 sezon i letnie tez generalnie dogorywające - czeka mnie zakup ale z racji ostatnich "syberyjskich" zim rozwarzam bardzo mocno zakup juz teraz opon uniwersalnych...Rozmiar opon to 15stki.

W 207 żona ma takie opony Nexen (2014), w zimie sprawdzałem na świeżym śniegu jak się sprawują i nie zauważyłem żadnych dziwnych zachowań zresztą w lecie również. Nauczony doświadczeniem w następnym swoim samochodzie też kupie sobie wielosezonowe (tylko może lepszej marki)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam Nexen N'Priz 185/60/15 i nie widzę różnicy pomiędzy letnimi oraz zimowkami a wielosezonem. W zimie było ok, w lecie co mnie zaskoczyło dość cicho. Do każdego kolejnego auta też będę kupował wielosezon, ale zawsze nowy. Faktem jest że jeżdżę dość małym autem i 60/40 miasto/trasa, gdzie na trasie 100km/h Max.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A pytam bo mam zimówki na 1 sezon i letnie tez generalnie dogorywające - czeka mnie zakup ale z racji ostatnich "syberyjskich" zim rozwarzam bardzo mocno zakup juz teraz opon uniwersalnych...Rozmiar opon to 15stki.

Nawet się nie zastanawiaj, tylko kupuj wielosezonowe! Ja mam żal do sprzedawców nowych samochodów - sprzedają na letnich i dają zimówki gratis  :sciana:  :facepalm: . Myślałem że będę miał spokój i tylko lał i jeździł, a wyskakuje mi zmiana kół co pół roku  :sciana:  :furious:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Pewnie było X razy, ale zapytam ponownie, kto jezdzi i jakie opinie...

A pytam bo mam zimówki na 1 sezon i letnie tez generalnie dogorywające - czeka mnie zakup ale z racji ostatnich "syberyjskich" zim rozwarzam bardzo mocno zakup juz teraz opon uniwersalnych...Rozmiar opon to 15stki.

Kupiłem do Nissana Terrano opony wielosezonowe.

Głównie z racji tego, że komplet dobrych opon kosztuje około 2000zł.

 

Musiałbym chyba na głowę upaść żeby wydać 4000zł na dwa komplety opon.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam Apollo Alnac 4G All Season, oponki naprawdę ciche, co potwierdza etykieta (68dB, inne w podobnej cenie i tym samym rozmiarze mają powyżej 70). Na śniegu jeszcze nie przetestowałem, ale w letniej pogodzie bardzo fajnie dają sobie radę.

 

Do swojego myślę nad Falken AS200, ale troszkę mnie martwi te 73dB na etykiecie. Jeśli chodzi o właściwości to wg. niemieckich testów jedne z najlepszych wielosezonowych opon.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Pewnie było X razy, ale zapytam ponownie, kto jezdzi i jakie opinie...

A pytam bo mam zimówki na 1 sezon i letnie tez generalnie dogorywające - czeka mnie zakup ale z racji ostatnich "syberyjskich" zim rozwarzam bardzo mocno zakup juz teraz opon uniwersalnych...Rozmiar opon to 15stki.

 

Jak długo / dużo chcesz jeździć samochodem do którego opony masz kupić?

 

Jeśli niezbyt długo / dużo i w warunkach o których niżej wspominasz, to bierz całoroczne.

 

Jeśli jednak planujesz jeździć dłużej / więcej, to polecałbym jednak dwa komplety (lato/zima).

 

Piszę z własnego doświadczenia. Jeżdżę na całorocznych Fiatem Uno. Przebiegi roczne niezbyt duże (a raczej nawet małe) i w  99 proc. miasto i jednak ścieralność tych opon jest większa niż sezonowych. Na początku wszystko jest ok., jednak po pewnym czasie opony stają się zbyt słabe na zimę (właśnie  przed tym sezonem zimowym znalazłem się w takiej sytuacji), skutkiem czego po prostu stają się oponami letnimi i znów pojawia się problem z zakupem kolejnego kpl całorocznych, albo pozostawienia ich jako letnie i kupna opon zimowych... tyle że one jednak będą gorsze na lato niż "dedykowane" letnie i... tak "w koło Macieju".

 

Ja z całorocznych przy mojej intensywności użytkowania Uniaka jestem zadowolony, jednak gdybym miał nim robić więcej kilometrów - całorocznych bym nie kupił.

