Skocz do zawartości

Ekologia w wydaniu Kia sportage


BOGUS

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry.

Pisałem już tu że po 9kkm pojawił się komunikat "kontynuuj jazdę w celu wypalenia gpfa" - pod Tarnowem zgasło . Myślałem ok, co 9kkm nieplanowana wycieczka ujdzie. Aż tu przed świętami po kolejnych 3kkm znowu wyskoczyło. Ok. Zaplanowałem trasę i po 160 km autostradą nie znikło. Umówiłem serwis bo stwierdziłem że skroce interwał wymiany oleju i zrobię 2,5 miesiąca wcześniej. I zrobiłem za 800pln roczny pierwszy serwis.

Panowie w ASO twierdzą że proces przeprowadziłem tylko komunikat nie znikł bo to się zdarza i że ekologia, turbo, bezpośredni wtrysk, ostrzej jeździć używać trybu sport , dłuższe odcinki. Wgrali jakąś aktualizacje.

Pytam, gdzie pisze w instrukcji że to auto nie nadaje się do miasta? Bo poprzedni samochód miał te wszystkie wodotryski i problemu nie było. To cecha mówią nie wada.

Przy mnie przyjechał gość co ma 20km do pracy z przebiegiem 2kkm z tym samym. Plusem jest że nie wypalają stacjonarnie bo wtedy należy wymienić olej a mi średnio pasuje wymiana co 2-3 miesiące. Podobno w lecie problem znika.

Dziękuję. Można wpisywać co administracja pozwoli bez bana.

Pozdrawiam w nowym roku.

 

Wysłane z mojego RMX3242 przy użyciu Tapatalka

 

 

  • Lubię to 2
  • Skonfundowany 1
  • zszokowany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, BOGUS napisał(a):

 

Dzień dobry.

Pisałem już tu że po 9kkm pojawił się komunikat "kontynuuj jazdę w celu wypalenia gpfa" - pod Tarnowem zgasło . Myślałem ok, co 9kkm nieplanowana wycieczka ujdzie. Aż tu przed świętami po kolejnych 3kkm znowu wyskoczyło. Ok. Zaplanowałem trasę i po 160 km autostradą nie znikło. Umówiłem serwis bo stwierdziłem że skroce interwał wymiany oleju i zrobię 2,5 miesiąca wcześniej. I zrobiłem za 800pln roczny pierwszy serwis.

Panowie w ASO twierdzą że proces przeprowadziłem tylko komunikat nie znikł bo to się zdarza i że ekologia, turbo, bezpośredni wtrysk, ostrzej jeździć używać trybu sport , dłuższe odcinki. Wgrali jakąś aktualizacje.

Pytam, gdzie pisze w instrukcji że to auto nie nadaje się do miasta? Bo poprzedni samochód miał te wszystkie wodotryski i problemu nie było. To cecha mówią nie wada.

Przy mnie przyjechał gość co ma 20km do pracy z przebiegiem 2kkm z tym samym. Plusem jest że nie wypalają stacjonarnie bo wtedy należy wymienić olej a mi średnio pasuje wymiana co 2-3 miesiące. Podobno w lecie problem znika.

Dziękuję. Można wpisywać co administracja pozwoli bez bana.

Pozdrawiam w nowym roku.

 

Wysłane z mojego RMX3242 przy użyciu Tapatalka

 

Tutaj masz caly watek, ktory dosc szybko rosnie ale to pewnie znasz juz ;) https://forum.kia-motors.pl/viewtopic.php?t=7759

Ja to znalazlem bo tesciowi w Tucsonie tez sie zapalila kontrolka DPF.

Podobno szykuja jakas poprawke softu ale poki co glownie udaja, ze problemu nie ma ;]

Z tego co pisza ludzie to sam filtr sie nie zapycha fizycznie, tylko chyba uklad jest zbyt czuly i wyrzuca bledy.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, BOGUS napisał(a):

 

Dzień dobry.

Pisałem już tu że po 9kkm pojawił się komunikat "kontynuuj jazdę w celu wypalenia gpfa" - pod Tarnowem zgasło . Myślałem ok, co 9kkm nieplanowana wycieczka ujdzie. Aż tu przed świętami po kolejnych 3kkm znowu wyskoczyło. Ok. Zaplanowałem trasę i po 160 km autostradą nie znikło. Umówiłem serwis bo stwierdziłem że skroce interwał wymiany oleju i zrobię 2,5 miesiąca wcześniej. I zrobiłem za 800pln roczny pierwszy serwis.

Panowie w ASO twierdzą że proces przeprowadziłem tylko komunikat nie znikł bo to się zdarza i że ekologia, turbo, bezpośredni wtrysk, ostrzej jeździć używać trybu sport , dłuższe odcinki. Wgrali jakąś aktualizacje.

