Skocz do zawartości

Koniec ery galopującego downsizingu?


gondoljerzy

Rekomendowane odpowiedzi

Ale się robiło - Mazda MX 3. Głupia Marea 2.0 benzynowa to 5 cylindrów zamiast 4. Czyli da się? Da się. :)

Co do małych silników jeździłem sporo Aurisem 1.4 D4D. Niby niecałe 100 KM ale w połączeniu z automatem autko idzie całkiem sprawnie. Ale ma 4 gary. Niemniej jeśli chodzi o moc i kulturę pracy przynajmniej tego małego diesla naprawdę nie ma się czego czepiać.

Pewnie że się da. Bmw kiedyś robiło R6 2.0 a chyba nawet mniejszej pojemności (nie pamiętam już)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przejedź się benzynową szóstką - to zrozumiesz... :)

Ale co tu do rozumienia porównywać 3x mocniejszy silnik do 1.4tdi... Szok. To. Nawet nie powinno zaistnieć takie porównanie.

A co do jazdy na 5biegu i prędkości 40km/h to musi być ekstra przeżycie. I ile potrzeba sekund żeby nie wiem z tych 40 zrobiło się z 90? 15sek? Panewki to uwielbiają

Edytowane przez RGB66
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To porwnaj 1,4 TDI z 1,4TSI I daj znac jak bylo ;]

To i tak znów porównanie do bani. Takie tsi ma 140 czy tam 170km. To w skrajnych przypadkach mieć nie wiem te 90KM to jest różnica w przyspieszaniu na 2 pod górkę.

Czego wy oczekujecie od silników 70 konnych? Lepszym porównaniem było by 1.4 tdi 125km że skody do tego tsi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czego wy oczekujecie od silników 70 konnych?

Ja oczekiwalem ze jak wsiądę do 75kM turbodiesla to nie będę się męczył za kierownicą, bo w 70kM benzynowym swifcie się nie męczyłem, a jednak tak nie było - 1.3cdti w fiacie to dramat i jakbyś nie zauważył porównuje do 1.3 w suzuki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jechales kiedys takim malolitrazowym dieslem 1.3jtd czy 1.4tdi?

Dla mnie to byl dramat I chyba nikt z wlasnej woli tym nie jezdzil... Takie auta i tak sprzedawane sa glownie do flot.

Patrzac po tym co sie dzieje na rynku noPB to za klika lat pewnie diesel beda stanowic margines oferty w segmencie ponizej D.

kazdy diesel do segmentu C niepremium to masakra... hałasuje i telepie. potrzeba dobrego wygluszenia i sporo blachy (czyli np. min segment D), zeby diesla dało się strawic :)

 

caly swiat uniknął tego ogłupienia, a UE lobbowała ON... a teraz faktycznie jest zauważalny odwrót w retoryce ekoterrorystów i koncernów... diesle na kazdym kroku strzelają sobie w kolano (afera, upierdliwe DPF, badania nt raka itp) i UE powoli odwraca sie od ON w lobby i "dotowaniu"... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kazdy diesel do segmentu C niepremium to masakra... hałasuje i telepie. potrzeba dobrego wygluszenia i sporo blachy (czyli np. min segment D), zeby diesla dało się strawic :)

 

caly swiat uniknął tego ogłupienia, a UE lobbowała ON... a teraz faktycznie jest zauważalny odwrót w retoryce ekoterrorystów i koncernów... diesle na kazdym kroku strzelają sobie w kolano (afera, upierdliwe DPF, badania nt raka itp) i UE powoli odwraca sie od ON w lobby i "dotowaniu"... 

 