 

Aha. Opony, to Dębica Navigator 2 - generalnie raczej chwalony model.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Pewnie było X razy, ale zapytam ponownie, kto jezdzi i jakie opinie...

A pytam bo mam zimówki na 1 sezon i letnie tez generalnie dogorywające - czeka mnie zakup ale z racji ostatnich "syberyjskich" zim rozwarzam bardzo mocno zakup juz teraz opon uniwersalnych...Rozmiar opon to 15stki.

 

Ja kupuje zimówki i jeżdżę cały rok na nich. Nie ponoszę kosztów za wymiany i co 4 lata mam nowe opony.

Jest to po pierwsze korzystniejsze kosztowo (brak wymian) niż zmiany a po drugie - mam nowsze opony przez cały okres eksploatacji.

Jak miałem dwa komplety to opony szły do śmieci ze starości/awarii, a teraz idą do śmieci ze zużycia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kombiaku ktorym latamy po autobahnach po polsce i europie z predkosciami roznymi w zyciu bym nie zalozyl calorocznych

W malym miejskim pierdzidelku co to robi 5-7kkm rocznie i 90%miasto mam nokiany allweather... Jak to mowia "jezdzi sie" ale trzeba uwazac i brac poprawke bo do prowadzenia na dwoch kompletach to sie nie umywaja..... O dziwo gorsze prowadzenie , hamowanie itp czuc najbardziej w okresach rzejsciowych wiosna jesien a nie lato zima..

Czekam na opinie o cross climatach za sezon dwa bom ciekaw tej opnki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak długo / dużo chcesz jeździć samochodem do którego opony masz kupić?

Jeśli niezbyt długo / dużo i w warunkach o których niżej wspominasz, to bierz całoroczne.

Jeśli jednak planujesz jeździć dłużej / więcej, to polecałbym jednak dwa komplety (lato/zima).

Piszę z własnego doświadczenia. Jeżdżę na całorocznych Fiatem Uno. Przebiegi roczne niezbyt duże (a raczej nawet małe) i w 99 proc. miasto i jednak ścieralność tych opon jest większa niż sezonowych. Na początku wszystko jest ok., jednak po pewnym czasie opony stają się zbyt słabe na zimę (właśnie przed tym sezonem zimowym znalazłem się w takiej sytuacji), skutkiem czego po prostu stają się oponami letnimi i znów pojawia się problem z zakupem kolejnego kpl całorocznych, albo pozostawienia ich jako letnie i kupna opon zimowych... tyle że one jednak będą gorsze na lato niż "dedykowane" letnie i... tak "w koło Macieju".

Ja z całorocznych przy mojej intensywności użytkowania Uniaka jestem zadowolony, jednak gdybym miał nim robić więcej kilometrów - całorocznych bym nie kupił.

Aha. Opony, to Dębica Navigator 2 - generalnie raczej chwalony model.

Potwierdzam, tez mialem kiedyś wybór i kupiłem kpl. całorocznych Dębica Navigator 2 bo nie chciałem używek. Niestety szybko się zużywają, szczególnie latem. Po tym doświadczeniu mam wypracowany sposób, który idealnie się sprawdza od lat, a mianowicie po zakupie auta całkowicie nowy kpl. zimowek Dębicy Frigo bo mieszkam na wsi wiec potrzebuje bardzo dobrych opon na kopny śnieg, a na lato kpl. markowych używek 2-3 letnich.

W powyższy sposób mając Astre przez 3,5 roku zawsze miałem idealne opony, a wcześniej w uno po 2 latach juz był problem zimą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całoroczne tracą właściwości z biegiem lat, ale z zimowymi jest podobnie. 

Mając dwa komplety, po kilku latach zimowe będą miały jeszcze wysoki bieżnik, ale guma stwardnieje i już nie będą dobrze współpracowały z nawierzchnią.