Pytam, gdzie pisze w instrukcji że to auto nie nadaje się do miasta? Bo poprzedni samochód miał te wszystkie wodotryski i problemu nie było. To cecha mówią nie wada.

Przy mnie przyjechał gość co ma 20km do pracy z przebiegiem 2kkm z tym samym. Plusem jest że nie wypalają stacjonarnie bo wtedy należy wymienić olej a mi średnio pasuje wymiana co 2-3 miesiące. Podobno w lecie problem znika.

Dziękuję. Można wpisywać co administracja pozwoli bez bana.

Pozdrawiam w nowym roku.

 

Wysłane z mojego RMX3242 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

Temat problemu gpfa był wałkowany na forum kia stinger . Dotyczyło silnika 2.0T . ASO też mówiło, że Stinger to nie jest auto do miasta i należy nim szybciej jeździć aby gpf się samoczynnie wypalał . Widocznie Sportage jak sama nazwa wskazuje  też jest autem sportowym :)

 

Wklejam linka do tematu

https://forum.kia-motors.pl/viewtopic.php?t=3307

 

Ogólnie aso nie rozwiązało problemu gpfa a silnik 2.0T wycofało z oferty.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety z filtrami cząstek stałych te auta nie nadają się do miasta, na krótkie odcinki ;]

Z tego co piszą, trzeba postępować zgodnie z instrukcją, jeśli kontrolka się zapali.

Odpowiednia prędkość, bieg, obroty itp.

Mój diesel na szczęście radzi sobie w mieście z wypalaniem. Niestety latem wypala co 150 km, zimą co 300.

 

  • zszokowany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, rwIcIk napisał(a):

Niestety z filtrami cząstek stałych auta nie nadają się do miasta, na krótkie odcinki ;]

Z tego co piszą, trzeba postępować zgodnie z instrukcją, jeśli kontrolka się zapali.

Odpowiednia prędkość, bieg, obroty itp.

Mój diesel na szczęście radzi sobie w mieście z wypalaniem. Niestety latem wypala co 150 km, zimą co 300.

 

Wiem, że wątek nie dotyczy diesla, ale jak miałem kia ceed (1,6 crdi) to, pomimo przebiegu 280 kkm, filtr wypalał się co ok. 800-900 km. Tylko ja zwykle robiłem minimum 25 km w jedną stronę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Reasumując zamiast wracać do rodziny, wyprowadzasz samochód na spacer jak psa w dodatku wypalając paliwo za swoje $. Do tego planowanie dalszych wyjazdów i itp. Nie ma jak być niewolnikiem swojego samochodu. Do sklepu podjechać 3km? Lepiej piechotą lub MPK jechać bo znów zapcham tego GPF.

Wysłane z mojego Redmi Note 9 Pro przy użyciu Tapatalka

  • Lubię to 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Maciej__ napisał(a):

 

To nie jest prawda, po prostu Kia/Hyundai nie potrafi tego ogarnac i tyle.

W innych markach nie slychac o zadnych problemach z GPF w silnikach noPB.

 

ja tylko dodam że Ceed 3 z 1.0 z GPF przebieg 30kkm i zero komunikatu o zapchanym gpf, jazda dzienna średnio 4x11km 

aczkolwiek taki sam u @jareczekmtbjuż się z raz zapalił...

 

Przy okazji, co dalej będzie jeśli kontrolkę zlejemy i jeździmy dalej swoje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Maciej__ napisał(a):

 

Tutaj masz caly watek, ktory dosc szybko rosnie ale to pewnie znasz juz ;) https://forum.kia-motors.pl/viewtopic.php?t=7759

Ja to znalazlem bo tesciowi w Tucsonie tez sie zapalila kontrolka DPF.

Podobno szykuja jakas poprawke softu ale poki co glownie udaja, ze problemu nie ma ;]

Z tego co pisza ludzie to sam filtr sie nie zapycha fizycznie, tylko chyba uklad jest zbyt czuly i wyrzuca bledy.

Tam ktoś pisze ze robi 8km zamiast 1,5 na stacje PKP żeby się silnik rozgrzał :panic:rozumiem ze może nie być chodnika ale podziwiam.

  • Lubię to 1
  • Haha 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, bielaPL napisał(a):

 

ja tylko dodam że Ceed 3 z 1.0 z GPF przebieg 30kkm i zero komunikatu o zapchanym gpf, jazda dzienna średnio 4x11km 

aczkolwiek taki sam u @jareczekmtbjuż się z raz zapalił...

 

Przy okazji, co dalej będzie jeśli kontrolkę zlejemy i jeździmy dalej swoje?