dodajmy jeszcze to że normy emisji spalin w przypadku diesli chyba dobrze dociskają producentów, bo wymagają sporych inwestycji - odnoszę wrażenie że diesle chyba nawet zdrożały. Kiedy w tym roku kupowałem samochód dopłata do diesla o podobnej mocy co benzyniak to było 15 000 zł. Jak policzyłem, to opłaciłoby mi się to gdybym przez 4 lata jeździł po 50 000 km rocznie. Totalnie bez sensu. Niedługo wszytsko wróci do normy - diesle w osobówkach będą kupowali tylko Ci, co naprawdę dużo jeżdżą, w związku z czym klientów nieco ubędzie, a przy kolejnym upgradzie norm emisji spalin w EU, niektórzy producenci będą się zastanawiać czy opłaca się jeszcze unowocześniać ich diesle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest tak. Mały diesel ma bardzo krótki zakres użytecznych obrotów, zaczyna jechać przy 2000 rpm, kończy przy 4000-4500 rpm. Jako, że nie chcemy cały czas kręcić silnika pod czerwone pole, to mamy użyteczne obroty na poziomie 2-3,5 tys. Do 2000 rpm nie dzieje się nic, kompletnie nic, można się tylko toczyć. U mnie wolnossąca benzyna ma użyteczne obroty od 1200 do 6500 rpm, żeby jeździć oszczędnie wystarczy używać 1200-4500. Wiesz, czasem nie chce mi się łapać za lewarek skrzyni biegów i na skrzyżowaniu 90 stopni wchodzę w zakręt na piątym biegu, mając przy tym 1000 rpm, dodaję gazu i normalnie przyśpieszam.

 

a jaki masz ten wolnossący ? bo chyba porównujesz silniki o różnych mocach

 

mam porównanie dwóch silników 1.6hdi 90KM/100KM i wolnossąca benzyny 120KM w autach o podobnej masie

i jakoś dramatu nie widzę, hdi nie ma odczuwalnej dziury, fakt że żyć zaczyna od ok 1600-1800obr

dużo większą dziurę czuć było w kaszkaju 2.0, tam faktycznie do 2000rpm niewiele się działo 

 

wsiądź do jakiegoś japończyka co max moment ma przy 4500rpm i zobaczy jak on "ciągnie" przy 1200rpm 

mam taki w vitarze, 1.6 97KM i do 2500rpm to tam się nic nie dzieje, na pewno TD zachowywał by się lepiej

 

i tak najlepsza będzie turbo benzyna, która ma moment TD a zakres obrotów jak benyznowy n\a  :)

 

problemem jest że wsadza się słabe silniki do ciężkich samochodów, wydłuża przełożenia i potem masz efekt że nie jedzie

Edytowane przez Koonrad
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale się robiło - Mazda MX 3. Głupia Marea 2.0 benzynowa to 5 cylindrów zamiast 4. Czyli da się? Da się. :)

 

Co do małych silników jeździłem sporo Aurisem 1.4 D4D. Niby niecałe 100 KM ale w połączeniu z automatem autko idzie całkiem sprawnie. Ale ma 4 gary. Niemniej jeśli chodzi o moc i kulturę pracy przynajmniej tego małego diesla naprawdę nie ma się czego czepiać.

 

Oczywiście, że się da. No i jakie były te silniki?! Oszczędne i równocześnie dynamiczne? 

 

Da się nawet zrobić półtoralitrowe V12 (Ferrari Colombo), ale sztuka żeby to jechało, nie smrodziło i przy tym nie zostawiało dziury w portfelu...

Edytowane przez grogi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale co tu do rozumienia porównywać 3x mocniejszy silnik do 1.4tdi... Szok. To. Nawet nie powinno zaistnieć takie porównanie.

A co do jazdy na 5biegu i prędkości 40km/h to musi być ekstra przeżycie. I ile potrzeba sekund żeby nie wiem z tych 40 zrobiło się z 90? 15sek? Panewki to uwielbiają

Mnie nie chodzi o porównanie, tylko o sens robienia małych TD.

Zdziwiłbyś się, jak dobrze może przyśpieszać auto z 40 do 90 km/h na piątym biegu. Panewkom nic nie będzie, bo silnik ma zmienne fazy rozrządu na ssaniu i na wydechu, zmienne długości dolotu, sam kolektor ssący wielkości słupka silnika 1.2, dwa czujniki spalania stukowego, dynamiczną regulację wyprzedzenia zapłonu, a komputer wie ile przepustnicy może w danej chwili uchylić. W moim rozumieniu tu był sensowny rozwój silników, które już w 2000r spełniały normy euro 4, sam silnik w 1,5 tonowym aucie może spalić 6,5/100, ale też rozpędzić ten samochód do 230 km/h. Da się? Pewnie, że da. Przyjemność z jazdy też jest lepsza, gdy moment idzie w miarę płasko od wolnych obrotów do odcinki.

