Skocz do zawartości

Kolizja, sprawca uciekł, ufg i odszkodowanie za utratę zniżek


Piotrus

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ktoś miał podobną sytuację ,lub się na tym zna ( @prawoimotoryzacja ?) i może coś podpowiedzieć?

 

W czwartek miałem kolizję podczas której sprawca nie zatrzymał się i zbiegł z miejsca zdarzenia. 

 

Sprawa zgłoszona od razu tel na Policje, wczoraj oficjalne zawiadomienie w WRD i teraz zostaje temat likwidacji szkody :

 

Zakładam że prawdopodobnie nie uda się ustalić sprawcy, nr rejestracyjne się zgadza ale auto zarejestrowane na 82 letniego mężczyznę,a do tego brak aktualnego OC w bazie UFG

 

1) Ponieważ mam AC oraz nie było szkody na osobie, muszę likwidować szkodę z własnego AC.

2) Z tego co na szybko wyczytałem to UFG powinno mi zwrócić utracone zniżki.

3)Czy ktośnto przerabiał w praktyce?

4)Czy rekompensata będzie dotyczyła wszystkich moich pojazdów?

 

Mam dylemat czy to teraz zgłaszać i  likwidować z AC czy czekać na ewentualne ustalenie polisy OC i wtedy dopiero to zlikwidować z jego ubezpieczenia. Szkody są marginalne (2 felgi plus zderzak do spolerowania) ale ewentualna zwyżka polis na 3 autach + moto będzie dużo większa niż ewentualne odszkodowanie.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Piotrus napisał:

 

Tyle że w bazie UFG nie ma ważnego OC, także ta droga odpada.

Po to jest właśnie ufg. Żebyś miał odszkodowanie jak sprawca OC nie miał. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 
Tyle że w bazie UFG nie ma ważnego OC, także ta droga odpada.
Jeśli faktycznie nie ma OC to zostaje Ci chyba jedynie ustalenie sprawcy i sprawa cywilna o odszkodowanie jeśli nie chcesz z AC. Albo zrobić z AC i odszkodowanie za utracone zniżki itp.

Wysłane z mojego RMX3370 przy użyciu Tapatalka

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, STYLON napisał:

Jak nie ma ustalonego sprawcy to UFG raczej nic nie wypłaci 

 

Mojego siostrzenca potracil motocyklista i zwial.Oczywiscie nie ustalono sprawcy ale mimo tego dostal jakies tam odszkodowanie[bodajze 12kzl].Obecnie sadzi sie o wyzsze odszkodowanie aby zrekompensowalo utrate  zarobkow-byl chyba pol roku na chorobowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, wlad napisał:

 

Mojego siostrzenca potracil motocyklista i zwial.Oczywiscie nie ustalono sprawcy ale mimo tego dostal jakies tam odszkodowanie[bodajze 12kzl].Obecnie sadzi sie o wyzsze odszkodowanie aby zrekompensowalo utrate  zarobkow-byl chyba pol roku na chorobowym.

Szkody na osobie to co innego. UFG odpowiada nawet w przypadku nieznanego sprawcy.

 

W przypadku opisanym wyżej trzeba zgłosić normalnie z OC. jak sprawca nie ma OC, to płaci UFG i robi regres.

  • Lubię to 4
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, ghost2255 napisał:

Szkody na osobie to co innego. UFG odpowiada nawet w przypadku nieznanego sprawcy.

 

W przypadku opisanym wyżej trzeba zgłosić normalnie z OC. jak sprawca nie ma OC, to płaci UFG i robi regres.

A to nie wiedzialem.Spadam do norki:oki:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.01.2022 o 13:54, Piotrus napisał:

Mam dylemat czy to teraz zgłaszać i  likwidować z AC czy czekać na ewentualne ustalenie polisy OC i wtedy dopiero to zlikwidować z jego ubezpieczenia. Szkody są marginalne (2 felgi plus zderzak do spolerowania) ale ewentualna zwyżka polis na 3 autach + moto będzie dużo większa niż ewentualne odszkodowanie.