Póki co nic się nie pojawiło 😉 ostatnio zrobiłem prawie 500km w trasie to chyba się przewietrzył trochę 😁 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 
Tutaj masz caly watek, ktory dosc szybko rosnie ale to pewnie znasz juz  https://forum.kia-motors.pl/viewtopic.php?t=7759
Ja to znalazlem bo tesciowi w Tucsonie tez sie zapalila kontrolka DPF.
Podobno szykuja jakas poprawke softu ale poki co glownie udaja, ze problemu nie ma ;]
Z tego co pisza ludzie to sam filtr sie nie zapycha fizycznie, tylko chyba uklad jest zbyt czuly i wyrzuca bledy.
Właśnie to między wierszami sugeruje ASO. Że problem jest nie tyle z filtrem co oprogramowaniem. Oficjalnie powodem jest niewłaściwa eksploatacja.
Czytałem że Hyundai pracuje nad nowym softem, Kia niby mówi że no tak to jest z tą ekologią ale jakąś poprawkę wgrali. Cóż zacząłem jeździć bardziej dynamicznie i do pracy będę jeździł ekspresówką bo normalną drogę mi budują i jazda 40 km/h przez 7km...

Wysłane z mojego RMX3242 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety z filtrami cząstek stałych auta nie nadają się do miasta, na krótkie odcinki ;]
Z tego co piszą, trzeba postępować zgodnie z instrukcją, jeśli kontrolka się zapali.
Odpowiednia prędkość, bieg, obroty itp.
Mój diesel na szczęście radzi sobie w mieście z wypalaniem. Niestety latem wypala co 150 km, zimą co 300.
 
Ale Arona się nadawała a też miała gpf...
To co z hybrydami jak tam silnik spalinowy startuje i gaśnie co chwilę?

Wysłane z mojego RMX3242 przy użyciu Tapatalka

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no, bajka z tym gpfem. Podoba mi sie instrukcja wypalnia, trzeba gonic auto przez 30min z predkoscia min 80kmh 
 
image.png.39591a19bebbc53db7c93621f42702b5.png
 
I co ma zrobić człowiek z Ustrzyk jak do najbliższej drogi żeby te czary Mary wypełnić ma 80 km?

Wysłane z mojego RMX3242 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprosiłbym o wskazanie punktu z instrukcji eksploatacji (obsługi). 
Piszą że w przypadku krótkich dystansów na zimnym silniku konieczność wypalania może być znacznie częstsza...
Ale problemem jest to że mimo wykonania procedury z instrukcji komunikat nie gaśnie. Muszą go kalibrować od nowa żeby zgasł bo filtr czysty.

Wysłane z mojego RMX3242 przy użyciu Tapatalka

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, BOGUS napisał(a):

Ale Arona się nadawała a też miała gpf...
To co z hybrydami jak tam silnik spalinowy startuje i gaśnie co chwilę?

 

zamienił stryjek...

w zwykłych spalinowych ze start stop przecież też non stop gaśnie i startuje 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, BOGUS napisał(a):

To co z hybrydami jak tam silnik spalinowy startuje i gaśnie co chwilę?

Nic. O istnieniu GPF  nic nie daje żadnych oznak. Raz, może dwa wydawało mi się wypala jak nie gasł na światłach przez kilka minut. 

Ale w Toyocie nie słychać o problemach z GPF.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój gdy wypala, to nie gasi.
 
A Kia ma tak idiotyczny soft że nawet jak rozpoczynasz procedurę to start stop jest aktywny. Więcej, w instrukcji nie ma słowa by go wtedy dezaktywować, ingeniery z Korei stwierdziły że w Europie jest tak pusto że jazda przez 30 minut powyżej 80km/h to pikuś.

Wysłane z mojego RMX3242 przy użyciu Tapatalka

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, ghost2255 napisał(a):

Nic. O istnieniu GPF  nic nie daje żadnych oznak. Raz, może dwa wydawało mi się wypala jak nie gasł na światłach przez kilka minut. 

Ale w Toyocie nie słychać o problemach z GPF.

 

chyba w żadnym samochodzie nie słyszałem o problemach z GPF poza tym koreańskim 1.6. Ja mam w Astrze GPFa, przebieg dobija powoli do 100 tys. km. Ani razu nie zauważyłem żeby ten filtr się wypalał, nie mówiąc już o żadnej kontrolce.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, steyr napisał(a):

Reasumując zamiast wracać do rodziny, wyprowadzasz samochód na spacer jak psa w dodatku wypalając paliwo za swoje $. Do tego planowanie dalszych wyjazdów i itp. Nie ma jak być niewolnikiem swojego samochodu. Do sklepu podjechać 3km? Lepiej piechotą lub MPK jechać bo znów zapcham tego GPF.

Do tego robisz dodatkowo w ciul kilometrów i spalasz paliwo w imię ekologii.

Współczesny świat. ;l

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, maro_t napisał(a):

 

chyba w żadnym samochodzie nie słyszałem o problemach z GPF poza tym koreańskim 1.6. Ja mam w Astrze GPFa, przebieg dobija powoli do 100 tys. km. Ani razu nie zauważyłem żeby ten filtr się wypalał, nie mówiąc już o żadnej kontrolce.