Ja nie jeżdżę na co dzień 40 km/h na piątce, ale tak mi się zdarza, kiedy zmęczony nawet nie mam ochoty sprzęgła wciskać. Silnik na to pozwala, ale do szybkiego przemieszczania się od 40 do 90 używam biegu drugiego. Mały diesel natomiast musi użyć dwóch biegów do sprintu 40-90 (zazwyczaj 2 i 3 bieg).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem ten cały wątek i generalnie konkluzja jest taka, że mały diesel ma być eko... Nie wiem tylko pod jakim kątem, gdyż ja tego eko zwyczajnie nie widzę. W maju zakupiłem małżonce 1,6 hdi 90km, który to wsadzono w puga 308sw. Silnik miał być super ekonomicznym mułem. Ja zauważam tylko to, że jest mułem. Jazda miejska 8-8,5 l/100 km, trasa w trybie emeryt około 5 litrów, trasa w trybie normalnym 7-7,2 l/100 km. Przy takim samym trybie jazdy nieekonomiczne 3,2 PB w automacie spala odpowiednio 14l/100km, 8l/100km, 10l/100km. Różnica mocy to 160KM. Cholernie nie lubie tego puga, ani to oszczędne, ani to szybkie, ani to komfortowe. Przypomina mi się jazda vw up 1.0 60km, który zamiast deklarowanych 4 litrów spalał prawie 9. Downsizing to zło ... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem ten cały wątek i generalnie konkluzja jest taka, że mały diesel ma być eko... Nie wiem tylko pod jakim kątem, gdyż ja tego eko zwyczajnie nie widzę. W maju zakupiłem małżonce 1,6 hdi 90km, który to wsadzono w puga 308sw. Silnik miał być super ekonomicznym mułem. Ja zauważam tylko to, że jest mułem. Jazda miejska 8-8,5 l/100 km, trasa w trybie emeryt około 5 litrów, trasa w trybie normalnym 7-7,2 l/100 km. 

 

ile waży ta 308 ?

bo w partnerze (ponad 1400kg i aerodynamika kiosku) mam spalanie średnie ok 6L

np dziś z trasy 140km/h na tempomacie - 7.5L, jadąc spokojnie można zejść poniżej 5L

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ile waży ta 308 ?

bo w partnerze (ponad 1400kg i aerodynamika kiosku) mam spalanie średnie ok 6L

np dziś z trasy 140km/h na tempomacie - 7.5L, jadąc spokojnie można zejść poniżej 5L

Podobne wartości deklaruje mój kolega ...w 308 combi

Ten stary model dla jasności.

Wysłane z mojego MotoG3

Edytowane przez wlad
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ile waży ta 308 ?

bo w partnerze (ponad 1400kg i aerodynamika kiosku) mam spalanie średnie ok 6L

np dziś z trasy 140km/h na tempomacie - 7.5L, jadąc spokojnie można zejść poniżej 5L

Nie chce mi się iść do auta pod dowód, ale gogle mówi, że 1378 kg. Żeby zejść poniżej 5 litrów muszę bardzo delikatnie operować gazem i nie przekraczać 100 km/h. Te 7,5 litra/100 km przy tempomacie ustawionym na 140 km/h jest jak najbardziej realne, powyżej tej prędkości robi się istny dramat. Pomyśleć, że ktoś zrobił te auto w wersji 7-osobowej... Przecież to z miejsca pod górkę nie ruszy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobne wartości deklaruje mój kolega ...w 308 combi

Ten stary model dla jasności.

Wysłane z mojego MotoG3

 

ujeżdżam już 3gen hdi, miałem 2010r 90KM (bez DPFu), 2013 90KM, obecnie blueHDI 100KM 

spalanie podobne, teraz więcej jeżdżę drogami szybkiego ruchu więc i spalanie podskoczyło 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chce mi się iść do auta pod dowód, ale gogle mówi, że 1378 kg. Żeby zejść poniżej 5 litrów muszę bardzo delikatnie operować gazem i nie przekraczać 100 km/h. Te 7,5 litra/100 km przy tempomacie ustawionym na 140 km/h jest jak najbardziej realne, powyżej tej prędkości robi się istny dramat. Pomyśleć, że ktoś zrobił te auto w wersji 7-osobowej... Przecież to z miejsca pod górkę nie ruszy...