Jeśli ktoś mniej jeździ, to lepiej całoroczne, bo szybciej je zużyje, zanim zestarzeją się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od roku śmigam na całorocznych i nie mam zamiaru wracać do dwóch kompletów opon, zabawy z wymianą, przechowywaniem drugiego kompletu. Mam Goodyeary i sprawują się super. Śmigałem w nich zarówno górach na śniegu i tam też dały radę. Prawda jest taka, że jak pokazały testy opona zimowa spełnia swoją rolę tylko wtedy jeżeli jest śnieg na drodze, w każdych innych warunkach letnia nie ustępuje zimówce. A biorąc pod uwagę, że teraz trafić na nieodśnieżoną drogę jest prawie niemożliwe to tym bardziej wielosezonowa jest dobrym rozwiązaniem. Pomijam oszczędność z wymiany bo wcześniej co pół roku 60 zł leciało do gumiarza za wymianę kółek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od roku śmigam na całorocznych i nie mam zamiaru wracać do dwóch kompletów opon, zabawy z wymianą, przechowywaniem drugiego kompletu. Mam Goodyeary i sprawują się super. Śmigałem w nich zarówno górach na śniegu i tam też dały radę. Prawda jest taka, że jak pokazały testy opona zimowa spełnia swoją rolę tylko wtedy jeżeli jest śnieg na drodze, w każdych innych warunkach letnia nie ustępuje zimówce. A biorąc pod uwagę, że teraz trafić na nieodśnieżoną drogę jest prawie niemożliwe to tym bardziej wielosezonowa jest dobrym rozwiązaniem. Pomijam oszczędność z wymiany bo wcześniej co pół roku 60 zł leciało do gumiarza za wymianę kółek.

 

 

Są różne letnie.

Jeśli nie mają lamelek (te meandrujące, cienkie rowki) to wystarczy odrobina lodu/śniegu i jechać się nie da.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Dębicy Frigo bo mieszkam na wsi wiec potrzebuje bardzo dobrych opon na kopny śnieg
 

Pytanie bez złosliwosci bo tez szukam zimówek na snieg i lód a nie na jazdę po suchej nawierZchni zima - naprawdę uważasz że dębica frigo to dobra zimowa opona? - bo moje doswiadczenia z ta nazwą z przed 15 lat dowodzą czegoś przeciwnego... - zmienili cos w produkcji - mieszankę? wzór bieżnika?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja polecam hankook optimo 4s.

W lanosie miałem dębice navigator 2 i jakoś się jeździło :/ ale były strasznie ślizgie na mokrym.

Do puga początkowo także założyłem navigatory i to był koszmar... Auto dosłownie pływało po drodze, po miesiącu opony z okrągłych zmieniły kształt na "kartoflowy" :) i musiałem reklamować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie bez złosliwosci bo tez szukam zimówek na snieg i lód a nie na jazdę po suchej nawierZchni zima - naprawdę uważasz że dębica frigo to dobra zimowa opona? - bo moje doswiadczenia z ta nazwą z przed 15 lat dowodzą czegoś przeciwnego... - zmienili cos w produkcji - mieszankę? wzór bieżnika?

Obecne Frigo mają bieżnik Goodyear GY5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Citroena C4 kupiłem Klebery Quadraxer 205/55 R16 . Opony bardzo ciche (na czym mi zależało), na suchym i deszczu trzymają super (na czym też mi zależało ;]). Zobaczymy jak będą sprawować się zimą. Z założeniem zapłaciłem 1040 zł :)

 

 

no to już raczej decyzja podjeta co do zakupu.

 

bardzo dzięki za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to już raczej decyzja podjeta co do zakupu.

 

bardzo dzięki za pomoc.

 

ja kupilem takie opony jako uzywki 1roczne (praktycznie stan jak nowy) w rozmiarze 195/65/r15 i powiem Ci, ze to slabo sie spisuje na mokrej nawierzchni. Bardzo szybko sie blokuja. Zima, snieg i lato ok. Nie zuzywaja sie za szybko, u mnie po ok 35tys km bieznik na osi napedowej zszedl o 2-3mm

 

Wczesniej mialem w innych autach zimowki goodyear ultragrip 7 i juz one lepiej sie spisywaly na mokrym niz te Klebery. Zreszta spojrz na ich (Kleberow) bieznik, taki powiedzialbym typowo zimowy. Na mokrym bedzie slabo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Pewnie było X razy, ale zapytam ponownie, kto jezdzi i jakie opinie...

A pytam bo mam zimówki na 1 sezon i letnie tez generalnie dogorywające - czeka mnie zakup ale z racji ostatnich "syberyjskich" zim rozwarzam bardzo mocno zakup juz teraz opon uniwersalnych...Rozmiar opon to 15stki.