 

Bo GPF nie wypala się tak, jak to ma miejsce w przypadku DPF. Z punktu widzenia użytkownika to nie istniejąca część samochodu, nie wymagająca żadnej troski czy uwagi, w zasadzie pewnie 99% użytkowników nie wie, że takie coś ma. Koreańczycy coś zrobili źle i tyle. 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, BOGUS napisał(a):

Piszą że w przypadku krótkich dystansów na zimnym silniku konieczność wypalania może być znacznie częstsza...
Ale problemem jest to że mimo wykonania procedury z instrukcji komunikat nie gaśnie. Muszą go kalibrować od nowa żeby zgasł bo filtr czysty.

Wysłane z mojego RMX3242 przy użyciu Tapatalka
 

Ja jak mi wyskoczyło pojechałem na obwodnicę, 4 bieg i okolice 3.5-4 tys obrotów, chyba mniej jak 10 minut jazdy i kontrolka zgasła 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jak mi wyskoczyło pojechałem na obwodnicę, 4 bieg i okolice 3.5-4 tys obrotów, chyba mniej jak 10 minut jazdy i kontrolka zgasła 
U mnie nie pomogło. W sportage 5 często komunikat nie gaśnie mimo że filtr już czysty.
Tym bardziej umacnia mnie to w przekonaniu że problemem jest oprogramowanie a nie sam zapchany gpf

Wysłane z mojego RMX3242 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, BOGUS napisał(a):

U mnie nie pomogło. W sportage 5 często komunikat nie gaśnie mimo że filtr już czysty.
Tym bardziej umacnia mnie to w przekonaniu że problemem jest oprogramowanie a nie sam zapchany gpf

Wysłane z mojego RMX3242 przy użyciu Tapatalka
 

znajomy z pracy w proceed też miał problem z GPF, 2x ASO 

ostatnio się nie chwalił że coś się dzieje, to może ogarnęli

 

 

3 godziny temu, ghost2255 napisał(a):

Ale w Toyocie nie słychać o problemach z GPF.

a toyota ma wolnossące silniki, tam chyba nie ma gpf ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, BOGUS napisał(a):

Czyli da się. W żadnej innej marce nie słyszałem o problemach z DPF tylko w kile i hultaju.

Wysłane z mojego RMX3242 przy użyciu Tapatalka

 

Zwłaszcza te 1.5 czy tam 1.6 z tego co czytałem , właśnie mimo procedury wypalania kontrolka nie gaśnie 🤬

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, Marcin79 napisał(a):

Widocznie Sportage jak sama nazwa wskazuje  też jest autem sportowym :)

Widocznie jeżdżę zgodnie z nazwą, bo u mnie krzyczał o wypalanie tylko raz, mimo że robię głównie krótkie odcinki w mieście. Do wypalenia wystarczyło około 20 km ekspresówką.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widocznie jeżdżę zgodnie z nazwą, bo u mnie krzyczał o wypalanie tylko raz, mimo że robię głównie krótkie odcinki w mieście. Do wypalenia wystarczyło około 20 km ekspresówką.
Zgodnie z instrukcją czy jakiś własny patent?

Wysłane z mojego RMX3242 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, el_diablo napisał(a):

Widocznie jeżdżę zgodnie z nazwą, bo u mnie krzyczał o wypalanie tylko raz, mimo że robię głównie krótkie odcinki w mieście. Do wypalenia wystarczyło około 20 km ekspresówką.

 

Ty masz ten obecny model Sportage czy poprzedni?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, AstraC napisał(a):

A hybrydy mają GPF? Bo jeśli tak to po ponad 16kkm Fordem, nie widzę że jest. ;] 

 

To pewnie zalezy od producenta, wiekszosc wspolczesnych pewnie tak.

Co ciekawe w Mazdzie,  Skyactive-G 2,0 i Skyactive-G 2,5 nie maja GPF a to wolnossace konstrukcje z wtryskiem bezposrednim o dosc duzej jak na obecne czasy pojemnosci. Dopiero ten nowy Skyactive-X ma GPF.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, BOGUS napisał(a):

W poprzednim problem nie występuje. Dopiero w mk5 coś poszło nie tak
Pozdrawiam

Wysłane z mojego RMX3242 przy użyciu Tapatalka
 

Na pocieszenie powiem Ci, że jak rodzice ujeżdżali poprzednią Sportage 2.0 AT 99% w mieście (małym, tryb eko) to spalanie było pow 13l/100km. Także też słaba to była ekologia, ale błędów z filtrem nie wywalało, bo go nie było ;). W obecnej ich Kile 1.6 też chyba nie ma gpf, za to spalanie wielokrotnie mniejsze.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.