 

w obecnym przez pierwsze 2tys km starałem się nie przekraczac 2500rpm, więc Vmax to ok 120km/h

srednie spalanie z tych 2000km ... 5.5L :)

ale faktycznie żeby zejść poniżej 5L to trzeba się postarać 

 

ale 1.8 noPB paliła srednio 2-3L więcej 

Edytowane przez Koonrad
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ujeżdżam już 3gen hdi, miałem 2010r 90KM (bez DPFu), 2013 90KM, obecnie blueHDI 100KM 

spalanie podobne, teraz więcej jeżdżę drogami szybkiego ruchu więc i spalanie podskoczyło 

Tylko powiedz, gdzie tu oszczędność, skoro dużo mocniejsza benzyna spala przy szybkiej jeździe dosłownie 2 litry więcej ? Nie mówiąc o tym, że w przypadku założenia kuchenki gazowej, rachunek ekonomiczny jazdy dieslem wypada bardzo słabo ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko powiedz, gdzie tu oszczędność, skoro dużo mocniejsza benzyna spala przy szybkiej jeździe dosłownie 2 litry więcej ? Nie mówiąc o tym, że w przypadku założenia kuchenki gazowej, rachunek ekonomiczny jazdy dieslem wypada bardzo słabo ?

 

a nie wiem, bo ja od lat jeżdże właśnie na LPG ;)

 

ale gdybyś wykorzystywał 95% mocy tej benzyny to ile by wypiła ?

a takie obciążenie ma ten TD w 1400kg aucie 

 

jeśli już to TB ... spalanie prawie jak TD a jak założysz LPG to koszty połowe niższe ;)

ostatnio chwilę miałem mondeo 1.5 EB .. spalanie zbliżone do HDI, a radość jazdy o wiele większa  :)

Edytowane przez Koonrad
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chce mi się iść do auta pod dowód, ale gogle mówi, że 1378 kg. Żeby zejść poniżej 5 litrów muszę bardzo delikatnie operować gazem i nie przekraczać 100 km/h. Te 7,5 litra/100 km przy tempomacie ustawionym na 140 km/h jest jak najbardziej realne, powyżej tej prędkości robi się istny dramat. Pomyśleć, że ktoś zrobił te auto w wersji 7-osobowej... Przecież to z miejsca pod górkę nie ruszy...

 

Hmmm sporo, C4 II gen z 1.6 hdi 90KM przy dosc dynamicznej jezdzie palil mi ok 6/100.

Zrobienie wyniku ponizej 5 raczej nie jest trudne ale jazda jedynie po krajowkach.

Silnik raczej dla emeryta ale jak sie rozpedzi to 140km/h mozna leciec i pali ok 6,5.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a nie wiem, bo ja od lat jeżdże właśnie na LPG ;)

 

ale gdybyś wykorzystywał 95% mocy tej benzyny to ile by wypiła ?

a takie obciążenie ma ten TD w 1400kg aucie 

 

jeśli już to TB ... spalanie prawie jak TD a jak założysz LPG to koszty połowe niższe ;)

ostatnio chwilę miałem mondeo 1.5 EB .. spalanie zbliżone do HDI, a radość jazdy o wiele większa  :)

95 % mocy to jazda 180km/h - 210 km/h ... Przy 160 km/h silnik ma 3500 rpm i pali wlasnie około 14 litrów... Pojemność sprawia, że zwyczajnie się nie męczy. Mam dość ciężką nogę i muszę przyznać, że nie widzę drastycznie większego spalania między vectrą C 1.8 122KM, a volvem xc70 3.2 243KM... Po prostu mały silnik kręcony wysoko spali astronomiczne ilości benzyny. Im jest większej pojemności, tym zapas mocy jest większy. Przypominam sobie jazdę po chorwackiej autostradzie podczas której vectra spaliła mi średnio 21 litrów lpg/100 km (i pewnie 200 ml oleju na 100 km ), ale co tu dużo wymagać od silnika, który cały czas leci na obrotach maksymalnych... dobrze, że korba bokiem nie wyszła ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

95 % mocy to jazda 180km/h - 210 km/h ... Przy 160 km/h silnik ma 3500 rpm i pali wlasnie około 14 litrów... Pojemność sprawia, że zwyczajnie się nie męczy. Mam dość ciężką nogę i muszę przyznać, że nie widzę drastycznie większego spalania między vectrą C 1.8 122KM, a volvem xc70 3.2 243KM... Po prostu mały silnik kręcony wysoko spali astronomiczne ilości benzyny. Im jest większej pojemności, tym zapas mocy jest większy. Przypominam sobie jazdę po chorwackiej autostradzie podczas której vectra spaliła mi średnio 21 litrów lpg/100 km (i pewnie 200 ml oleju na 100 km ), ale co tu dużo wymagać od silnika, który cały czas leci na obrotach maksymalnych... dobrze, że korba bokiem nie wyszła ;)