 

Zgłaszając się po odszkodowanie z UFG należy złożyć oświadczenie, że szkoda nie może zostać naprawiona w całości lub części z ubezpieczenia dobrowolnego (czyli np. z ubezpieczenia autocasco). Jeśli poszkodowany ma autocasco, to nie ma co liczyć na odszkodowanie z UFG. Powinien wykorzystać swoją polisę autocasco. Natomiast z UFG dostanie ewentualnie wyrównanie szkody w takim zakresie, w jakim nie została ona naprawiona z polisy autocasco. Dostanie też z UFG rekompensatę za utracone zniżki w polisie autocasco. Wynika to z art. 106 ust. 1 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych.

 

a tu masz ustawę tekst jednolity:

 

https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20031241152/U/D20031152Lj.pdf

 

  • Lubię to 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, Rudobrody napisał:

Dostanie też z UFG rekompensatę za utracone zniżki w polisie autocasco. Wynika to z art. 106 ust. 1 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych.

Nasuwa się pytanie, czy nie można by po prostu nie wpisywać w takim przypadku w UFG szkody na konto właściciela korzystającego z własnej polisy AC, zamiast wypłacać 'rekompensatę za utracone zniżki', ale to pewnie tylko ustawodawca może dzielnie rozwiązać problem, który sam stworzył.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nasuwa się pytanie, czy nie można by po prostu nie wpisywać w takim przypadku w UFG szkody na konto właściciela korzystającego z własnej polisy AC, zamiast wypłacać 'rekompensatę za utracone zniżki', ale to pewnie tylko ustawodawca może dzielnie rozwiązać problem, który sam stworzył.
Ale tutaj chyba firma ubezpieczeniowa może być stratna

Wysłane z mojego CLT-L29 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem to pytam ;) Nie będzie tak, że naprawiamy z AC, policjanci ustalają sprawcę, ten idzie na ugodę i zwraca nam kasę na konto, którą następnie przelewamy ubezpieczycielowi i wracają nasza zniżki; albo nie idzie i sprawa trafia na drogę sądową (efekt ten sam tylko trwa to dłużej); jeżeli jest ryzyko, że nie ustalą a naprawa z AC się nam nie kalkuluje to naprawiamy z własnej kieszeni i czekamy na cashback.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Rudobrody napisał:

Zgłaszając się po odszkodowanie z UFG należy złożyć oświadczenie, że szkoda nie może zostać naprawiona w całości lub części z ubezpieczenia dobrowolnego (czyli np. z ubezpieczenia autocasco). Jeśli poszkodowany ma autocasco, to nie ma co liczyć na odszkodowanie z UFG. Powinien wykorzystać swoją polisę autocasco. Natomiast z UFG dostanie ewentualnie wyrównanie szkody w takim zakresie, w jakim nie została ona naprawiona z polisy autocasco. Dostanie też z UFG rekompensatę za utracone zniżki w polisie autocasco. Wynika to z art. 106 ust. 1 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych.

 

a tu masz ustawę tekst jednolity:

 

https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20031241152/U/D20031152Lj.pdf

 

 

Tyle teoria, pytanie jak to działa w praktyce ?

 

Rozmawiałem dzisiaj ze swoim agentem, nie jest w stanie w żaden sposób wykazać jak ta szkoda wpłynie na moje wyliczenia składki, więc nie wiadomo nawet jakie roszczenie przedstawić w UFG.

 

TU też podobno nie jest w stanie tego wyliczyć, także ryzykowna droga likwidacji przy drobnej szkodzie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.01.2022 o 16:23, ghost2255 napisał:

Szkody na osobie to co innego. UFG odpowiada nawet w przypadku nieznanego sprawcy.

 

W przypadku opisanym wyżej trzeba zgłosić normalnie z OC. jak sprawca nie ma OC, to płaci UFG i robi regres.

 

Spróbuję zgłosić z OC przez BLS w swoim ubezpieczeniu i zobaczymy jak dalej rozwinie się sytuacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.01.2022 o 15:51, Lupus napisał:

Jak jest nagranie z numerami to jesteśmy w domu. 

W piź...😜 niestety.