Używam GY 4 seasons na dwóch autach [FWD i RWD]

Polecam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Citroena C4 kupiłem Klebery Quadraxer 205/55 R16 . Opony bardzo ciche (na czym mi zależało), na suchym i deszczu trzymają super (na czym też mi zależało ;]). Zobaczymy jak będą sprawować się zimą. Z założeniem zapłaciłem 1040 zł :)

3 sezony juz mam takie na Peugeot. 45 tys km. W stosunku do zimowych/letnich nie stwierdzam wielkiej roznicy...a mieszkam na wsi takze nie maja lekko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie bez złosliwosci bo tez szukam zimówek na snieg i lód a nie na jazdę po suchej nawierZchni zima - naprawdę uważasz że dębica frigo to dobra zimowa opona? - bo moje doswiadczenia z ta nazwą z przed 15 lat dowodzą czegoś przeciwnego... - zmienili cos w produkcji - mieszankę? wzór bieżnika?

są zajebiste
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja polecam hankook optimo 4s.

W lanosie miałem dębice navigator 2 i jakoś się jeździło :/ ale były strasznie ślizgie na mokrym.

Do puga początkowo także założyłem navigatory i to był koszmar... Auto dosłownie pływało po drodze, po miesiącu opony z okrągłych zmieniły kształt na "kartoflowy" :) i musiałem reklamować.

jakieś herezje siejesz, ja w uno jak miałem awaryjne hamowanie na Navigator 2 to w koleinie wypełnioną wodą bo lało hamowal z piskiem, zresztą nie raz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Pytanie bez złosliwosci bo tez szukam zimówek na snieg i lód a nie na jazdę po suchej nawierZchni zima - naprawdę uważasz że dębica frigo to dobra zimowa opona? - bo moje doswiadczenia z ta nazwą z przed 15 lat dowodzą czegoś przeciwnego... - zmienili cos w produkcji - mieszankę? wzór bieżnika?

 

 

Zrobiłem sporo kilometrów na frigo dir i frigo 2. Do jazdy w trudnych warunkach zimowych są to naprawdę bardzo dobre opony. W warunkach jesiennych (mokro) to już różnie bywa, ale tragedii nie ma, zwłaszcza przy frigo 2. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakieś herezje siejesz, ja w uno jak miałem awaryjne hamowanie na Navigator 2 to w koleinie wypełnioną wodą bo lało hamowal z piskiem, zresztą nie raz

 

ja mam tegoroczne navigatory 2 na clio i na mokrym nie jest to opona do szaleństw...jest po prostu śliska

ale nie tak jak dębica vivo czy hankoki z DU pierwszych ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo?

bo dwa razy na całorocznych w lżejszym aucie i przy niższych prędkościach "wyleciałem" z drogi :-( i raz dzieki Bogu krawężnik był wysoki a za drugim razem  pobocze odpowiednio szerokie.... dodoam tylko że działo sie to w mieście i nie było sniegu sic! a całoroczne to Nokiany allweather co to jeszcze w tej chwili nie maja przejechane 18kkm)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam, Frigo 2 jest baaaardzo dobra

 

frigo potwierdzam również, że w śniegu jest rewelacyjna

ale miałem kiedyś kormorana zimowego z klockami w bieżniku, dosłownie

i szybszego w 2wd na kopnym sniegu nie było ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bo dwa razy na całorocznych w lżejszym aucie i przy niższych prędkościach "wyleciałem" z drogi :-( i raz dzieki Bogu krawężnik był wysoki a za drugim razem  pobocze odpowiednio szerokie.... dodoam tylko że działo sie to w mieście i nie było sniegu sic! a całoroczne to Nokiany allweather co to jeszcze w tej chwili nie maja przejechane 18kkm)

 

nie mam pojęcia co zrobiłeś, ale zakładając, że droga nie miała pół metra wody a ty nie jechałeś 200 km/h to raczej niemożliwe.

 

Będę na moich oponach jeździł w tej chwii 3 rok i patrzac wstecz nie kupie już nigdy letnich ani zimówek.

No może do nowego Astona jak kupię  :jem:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja polecam hankook optimo 4s.

 

także polecam te opony

przez 2 pierwsze sezony były rewelacyjne zima i latem

później, tak jak ktoś tu napisał, były wystarczające latem, ale zimą już wyraźnie gorzej

ostatecznie wykończył je wyjazd do HR, kilka tys km autostradami przy 120-140kmh w upale, pojawiły się spękania na krawędziach bieżnika, w 1 wakacyjnej trasie !! straciły dużo bieżnika

stąd wnioskuję że te opony (a może wszystkie całoroczne ?) są przeznaczone do umiarkowanej eksploatacji bez dalekich tras latem w upale ponieważ ich zużycie w takich warunkach to kilkaset % normy

do umiarkowanej jazdy bardzo je polecam, przez pierwsze 2 sezony były naprawdę świetne

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.