 

mam podobne obserwację jeżdżąc z przyczepą kempingową

astra 1.4 60KM paliła 13-14L LPG, jazda była katorgą bo auto widziało każdą górkę i o Vbiegu można było zapomnieć

focus 1.8 120KM palił 14-15L LPG (przyczepa 2x cięższa) i już dało się spokojnie podróżować

beemka 2.0 150KM pali 16L (4x4) jazda podobna jak fordem (auto cięższe 200kg i napęd 4x4)

 

znajomy ciągnie przyczepkę jeep'em 5.7L i pali mu w trasie może 2-3L więcej jak moja beemka ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skrzyżowanie 90 stopni czterdziestką? Szacun! :ok::hehe:

Tu bez problemu i w prawo i w lewo, nawet nie zamruga dsc.

 

<iframe src="https://www.google.com/maps/embed?pb=!1m0!3m2!1spl!2spl!4v1477078648510!6m8!1m7!1selHLX9aO4gyHRe-2joy1rQ!2m2!1d54.47388172361887!2d18.46548883328668!3f0!4f0!5f0.7820865974627469"width="600" height="450" frameborder="0" style="border:0" allowfullscreen></iframe>

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ile waży ta 308 ?

bo w partnerze (ponad 1400kg i aerodynamika kiosku) mam spalanie średnie ok 6L

np dziś z trasy 140km/h na tempomacie - 7.5L, jadąc spokojnie można zejść poniżej 5L

1.6HDI w Autobusie pali w mieście 7l, w spokojno/emeryckiej trasie 4l a na autostradzie 5.5-6l... Z automatem hydraulicznym...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.6HDI w Autobusie pali w mieście 7l, w spokojno/emeryckiej trasie 4l a na autostradzie 5.5-6l... Z automatem hydraulicznym...

 

Co to za "autobus" ? ...U mnie 7 w mieście to chyba po obwodnicy 3-city :) ... 4l nieosiągalne, a te 5.5-6l to autostrada do 120km/h .... Ale każdy ma inne kryteria oceny :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kazdy diesel do segmentu C niepremium to masakra... hałasuje i telepie. potrzeba dobrego wygluszenia i sporo blachy (czyli np. min segment D), zeby diesla dało się strawic

 

Zapraszam do Fluence z 1.5 dCi :) Nic nie telepie, nie drży, nie hałasuje na wolnych obrotach. Trochęgo czasem słuchać przez kilka sekund po odpaleniu na zimnym i przy gwałtownym przyspieszaniu. A tak to ciszej niż w benzynowej Corolli. Jeździłem 1.6 dCi i był jeszcze lepszy. 

Edytowane przez teg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje spostrzeżenia z 1.6 Multijet: jazda drogą krajową, nie przekraczając 2,500 obr/min. spokojnie schodzi poniżej 4l/100 km. Na autostradzie do 120 spala w granicach 4.5 l/100 km. Przy 140 to ok. 6 litrów na setkę. Jakąkolwiek benzyną ciężko jest uzyskać takie wyniki.

Wysłane z mojego GT-I9060 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy 140 to ok. 6 litrów na setkę. Jakąkolwiek benzyną ciężko jest uzyskać takie wyniki.

Moja benzyna pali w tych warunkach 8l no pb. To różnica 9zł na niekorzyść benzyny. Ale zakładając lpg jest 10zł taniej od diesla. Oczywiście nie we wszystkich silnikach, ale jednak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja czuję różnicę siły, której muszę użyć przy redukcji.  Ty pewnie nie czujesz

 

 

Przy redukcji OK, a przy rozpędzaniu?   :hmm:    jak się rozpędzić, nie wbijając dwójki przy prędkości większej od zera?   :nie_wiem:

 

 

Nawet w nowej skrzyni czujesz opór na dźwigni, gdy wbijasz 1 lub 2 przy prędkościach wyraźnie wyższych od zera

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy w tych maleństwach nie ma przypadkiem shift lighta, którego trzeba się słuchać by palił ile powinien? :hmm:

Nie wiem, nigdy na to nie zwracam uwagi. Gdy jedziesz zgodnie z tymi wskazaniami, to auto ma dynamikę wozu z węglem. Idąc tym tokiem rozumowania, to można 5.0 litrową benzyną jechać tak, żeby spaliła 7l/100 km. Tylko po co się męczyć ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.