 

Nie chce mi się pisać drugi raz ale tu przykład brejdaka sprzed prawie dwóch lat:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, tomecki napisał:

@kaczorek79 miał niedawno podobną sytuacje, jest ciąg dalszy? :hmm:

 

Zgłoszenie i materiał dowodowy z kamerki dostarczyłem 4 listopada. 

Na początku stycznia udało mi się dodzwonić do wydziału wykroczeń drogowych po kilku dniach prób. Powiedziano mi, że sprawca kolizji miał się zgłosić jeszcze przed Świętami na wezwanie, ale odwołał, bo podobno się rozchorował. Teraz będzie chorował 5 lat, a ja nie dostanę odszkodowania z jego OC.

  • Haha 1
  • Skonfundowany 1
  • Smutny 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, kaczorek79 napisał:

Zgłoszenie i materiał dowodowy z kamerki dostarczyłem 4 listopada. 

Na początku stycznia udało mi się dodzwonić do wydziału wykroczeń drogowych po kilku dniach prób. Powiedziano mi, że sprawca kolizji miał się zgłosić jeszcze przed Świętami na wezwanie, ale odwołał, bo podobno się rozchorował. Teraz będzie chorował 5 lat, a ja nie dostanę odszkodowania z jego OC.

 

Ale Ty masz przynajmniej czystą sprawę że auto miało polisę OC? Masz zgłoszoną szkodę i wycenę?

 

Ja właśnie odbiłem się od próby zgłoszenia tego z OC sprawcy/do UFG z uwagi na brak szkody osobowej. 

 

 

Finalnie poszło zgłoszenie z AC, po czym w zależności od rozwoju sytuacji będę dochodził utraty zniżek od UFG lub gdy uda się ustalić sprawcę będzie regres.

 

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, Piotrus napisał:

 

Ale Ty masz przynajmniej czystą sprawę że auto miało polisę OC? Masz zgłoszoną szkodę i wycenę?

 

Ja właśnie odbiłem się od próby zgłoszenia tego z OC sprawcy/do UFG z uwagi na brak szkody osobowej. 

 

 

Finalnie poszło zgłoszenie z AC, po czym w zależności od rozwoju sytuacji będę dochodził utraty zniżek od UFG lub gdy uda się ustalić sprawcę będzie regres.

 

 

 

Ale w sumie... jesteś pewien, że nie ma OC? To, że na stronie nie widać jeszcze nic nie oznacza.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, Piotrus napisał:

 

Ale Ty masz przynajmniej czystą sprawę że auto miało polisę OC? Masz zgłoszoną szkodę i wycenę?

 

Ja właśnie odbiłem się od próby zgłoszenia tego z OC sprawcy/do UFG z uwagi na brak szkody osobowej. 

 

 

Finalnie poszło zgłoszenie z AC, po czym w zależności od rozwoju sytuacji będę dochodził utraty zniżek od UFG lub gdy uda się ustalić sprawcę będzie regres.

 

 

Zgłosiłem równocześnie na początku listopada do TU sprawcy. Wycenę zrobili, nie wypłacą dopóki sprawca nie zgłosi się na komisariat i nie przyzna do winy. Ja AC nie mam, więc na razie nic nie robiłem, bo rysy na zderzaku mnie średnio obchodzą. Blachę to bym robił od razu, nawet za swoje, żeby później z rudą nie wojować.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, tomecki napisał:

 

Ale w sumie... jesteś pewien, że nie ma OC? To, że na stronie nie widać jeszcze nic nie oznacza.

 

Sprawdzane na bębnie, na 99% na dzień akcji nie było polisy OC.  Wg strony UFG jeszcze w 12.2021 auto miało polisę, także nie sądzę że nawet przy zmianie właściciela/TU to się jeszcze nie zaktualizowało o nowe dane.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy później...
  • 3 tygodnie później...

Update nr II

 

Ledwo zdążyłem wysłać do Sądu pismo o oskarżycielu posiłkowym, a właśnie dostałem odpis wyroku w trybie nakazowym 8]. Domniemany sprawca został uznany winnym i ukarany grzywną.

 

Jeśli się nie odwoła to za miesiąc idzie pozew cywilny.

 

 

  • Lubię to 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.